Winterhulp voor werkloozen Toestand in Palestina zeer verscherpt Mussert «oor ultimatum gesteld? Wintertijd is weer daar DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Beroep op het Nederlandsche volk Opperste Arabische Comité onwettig verklaard Vannacht de klok 1 uur terug! Engeland en Frankrijk zetten door japanners bij Sjanghai teruggedrongen Brand aan boord ZATERDAG 2 OCTOBER 1937. 81e Jaargang. No. 10382. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. Er dreigt gebrek voor de komende maanden De minister van sociale zaken zegt in een Circulaire aan de gemeentebesturen o.m.: Bij mijn cirulaire van 16 September j.1. stelde ik uw college in kennis met mijn be slissing inzake het in het leven roepen van een spaarregeling voor ondersteunde en te werkgestelde werkloozen, welke regeling de betrokkenen in stfiat zal stellen na verloop van eenigen tijd practisch resultaat te krijgen, aangezien zij de benoodigde goede ren eerst zullen kunnen bekomen, als het bedrag, dat zij hebben gespaard, tezamen met den bijslag van de overheid gelijk is aan de waarde der goederen. Te kort aan levensbehoeften. Voor de eerste wintermaanden zullen de bedoelde personen derhalve, door deze rege ling op zichzelf, nog niet meer kunnen be komen dan den normalen B-steun. Zooals ik reeds in mijn circulaire van 16 September j.1. opmerkte, dreigt echter, nu de werkloos heid zoo lang duurt, in onderscheidene ge zinnen meer en meer achterstand ter zake van kleeding, schoeisel en dekking te ont staan. In de wintermaanden zal een tekort aan deze goederen zich vanzelfsprekend het sterkst doen gevoelen. Kon dan ook reeds in de komende wintermaanden dus in de pe riode, waarin de betrokkenen nog niet uit hun gespaarde gelden, vermeerderd met den overheidsbijslag, de benoodigde goederen kunnen bekomen een extra verstrekking van B-steun goederen plaats vinden, dan zouden de betrokkenen daarmee zijn gehaat. Zooals reeds is aangekondigd, heeft de re geering gemeend voor de overbrugging van het hiervoor bedoelde tusschenliggcnde tijd vak een beroep op het Nederlandsche volk ,te moeten doen. De regeering heeft gemeend daartoe vrij heid' te kunnen vinden op grond van de vol gende overwegingen: Dit speciale beroep op het Nederlandsche volk om een gave te offeren ten behoeve van de werklooze landgenooten, geschiedt slechts eenmaal. Een aansporing. Het pogen van de ondersteunde en tewerk gestelde werkloozen om door wekelijksche af zondering van een bedragje van hun van zelfsprekend soberen steun te trachten zelf nog zooveel mogelijk in de zoo dringende be hoefte aan kleeding, schoeisel en beddegoed te voorzien, zal voor het niet werklooze deel van het Nederlandsche volk een aansporing zijn deze hulpbehoevende landgenooten bij Ihun pogen te steunen en het mogelijk te ma ken dat reeds in de eerste wintermaanden benoodigde goederen worden aangeschaft. Het doel, waarvoor thans een offer zal Worden gevraagd, leent zich bij uitstek voor een gave uit dankbaarheid, dat men zelf voor den geesel der werkloosheid is gespaard gebleven, en in het algemeen voor een gave uit medegevoel voor den nood van den me deburger, die in de kracht van zijn leven uit het bedrijfsleven is uitgestoot'en en daardoor noodgedwongen van andere hulp afhanke lijk is. Medewerking der gemeentebe sturen. Voor de inzameling van gelden voor het genoemde doel roept de minister de volle medewerking van de gemeentebesturen in. De plaatselijke actie dient uit te gaan *ran het z.g. B-comité of commissie voor den B-steun, met dien verstande, dat de leiding komt te berusten bij den burge meester dan wel een der wethouders. De te voeren actie vindt plaats in Octo- ber. De minister beschouwt deze inzame ling van