Raad Noordscharwoude Raad Bergen Een ouderwetsche raadsvergade ring. Geen lokaal voor Esperanto. Geen subsidie voor de R. K. Mid denstands Handelsavondschool. Een paar benoemingen. De reke ningen 1936. Een gevaarlijke krui sing. De commissie voor werkob- jecten werkt niet snel. Kleine tuin ders niet in de baggerregeling. De raad dezer gemeente vergaderde Dins dagavond 12 October, 's avonds 8 uur ten raad huize. Allo raadsleden waren aanwezig. Voorzitter de heer Jhr. A. L. van Spengler, burgemeester, secretaris de heer K. S. Rein- ders. Na opening volgt vaststelling van no tulen. Ingekomen stukken. We vermelden o.a. proces-verbaal van op name van kas en boeken bij den gem. ont vanger. God. Staten zonden bericht, van goedkeu ring van eenige raadsbesluiten. Van de Commissie voor Malariabestrijding door de bevolking in N-Holland was een verzoek ontvangen om voor het jaar 1938 wederom een subsidie te mogen ontvangen. B .en W. stelden voor, dit verzoek te be handelen bij de begrooting 1938 evenals het adres van de caféhouders om verlaging der personeele belasting. De raad ging hiermee accoord. Do heer P. Bet vraagt vergoeding van reis kosten voor zijn zoon Klaas, die het r.k. Ly ceum te Alkmaar bezoekt B. en W. stelden voor, hierop gunstig te beschikken. Aangenomen. Do Centrale Esperanto Propaganda Com missie vraagt medewerking van B. en W. voor event. in de gemeente te houden cur sussen in Esperanto. Van de afd. Alkmaar van de afd. Alkmaar van de vereen, voor Esperanto is een verzoek ingekomen om voor het geven van een cursus een verlicht en verwarmd lokaal van de openbare school be schikbaar te stellen, terwijl gevraagd wordt, welke kosten daaraan zijn verbonden. B. en W. stelden voor, het eerste verzoek voor kennisgeving aan te noimen en op het tweede afwijzend te beschikken op grond, dat als regel is aangenomen, dat het in ge bruik geven van schoollokalen in elk geval beperkt blijft tot plaatselijke vereenigingen. Aldus besloten. Van de afdceling Langen dijk van den R.K. Middenstandsbond „De Hanze" was een verzoek ingekomen een subsidie te wil len verleenen van f 10 per leerling voor de opgerichte Middenstands-Handelsavond school Langendijk, in verband met de Ves tigingswet Kleinbedrijf. B. cn W. stelden voor, hierop afwijzend te beschikken, daar geen nieuwe subsidies, welke niet verplicht zijn, uitgetrokken kun nen worden, terwijl het op den weg ligt van de personen, die in het Kleinbedrijb willen werkzaam zijn, zelf de daarvoor te maken kosten te dragen. Conform besloten. Op haar verzoek werd aan mej. W. C. M. Dcnisscn eervol ontslag verleend als lid van dp Commissie tot wering van School verzuim. In haar plaats werd benoemd mej. Goordcn. met alg. stommen. Hierna volgde vaststelling van het kohier 1937 der hondenbelasting, op een totaal be drag van f306.50. Aan de orde was vervolgens de benoe ming van een lid van het Burg. Armbestuur Aftredend was de heer H. Bekker. De voor dracht luidt: 1. H. Bekker; 2. J. Zijp. Herkozen werd de heer Bekker met alge- meene stemmen. Vastgesteld werd een verordening rege lende het beroep bedoeld in het reglement autovervoer. De rekeningen 1936. Hierna was aan de orde de be handeling der rekeningen van 1936. De rekening der gemeensch. lichtbe- drijven gaf aan voor het electrici- tetisbedrijf ene winst van f 10184.45, waarvan f 10.000 aan de gemeente werd uitgekeerd. Het gasbedrijf had een verlies ge maakt van f 175.85. De heep Barten bracht het rapport uit. Er waren geen bijzondere opmerkingen. Do heer Van den Abeeie maakte den heer Barten opmerkzaam, dat in de commissie was besloten in overweging te geven tot overdracht van de bedrijven over te gaan. Do heer Barten meende, dat dit niets met dc rekening tc maken heeft. Do rekeningen werden hierna