OMGEVINGNIEUWS SPORT Uit Bergen Schagen-nieuws Maandag 18 Octobcr 1937 Tweede blad UITVOER VAN GROENTEN. Moedgevende cijïers. Over de maand September werd dit jaar; wat den tuinbouwexport betreft, MR44l>W Iv.G. uitgevoerd ter waarde van t-.bn.ljai te gen 23.291.00(1 K.G. ter waarde van I l.29d.000 in de overeenkomstige maand van ïyao. uit beteekent dus een vooruitgang van 4J pet. naar het gewicht en niet minder dan 11» pet. naartdc waarde. Vergelijkt men den export echter met dien yan September 1928, toen de crisis dus nog niet in het economisch leven had ingevreten, en de uitvoer 03.023.000 K.G. ter waarde van ƒ6.958.000 bedroeg, dan blijkt, dat nu nog slechts 55 pet. naar de hoeveelheid en 38 pet. naar de waarde van toen werd geëxpor teerd en er dus nog heel wat moet gebeuren pm op het normale peil te geraken. Lettende op den uitvoer naar Engeland en Duitschland, komt de gesignaleerde verbete ring vooral ten aanzien van deze landen tot uiting. Naar Engeland werd in de afgcloo- pen maand 18.558.000 K.G. voor f 1.085.000 uitgevoerd, tegen 14.883.000 K.G. voor f659.000 in dezelfde maand van 1936. Dit beteekent dus een stijging naar de waarde van 65 pet. en naar het gewicht van 25 pet. Naar Duitschland werd 9.662.000 K.G. ter waarde van f 1.112.000 uitgevoerd tegen 4.271.000 K.G. ter waarde van f 358.000. Met betrekking tot den uitvoer van enkele Stier voornaamste producten stippen we het volgende aan. De uitvoer van tomaten steeg van 2.600.000 K.G. voor f 144.000 in Septem ber 1936 tot 3.600.000 Kg. voor f 211.000 in de zelfde maand van 1937. Naar Duitschland steeg de uitvoer van SOO.OÖO tot 2400.000 K.G. Voor druiven was de stijging van 2.084.000 K.G. voor f i60.000 tot 2.241.000 K.G. tot f614.000. Deze stijging was aan verhoog den uitvoer naar Duitschland te danken: 807.000 K.G. voor f 182.000 in September 1936, ïiu 1.377.000 K.G. voor f386.000. Naar de hoeveelheid verminderde de ex port van bloemkool van 1.078.000 Kg. tot 810.000 Kg. voor een resp. waarde van f31000 en f63000. De uitvoer van peen steeg van 62000 Kg. ivoor f 1000 in Sept. 1936 tot 886.000 Kg. voor ƒ24000 in Sept. 1937! Boonen werden er in de afgeloopen maand voor f193000 uitgevoerd met een ge wicht. van 2.752.000 Kg. tegen f35000 met een gewicht, van 773.000 Kg. in het vorige jaar. De uitvoer van uien steeg van 12 op 14 millioen Kg., ter waarde van f290.000 tot i 520.000. Witte en gele kool werd er in de afgeloo pen maand voor f 12000 uitgevoerd tot een gewicht van 661.0C0 Kg.: vorige September maand f 50C6 en 304.000 Kg. Bijna alles ging naar België. Voor roode kool waren die cij ïers voor Sept. 1936 en 1937 269000 Kg. voor f 6COO en 696.000 Kg. voor f 16000. Voorloopig 15 verhooging op le verbare tulpen. Met vrij groote zekerheid kan thans reeds worden meegedeeld, dat 'de korting op le verbare tulpen, die het vorige jaar 24% be droeg, voorloopig tot 15% wordt terugge bracht. Aangezien er dit jaar, practisoh ge sproken, geen surplus aan tulpen zal zijn, is een inhouding van 24% van den verkoop prijs, om dat surplus op te koopen, geen en kele aanleiding. Venvacht wordt dan ook op goede gronden, dat met 1 November, den datum, waarop heel wat wordt verrekend, slechts een korting van 15% zal worden