Japanners rukken verder op De duikbootpiraat opnieuw aan het werk RTELS K.L.M. neuswiel-toestel luchtklaar KIJKEN is KOOPEN ui CtOECX Nieuwe deden van terreur DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Amerikaansch schip in nood Einde der Volkenbonds vergadering nadert „Alle volken moeten deelen in wereldovervloed" Hevige strijd in Sjantoeng Euwc en Aljechin in hef strijdperk geleid UJeerbericht DINSDAG 5 OCTOBER 1937. 81e Jaargang. No. 10381. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. Britsche torpedojager aangeval len in de Middellandsche Zee De jager werpt dieptebommen Naar de Britsche admiraliteit me dedeelt, is de 1360 ton metende tor pedojager „Basilisk", die tot het vier de torpedojagers-flottille behoort gis terenmorgen voor de Spaansche Oost kust door een onbekende duikboot aangevallen. Het Britsche oorlogsschip, dat ^deel- neemt aan het toezicht in de Middel landsche Zee, stelde, naar de Un Press meldt, op een patrouilletocht In zijn nabijheid de aanwezigheid van een ondergedoken onderzeeboot vast, die kort daarop een torpedo af vuurde, waardoor de „Basilisk" even wel niet getroffen werd. De torpedojager beantwoordde den aanval met het werpen van diepte bommen, waarvan de uitwerking niet bekend is. Jacht op den roover ingezet. Volgens een bericht uit Valencia aan het Spaansche persagentschap, werd de aanval .van den onbekenden onderzeeër op den Brit.schen torpedojager gedaan te acht uur in den ochtend op 25 mijl ten oosten van JKaap San Antonio. f Twee Britsche torpedojagers voeren in noordwestelijke richting en plotseling ver snelden zij hun vaart en de kustwacht van San Antonio hoorde drie hevige ontploffin gen. De beide torpedojagers voeren vervolgens in tegengestelde richting en bleven diepte bommen werpen. Te half drie in den middag kwamen nog twee torpedojagers en eenige minuten later waren in totaal zeven Britsche torpedojagers ter plaatse. Zij verdeelden zich in twee groepen en met medewerking ,van twee watervliegtuigen zochten zij de zee af. Te vijf minuten over half vier steeg een rookkolom uit zee op in de richting waar de tweede afdeeling opereerde. De indruk ie Lenden. In vlootkringen te Londen wordt verno men, dat de torpedojager, „Basilisk" door middel van zijn geluidsdetector erin ge slaagd was, de aanwezigheid van een on derzeeër in zijn omgeving te ontdekken, toen het oorlogsschip werd aangevallen. Nog steeds is niet bekend, of de tegen aanval doeltreffend is geweest. Evenmin is het mogelijk eenige aanwijzing te verkrij- Nederlander naar Siberië verbannen Boor de Sovjets van spionnage verdacht. Wij vernemen thans iets naders omtrent het lot van onzen landge noot W. de Wit, die kort. geledeni door de Russische politie gear resteerd werd. De heer de Wit, zoon van apotheker de Wit, te Enkhui zen, werkte in Rusland als inge nieur, doch werd door de autori teiten aldaar verdacht van spion nage. Thans is hij als dwangarbeider naar Siberië verbannen. Nederlandsche sleepbooten varen uit. Bij Gherbourg is het Amerikaanstihe vrachtschip „Nasohba" op een rots geloopen en in nood geraakt. Het sclnp was op weg naar Le Havre. Het is ernstig gehavend, de machi nekamer en stookruimte stonden al spoedig onder water. Behalve de Fransc-he sleepbooten, die het schip te hulp zijn gesneld, hebben zich ook de Nederlandsche sleepbooten „Zwarte Zee" van haar station Douarnenez nabij Brest en „Noordzee" van Maassluis, beide van L. Smit en Co's Internationalen Sleepdienst derwaarts begeven? gen omtrent