iMlt Ooggetuigeverslag van de vliegramp in Indië DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Japan's weigering vrijwel vast De laatste concessie Italië aan Stroom van Italiaansche troepen naar Lybië Onrast in Egypte KIJKEN is KOOPEN u CLOECK Botsing in de lucht Feest verstoord door luchtgevechten DONDERDAG li OCTOBER 1937. Sle Jaargang. No. 10392. Uitgove der N.V. v.h. Trapman Co. ScHogen T 13 verdween bij tweede daling onder water Uit Soerabaja vernam Aneta het eerste verslag van een ooggetuige van de ramp: Het ongeluk vond plaats om 22.15 uur Ja va-tijd. Het weer was zeer slecht en liet ziciht diermate, dat er blind gevlogen moest worden. Daarom besloot men, een noodlan ding te maken. Deze gelukte echter niet ge heel en de T 16 kwam in de modder terecht De bemanning van de T 16 zag de T 13 op honderd meter afstand op het water dalen, kort daarna weer opstijgen en vervolgens neerploffen. De T 16 schoot toen liöhtkogels af om de kust te alarmeeren. De beman ning waadde door het water en vond een visschers prauw, waarmede zij zich naar het wrak begaf om hulp te bieden. Dit bleek echter niet mo gelijk te zijn. De zeildoeken wanden van de verongelukte T 13 werden vruchteloos door de ter hulp geschoten bemanning van de T 16 met pen- nemessen bewerkt. Eerste officier-vlieger M. Vethake. Daarna werd overwogen, te trachten, den staart van liet vliegtuig met een bijl af te kappen, Dit moest echter worden ontraden, aangezien het wrak dan zeker met water zou vol- loopen, zonder dat er mogelijkheid van redding voor de inzittenden be stond. Het wrak overeind gezet. De duisternis was een belemmering om verder iets te doen, waarop de T 16 de marine te Soerabaja inlichtte. Van Soera baja uit zijn toen de „Rigel" en de mijnen veger „Pollux" naar de plaats van het on geluk vertrokken. De „Pollux" heeft onmid dellijk pogingen in het werk gesteld om het wrak overeind te zetten. Toen dit gelukt was vond men eerst het lijk van den offi cier van den mari nestoom vaart dienst TJur- banus, daarna die van de inzittende korpo raals en vervolgens de anderen. Vermoede lijk zijn geen andere slachtoffers in het wrak aanwezig. De ooggetuige verklaart, dat de T 16 slechts weinig beschadigd is. De T 13 echter is reddeloos beschradigd. De verongelukte T 13. Van de T 16 is alleen het onderstel zwaar verbogen. De T 13 vormt een ravage. De lijken waren geheel verminkt.. Zij zijn eerst geborgen in de loodsen te Brondong, waar de visschers hun feesten plegen te vieren. De plaats waar de ramp is geschied, ligt circa 1 kilometer van de kust verwijderd tegenover de plaats waar het monument, is opgericht ter nagedachtenis aan de schip breuk van „van der Wijck". De resident van Bodjonegoro verklaarde aan Aneta, dat hij zich om 10.30 uur onmid dellijk naar de plaats van de ramp heeft begeven vergezeld van den assistent-resi dent van Lamonga-n en Toehan en verschei dene Inheemsche bestuursambtenaren. Het toestel, zoo verklaarde hij is recht benoorden Brondong, eenige kilometers uit de kust, neergestort. Visschers waren onmiddellijk met prauwen uitgevaren om hulp te verlee- nen. De noodlanding welke de T-16 maakte, had een normaal verloop en slechts even schuurden de drijvers, over de Karang (ko raalbank). Later arriveerden vrachtauto's met hulpmansclïappen uit Soerabaja, bene vens reserve-drijvers. Deze laatsten behoef den echter niet te worden gemonteerd. Het bergingswerk Aneta verneemt nader: Bij het. met kracht aangevangen