toe gepast. Afname ingekuilde aardappelen. Op een desbetreffende vraag van den Nat. Tuindersbond aan de Groenten- en Fruit- centrale in zake de afname van de nog res- leerende ingekuilde aardappelen, heeft deze bericht, dat. die afname haar bijzondere aan dacht heeft en geen dag langer zal worden uitgesteld dan strikt noodzakelijk is. Dat de telers op spoed aandringen vindt vooral •hieriil zijn oorzaak, dat zij de uitkeering, die 50% van den garantieprijs bedraagt, plus bewaarloon, noodig hebben om aan hun ver plichtingen te kunnen voldoen. Als dat niet bemoedigend klinkt: Dr. Schacht wil grooteren invoer nit Nederland. Der Deutsche Volkswirt, het orgaan dat nauwe relaties onderhoudt met den presi dent der Deutsche Reischshank, Dr. Schacht, wijst er op, in verband met een Nederl. betalingsachterstand in het Duitsch Nederl. clearingverkeer dat thans aan de Nederlandscho zijde geen terughoudend heid meer hoeft te bestaan in het goede renverkeer met Duitschland. Ons land zou er naar moeten streven 'door een toenemenden goederenstroom naar Duitschland de achterstand in de betalingen in te halen. De tuinbouw wil natuurlijk nits liever en de Langendijker tuinders in het bijzonder hunkeren naar 't öogenblik, dat de spoortreinen, volgeladen met onze kostelijke groenten weer langs onze spoorlijnen rollen, de Duitsche grenö over. om daar voor prijzen te worden ver kocht, die hun een behoorlijk bestaan ge ven niet, alleen, maar hun ook in de ge legenheid stellen hun achterstand in te halen. Heffing vroege aardappelen. Het ligt in de bedoeling van den Minister van Economische Zaken om de heffing op vroege aardappelen, die dit jaar f 30 per H. A. bedroeg, voor het volgend jaar op f 50 te brengen. Deze heffing heeft de bedoeling, de onverkoopbare aardappelen van een aantal vrijwillige telers af te nemen, zoo dat alle telers een -ongeveer gelijken prijs voor hun aardappelen kunnen bedingen. Per saldo betaalt de Nederl. consument de ze heffing. ZUIDSCHARWOUDE. De Vrouwenclub T.O.N.E.G.I.D.O. besloot tot het houden van een Oliebollendag op 20 Oct. De netto-opbrengst wordt besteed yoor hulp aan noodlijdende gezinnen. ZUIDSCHARWOUDE. Stenn aan kleine tuinders? De drie tuindersorganisaties te dezer, plaatse, de L.T.B., de Toekomst en de afd. van den Ned. Tuindersbond, zijn door B. en W. uitgenoodigd tot een conferentie ter be spreking van den steun aan kleine boeren. Als we goed zijn georiënteerd, dan heeft de inhoud van de betrokken ministerieele cir culaire geen betrekking op kleine tuinders, maar wordt er ten Departemente gewerkt aan een soortgelijke regeling voor de kleine tuinders. Waar deze slechts in de bagger- regeling kunnen worden opgenomen, als er geen werklooze arbeiders beschikbaar zijn, is er alle aanleiding voor de kleine tuinders een andere steunregeling in te voeren. Bridgen. Bij den ten lokale van den heer P. Kra mer alhier gehouden bridgewedstrijd was de uitslag de volgende: Oncvenlijn: 1. A. Dekker, Broek op Lan- gendijk en P. Goet, Zuidscharwoude, 30 p.; 2. A. Keppcl en St. de Rijke, beiden te Noordscharwoude, 30 p.; 3. C. Borst, te Oud karspel en P. Beers te Noordscharwoude, 32 p. Even lijn: 1. K. van Meurs en Jb. Riet veld, beiden te Oudkarspel, 26 p.; 2. J. Jes