Gaat de Pyreneeën-grens open? Van den vuurdood pred KIJKEN it KOOPEN tj CLOECK DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER K.L.M.-plannen voor Texel Voortdurend Britsch-Fransch overleg Derde partij remise Rome zal zijn goede trouw bewijzen Italië moet autarkisch denken Mikte Mussolini op den Paus? Italië versterkt Libye Noord Holl. verlaagt belasting niet f DINSDAG 12 OCTOBER 1937. 81e Jaargang. No. 10390. Uitgave der N.V. v,h. Trapman Co. Schapen. Gisteren is door Londen voortdurend met Frankrijk overleg gepleegd naar aanleidng van 't Ital. antwoord. Ook Eden is steeds op de hoogte gehou den. Men verklaart te Parijs, dat Frankrijk in verband met zijn aard rijkskundige ligging Aeer geneigd is tot het nemen van besliste tegen maatregelen, terwijl Engeland eerder de voorzichtigheid betracht.. Wat echter ook de eerstvolgende stap zal zijn, het is vrijwel zeker, dat hij ge meenschappelijk door beide landen zal worden genomen. Onmiddellijk na zijn onderhoud met Chau- temps, waarvan Leon Blum een deel heeft bijgewoond en dat van half zeven tot half acht heeft geduurd, heeft Delbos gedurende drie kwartier geconfereerd met den Brit- schcn ambassadeur, Sir Eric Philips. Het Fransche standpunt ten aanzien van de Italiaansche nota zal, naar men verze kert, pas worden vastgesteld in volledige overeenstemming met Groot-Brittannië, Waarschijnlijk zal het noodige overleg worden gepleegd met de ministers van lands verdediging. De beoogde besluiten zullen de finitief worden genomen tijdens een minis terraad, welke'morgen zalfckunnen worden gehouden, daar de Britschc ministers heden hun wekelijksclie vergadering zullen houden. Het is waarschijnlijk, dat het voor dien tijd niet; mogelijk zal zijn nauwkeurige aanwij zingen te krijgen over de beraamde maatre gelen. Tegen de onverzettelijkheid van Italië moet men, aldus wordtverklaard, maatregelen overwegen, welke het gebroken evenwicht van krachten door de massieve inmenging met menschen en materiaal vanwege de re geering van Rome ten voordecle van Franco op het schiereiland en zijn onderhoorighc- den kunnen herstellen. Aldus doet zich de vraag voor o! de grens der Pyreneeën zal worden geopend. Deze beslissing zou de onderstelling van cventueele Fransche troepenzendingen naar Spanje volkomen uitsluiten. Zij zouden zich bepalen tot de afschaffing van het speciale visum, dat is ingevoerd door de niet-toepas- sing der niet-inmengingsovereenkomst, d.w. z. een herstel van het normale stelsel ter zake van de afgifte van paspoorten. Ten aanzien van de vrijwilligers betwij felt. men of hun werving anders dan een zuiver individueel karakter kan dragen. Voorts zou deze maatregel de vrijheid van transitoverkeer in Frankrijk herstellen van materiaal, dat uit het buitenland naar Spanje wordt gezonden. Wat Frankrijk betreft zouden dan parti culiere ondernemingen vrij kunnen leveren, terwijl de genationaliseerde bedrijven slechts ten behoeve van het Fransche leger zullen werken. De Britsche regeering zou dit ini tiatief van Frankrijk goedkeuren, doch een dergelijk besluit zou ver schillende modaliteiten voor zijn toepassing medebrengen, welke Pa rijs slechts in overeenstemming met Londen zal kunnen vaststellen. BIARR1TZ, FueWrERRABIÊ Euwe-Aljechiii De gisteravond in Krasnapolsky te Amsterdam voortgezette derde partij in de match Euwe-Aljechin, welke Zondagavond in een voor Euwe Voordeelige stand werd afge broken, is na 60 zetten in totaal niet remise geëindigd. Wanneer twee beginnende schakers 'een afgebroken partij hebben, waarin de een een stuk voor is, houdt iedereen rekening met de