De Groot-Moefti zat in rotskelder „Moderuiseerins" der Liberale Staatspaitij Van Heel op de linksbinnenplaats! zijn Het kwade geweten! Mej. Frida Katz in het huwelijksbootje DAAR, IN DIE DONKERE GEHEIM ZINNIGE GEWELVEN, ONDER DE OMAR MOSKEE TE JERUZALEM BROEDDE HAJ AMIN ALHOESSEINI ZIJN PLANNEN UIT TEGEN DE BRITSCHE REGEERING. Groot-Moefti van Jeruzalem. Terwijl dag aan dag de moeilijk heden in Palestina toenemen, on dernam de Groot-Moefti van Jeru zalem een avontuur. De man, die achter den strijd in Palestina staat, ontsnapte gedurende enkele dagen aan de waakzaamheid van den Britschcn dienst. Hij vluchtte, ver momd als bedoeïn, naar Syrië, doch werd gearresteerd. De centrale van den Arabischen strijd tegen Engeland in Palestina is de Omar- Moskee, die op oude tempelruïnes werd gebouwd en thans een van de heilige plaatsen is voor de Mohammedaansche iievolking van onze aarde. 200 milliocn aanhangers van Mohammeds leer volgen vol spanning de gebeurtenissen rondom de Omar-Moskee en verbeiden alle nieuws, dat over Haj Amin Alhoesseini, den Groot- Moefti wordt gemeld. Niet alleen deze 200 millioen Mo hammedanen, doch de beambten van den Britschen geheimen dienst wis ten, dat de Groot-Moefti zich in de rotskelders onder de Omar-Moskee verborgen hield; zij wisten, dat allo voor hem bestemde berichten hier heen werden gedirigeerd, dat van hieruit de aanwijzingen voor den verderen strijd werden gegeven. De rotskelders zijn diep en vol geheimen. In het afgeloopen jaar zijn Mohammedaan sche agenten er (neer dan eens in ge slaagd, door dit labyrinth van gangen en hoeken te ontkomen. Ook thans nog zijn deze donkere wegen, waarlangs de inge wijden onder dc Omar-Moskee door zich in vrijheid weten te stellen, den besten beambten van den Britschen geheimen dienst niet bekend. Sedert een jaar op alles voor bereid. IIet vorig najaar nog hadden de En- gelsche spionnen zich met verwondering afgevraagd, wat men toch wel met al dat cement moest, dat door Mohammedaansche arbeiders naar de Omar-Moskee werd ge sleept. Tot men ten slot Ie achter de waar heid kwam: de Groot-Moefti, die nu al sinds' 1(5 jaar aan het hoofd van den strijd tegen Engeland staat, had opdracht gege ven om alle oude rotsgangen weer op te bouwen, teneinde de zekerheid te hebben, dat de kelders ook stand zouden houden in geval van een langdurig beleg. Zoo zat dan dc Groot-Moefti in zijn rotskclder, beschermd door zijn eigen lijfgarde van 200 Arabieren, die allen even voortreffelijke schut ters zijn. De Britscho autoriteiten hebben reeds' snel eu doortastend ingegrepen en vijf van de hoofdaanvoerders naar do Sechellen in den Indischcn Oceaan verbannen. In den loop van dc vorige week ging de familie van den Groot-Moefti op reis. Vrijdag ontbrak Ilaj Amin Alhoesseini voor het eerst bij do godsdienstige oefenin gen in den tempel. „Gevlucht", fluisterde men. En spoedig kwam er zekerheid: de Groot-Moefti is in het geheim .vertrokken naar Syrië. Hij had zich als een eenvoudige woest ij n-bedoeïn vermomd, doch de kapitein van het bootje, waarmee hij de zeereis naar Beiroet wilde maliën, herkende den opperpriester der Arabieren. Niettemin zag de laatste kans Damascus te bereiken. Doch tenslotte heeft hij zijn avontuur met een arrestatie moeten bekoopen. Een leven vol afwisseling. Dertig jaar geleden had niemand