de nationaliteit van den onder zeeër, die het Britsche schip trachtte te torpedeeren. Het bericht van den aanval heeft te Lon den eenige ontsteltenis en aanzienlijke ver rassing gewekt. Men had werkelijk het ge voel, dat, sedert het accoord van Nyon ge sloten was, de piraten welke verder hun nationaliteit ook zijn mocht van hun activiteit hadden afgezien. Dit nieuwe in cident bewijst evenwel, dat de instelling van het patrouillesysteem niet alleen een psychologische bcteekenis had, doch dat de practische nuttigheid ervan nu duidelijker is dan ooit. Het zoeken duurt voort. Te Londen werd gisteravond medegedeeld, dat het zoeken naar de onbekende duik boot, die de „Basilisk" heeft aangevallen, nog voortduurt. Uit Gibraltar wordt nog gemeld, dat de onderzeeër na den aanval snel onderdook. Het door de K.L.M. in Amerika gekochte tweepersoonsvliegtuig met neuswielonder- stel, de Stearman Hammond, dat verleden week in de werkplaatsen der K.L.M. op Schiphol is gearriveerd, om door den tech- nischen dienst gemonteerd te worden, is gisteren gereed gekomien. In de hangar van den technischen dienst, onder de vleugels van de in mon tage of in revisie zijnde D,C. 3-machines', staat het kleine merkwaardige toestel, dat reeds de Nederlandsche registratieletters P.H.A.P. draagt en dat bij den eersten aanblik zoowel herinnert aan de „Schelde- musch" van den constructeur Slot, als aan de G. 1 van Fokker. Merkwaardige motorkoeliiig. Evenals' de „Scheldemusch" heeft de Stear man Hammond een bestuurbaar neuswiel en een achter den cockpit geplaatsten mo tor met duwschroef. Het is een Men&sco- motor met merkwaardige lucht-koeling, n.1. door een sleuf, die over den cockpit heen loopt cn van voren open is, zoodat door de snelheid van het vliegtuig de lucht van zelf naar den motor geperst wordt. Het staartstuk met zijn twee verbindingen naar de overige fusillage, herinnert sterk aan den dubbelen staart van de G. 1 De verticale vlakken zijn echter niet beweegbaar en doen dus ook geen dienst als richtingroer, terwijl tusscben deze beide vlakken het stabilo van het hoogteroer bevestigd is. De richtingbesturing geschiedt uitslui tend met de vleugelklappen, de ailerons. Dientengevolge ontbreekt op de bestuurders plaats het voetenstuur, Geheel met de hand bestuurd. Het vliegtuig wordt geheel met de hand bestuurd, aangezien men met den volant zoowel hoogteroer als vleugelklappen kan bedienen. Met de voeten behoeft men slechts twee pedalen te bedienen, n.1. een voetrem op de wielen van het landingsgestel en de landingsklappen aan de vleugels, waarmede de landingssnelheid aanzienlijk kan worden geremd. Met den volant, waarmede men de ailerons bedient, bestuurt men tegelijkertijd het neuswiel, zoodra het toestel aan den grond rolt. In den kleinen cockpit zijn de 2 com fortabele bestuurdersplaatsen naast elkaar aangebracht, zoodat de leerling en instruc teur naast elkaar zitten in een geheel geslo ten cockpit, die van dubbele besturing is voorzien. Vandaag zal de stearman hammond, waarin op het instrumentenbord nog een boch(aanwijzer moest worden aangebracht, proefdraaien en morgen door Ir. A. G. von Baumhauer van den rijksluchtvaartdienst op zijn luchtwaardigheid worden gekeurd. Wanneer alles in orde is en zich geen onvoorziene moeilijkheden voordoen, zal Donderdag voor de eerste maal door de KLM met de Stearman Hammond gevlogen wor den, waarschijnlijk door den chef van den vliegdienst der K.L.M., dein heer Adler. POLITIEKE MISDAAD IN WARSCHAU. In een der hoofdstraten