De gevallen mannen van de T N.V.V. verwacht weinig van de huidige regeering Kind ontvoerd? Het verboden grondgebied Olie bijna twee maal zoo duur als kolen Hoe een melkbrood een waterbrood werd Motorrijder dacht niet aan voorrangsweg Postvluchten op Indië uê™K'eU)Hdad 17 H" 17 0cl- SénrT"V'dara 16 0ct lAthcne 16 0cU Uo"lï,a°S)|Madan 17 0ct- I— 17 0d" Bloembollendieven gearresteerd Geen wijziging inFrankrijks politieke koers Defensie-uitgaven brengen sociale belangen in de knel Sociaal-economisch congres he den te Den Haag geopend. Heden is te Eken Haag het sociaal-econo misch congres van het N.V.V. te Den Haag geopend. De Voorzitter, den heer E. Kupcrs, hield daarbij een rede, waaraan wij het volgen de ontleenen: De bedoeling van dit congres is zoowel het Nederlandsche volk als de regecring te overtuigen van de noodzakelijkheid, dat de maatregelen, welke in het Sociaal-econo misch program van het N.V.V. zijn ge noemd, zoo spoedig mogelijk tot stand wor den gebracht. Na Sept. 1936 is er zonder eenigcn twijfel sprake, van 'n stijgende industriccle bedrij vigheid, wolke ook tot uitdrukking konvt in de opbrengst der rijksmiddelen. Spr. toon de dit aan de hand van cijfers aan. Hoewel de werkloosheid aanzienlijk ver minderd is, zijn er thans nog altijd meer dan 450.000 werkloozen, aldus spr. Wij achten het onjuist, zooals door sommige organisaties op land bouwgebied wordt gedaan, een te genstelling te construeeren tusschcn stad en platteland. Onze overtuiging is, dat de stads en industriearbeiders belang heb ben bij een welvarende landbouwbe volking, maar omgekeerd is dit even eens het geval. Wil de opleving in Nederland zich in vol le kracht kunnen doorzetten, dan moet do koopkracht van de groote massa vergroot worden. Wij willen eerlijk bekennen, zoo ging spr. voort, dat onze verwach tingen ten opzichte van de huidige regeering verre van hoog gespan nen zijn. Sterker dan ooit zullen wij aan dringen op krachtige bestrijding der werkloosheid, ook onder de jeugd, op den grondslag van hot Plan van den Arbeid. Het toekennen van een duurte toeslag aan alle ondersteunde werkloozen, om daar door de gevolgea van de stijging der kosten 'van het levensonderhoud eenigszins te comnenseeren, is voorts als een absolute noodzakelijkheid te beschouwen Hoewol spr. erkende, dat boogere defensie-uitgaven door de omstan digheden gewettigd waren, vreesde hij, dat, indien de Staten-Generaal de desbetreffende voorstellen zou aannemen, urgente sociale belangen in bet gedrang zouden komen. Spr. noemde in dit verband een betere zorg voor de ouden van dagen, enkele nood zakelijke verbeteringen in het onderwijs, de verlaging van de leerlingenschaal, uitbrei ding van den leerplicht, een betere bezol diging van de kweekelingen, verhooging van den steun aan werkloozen, een wettelij ke vacantieregeling, verbetering in de in validiteit»- en ouderdomswetten. Organisatieverbod bij Defensie. Wij vragen verder in ons sociaal- economisch program, aldus spr., op heffing van de orgnnisaticverbodcn bij de. defensie ten aanzien van de moderne arbeidersbeweging. Spr. zeide intusschcn redenen te hebben om aan te nemen, dat aan deze grievende, achteruitstelling van de leden dezer vakbeweging binnen kort een einde zal worden gemaakt. Spr. wijdde voorts eenige beschouwingen aan den internationalen toestand, waarbij hij zich afvroeg of wij niet weer aan het begin van een nieuwe crisis staan. Front tegen Duitschland en Italië. De heer Kupers hoopte, dat, wanneer de lion-interventiecoinmissie niet, spoedig tot een bevredigend resultaat komt, Frankrijk en Engeland en met hen andere regeerin gen, daaruit de consequentie zullen trekken, en