en R. Blom, beiden te Noordscharwoude, 26/4 p.; 3. Jn. Kramer Gz., Zuidscharwou de en D. Zijp, Noordscharwoude, 34 p. Voor de ouden van dagen. Gelijk we destijds meldden, heeft Dr. Wil mink verschillende momenten van den autotocht voor de Ouden van Dagen uit deze gemeente en uit Broek op de gevoeli ge plaat vastgelegd en heeft van die kiek jes een filmpje laten vervaardigen. De volgende week zal die draaien. Het Comité, dat genoemden Autotocht organi seert. heeft de aardige attentie gehad, daartoe allen, die dezen tocht hebben mee gemaakt, uit te noodigen. NOORDSCHARWOUDE. Schaken. 1. Wit; 2. Zwart. Ie klas: N. KaanJ. Klinkert 0—1: I. Kroon--G. Zwier 1—0; D. KoornH. Hart 10; K. BiermanH. Bouwen® 01. 2e klas: K. de VriesDr. J. de Wit 01; L. E. Hulshof—Dr. J. de Wit 0—1: J. Deu- tekom—T. Bruin 0— l; Dr. H. Wilmink— J. Bouwens 1—0; P. Blom—M. Kuilman, afgebr. 3e klas: H. Kuiper—I. Heidsma 1—O; H. KuiperC. Witsmeer 10; C. Witsmecr H. Kramer 0—1; G. Keppel—R. Schrieken 1—0R. Schrieken—H. Kramer 01; A. de Vries—M. Rootjes 1—0; J. Kout—P. de Rui ter afgebr. 4e klas: G. van Loencn—Jb. Bekker 0—1; J. KamperJ. Visser 01; J. KamperJb. Bakker 10. Tuinbouwcursus. Naast den tuinbouwcursus van den L.T.B. wordt nu dezen winter ook een dergelijke cursus gehouden door de tuinbouwvéreeni- gingen De Toekomst, te Zuidscharwoude, Tuinbouwbelang te Noordscharwoude en De Eendracht te Oudkarspel. Sjoelwedstrijd. Wedstrijd- Eyck, Smit, mevr. Sikma en mej. Kouwe- naar. De heer Macdonald bracht aan het einde der bijeenkomst dank aan den heer Dalloy- aux voor het belangloos afstaan A-an zijn zaal, terwijl de hoer Taapken namens de vergadering, burgemeester van Reenen, en den heeren Macdonald en Vijn dank zegde voor het initiatief in dezen. PADDENSTOELEN-TENTOONSTELLING In het Dorpshuis aan de Raadhuisstraat werd Zaterdagmiddag om twee uur een driedaagsche Paddenstoelen-tentoonstelling geopend, welke georganiseerd was door het Natuurhistorisch Museum te Alkmaar. Voor liefhebbers viel er inderdaad zeer veel te genieten. Een prachtige collectie pad denstoelen was bijeengebracht en deze wa ren alle systematisch op de met mos be dekte tafels geëxxposeerd, zoodat een duide Jijk overzicht vorkregen werd van de tal rijke soorten. Maar vóórdat men tot de bezichtiging dezer soorten overging, verdiende de bestu deering van een tabel alle aanbeveling. De ze tabel toch gaf een zeer duidelijk over zicht van den bouw en de indeeling der hoogere paddenstoelen met talrijke afbeel dingen. Een andere tabel leerde ons, dat padden stoelen planten waren zonden bladgroen; terwijl ook de schimmels als oorzakers van plantenziekten waren tentoongesteld. Een duidelijke vergelijking was voorts ge maakt tusschen giftige- en eetbare padden stoelen. Het zou ons natuurlijk te ver voeren mel ding te maken van alle soorten welke er te bewonderen waren, wij willen echter een uitzondering maken voor de Microglossum, een zeer zeldzame paddenstoel, uit de Schoorlsche duinen, welke nog slechts op drie plaatsen in geheel Nederland gevonden werd en voor de Ómphalia Typhae Schweers genoemd naar den bekenden mycoloog ing. Schweers. Vermelden wij tenslotte nog een interes sante tafel met allerhande lectuur over paddenstoelen, waarvan de