Toestel bij den start verongelukt Wie is de duikbootpiraat? Vier dooden DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER De ondergang van de „Specht" Eén der motoren sloeg af mmskM' Italiaansche torpedo gevonden Gedeeltelijke mobilisatie in Italië Rusland koopt wapens in Amerika KIJKEN is KOOPEN tij CLBECK Mussolini ziet in Katholicisme een vijand De Duce volgt Hit Ier na DONDERDAG 7 OCTOBER 1937. 81e Jaargang. No. 10386. Ukgove der N.V. v.h, Trapman Co. Schagen. Het verongelukte vliegtuig. De zwaarte aan den kop was de oorzaak, dat het toestel zoodanig neerkwam, dat juist de bemanning in de cockpit er het ernstigst aan toe was, evenals de passagiers die vooraan gezeten waren. Een der inzittenden verklaarde dat hij zich nauwelijks bewust was van hetgeen zoo vlak na het opstijgen gebeurde. De overlevenden, waren van het gebeurde zeer geschokt en konden nog niet gehoord worden. De violist Hubermann moest tus- schen twee agenten worden .weggeleid; hij was totaal in de war. De eerste gedachte van miss Ibbeken was: het beroemde instrument van den meester te redden. In de verwarring, die na de ramp ontstond, klemde zij de viool stevig in haar armen. Rome beschuldigt Valencia Over de ramp met de „Specht", waarvan wij gisteren reeds melding konden maken, wordt ons nader bericht: Het toestel verongelukte bij den start van het. vliegveld Palembang, om 5 u. 35 gister ochtend (Ned. Tijd), toen liet zich op 100 M. hoogte bevond. De ondergang van de Specht heeft een vierde doodc geëischt: den heer Steenbergen van het Marsman concern, die in het zieken huis te Palembang aan longbloeding over leed. De passagiers waren: de beroemde violist Bronislaw Hubermann (bestemming Na pels); Ida Ibbeken, zijn secretaresse (even eens bestemming Napels), jkvr. Francisca Sniissaeri. (bestemming Allahabad), de héér Steenbergen (bestemming Singapore), de heer Munroe, Britsch onderdaan (bestem ming Singapore), de heer Schoch, vermoede lijk Amerikaan (bestemming Medan) en, de heer Bouman (eveneens met bestemming Medan). De begrafenis der slachtoffers zal heden om elf uur te Palembang plaats vinden. Vermoedelijke oorzaak. De commissie van onderzoek welke met de „Valk" (gezagvoerder Smirnoff) vanuit Bata via te Palembang is aangekomen, heeft een grondig onderzoek wegens de invallende duisternis lot heden uitgesteld: Waarschijnlijk kan worden aange nomen, dat het vliegtuig, nadat dit was los gekomen, naar links wilde zwenken, waarop bij het nemen van een bocht eeif motor wellicht is afge slagen, tengevolge waarvan het toe stel afgleed, om met den linkervleu gel over de boomen te scheren, zijn neus in een slokan (greppel) borend en aldus eVen in een schuine stand blijvend, vervolgens zich geheel omdraaiend ook met de romp en de staart tegen den grond te komen. De gevolgen waren, dat de lin ker motor 25 meter van het wrak is terecht gekomen en de rechter motor op een afstand van 10 meter. De cockpit is geheel vernield en af gescheurd tot aan de zitplaatsen van de passagiers. Het is een gelukkige omstandig heid, dat er geen brand is uitge broken, Slechts bij de afgerukte motoren werd een begin van brand ontdekt, welke schade heeft veroor zaakt aan een postzak. De bemanning, welke zich, op Groeneveld na, in de totaal vernielde stuurhut bevond moet op slag zijn gedood, de passagiers die in de vrijwel onbeschadigde kajuit zaten, kregen schrammen, sneden en verstuikin gen. Alleen de heeren Steen bergen en Schoch zaten voorin, in liet totaal verniel de gedeelte, met liet bekende noodlottige gevolg. Passagier onbewust van hetgeen gebeurde. Het verongelukte