bergingswerk is het wrak van het verongelukte marinevliegtuig T 13 langszij van dc „Rigel" gebracht. Het wrak steekt nog ten deele onder water, docih in zoodanige positie dat verscheidene slachtoffers geborgen konden wor den, o.a. de officier van den marine stoomvaartdienst, H. Uurbanus, de sergeant-vlieger P. Spronk, de korpo raal-telegrafist F. H. Plevier en één der overige leden der bemanning, wiens naam nog niet bekend is. Via Brondong werden de lijken met am bulance-auto's naar de centrale burgerlijke ziekeninrichting te Soerabaja vervoerd. De pogingen tot berging worden voort gezet. De begrafenis van de verongelukten zal op een nader te bepalen tijdstip plaats vinden, doch in ieder geval niet voor Vrij dag a.s. Een commissie tot onderzoek zal zeer spoedig worden ingesteld. Autoriteiten en hulp der marine zijn aanwezig. De conferentie der negen Kapitein-luitenant ter zee H. 6. de Bruyne, chef van den Marineluchtvaartdienst te Soerabaja. Vlaggen halfstok. De ontsteltenis, welke te Batavia gewekt is door het bekend worden van de ramp met de T. 13, was allerwege zeer groot. In velband met de ramp van de T. 13 hangt van verschillende gebouwen de vlag halfstok. Sergeant vlieger P. Spronk» Korporaal-telegrafist T. H. Plevier. Non-interventie-commissie zal nog eenmaal een poging doen om het vrijwilligers-probleem tot oplossing te brengen. Naar in goed ingelichte kringen te Londen verlui,^ kan worden verwacht, dat het non-interventie comité nog deze week, waarschijn lijk Zaterdagmorgen, bijeen zal wor den geroepen, om zich over de vrij- willigerskwestie uit te spreken. De tegen Zaterdag vastgestelde bijeen komt van de niet-inmengingscommissie, welke zal beraadslagen om binnen den kortst mogelijken tijd de terugtrekking van buitenlandsche vrijwilligers uit Spanje tot een goed einde te brengen, wordt in welingelichte Engelsche kringen voorge steld als het eerste resultaat der bespre kingen, die de laatste 48 uur zijn gehouden lusschen Parijs en Londen na de ontvangst van de jongste Italiaansche nota. Het is waarschijnlijk, dat lord Plymouth reeds hij de opening der zitting de aandacht van alle delegaties zal vestigen op de zeer ernstige inconvenicnten, welke zouden ont staan, wanneer de beraadslagingen het ver tragend karakter zouden herkrijgen,, dat eertijds verhinderd had om tot een oplossing te komen. De aldus genomen beslissing geeft vol doening aan het Italiaansche standpunt ter zake van de procedure. Men wil dan ook hopen, dat Rome er op gesteld zal blijken de waarde der voorge stelde methode te rechtvaardigen door ac tief samen te werken aan het snelle resul taat, dat Parijs en Londen zich voorstellen. Men hoopt ook bij de Russen denzelfden wil om tot een oplossing te geraken aan te treffen. Maatregelen voor het geval van een mislukking. De maatregelen, welke door Engeland en Frankrijk in gemeen overleg zouden kunnen worden genomen, indien deze laatste verzoe ningspoging vergeefsch zou zijn, zal onder werp blijven uitmaken der diplomatieke be sprekingen, welke tusschen Parijs en Londen worden gevoerd zonder dat de onder oogen geziene eventualiteiten worden gepreciseerd. Men blijft van meening, dat slechts het ge val, dat men de mislukking der niet-inmen- ging zou moeten erkennen, wettig zou zijn om de contractanten van hun verplichtingen te ontslaan. Eden heeft gisterenavond den Franschen ambassadeur ontvangen om hem op de hoog te te stellen van den gehouden ministerraad. Wiel