Frankrijk vraagt terugtrekking Ernstige ongeregeldheden in Pelestina DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER der vrijwilligers Zijn dochtertje doodgeschoten Rome wil medewerken Japansche successen in Sjansi Mijnramp in Amerika Formidabele Druk der linkschen op Saragossa Fokker T 5 ingevlogen MAANDAG 18 OCTOBER 1937. 81e Jaargang. No. 10395. U'rtgove der N.V. v.h. Trapman Co. ScKogew. In de Zaterdag onder voorzitter schap van Lord Plymouth gehouden zitting van de non-interventiecom- missie heeft ambassadeur Corbin, namens de Fransche regeering voor stellen ingediend, die ten doel heb ben een terugtrekking der buiten- landsche vrijwilligers onder interna tionale controle en het verleenen van rechten als oorlogvoerenden aan de beide strijdende partijen. Lord Plymouth verklaarde dat Groot-Brit- tannië zijn vollodigen steun gaf aan de Fransc'he voorstellen. Daarna hield de iUiliaansche vertegen woordiger, Grandi, een rede waarin hij zei- de: „Ik ben thans door mijn regeering ge machtigd te verklaren, dat het fascistische Italië het voorstel aanvaardt van een ge deeltelijke terugtrekking, van een zeker aantal vrijwilligers, een gelijk aantal aan beide zijden, als substantieel begin van de toepassing van het Engelsche plan, op de voorwaarden zooals deze in het plan zelf zijn bepaald. De Italiaansche regeering oppert derhalve dat men zich direct zal wenden tot de beide in conflict zijnde partijen, teneinde hun op vattingen te vernemen en de commissie de mogelijkheid te geven zoo snel mogelijk de voorwaarden van de procedure en die van de nakoming van liet voorstel, te onderzoe ken. Grandi besloot met opnieuw de loyale en krachtige wil van Italië tot samenwerking te bevestigen en zeide. dat hij weigerde te gelooven, dat de commissie, welke reeds in het verleden vele crises was te boven geko men, thans niet de basis voor een overeen stemming zou weten te vinden. Ook von Ribbentrop, de Duitsche gezant voerde het woord en zooals was te verwach ten onderstreepten zijn mededeelingen de meening van den Italiaanschen vertegen woordiger. Zal Rusland opnieuw roet in het eten gooien? De ambassadeur van Sovjet-Rusland, Mais- ky, was bereid de Fransche voorstellen ter kennis van Moskou te brengen, doch hij sprak als zijn meening uit, dat van de niet-inmenging thans geen heil kon worden verwacht en dat de oplossing was, Valencia toe te staan wapenen te koopen, waar het deze zou kunnen krijgen. „De daden der Italiaansche regeering zijn lijnrecht in tegenspraak met haar betuigin gen van vredeswil", zeide Maisky. „Ik kan daarom slechts aan deze verzekeringen ge loof hechten, als ik daden zie. Tot nu toe- heb ik niets van dien aard gezien." Nadat nog de gedelegeerden van Portugal België en Zweden hun meeningen hadden gezegd werd de bijeenkomst tot morgen verdaagd. In Londen heerscht een optimistische stemming, daar men in de uitlatingen van Grandi een neiging bij de Italiaansche re geering meent te mogen beluisteren om niet te ver te gaan met het Spaansche avontuur. Echter ontveinst men zich in Britsche diplomatieke kringen niet dat het Fran sche en Italiaansche standpunt nog vrij ver van elkaar liggen. Immers, de Italianen meenen, dat een gelijk aantal vrijwilligers aan beide zijden moeten worden teruggetroken, terwijl Frankrijk cn Engeland alle vrijwilligers uit Spanje willen verwijderen. Daar vooral Italië er voor gezorgd heeft, dat Franco zeer rijk in zijn vrijwilligers zit en mag worden aangenomen dat dit aan tal. dat van Valencia vele malen overtreft, zou het Italiaansche voorstel in wezen wei nig verandering in den toestand brengen en het door Parijs en Londen ongewensch- te feit blijven bestaan, dat in den burger krijg in Spanje soldaten van een vreemde mogendheid den doorslag