Binnen vier jaar Noord-Oostpolder droog Wielrenner Peperkamp zwaar gewond De dijken groeien Urk beleeft het voorspel van een zonnige toekomst „Het jaar der beslissing" Het einde van een vroolijken avond Diefstal op klaarlichten dag EndeavourI weer thuis Duitsch geld naar Zwitsersche Nazi's Zaterdag 2 October 1937 Derde blad iWie op een mooien herfstdag eens 'n kijkje gaat nemen bij de drooglegging van den NoorcfeDost-Polder, krijgt al direct den in druk, dat dit werk in grootschheid en ro mantiek niet kan wedijveren met de wor steling van den mensch tegen de golven bij het leggen van defi afsluitdijk. Rustig liggen de baggermolens onder groote rookpluimen en storten emmer voor emmer de taaie kluiten keiieem in de bakken. Andere molens baggeren het veen weg, waar de dijk moet komen, teneinde een soliede onderlaag voor den nieuwen dijk te kunnien aanleggen. Zuinig met het keiieem! Veel keiieem is er echter in het IJssel- meer niet meer aanwezig, aldus het Hsb. zoodat men hiermee zuinig moet zijn, om voldoende voorraad te houden voor de Zuidelijke polders. Het zand is betrekkelijk overal gemakkelijk te vinden en de groote zandzuigers halen dagelijks duizenden M3. boven water. Rusteloos wordt aan de dijken gearbeid. 'Het grootste gedeelte van den dijk voor iien Noord-Oost-polder is reeds gereed bij Lemmer, Va.n dezen dijk, groeien twee smalle keileemdammen de zee in, hetgeen het werk is van groote kran-cn, die de keiieem uit de hakken happen en in zee storten. Tusschen deze dammien spuiten de zandzuigers' met kracht het zandbed vast en als dit bed gereed is komt hierop weer de kop van den dijk, die evenals de wan den uit keiieem bestaat en die door drag lines gelijk en glad wordt gemaakt. Rus teloos werkt men op deze manier door; en l door dezen arbeid ontstaat hecht en sterk een dijk, die weldra den polder tegen het water zai beschutten. Schokland slaapt In. De werken hij Lemmer vorderen snel. Rij Öe werken bij Urk heerscht een tempo, Idat minder vlug is, hier werkt men lang haam maar secuur. Ten Zuid-en van Schok land ligt een lengte van ongeveer 1400 M. 'dijk in zee. De dijk bij Urk zit aan dit fcijand vast, I-Iij begint bij den fundeerings- pur voor het stoomgemaal, doch het eiland Schokland zal geheel in den polder komen té liggen, zoodat dit dus als een lange Smalle verhooging in. den lagen polder, jeenzaam, en zonder haven, zal inslapen. Tot nog toe zijn alle berekeningen, die vódraf .zijn- gemaakt over den duur van het werk precies uitgekomen en zelfs kon 'de werkbaven bij Urk nog vlugger wor den- opgeleverd dan aanvankelijk was be rekend. 48000 bunder nieuw land. Zijn 'de berekeningen ook voor de toekomst goed, dan zal na verloop van drie jaren elk stuk, waar thans aan wordt gewerkt, gereed zijn. Dan zal het 'nog slechts' een kwestie van korten tijd zijn, om de sluitgaten in den dijk te vullen; en dan kunnen de, pompstations hij Lemmer, Urk en Voorst aan het werk gaan. Bin nen den tijd van eenige maanden zullen zij dan den polder leegma- len en dan zal zich een woeste uit gestrektheid van 48.000 bunder, land aan onzen blik vertoon-en. Reeds nu profiteert Urk van de voordeelen der inpoldering. Zooaïs Sekend, is Urk"s burgemeester, de heer A. Gravestein, zeer goed te spreken over de inpoldering. Urk zal, zoo zegt hij, eindelijk uit zijn isolement verlost worden en er zal, doordat het eiland directe ver binding krijgt, met een vruchtbaar achter land, voor de jonge Urkers een nieuwe toe komst gloren. Op onze vraag of van deze voorspellingen teeds iets verwezenlijkt was antwoordde de burgemeester: „Voor de bevolking in zijn vele geledin- Russische jeugd, moet voor 100% godloos voorden. De centrale raad der godloozen te Moskou heeft, hot jaar 1938 als, „het jaar der be slissing" geproclameerd Dan moeten min stens 1 millioen nieuwe leden voor de god loozen vereenigingen gewonnen worden. Dan moeten er 1500 kerken en tempels gesloten ivordon. En dan moet de opvoeding der jeugd voor de volle 100% atheïtisch zijn. Iedere afdeeling der godloozenorganisaties moet elke 3 maanden verslag indienen hoe ver men met deze campagne gevorderd is. Lejders van afdeeldngen die .achter blijven, hullen uit hun functie ontzet worden. Over het houden van het wereldcongres der