mogelijkheid, dat de ander nog wel een blunder zal maken, die het materieele verschil ruimschoots nivelleert. Maar wanneer een wereldkampioen een pion meer heeft dan zijn uitdager, is men veeleer geneigd te gelooven, dat de winst nog slechts een kwestie van tijd is. En dan blijkt dit geloof niet zelden voorbarig te zijn geweest. Zoo ook ten opzichte van de afgebroken derde partij om het wereldkampioenschap. Euwe koos na eenige afwachtende zetten werkelijk de afwikkeling welke hem een pluspion opleverde, doch deze was in het loopereindspel niet tot gelding te brengen, ofschoon de wereldkampioen a 11e moge lijkheden der stelling benutte. Aljechin heeft dit geheele eindspel met geweldige kennis van zaken verdedigd en Eiiwe geen kans gegeven voordeel te 4 rek ken van zijn gunstigen stand bij 't afbre ken der partij. Dit sterke eindspel van Aljechin is oor zaak geweest, dat de derde partij in remise moest eindigen. Na drie partijen komt men tot de slotsom, dat de eigenschappen der beide spelers zich sinds de vorige match hebben verdiept. Euwe zijn doelbewuste en logische metho diek, Aljechin zijn gave om in iedere stel ling spontaan ressoerccs te scheppen. Opvallend is echter de klassieke eenvoud, waarnaar beiden streven. Het EuweAljcchin-Comité verzoekt ons mede te deelen, dat voortaan afgebroken partijen zullen worden gespeeld in een tem po van 24 zetten per anderhalf uur, ver volgens 16 zetten per uur. Een communiqué te wachten. Naar het schijnt is de Italiaansche regeering -voornemens een aantal kwesties te preciseeren welke in de buitenlandsche pers werden opgewor pen en, naar het heet, tendentieus werden geïnterpreteerd. De Italiaansche regecring zou van zins zijn, de bewijzen te leveren van haar verdelievende bedoelingen en aldus een einde maken aan een „perscampagne, die nergens anders toe dient, dan om de situatie die reeds ernstig genoeg is, nog meer te vergiftigen!! Men verwacht, dat spoedig een des betreffend communiqué zal worden gepubliceerd. In dat officieole of officieuze communi qué zou vooreerst de ware beteckenis wor den uiteengezet van de Italiaansche inmen ging ki Spanje, alsmede van de troepen transporten naar Lybië en Oost-Afrika. Het document zou ook op andere tenden tieuze beweringen antwoorden, waarover Italië zich te beklagen zou hebben. Tevens wordt medegedeeld, dat de duce een belangrijke politieke redevoering zal houden bij gelegenheid van de inwijding van 't nieuwe landbouwcentrum ..Aprilis'' in de Pontijnsche moerassen op 29 Oct. a.s. Het tijdschrift „Informazione Diplomati- ca" protesteert tegen de berichten in bui tenlandsche bladen over 't aantal Italiaan sche vrijwilligers in Spanje. Hot noemt de bewering, dat zich niet minder dan 100.000 Italianen in Spanje zouden bevinden, belachelijk. „Wanneer", aldus het blad, „te zijner tijd dc juiste cij fers bekend gemaakt kunnen worden zal men zien. dat linksche kringen bewust lie gen." Naar I-lavas uit Napels meldt, zullen we derom 5400 soldaten vandaag naar Napels vertrekken. LOOS ALARM. Op 10 Oetober om 8 uur 's avonds arri veerden onverwachls op de ree de van Fak- fak (Nieuw-Guinea) met gedocffde lichten 'n tweetal onderzeeërs, welke drie minuten la ter weer verdwenen. De oorsprong van deze schepen was onbekend en de verschijning braciit groote consternatie teweeg. Anéta kan aan dit bericht toevoegen, dat het hier betrof twee van de zes onderzeeërs onzer marine, die thans in deze buurt oefe ningen houden. De natie moet uitsluitend natio nale producten verbruiken. Onder praesidium van den duce is giste ren dc centrale corporatieve commissie bij eengekomen, om