van Warschau hebben onbekenden uit een taxi geschoten op een lid der nationale partij, genaamd Ryck, die, door twee schoten getroffen, zwaar gewond rneenzeeg. De misdadigers konden ontkomen. De politie vermoedt, dat hier van een politiek en misdaad sprake ia, Resoluties over het raadplegen van niet-leden. De achttiende zitting van de Volkcnbonds- assemblee nadert haar einde, en zal heden avond uiteengaan na de agenda te hebben behandeld. Het eenige onverwachte, dat zich nog zou kunnen voordoen, zou kunnen ont staan in de onderhandelingen in de com missie van 23, die de Chinecsche zaak be handelt. De subcommissie van redactie is bij wij ze van spreken ononderbroken bijeen. De begrootingscommissie heeft goedkeuring gehecht aan het inwil ligen van een crediet ten bedrage van twee milïioen Zwitschersche francs, dat gevraagd is door China ter bestrijding van epidemieën cn om den vluchtelingen te hulp te ko men vofgens het plan, dat de gezond haidscoïnmissie van den Volkenbond zal uitkerken. Hervorming handvest. Do assemblee is gisterenmiddag in ple naire vergadering bijeengekomen onrier voorzitterschap van den Aga Ivhan. Een begin werd gemaakt met de bestu deering van de ontwerp-resolutie, ingediend door d<e commissie voor d'e toepassing van de beginselen van het handvest naar aan leiding van de Chileensche voorstellen tot het raadplegen van niet-leden over hervor ming van het handvest. De vertegenwoordiger van de Sovjet Unie, Litwinof, zeide, dat hij twijfelde aan de doel treffendheid van de voorgestelde actie en dat hij zich van stemming zou onthou den. Aangezien geen enkele redenaar zich meer aanmeldde, verklaarde de Voorzitter, dat de resolutie was aangenomen, waarbij de Sov jet Unie zich van stemming onthield. Vervolgens werd de ontwerp-resolutie, welke door de commissie van 28 op voorstel van Argentinië was aangenomen door de Assemblee besproken. In deze resolutie wordt voorgesteld dat ingeval van oorlog of dreigenden oorlog d_ staten, welke geen lid zijn van den bond zich verbinden door verdragen van Parijs of Rio de Janeiro voor het aanwenden van pogingen tot behoud van den vrede. De vertegenwoordiger van Chili steunde dit voorstel. Het voorstel werd zonder debat aangenomen. Britsche Lahour-conferenlie ge opend. De zeven en dertigste jaarlijkschë confe rentie van de Engelsche Labour partij is gistermorgen te Bournemouth geopend door den voorzitter, Hugh Dalton. Tusschen de zes en zeven honderd gedelegeerden zijn bijeen gekomen ter behandeling van de om vangrijke agenda. In zijn openingsrede zeide Hugh Dalton, dat de wapenen, hoe machtig en noodzake lijk zij ook zijn, nooit eenige oplossing bren gen en dat zij moeten samengaan met een buitenlandsche politiek, die een nieuw le ven in den Volkenbond zal blazen en we derom eerbied zal wekken voor het inter nationale recht. Spr. erkende dat in den huldigen, ernstigen toestand Groot-Brittan- nië machtig gewapend moet zijn, daar het anders rechtstreeksche en onmetelijke ge varen loopt. De wapenen echter, zoo zeide hij, moeten samengaan met een oprecht aan alle volken gedaan aanbod tot het op- ma,ken van een inventaris der wereld rijk dommen cn tot vaststelling van gelijke ge legenheid voor alle naties om te deelen in den wercldovervloed op voorwaarde, dat opniew de vreedzame procedures aanvaard worden voor de regeling van alle internatio nale geschillen en een internationale over eenkomst tot stand komt over een drasti sche en progressieve vermindering der na tionale