kunnen denken, dat deze Haj Amin eens Groot- Moefti zou worden. Wel stamde hij van een oude Arabische familie af, maar hij genoot geen speciale opleiding, zooals dat loon voor dit heilige ambt noodig was. Met zijn nroer ging hij naar Cairo, werd later een klein ambtenaartje, streed in den wereldoorlog als officier in het Turksohe leger, keerde naar Jeruzalem terug en werd daar de gevaar lijkste agitator, die Engeland ooit in het Na bije Oosten heeft gekend. Thans doen Engelsohen zichzelf verwijten, omdat 't niemand anders dan Sir Herbert Samuel, de toenmalige Hooge Commissaris voor Palestina, was, die den agitator Haj Amin begenadigde en zijn verbanningsoord in Trans jordanië naar Jeruzalem liet terug- koeren. De Engolschen waren dus zelf do springplank geweest voor dezen politieken vijand, die zijn groote kans kreeg op het oogenblik toen in Jeruzalem de Moefti' stierf. En weer was het Sir Herbert Samuel die den jongen Arabier voor zich trachtte te winnen, door heira in het ambt van Groot-Moefti te lanceercn, hoewel er vier andere candidaton voor hem stonden. Nauwelijks was Haj Amin Groot-Moefti geworden, of hij opende met alle middelen den strijd tegen Engeland. Zijn ideaal: een Arabisch imperium. De Groot-Moefti vereenigde in zijn persoon de macht van een een paus, dc heerlijkheid van een koning en de invloed van een po litiek volksleider. Ieder jaar deden 200 mil lioen Mohammedanen hem 60.000 pond ster ling toekomen. Iedere cent van die som ge bruikte hij voor den aankoop van wapenen, voor het aanwerven van agenten, voor de voorbereiding van den groolcn strijd, die hij onafwendbaar zag naderen. Uiteindelijk is zijn ideaal: de stichting van een Arabisch imperium, waarvan hij, Haj Amin, dc opper ste heerseher zal zijn. Vermeld zij nog als bijzonderheid, dat de Groot-Moefti tot voor kort uit de kas van de Britsche regeering in Palestina jaarlijks een salaris van 600 pond ontving. OPRUIMING ONDER DE RUSSISCHE VOLKSCOMMISSARISSEN. De vroegere Sovjet-Russische consul-gene raal te Bareelona, Antonof Owscjenko, die nog pas 16 September tot volkscommissaris van justitie der republiek Groot-Rusland was benoemd, is thans van zijn functie ontheven en vervangen door Dmitrief. In politieke kringen alhier noomt men aan, dat dc be noeming van Chvjescnko tot volkscommissa ris slechts een sdhijnbenoeming was om hem tot terugkeer naar de Sovjet-Unie te bewe gen. Officieel wordt medegedeeld, dat de plaats vervangende commissaris voor den buiten- landsche handel, Soedjin, uit zijn functie is ontheven. Sedert het verdwijnen van Ro- sengolz als volkscommissaris van dit de partement heeft. Soedjin de leiding van het departement gehad. Weizer, tot dusverre volkscommissaris voor den binnenlandschen handel, is uit zijn functie ontheven en vervangen door Smir- now. De Omar-Moskee te Jeruzalem, waar de Groot-Moefti zich verborgen hield, voordat hij naar Syrië vluohtte. Waarom de nazi-perschef ver dween. Eenigcn tijd geledon vluchtte de pers chef van de Duitsche nazi-partij, „Putzi" Hanfstaengl naar het buitenland en nie mand weet nog waarom. De talrijke gissingen, die daaromtrent in omloop zijn, klinken alle weinig waar schijnlijk, leest de Groene in „Das neue Ta- gebuch" en hoe verder zij het gebied van de buiitenlandscho politiek en de spionnage betreden, des te