publicaties van den Plantenziektenkundigen Dienst zeker een eereplaats innamen. Zooals gezegd een fraaie en met zeer *reel zorg ingerichte tentoonstelling; waard om gezien te worden. HOOGWOUD gers als van den Breemortel In het feest comité zitting te doen nemen. Dit gelukt tenslotte, als de Pastoor den ouden Sleegers meedeelt dat Marie haar driejarig dochtertje dat haar door den verdrinkingsdood ontviel, afgaf met opdracht het weer goed 'te maken bij Giel. Nobele verheven gedachten, waar voor ook de oude Sleogers het hoofd moest buigen. Met woorden van dank, doch uiterst vermoeid, besluit Meneer Pastoor dit mooie tooneelwerk. Wij willen expres geen namen noemen, omdat het anders den schijn zou wokken, den een boven den ander te stellen. Allen hebben aan het succes bijgedragen, waarbij natuurlijk de eene rol meer imponeer de dan den ander, en noemen dan als voor beeld Godefridus en den Pastoor, de eerste met zijn verschillende typeeringen, de twee de met zijn gelijkmatige kalme natuur. De voorzitter van „D.O.G.", Dr. Werner dankte aan het slot het gezelschap voor den mooien avond, welke was aangeboden en riep hen een tot weerziens toe. Inder daad wij twijfelen niet of deze eerste ken nismaking zal zeker door een tweede ge- olgd worden. Tijdens het bal wachtte ons nog een ver rassing. Een der leden van de tooneelclub,, de heer Adam Doets, vergastte ons op een tweetal voordrachten. De heer Doets bleek over een uitstekend stemorgaan te beschik ken, terwijl ook zijn voordrachtkunst niets' tê wenschen overliet. De aanwezigen toon den zich zeer dankbaar en de populariteit van dit dilettantengezelschap van de Zaan, werd er nog aanmerkelijk door verhoogd. „D.O.G." kan o,, een uitstekend geslaag den avond terugzien. Gew. Gel. Verl. Punten punten niet gespeeld. 8 2 10 1349—1252 9—11 9 11 1493—1535 9—11 16 4 1466—1212 16—4 19 1 1430-1043 1!)—1 12 2 6 1432—1435 13—7 11 9 1122—1015 11—9 12 8 1267—1259 12—S 2e klasse: J. H. de Laat J. Beenkers J. v. DortP. Pool P. DisselH. Aarts B. DrostP. v. Veen 3e klasse C. PutJb. Swagcr J. JansenW. Jonker H. LigtenbergJ. C. v. d. Zei Ingehaalde wedstrijd: J. C. v. d. ZeiH. Ligtenberg Ned. Bond van Gemeente-amb tenaren. Naar wij vernemen, ïs de heer D. Bree- baart, eerste ambtenaar ter secretarie te Oost zaan, een zoon van wijlen onzen burge meester Brecbaart, candidaat gesteld als lid van het Bestuur van do afd. Noordholland van den Ned. Bond van Gem.-Ambtcnaren, door de onderafd. Zaanstreek van dezen Bond. CALLANTSOOG Jitbreiding Mond en- klauwzeer. De besmettelijke veeziekte Mond- en klauw zeer breidt zich in deze gemeente thans uit. Reeds 14" dagen geleden werd de ïe aan gifte gedaan, eerst nu heeft een tweede vee houder mededeeling gedaan, dat zijn vee aan dc ziekte lijdt. Bouwvergunning. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is aan den heer Jn. Schager," al hier, vergunning verleend tot het houwen van een zomerwoning op zijn terrein te noorden van het dorp. Aangespoeld. Bij den standvonder alhier is een uit zee aangespoelde reddingboei aangebracht, ge merkt „Elevator 5, R'dam. BA RSINGERHOHN OPRICHTING ORANJE-VEREENIGING Voorloopig bestuur en propa- ganda-co7/imissie benoemd. Slechts weinigen hadden aan den oproep, door middel van circulaires tot de bevolking gericht, gevolg gegeven, toen Vrijdagavond in de zaal van het Oranje-hotel een algc- meene vergadering was belegd, met het doel tot de oprichting te komen van een plaatselijke Oranje-Verecniging. Burgemeester mr. II. D. A. van Reoncn sprak een inleidend woord. Door den heer Macdonald werd drfarop het doel, van de bijeenkomst uiteengezet. Het doel van de op te richten Oranje Ver. is het feestelijk herdenken van den verjaar dag van onze Koningin en van de heuge lijke gebeurtenissen, welke op ons Vorsten huis betrekking hebben. De bedoeling zit voor, deze feestelijkhe den voornamelijk voor kinderen te organi- secren. Om de groote onkosten, welke een derge lijke feestviering met zich brengt, zooveel mogelijk te dekken, dient een zoo groot mo gelijk aantal leden ingeschreven te worden. Tot nu toe zijn slechts 50 inteekenbiljcttcn binnengkomen; zeide spr. De heer Tielroov achtte het doel wat vaag: spr. wenschte in de doelstelling ver ruiming te brengen, in dezen zin, dat de be langstelling voor ons Vorstenhuis in Ber gen werd aangekweekt. De vergadering stemde hiermede in. Besloten werd tot de oprichting van een Oranje-vereeniging over te gaan, een voor loopig bestuur en een propaganda-commissie te benoemen. Hiervoor werden resp. aange wezen: Mr. H. D. A. van Reenen, eerevoor zitter; J. W. Macdonald, voorzitter; de hee ren Taapken, Vijn, bar. Taets van Ameron gen, Zwaag," Lek, Sikma, C. ten Bruggen- cate, J. Ch. Kettenborg, Beekman, Hopman. Tielroov en mevr. Kouwonaar. Voorts de heeren de Rover, Smient, Beuneman, van Bij de gehouden stemming voor een Mo- lenmeesier van den Slikvenpolder, werd de heer J. Nagelhout als zoodanig herbenoemd. Tooneelavond „DOG." Zaterdagavond trad voor de vereeniging ,DOG" in de zaal van den heer A. de Graaf op de Zaandanische Tooneelclub „Rhetorica met „Kinderen van Ons Volk", spel van het land in 5 bedrijven door Antoon Coolcn. Zoo als gewoonlijk bij dergelijke uitvoeringen van „DOG" was ook nu de zaal geheel bezet. Het tooneelstuk van Coolen, dat ongetwij feld behoort tot een van de mooiste werken, werd op voortreffelijke wijze voor het voet licht gebracht. Het eisclit een tamelijke be zetting, doch wij meencn gerust te kunnen zeggen dat geen der spelers aan het geheel ook maar ecnig afbreuk deed. Tot in fines ses was het verzorgd, waartoe dc leiding van mevr. RovaardsSandberg zeker r.iet weinig zal hebben bijgedragen. Het stuk speelt in de Brabantsche Peel en is vanzelf sprekend geheel in het Brabarutsohe dialect gebonden. Marie, de dochter van een Roe renfamilie heeft haar liefde aanvankelijk verdeeld over twee jonge mannen, zeer tegen den zin van haar ouders. Meneer Pasfoor wordt met een en ander on de hoogte ge steld en door diens overredingskracht Joet Marie haar keus en kiest Godefridus van den Breemortel tot haar man. Het tweede bedrijf speelt op de hoeve van de jongge trouwden. Giel Sleegers, wiens liefde voor Marie niet werd verhoord, komt steeds op de hoeve tot misnoegen van Marie's moeder en ook van haar man, die flat aanvankelijk niet. zoo laat blijken. De Pasfoor wijst dc :onge mensehen op het gevaar, met het gevolg, dat lieiden zich voornemen zoo wei nig mogelijk met Giel om te gaan. In