eensgezind front zullen maken tegen over Duitschland en Italië. Nog wees spr. erop, dat sinds September 1936 het ledental van het N.V.V. met bijna achtduizend is gestegen. Vervolgens ver klaarde hij het congres voor geopend. Als eerste spreker trad nu op. de heer F. S. Noordhoff, bestuurder van het NVV., met een pleidooi voor verbetering in den toe stand bij het onderwijs. Beter levenspeil van de werk nemers. Vervolgens sprak de heer W. Brouwer Jr., voorzitter van den Algemecncn Neder- landschen Bond van Handels- en Kantoor bedienden, over „De noodzakelijkheid van verbetering van het levenspeil der Neder landsche werknemers." Hij motiveerde drie eischen van het N.V.V.: dc totstandkoming van collectieve arbeidsovereenkomsten, door middel cener wettelijke rege ling; een wettelijk minimumloon voor landarbeiders en een wettelij ke regeling inzake betaalde va- caiitie. De ontslag-kwestie Mr. S. Mok behandelde tenslotte het on derwerp „hervorming van het ontslagreoat": Spr. bepleitte wijziging van de Ne derlandsche wet, waardoor de opzeg gingstermijn ten behoeve van den arbeider verlengd zou worden naar gelang van den duur van de dienst betrekking, Voorts bepleitte bij ver ruiming van de schadevergoeding in dergelijke gevallen. Daarnaast, wees hij op de noodzakelijkheid om het ontslagrecht, te beperken tem aanzien van hen. die door ziekte c.d. tijdelijk onge schikt zijn, om hun arbeid te verrichten en ten aanzien van hen, die militairen dienst plicht moeten vervullen. Zijn, zooals' wij onlangs meldden, de kolenprijzen sinds 1936 eenigszins gestegen, de prijzen van stookolie zijn al in een buitengewoon snol tempo opgeloopen. Terwijl stookolie in September 193^ nog f 26.— per 1000 liter noteerde, bedraagt de prijs thans niet minder dan f 45.— per 1000 liter of na aftrek van 5 korting: f 42.75. Het kostenverschil tusschen olie en kolen is, aldus „Gemeensch. belang" nu dusdanig gestegen, dat het stoken van olie bijna twee maal zoo duur is als het gebruik van kolen! Uit vroeger jaren. Aardig is het, eens na te gaan, wat de kolen in de afgeloopen halve eeuw gekost hebben. In 1888 betaalde men voor 10.000 kilo industriekolen f 58.In 1919 steeg de prijs door de kolen- schaarschtc in den oorlog tot niet minder dan f 750.—, dat is bijna het 14-voudige. In 1937 bedraagt de prijs f 145.per 10.000 kilo. Aan het eind der vorige eeuw betaalde men voor één mud Ruhrkolcn 65 cent, ge durende de oorlogsjaren steeg deze prijs tot fG.— De Hollandsche anthraciet kostte in den distributietijd f 4.50 per mud, ongeacht het groote bedrag, dat de regeering bijpaste. Per 1 OcL a.s. wordt de gemiddelde prijs f 2.30 per mudé Brechcokes was in den dis tributietijd tot f 100.per 1000 kg. geste gen. Om nu nog eens tot dc dure olieprijzen van heden terug te keeren, het is niet te verwonderen, dat verschillende olieverbrui kers weer tot dc kolen terugkeeren. Een lcit, dat de brandstoffenhaudelaars niet on welgevallig zal zijn ALLE VIJF LUCHTVAARDERS IN DEN BLOEI VAN HUN LE VEN WEGGERUKT. Het vliegtuig reddeloos verloren. Omtrent de oorzaak van de ramp van de T 1 is eenig definitief oor deel nog niet beschikbaar. Het vliegtuig is gezonken en kan als verloren worden beschouwd. Aneta teekent hierbij aan, dat rondom de Banda-eilanden groote diepten aanwezig zijn, doch dat het nog niet bekend is waar precies, en onder welke omstandigheden het on geval plaats vond. Aangezien het geheele eskader van de ma rine thans te Banda aanwezig is (vermoede lijk in verband met de groote oefeningen), behoeft geen hulpmateriaal uit Soerabaja naar de plaats des onheils te worden gezon den. Het marine-eskader wordt op 23 Oc- tober a.s. te