van vrachtauto over het hoofd Meisje in ernstigen toestand naar ziekenhuis vervoerd. Omstreeks 1 uur gistermiddag geraakte het 15-jarig meisje F. C. G. uit de Obrecht- straat te 's-Gravcnhage in de Javastraat on der een haar passeerende vrachtauto. Een der achterwielen van den wagen, die be stuurd werd door den 36-jarigen chauffeur M. J. V. te Rotterdam, ging het ongeluk kige kind over het hoofd. De geneeskundige dienst vervoerde haar naar liet ziekenhuis aan den Zuidwal, waar zij is opgenomen. Haar toestand het meisje heeft ver moedelijk een schedelbasisfractuur en heeft veel bloed verloren is zeer ernstig. „Wij loopen er niet in," is de stemming te Tokio. Opzeg- ging van het verdrag ingeval van sancties. In Japansche diplomatieke kringen acht men het zeker, dat Japan niet aan een mogendhedenconferentie zal deelnemen. Men geeft daarvoor de volgende redenen: 1. Daar Japan zich uit Genève terugge trokken heeft met de bedoeling niet meer aan politieke Volkenbondsbesprekingen deel te nemen, kan het niet medewerken aan een conferentie, die op initiatief van den Volkenbond bijeengeroepen wordt. 2. Wegens redenen van prestige en nationale eer kan Japan niet deelnemen aan een conferentie, die wordt bijeengeroepen uit kracht van een verdrag, dat het geacht wordt te hebben geschonden. 3. Het aanvaarden van de uitnoodiging zou beteekenen, dat men erkent, dat het negenmogendhedenverdrag op de tegen woordige omstandigheden van toepassing is, waardoor de nadruk zou worden gelegd op het onregelmatig karakter van de Ja pansche actie in China, die immers in strijd met het verdrag wordt geacht. Japansche diplomaten voegen hieraan toe, dat het inderdaad voor Japan moeilijk is deel te nemen, vóór het heeft beslist over de politiek, die ten opzichte van China gevoerd moet worden ter regeling van het conflict. Men is van meening dat het verdrag moet verdwijnen, doch niet door onmiddellijke opzegging. Japan zou slechts tot opzegging overgaan, indien de conferentie zou beslui ten tot het toepassen van sancties tegen Ja pan of dat land tot aanvaller zou stempelen. Dit nummer bevat 8 pagina's EERBER1CHT DE BILT SEINT. Verwachting: Meest matige Wes tel ij ke of Zuidwestelijke wind, half tot zwaar be wolkt of betrokken, toene mende regenkans, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Toene mende regenkans'. Barometerstand hedenmorgen 8 oor 771 GROOTE CREDIETEN VOOR BEWAPENING VERLEEND. De stroom van Italiaansche troe pen naar Lybië houdt aan. Gisteren heeft het stoomschip Roma" met twee bataljons infante rie aan boord de haven verlaten. De plaats van bestemming dezer troepen is niet bekend, zegt Un. Press. Twee andere troepentransport schepen zouden naar het heet, voor Lybië bestemd zijn, nX de „Caffaro" dat een machinegeweer- infanterie bataljon aan boord heeft en naar Bangazi zal vertrekken en de „Cagliari", welk schip af deelin gen van het 85ste infanterle-bataljon aan boord heeft, welke voor Tripo lls zijn bestemd. De laatste dagen zijn in totaal 11000 man Italiaansche troepen naar Libye getransporteerd, waar zich thans ongeveer 50000 man moeten bevinden. Het bericht, dat de generale staf van de divisie Cirene gisterenavond naar Tripolis is vertrokken, heeft verbazing gewekt. Bo vendien zijn nog vierduizend man naar Li bye vertrokken, waardoor de sterkte van het garnizoen aldaar is gestegen tot vier divi sies. Havas meldt uit Cairo, dat het Egyptische kabinet een supplementair crediet, ten be drage