de plannen voor de econo mische autarkie, welke de laatste vijf maan den door de verschillende corporaties elk afzonderlijk zijn uitgewerkt, te bcstudccren en met elkaar in overeenstemming te bren- gcn. De duce opende, volgens Stcfani, dc ver gadering met een toespraak waarin hij en kele grondbeginselen vaststelde, welke de geheele nationale bedrijvigheid moeten lei den. Hij verklaarde, dat de tijd is gekomen, om het voorbereidende tijdperk dezer stu diën te besluiten en onmiddellijk over te gaan tot een verwezenlijking van de ver schillende plannen. De gansche natie moet zich een autarkische mentaliteit vormen, d.w.z. zich erop voorbereiden, af le zien van het gebruik van niet vol strekt onmisbare producten, welke vervangen kunnen worden door na tionale producten ten voordeele van dc handelsbalans van Italië. Met voldocjiing constateerde Mussolini, dat men in tal van belangrijke afdeelingen van de nationale productie reeds de autar kie heeft bereikt of weldra zal bereiken, doch in andere afdeelingen zal men de ac tie moeten versterken en elk initiatief steu nen, hoe bescheiden het ook zij, dat over eenstemt met het groote doel van het na tionale autarkie. Na hulde te hebben gebracht aan den mi nister van corporatiewezen, den onder voorzitter van de corporaties en hun mede werkers, besloot Mussolini met de verkla ring dat dc besluiten van dc centrale cor poratieve commissie moeten worden uitge voerd met den vasten wvil, om met behulp van alle beschikbare krachten tot een snel resultaat te komen. De encyclieken van den Kerk vorst houden rekening met een democratisch stelsel. De Romeinsche correspondent van de Tcmps trekt de les uit het artikel van de Popola d'Italia over een zeker „grillig katho licisme", welke beschouwing hij met stellig heid aan Mussolini zelf toeschrijft. Deze voegde er bij, dat het fascisme eens met dit katholicisme zal afrekenen. Deze zin heeft in den kring der Romein sche geestelijken opschudding gewekt. Som migen zien er een waarschuwing in aan het adres van democratische katholieken buiten Italië, die er niet voor terugdeinzen zich ter bestrijding van het fascisme met het commu nisme te verbinden. De correspondent van het Fransche blad erkent de waarheid van dit feit, maar meent, dat de Duce, die woorden neerschrijvend, niet op buitenlandsche katholieken het oog had. Daar de Italiaansche katholieken, die in fascistischen geest niet ortho dox zijn, slechts gering in aantal zijn, vraagt hij zich af, of Mussolini er niet hooger mee mikte en wel op den Paus zelf, wiens encyclieken eer met een democratisch dan een fascis tisch stelsel rekening houden. De strijd van het vatikaan tegen het na- lionaal-socialisme kan weerslag oefenen op de betrekkingen tusschen fascisme en paus dom. De Osservatore Romano had toen de correspondent, schreef, de woorden „grillig katholicisme" niet vermeld. Maar de Paus zal waarschijnlijk antwoorden, als hij zich bedoeld acht. Zeiljacht Le Schiedam in lichter laaie. Gistermiddag omstreeks half vier was de 45-jarige A. v. d. Berg, wonende te Alblas- serdam aan boord van het zeiljacht Klaas Kompaen van den heer J. v. Eesteren uit I-Iillcgersberg liggende in dc jachthaven van de watersport vereen iging Schiedam aan de Wil helminekade aldaar bezig met werk zaamheden in de machineruimte. Hij kon aldus de Msb., vanuit de daaraan grenzen de toiletinrichting deze werkzaamheden ver richten. Plotseling is er door tot nog toe onbekende oorzaak brand ontstaan waar door in een oogwenk dc toiletinrichting en de machineruimte in lichte laaie stonden. V. d. B. heeft schijnbaar geen kans