godloozen vernemen wij uit Moskou dat na liet verzet der Belgen tegen het houden Van het congres thans Londen gekozen is. Verzetten de Engelschen zich ook te sterk, dan valt de keuze op Nederland of ten slotte Praag. Het jaar 1938 zal men beginnen met een Internationale godloosheidstentoonstelling te Moskou zulks ter eere van het 20-jarig be staan der Sovjets. De tentoonstelling wordt 'x Kerstmis geopend teneinde ter dege de Kerstviering te kunnen ageeren», gen is de uitvoering der werken van de grootste beteekenis. De werkloozen die vorig jSar nog ver van huis bij de Rijkswerkver schaffing in het Land van Vollen- hove geplaatst waren, hebben thans allen arbeid kunnen vinden als grondwerkers of bakschippcr in dienst van den aannemer-uitvoer der. Reeds begint de neringdoende middenstand de eerste vruchten te plukken van een verlevendigden handel en meer vertier en later als de ontworpen schutsluis de scheep vaart langs het dorp gaat leiden, be looft deze gelukkige omstandigheid voor hen blijvende voordeelen". Schaduwkanten. Wij spraken als onze-veronderstelling uit dat het toch allemaal geen voordeelen zou den zijn, doch dat er ook wel nadeelen zouden zijn te noemen. De burgemeester, die zijn eilanders door en door kent, omdat hij reeds langer dan een kwart eeuw dit ambt bekleedt, zei hierop: „Het is waar, er zijn ook schaduwkanten. Het karakteristieke f volksleven dat zelfs op den vreemdeling een eigenaardige beko ring uitoefent, zal langzamerhand verdwij nen". „De nieuwe toestanden zullen het Urker cachet afslijpen". „Veel van wat den Urker in zeden en ge woonten lief en dierbaar, was, zal opgc- smolten worden in de vormen van het meer moderne leven, maar de drukkende zorgen voor het verkrijgen van het dage- lijksch brood zullen worden verlicht door meer welvaart en betere levensomstandig heden". Koningin steunt slachtoffers wervelstorm Gift voor pluimveehouders te Landsmeer. De vereeniging, Avi Corni, te Amsterdam, die zic-h belast met het inzamelen van gel den voor de door een wervelstorm bena deelde pluimveehouders te Landsmeer, heeft van H. M. de Koningin een belangrijke gift ontvangen. Tijdens trainingsrit op tankauto gebotst. Op de Citadellaan te 's-Hertogen- bosch heeft zich gisterenmorgen een ernstig-ongeluk voorgedaan, waarbij de bekende Bossche wielrenner J. C. Peperkamp, ernstig werd ge wond. Peperkamp was gistermorgen, vergezeld van den wielrenner van Doornemaleii uit Ammerzoden, per racefiets van zijn woning vertrokken, teneinde een trainingsrit naar Hedel te maken. Ter hoogte van de Citadellaan reden de beide renners dicht achter een tankauto van de Shell aan. Plotseling moest de wagen - evenwel rem men voor een plotseling parkeerende auto. Dooremalen mocht het gelukken nog juist langs de tankauto te glip pen, waarmede hij voor een ernstig ongeluk bespaard is gebleven. Pe perkamp evenwel kon niet meer weg komen en botste met groote vaart tegen den wagen. Ernstig gewond bleef de 24-jarige wiel renner op den weg liggen, waarna hij op advies van dr. Kaplan por ziekenauto naar het Groot Ziekengasthuis te Den Bosch werd overgebracht, waar men een zware hersen schudding en een gebroken neusbeen con stateerde. Zijn toestand is zeer ernstig. Niettemin hopen de doktoren hem nog in leven te kunnen houden. Het is de tweede keer dat Peper kamp een zware hersenschud ding oploopt. Peperkamp zal in ieder geval geruimen tijd niet kunnen rijden. Deze renner wordt wel heel erg door pech achtervolgd. Men herirnnert zich nog wel het ernstige ongeval dat hem twee jaar geleden op de baan te Kopenhagen overkwam. Ook toen liep de Bosschenaar bij een valpartij een zware her senschudding op en duurde het geruimen tijd voordat hij weer in staat was aan wed strijden deel te nemen. Dit jaar was Pe perkamp weer in goeden vorm gekomen, hij kwam in aanmerking om naar de wereld kampioenschappen te Kopenhagen te wor den uitgezonden, doch in verband met zijn disqualificatie in zijn rit tegen van dei- Vijver kwam hij op de vierde plaats te staan, terwijl slechts drie Nederlandschc rs&jiers mochten deelnemen* Zonneschittering op de Oostzee. „Kameraad beroofdDrie jonge mannen voor den rechter. Drie nog jonge mannen, twee bakkers-ge zellen en een matroos, namen gisteren in het