geven. Chineezen omsingelen een legercorps Rust op het Sjanghai-front. De Japanneezen hebben zich gisteren meester gemaakt vand en pas van Sjinkau Kwan, in het meest bergachtige deel van de provincie Sjansi. Dit is een zeer belangrijke positie voor den opmarsch der Japanneezen van het Oosten uit naar Tai Yoean. De gevechten om het bezit van dezen pas, welke 30 K.M. lang is, waren zeer hard nekkig. De Japanneezen hebben do voornaamste Chineesche verdedigingswerken bij den in gang van den pas bezet na gedurende vier dagen vernieuwde aanvallen en met behülp van mijnen van groote ontploffingskracht, welke door Japansche geniesoldaten waren gelegd. Deze mijnen hebben verscheidene versterkingen vernietigd. De Japanners rukken in het Noorden snel op, zonder hun achterland voldoende te zui veren. De afstanden zijn zóó groot, dat van een aaneengesloten front geen sprake is. Vertrouwend op hun veel betere uitrusting, marcheeren afzonderlijke Japansche kolon- nes door de eindelooze vlakten van Hopei terwijl andere legergroepen de verbindingen tusschen Binnen-Mongolië, dat onder Russi- schen invloed staat en China trachten af te snijden. Dat deze wijze van oorlogvoeren voor dc Japanners zeer gevaarlijk is, spreekt van zelf. Achter de oprukkende troepen vormen zich Spontaan Chineesche benden, die zeer veel schade aan de verbindingen toebrengen. Aan de wijze van opereeren is blijkbaar ook toe te schrijven, dat 30.000 a 40.000 man Japansche troepen in de buurt van Yoean Pinft op 90 K.M. ten noorden van Tau Yoean foc, door. Chineesche strijdkrachten zijn omsingeld. Volgens berichten uit Chineesche bron af komstig, hebben de Japanneezen uit vlieg tuigen de niededeeling geworpen, dat hun troepen tot eiken prijs moeten stand houden daar heden versterkingen zullen aankomen. Deze medcdeeling is evenwel achter de Chi neesche linies terecht gekomen. De Japansche troepen, die verwoed strij den om een gchcelo vernietiging te ontgaan, werden ingesloten na oen krachtigen op marsch van de Chineesche vleugelafdeelin- gen, die daarbij goed werden gesteund door.bun artillerie on hun luchtmacht. Intusschen naderen belangrijke Japan sche troepencenheden de Gele Rivier en ge lukt het de Japanners om hier door sprei ding van hun troepen een sterk front te vormen, dan is niet alleen het onmetelijke en rijke Noord-China geheel in hun handen gevallen, mner maken de thans in Sjansi met eenig succes opereerende Chineesche troepen een groote kans om te worden af gesneden. Groote luchtaanval der Chinee zen bij Sjanghai. De zevende groote luchtaanval der Chi neesche luchtstrijdkrachten werd in den nacht op Maandag tegen half drie ten uit voer gelegd. De Japansche oorlogsschepen en dc kust- batterijen schoten een enorme hoeveelheid luchtafweerbommen en machinegeweerpa tronen af, toen de aanvallers boven de stad vlogen. De aanval was de meest gedurfde en meest opzienbarende sinds het uitbreken van de vijandelijkheden. Dc maan scheen helder en de laag hangende wolken maak ten de omstandigheden voor een luchtaan val zeer gunstig. Meer dan twintig zoeklichten beschenen de wolken, doch de vliegtuigen werden niet in de stralenbundels zichtbaar. Projectielen, welke bestemd waren voor de Japansche kruiser Izoemo, kwamen op het land terecht en veroorzaakten een he- vigen brand in het door de Japanneezen be zette deel der internationale nederzetting. Het lawaai van het luchtdoelgeschut en de ontploffing der bommen hebben de stad wakker geschrikt. Overigens hcerschte aan het Sjanghai- front rust. Groote schade aan het vliegveld Lydda Vele dooden en gewonden. De toestand in Palestina blijft ern stig, met name in de buurt van He- bron, waar de Britsche burgers de uitnoodiging ontvingen zich naar Jerusalem te begeven. Volgens