het '•erde bedrijf, bij slecht weer stapt eensklans Giel binnen, terwijl Marie alleen thuis is. Er ontwikkelt zich een woordenstrijd, waarhij Giel zijn liefde voor Marie niet verheelt Als hij tenslotte in het*onmogelijke berust en de woning wil verlaten, komt Godefridus thuis en ontmoet zijn vrouw met Giel. Het Zuide lijk temnerament bruist in hom op, een korte heftige dialoog en de sterke banden van Godefridus vergrijpen zich aan het leven van zijn vroegeren vriend, Giel. Als hij zich zijn daad bewust wordt, knielt bij berouwvol bi? Giel neer, om zich vervolgens bij de ju stitie aan te melden. Het ie bedrijf speelt iaar later en hoewel Godefridus reeds weer jaren vrijheid geniet, valt hem het misdrijf nog steeds zeer zwaar. De oude Sleegers, vader van Giel is bezield met wraakgevoe lens jegens de van den Breemortels. Meneer Pasfoor stelt alle pogingen in het werk om beide families weer tot elkaar te brengen. Het op banden zijnde gouden pricstersteest wendt hij aan. om te trachten, zoowel Slee- Voetbal OUDKARSPEL. D.T.S. 2—UITGEEST 2, 1—3. Wederom moest D.T.S. 2 gister het onder spit delven, na een wedstrijd, waarin zij het meest in den aanval is geweest. De voorhoede was echter in 't geheel niet in staat, de vele kansen te benutten. Slechts één goede schutter in de voorhoede en de uitslag was heel anders geweest. Het wordt nu anders geen benijdenswaardige positie, waarin D.T.S. 2 verkeert. Zij staan nu on deraan met. 1 punt uit 5 wedstrijden. Reeds met de rust was de stand 3—1. De D.-midvoor redde de eer. Na de hervatting zat D.T.S. geregeld voor het Uitgeest-doel, maar de mooiste kansen werden verknoeid, zoodat er geen verande ring meer kwam in den stand. GRAFTDIJK 2—D.T.S. 3, 0—8. De overwinningenreeks van D.T.S. is niet door Graftdijk afgebroken kunnen worden. Met 8—0 bleef D. in de meerderheid. Zij wa ren dan ook voortdurend in don aanval, doch met de rust was de stand nog maar 0—2. Doch daarna was het hek van den dam en nog 6 maal wisten zij het net te vinden, waardoor zif zich weer vaster op de bovenste plaats nestelden. AlkmaarD.T.S. 1 D.T.S. a—Uitgeest a Alkmaar bD.T.S. b OUDESLUIS DOSKO i 2—1 11-0 3—2 -HRC d S—O -~7Af HT VAN SMAAK-PRUS ZOct Bravo BSV 2, zoo voortgaande zullen on getwijfeld meer successen volgen. De a-adspiranten bonden Alcm. Victrix b aan hun zegekar en wonnen welverdiend met 3—0 Als Eriks die alle drie doelpunten maakte, wat minder zelfzuchtig was ge weest en ook Jan de Moor niet, telkenmale zelf geschoten had, dan zou ongetwijfeld de score hooger zijn geweest Het jongste B.S.V. zusje kon het zöoals we reeds hadden gedacht tegen MEYO a niet. bolwerken, al werd het een vlotten en gelijk opgaanden strijd. Beide ploegen kre gen een doelpunt cadeau. Hulde aan het keepertje van MEVO, die ongetwijfeld zijn club voor een nederlaag heeft behoed. Dc eindstand was 21 voor de Alknxaarders. STRANDVOGELS 2—VCL 1 3—2. Dat VCL zich al begint aan te passen in de 2e klasse blijkt wel uit het resultaat dat deze wedstrijd opleverde. Met de rust had VCL een achterstanti van 20. Voortdurend was VCL in den aan val en gaf Strandvogels uitstekend partij. Nadat gedraaid is volgde VCL nog be ter het vlotte tempo van Strandvogels en weet zelfs gelijk te maken. Zoo