RADIO I tpil New York's politie zeelt Het verboden grondgebied Zestigduizend kilo fruit tentoongesteld „Witte Kruis"-loten Arbeiders stellen ultimatum Ladelichter betrapt GEÏLLUSTREERD I VERVOLGVERHAAL i DOOR: lEDGAR RICEj iBURROUGHS! No. 25. Toen Kulanga, de neger, hongerig wakker weyd, zag hij juist onder zich Kala, Tarzan's pleegmoeder. De boog spannen en de giftige pijl in het lichaam van den menschaap jagen was het werk van een oog wenk. Kala wierp zich als een ra- zendq, op den inboorling, die haar echter met een speer doodde. Kala's kreet riep de geheele apenkolonie bijeen, die den neger verjaagde. Vol woede klonk Tarzan's rouw klacht door het oerwoud. Na de eerste uitbarsting van smart kwam Tarzan weer tot bedaren en vroeg de troep wat er gebeurd was. Zij vertelden hem van een vreemde, zwarte aap zonder haren en met ve- ren op het hoofd, die de dood ver spreidde met een dunne tak. Daar na verdween Tarzan met de snelheid van Bara, het hert; de ondergaande zon tegemoet. Hij lette op iedere aanwijzing en vond voetsporen als de zijne maar groter. Hij voelde z\jn hari kloppen! Kon dit het spoor van een mens zijn? Iemand van zijn eigen ras Spoedig had hij de zwarte krijger ingehaald. Tarzan keek met verwondering naar hem. Horta, het mannetjeszwijn, wilde Kulonga aan vallen, doch deze schoot een kleine, vergiftige pijl op hem af. Horta sprong op en viel neer. Kulonga sneed verschillende lange repen vlees van het lichaam van het zwijn, maakte een vuurtje, hield het vlees daarboven, at zoveel hij lustte en liet de rest voor gieren over. Toen Kulonga vertrok, liet Tarzan van de Apen zich op de grond zakken, sneed eveneens verschillende stukken van zwijn af, doch roosterde het niet. Hij kende het gebruik van vuur niet. Dus verslond hij een grote hoeveel heid rauw vlees. En toen Tarzan, Lord Greystoke, zijn vette vingers aan zijn dijen afveegde, zat er ver- weg in Londen een andere Lórd Greystoke de oom van Tarzan die zijn gebraden kippetje aan den ober teruggaf, omdat het niet mals genoeg was en toen hij klaar was met eten, veegde hij zijn handen aan een sneeuwwit damasten servet af! De Nationale Fruit-expositie in de hoofdstad. Gistermiddag om drie uur is in de Apollo- hal te Amsterdam de groote nationale fruit- tentoonstelling door den directeur-generaal .van den landbouw, ir. A. Roebroek, geopend. Ir. Rocbroek sprak als zijn meening uit, dat in het binnenland nog groote mogelijkheden liggen voor den afzet van ons fruit. We moeten ons Nederlandsche publiek 'aldus spr. goed fruit kunnen aanbieden tegen niet te hooge prijzen en de groote be- tcekenis van deze tentoonstelling is dan ook, dat. zij dit publiek in gelegenheid stelt kennis te maken met het kunnen van onze kweekers De heer Roebroék zeide vóórts, mooie re sultaten te verwachten van de verplichte fruitkeuring, welke sinds enkele dagen in werking is getreden Spr constateerde dank baar dat er goede samenwerking bestaat tusschen de Tuin bouw voorlichting en de menschop van de practijk en verklaarde tenslotte, namens Z. Exc.. den minister van Ecön. Zaken de tentoonstelling voor ge opend. Een rondgang over het expositie terrein. Zestigduizend kilogram appelen, peren, .druiven, perziken, frambozen, bramen! Alles Nederlandsch fruit, Alles een product van eigen bodem en eigen kassen, tot zelfs de vijgen toe, die hier en daar in de appetijte lijk opgemaakte manden een aardig accent vormen in de enorme glooi ingen fpiit, waarmede de- Apollohal gevuld is. Grootscher opgezette tentoonstelling van Neérland's ooft is er nog niet gehouden, maar ondanks dat iet. bergen schijnen, die hier aan fruit liggen opgetast, is toch ieder appeltje, iedere peer en zelfs