nog niet bevestigde berichten zou bij een botsing tusschen militairen en politie eenerzijds en een gewapende bende ander zijds een tiental Arabieren zijn gedood. Te Haifa is bet tot een botsing gekomen tusschen een politie-patrouille en een bende terroristen. Er zijn aan Arabische zijde eeni- ge gewonden gevallen. Tijdens een aanval te Tirath Sjalom werd een Ar&bisoli kind gedood. Te Jerusalem heeft een Arabier een Jood ernstige wonden toegebracht. Even later hebben Arabieren een autobus en een particuliere auto be schoten, waarin Joden zaten. Er werd even wel niemand gewond. De T 1, het bij Banda verongelukte marine vliegtuig. Het deskundigen-rapport, dat mogelijk nadere opheldering omtrent de oorzaak van de ramp zal geven, is heden niet te ver wachten, aangezien het in eerste instantie aan den commandant der zeemacht zal worden uitgebracht, die thans ter plaatse vertoeft. Schade aan het vliegveld Lydda. Op het vliegveld Lydda heeft een ernstige brand gewoed, waardoor vrijwel allo han gars in vlammen zijn opgegaan. Ook het administratie-gebouwtje van de KLM voor de luchtlijn naar Indië is in vlammen op gegaan. De schade voor onze luchtvaart maatschappij is echter niet groot. Gevecht tusschen Syriërs en grens politie? Er zijn mededeelingen in omloop, dat het tusschen Syriërs cn grenspolitie tot een hot sing zou zijn gekomen. In officieele of andere goed ingelichte kringen is evenwel geen be vestiging dezer mededeelingen te verkrijgen. In de Christenbuurt der oude stad Jeru- zalem is gistermiddag een Arabier doodge schoten. Memorandum van Arabische be stuurders. De bestuurders van Palestina omringende Arabische landen hebben een memoran dum gezonden aan de Britsche regeering en het gouvernement van Palestina, waar in zij hun bemiddeling aanbieden om den terugkeer te verkrijgen van de verbannen Arabische leiders. Deze mededeeling is af komstig uit Arabische kringen te Jeruza lem. De Arabische bestuurders hebben er, naar men meent te weten, op gewezen, dat de tegenwoordigheid der verbannene» in Palestina noodig is met het oog op de binnenkort te verwachter aankomst der nieuwe commissie. De aanvallen op Brit ten en Joden in verschillende deelen des lands duren voort. Een Joodsch jongetje van 11 jaar werd Zaterdagavond door struik- roovers doodgeschoten. Met mitrailleurvuur werd een aanval op de politie te Safad afgeslagen. De toestand wordt niettemin aanzienlijk beter beoordeeld. De moskee van Omar, die den Groot Moefti tot schuil plaats heeft gediend, is Zaterdagochtend door een groep Engelsche toeristen bezichtigd. Te Lydda moeten de burgers thans des avonds na tien uur tihuis zijn. Deze maat regel geldt voorloopig tot Woensdag. Intusschen steekt de beweging om van Palestina een kroonkolonie te maken op nieuw het hoofd op. Voorstanders van dit plan hopen de vroeger geweigerde toe stemming te krijgen een vereeniging te mogen oprichten, welke zich de verwezen lijking van dit plan ten doel stelt. 34 DOODEN. Zaterdagmorgen heeft zich in de steenkoolmijn Mulga te Birming- ham (Alabama, Vereen. Staten) een ontploffing voorgedaan, tengevolge waarvan dertig arbeiders om het le ven zijn gekomen. Nader wordt bericht, dat het aantal slacht offers dat hij de ontploffing om het leven is gekomen, tot 34 is gestegen. De ontploffing is de derde ramp van de zen aard, die zich in deze mijn heeft voor gedaan. In April 1910 waren er 39 dooden te betreuren en in October 1914 17 dooden. Het federale bureau heeft een onderzoek naar de oorzaken van het ongeluk doen instellen. Dader slaat de hand aan zich zelf. Familiedrama te Maastricht. Gistermorgen heeft zich in een wo ning aan de Aert van Trichtweg 69 te Maastricht, 'n familiedrama afge speeld, dat aan twee menschen het leven heeft gekost. De