blijft de stand een poos onveranderd. Vlak voor het einde krijgt Strandvogels echter nog een corner te nemen, welke haar het winnende puntje weet te bezorgen. Maar een fraai moment passeerde in tus schen nog als Wijert de bal voorzet naar Cees Benit. Cees kan hem echter niet koppen, Schuurman neemt uitstekend over, maar op het laatste oogenblik wordt hij toch nog net onderschept, jammer. Voor de rust wegen beide partijen aardig tegen elkander op, en wordt er in 't veld aardig gecombineerd. De voorhoede's waren echter niet tegen do verdedigingen opge wassen, tot vlak voor de rust de D-links- buiten zijn club de leiding geeft. Rust 10 voor D. Na de rust is D. iets meer in de aanval en al vrij spoedig weet de R-rechtsbuiten met 'een mooi schot de stand op 2—te brengen. Thans blijkt de H-voorhoede geen kans meer te krijgen tegen de D-achterhoe- de welke met forschc trappen steeds op ruimt en met succes haar voorhoede aan liet werk zet, want als het eindsignaal klinkt, is de stand "40 en heeft D. een verdiende, docli wel even een te groote overwinning behaald. BERGER SPORTVEREENIGING. Het eerste elftal verliest tegen Zaanlandia met een stafschop. In Zaandam heeft het eerste elftal het tegen Zaanlandia niet kunnen winnen, of schoon de kans er zeker is geweest. Immers, een kwartier voor het einde was de stand nog steeds dubbel blank, toen Gerrit Visser zich mooi door dc Zaanselie verdediging heenwerktc en dit fraaie veldwerk besloot met een schitterend schot, dat doel trof. Zoo had dus Bergen de leiding. Lang ple zier hadden de gasten van dezen voorsprong niet, want Zaanlandia maakte kort daarop gelijk. En nog had de wedstrijd in 'n draw kunnen eindigen, als niet Dirk de Jong een strafschop had veroorzaakt, welke het win nende punt voor de thuisclub opleverde. De achterhoede heeft een goeden wedstrijd gespoeld, terwijl in de middenlinie Jan Ludding de uitblinker was. De aanval was niet zoo op dreef als in de vorige wedstrij den; in deze linie was Henk Plomp be paald zwak. De reserves hebben het togen Dirkshorn heel wat beter gedaan. Het was vooral na de rust een goede wedstrijd van B.S. V. 2; toen klopte het samenspel uitstekend en zagen wij tal van fraaie aanvallen. In den beginne gaf Dirkshorn den toon aan; het elftal liep zoo hard van stapel, dat dit tempo ongetwijfeld niet was vol te hou den. De gasten hadden dan ook het. eerst succes mot een mooi schot, hetwelk kee per Otten te machtig bleek. Nog vóórdat de eerste helft was verstreken, maakte B SV op eenigszins gelukkige wijze gelijk. Wat wij alreeds hadden verwacht, bleek na de thee werkelijkheid te worden. De gasten speelden een klasse minder en we kregen daardoor een steeds aanvallend B SV te zien. Er werd geweldig opgezeten om liet winnende punt te maken en dit geluk te eindelijk aan Jac. de Groot, na een keu rig aangeven van v. Exter (2—1). Het werd daarna 31 uit een strafschop wegens bands, door ten Hcrkel onberisjwlijk geno men en nog voor het eindsignaal klonk, had van Diepen er met een mooi schot 41 van gemaakt. NIEUWE NIEDORP II—ANDIJK II 2-3 NIEUWE NIEDORP a—ANDIJK a 1—0. Bijna opgehaald. Na een spannenden strijd is Andijk II er in geslaagd een zwaar bevochte zege te be halen op N. Niedorp II. Stond N.N. bij