gehad om de toiletdeur te openen. Op zijn hulpge roep kwamen de schippers van de jachten „Zilvermeeuw" en de „Viking", alsmede de havenmeester der jachthaven R. Scheppers toegesneld. De schipper van dc „Zilvermeeuw" ging moedig in het schip en kon den ongelukkige, die hevig brandde, 7 erreinverlichting en uitbreiding van de diensten Hoewel er nog steeds animo blijkt te bestaan voor de luchtverbinding van het continent naar het eiland Texel vice versa en heel wat zakenmenschen van de, door de K.L.M. geboden gelegenheid, gebruik maken is thans op het vliegveld „De Vlijt" de rust gekomen, die de late herfst en de wintermaanden zullen kenmerken. Men is het er thans in K.L.M.-kringen over eens, dat deze jongste lijn inderdaad gebleken is economisch te werken. In dit verband zjjn wij thans in staat een .twee tal mededeelingen te doen, welke er dui delijk op wijzen, dat onze nationale lucht vaartmaatschappij nog diverse plannen met betrekking tot Texel in petto heeft. Zoo zal men over eenigen tijd een aan vang maken het het opstellen van de, trouwens noodzakelijke, terreinverlich ting, waarbij een aantal landingslichten start en neerkomen voor de piloten zul len vergemakkelijken. Voorts is ons uit zeer betrouwbare bron ter oore gekomen, dat het de be doeling is in 1938 de diensten belangrijk uit te breiden en dat zoowel met betrek king tot de dagelijksche diensten als die met de week-einden. Het behoeft zeker geen betoog, dat dit bericht in die kringen, welke met Texel in commercieel contact staan, met blijd schap zal worden ontvangen. Wij willen op deze plaats echter nog maals een woord van waardeering doen hooren ten opzichte van hen, die reeds lang geleden, tegen tal van bezwaren in, pleitten voor deze luchtverbinding. Zy hadden zéér juist gezien! door een opening over den motor uit de vlammen trekken. Hij brandde zoo hevig, dat men hem onder wa ter dompelen moest om de vlammen van zijn ldeeren te dooven. Hij was ernstig aan gezicht, armen en beenen verbrand. Dc havenmeester R. S. waagde zich plichtsgetrouw aan boord met de brandbluschapparalcn, die hij uit omlig gende jachten had gehaald. Door zijn kor daat optreden is zeer veel gevaar voorko men, zij het alleen reeds de mogelijkheid van explosie van den benzinevoorraad en het daaruit voortvloeiende brandgevaar voor do kapitale hoeveelheid jachten, die in deze haven gemeerd liggen. Dr. Ris verleende de eerste hulp, waarna v. d. B. in het Gemeenteziekenhuis te Schiedam is opgenomen. De" politicauto ver voerde hem daarheen. Later in den avond vernamen wij nog, dat v. d. B. buiten di rect levensgevaar verkeerde. Dit nummer bevat 8 pagina's Grond uitgifte in de Wieringermeer Vorig jaar werd door dc Wieringermeer- directio grond in huur gegeven aan de ge meente Opperdoes en' vele tuinders aldaar hebben daarmede goede resultaten bereikt. Thans werd ook aan de gemeente Twisk grond in den polder toegewezen, aldus het Ilsbl., en wel drie kavels ter grootte van ongeveer 31 hectaren. Vrij zeker zal straks ook de gemeente Me- demblik vele hectaren grond in huur beko men, om alsdan aan verschillende tuinders te worden toegewezen. EERBERICHT DE BILT SEINT, Verwachting: Matige tot zwak ke wind uit Noordelijke rich tingen, half tot zwaar be wolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Barometerstand hedenmorgen 8 nor 772 Bedreiging voor het Suez-kanaal. 