iedere fram boos nauwkeurig op zijn deugdelijkheid onderzocht Het opvallendste is wel de inzen ding van de Utrechtsche Veilingsvereeniging die tusschen twee flanken van appels en peren, de Utrechtsche Dom in aanzienlijk formaat van blauwe en witte druiven heeft „opgebouwd". Daarnaast en daartegenover prijken de inzendingen van de Zuid-Hol- ïandsche veiling, van de Over-Betuwe, van het Noord-Hollandsche» Noorderkwartier en vair alle gewesten van ons vaderland, waai- de fruitteelt wordt beoefend. Den geheelen winter versche aard beien. Opmerkelijk zijn bovendien de stands van den Nederlandschen Algemeemen Keurings dienst, waarbij prof. ir. A. M. Sprenger uitleg gaf van de verschillende wijzen van onder zoek en teelt, die het mogelijk maken, dat zelfs gedurende den geheelen winter versche aardbeien op de Utrechtsche veiling worden aangevoerd, en van de Nederlandsche Heide Maatschappij, met haar proefbedrijven en p roefteelten. Voorts zijn er tal van verkoopsstands, waarbij zelfs machinerieën en heele boom gaarden niet ontbreken. De Noord-Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" heeft de laatste jaren allerlei mogelijkheden overwogen om een bevredi gende oplossing te vinden voor de kwestie van de premieleening 1888. De laatste ja ren is, door de stopzetting der uitlotingen, de jaarlijksche rente aan de fondsen toege voegd, waartegenover echter een verslechte ring van de positie, tengevolge van de rente daling staat. Thans is besloten, de uitlotingem te her vatten, met een vertraagd aflossingsplan, met dien verstande, dat op 1 November a. s. een viertal achterstallige half jaarlijksche trekkingen zal worden gehouden en dat de verdere uitlotingen vertraagd zullen plaats vinden, zoodat het aflossingsplan in- plaats van tot 1952 tot 1962 zal loopen. Voorts zal de gelegenheid worden openge steld de loten van 2 November# tot 30 De cember 1937 voor een bedrag van f 10.te koop aan te bieden. Lotenhouders die dit derhalve wcnschen zullen f 10.pei; lot kunnen ontvangen. Dreigende staking bij Vulcaans- oordte Terborg. Nadat in Mei reeds te vergeefs werd getracht tot verbetering der arbeidsvoorwaarden te komen, werd d.d. 21 Augustus j.1. de directie van „Vulcaansoord" door de samenwer kende metaalbewerkersbonden ver zocht de looneh met tien procent te verhoogen, gegarandeerd-minimum- uurloonregeling in te voeren, de Christelijke feestdagen door te be talen, een week vacantie, vijf pro cent premie voor de ploegwerkers, invoering van de normale premie van 25, 50 en 100 procent voor over werk en een regeling voor loonder ving bij verzuim, krachtens art. 1638 c en d van het B.W. In een tweetal conferenties kon geen over eenstemming worden bereikt» waarom op de laatste ledenvergadering wérd besloten over te gaan tot het stellen van een ultima tum en indien geen overeenstemming wordt bereikt op 11 October de werkstaking af to kondigen. Het personeel omvat pl.m. 300 man. 800 a 900 gulden ontvreemd. De politie te Barneveld heeft gis terochtend een ladelichter betrapt bij het wegnemen van geld uit een lade bij een bakker. De aangehoude ne heeft langen tijd op zeer geraf fineerde wijze geldsbedragen ont vreemd tot een gezamenlijk be drag van 800 a 900 gulden. Het had bij den benadeelden winkelier reeds lang bevreemding gewekt, dat zijn winkellade sommige dagen minder geld be vatte dan hij meende ontvangen te heb ben. Maandag j.1. bevond zich in de lade een geteld bedrag. Na het bezoek van een vasten klant, de handelsreiziger M. N. uit Amersfoort miste men weer eenig geld. Aangifte volgde en de politie zette daarop een val uit, waarin de ladelichter vanmor gen is gevangen. Een verdekt opgestelde politieman zag