van 1.150.000 p. heeft toegestaan voor de onmiddellijke vorming van drie nieuwe bataljons infanterie, elk zeven honderd man sterk. Bovendien zal de minister van oorlog acht tien nieuwe militaire vliegtuigen aanschaf fen. Met spoed wordt de aanleg voortgezet van militaire wegen, zooals in het Engelsch- Egyptisch verdrag zijn voorzien. De pers wijdt nog steeds aandacht aan de versterking van Italië's garnizoenen in Libye en speciaal aan de jongste berichten, volgens welke de Italianen in Djebel Akhdar nabij do grens van Solloem, een militaire luchtbasis hebben aangelegd. boven Anna Paulowna Vliegtuig maakt noodlanding. Toen gistermorgen om even half 12 een vijftal Fokker-vliegtuigen van De Kooy in escadrille-verband boven Anna Paulowna vloog, kwam bij het wisselen der formatie de F. 8 in aanraking met de daarvoor vlie gende E 10 Door don rechter vleugel van de E 8 werd het staartstuk van de E 10 ernstig beschadigd, zoodat de bestuurder van dit toestel, de sergeant-vlieger Herter, zich ge noodzaakt zag in glijvlucht te dalen. Hij maakte op het 2 K.M. verder gelegen wei land van den heer A. v. d. Berg aan de Mo lenvaart een noodlanding, waarbij het vlieg tuig over den kop sloeg en op den boven kant der vleugels kwam te liggen. De be stuurder bleef ongedeerd. Behalve het staartstuk waren ook de lin ker vleugels gebroken, terwijl van de propel ler een der vinnen was afgeknapt. Door personeel van De Kooy werd het vliegtuig gedemonteerd en naar De Kooy vervoerd. De E 8 die het Ongeluk veroorzaakt had en slechts aan den rechter vleugel was b& schadigcl, kon het vliegveld nog bereiken. SPANJE Hevige strijd boven Saragossa. Tal van toestellen neergehaald. Terwijl te Saragossa het feest „van het ras" en van O.L.V. del Pi- lar door de nationalisten gevierd werd, werd bij en boven de stad het grootste luchtgevecht geleverd, dat de burgeroorlog tot dusverre ge bracht heeft. Tegen 8.40 uur naderden verscheidene re- geeringsvliegtuigen, waaronder 10 bombar dementstoestellen, de stad. Op eenige kilo meters afstand werden zij aangevallen door talrijke escadrilles rechtsche jagers, boven het dorp Pastriz. De strijd duurde vijf kwartier. Omstreeks den middag werd mede gedeeld, dat dertien regeeringsvlieg- tuigen in brand waren geschoten of binnen de rechtsche linies hadden moeten dalen en dat zes andere met moeite het terrein der regeerings- troepen hadden kunnen bereiken. Toen zich tegen 15 uur de processie opstelde, werden opnieuw vijande lijke toestellen waargenomen. Dit maal werd boven de stad gevochten. Zeven aanvallers werden neerge schoten, vijf andere toestellen getrof fen. In den sector ten Zuiden van Madrid blij ven de regeeringstroepen hun stellingen langs den weg naar Estremadura verbete ren. De rechtschen moesten zich terugtrek ken en ook een tegenaanval hunnerzijds mislukte. Ook in den sector van Caraban- chel hebben de rechtschen na een aanval der regeeringstroepen eenig terrein verlo ren. Een aanval der troepen van Franco op het onlangs door de linkschen veroverde Usera werd afgeslagen. Van het front van Asturië wordt door een verslaggever van ITavas gemeld, dat de rechtschen belangrijke operaties hebben on dernomen ten zuiden van den weg van Can- gas de Onis naar Arriondas, waardoor een groot gebied in hun bezit is gekomen. Na vaak moorddadige gevechten hebben dc troepen onder generaal Davila verscheidene hoogten en tal van dorpen bezet.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1