goedge keurd. Dc rekening van het Burg. Armbestuur sloot in ontvangsten op f 8958.56, uitgaven f7256.98, voordeelig saldo (1701.58. De heer Barten rapporteerde alles in or de te hebben bevonden en adviseerde tot goedkeuring. Aldus besloten. B. cn W. stelden voor, het saldo over te brengen naar den dienst 1937. Aangenomen. De gemeenterekening 1936 gaf aan een totaal van ontvangsten en uit gaven van f 126757.73, met een voor deelig saldo van (3031.28. Dc kapitaaldienst gaf een voor deelig saldo aan van f916.45. De heer Barten had eenige aanmerkingen, o.m. over het stucadooren. De comni. meent,, dat het beter was de plafonds te schilderen. Verder werd de vlethuur voor de gemeen- tcreiniging hoog gevonden. Kan men niet beter een schuit koopen? Voorzitter merkte op, dat men, wanneer men zelf een schuit had, ook het onder houd moest betalen. De commissie wilde dc leveranties aan de gemeente over meerdere ingezetenen verdeden. Bijv. het gereedschap. Voorz. merkte op, dat weinig wordt aan geschaft. De heer Duijvis en Van den Abeeie lichten het standpunt der commissie nader toe. De rekening werd hierna voorloopig vast gesteld op bovengenoemde cijfers. Conversie geldleenlngen. B. en W. stelden voor. over te gaan tot conversie van eenige geldleeningcn der lichtbedrijven, tot een totaal bedrag van f 270.000 tegen 31/? pet. tot 1947. Daarna 3% pet. De boete is vastgesteld op pet. i.p.v. 1 pet. Een nieuwe lecning is hierbij inbegrepen van f 17000. af te lossen in 25 jaar. Het voorstel werd z. h. st. aange nomen. B. en W. werden gemachtigd, wanneer de kans geboden werd, eenige geldleenin- gen te converteeron. Rondvraag. De heer Barten merkte op, dat de heer Jong is aangesteld als plaatsvervangend secretaris. Moet hij niet beëedigd worden? Voorzitter antwoordde, dat de heer Jong niet benoemd is als plaatsvervangend secretaris. Wanneer hij zou worden aan gewezen de notulen te maken, zou beëedi- ging noodig zijn. De heer J. van den Abeeie vestigde de aandacht op de openstelling van den nieuwen weg. Spr. had verwacht, dat daar iets werd gedaan, om de auto's te dwingen kalmer te rijden, bijv. door een vluchtheu vel met een paal. Hebben B. en W. plan nen? Voorz. antwoordde dat dit vermoedelijk op den weg ligt van de Provincie. De heer Van den Abeeie: Zouden B. en W. zich niet op de hoogte willen stellen om eventuecle stappen te doen? Voorz. wees op het gehuldigde principe: „hoe minder waarschuwingen, hoe minder ongelukken". De heer Ootjers dacht, dat in de teekening wel een vluchtheuvel was opgenomen. Het was spr. opgevallen, dat de heuvel er niet was. Het vliegveld te Bergen. De audiëntie bi] den Minister van Defensie is op een teleurstel ling uitgeloopen. De Raad wil het nog eens probeeren bij den Minister-President Men heeft eerst dan gedaan, wat men kon doen. Gisteravond om acht uur kwam de Raad dezer gemeente in openbare zitting bijeen. Voorzitter: Mr. H. D. A. van Recnen, bur gemeester. Aanwezig zijn alle leden, terwijl er op de publieke tribune veel belangstelling is. Mededeellngen over het mili taire vliegveld. De Voorzitter doet, alvorens over te gaan tot de behandeling der agenda, mededeelin- gen over de audiëntie welke het gemeente bestuur met den Voorzitter van de V.V.V. te Bergen, denzelfden dag had gehad bij den Minister van Defensie. De Voorzitter zegt, dat de Minister begon met mede te deelen, dat de adressen, welke hem waren toegezonden met het verzoek in de onmiddellijke nabijheid van Bergen geen vliegveild te vestigen, nauwkeurig door hem waren bestudeerd. Bij Defensie echter domi neerde het landsbelang. Uit een oagpunt van Defensie moest dit belang in de allereerste plaats worden bezien en hoe gaarne Zijne Excellentie ook z'n aandacht wilde wijden aan de geopperde bezwaren, er