verdachtenbankje in de Amsterdamsche rechtszaal plaats, om zich te verantwoor den wegens diefstal en heling. Op 25 April hebben zij in een wo ning in de Borgerstraat een metaal bewerker beroofd. Het drietal had in den laten avond met den hande laar kennis gemaakt. Gevieren brachten zij een vroolijken avond door, het café na het andere werd bezocht en na sluitingstijd besloot men het feest in de woning van den bakker J. F. P. voort te zet ten. Er waren nog een paai „dames" geïnvi teerd en weldra was de feestvreugde geste gen. Op een gegeven oogenblik waren de sigaretten op en de metaalbewerker haalde zijn portemonnaie voor den dag om de noo- dige fondsen te fou«rneeren om een paar doosjes uit een automaat te 'betrekken. Deze royale geste zou hem noodlottig worden. Op het gezicht van de goedvoorziene beurs, maakte bet drietal waarschijnlijk het plan den man te berooven. Toen hij wilde ver trekken vielen zij hem op de trap aan. Het gevecht werd buiten voortgezet en op een gegeven oogenblik riep de varensgezel: „Ik heb hem". Zijn woning voor het misdrijf beschikbaar gesteld. De metaalbewerker kreeg nog een trap na en het drietal maakte zich met de porte monnaie uit de voeten. De bewoner van het huis had aan de vechtpartij niet deelgeno men, wel kreeg hij f 10.- van de buit, die ongeveer f 30 bedroeg, omdat hij zijn wo ning voor dit misdrijf had beschikbaar ge steld. Hij werd vervolgd wegens heling. Aan de beide andere verdachtep had de officier diefstal met geweldpleging ten laste ge legd. Kort na het misdrijf waren zij gear resteerd, zij ontkenden aanvankelijk, doch al spoedig kwamen zij met het heele verhaal voor den dag, zoodat zij uit de voorloopige hechtenis werden ontslagen. Hun bekentenis herhaalden zij thans vóór de rechtbank. De officier van Justitie mr. C. J. van Ar- kel eischté tegen den bakker J. van W. acht maanden gevangenisstraf, tegen den varensgezel requireerde hij acht maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk, en tegen den bewoner van het huis in de Bor gerstraat vorderde hij wegens heling vier maanden gevangenisstraf. De verdedigers pleitten voor vrijspraak subs. clementie. Vonnis 15 October. Mussert voor raadkamer der Rechtbank Mr. van Vessem staat hem bij. De tweede kamer der Arr. Rechtbank te Amsterdam, gepresideerd door mr. Thöne, heeft gisteren in raadkamer het bezwaar schrift behandeld, dat door ir. A. A. Mus sert, verdacht van mishandeling, is inge diend tegen de dagvaarding. Ir. Mussert werd in raadkamer bijgestaan door zijn ver dediger mr. van Vessem, die de bezwaren tegen de dagvaarding nader toelichtte. De rechtbank zal later een beschikking in deze quaestie geven. De boekhouder ging even ndar bovenweg was het geld kistje. Naar eerst thans bekend wordt heeft Woensdagmiddag omstreeks kwart voor vijf in het kantoor van dé N.V. van Gilst's bakkerijen aan den Breed en I-Iilledijk 47 te Rotter dam een brutale inbraak plaats ge had, waarbij 'n ijzeren geldkistje, in houdende 250 a 300 gulden aan spe cie is gestolen. Het kantoor van de Naamlooze Vennoot schap is gevestigd op de eerste etage van pand 47, waarvan gedurende de kantooru ren zooals gebruikelijk de deur steeds open staat. Omstreeks genoemden tijd had de boekhouder zijn werkzaamheden beëindigd waarop hij zich naar huis wilde begeven. Eerst ging hij het overige personeel, dat op de tweede etage was waarschuwen, dat hij wegging. In de paar minuten dat de boek houder zich boven bevond heeft iemand zich toegang verschaft tot het kantoor want toen de boekhouder eenige oogenblikken latei- terugkeerde vermiste hij het geldikstje. Men vermoedt dat de dader van de situatie goed op de hoogte moot zijn geweest. De politie van het bureau Sandelmgenplein heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld maar tot dusver ontbreekt elk spoor van den dader. Aan den veelbewogen zeiltocht van het Engelsche jacht „Endeavour I" ovèr den Atlantischen Oceaan is een einde geko men. Gistermorgen heeft het vaartuig het anker laten vallen in de haven van Ges port bij Southampton, waar het door een juichende menigte ontvangen werd. Gosport had een feestelijk aanzien en was geheel met vlaggen getooid. Muziek verhoogde de blijde stemming over den terugkeer van het verloren gewaande