Engelands geduld uitgeput KIJKENi,KOO PEN «CHECK „De Privé-Verpleegster". DAGBLAD VOOR HOLLAHD'S NOORDERKWARTIER Nog meer aanslagen in Palestina Bommen op Gijon Tandh. Inrichting „Er zal zeker een wrekende gerechtigheid komen!" „Troepen gaan naar Libye om internationale redenen" ZATERDAG 16 OCTOBER 1937. 81e Jaargang. No. 10394. ITrtgove der N.V. v.h. Trapman Co. Schogen. f Te Uaaiduno heeft de Britsche minister van buitenlandsehe zaken, Eden, een rede gehou den, waarin hij de Spaansche kwestie be- gprak. „De gebeurtenissen van het laatste jaar, aldus zeide hij, hebben geen verandering gebracht in onze meening, dat de interventie een fout is van hen, die intervenieeren. Wij hebben een politiek van niet-inmenging ge- ivoerd naar den geest en naar den letter, doch jer bestaat verschil tusschen niet-inmenging <en onverschilligheid. Wij staan niet onverschillig tegen over de handhaving der territoriale onschendbaarheid van Spanje, of te genover de buitenlandsolie politiek van een toekomstige Spaansche re geering, of tegenover verwikkelingen in de Middellandsche Zee als gevolg van de inmenging van anderen, en tenslotte slaan wij niet onverschillig tegenover de groote Britsche belan gen in die zee. Er moet een duidelijk onderscheid worden gemaakt tus schen niet-inmenging in zuiver Spaansche aangelegenheden en niet- inmenging in zaken, waarbij Brit sche belangen op het spel staan." Eden verklaarde, dat de zeerooverij na het nomen van doeltreffende maatregelen was geëindigd. De Britsche regeering betreurt het Italiaansche antwoord, omdat de erva ring heeft geleerd, hoe moeilijk het is, met [vraagstukken als deze in de Londensche commissie vorderingen te maken. Tenzij [vorderingen en snelle vorderingen gemaakt •worden, zal de bezorgdheid toenemen. Niet temin wensohten de Fransche en Britsche regeeringen niet, dat het tot een mislukking zou komen, die men aan de procedure zou kunnen wijten en derhalve werd de Italiaan sche verwijzing naar do Londensche com missie aanvaard. Dat wil niet zegen, dat wij bereid zijn in een tactiek van uitstel te be rusten, aldus vervolgde de minister. In de eerstvolgende dagen zal blijken, of de lan den een ernstige poging willen doen tot rege ling van de Spaansche kwestie in een geest van internationale samenwerking. Wan neer die geest aanwezig is, zal men goed op weg naar een oplossing zijn. De toestand in het Verre Oosten. Eden ging vervolgons over tot den toestand in het Verre Oosten en zeide dat Roosevelt in zijn rede te Chicago verschillende malen, ide situatie treffend heeft geteekend. In deze dagen van geweld en wettelooss held, aldus Eden, is het goed voor ons, dat de president van de machtigste repu bliek ter wereld ons eraan herinnert, dat ■wij ons niet zoo lang geleden plechtig heb ben Verplicht, af te zien van geweld als werktuig van internationale politiek. Eden sprak de hoop uit, dat op de negen- ttnogendhedenconferentie allen aanwezig zullen zijn, wier medewerking noodzakelijk is. Er is één factor, die tot tevredenheid stemt: de versterking der Britsche betrek kingen tot Frankrijk, hetgeen een groot Verschil is in vergelijking met 1935. Er is niet alleen sprake van een belangenge- une-onschap, doch deze twee groote Europee- sche democraticcp beseffen meer en meer, dat zij de bewakers zijn van een groote tradilie, die verdient te worden gehand haafd. De Vereenigde Staten, hoe ver zij ook van Europa verwijderd liggen, kennen eveneens deze zijde van den toestand. En geland beipoeit zich niet met de