was geen ander terrein te vinden, dat even gunstig lag, als het thans gekozene. De Minister zegde toe, dat hij er aan zou medewerken, dat in Ber gen zoo min mogelijk last van het vliegveld zou worden ondervonden; in dit opzicht kon op de volledige medewerking van Defensie worden gerekend. De Raad wilde zich verzetten. De heer Hemelrijk (S.D.A.P.) vraagt, of hierover he.t debat niet kon worden ge opend. De Voorzitter is van oordeel, dat een de bat weinig nut zal hebben. De heer Voüte iB. Bel.) heeft den indruk, dat deze materie zal worden behandeld in den Raad van Ministers. En is dat inder daad juist, dan zou het toch wenschelijk zijn onze bezwaren ook kenbaar te maken aan de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Sociale Zaken, De Voorzitter meent doch dat is zijn persoonlijk oordeel dat dit landsbelang wel door de dire Departementen zal wor den besproken. De heer Hemelrijk noemt den uitslag van de audiëntie zéér teleurstellend. Inderdaad zegt spr., gaat het landsbelang boven het algemeen belang, maar de bloote mededee- ling, dat er nergens anders een geschikt terrein te vinden was. acht spr. niet vol doende om de geopperde bezwaren op te heffen. De heer Hemelrijk wijst er op, dat de Mi nister vatbaarheid toonde voor onze argu menten, maar zijn die argumenten wel klem mend en dringend genoeg geweest? Indien er nog een mogelijkheid is, om het gevaar af te wenden, dan moeten we niets achterwege laten om daartoe te geraken, anders schie ten wc als gemeenteraad in onzen plicht te kort. Spr. meent, dai er alle reden voor is onze bezwaren ook bij Binnenlandsche Za ken en Sociale Zaken te berde te brengen. Spr. gaat van de onderstelling uit, dat bij Defensie het uiterste is bereikt; we hebben een vriendelijke ontvangst gehad cn de toe zegging van welwillende medewerking. In derdaad is het aspect somber, maar alles is volgens spr., nog niot verloren. Wee ons ge beente als het vliegveld er eenmaal is en het valt niet mee. Dan is het een kermen en nakaarten. Laten we dat voorkomen en daar om wil spr. gaarne het voorstel van den heer Voüte overnemen. Misschien is het nog be ter den voorzitter van den Ministerraad met al onze bezwaren op de hoogte tc brengen; of een afschrift te zenden aan alle Ministers. Wij hebben in elk geval tot plicht ons uiter ste best te doen. (Applaus op de publieke tri bune.) De Voorzitter zegl, dat hij den Minister van Defensie enkel en alleen gold 'slangs- belang en dat hij er den nadruk op legde, dat er elders niet r.oo'n geschikt terrein was tc vinden. Nog deelde do Minister mede, dat Bergen niet zou worden gemaakt tot een vliepopleiding. Komt het7 Of niet? De heer Van den Abeeie vroeg of het uit breidingsplan al spoedig tegemoet kan worden gezien. Spr. herinnerde aan het aanhouden van het plan van den heer Zeeman tot de commissie komt met haar plan. Moeten we wachten tot het uitbrei dingsplan komt, of kunnen nu plannen worden gemaakt die later aansluiten aan het uitbreidingsplan? Spr. wilde een einde zien aan de onze kerheid van nu reeds al 1 Vfe jaar. Voorzitter wenscht spoedig een nadere me- dedeeling over het uitbreidingsplan. De ar chitect. is bezig over het bedoelde stuk land met den Prov. Waterstaat. Zoodra het plan komt, zal het. ter goedkeuring worden aan geboden aan den raad. De heer Duijves vroeg, waarom de kleine tuinders niet meer in aanmerking komen voor plaatsing in de baggerregeling? Voorzitter antwoordde, dat dit een gevolg is van de wijziging van de werkverschaf fingsvoorschriften. Wanneer er te weinig wcrkloozen wa ren voor de aanvragen om bagger, zouden de kleine tuinders kunnen worden geplaatst. De heer Duijves vond het zoo vreemd, dat luet elders wel kan. Spr. meende dat die menschen zich niet kunnen redden. Dan moeten