ongeloofwaardiger zij zijn. Ook voor de volgende lezing, die te Mün- chen en Berlijn met veel genoegen verteld wordt, staat men niet in. Maar zij is de moeite van kennisneming waard. De weddenschap „Obersturmbannführer" Rastelhuber zat te München met eenige partij vrienden bij een glaasje bier. Men besprak kameraden en meerderen met gepaste welwillendheid, en dat zoo ijverig'en diepgaand, dat Rastel huber tot de volgende bewering kwam: „Een partijgenoot kan nog zoo geplaatst zijn als de „Führer" wil en hij kan zich nog zoo zeker voelen en het zuiverste ge weten van de wereld hebben. Als ik om zes uur 'smorgens bij hem kom en tegen hem zeg, dat hij iets uitgehaald heeft, dan is hij om negen uur over de grens." Toen dit betwijfeld werd, bood Rastelhuber aan hon derd mark te verwedden, dat hem dat ex periment in elk gegeven geval zou geluk ken. De weddenschap werd afgesloten en men bedong daarbij dat het een werkelijk hooggeplaatste Pg. moest zijn en dat iemand van wien niemand kwaad dacht, als proef konijn dienst moest doen. Men dacht er lang over na wie er wel een volkomen zui ver geweten zou kunnen hebben, en ten slotte werd men het eens over Hanfstaengl. „Putzi" nam de heenen. Den volgenden morgen werd Hanfstaengl om precies zes uur door Rastelhuber ge wekt. „Putzi" riep deze, „ik heb wat ge hoord. Om negen uur wordt in het Bruine Huis over je vergaderd. Als je om half tien nog hier bent, zal je weten wat het is." Hanfstaengl bodhnkte en pakte zijn koffers. 'sMidadgs was hij te Zurich. Rastelhuber had zijn honderd mark gewonnen. Maar hij zou niet veel pleizier hebben van zijn winst. Want Putzi bleef in Zwitserland, hoewel er niets tegen hem ondernomen werd. Hij dacht niet aan terugkomen. Ras telhuber werd bet angstig te moede, Als het uitkwam dat een zoo belangrijk per soon als Hanfstaengl door hem voor den gek was gehouden en daarom buitenslands verbleef, zou hem dat duur te staan kun nen komen. Ilij besloot dus Hanfstaengl te Zürich op te snorren en hem alles te biechten. Hij vond hem ook en biechtte. Veiligheid vóór alles. „Putzi" lachte stilletjes en pakte zijn koffers weer. Maar niet om naar München terug te keeren. Hij herinnerde zich, dat het wel eens eer gebeurd was, dat vluchte lingen zich op Zwitserschen grond veilig hadden gevoeld en vervolgens naar Duitsch- land waren ontvoerd. Rastelhubcr's bood schap leek hem niet erg geloofwaardig. Sa- fety first. Hanfstaengl reisde naar Londen. Eerewoord niet voldoende. Nu is de beurt aan Rastelhuber om van het tooneel te verdwijnen. De kwestie Hanf staengl wordt in groote re kringen bekend. De opperste leiding verdiept er zich in. Om een Europeesch schandaal te vermijden zendt Göring een adjudant naar Londen, om Hanfstaengl tot een onmiddellijkon te rugkeer te bewegen. De adjudant zegt, dat Göring zijn eerewoord geeft, dat hem niets zal overkomen. Maar „Putzi" geeft den ad judant glimlachend te kennen, dat liij zich Congres te Utrecht rekent met verleden af. Het congres van de liberale staatspartij ,De Vrijheidsbond", is Zaterdag en Zondag te Utrecht gehouden. De groote zaal van het Jaarbeursgebouw kon ternauwernood al le afgevaardigden en belangstellenden be vatten. Dc voorzitter gaf een uiteenzetting van de redenen, welke tot het bijeenroepen van deze buitengewone algemecne vergadering hadden