SPORTNIEUWS Beurskoersen per Telex Vijf communisten tegen één N.S.B.-er Autodieven ontmaskerd Mond- en klauwzeer beïnvloedt melkprijs Kaascontröle aan de grens Wioscboter voetballers in verzet Zij voetballen voor publiek! Bakhuys teekent opnieuw een contract Thans met de F.C. Metz Door tegenligger verblind Verboden visscherij Postvluchten op Indië Franco stelt ridderorde in De moeilijke positie van Frankrijk Kleeding, schoeisel en dekking voor werkloozen RADIOREDE VAN DEN MI NISTER VAN SOCIALE ZAKEN De minister van sociale zaken zal Dins dag, 5 October, des avonds te 7 uur 30 over de beide zenders, namens de regeering een oproep doen tot het Nederlandsche volk om een bijdrage te geven voor het kleeding-, schoeisel- en dekkingfonds voor werkloozen. Ook de aandacht van de gemeentebestu ren, ambtenaren van sociale diensten en de zgn. B-comité's wordt op deze radiorede .van den minister gevestigd. In verband met desbetreffende vragen deelt de minister van sociale zaken aan de betrokken gemeentebesturen mede, dat de spaarregeling terstond in werking kan tre den en dat hij er zelfs prijs op stelt, dat de gemeentebesturen ten spoedigste de gele genheid tot sparen volgens de getroffen re geling openstellen. De vereeniging voor den effectenhandel heeft, in overleg met hot Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, besloten tot het inrichten van een dienst, waardoor de beurskoersen onmiddellijk over hot ge- heele land bij banken kunnen worden ver spreid door middel van de zoogenaamde telex-toestellen (verreschrijvers). Deze nieuw te openen dienst zal van groot nut blijken te zijn, niet alleen voor de Ne derlandschc bank- en effectenkantoren, doch ook voor personen en instellingen, voor wier bedrijf het verloop der effectcnmarkt van belang is. Vechtpartij op veerpont. Na sleep van het Mnsscrt-incident op het Blauwe Zand. Eén van de betrokkenen bij het incident van het Blauwe Zand te Amsterdam de nationaal-socialist B. Zoutberg is Donderdag tijdens de overvaart op een der gemeente- ponten over het IJ door een vijftal communisten aangevallen en tame lijk ernstig mishandeld. Op de pont, die van den Buiksloterweg vertrok, aldus de Tel. stond y oor aan de heer Zo'utberg, wonende in de Ameland- straat 9 op bet Blauwe Zand. Bij het be zoek van ir. Mussert aan het Blauwe Zand was voor de woning van Zoutberg het be ruchte incident ontstaan. Op dezelfde pont stonden op eenigen afstand achter Zout berg vijf communisten, allen wonende in Noord. Een van hen, een zekere Van W. zag Zoutberg en schreeuwde hem toe: „Zeg kerel het is jouw schuild dat de jongens op het oogenblik in de „lik" zitten; als jij je beklag niet bij Mus sert had ingediend, dan was Mus sert niet bij jou op het Blauwe Zand gekomen." Zoutberg antwoordde toen: „Ik ben je tientallen malen tegengekomen als je al leen was. Dan zeg je niks, terwijl je nu in gezelschap van je kameraden een grooten mond hebt" Van W. die niet gemakkelijk bij den na tionaal-socialist kon komen, sprong over een aantal fietsen en ging op Zoutberg af. Hij maakte een aanvullende beweging, maar de nationaal-socialist duwde hem terug. De aanvaller sprong echter weer op Zoutberg toe en greep hem nu met beide handen bij de keel. Zoutberg stompte den kerel weg. Maar tijdons deze schermutseling hadden de vier kornuiten van Van W. zich een weg door den fietsenchaos gebaand en met zijn vijven gingen zij nu Zoutberg te lijf. Deze kreeg er ongenadig van langs. Zij brachten hem verschillende lichte hoofdwonden en een paai' blauwe oogen toe. Op de vlucht. Toon de pont de De Ruyterkadc bereikt had en de klep nog maar nauwelijks was neergelaten, nam het vijftal