Soerabaja terugverwacht. Levensbijzonderheden der slacht offers. Luitenant ter zee der 2e klasse, Eibert van Haften, werd 17 Juni 1906 te Vlaardingen geboren. Hij was gehuwd. De overledene was tweede stuurman der K.P.M. 18 Februari 1928 werd de heer van Haften aangesteld tot militie-leerling zee waarnemer, Zevenjarig meisje te Rotterdam vermist. Kinderen zagen, dat een man haar achter op zijn fiets zette... Vrijdagmiddag omstreeks half vijf heeft de 7-jarige Lijntje Huiser, wonende aan de Brielschelaan 300 te Rotterdam, haar woning verlaten om wat op straat te gaan spelen. Toen het kind niet in de woning terugkeerde werden de ouders ongerust. Aanvankelijk meende men nog, dat het kind misschien te laat was geweest en niet naar huis durfde komen. Uit verschillende verklaringen is evenwel komen vast te staan, dat er groote kans is, dat de 7-jarige Lijn tje is ontvoerd. Om kwart over vijf is het kind namelijk nog gezien bij het knikkeren in de Hertogstraat en toen de speelkameraadjes nog eens nader werden verhoord, vertelden zij dat Lijntje was meegegaan met een man, die haar achter op zijn fiets had gezet. Laat in den avond is men nog met politie honden in de weer geweest, zij raakten ech ter aan den rand van het trottoir het spoor bijster, zoodat de verklaring van het mee nemen op de fiets wel juist schijnt te zijn. Bovendien moet er den laatsten tijd tel kens een man in dc buurt zijn geweest., die kinderen snoepcenten had gegeven. Het sig nalement van dezen man is bekend. Naar zijn verblijfplaats wordt een onderzoek in gesteld. Reeds is het eiland IJsselmonde ge heel afgezocht, doch tot. op heden is geen spoor gevonden. Het onderzoek wordt voort gezet. Gedurende den Zondag heeft de politie met man en macht in de omgeving van Rotterdam, ver over de Zuidgrens, tot in Poortugaal, Pernis, Hoogvliet, IJsselmonde en langs de oude petroleumterreinen aan den Sluisjesdijk een onderzoek ingesteld. Onder meer zijn zeven patrouilles politic honden er op uit gezonden. Een verkeerd spoor. In den voormiddag dacht men een spoor gevonden te hebben, aangezien men op een land aan den Pleinweg het schouderstuk en een rugstuk van eep kindermanteltje aan trof. terwijl een eindje verderop nog een mouwtje is gevonden. Aanvankelijk meende een familielid het goed te herkennen, maar de moeder heeft pertinent verklaard, dat de stof niet af komstig was van de kleeren van het meis je. Do rivierpolitie heeft ook in de Maas haven gedurende den Zondag nog gedregd, aangezien men een ongeluk nog steeds niet buitengesloten acht. Maar ook dit heeft geen resultaat opgeleverd. waarna hij reeds spoedig als zoodanig werd overgeplaatst naar het marine-vliegkamp MoroKrembangan. In Mei van datzelfde jaar werd hij bevor derd tot militie-adjudant-onderofficier waar nemer, eenige maanden later tot luitenant ter zee derde klasse van de Koninklijke Ma rine-reserve en in 1931 tot luitenant ter zee tweede klasse. De majoor-telegrafist-vlieger Gcrrit Jan Radstaat werd 23 December 1901 te F.de ge boren en was dus 35 jaar. Hij was gehuwd en had 6 kinderen. In 1917 kwam Radstaat als leerling-on der-officier in actieven dienst. Na het door- loopcn der verschillende rangen werd hij 10 December 1936 scrgcant-majoor-telegra- fist. Ilij behaalde in 1936 het internationaal en een jaar later het nationaal vliegbrevet. Dc scrgant-vlieger Gerard van der Hooft, werd 3 Maai*t 1909 te Recklinghausen (D.) geboren en was dus 28 jaar. Hij was gehuwd cn had geen kinderen. Van der Hooft diende hier te lande als chauffeur-zeemilicien en ging in 1929 over in actieven dienst als korporaal-vliegtuig maker (m). Als zoodanig ging hij in 1930 naar In- dië, behaalde