bewapeningen. Met algemeene stemmen nam de confe rentie vervolgens een resolutie aan, waarin uiting wordt gegeven aan afschuw over den Japanschen aanval op China en waarin de Britsche burgers worden opgewekt te wei geren Japansche goederen te koopen. CHINA Langs hot geheele front in en bij Sjang hai rukken de Japansche troepen lang zaam op. Zij drijven de Chineezen terug uit de stellingen tusschen de Pangpoe en Lotien, drie kilometer ten westen van den weg naar Sjanghai. Van het Noordelijk front wordt gemeld, datq bij de stad Tehtsjau, in de provincie Sja"4oeng hevig gestreden wordt. Volgens de Japanners is genoemde stad reeds door hen ingenomen. De Japansche autoriteiten te Peiping hebben een ontwerp voor een nieuw be stuur in Noord-China uitgewerkt. Volgens dit ontwerp zullen de „commisies tot hand having van den vrede", die, zooals beleend, te Tientsin en Peiping door de Japanners waren ingesteld, vervangen worden door één centrale commissie voor het geheele gebied van Tientsin tot Peiping. Deze zal samengesteld worden uit Chineesche le den der thans bestaande commissies. Domei meldt uit Tokio, dat de Mikado gisteren den Sowjet-ambassadeur Sla- voetski een lunch heeft aangeboden. De gevangenhouding der broeders in arist en. Uit Japansche bron wordt gemeld, dat gisteren militaire operaties zijn begonnen tegen de ongeregeld Chineesch troepen, die nog drie maristen als gijzelaars gevangen houden. Naar men weet, zijn deze operaties langen tijd uitgesteld, daar men vreesde, het leven dezer geestelijken in gevaar te brengen. De Japansche autoriteiten verkla ren, dat het onmogelijk is langer té wachten. Japansche vliegtuigen hebben strooibiljetten uitgeworpen, welke in het Fransch gesteld zijn, en waarin wordt medegedeeld, hoe de gijzelaars zich moeten gedragen om zich zoo goed mogelijk te beveiligen. „Ik zal mijn laatste druppel schaakbloed storten", zegt Al jechin. EUWE BEGINT MET WIT. In één der zalen van hotel Witte- brug te 's Gravenhage,, vond gister avond in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten de officieele ope ning plaats van de revanche-match om het wereldkampioenschap scha ken tusschen Euwe en Aljechin. De minister van Onderwijs, Kunsten cn Wetenschappen, Prof. Slotemaker de Bru ine, wees in zijn toespraak op de betecke- nis van dezen kamp. Deze wedstrijd is be langrijk, omdat voor beide spelers een zeer groote concentratie noodig is, een geestes- dicipline van beteekenis, welke beide spe lers niet kunnen ontberen, Spr. twijfelde er niet aan of in dezen kanip zal zich een strijd ontplooien van groote waarde, welke niet alleen voor de beide kampioenen en voor de schakers, doch voor het geheele Nederlandsche volk van groote beteekenis is. Hierna verklaarde Prof. Slotemaker de Bruine de revanchematch tusschen Euwe en Aljechin officieel voor geopend. Nadat de muziek de Marscillaise en het Wilhelmus ten gehoore had gebracht, voer den nog tal van spreker het woord, o.a. Euwe en Aljechin zelf. Zich tot Aljechin wendend, con stateerde Euwe, dat beider verwach tingen voor deze match niet dezelf de konden zijn. Toch hoopte Euwe, dat ook thans de goede vriendschap zou bestendigd blijven en vooral ook, dat er fraaie partijen zouden worden gespeeld. De verplichting, die op mij rust, zoo besloot Euwe, is niet min der zwaar dan twee jaar geleden, en ik zal mijn uiterste krachten inspan nen om het tot een goed einde te brengen. Aljechin verklaarde met genoegen voor deze match weer noor Nederland te zijn ge komen, ondanks het