toestel de „Specht" le verde een droevigen aanblik op temidden van de groene velden bij liet vliegveld. De linkervleugel was ten dcele versplinterd en de motorkap was geheel van het toestel afgeslagen, zoodat het interieur daarvan als een groote holte zichtbaar is. Een ooggetuige verklaarde, dat het toestel bij de eerste bocht zijn evenwicht scheen te verliezen, ge heel van richting veranderde en neersloeg. Het Spaansche ministerie van lands verdediging te Valencia deelt mede, dat bij de plaats, waar de Brit- sche torpedojager Basilisk Maandag door een duikboot werd aangevallen een torpedo is gevonden, welker kenmerken overeenkomen met die, welke door de Italiaansche marine worden gebruikt. De tekst van de officieele mcdedeeling luidt: „De maritieme delegatie te Alicanle heeft gisteren, 5 October, des avonds medege deeld, dat men op het strand te Calpe bij Alicante een torpedo heeft gevonden, welke kort daarop door de bevoegde auto riteiten werd onderzocht! De kenmerken er van zijn als volgt: Lengte 5 M. 20, dob'rsnede 45 c.M. Deze kenmerken zijn die vam de torpedos van Italiaansche constructie. Er dient te worden opgemerkt, dat deze helsche machine werd gevonden in de buurt, waar de torpedojager Basilisk door een duikboot werd aangevallen. De Italiaansche duikbooten, die voorzien zijn van torpedo's van. 45 c.M. doorsnede, zooals te Calpe is gevonden, zijn de H 1. H 2, H 3. H 4, I-I 6 en H 8 en de X 2 en X 3 van het Bernardis-tvpe. De Duitsche marine heeft geen duikboo ten, die torpedo's van dit kaliber aan boord hebben." Romeinsche beschuldiging. Va lencia zou hebben toegegeven, dat de torpedo „bij vergissing" door een roode duikboot werd afge vuurd. De Romeinsche bladen publiöee- ren op hun voorpagina's met groo- ten opmaak een tot dusver nog niet Over deze opmerkelijke uitlating van Mus solini seint Un. Press nader: Met verwijzing naar cle te Berlijn door Mussolini gesproken woorden, dat Europa morgen fascistisch zal zijn", verklaart de schrijver van liet „Popoio d'Italia"-artikel, waarin men algemeen de Duce meent te moeten zien, o.a. „Als wij zeggen, dat Europa morgen fas cistisch zal zijn, baseeren wij die bewering op hot feit, dat. reeds een aantal landen bin nen en buiten Europa zich bij de fascistische beweging heeft aangesloten. Zoo is het b.v. buiten twijfel, dat Japau op het punt staat, zich van den parlementairen waanzin te be vrijden, die zijn élan thans nog be lemmert". Naar aanleiding van de Londensche pro testen tegen het liombardeeren van de Chi- neesche steden heet het verder, in het aan Mussolini toegeschreven artikel: tegengesproken bericht van het Pa- rijsche blac®„Le Jour", volgens het welk het Fransche departement van marine heeft bevestigd, dat de on bekende onderzeeër, die den Brit- schen torpedojager „Basilisk" in den grond trachtte te boren, tot de roode Spaansche vloot behoort en de Va- Iencia-regcering de juistheid van dit feit heeft erkend, bewerend, dat het hier een vergissing betrof. De „Trubuna" schrijft in een hoofdartikel, dat deze bewering van Valencia een bru tale leugen is, aangezien de nationalisti sche torpedojagers er heel andere uitzien dan de Britsche en zeer wel van elkaar te onderscheiden bzijn, temeer daar de aanval zich heeft voorgedaan bij helder weer om tien uur in den voormiddag, vlak bij de kust van rood Spanje. Dit was geen vergissing, aldus het Italiaansche blad, doch een provocatie teneinde een offensief te ontketenen tegen Italië in de internatio nale anti-fascistische pers en een hervatting van de betrekkingen en hartelijke samen werking tusschen Italië en