daar in 1936 het marinevlieg brevet en werd nog in datzelfde jaar tot sergeant-vliegtuigmaker bevorderd. De korporaal vliegtuigmaker Pieter Leen- dert Boogert werd 26 Juni 1912 te Den Hel der geboren. Hij was dus 25 jaar. Boogert was gehuwd en had 1 kind. Als leerling vliegtuigmaker (m) kwam hij 12 September 1929 in actieven dienst. In 1933 werd hij bevorderd tot korporaal vlieg tuigmaker. In 1935 ging hij naar Indië, na hier te lande eerst, nog het brevet vliegtuig- mitrailleur-schutter te hebben behaald. De zeemilicien-matroos-telegrafist E. F. Nolten was een inlandsch dienstplichtige. Hij was niet gehuwd. De teraardebestelling. De teraardebestelling van de slachtoffers heeft gisteren, 17 October, plaats gehad. Avontuur met een bakkersfiels in de hoofdstad. Straatbengels, die Zaterdagmiddag tegen half zes op de Bloemgracht te Amsterdam waren gaan rijden met een bakkers-drie wieler, terwijl deb ezorger brood bij een zij ner cliënten afleverde, lieten de bakfiets ijlings in den steek toen zij meenden, dat er onraad was. Zij vergaten echter de rem aan te zetten, met het gevolg, dat de drie wieler langzaam doch onherroepelijk den waterkant naderde en statig te water reed. Een dertigtal brooden dreef rond in de Bloemgracht en hoewel zij voorzien waren van het wettelijke waarmerk voor melk brood konden zij terecht waterbrooden ge noemd worden. De meeuwen en misschien een zeldzame visch, die zich aan het niet zeer heldere water van de Bloemgracht heeft kunnen aanpassen, boffen er bij, en de bakfiets kwani later onbeschadigd weer op het droge. Eén doode en vier gewonden bij Zwolle. Gistermiddag heeft zich op den grooten verkeersweg onder Hatte- merbroek bij Zwolle een verkeerson geluk voorgedaan, waarbij één per soon werd gedood en vier anderen werden gewond, van wie één ern stig. Een auto, bestuurd door den beer G. V. uit N'unspeet, reed in de richting van de lJsselbrug. Van den zijweg naar het, station Hattemerbroek naderde de motorrijder v. d. G. uit Zwolle. Op de duo zat dc heer M. uit Hattemer broek. Vermoedelijk heeft de motorrijder zich pas op het laatste oogenblik gerealiseerd, dat de rijksweg een voorrangsweg is. Hij remde dan ook, bij het naderen van den auto, zeer krachtig, doch kwam te slingeren, terwijl tegelijkertijd de voorband sprong. Het gevolg was dat de 23-jarige wielrijder V. uit Het Loo (gem. Oldebroek), die voor dc naderende auto reed, door den motorrij der in den flank werd aangereden. Vervol gens kwam de motor in botsing met de auto, waarna het voertuig tegen een booin tot stilstand kwam. De wielrijder werd hoogst ernstig gewond cn is in het Sophia- ziokenhuis, waarheen hij was overgebracht, korten tijd na het ongeluk overleden. De Vertrek van Aankomst te (heenreis) (RanR- 17 0ctl |sinKap. 17 Oot. theenreis) iBasra 17 0ct" |,odhp' 17 °Ct motorrijder v. d. G., die eveneens ernstige verwondingen had opgeloopen, is ter ver pleging in liet Sophiazickenhuis opgeno men. In dc auto zat behalve de bestuurder, nog een persoon. Beiden werden licht ge wond, evenals de duorijder. Zij konden, na ter plaatse verbonden te zijn huiswaarts keeren. De motor en de "fiets werden geheel ver nield. Vna de auto werd de radiator in el kaar gedrukt. Goede vangst van de politie ta Oegst geest. De politie te Oegstgeest. heeft de vorige maand een zekere W. C. J. uit Katwijk aangehouden, die bij een bjloemist vier H.L. tulpenbollen van groote waarde te koop aanbood. Dc aspirant-kooper vertrouwde de zaak niet cn waarschuwde de politie, die J. aanhield. Deze gaf. voor de bollen van een hem onbekend persoon te hebben ge kocht, maar de politie, die dit niet geloof de, toog op onderzoek uit en