ijlings do vlucht. Zoutberg kende vier van zijn bela gers en van don vijf dien kon hij een nauw keurig signalement verstrekken. De natio naal-socialist begaf zich naar het politiebu reau aan den Adelnarsweg, waar hij aan gifte gedaan heeft van de mishandeling. l)c politie zal deswege een vervolging tegen de communisten instellen. Ruzie met een nat pak Verloofd paartje te water gesprongen De 26-jarige P. M. L. uit Rotterdam kreeg gistermorgen op de Noordorbrug oneenig- heid met haar 28-jarigen verloofde, H. A. G. uit IJsselmonde. De ruzie liep zoo hoog dat het meisje de Rotte als eenige uitweg zag en van den kant in het water sprong. Doch ook de jongeman zag in het koude water geen beletsel en sprong het meisje na. Zij kwamen in het ondiepe gedeelte van de Rotte terecht, waar zij zelfs konden staan. Omstanders slaagden erin hot natte paar door middel van touwen op het droge te halen. Beiden zijn per auto van den geneeskun digen dienst naar het ziekenhuis aan den Cnolsingel vervoerd. Het meisje dat nogal overspannen was,-is ter observatie opgeno men. Haar verloofde kon, na het onderzoek, huiswaars keeren. Rechercheurs zetten een valstrik uit. Eenigen tijd geleden deed een dame, uit Zaandam, bij de Amsterdamsche politie aan gifte, dat de auto, welke zij op den N.Z. Voorburgwal geparkeerd had, verdwenen Toen nu gisterenavond twee recher cheurs van het bureau Raampoort op surveillance waren, ontdekten zij op liet Bickersplein de als ont vreemd gesignaleerden auto, terwijl twee jeugdige personen zich bij dit voertuig ophielden. De rechercheurs, vermoedende dat de jon gens pogingen in het werk stelden om den wagen te verkoopen, dienden zich als gega digden aan en begonnen een gesprek met de jongens, waaruit hen al spoedig bleek, dat zij met de dieven van dezen auto te doen hadden. Derhalve ging de koop niet door, maar kregen de jongens de uitnoodiging om maar zelf in den wagen plaats te nemen en zich naar het bureau Raampoort te doen rij den, alwaar hun een verhoor werd afgeno men, die tot een bekentenis leidde. Het ble ken te zijn een 19-jarige machinebankwer ker en een 22-jarige fietsjongen, beide Am sterdammers, die korten tijd later naar het bureau Singel werden overgebracht, alwaar zij voorloopig in bewaring zijn gesteld. Consumptiemelk ook in andere gebieden duurder. Behalve in onze streken is ook elders de melkprijs verhoogd, o.a. in de driehoek RotterdamUtrechtAmsterdam. Door de bij herhaling plaats hebbende ver- hooging van den inkoopsprijs der melk, heeft de Amsterdamsche vereeniging van melkverkoopers besloten, met ingang van Maandag 4 Octboer, den verkoopsprijs der melk met één cent per liter te verhoogen. Naar het Hbl. verneemt, heeft het zich zoo snel uitbreidende mond- en klauwzeer reeds dusdanig zijn in vloed doen gelden, dat de 100 con sumptiemelkers in het melkwin- ningsgebied Amsterdam, die op 1 April geen óontract machtig konden worden, thans allen hun melk in consumptie hebben kunnen plaatsen (vorige week waren er nog 70!) Het laat zich dus aanzien, dat dc in lotaal bijna 1100 boeren in het' wettelijke gebied AmsterdaWr-UtrèchtRotterdam binnen kort allen hun melk zullen kunnen plaót-1 sen, zoodat dan ook het restant van dc afdracht in het z.g. Garantiefonds, ingesteld voor steun aan de boeren zonder contract, zal kunnen worden afgeschaft. Deze af dracht bedroeg tot voor kort 25 cents per 100 liter, thans nog 10 cents (voor boeren met het praedicaat „erkend consumptie melker resp. 12'/2 pn thans 5 cent). Op de Zuid-Hollandsche melkveilingen (Den Haag, Leiden en 2 te Rotterdam) wordt de melk reeds verkocht voor ruim 9 cents. Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden de aan de boeren te betalen melkprijs eveneens met oen hal ven cent werd verhoogd. De handel -beeft den de tailprijs toen niet verhoogd. Thans is het vrijwel zeker, dat de straatprijs een cent zal stijgen. (Hetgeen voor Amsterdam reeds een feit is). De handel moet zijn standpunt nog bepalen, maar gezien het niet verhoogen bij den vorigen hal ven cent en gezien ook de melkschaarschte in het consiimptiegc- bied, is het zoo goed als zeker, dat thans tot verhnoging met oen cent zal worden overgegaan. lloMal DE NOORD-HOLLANDSCHE KAAS IN NADEELIGE POSITIE. WERK VOOR ONZE ORGANISATIES! Geheel onverwacht verscheen op 30 Sep tember een circulaire van dc Nederlandsche Zuivelcentrale, waarin een kwaliteitscontrole wordt ingevoerd over kaas, bestemd voor export naar Duitschland. Aanleiding daartoe was het het feit, dat de hoedanigheid van dc kaas, die naar dit land werd verzonden, in den loop van den tijd veel slechter was geworden, terwijl het als een algemeen Nc- derlandsch belang moet worden beschouwd, dat slechts goed verzorgde kaas wordt uitge voerd, opdat aan den goeden naam van het Nederlandsch product in het buitenland geen afbreuk wordt gedaan. Tot zooverre mag alles als volkomen cor rect worden beschouwd. Anders wordt het echter, wanneer men de kwaliteitseischen gaat bekijken, die in het vervolg aan de naar Duitschland te exporteeren kaas zullen wor den gesteld. Deze zijn de volgende: 1. de kaas mag korst- noch scheurgebe- ken hebben, noch ernstig misvormd zijn; 2. ze mag niet los of knijperig zijn; 3. ze mag niet onverzorgd van uiterlijk zijn; 4. zij mag niet zoodanig zijn, dat zij alleen voor verwerking in maalderijen in aan merking komt. Dit alles was 10 of 15 jaar terug, toen het pasteurizeeren van de kaasmelk nog niet werd toegepast, wellicht voldoende ge weest. op dit oogenblik had tevens reke ning dienen te worden gehouden met de kwaliteitsgebreken, die voortvloeien uit pasteurisatie en die soms van zulk een De politie gaat er met den bal en de recette van door. De desbetreffende tirade in de jongste Troonrede mag hier en daar de schuchtere vraag hebben doen rijzen, of voetbal op Zondag mettertijd niet in gevaar zal ko men, lezen we in dc Sportkroniek, In Winschoten is men momenteel reeds een stapje verder, en staat men voor de moeilijkheden van een verbod, des Zondagsmorgens pu bliek bij de wedstrijden toe te laten. Mr. Romijn, Winschoten's burgemeester, heeft zich bij de uitvaardiging van dit ver bod beroepen op de Zondagswet van 1915 waarin overigens wel niet in voetbal-aange legenheden zal zijn voorzien en hoewel hij na eenige conferentie met den voorzit ter van W.V.V., dhr. P. van Veen, tot een iets soepeler toepassing bereid is gebleken, is het verbod tot op den huidigen dag practisch gehandhaafd. Natuurlijk hebben de V.y.V.-ers niet na gelaten, zich in dezen te wenden tot den K.N.V.B. Naar te verwachten viel, heeft de Bond deze affaire in handen gesteld van zijn rechtskundigen adviseur, Mr. Wekker, die zich inmiddels schriftelijk, via W.V.V., met den Winschotcr burgervader in verbin ding heeft gesteld. In verhand met een ongesteldheid van mr. Wekker nam deze reeds eenigen tijd hangende zaak échter weinig voortgang en, omdat W.V.V. eenerzijds van meening is, dat een verbod tot toelating van publiek bij voetbalwedstrijden voor Winschoten nl- lerminst urgent is, en aan den anderen kant ook de befaamde Nederlandsche vrij heid wat waard is, nam zij tegen den nfge- loopen Zondag het besluit, deze affaire na der tot een beslissing te drijven. De G.V.R, ontmoeting tusschen 2 lagere elftallen,WW 5W.V.V. 6, louter door eigen leden ge speeld. en