regee- ringsvorm in andere staten, doch deze ver draagzaamheid moet wederkeerig zijn. In- idien wij zeggen, aldus de minister, dat wij er niet naar streven van alle Europeesche staten democratieën te maken, moeten an deren niet trachten alle staten fascistisch of communistisch te maken. Wij blijven een vrije democratie, doch wij moeten be wijzen, dat wij bereid zijn daarvoor de- zeifde offers te brengen als de voorvechters van andere politieke overtuigingen. Daar om juich ik het van harte toe, dat onze herbewapening vordert en dat. zij nog ver sneld wordt, zooals de minister-president heeft, aangekondigd. Dengenen, die er op aandringen, dat Engeland den Volkenbond zal loslaten, en naar overeenstemming met de staten bui ten don bond zal streven, antwoordde Eden. dat hij evenzeer wenseht, dat de geschillen met Duitschland, Italië en andere staten uit den weg geruimd worden, doch dat een verbetering van den toestand in één richting niet ten koste van een ver ergering in andere richting mag tot stand komen. Indien de wetteloosheid blijft voortduren, Hld"* besloot Eden, zal er zeker wrekende gerechtigheid komen. Temidden van de bestaande verwarring en van de gruwelen in Europa en het. Verre Oosten moeten wij ons bezinnen op wat gedaan kan worden, zonder dat wij naar bet onmogelijke stre ven of de gevolgen te voorschijn roepen die wij wensehen te voorkomen. Door na tionale eenheid kunnen en zullen wij sla gen. EDEN. Als de commissie echter geen vor deringen kan maken, vrees ik, dat het nutteloos is, ons te verhelen, dat de toestand ernstig is, De ken merken van den tegenwoordigen toestand zijn openlijke inmenging en verheerlijking van woordbreuk. In dergelijke omstandigheden kan niemand er zich over beklagen, in dien het geduld van degenen, die streven naar het vervallen van hun plicht tegenover Europa, nagenoeg uitgeput is. Ik zou zeker geen kri tiek willen oefenen op een staat, die zich dan gedwongen zou voelen zijn vrijheid van handelen te hernemen. Groot-Moefti zou gevlucht zijn. Geen staat van beleg. Bericht, wordt, dat behalve den aanslag op den trein nog tal van andere terreurda den in Palestina zijn gepleegd. Pelroleumleiding doorboord: Olie in brand gestoken. Een bericht uit Beisan meldt dat de pijp leiding van Irak op twee plaatsen is door boord. De olie werd in brand gestoken. De brand, heeft verscheidene uren ge duurd. De vlammen laaiden hoog op en waren op grooten afstand zichtbaar. Gemeld wordt nog, dat aanvallen zijn ge daan op zeven Joodsche kolonies, gelegen in de verschil lende deelon des lands. Er zijn daarbij geen slachtoffers gevallen. De Britsche regeering heeft de Noordelij ke grens van Palestina doen sluiten en oefent een strenge controle uit. Omtrent de aanslag op den trein van gis ternacht zijn nog eenige bijzonderheden be kend geworden. De terroristen hadden de bouten van de rails losgeschroefd en een bom op den spoorweg gelegd. De trein de railleerde, de locomotief en de tender kwa men over de rails te liggen. Op de wagons werden vervolgens schoten gelost. Drie gewapende mannen trachtten een wagon binnen te dringen, maar de politie man, die zich in den trein bevond legde twee hunner met revolverschoten neer. De derde ontsnapte. De Groot-Moefti zoek. Sedert gisterochtend gaat te Je ruzalem het gerucht, dat de Groot- Moefti, vermomd naar Syrië is ge vlucht. Of dit gerucht waarheid bevat, is nog niet bekend, alleen staat vast, dat de Groot Moefti gisteren voor het eerst niet de gebeden van den Vrijdag leidde en dat zijn