dader heeft zijn elfjarig dochtertje doodgescho ten en daarna de hand aan zichzelf geslagen. In het genoemde perceel woont de vroegere schoonmoeder van den dader. Deze laatste is de 33-jarige huisschilder L. H. J., die reeds eenigen tijd wettelijk is gescheiden van zijn vrouw, welke laatste momenteel in Amster dam vertoeft. Zondagmorgen vertoonde J. zich plotseling in den achtertuin van het huis, waartoe hij lange een der brandgangen in deze woning complexen toegang moet hebben gekregen. Toen zijn vroegere schoonmoeder buiten kwam loste hij een schot op haar, doch hij trof haar slechts licht in den rechter arm. Toen de vrouw de straat op vluchtte, drong J. verder de woning binnen, waar hij zijn elfjarig dochtertje, dat daar in huis was, aan zijn vroegere schoonzuster ontrukte. De schoonzuster vluchtte naar bo ven. Even later werd er een knal gehoord. Na nog eenigen tijd getierd en gedreigd te hebben in het bene denhuis, waar toen niemand meer aanwezig was, hoorde men weer een schot. Daarna waren de inmiddels ge alarmeerde politie en geneeskundi ge dienst ter plaatse gearriveerd. Toen zij de woning waren binnen gegaan, vonden zij J. en zijn elfja rig dochtertje levenloos in de bene denvoorkamer. Beiden waren door een schot in het voorhoofd gedood. De lijken zijn naar het ziekenhuis Calva rienberg te Maastricht overgebacht. Zaterdagavond was J. reeds met twee an dere Maastichtenaren naar Kerkrade ge weest. Zij bezochten daar een café, waar boven de vrouw van een der anderen woont. In het café is ruzie ontstaan, welke zoo hoog liep, dat J. met zijn revolver op de caféhoudster Wetzels een schot heeft ge lost cn haar ernstig in de buik raakte. Deze vrouw is in ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Kerkrade overgebracht. De twee metgezellen van J. zijn toen met hun auto naar Maastricht gevlucht, waar zij Zaterdagnacht zijn aangehouden. Het is niet. bekend, hoe J. vóór Zondag morgen is Maastricht is gekomen. ifcAalten revanche van Aljechin Maakt den stand weer qelijk 33 Euwe speelde beneden zijn kracht. Onder overweldigende belangstel ling is Zaterdagavond in de groote concertzaal te Haarlem de zesde partij om het wereldkampioenschap schaken tusschen Euwe en Aljechin gespeeld.» Na 23 zetten heeft Euwe deze par tij opgegeven, waardoor de stand weer gelijk gemaakt werd n.1. 3—3. Een prachtige zaal, het concertgebouw te Haarlem, doch meer om er muziek in te hooren, dan een schaakwedstrijd te zien. Een dergelijk kolosaal opwindende schaak partij in een tot den nok gevulde concert zaal moet onherroepelijk tot onaangenaam rumoer aanleiding geven. Dat gaf het dan ook en wij durven gerust beweren, dat dr. Euwe onder den -invloed van deze ongunstige om standigheden verre beneden zijn kracht heeft gespeeld. De wijze kater. Intusschen willen wij niet in het minst de prestatie van dr. Aljechin verkleinen. De oud-wereldkampioen mag het vanavond dan al gemakkelijker hebben gehad dan andere, hij heeft stellig gespeeld met het élan van zijn hesten tijd. En dat, terwijl hij met een geweldigen kater in de zaal verscheen op zijn slipover dan altijd, waarop een nij vere hand dezen had aangebracht. Spoedig moest Euwe ervaren, dat de ge borduurde kater die den indruk maakte, ieder oogenblik met een vervaarlijken sprong van het vest af te kunnen springen een wijze kater was. Toen de wereldkampioen, eenige malen de sterkste voortzetting verzuimde in een zeer oude, uiteraard reeds gevaarlijke gambiet- variant van het damegambiet, trad de uit dager met groote doortastendheid op, ver overde eerst een pion, daarna een tweede en besliste de partij spoedig in zijn voordeel. Bijna verontwaardigd wees hij, vermoe delijk gedachtig aan Emve's gebaar van Donderdag, het opklaterende applaus van de hand, doch de geestdrift van 't publiek was niet te stuiten. Met een hoofdknik, die half dankend, half neen schuddend kon zijn bedoeld, gaf Alje chin ten slotte van zijn erkentelijkheid blijk -Een formidabele r-evanche. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT: Verwachting: Zwakke tot mati ge Westelijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig ver andering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Barometerstand hedenmorgen 8 aar 782 SPANJE Bombardement richt groote schade aan te Port Bon. K dagen offensief in Astnrië. De troepen van de regeering blij ven krachtige aanvallen doen op Saragossa. Bij Fuences de Ebro gingen de regeeringstroepen, die over een groote hoeveelheid artille rie, tanks en vliegtuigen beschikken, tot den aanval over. De troepen van Franco wierpen eveneens een ge weldige massa materiaal in den strijd en bij het vallen van den nacht duurde het gevecht nog voort. Zaterdagavond hebben vijf vliegtuigen van de luchtmacht van Franco gebruik ge maakt van de duisternis om de tunnel, het station cn de spoorwegen van Port B>ou te bombardecren. De schade is zeer aanzien lijk. Van slachtoffers wordt geen melding gemaakt. De militaire gouverneur van San Sebastian heeft een decreet uitgevaardigd, waarhij ver boden wordt des nachts tusschen half een en zes uur op straat te zijn. Het offensief in Asturië duurt thans reeds 43 dagen. Havas geeft hierover de volgende gegevens: De geneeskundige dienst der rechtsche troepen heeft 2350 lijken van tegen standers begraven. Op het slachtveld werdén tijdens de gevechten 1491 krijgsgevangenen gemaakt, terwijl het aantal manschappen der militie, dat zich met hun wapenen aan- rheldde bij de rechtsche linies, 4221 bedraagt. Ongewapend meldden zich 3060 manschap pen aan, zoodat het aantal tegenstanders, dat dood of levend den rechtschen in handen ij gevallen, elfduizend bedraagt. De eerste voor de luohtvaartafdeeling Soestcrberg bestemde luchtkruiser, de Fok ker T-5, is Zaterdagmorgen om half zeven met succes ingevlogen. Het groote 2-motorige toestel werd bestuurd door den invlieger van de Fokkerfabrieken, den heer E. Meinecke, die over de gedragingen van dit vliegtuig, dat na een fraaien start en een vlucht van omstreeks 10 minuten, waarbij verschillende bochten en een z.g. „zoemer" over de Fok kerhangar werd gemaakt, vlot landde, alles zins tevreden was. De machine lag rustig in de ludht en was volkomen trillingsvrij. Voor de Fokkerfabrieken was deze eerste vlucht van groote beteekenLs, aangezien zooals bekend van dit vliegtuigtype geen z.g. prototype was vervaardigd, doc)h de volgende 15 vliegtuigen T-5 zich reeds in een vergevorderd stadium van fabricatie be- vinden. Het vaccinatie-vraagstuk Instelling van een staatscommissie. Ingediend is een wetsontwerp houdende verlenging van den gel digheidsduur van tijdelijke bepalin gen betreffende de vaccinatie. Met zijn ambtsvoorganger is de minister van oordeel, dat het principieel aan do orde stellen van het vaccinatieprobleem noodzakelijk is. Hij meent intusschen, dat hiermede een aanvang moet worden ge maakt door de instelling van een staats commissie. aan welke wordt opgedragen te onderzoeken: 1 Of het wenschelijk is de bestaande be palingen betreffende den vaccinatieplicht, waarvan de werking is opgeschort, hetzij ter stond, hetzij geleidelijk weder in werking te doen treden. 2 Of deze bepalingen te doen vervallen. 3. Of ten aanzien van dc vaccinatie een nieuwe regeling te treffen. In verband met het vorenstaande acht d< minister van sociale zaken het noodzakelijl een opschorting van de bepalingen der be snuot.telijke ziektewet betreffende de vac cinatie voor den duur van twee jaren vooi te stellen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1