jacht. ENDEAVOUR L (De Endeavour I behoort aan den En gelschen millionnair Sopwitch en is eenige weken geledien bij ruw weer op drift ge raakt, daar de kabel van de sleepboot, welke het jacht voorttrok, brak. Sindsdien hoorde men niets meer van het jacht, dat 18 koppen aan boord had, totdat de kapitein van de Engelsche tanker „Chey- enne" vorige week de zwerveling bij de Iersche kust praaide). Dezer dagen werd te Bern door den Zwitserschen Frontistenleider Leonhardt een proces gevoerd tegen den schrijver Loosli, waarbij kwam vast te staan, dat Leonhardt be langrijke sommen uit Duitschland ontving ten behoeve van de Zwit sersche Nazi-partij, de Frontisten. De „Berrier Tagwacht" maakt een aan vang met de publicaties van de documen ten van het proces. Reeds zijn foto's over gelegd van brieven, die afkomstig zijn resp. van den vertegenwoordiger van Hitier, Ru- dolf Hess en van Zwitsersche Frontisten, die openlijk de financieele afhankelijkheid van hun actie van het Derde Rijk erkennen. Het Duitsche geld kwam in handen van Leonhardt. Finl, von Roll, Schnell en Tödtli, die gelijk na onderzoek gemakkelijk kon worden vastgesteld hun correspon dentie onder een deknaam voerden, die ook door de Berner Tagwacht voor elk der deel- nemenden wordt vermeld. Contact. Het blad publiceert vervolgens de woorde lijke. inhoud van een schrijven van Tödtli, den vertegenwoordiger .van de „Weltdienst"- propaganda-uitgeverij te Erfurt, gericht tot de Pottere, die een verantwoordelijke posi tie bij deze Weltdienst-uitgeverij bekleedt. In dit schrijven, dat reeds in Juni 1935 werd verzonden, deelt Tödtli mede, zich met den redacteur Sievert van de Völkischet- Beo- bachter omtrent het proces van de Protocol len van de Wijzen van Zion in verbinding te hebben gesteld. Ik zeide hem, zoo schrijft Tödtli dat wij niet in staat wa ren, de processen goed te organiseeren, daar het ons aan de noodige middelen ontbi'ak. Daarop stelde hij voor, onmiddellijk een plan voor de persorganisatie uit te werken, dat hem moest worden toegezonden. Hij zal al les in het werk stell°n, opdat dit plan met hulp van Rosenberg de steun der regeering krijgt Reeds in Augustus van het zelfde jaar deelt Tödtli aan de directie van de Weltdienst mede, van Sievert een brief te hebben ontvangen, waarin hem wordt aangeraden, binnen en kele dagen naar Berlijn te reizen, teneinde het. plan betreffende de persarbeid voor de hoogere partij- ambtenaren persoonlijk toe te lich ten. Op deze wijze aldus Tödtli - denkt. Sievert. dat men nog meer geld zal kunnen loskrijgen. Op 26 Augustus 1935 schrijft dan de Pot tere van den Weltdienst: aan Tödtli, dat hij uit Berlijn niets meer heeft gehoord. Daar men aldus het schrijven U echter de 4990 Mark heeft, toegezegd, moot. U zich in elk geval zoo spoedig mogelijk richten tot. den persoon, dien U deze toezegging heeft gedaan. Aan de Duitschers overgeleverd. De Berner Tagwacht publiceert voorts een afschrift van een brief, gericht tot Werner Meyer, redacteur van eenige nat.soc. Zwit- schersche bladen, waarin vooral de volgende passage niets aan duidelijkheid te wenschen overlaat: „Hier in Bern is buiten mij nie mand in staat, Erfurt (d.i. de Weltdienst— Organisatie) het hoofd te bieden, reeds al leen hierom, omdat wij geen financieele middelen bezitten, doch alles uiit Erfurt, resp. het daar naar men zegt gevestigde „Internationale Comité" ontvangen. Wij zijn dus thans om zoo te zeggen op gena de en barmhartigheid aan de Duitschers overgeleverd. ..w" Voor wat hoort wat. Veelzeggend is ook het door de Berner Tagwacht gepubliceerde schrijven van Tödtli aan Fleischhauer (directeur van de Weltdienst), waarin eerstgenoemde om be looning voor zijn arbeid vraagt. Ruef, de advocaat der Frontisten in het thans loopen- de proces, heeft hem n.1. als zijn meening te kennen gegeven, dat het Duitsche deviezen- bureau zal begrijpen, „dat wij in de eerste plaats voor Duitschland strijden, en derhal ve ook op een wederdienst aanspraak kun nen maken". Het gevolg hiervan blijkt uit een antwoordschrijven uit Neurenberg waarin vrouw en kinderen van den nazi agent Tödtli een gratis vacant ie verblijf naar keuze aan de Oostzee of in de Beier sche Alpen wordt toegezegd.

Schager Courant | 1937 | | pagina 9