Engeland te belemmeren. De mislukte aanvalspoging te gen de „Basilisk" bevestigt het. Spaansch- Russisch ondermijningsplan. dat begon nen is met de aanvallen op bet Italiaan sche schip „Barletta" en de Duitsche krui sers „Deutschland" en „Leipzig" en dat werd voortgezet met de aan den aanval op de „Basilisk" voorafgaande poging om de „Ilavoc" in den grond te boren. Twee lichtingen onder de wapenen geroepen Mussolini reageert op Engelsch- Franschc pressie. Uit volkomen betrouwbare bron verneemt het Hsbl., dat sedert eeni- ge dagen in Italië de lichtingen 1909 cn 1910 onder de wapenen wor den geroepen. Dit geschiedt niet openlijk, b.v. door middel van een algemeen en oproep. De gedeeltelijke mobilisatie voltrekt zich veeleer op de minst geruchtmakende wijze, door namelijk aan alle betrokken personen een briefkaart thuis te zenden, met het bevel zich te mel den. Het is niet aan te nemen, dat dit groot aantal soldaten bestemd is om naar Spanje te worden gezon den. Integendeel is liet waarschijn lijk, dat men te Rome verwacht dat binnenkort de regeeringen van Frankrijk en Engeland een sterke pressie zullen oefenen op Italië. Voor dit geval wil de regeering te Rome blijkbaar in staat zijn on middellijk op de meest energieke wijze te reageeren, door groote troe penmachten naar de grenzen tc kun nen samentrekken. „In bet licht der omstandigheden kan men over dezen Vrouwenpraat, alsook over ze kere aartsbisschoppelijke prcdicaties slechts lachen. Want absoluut zeker is het, dat Engeland in geval van nood geen oogenblik zou aar zelen vijandelijke stellingen le bomhardee- ren, zooals trouwens ook in Waziristan is geschied cn zooals steeds het geval zal zijn, als Engeland zulks in .het belang van zijn empire gepast acht. Japan is weliswaar nog niet fascistisch, maar zijn anti- bolschewistische politiek, de richting van zijn streven en de aard van het Japansche volk wijzen erop, dat eerlang in het Verre Oosten een machtige, fascistische staat zal verrijzen. Wat de critiek op de te Berlijn door Mus solini uitgesproken rede betreft, merkt het blad op: Het is duidelijk, dat. diegenen tegen over ons staan, die het conservatisme en de reactie vertegenwoordigen van het kapitalis me, de parlementaire democratie, het socia lisme, het liberalisme en óók een zeker Dit nummer bevat 8 pagina's 1 j EERBERICHT DE BILT SEINT. Verwachting: Matige, in het Noorden tijdelijk nog krach tige, Oostelijke wind, gedeel telijk bewolkt met weinig of geen regen in het Noorden, in het. Zuiden zwaar bewolkt tot bet rokken met meer kans op regen, zelfde temperatuur Verdere vooruitzichten-: Toene mende bewolking, met meer kans op regen. Voor 10 millioen dollar in één maand. Sovjet-Rusland heeft in September in de Vereenigde Staten voor meer dan tien mil lioen dollar wapenen en* oorlogsmateriaal gekocht, waarvan meer dan de helft voor oorlogsschepen. Deze aankoopen blijken uit de statistiek van den raad van controle op den handel en den uitvoer van wapenen en oorlogsma teriaal. Dit is het hoogste bedrag, dat in één maand door eenigc mogendheid in Amerika is besteed. Na Sovjet-Rusland komt China met aankoopen in September tot een bedrag van 2.809.099 dollar, in hoofdzaak voor bommen, granaten en mijnen. Snelle schrootverschepingen. De schrootverschepingen uit de Vereenig de Staten nemen voortdurend toe. Volgens door het departement van handel gepubliceerde cijfers is Japan de voor naamste kooper met een hoeveelheid van 1.730.C00 ton over de eerste acht. maanden van dit jaar, op een totaal uitvoer van 3.079.000 ton. Dan volgen Groot Britannië met 535.000 ton cn Italië