algemeen landelijken aard en hij verzoekt daarom de ingekomen gelden uiterlijk in de week van 16 November Ï937 te storten op. postrekening nr. 141400 van het kleeding-, schoeisel- en dekking fonds. Het in totaal ingekomen bedrag zal in den loop van November over de gemeenten, die aan de inzameling hebben medege werkt, worden verdeeld. Verdeeling. Deze verdeeling zal als volgt geschieden: De gemeenten, die aan de actie hebben deelgenomen, ontvangen als vaste uitkee- ring 10 van het in eigen gemeente in gezamelde bedrag, terwijl het daarna in totaal overblijvende bedrag pondspondsge wijze over de deelgenomen hebbende ge meenten wordt verdeeld, naar rato van het aantal gezinshoofden, dat op 1 November in de gemeente overeenkomstig de circulai re van 16 September spaart. Alleen die gemeenten zullen uit de inge zamelde gelden een deel ontvangen, die aan de inzameling hebben medegewerkt, terwijl de ingezamelde gelden uitsluitend ten goede zullen komen aan die onder- Steunde en tewerkgestelde werkloozen, die overeenkomstig de regeling vervat in de circulaire van 16 September jl. voor klee- fling, schoeisel en dekking sparen. Het benoodigde kwartje. Er zullen zich, zoo zegt de minister ver der, gevallen kunnen voordoen, waarin het den betrokkenen onmogelijk is om 25 cent van hun steun of wcrkverschaffingsloon voor het besproken doel te reserveeren. De minister denkt hierbij in het bijzonder aan .de groote gezinnen met kleine kinderen, die geen tegemoetkoming ontvangen inge volge de regeling voor toekenning van 'n extra-bijslag aan meerderjarige verdiend hebbende kinderen. De minister heeft er geen bezwaar tegen, dat in die gevallen het kwartje, dat de ondersteunde of tewerk gestelde moet reserveeren, wordt betaald door de diaconie, het parochiaal armbe- sturu of een liefdadigheidsvereeniging. Personen, die hun gave rechtstreeks bij het departement van Sociale zaken willen storten, kunnen zulks doen op de hiervoor genoemde postrekening. Voorzoover deze gaven zijn te beschouwen als afkomstig uit een bepaalde gemeente, zullen zij, met het oog op de hiervoren bedoelde 10 vaste uitkeering, bij de indeeling, als daaruit af komstig worden aangemerkt. De afvalligen treden het fatsoen met de voeten. Ds. van Duyl met valsch dreigement geprest De predikant moet rust nemen Naar aanleiding van de verkla ring van mr. D. F. Pont, dat ds. van Duyl bedreigd is met de mede- deeling, dat er reeds op het Alge meen Ned. Persbur. 'n bericht aanwe zig was over redenen voor zijn even tueel aftreden, welk bericht onge daan gemaakt zou zijn geworden, toen ds. van Duyl bedankte, deelt de directie van'het Algemeen Neaer- landsch Persbureau mede, dat om trent ds. van Duyl nimmer aan het A.N.P. een bericht is ter hand ge steld noch teruggevraagd. In een vérslag van een onderhoud met mr. D. Pont, schreef de N.R.Gt. dezer dagen het volgende: Alle leidende figuren zonder uit zondering twijfelen aan het sla gen van de N.S.B onder ir. Mus sert. Er is dan ook gedurende het bezinningskamp, dat eeniigen tijd geleden plaats vond, een bijeenkomst beraamd van de hooge functionaris sen, waarin besproken zou worden een verzoek aan ir. Mussert om als leider weg te gaan. Deze bijeen komst heeft echter toen geen door gang gevonden. Naar aanleiding hiervan meldt het Utr. Dgbl. van gisterenavond. Het initiatief tot deze bijeenkomst ging uit v. d. heer van Geelkerken, plaatsvervan ger van ir. Mussert, en de bijeenkomst zou in diens landhuis te Luntoren worden ge houden. Van Geelkerken stelde zioh voor, dat tot dit doel bij hem zouden sa menkomen de heeren van Duyl, Pont, Farkerck en Koster, en geza menlijk zou men dan aan Mussert een ultimatum richten. Hooge ambtenaren gearresteerd Het