familie drie dagen geleden is vertrokken. Verder kan de Groot-Moefti noch in zijn huis, noch ergens anders in Jeruzalem worden gevonden. Naar Reuter verneemt is het niet waarschijnlijk, dat in Palestina de staat van beleg zal worden afge kondigd, tenzij de toestand nog aanmerkelijk erger wordt. Razzia onde Poolsche communisten 57 personen gearresteerd. De politieke politie te Warschau heeft in communistische kringen huiszoekingen verricht en 57 personen gearresteerd. Tij dens de huiszoekingen heeft de politie o.a. een specialen koerier van de communisti sche partij, Mojsza Neuman, gearresteerd, die eenige dagen geleden uit Moskou te Warschau was aangekomen op een valsch paspoort Als een schip strandt op de Eierlandsche gronden wat dan Zijn de redders te De Cocksdorp paraat? Cocksdorpers leveren critiek op de N.- en Z.-Hollandsche Redding Mij. October en November twee slechte maanden voor den zeeman en we zitten er middenin. Bijna langs de geheele Nederlandsche kust is men nu dubbel op z'n quivive. Overal zijn de wachten op de posten der N.- en Z.-Hol landsche Redding-Maatschappij paraat voor mogelijke incidenten ter zee en mocht de nood aan den. man komen dappere ke rels staan gereed met 18-karaat materiaal uit te varen. Overal? Neen! Helaas is daar een schakel in de reddingsketen, wier hechtheid, naar wij van diver se kanten vernemen, zeer dubieus zou zijn. Deze schakel heet De Cocks dorp, op het eiland Texel. De Cocksdorp, dat altijd redders geleverd heeft, als de vliegende Noord-Wester de Eierlandsche gron den tot een baarlijke hel maakte, roeiers, die zich in prachtige solidari teit tegen het gevaar keerden en meer dan eens met succes den strijd wonnen. Twee reddingsbooten Sinds een paar jaar is alles anders geworden: onderlinge verdeeldheid verscheurde de eensgezindheid; een groep redders schafte zich een eigen reddingboot aan, een „particuliere"... Men beleeft thans op De Cocksdorp bet merkwaardige, en tevens betreu renswaardige. feit dat bier twee red dingbooten zijn: de „Eierland" van de Reddingmaatschappij, en waarvan beweerd wordt, dat de bemanning niet voor haar taak berekend is, en de „Noordkaap", de „particuliere", waarmee nooit geoefend wordt en waarvan het materiaal zelfs niet aan minimum-eischen voldoet. Ook de roei-reddingboot „Krem" ligt er nog, toebehoorend aan de maatschappij, doch deze kan men buiten beschouwing laten. Morgen wordt een schip op de gronden gesmeten de opvaren den wachten op redding. Zal er redding geboden worden Het is deze kwestie, die wij be lichten willen. Onze verslaggever be zocht eenige personen op De Cocks dorp, die deze onverkwikkelijke historie persoonlijk meegemaakt heb ben en laat hier hun meening vol gen. De knuppel in het hoenderhok. Zóó is het gebeurd, naar ons een der ex- roeiers van de „Eierland" vertelde: do schip per van de motorreddingboot „Eierland", Ja- cob van der Kooy, had den vastgestelden leeftijd bereikt en moest vervangen worden. Dit. was ongeveer 2 jaar geleden. Het was de Noord- en Z.