feit, dat hij in dit land zijn titel had verloren. Uw woorden, aldus Aljechin tot Euwe', hebben mij diep getroffen en ik zal deze nooit vergeten. Ik kan slechts herhalen wat ik twee jaar ge leden gezegd heb: als het mij niet gelukt den titel te heroveren, wensch ik de schaakwereld met dezen we reldkampioen geluk. Maar het zal de strijd van mijn leven worden en ik zal mijn laatste druppel schaakbloed geven om te overwinnen. Aan het slot van deze plechtigheid werd de loting verricht. Mr. Levenbach had een witten en zwarten pion in de handen. Alje chin koos als gast en bleek den zwarten pion te hebben genomen. Euwe speelt dus de eerste pari ij, welke hedenavond in den Dierentuin te 's-Graven- hage om 18.30 uur zal aanvangen, met wit. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT! Verwachting: Matige tot krach tige, later afnemende Noordelijke tot Noordwes telijk, wind, gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regens weinig verandering in tem peratuur.* Verdere vooruitzichten: afne mende wind en opklarend. Barometerstand hedenmorgen 8 nnr 778 Doet Uw jonge hennen jitgroeien tot krachtige en goede legsters door Bertels' Kunstkorrel Volledig dagrantsoen. Indien niet ter plaatse verkrijgbaar geschiedt levering door de tabriek ongefrankeerd onder rembours pf na bestelling per postwissel. 5 KG 10 KG 50 KG Bertels' Kunstkorrel B (vastzittende kippen) f. 0.90 1.50 5.75 Ratio Superstandaard Kunstkorrel (losloopende kippen) f. 5.20 Oliefabrieken Afd. Kunslkorrel, Amsterdam Olie-pijpleiding opgeblazen Arrestaties Vliegtuigen en Jaffa. duren voort. boven Jeruzalem Volgens nog niet bevestigde be richten is, naar Havas meldt, een aanslag gepleegd op de petroleum- pijpleiding in Transjordanië. De leiding zou opgeblazen zijn. Naar verluidt zijn de daders gevlucht, na de telefoonlijnen te hebben ver nield. Op het oogenblik is het in Jeruzalem kalm, doch er zijn aan duidingen, dat daden van geweld, gelijk aan die van het vorig jaar, weer kunnen beginnen. De telefoon leiding langs den grooten weg van Jeruzalem naar Jaffa is vernield en op de werklieden, die de lijnen herstelden, werden schoten gelost. De Britsche autoriteiten hebben scherpe vermaningen tot de bevolking gericht De politie blijft op haar hoede, patrouilles cir- culeeren door de hoofdsteden van Jeruza lem en Jaffa en vliegtuigen vliegen op geringe hoogte boven de steden. Vele aan hangers van den Moefti zijn wederom gear resteerd, terwijl de Moefti zelf nog in de moskee van Omar blijft. De Arabische han delslieden zetten hun partiële staking voort. Protest van Syrië. Het Syrische comité voor de verdediging van Palestina, dat in Damascus zetelt, heeft een protest gericht tot de Arabische vorsten van Egype, Irak, Jemen en de Hediaz tegen de buitengewone gestrengheid der maatre gelen, die de Britsche regeering te Jeruza lem heeft genomen. Ook de Britsche minis ter van Koloniën de I-Iooge Commissaris te Jeruzalem en de secretaris-generaal van de Volkenbond zijn van dit protest in kennis gesteld. Bij de Britsche regeering wordt erop aangedrongen, dat zij het Palestijnsche vraagstuk zal oplossen op een wijze, die in overeenstemming is met de rechten van het Arabische volk. Enorme palingvangsfen in het IJsselmeer De laatste dagen zijn in het IJsselmeer enorme palingvangsten gedaan. Duizenden ponden paling kwamen ter vischafslag, er was zelfs een dag, dat de aanvoer aan de Vischafslag te Wieringen 45.000 pond be droeg.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1