met medewerking van enkele bestuursleden, leende zich uitstekend voor een maatregel, waardoor men de zaak op de spits zou drijven. Aangekondigd werd, dat het publiek tegen betaling van 12 cent toegang zou hebben, en inderdaad had een en ander het gcwcnschte gevolg. Politie in burger kwam haar en treekaartje koopen, en nauwelijks was het spel begonnen, of de gewa pende macht kwam het veld op en nam den bal in beslag. Benevens de recette, die juist bij deze gelegenheid* - begrijpelijkerwijs voor een derge lijke ontmoeting niet onaardig was. Met den hal en don buit verdwenen de po li tie-mannen: Het Winschoter verbod was in een nieuwe phase getreden. Merkwaardig ge noeg échter liet men het publick op het veld, evenmin werden maatregelen genomen op andere terreinen, waar tegelijkertijd voor meer of minder toeschouwers werd gespeeld. En nu is het wachten op de uitspraak van den kantonrechter. Racing Club de Paris zou den midvoor evenwel van Reims heb ben „gekocht" voor Jx. 140.000. Onze ex-nationale centervoor heeft vandaag weer de gemoederen in de Fransche voetbalwereld in beweging gebracht. Gisterenavond is nJ. be kend geworden, dat Bakhuys getee- kend heeft om in de voetbalclub van Metz in het komende seizoen te gaan spelen. Nu zal dit waarschijnlijk niet zoo gemak kelijk gaan als Bakhuys wel denkt, schrijft het Hdbld. Want het i? een feit, dat hij in Augustus zich reeds schriftelijk verplicht heeft in de voetbalclub van Reims te spelen. Inmiddels is ook echter bekend geworden, dat daarna Reims Bakhuys heeft „verkocht" aan de Racing Club de Paris en dn verkoop prijs zou fr. 140.000 bedragen hebben. Nu dit nieuwe feit zich voordoet, lijkt het een beetje op de geschiedenis van twee hon den, die om een heen vechten, terwijl de der de er mee van door gaat. Maar inmiddels heet het, dat de voetbalclub van Reims zal doorgaan met het procés, om Bakhuys in elk geval te verhinderen in Metz te spelen. Men heeft in Fransche voetbalkringen den indruk, dat men voorloopig Bakhuys nog niet op een Fransch voetbalveld in actie zal zien. Wij zullen dienen af te wachten, wat er inmiddels zal gebeuren, doch dat Bak huys door deze wispellurige wijze van op treden er sympathieker op is geworden, zal zeker niemand durven beweren. Auto totaal vernield. Bestuur der er ernstig aan toe. Gisteravond ongeveer elf uur is op den Rijksstraatweg te Haren (Grom.) een auto bus van de E.D.S. Maatschappij, verenoe- delijk doordat de chauffeur verblind werd door een tegenligger, met kracht opgebotst op een voor hem uitrijdende auto, be stuurd door den heer H. A. E.. inspecteur eener levensverzbekering-maatschappij te Groningen. Dc heer E., die alleen in de auto zat, werd bewusteloos uit de totaal vernielde wagen gehaald. Hij had o.m. een hersen schudding bekomen en werd naar het R.K. Ziekenhuis overgebracht. Hedennacht was hij nog niet tot; be wustzijn gekomen. De passagiers van de autobus werden door dc schok door elkan der geschud, doch overigens kwamen zij met den schrik vrij. Zij werden door een passeerenden bus naar Groningen overge bracht. Ook de autobus was, vooral aan de voorzijde, zwaar beschadigd. Dc politie van Haren heeft proces-ver baal opgemaakt. aard zijn, dat ze zeker van heel wat na- decliger invloed op de reputatie van heel ons Nederlandsch product in het algemeen kunnen zijn dan b.v. korst- of scheurgebre- ken. Immers bij gepasteuriseerde kaas is het veelal de smaak, die onvoldoende is, terwijl het Duitsche publiek, dat gewend is de kaas uitgesneden per ons te koopen, van een korst- of scheurgebrek zelden of nooit iets zal merken. Het gevolg van een en ander is. dat slechte gepasteuriseerde