Opperste Arabische Comité in Palestina is door de Engelsche autoriteiten tot onwettige vereeniging verklaard, en een aantal vooraan staande leden zijn gearresteerd om verbannen te worden, o.a. Khalidi, de burgemeester van Jeruzalem. De directeur van de Bank van Arabië is eveneens gearresteerd. De grenzen zouden streng bewaakt worden en alle automobielen worden doorzocht. In een officieel communiqué wordt er op gewezen, dat het terrorisme de laatste vier maanden in Palestina is toegenomen. In verband met de moorden, die onlangs gepleegd zijn op Britsche ambtenaren, heeft men het noodig geoordeeld op te treden tegen bepaalde personen, wier activiteit de handhaving van de openbare veiligheid in Palesti na belemmerde en die moreel verantwoordelijk moeten worden geacht voor deze gebeurtenissen. Het communiqué maakt verder melding van de maatregelen, die tegen het Opperste Arabische Comité zijn geno> men en zegt ten slotte, dat de Groot-Moefti van Jeruzalem van zijn functie is ontheven. Ongerustheid neemt weer af. Hoesseini, voorzitter der Arabische Partij is te Beersjeba gearresteerd. Er zijn tal van huiszoekingen cn arresta ties verricht, doch, nu het publiek van de gebeurtenissen op de hoogte is, neemt de ongerustheid af. De commissaris van het district Jeruzalem heeft een rondschrijven tot de kranten gericht, waarin hij mededeelt, dat een censor benoemd is en dat het publi- ceeren van berichten of commentaren buiten de officieele mededeelingen verboden is. Khalidi en Foead Saba zijn aan boord van den kruiser „Sussex" ge bracht. Dit schip zal, wanneer de arrestaties geëindigd zijn, zee kiezen naar de Seychellen, een eilanden groep in den Indischen Oceaan. Bij de Arabische Bank zijn talrijke be langrijke documenten in beslag geno men. Men zegt, dat de Moefti, zoodra hij van de Britsche maatregelen hoorde, alle poorten, die toegang geven tot het gebied van de moskee liet sluiten en zijn lijfgarde, be staande uit 200 aanhangers, mobili seerde. Plet vertrek van een Britsoh regiment naar Egypte is op het laatste oogenblik uitge steld. De post. waarvan de groot-moefti van Jeru zalem ontheven is, is die van voorzitter van den oppersten Mohammedaansehen raadt Op last van Londen. Het drastische ingrijpen in Palestina is, naar thans van officieele zijde wordt bericht, geschied op last van het Britsche kabinet. Met de grootste zorg cn geheimhou ding was door het kabinet deze maatregel voorbereid, weet Un. Press nog te melden. Urn zeker te zijn, dat niets zou uit lekken had men zelfs, toen tweehon derd Arabieren werden gearresteerd na den moord op Andrews, den in druk gewokt, dat verder geen maat regelen zouden volgen. Maar onder- tusschen vlogen de berichten langs de verbindingen Jerusalem—White- hall heen en weer. De gebeurtenissen werden uitvoerig besproken bij de kabinetsvergade ring Woensdag j.1., waar Mac Do- nald erop aandrong, dat men zou toeslaan. De bevelen tot arrestatie waren uitgegeven voor iemand ervan wist. Hoewel geen bevel tot inhechtenisneming van den groot-moefti is gegeven, neemt men aan, dat hij zich nog steeds verbergt in den tempel van Omar. In geheel Palestina was het gisteravond kalm. Patrouilles van politie en leger trekken langs de wegen en door de straten. Op de voornaamste wegen patrouilleeren afdeelingen Britsche politiemannen en sol daten met mitrailleurs op auto's'. Op twee na zijn thans allo vooraanstaan de personen, waarvan de arrestatie was gelast, gegrepen» Wij herinneren onzen lezers eraan, dat hedennacht de wintertijd in gaat. De klokken dienen om 3 uur middernacht teruggezet te worden op 2 uur. Hierdoor wordt de mededeeling van den heer van der Goes van Naters, dat de sa menzweerders nog om Mussert heen