ze naar het B. A. Kan er niets door de vingers worden gezien? De heer Ootjers zou willen trachten de straat bij den heer Zut te verbreeden, nu de heer Deutekom ook een stuk achteruit gaat. De heer Zut is wel genegen, geloofde spr. Ook op de medewerking van Piersma meende spr. wel te kunnen rekenen. Zal onder het oog worden gezien. Daarna sluiting. De heer Hemelrijk: Maar de Minister heeft ook gezegd, als er een even geschikt terrein te vinden was, dan zou daar het vliegveld komen. Dat is zeer belangrijk; immers wij kunnen naar een dergelijk terrein zoeken. Wethouder Macdonald (B. Bel.) merkt op, dat deze kwestie al reeds door den Minister zelf is beantwoord met een „neen". De Raad besluit daarna met algemecne stemmen een adres te richten tot den Mi nister-President. De Voorzitter kan moeilijk zeggen, in hoe verre een ander departement z'n invloed kan doen gelden. De heer Hemelrijk: Als het niet baat, scha den doet het ook niet. Een ter dood veroor deelde kan altijd gratie vragen, meende spr. De Vóbrzitter is van oordeel, dat als De fensie geen ander terrein kan vinden, een ander Departement daarin ook niet slagen zal. De hoer I-Iemclrijk: Men moet nooit een zaak opgeven, voordat ze volslagen defini tief is verloren. Dc Voorzitter: Maar de Minister heeft gezegd, dat alle bezwaren onder de oogen waren gezien. Bovendien waren er ook adressen ingekomen, welke het vliegveld wel in Bergen wcnschcn. De heer Voüte: Dat heb ik nooit gehoord; ik ben nieuwsgierig te weten, van wie de ze adressen dan afkomstig waren. De heer Hemelrijk: Van de R.K. Middcn- standsvere-eniging „De Hanze" vermoedelijk Spr. stelt dan voor aan den Minister van Defensie een nota te zenden, waarin deze beraadslagingen zij'n opgenomen en in die nota dient tot uiting te worden gebracht, dat de gemeenteraad tracht alsnog een uit weg te vinden en nu als laatste poging zich wendt tot den Minister-President. We hebben dan gedaan, wat we doen konden. De Raad kan zich in zijn geheel met dit voorstel vereenigen. Ingekomen stukken. Van de, aan den Raad gerichte stukken, noemen wij de ondervolgende: Een aanvraag van het bestuur der St. Antoniusschool voor U.L.O., om ingevolge art. 72 der L. O. wet 1920, gelden uit de gemeentekas te mogen ontvangen voor het aanschaffen van hoeken, wegens toename van het aantal leerlingen. B. en W. ste"en voor. deze aanvrage in hunne handen te stellen om advies. Conform besloten. Een schrijven van het Bestuur der St. Jo- sephstichting houdende verzoek om te wil len bevorderen dat een eventueele te stich ten militair vliegveld zoover mogeliik van de onderwijs-inrichtingen der stichting verwijderd blijven. Voorts ligt een afschrift van een door 't Gemeeiftehestuur van Schoorl aan den Minister van Defensie verzonden schrijven houdende verzoek een eventueel te stich ten militair vliegveld in een ander gedeelte buiten de duinstreek te vestigen. Voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven der Commissie voor de Malariabestrijding in Noord hol land, hou dende verzoek om een subsidie uit de ge meentekas voor 1938. B. on W. stellen voor, het verzoek bij de behandeling der gemeentebegrooting voor 193S te overwegen. Aldus besloten. Eervol ontslag Gemeente-wijkzuster. Voorstel van B. cn W. om aan de Ge meente-Wijkzuster mei. A. IJ. Eggers, over eenkomstig haar verzoek met ingang van 1 December a.s. als zoodanig eervol ontslag te verleenen onder dankzegging voor haar aan de gemeente bewezen diensten. De raad kan zich hiermede vereenigen. Jaarwedde nienwe Gemeente-Wijk zuster. Voorstel van B. en V'. om de jaarwedde voor de nieuw te benoemen Gemeente-wijk zuster te bepalen op f 1600.met 6 één- jaarlij ksche verhoogingen van f 50. Ziekte- en ongevallenverzekering voor re kening der gemeente te nemen en de rij wiel toelage vast te stellen cp f 20.