-Holl. Redding- Mij. die toen als opvolger aanwees de rc- serveschipper Jan Bakker, en hiermede tevens de knuppel in het hoenderhok ge smeten had. Het is namelijk sinds jaar en dag de ge woonte. dat de roeiers der booten zélf uit maken wie hun schipper wordt, en waarbij dan naar anciënniteit te werk wordt ge gaan. Men neemt het niet! De bemanning ging nagenoeg in haar geheel niet met deze geste van de Mij. mee en toen haar me degedeeld werd, dat zij le kiezen of Italië bekent: Opnieuw 2300 man verscheept. Gisteren zijn opnieuw 2300 man Italiaansche troepen naar Libyë vertrokken. Officieel wordt toegegeven, dat het voortdurend zenden van troepen naar Libyë geschiedt om internationale re denen. De Italianen in Spanje. Dc correspondent van de „Daily Herald" te Gibraltar verklaart uit betrouwbaren bron te hebben vernomen, dat een contingent van zes tot zevenduizend Italiaansche soldaten in uniformen van het geregelde leger in den loop van het vorig weekeinde te Cadiz is aangekomen. De soldaten werden onmid dellijk naar Sevilla gezonden ter verster king van de legers van generaal Franco. De Italianen hébben een en ander voor de zooveelste maal tegengesproken. Arriondas door rechtschen ver. overd. 30 rechtsche vliegtui gen vernield bij luchtraid over vliegveld bij Saragossa. Gisteren bij het aanbreken van den dag hebben zeven rechtsche vliegtuigen een vlucht gemaakt bo ven Gijon en een honderdtal bom men neergeworpen. Het bombarde ment duurde ruim een half uur. De toestellen vlogen laag en namen tevens de vluchtelingen op straat onder mitrailleurvuur. Men weet nog niet, hoeveel slacht offers zijn gevallen. Later kwamen de toestellen terug en lieten brandbommen vallen die ernstige branden veroorzaakten. Un. Press meldt, dat de rechtsche troe pen de belangrijke Asturische stad Arrion das hebben ingenomen. Ook de naaste omgeving der stad bevindt zich thans in handen van Franco. Met den val van Arriondas zijn de natio nalisten in het bezit gekomen van een uit stekende uitgangsbasis voor het thans vol gende offensief in Westelijke richting te gen Oviedo en in Noord-Westelijke richting tegen Villa Viciosa. Ruim dertig rechtsche vliegtuigen zijn gistermorgen vroeg, volgens een mededee- ling van het ministerie van defensie, op het vliegveld Garrapinillos nabij Saragossa vernield door een honderdtal vliegtuigen der regeering, die een raid hadden onder nomen. Dit nummer bevat 16 pagina's U^EERBERICHT DE BILT SEINT. Verwachting: Zwakke tot mati ge N.-Westelijke wind. aan vankelijk half bewolkt, later wellicht weer toenemende bewolking, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Aan vankelijk weinig verande ring, later weer toenemende bewolking. 8«rometerst«nd hedeasorgea 8 o«r 778 Café ROOBOL Markt SCHAGEN. Spreekuur van den tandarts: eiken Donderdag van 9'|2« 1 uur Bekende lage tarieven. Inlichtingen kosteloos. REPARATIES IN ÉÉN DAG GEREBD Bezoekt Zondag a.s. „Concordia" te Hippolytushoef. PRACHT AVOND - AANVANG 8 UUR. Opvoering van: Entrée 50 cent. Bel. inb. BAL NA. Rijksmiddelen stijgen Tientallen millioenen meer dan in Sept. 1936. De opbrengst van de .directe belastingen heeft, aldus het Hsb. tot en nuet Septem ber bedragen f 97,970,478 tegenover f 8S.918.188 over hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. De totale raming bedraagt f 110.300.000 De „overige middelen" brachten op in September f 36.793.823 tegenover f 31.926,038 in September 1936. In het tijdvak Januari tot en met September van dit jaar was deze opbrengst f 326.746.460 tegenover f 267,518,567 in dezelfde periode van het vorige jaar, zoodat thans f 59.227.892 meer is opgebracht. De raming voor deze eerste negen maanden was f 280.293.750. té deelen had, koos zij den weg van het ontslag. 