zitten, bevestigd. Men wordt, aldus de N. R. Ct., in deze da gen met betrekking tot de N.S.B. wel ge plaatst voor de meest verrassende tegenstrij digheden, want in het Nationale Dagblad der N.S.B. van Donderdagavond j.1. stond een oproep aan de leden der N.S.B. van dien- zelfden heer van Geelkerken. Deze wordt door het bovenstaande bericht van het U. D., dat, om de woorden van den heer Mussert te gebruiken, op „hoogverraad" ook van zijn plaatsvervanger zou duiden, wel in een zeer zonderling licht geplaatst. Uit dien oproep van den heer van Geelkerken citeeren wij: N.S.B. onweerstaanbaar door het geloof in Mussert! „Men poogt ons te sleuren langs af gronden van laster, haat, venijn en wantrouwen. Menschen, die den Lei der nog voor eenige weken vroegen om aan hem een persoonlijken eed van trouw te mogen afleggen, het geen niet door hem werd aanvaard, treden thans alle fatsoen met de voe ten en verraden hem waar zij kun nen. Kameraden, genoeg over woordbrekers en eerloozen. Ook deze beproeving dient om ons te harden, te stalen, opdat wij, niet meer te schokken, met elkandei* den eindstrijd zul len halen. Geen verzekeringen van trouw, maar daden. Iedere kameraad, waar ook in onze ge lederen, weet, dat de strijd, zooals die is be gonnen in 1932, nog even fel, even scherp wordt doorgezet, omdat het ons gaat om ons volk en land, dat wij liefhebben. De kracht van het Nationaal-Socialisme is het geloof van den enkeljng, en de onweerstaanbaar heid van de N.S.B. is het vertrouwen van den Nationaal-Socialist in zijn Leider. Met Mussert. Hou Zee!" Ds. van Duyl kan nog geen be slissing nemen omtrent lid maatschap Eerste Kamer. Naar de Tel. verneemt, heeft ds. Van Duyl omtrent zijn wel of niet zitting nemen in de Eerste Kamer nog geen beslissing ge nomen. Men deelde ons mede, dat de ge beurtenissen der laatste dagen hem dermate geschokt hebben, dat hij eerst tot rust wenscht te komen. Eerst wanneer de sfeer wat rustiger geworden is, zal ds. Van Duyl zijn houding in deze aangelegenheid nader bepalen, waartoe hij tot aan den da tum van de beëediging der Eerste-Kamer- lcden den tijd heeft. Men kan hieruit concludeercn, dat het schrijven van den ontslagbrief aan den voorzitter der Eerste Kamer niet inhoudt, dat ds. Van Duyl zich thans, nu gebleken is, dat deze kwestie niet zoo eenvoudig op te lossen is, nog op hetzelfde standpunt stelt. „democratische zwakkelingen", zooals het onoverwinnelijke imperium na de handige FranschBritsche zet te Nyon moest gaan doen. Blijkbaar om tijd te winnen heeft de Ita- ■tiaansche ambassadeur Grandi gisteren een bezoek gebracht aan Eden en daar mede gedeeld, dat Rome niet tot onderhandelen bereid was zonder de aanwezigheid van Duitschland. Uit Rome vernemen wij, dat men in Ita- liaansche kringen het zeker acht, dat Italië niet zal deelnemen aan driezijdige bespre kingen met Engeland cn Frankrijk over de Middellandsche Zee en Spanje. Het is echter zeer onwaarschijnlijk, dat Londen en Parijs zich door deze tactiek zul len laten dwarsboomen in hun vaste wil om thans orde om en op de Middellandsche Zee te scheppen. Indien geen drievoudige besprekingen mo gelijk blijken kon het wel eens zijn, dat het een samenspraak wordt tusschen Frankrijk en Engeland, waarhij deze landen een stand punt gaan innemen, dat zeer onaangenaam is voor Italië. De vrijwilligerskwestie in Spanje Italië voelt niet voor praten Het ziet er naar uit, dat het spelle tje, dat Londen en Parijs te Nyon hebben gespeeld inzake de bestrij ding der zeerooverij in de Middel landsche Zee, met de „vrijwilligers" in Spanje zal worden herhaald. Italië zal worden uitgenoodigd om met de heeren te komen praten en reeds van te voren weet de Fran- sche en Britsche pers te