— per jaar en o- erigens op de voorwaarden als in de instructie hepaald. Geëischt zal worden diploma A ziekenver pleging met aanteekening voor wijkverple ging. Hot voorstel wordt z.h.s. aangenomen. Heffing Gemeentefondsbelasting. Voorstel van B. en W. om voor het be lastingjaar 1 Mei 1938 tot en met 30 April 1939, ten behoeve der gemeente op de hoofd som der Gemeentefondsbelasting 75 opcen ten Ie heffen. Deze heffing is gelijk aan die van het vorig jaar. Conform besloten. Steunverlecning aan kleine boeren. Voorstel van B. en W. om, in afwachting van door de RegcerinfJ te verstrekken na- deze gegevens betreffende de uitvoering der regeling, over te gaan tot invoering van de Regeling inzake steunverleening aan kleine boeren (tewerkstelling op eigen bedrijf). B. en W. stellen den Raad voor, 1ot deze steunverleening over te gaan. Als voren. Een spaarsysteem voor werkloozen. Voorstel van B. en W. om medewerking te verleenen aan de, Spaarregeling voor B- steun (voorziening in de behoefte aan Idee- ding, schoeisel en dekking in de gezinnen van ondersteunde en tewerkgestelde werk loozen) als bedoeld in de circulaire van den Minister van Sociale Zaken d.d. 16 Septem ber 1937. De lot heden reeds bestaande regeling voor de normale verstrekking van kleeding, schoeisel en dekking blijft gehandhaafd, ook voor hen, die in de spaarregeling deelnemen. Echter komen zij, die niet deelnemen, niet in aanmerking voor deze extra hulp van overheidswege. De deelneming in de nieuwe spaarregeling is geheel vrijwillig. De gemeente "ontvangt in de overheids kosten van deze regeling hetzelfde percen tage als de gewone bijdrage bedraagt in dc kosten van steunverleening cn werkverschaf fing. Voorts zullen in alle gemeenten in de maand October collecten worden gehouden, uit de opbrengst waarvan extra verstrekking van goederen gedurende dc eerste maanden, waarin nog niet voldoende gespaard kon worden om de benoodigde goederen te be komen, zullen worden bekostigd, doch waar voor alleen in aanmerking kunnen komen, die ondersteunden en tewerkgestelde werk loozen, die op 1 November a.s. reeds sparen. De heer Brak (SDAP) kan deze manier van uitbreiding*van werkloozcnzorg niet be wonderen. In tientallen gezinnen van werk- looze is de toestand toch zoo, dat de men schen hun mond bijna niet kunnen open houden. Die menschen kunnen niet gaan sparen om in de behoefte van dekking en kleeding te voorzien. Tn bepaalde gevallen kunnen kerke lijke instellingen van liefdadigheid het spaargeld betalen. Maar hoe moet het gaan met de werkloozen die niet aangesloten zijn hij een ker kelijke instelling? vraagt spr. zich af. De zorg voor werkloozen is overheidszorg, het begint er echter op te lijken, dat het een liefdadigheid wordt. De voorzitter antwoordt, dat. voor hen, die niet aangesloten zijn bij kerkelijke instellin gen, het Brokkenhuis zich bereid heeft ver klaard, hulp te verleenen. De heer Den Das (SDAP) meent, dat er zich groote moeilijkheden zullen voordoen. De steunbedragen zijn net voldoende om voedsel te koopen en spr. meent, dat er een bedrag disponibel moet zijn voor den tijd van drie maanden. Dan helpt men de spaarders over den tijd been. Als er echter de eerste drie maanden geen behoorlijk bedrag beschikbaar is, dan ge looft spr. dat het. spaarsysteem slagen zal. Wethouder Macdonald wijst er op, dat er deze maand ccn collecte zal worden gehou den, maar dat daarnaast nog een bedrag van gemeentewege wordt beschikbaar gesteld, vindt 5pr. niet juist. Spr. wijst er op, dat er op z'n hoogst 70 spaarders zullen zijn. De heer Den Das zegt, dat er toch moeilijk heden zullen komen. Als men een gulden heeft gespaard cn er komt een gulden bij, dan kan men er nog niets voor