hem de lade openschuiven, nadat de bedienende juffrouw naar achter was gegaan om 'n paar door hem bestelde broodjes te smeren. De man is in het politiebureau opgeslo ten, in afwachting van zijn opzending naar Utrecht. Het vermoeden bestaat, dat deze man in meer plaatsen dergelijke practijken heeft uitgeoefend. Een onderzoek in zijn woning wordt inge steld. Onderaardsche gangen te Breda Sporen gevonden. Te Breda zijn sporen gevonden van onderaardsche gangen, welke hun uitgangspunt hebben in de na bijheid van de Koninklijke Militaire Academie, het vroegere kasteel van Breda. Deze gangen zouden in verschillende rich tingen onder de binnenstad loopen. Ook onder het Valkenberg, dat aan het kasteel van Breda grenst, zijn overblijfse len van onderaardsche gangen gevonden. Het gemeentebestuur van Breda heeft zich in verbinding gesteld met eenige wi chel roedeloopers, teneinde een nader onder zoek in te stellen. AUTODIEVEN AANGEHOUDEN Op verzoek van den commissaris van po litie te Venlo zijn gisteren te Nijmegen vier mannen aangehouden, verdacht van dief stal van auto's. Het zijn W. P, L. N., E. B., en L. K. allen uit Venlo. „MYSTERIE VAN DEN ROODEN CIRKEL" NOG NIET OPGEHELDERD. Dubbele moord in den auto bedreven door maniak „3 X" Het geëngageerde paartje, dat dezer dagen in een der buitenwij ken van New-York in een auto werd doodgeschoten, blijkt te zijin Frances Hajek en Louis Weiss. Zooals wij meldden, teekende de moordenaar op de voorhoofden van zijn slacht offers met een lippenstift roode cirkels. Twee kogels voor elk. Nader wordt bekend, dat de jonge men- schen den avond hadden doorgebracht op een rolschaatscnbaan. waarna zij in den auto een toertje hadden gedaan in een park, waar zij den wagen een oogenblik hadden stilgezet. De moordenaar schijnt in het duister naar hen te zijn toegeslopen, schoot beiden dood, elk met twee kogels,'ett stfët'tot zeven maal toe zijn mes in het lichaam van de jonge vrouw. Het mes is niet gevonden. Vermoedelijk is hierbij geen roofzucht in het spel ge weest. Het teeken met een lippenstift op de dooden aangebracht, geeft aan de gru welijke daad nog een bizar karakter en wellicht vormt het het begin van een spoor, waarlangs» het de politie mogelijk is den dader in handen te krijgen. De politie gelooft, dat de moordenaar de bekende „3 X" is. In 1930 beging een ma niak drie gelijksoortige moorden. Op elk van zijn slachtoffers liet hij zijn handtee- kening achter: „3 X". Deze misdaden hadden alle plaats in het „liefdeslaantje", waar ook de „roode cir- kel"-moord werd gepleegd. Paartjes werd aangeraden, het laantje niet te betreden. De politie zette er bewa kingsposten uit. Na zijn 3 moorden in 1930 daagde de -moordenaar niet weer op en al lengs kwamen de minnende paartjes in het laantje terug. De lippenstift, waarmee de moordenaar de roode kringen teekende. heeft hij uit de tasch v&n het vermoorde meisje gehaald. Haar vader, Frank Hajek, heeft een bak kerij. „Ik wist, dat er iets zou gebeuren", zeide hij tot een „Daily Express" reporter. „We waren te gelukikg, moeder en ik: een goe de dochter, een goede a.s. schoonzoon en goede zaken. Ik weet, dat we geen vijan den hebben. Waarom vermoordden ze m'n dochter?" PROGRAMMA VRIJDAG 8 OCTOBER 1937. Hilversum I. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00. Schriftlezing, meditatie gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Pianovoordracht. 12,00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. I,00 Ensemble Van der Horst. 2.30 Christ. lectuur. 3.00 Het Haagsche Trio. 4.15 Berichten, gramofoonmuziek. 4.45 Het All Round Sextet. 6.30 Voor tuinliefhebbers. 7.00 Berichten. 7.15 Literaire causerie. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Ber. 8.15 NCRV-Orkest (Om 9.00 Declamatie ea om 10.00 Berichten ANP). 10.45 Sportpraatje. II,0012.00 Gramofoonmuz. Hierna: Schrift lezing. Hilversum H. 8.00 VARA. 10.00 VPRO 10 20 VAr*. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.C0 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.00 Vervolg declamatie. 11.20 Orgelspel. 12.00 Reportage en concert uit Alkmaar. 12.30 De Palladians. I.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Causerie, 2.00 Causerie „De tuin in October". 2.30 Viool en piano. 3.15 AVRO-Dansorkest. 4.05 Gramofoonmuziek. '5.00 Kinderuurtje. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 „The Lucky Birds". 6.30 Politiek radiojournaal. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.00 „Rassentheorie en erfelijkheid", causerie. ,7.20 Gramofoonmuziek. 7.30 Berichten. 7.35 „De cathechisaties beginnen weer," cau serie. 8.00 Viool en piano. 8.30 Literaire causerie. 9.00 Fragment uit de opera „Mignon". 10.00 „Fantasia". 10.34 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. II.00' Gramofoonmuziek. 11.15 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.4512.00 Gramofoonmuziek. Feuilleton door Dennis Wheatley Vertaling Eva Raedt de Canter 29. Eindelijk bereikten zij de boerderij. Zij zag er naargeestig en verlaten uit onder haar sneeuwdek geen ander gebouw of boom was in de nabijheid. Zij hoefden dus niet voor een hinderlaag van de Roode Garde of van de politie te vreezen, tenzij ZÜ hi de schuur waren verborgen. De dikke vrouw ontving hen met een glim lach. De royale betaling voor de stalling van de paarden had blijkbaar haar hart gewon nen. Zij was een ware Kazak, onwetend en gierig, vroeger een boerin, thans landeige- nares. Zij voelde sympathie voor de bour geoisie, maar haatte de stadsmenschen, uit gezonderd degene waarvan wat te halen was. De jongen werd geroepen en de Reichleau vroeg of de paarden zoo spoedig mogelijk voor de troïka gespannen konden worden. De jongen was direct bereid om te gehoorzamen. Zijn vlugge oogen dwaalden van Simon naar den hertog toen hij de paarden uit den stal haalde. „U bent zeker niet van de partij?" vroeg hij terwijl hij even ïachte, waarbij zijn on regelmatige tanden te voorschijn kwamen. „Neen, wij zijn niet bij de partij aange sloten," antwoordde de Reichleau zachtjes. „Dat wist ik. Waarom zoudt u anders be talen?" De jongen keek vlug op. „Zij be talen nooit die duivels. Zij mergelen de boeren uit." De hertog keek hem met belangstelling aan. „Waarom zouden zij ook betalen? Zg zijn nu toch de gezaghebbers?" De jongen boer spuwde. Toen hij zijn hoofd weer ophief was er plotseling een gloed in. zijn oogen. „Wij mijn vrienden en ik, wij hebben verleden winter drie van die kerels gedood. Zij iiggen te verrotten op het land. Het land is van mij," ging hij fier voort, „waarom zou ik hen de Kleb geven, waar ik voor werk? Wat z\jn hun beestachtige steden voor mij? Ik ben een Kulak onafhanke lijk. Mijn vader was voorzitter van den ge meenteraad, maar zij hebben hem gedood." „Zoo, hebben zij je vader gedood?" vroeg de hertog zacht. „In welk jaar was dat?" „In het jaar van de groote hongrsnood," antwoordde de knaap. „Het waren kleine mannen die geen halve Hectare geploegd zouden heftben, of zij waren eraan gestorven. Maar zij waren met velen, en zij hebben hem in de groote schuur opgehangen. Mijn vader die honderd voren kon ploegen in den tijd dat de groote Andrew er slechts negen en tach tig ploegen kon." „Je hebt dus bloed voor bloed genomen?" zei de hertog knikkend. „Ja, bloed voor bloed, dat is een goede weg," zei de jongen met een wreeden glimlach. „Zij vaTlen ons nu niet meer