vertellen, dat men alles op haren en snaren zal zetten om een einde te maken aan de Italiaansche hulp aan Fran co. Men weet daaraan toe te voegen, dat bij nietslagcn der onderhandelingen, Frank rijk de Pyreneeën-grens zal openzetten, waardoor duizenden en nog eens duizenden „linkschen" naar Spanje zouden stroomen om de regeering van Valencia te helpen. Italië komt door deze vastberaden Fransch- Britsche actie in een zeer moeilijke positie. Aan de eene zijde de vriendschap Hirler- Mussol in i, die aparte besprekingen met Londen en Parijs verhindert, aan de andere zijde de vrees straks onnieuw zoete brood- jés te moeten gaan bakken tegenover de Dit nummer bevat 16 pagina's EERBERICHT 3 DE BILT SEINT: Verwachting: Zwakke tot matd ge Oostelijke tot Noordoos telijke wind. licht tot hall bewolkt met weinig of geen regen in het Noorden, in het Zuiden toenemend be wolkt met kans op regen, weinig verandering in tem peratuur. Verdere vooruitzichten: Aan vankelijk eenige ikans op re gen, later opklarend. Kwantoengleger rukt snel op in het Noorden Japansche berichten bevestigen, dat bij het offensief aan het front van Sjanghai slechts geringe vorde ringen worden gemaakt. De Japan sche marine-attaché heeft toegege ven, dat de troepen gisteren zware verliezen hebben geleden. Ook in den sector LjoehangLo-tjen stui ten de Japanners nog steeds op krachtigen tegenstand. Daar de tank- en infanterie-aanvalien van gisteren geen succes hebben gehad, boren de Japanners lange mijngan gen, om de met beton versterkte stellingen op te blazen. Chineesche troepen, die in den sector Kiangwan tot den aanval overgingen, bemerkten tot haar ver bazing, dat het terrein door de Ja- panneezen ontruimd was. De Japan sche troepen schijnen zich terug te trekken op Woesoeng en Jangtse- poe, zonder dat men daarvoor een reden kan aangeven. Twaalf Japansche vliegtuigen zijn gisteren middag over Ilankau naar het zuiden gevlo gen, waar zij Nantsjang hebben gebombar deerd. Hierbij werden verscheidene burgers gedood. De Japansche troepen hebben drie be langrijke stellingen in de provincie Sjansi bezet bij hun opmarsch in de richting van de hoofdstad der provincie, Taijoean. De Ja pansche troepen rukken langs drie wegen op naar de stad. Na de verovering van den Jemcntsjau-pas rukken de afdeelingen van het Kwantoenle- ger snel op. Zij bedreigen Taijoeanfoe, dat zij tot op 100 K.M. afstand genaderd zijn. Het Japansche blad „Kokoemin" publi ceert een artikel, waarin verklaard wordt, dat Japan zijn doel in China niet zal berei ken, indien de overheerschende invloed van Engeland in China niet te niet wordt ge daan. Bemanning en brandweer waren het vuur spoedig meester. Vannacht heeft aan boord van liet stoom schip „Enggano", dat ter reparatie ligt in dok 2 van de Nederlandsche Dokmaatschap- pij te Amsterdam een brand gewoed, welke door spoedig ingrijpen gelukkig geen groo- ten omvang heeft aangenomen. Te ruim één uur ontdekte de wachtsman van dit aan de maatschappij „Nederland" toebehoorende vrachtschip brand op het ach terdek. Hij snelde daarop naar de portiers loge waa-r hij alarm maakte. Terstond werd de brandweer gewaarschuwd, die met de motorspuit van de Plaatijzerweg en die van de De Ruyterkade binnen het kwartier de afgelegen plaats hadden bereikt. Inmiddels had personeel van de werf met eigen blusch- middelen de bestrijding van het vuur ter hand genomen. De manschappen van de brandweer zetten later dezen arbeid voort, zonder de motorspuiten in werking behoe ven te 9tellen. Hot vuur had men weldra onder de knie. Een dekzeil, een werkbank en stuurgereedschap verbrandden. Na kor ten tijd rukte de brandweer'in. De oorzaak van den brand is onbekend»

Schager Courant | 1937 | | pagina 1