koopen. Daarom wil spr. een bedrag beschikbaar ge steld zien om de moeilijkheden te overbrug gen. De Voorzitter meent, dat eerst de collecte kan worden afgewacht, valt deze tegen, dan kunnen wij dit altijd aan den Minister ken baar maken. Het voorstel wordt dan z.h.s. aangenomen. De lieer Den Das legt er zich bij neer, eerst de collecte af te wachten. Geldleeningen. Voorstel van B. en W. tot het sluiten van een overeenkomst met mevr. de wed. Mr. J. E. HeeresVanTroostenburg de Bruijn, te 's-Gravenhage, tot conversie van de 4 geld- leening destijd aangegaan met wijlen den heer D. Laan, oorspronkelijk groot f40.000. cn deze leening per resto groot f 14.200 op l Januari 1938 te brengen tot 3V2 %o, zulks op de thans bestaande voorwaarden met dien verstande, dat de kosten, uit deze conversie voortvloeiende (zegelkosten; geen provisie) voor rekening der gemeente komen. Conform besloten. Voorstel van B. en W. tot aflossing op 31 December 1937 van het restant der goldleè- ning, aangegaan met Patijn van Nottcn en Co. te Amsterdam, groot f22.500 tegen een rente van 4K> 's jaars en tot het sluiten van een geldleening tot genoemd bedrag met genoemden geldgever met ingang van 31 Dec. 1937 tegen een rente van 2 1/8 's jaars. Als voren. Voorstel van B. en W. tot het sluiten van een overeenkomst met het. Weduwen- en Weczenfonds der Europecsche Officieren van het Ncderl. Indische leger, tot conversie van de 4V* geldleening aangegaan met dit Fonds, oorspronkelijk groot f27000 en het restant dezer leening ad f 10.500, per 31 December 1937 te brengen tot 3Y> met dien verstande, dat alle kosten, vallende op het sluiten dezer geldleening, voor rekening der gemeente komen. Als voren. Voorstel van B. en W. tot het sluiten van een overeenkomst met het Weduwen- en Weczenfonds der Europcosche Officieren van het Nederl. Indisch Leger cn het We duwen en Weezenfonds der Europeesche Burg. Ambtenaren in NederlandschIn- dië tot conversie van de 4*4% geldleening aangegaan met deze Fondsen, oorspronke lijk groot f 80.600.— en het restant dezer leening ad. f 67.700,met ingang van 31 December 1937 te brengen tot 3% met dien-verstande, dat alle kosten vallende op het sluiten dezer geldleening voor reke ning der gemeente komen. Als voren. Voorstel van B. en W. tot conversie dei- met bet Algemeen Mijnwerkersfonds van de Steenkolenmijnen in Limburg aangegane conversie-geldlecning rentende 4% 's jaars. oorspronkelijk groot f 153.229.54 en op 1 Januari 1938 per resto f 146.894.35 met in gang van laatstgenoemden datum in een leening tegen een rente van 3V*% 's iaars. Als voren. Rondvraag. De heer Swaag (B. Bel.) zegt. dat de oude begraafplaats niet behoorlijk wordt onderhouden. De Voorzitter antwoordt, dat hieraan aandacht zal worden besteed. De beer de Koning (R.K.) vraagt, wan neer de gemeentelanderijcn worden ver huurd. Spr. raadt aan, dit zoo spoedig mo gelijk te doen. £>e Voorz. zegt spoedige verhuring toe. De heer Brak wil weten, hoe het staat met dc voorbereidingen voor de schoolvoe- ding? De Voorzitter antwoordt, dat alle instan ties hunne medewerking reeds hebben toe gezegd. Het ligt in de bedoeling begin No vember te beginnen ;de ouders hebben al reeds de briefjes thuis gekregen. De heer Dingerdis (R.K. Arb.) vraagt, hoe het staat met de begrooting. De Voorzitter antwoordt, dat bet College juist de vorige week in comité de begroo ting onder de oogen heeft gezien. Op een, in de vorige vergadering dooi den heer Voüte gedane mcdedeeling, dat hem alarmeerende berichten waren ter oore gekomen over de huur van het gym nastieklokaal voor de vereeniging B.S.V., deelt de Voorz. mede, dat deze huur in 1936 beeft bedragen f 12.80 en dat in 1937 f 13.50 zal moeien worden betaald. De heer Voüte: Het was dus geen alar- meerend