kaas dus hoege naamd niet achter is gesteld bij goede Noord-Hollandsche zuivel. Die eerste kan doorgaans den goeden naam van het Neder landsch product in het algemeen bederven, ten nadeele van het tweede. Gezien bet feit, dat het meer en meer ernst scheen te worden met het streven om aan het pasteuriseeren zekere beper kingen op te leggen, had mogen worden verwacht, dat een en ander tot uitdrukking zou zijn gekomen in de door de Zuivel Centrale gestelde kwaliteitseischen. Dit is niet gebeurd. We ineenen, dat het op den weg der Noord Hollandsche Zuivel organisaties moet liggen zich onmiddellijk achter de zaak te zetten om te trachten een wijziging doorgevoerd te krijgen, waardoor de afbreuk, die als gevolg van deze regeling aan ons gewestelijk pro duct kan en stellig ook zal worden gedaan, zooveel mogelijk wordt beperkt. Men dient bij een en ander niet uit het oog te verliezen, dat door de controle aan het artikel een zeker cachet wordt ver leend. De verkoopers zullen niet nalaten hun afnemers mede te deelen, dat. de be treffende kaas aan de Nederlandsche regec- ringseischen betreffende de kwaliteit, heeft voldaan. Ook het publiek zal daarvan ver moedelijk niet onkundig blijven. Nu dunkt ons niets funester om de reputatie van ons product in het algemeen dan het. feit, dat deze „goedgekeurde" kaas door het publiek toch slecht kan worden bevonden. En dit is bij de tegenwoordige regeling zeker moge lijk. Sport veredelt Donderdag hebben zich na afloop van een voetbalwedstrijd te Kolo- mea (Oost Galicië, Polen) ernstige vechtpartijen voorgedaan. Toen be kend gemaakt werd, dat de wed strijd onbeslist was geëindigd, raakten de beide voetbalploegen met elkaar slaags, daarbij gehol pen door het publiek, dat zich eveneens in twee kampen verdeel de. Voordat de politie het terrein kon ontruimen, waren reeds ver scheidene personen, van wi$ een aantal ernstig, gewond. Gunstige clearingstand Nederland Duitschland Ons eerste saldo. Naar wij vernemen, is de achterstand van f 40 millioen, die de clearingstand tnsschen Nederland en Duitschland vertoonde, thans ingehaald en heeft Nederland voor het eerst sinds 1934 een saldo en wel ten bedrage van f 931.700. ONZE OOST. Japansch vaartuig door Ncd. marineschip aangehaald. Doo- den en gewonden. Het departement der marine te Batavia ontving bericht, dat het Japansche visschers- vaartuig „Tokci Maru", dat eenige sampans op sleeptouw had, op 30 September j.1. tus schen dö eilanden Dedap en Pengelap tus schen Aiouw en de Lingga-arohipel bin nen de territoriale wateren door het marinevaartuig „Floris" werd aangetroffen. Het schip trachtte te ontkomen zoodat het voor een onderzoek tot stoppen werd ge sommeerd Aangezien aan dit bevel nietwerd voldaan werden raitrailleursschoten voor den boeg gegeven. Toen ook daarna niet aan het bevel tot stoppen werd voldaan, zijn eenige schoten op het voorschip gelost. Ook dit bleek niet voldoende effect to hebben en het vaartuig volhardde in zijn pogingen om te ontko men. Het gevolg was. dat het schip daarna door schoten tot stoppen werd gedwongen. Bij he onderzoek aan boord bleken twee leden van de bemanning te zijn gedood en twee gewond. Zij werden door de „Flores" aan boord ge nomen, waarna de in beslaggenomen prau wen te Tandjong Pinang werden afgegeven. I>e gewonden zijn aan boord medisch be handeld en verzorgd, waarna het schip naar Tandjong Tandang is vertrokken, waai de gewonden een chirurgische behar^dcling zouden ondergaan. Nadere berichten omtrent liet voorgevalle ne worden afgewacht. Vertrek van Aankomst te 0.aecknreis)lB«5rahlOct- H*10* HeniRreis) 1 Ban8" 1 |jo<lph. 1 Oct. Torenvalk I i hoen reis) A'dam 2 Oct. PUBLICATIE DENATURATIEVERGOEDING ERWTEN! EN VELDBOONEN OOGST 1937. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergne- ding voor erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 27 Sep tember 1937 tot en met 2 October 1937 zal bedragen fl.20 per 100 kg. voor groene erwten, welke door handelaren zijn gede natureerd en voldoen aan het voorloopig vastgestelde standaardmonster van kwali teitsklasse C en f 0.70 per 100 kg. voor voe dererwten, door telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonen, wel ke aan dc daartoe gestelde eischen voldoen en welke door telers dan wel handelaren zijn gedenatureerd in bovengenoemd tijd vak zal f2.10 per 100 kg. bedragen. Adv, 's Gravenhage, 1 October 1937. Be Italiaansche Koning, Hitiet en Mussolini groot-ridders In een rede, welke hij heeft gehou den ter gelegenheid van den eersten verjaardag 'van zijn verheffing tot staatshoofd heeft generaal Franco de orde der roode pijlen ingesteld, welke zal worden verleend als hoog ste onderscheiding voor diensten aan het nationale Spanje bewezen. Vervolgens heeft Franco drie de creten voorgelezen, waarbij Victor Emmanuel, Mussolini en Hitier wor den benoemd tot groot-ridder in de groote imperiale orde der roode pij len. De socialistische ministers be raadslagen. De wsg terug? Gistermiddag heeft de vice-minister-presi- dent Leon Blum zijn socialistische collega's verzameld in zijn kabinet in het Matignon Deze vergadering, welke een uur en drie kwartier duurde, werd ook bijgewoond door den secretaris-generaal van de C.G.T., Jou- haux. In de vergadering werden de verschillen de maatregelen, welke, minister-president Chautemps wil voorstellen, besproken. Tot tweemaal toe begaven Leon Blum, Paul Faure en Vincent Auriol zich naar het kabinet van den minister-president, om hem te raadplegen. De socialistische ministers weigerden na afloop van de vergadering een verklaring af te leggen, doch wel heeft men vernomen, dat geen ernstig meeningsverschil tusschen minister-president Chautemps en de socia listische ministers bestaat. Uit de aanwezigheid van Jouhaux wordt opgemaakt, dat de vergadering zich voor een groot deel heeft bezig gehouden met. de wijzigingen, welke in de sociale wetten zul len worden aangebracht. Britsche .vliegboot verongelukt Twee dood en. Een Britsche verkeersvliegboot is hij de daling nabij Phaleron, in. Griekenland ongelukkig op het wa ter neergekomen en volkomen onder water verdwenen. Bij dit ongeluk, dat aan slecht zich te wijten zou zijn, hebben vier personen het leven verloren. Zes in zittenden werden gewond. Nader wordt omtrent het vliegon geluk te Phaleron gemeld, dat slechts twee passagiers worden vermist. Russische verkiezingspropaganda belemmerd Papierproductie onvoldoende. Het Russische blad, de „Iswestia*, uit de klacht, dat de papierproductie iedere maand minder wordt, niettegenstaande voor dc komende verkiezingen een enorme hoeveelheid van dit materiaal, in den vorm van stembiljetten, propagandamateriaal en aanplakbiljetten noodig is, Het officieele orgaan wijt deze vermindering aan sabo tage, laksheid en onbekwaamheid. In de eerste helft van dit jaar bleef de productie der verschillende soorten papier niet minder dan 17.000 ton beneden de ra ming. In Juli bleef zij 4800 ton en in Au gustus 6700 beneden het vcreischte kwan tum. RUSSISCHE MARINECHEF AFGEZET. Admiraal Viktorof is benoemd tot chef des Sovjet Russische vlootstrijdkrachten. Men beschouwt dit te Moskou als een be vestiging van het bericht, dat admiraal Or- lof, die tot dusver opperbevelhebber was, .van zijn functie is ontheven.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2