met 242.000 ton. Gisteren is een hoeveelheid van 5000 ton aan boord ge bracht van de schepen St. Louis en New York van de Hamburg Amerika lijn. Tamelijk verrassend is, dat dit transport geschiedt met schepen die den overtocht in 6 a 7 dagen doen, daar schroot gewoonlijk met langzaam varende vrachtschepen wordt vervoerd. katholicisme, waarmede wij, naar onzen aard, vroeg of laat'een duidelijk woord te spreken zullen hebben".. Het Italiaansche Slefani-agentschap seint nog omtrent het artikel, dat tot titel hooft „Europa cn fascisme" de volgende, minder markante bijzonderheden: Na er op gewezen te hebben, dat Japan en Brazilië door hun anti-bólschewistische houding zich zijn komen scharen in de ge lederen der vele staten, die reeds den weg naar het fascisme hebben gevonden, schrijft de „Popoio d'Italia": „Verscheiden sla ten van Europa bevinden zich op den zelfden weg, ook al verklaren zij het. tegendeel. Ieder volk zal eerlang zijn fascisme hebber., aangepast aan zijn eigen aard. Duidelijk zijn de leerstellingen reeds merkbaar, de methoden en proefnemingen cn vooral de tastbare feiten, die allengs alle staten van Europa binnendringen. Zij zijn een nieuw feit in de beschavingsgeschie denis der menschheid" Het blad vervolgt dan: „Al degenen, die twijfelen aan de toekomst van de twee to- talilaire staten van Europa, vergeten dat Italië en Duitschland met succes de kracht proef hebben doorstaan. Italië trotseerde en overwon, tijdens zijn Afrikaansche onderne ming, de 52, die in den volkenhond het weerhouden wilden. Duitschland toonde zijn kracht door de bijna totale liquidecring van het verdrag van Vcrsailles. Twee regimes, die zoodanige din gen presteerden, hebben hun macht en hun vitaliteit bewezen. Zij deden het met de eensgezinde instemming van hun volken, op een wijze en met een elan, die onbekend zijn in de staten, welke zich de groote demo cratieën noemen". Het blad meent vervolgens, dat „de Ita liaansche cn Duitsche volken, aldus doen de, een aanzienlijke bijdrage hebben gele verd voor de civiele ontwikkeling der menschheid en besluit, dat de beschuldiging als zouden de fascistische staten door het dynamisme van hun nationalisme tot den ooi-log worden gedreven, niet. in overeen stemming is met de werkelijkheid, zooals b.v. blijkt uit twee pacifieke manifestaties van uitzonderlijke importantie: Duitsch- lands verdrag met Polen en zijn vlootac- coord met Engeland"» Dr4# leden der bemanning, resp. Stork, gezagvoerder; Stodieck, marconist en Ruben, boordwwjtfuigkundige. „WIJ ZULLEN OP DEN EEN OF ANDEREN DAG ONZE REKENING DAARMEDE VEREFFENEN, VOLGENS GNZEN STIJL". Mussolini heeft in den- Popoio d'Italia een artikel gepubliceerd onder het opschrift: „Europa en het Fascisme". In Vaticaanstad valt vooral een passage op, waarin sprake is van een zeker „grillig katholicisme", dat dit artikel gelijk stelt met de vormen van reactie, die het fascis me vijandig zijn. In het artikel wordt hier nog aan toegevoegd: „Wij zullen op den een of anderen dag onze rekeningen daarmede vereffe nen volgens onzen stijl". Deze zinsnede is te meer belangwekkend, daar de Paus in zijn laatste encycliek duidelijk gewaarschuwd heeft tegen de excessen van totalitaire regimes. Uit de samenvatting van het genoemde artikel door Stefani blijkt verder, dat hierin uiteengezet wordt, dat ieder land zijn eigen fas cisme, aangepast aan de speciale omstandigheden van elk land krij gen zal. De beschuldiging, dat de fascistische staten door hun natio nalisme tot den oorlog gebracht worden, wordt verworpen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1