dc rust met 31 achter, na de hervatting heb ben de geelzwarten er alles opgezet de over winning te behalen. Het was Ruig die op waarlijk fraaie wijze do score voor N.N. opende (10). Andijk kwam hierna verwoed opzetten, het Niedorper doel werd fel be stookt. Doelman Rootjes wist lang stand te houden, totdat hij door een bal, die hij aan vankelijk had gestopt, werd gepasseerd. (11. Jammer was het dat Rootjes hierna wat un fair werd genomen, hij liep daarna niet best meer, anders had hij zeker de tweede bal gestopt. Kort hierop wist Andijk op goede wijze de voorsprong op 3—1 te bren gen. Na de rust is vrijwel steeds N.N. in den aanval geweest, dank zij de heel goede An dijker defensie bleef het tot een tweede Nie dorper doelpunt door Jes gescoord. Met 3-2 kwam het einde. De adsp. wisten de eerste zege te behalen, (ook de eerste zege in N. Niedorp) met 1—0 overwonnen zij Andijk a. SCHAGEN II—FLEVO I. 7—0. Scheen het in het begin of het een aardige wedstrijd zou worden, al spoedig bleek, dat de Wicringermeermenschen het tempo niet konden volhouden en kwam Schagen gaan deweg in de meerderheid. De Schagen midvoor Steen bezorgde zijn club de leiding. Daarna was het Koch, die op bijzonder fraaie wijze uit een voorzet van Broersma, de score verhoogde. Koch en Ruig, de laatste uit een onberispelijk genomen pe nalty, brachten stand op 3, resp. 0—0, met welken stand de rust inging. Na rust werd de score geleidelijk opge voerd. Flevo geloofde het wel en het werd een spelletje van kat en muis. Hoewel de' gasten over groote, forsche spelers beschik ten en als geheel de ploeg een zeer syrnpa- thieken indruk maakte, bleken zij tè kort ausdauer te bezitten, om tegen de beter ge trainde Spartanen een kans te hebben. Met 7—0 kwam het einde. Scheidsrechter De Graaf leidde verdienstelijk, al was hij op 't punt der buitenspelregcls er wel eens naast. SCHAGEN IV—ALKMAAR IV. 2—2. In dezen van beide kanten zeer matig gespeelden wedstrijd, vermocht geen der beide partijen het tot een overwinning te brengen. Bij Schagen ontpopte zich Nauts als een zeer verdienstelijk speler en ook Lem kan op een goeden wedstrijd terug zien. Bij de gasten speelde een der backs, zij het wat luidruchtig, verdienstelijk voor conferencier. De leiding van scheidsrechter Bregman was povertjes. Hij liet zich dik wijls bij zijn beslissingen door dc spelers bcinvloeden. SCHAGEN AH.R.C. S. 3—2. Een door Schagen bepaald onverdiende overwinning! Veel beter en veel zuiverder was het spel der kleine H.R.C.'ers, waarvan de thuisclub op het gebied van balcontrolc nog wel wat leeren kan. De houding van Schagen: „we kunnen ze wel hebben", was niet de goede! Had Schagen geen doelpunt uit een penalty gekregen en hadden de gas ten niet eenige ongelukjes gehad, zou de uitslag anders zijn geweest. Ook bij dezen wedstrijd berustte de zeer onvoldoende lei ding bij scheidsrechter Bregman. De spelers mogen echter bedenken, dat hoe onvoldoen de in hun oog een scheidsrechter leidt, liet niet sportief is, in het veld hierover hem opmerkingen te maken. Er is een bevoegde instantie, die er voor zorgen kan, dat een dergelijk leider verdwijnt. De spelers moeten bier buiten blijven. Denkt daaraan jongelui!

Schager Courant | 1937 | | pagina 5