9 Man van de 12 ver klaarden zich solidair met hün can- didaat. Toon Eelman, een man, die reeds 24 jaar aan het reddingswerk had deelgenomen en volgens hen als eerste in aanmerking kwam voor schipper. Had men gedaoht dat de maatschappij eieren voor haar geld zou kiezen, deze ver onderstelling kwam niet uit. Nieuw perso neel werd aangesteld, doch personeel, dat, naar w'ij van tal van kanten vernemen, volkomen ongeschikt voor haar taak zou zijn. „Drie er van weten, dat het water zout is" aldus onze zegsman, „maar met de rest zou ik nog geen sloot durven te bevaren." Een eigen boot op stapel. Doch ook de ontslagen redders zaten niet stil. Het zeemansbloed sprak en zij voel den er niets voor het reddingswerk te sta ken, ook al zouden zij nu geen vergoeding voor iedere proeftocht meer ontvangen en hadden zij het pensioentje van f 60.dat men op z'n zestigste jaar krijgt wegge gooid. De koppen werden bij elkaar gesto ken, en al spoedig was men het er over eens. dat er een tweede boot moest komen. Een vereeniging werd in het leven geroepen onder den naam S.O.S. („Steunt ons Streven") een motorreddingboot op stapel ge zet door den scheepstimmerman A. Boon en 21 Mei 1935 liep de „Noord kaap" van stapel. De vereeniging geraakte echter niet tot bij zonderen bloei; men plaatste oproepen als: „Reddingsvcrccniging S.O.S. Op gericht door de onrechtvaardig ont slagen roeiers der reddingboot-en „Eierland" en „Krim". Wordt do nateur, ene. enz. maar veel succes oogstte men niet. De boot was er evenwel cn schipper werd de, volgens zijn vrienden gepasseerde, Toon Eelman. Materiaal zéér twijfelachtig. Nu is er evenwel één twijfelachtig punt en dat is, dat de bemanning der „Noordkaap" nimmer oefentocht houdt. Deze hebben hun niet te ontkennen nut, doch men meent het zonder wel te kunnen klaren. Overigens... geven deze menschen zelf toe, dat hun ma teriaal allesbehalve toereikend is, en dat zij in geen enkel opzicht kunnen wedijveren met het prima materiaal van de Reddieg- maatsohappij. Evenwel men is vastbesloten als de nood aan den man komt, nit te varen, evenals de „Eierland". Hier mede wil men bewijzen, waartoe men in staat is. Men is er van overtnigd dat de „Eierland" geen schijn van kans zal hebben... Bemanningen onderling in pays en vrêe. Wij hebben ons eveneens gewend tot Eel man, den schipper van de „Noordkaap" Deze laakte het optreden der Recldingsmaatschap- pij en noemde het vierkant dwingelandij, in breuk op oude rechten. Hij wees er op, dat de bemanningen zelf onderling niets tegen elkaar hebben, het gaat alleen tegen de commissie. Hij gaf ons als zijn meening te kennen, dat niets het be sluit der ex-„Eierland"-opvarenden kan ver anderen. Jacob van der Kooy solidair. Jacob van der Kooy, de eervol ontslagen schipper van de „Eierland" hebben wij als derde bezocht. Men heeft hem indertijd voor zijn langjarig reddingswerk gehuldigd. Ook hij heeft echter een grief tegen de wijze, waarop door de reddingsmaatschappij is op getreden tegen de kameraden. Eelman was de man, die men had moeten aanwijzen, en de bewering, dut deze piet voor zijn taak be rekend zou zijn, noemde hij een leugen. Iemand, die 24 jaar lang zijn krachten aan het reddingswerk gegeven heeft, kan men toch bezwaarlijk incapabel achten. Komt er een schip in nood op de gronden, dan vreest van der Kooy het ergste. Men zal volgens hem dan voor rare dingen komen te staan. Ook deze man is onverbiddelijk en beweert dat de roeiers nimmer zul- lenn capituleeren, al6 het besluit niet ongedaan gemaakt wordt. Blamage. Aldus staan de zaken op De Cocksdorp. Het is een toestand, waarin zeker verande ring zal moeten komen. Zoo iets past niet in liet roemruchte reddingswerk van de Neder landsche kust. Het blameert dit slechts!

Schager Courant | 1937 | | pagina 1