24000 soldaten in drie weken uit Rome vertrokken. Uit Napels zijn 5400 man Italiaansche troe pen naar Libye, de Italiaansche kolonie ten westen van Egypte, vertrokken. Gedurende de laatste drie weken zijn in totaal ongeveer 24000 man derwaarts ver scheept. In buitenlandsche bladen vestigt men er de aandacht op, dat de versterking van Li bye waarschijnlijk een nieuwe maatregel te gen Engeland is. Velen zien n.1. in deze Ita liaansche troepenverschepingen een indirec te bedreiging van het Suez-kanaal. Het is op vallend, dat Egypte den laatsten tijd koorts achtig bezig is langs zijn westgrens belang rijke versterkingen aan te leggen. Heffing van 20 opcenten blijft. De begrooting voor 1938 van de pro vincie Noord-Holland is, aldus het Hsb., verschenen. Ged. Staten merken daarbij op, dat zij gelet op de omstandigheid, dat het batig saldo, dat aan dezen dienst ten goede komt, f 323.000 minder is dan dat, waarover ten behoeve van den vorigen dienst kon worden be schikt, geen termen kunnen vinden voor een verlaging van de belastin gen. De opcenten zijn dus gehandhaafd op het getal, waarop het nu reeds sinds 1933 gesteld is. De raming van de opbrengst vam één op- cent kan intusschen eenigszins worden ver hoogd: niet alleen voor de grondbelasting, waarvoor met 't oog op het normaal accres der belasting op de bebouwde eigendommen wederom f 1000 per opcent moor kan worden geraamd, maar ook voor de belastingen naar het inkomen en naar het vermogen, waarvan blijkens de gegevens van de rijks-admini stratie, mag worden aangenomen, dat de op brengst per opccnt respectievelijk pl.m. ZV2 en 10% hooger mag geraamd worden dan het bedrag, waarop zij verleden jaar werd gesteld. In totaal wordt aan opbrengst van opcenten dientengevolge f 120.000 meer ge raamd. De voorzichtighied verbiedt het ver moedelijke voordeel hooger te schatten. Weliswaar aldus Ged. Staten is er opleving, maar deze zal in de opbrengst der belastingen voor het belastingjaar 19381939 (die in hoofdzaak op het kalenderjaar 1937 gegrond zijn) niet in die mate tot uiting kómen, dat zij de verwachting kan wettigen van eene aanmerkelijk hoogere opbrengst. Nieuwe druk op de financiën der provincie. Tot. voorzichtigheid maant ook de in de ramingen bereids tot uitdrukking gebrach te nieuwe last, die op de financiën der provincie zal komen te drukken bij aan neming van de voordracht van Ged. Staten tot. verlaging van het aandeel der gemeen ten in dc kosten wan verpleging van be hoeftige krankzinnigen. Bestrijding werkloosheid. Evenals in de beide voorafgaande jaren is ten laste van het fonds tot gedeeltelijke reserveering van batig saldo over f250.000 beschikt ten behoeve van dc bestrijding van de werkloosheid. In genoemd fonds zal hierna nog f 250.000 aanwezig zijn. Ten behoeve van het Wegenfonds hebben Ged. Staten wederom een bijdrage uit de gewone middelen van f 250.000 geraamd. De begrooting sluit dan met een bedrag voor onvoorziene uitgaven van f 582.021'. Het totaal bedrag der begrooting is f 49.623.000. Ged. Staten wijzen er tenslotte nog op, dat dc meer dan SV2 pet. rentende geld- leeningen, voorzoover zij converteerbaar zijn, zijn opgezegd, doch dat, voorzoover nog geen nieuwe geldleeningen werden gesloten, de raming van rente en aflossing op den ouden voet is geschied. Opcenten 1938. Voorgesteld wordt voor 1938 te heffen twintig opcenten op de hoofdsom der be lasting op de gebouwde eigendommen twintig opcenten op de hoofdsom der be Casting op de ongebouwde eigendommen twintig opcenten op dc aanslagen der be laslingplichtigen, bedoeld bij art. la de Wet op de Inkomstenbelasting 1914, belas tingjaar 1938-1939; twintig opcenten op de aanslagen der belastingplichtigen, bedoeld bij art. 1 der Wet op de vermogensbelas ting 1892, belastingjaar 1938-1939.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1