lastig, behalve wan neer zij in trdepen komen. Zij zijn bang ge worden. Eerst dachten wij dat u ook tot die De oude, het is de moeder van mijn moeder, bende behoorde, toen u gisteravond kwam. was er sterk voor, de buren te halen en een einde aan jullie leven te maken. Maar ik wist door de manier van spreken dat jullie niet tot die duivels behoorden. Ofschoon uw metgezel er precies zoo uitziet." De hertog keek naar Simon en begon plot seling te lachen. „Het is maar goed, beste vriend, dat je niet alleen naar dit deel van de wereld gekomen bent. Deze goede lieden hielden je voor een communist, en zij zouden je met je hoofd naar beneden in den gierput geworpen hebben." De jongen spande de paarden voor de troïka; hij had geen enkel woord verstaan van hetgeen de Reichïeau gezegd had, maar hij grijnsde plotseling. „Je had die eene moeten zien die wij den vorigen winter in de kach^ gekookt hebben! Een gekke kerel die zijn idiote denkbeelden aan de kinderen op school moest onderwijzen. Wij staken eerst zijn voeten in de kachel. Wat moesten wij lachen toen w\j hem ervoor hielden! En mijn grootmoeder sloeg hem. Telkens als hij schreeuwde, sloeg zij hem met haar stok op zijn mond, en dan riep zij: Met schreeuwen leer je onze kinderen niets! Jij, ellendeling, die letters lezen kan, geef ons ons koren terug! En hoe meer hij huilde en schreeuwde, des te harder sloeg zij hem, totdat al zijn teenen waren verbrand." Het was maar goed dat Simon niets van dit verhaal begreep. De hertog die het wel verstaan had, klom in de troïka en nam de teugels. Voor hem was dit slechts de echo van een nachtmerrie der jaren toen hij in het Witte leger had gevochten. Hij stelde er be lang is, te weten dat buiten de steden, waar de communistische partij hoogtij vierde, deze bloedige oorlog nog steeds voortduurde. Geen goed voorteeken voor de verwezenlijking van het vijfjarenplan. Hij gaf den jongeman een bankbiljet van honderd roebel en vroeg hem ingva; de roode garde zou komen om inlichtingen te vragen, geen woord over hen uit te laten. De jongen was gewillig genoeg om dat te beloven en rende naast de paarden voort totdat zij den hoofdweg bereikt hadden. Hij zong vroolijk. Zij reden langzaam om de paarden te sparen, want zij hadden nog tijd in overvloed. Zij moesten toch op den hoek, tegenover de gevangenis wachten. Het was een angstig kwartier wachtens. Het begon te schemeren en de schaduw van den boog boven het mid delste paard van de troïka werd langer en langr. Eindelijk kwam een groot figuur in de toenemende duisternis snel op hen tóe. Beide wisten ais by instuïtie dat dit ^tex moest zijn. Naast de slee bleef hij staan, hij gend en bijna buiten adem. „Jongens, wat ben ik blij dat ik jullie weer zie. Den geheelen namiddag heb ik aan niets anders gedacht dan aan dit oogenblik. Het was alsof ik alles gedroomd had." De Reichleau lachte. „Ik zou wel willen dat wij goed en wei in onze bedden thuis lagen te droomen. Maar hoe het ook zij, ^ij zijn weer vereenigd. Spring erin, Rex, vïug man!" Terwijl hij sprak kwam er plotseling een Roode Gardist om den hoek van den muur en liep recht op hen toe. Met een blik herken de hfl Rex als een gevangene en haalde zijn geweer van zijn schouder om te vuren. HOOFDSTUK XIII. Gestrand In Siberië. Een oogenblik stond de groep sprakeloos en onbewegelijk. De Reichleau, met de teugels in de eene en zijn zweep in de andere hand; Simon leunde achterover in de slede, Rex soldaat bleef stilstaan en hief zijn geweer op, stond naast de paarden in de sneeuw en de op slechts enkele passen afstand. De hertog gaf een scherp commando in het Russisch. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1937 | | pagina 3