na een on derzoek van ongeveer een maand, 'bleek haar dat de bollen afkomstig waren van een bloemist uit Noordwijkerhout. Tegelij kertijd arresteerde de politie den Leidenaai' B., een vriend van J., die bekende zich aan diefstal van bollen te hebben schuldig gemaakt, doch verklaarde van bovenge noemde partij van vier hectoliter niets af te weten. Bij een nieuw verhoor gaf J. toe de partij te zamen met B. te hebben ontvreemd. Zij hadden voor verschillende strooptochten, door hen ondernomen, een auto gehuurd, waarmede zij des nachts de bollen weghaal den. Teneinde een eventueel onderzoek te bemoeilijken, schakelden zij de kilometer teller van de auto uit. Bovendien vergaten zij de huur van den auto te betalen. Uit JiPt onderzoek is komen vast te staan dat zij minstens op zes plaatsen bollen hadden ont vreemd. Tijdens een huiszoeking bij B. kwa men nog verschillende andere voorwerpen, zooals aschbakjes, melk en ijsbekers en kleine lepeltjes, welke uit verschillende ho tels en café s waren ontvreemd, te voorschijn Beide mannen zijn thans in heF huis van bewaring te 'sGravenhage ingesloten. Socialisten en communisten ver sterken hun posities. Het Fransche ministerie van binnenland- sche zaken publiceert een staat aangaande 268 verkiezingsuitslagen, welke gisteravond om kwart voor elf bekend waren. In het geheel zijn gisteren herstemmingen gehou den voor 472 zetels. De communisten hebben dertien, de socia listen 31 zetels gewonnen ten koste van dc andere partijen. De Fransche sociale partij (fascisten) heeft vier zetels behaald. Dc radicaal-socialistische partij behoudt het grootsle aantal - zetels. Niettemin heeft deze partij 40 zetels verloren. De socialisten zullen ongeveer 70 afgevaar digden meer in.de departementale raden hebben. Dc communisten winnen een der tigtal zetels, met name in Seine-et-Oise en in het departement van het Noorden. De links-republikeinen hebben eenigo zetels verloren, evenals de conservatieven. Daar staat evenwel winst voor de republi- keinsche democratische unie tegenover. In het algemeen kan gezegd worden, dat uit de verkiezingen is gebleken, dart, bet land den tegemvoordigen politieken koers niet gewijzigd wenscht te zien, aldus Havas. Feuilleton door DcDnis Whcatley Vertaling Eva Raedt de Canter 38. „Misschien wel," stemde de hertog toe. „Maar ik denk dat er langen tijd wel niemand hier veilig geweest zal zijn." „Er waren zeer veel moeilijkheden," zei zij eenvoudig. „Vele malen heeft mijn moeder mij op den zolder moeten verbergen, soms dagen achter elkaar. Op zekeren dag werd ik door eenige soldaten aangevallen. Maar met het kleine pistool wat ik altijd bij mü draag, schoot ik een van de soldaten door het oor. Kijk, hier is mijn pistool." Terwijl zij sprak haalde z(j een kleine, met paarlnioer ingelegde revolver voor den dag. „De andere soldaten vonden het zooiets grap pigs om hun kameraad op en neer te zien hol len, brullend van pijn, dat zij in een kring om hem heen gingen staan en hem uitlachten. In- tusschen rende ik weg. Het was een geluk voor den soldaat, dat ik nog niet goed schieten kon." „Dat was inderdaad goed," lachte Rex. „Wat moet die arme kerel zich een kleine jongen ge voeld hebben toen hij bemerkte dat een jong meisje door zijn oor geschoten had." wij eventueel hier gevonden werden vrees ik dat dit u zeer veel last zou bezorgen. Zou u aan uw groote vriendelijkheid nog een ding willen toevoegen, namelijk, ons vertellen of er kans is dat wij ergens paarden kunnen krijgen teneinde onzen weg te vervolgen?" Zij fronste de wenkbrauwen. „Maar ik ben heelemaal niet van plan u nu al te laten gaan. Deze dag is, wat men zou kunnen noemen, met roode