bericht. De openbare zitting wordt daarna gesloten, waarna de Raad in comité gaat. Uit onze omgeving LANGENDIJK Steun aan kleine boeren. Val len ook de kleine tuinders daar onder? Zooals men weet is door den Minister een maatregel voorbereid voor steun aan kleine boeren. De gemeentebesturen in dit tuin- bouwdistrict hebben de betrokken circulaire, waarin een uiteenzetting van den bedoelden maatregel wordt gegeven, ook ontvangen. We spraken enkele tuinders die zich af vroegen, of ook de kleine tuinders voor dien steun in aanraking kwamen. Waar hier meermalen is aangedrongen op een steun aan kleine tuinders door tewerkstelling in eigen bedrijf, zou dan aan die verlangens kunnen worden voldaan. Hot, is echter nog niet duidelijk, of bij den Minister ook deze bedoeling heeft voorgezeten. Voor de stands organisaties was het, naar onze meening, wel gowenscht, dat zij in dezen 'n uitspraak deden over dc vraag of de regeling ook voor deze streek van belang zou kunnen zijn. ZUIDSCHARWOUDE. Geen collecte voor het fonds voor kleeding. We vernemen, dat in deze gemeente geen gevolg zal worden gegeven aan de uitnoo- diging van den Minister, om een collecte te houden voor inzameling van gelden ten be hoeve van het fonds voor kleeding, schoeisel en dekking. OUDKARSPEL EEN POLDERJUBILEUM Vrijdag 15 October a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer H. Tauber, opzich ter van den Polder Geestmerambaclit (Oos- terdijk en Molengeerzen), in deze functie werd benoemd. Het zal den heer Tauber, die als een be kwaam vakman bekend staat en op nauw gezette en plichtsgetrouwe wijze zijn taak heeft vervuld, dien dag zeker niet aan be langstelling en waardecring ontbreken. HOOGWOUD AARTSWOUD. Bijeenkomst plattelandsvrouwen. De afd. Plattelandsvrouwen kwam gister avond in vergadering bijeen in de zaal van den heer Visser. Voorzitster kon aan een 65- tal dames het welkom toeroepen. Een ver tegenwoordiger van de firma Droste ver toonde de geluidsfilm: Altijd Welkom en daarna nog vier films naar natuurgetrouwe opnamen. Tenslotte werd alle dames nog een aangename verrassing aangeboden. Aan de orde kwam verder het organisee- ren van cursussen, o.a. koken, handwerken, ziekenverpleging in buis enz. Na een ge animeerde bespreking werd de verdere af werking aan bet bestuur overgelaten. Men besloot tevens om voortaan ook weer visch uit IJmuiden te bestellen, waarvoor de animo zeer groot is. Het was reeds laat, toen de voorzitster sloot en elk huis toe ging. WINKEL UITSLAG HENGELWEDSTRIJD De uitslag van den gehouden hengelwed- strijd voor de leden van de hengelvereeni- ging te Winkel is als volgt: lste prijs II. Stevens, grootste baars 24K c.m. 2e W. van der Loo, 3e L. van der Loo, 4e H. Fijn heer, 5e A. Kossen, 6e C. van Stipriaan, 7e F. Becker. SINT PANCRAS DE INBRAAK BÏJ Dr. DESTREé Omtrent de inbraak >en huize van Dr. Destreé is nog weinig nadei-s bekend. En kele voorwerpen welke vermist waren, werden gisterenochtend nabij het huis te ruggevonden. Het onderzoek werd voortge zet, terwijl wederom een rijksspeurhond aanwezig, was. GEEN SCHÜITENVERGOEDING Het gemeentebestuur heeft bericht ont vangen dat ook in deze gemeente geen schuitenvergoeding in de baggerregeling meer mag worden uitgekeerd. De materiaal- vergoedingen zijn derhalve teruggebracht van f 1.40 op f 0.65 bij een volle week wer ken. 7AJPE STEUNVERLEENING KLEINE BOEREN" Ook in deze gemeente zal de regeling in zake steunverlening aan kleine boeren in werking treden. Het gemeentebestuur heeft zich bereids tot de landbouworganisaties en de landarbeidorsorganisaties gewend met verzoek candidaten op te geven die in aanmerking kunnen komen om zitting te nemen in de gemeentelijke commissie van .uitvoering.

Schager Courant | 1937 | | pagina 6