letters in de annalen vermeld. Te kun nen spreken met menschen die uit mijn moeder land komen! Ik heb u nog duizenden dingen te vragen. Vertel mij van Parijs ik herinner mij niets meer dan de zeer drukke straten, en de kleine ronde broodjes die met karwijzaad bestrooid waren, en waarvan ik zoo hield. Blijf hier vannacht logeeren en ik zal zien wat ik doen kan om u paarden te bezorgen." Alle drie schudden zij het hoofd, en Rex zette hun gedachten in woorden om. „De zaak zit zoo," zei hij langzaam. „Het is heel vriendelijk van u dat u ons dat aanbiedt maar ik ben juist uit de gevangenis ontsnapt en er zijn nog an dere dingen ook, die het noodzakelijk maken dat wij vertrekken. Wij zouden niet graag wil len, dat zjj ons vonden bij u in huis, wanneer er dus geen kans bestaat dat wij paarden krij gen, zullen wij verder loopen." Zy sprong ongeduldig op. „Maar dat is te gek! Ik vind het vervelend dat jullie zoo gauw weer weggaan, maar als het moet weet ik wel een Kulak die paarden heeft. Zijn dochters zijn mijn vriendinnen en zij zijn te vertrouwen. Maar eh hebt u geld? Wanneer gij vluch telingen zijt, neemt hij de risico op zich later ondervraagd te worden. Hij zal ongetwijfeld een hoogen prijs vragen." De Reichleau haalde zijn portefeuille voor den dag en overhandigde haar een rol bank noten, terwijl hij zeide: „Wenscht u dat wij u vergezellen, mademoiselle, of zullen wij hier blijven?" „Het is het beste dat ik alleen ga, mijn heer." „En nu nog even over het kasteel," zei Simon. „Denkt u dat het eh de moeite waard is dat wij intusschen, terwijl u weg bent, daar een kijkje gaan nemen?" „Waarom niet?" stemde de hertog in, „wij hebben onze toortsen. Wanneer mademoiselle zoo vriendelijk zou wilen zy'n om als gids te dienen Rex strekte zijn armen uit en geeuwde. Het slaapje van een half uur dat hij voor het maal gedaan had, had hem eigenlijk nog slaperiger gemaakt. „Wat mij betreft niet," zei hij ver moeid. „Ik geloof dat ik hier maar zal wach ten tot wij paarden hebben. Ik zal niet weg- loopen en ik kan intusschen nog een klein tukje doen voor w\j weer vertrekken." „In orde, dan zullen Simon en ik gaan," zei de hertog. „Wij kunnen ongeveer een uur aan onzen inspectietocht besteden en intusschen kun jij slapen. Misschien zien wij dan direct dat het niet noodig is om er nog eens naar toe te gaan." „U wilt dus naar het kasteel gaan?" vroeg het meisje verbaasd. „Maar waarom dan toch?" „Als het niet te veel moeite voor u is, made moiselle. Ik heb zooveel van prins Shulimoff gehoord, dat ik zjjn kasteel, al is het ook slechts een ruïne, graag zou willen zien. De weg terug kunnen wij alleen wel vinden." „Het was een prachtig landgoed," zei zij. „Zelfs nu is de ruïne in het maanlicht nóg in drukwekkend. Maar het zal nog wel even duren voordat de maan opgaat." „Och, dat doet er niets toe," zei de hertog. „Als wij tenminste niet te veel van uw gezond heid vragen, zouden wij het kasteel heel graag willen zien." „Kom dan maar mee," zij wendde zich tot Rex: „En u, monsieur wilt u hier blijven?" „Maar al te graag," lachte hij. „Hoe lang denkt u weg te blijven?" „Een uur anderhalf uur misschien?" „Intusschen zal ik slapen als een marmot. Als ik niet wakker mocht zijn, sla me dan ge rust met de koekepan op mijn hoofd." „Neen", lachte zij terug, en keek toe hoe hy het zich op den divan gemakkelijk maakte, „ik zal uw grooten mond met een hand sneeuw volstoppen. Au revoir, monsieur." Hy wuifde nog met zijn groote hand, terwijl hy reeds half ingeslapen was. De Reichlau en Simon trokken hun .pels jassen aan en verlieten met het meisje de woning. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1937 | | pagina 2