geleid, waarbij hij ten slotte de stellige verwachting uitsprak, dat het re sultaat dezer tweedaagsche besprekingen zoo zou zijn. dat de liberale partij hieruit verjongd en met nieuwe bezieling te voor schijn zou komen. Toen dc voorzitter aan den oud-minister van Lidt.li de Jeudc bet woord verleende, vond hij gelegenheid den lieer Van Lidth dc Jeude namens de liberale partij dank en hulde te brengen voor het vele gewich tige werk, dat hij als minister voor het land en voor de partij had verricht. Hij gaf hem de verzeketing, dat de liberalen in Nederland niet zou den vergeten, op welk een smade lijke wijze van Lidth de Jeudc door Colijn ten offer was gebracht op het altaar van de nieuwe coalitie- regeering. Een hartelijk aplaus van de vergadering onderstreepte deze woorden en het con gres bracht den oud-minister een langdu rige ovatie. Het hoofdbestuur had aan dc vergadering een tweetal nota's doen toekomen. De twee de nota, welke op de inwendige partij-or ganisatie betrekking had, gaf geen aan leiding tot uitvoerige discussie. „Nadruk op het sociale element". Do eerste nota echter, welke richtlijnen aangaf, waarlangs de liberale partij in dc Het voorloopig Nederlandsch elftal Weber en De Bock krijgen opnienw een kans. Bergman, Van Es en Van Gooi als nieuwelingen. Het voorloopigc Nederlandsc/he elftal, dat morgenmiddag om twee uur, op het Sparta- terrein te Rotterdam, zal spelen tegen Bour- uemouth is als volgt samengesteld: Doel: Ilalle (Go Ahead). Achter: Weber (AGOVV), Caldenhove (DWS) Midden: Paauwe (Feyenoord, Anderiessen (Ajax), van Es ('t Gooi). (In de tweede helft zal van Es vervangen worden door van Gooi (Haarlem). Voor: VVels (Unitas), De Bock (Bloemen- daal), Smit (Haarlem), van Heel (Feyen oord), Bergman (Blauw wit). PUCK VAN HEEL. Inderdaad een voorloopig elftal! Het was bekend, dat de Keuze Com missie ditmaal geen gemakkelijke taak had. Verschillende spelers van. de Ned. Elftal club waren, aan het einde van het vorige seizoen al, minder goed in vorm, terwijl ande ren te oud zouden worden om nog in interlandwedstrijden uit te ko men. Er werd zelfs al gesproken over een elf tal van oude heertjes! En al was deze laat ste uitlating niet weinig overdreven, niet mag worden ontkend, dat sommige spelers langzamerhand op een leeftijd zijn gekomen, die het jeugdig vuur wel eenigszins moet dooven. Met groot ongeduld werd gewacht op de samenstelling van het voorloopige elftal voor den oefenwedstrijd op morgenmiddag. Reeds gisteren was het bekend, dat Smit als aanvalsleider zou fungeeren een kleine verrassing was dit wel. Nu we eh- op een eerewoord niet geheel verlaten kan. En hij blijft in Engeland. Of deze lezing op waarheid berust, blijve in het midden. Zij is zeker waarschijnlijker, dan de wilde hypothesen, die een vriend schap tusschen Hanfstaengl en Toechat- sjewski verzinnen. En - wat vooral opmer kelijk is, talrijke hooggeplaatste Nazi's en halve Nazi's in Duitschland gclooven er muurvast aan. Dat zijn misschien zij, die niet ingewijden zijn in het bijzondere geval- Hanfstaengl, maar hun „Führer" van nabij kennen. Zoo leert deze geschiedenis tenminste hoe men zich in Duitschland den gang der ge rechtigheid voorstelt. toekomst meer contact met het volk zou kunnen krijgen, was hot onderwerp van diepgaande beschouwingen, waarbij uit de vergadering naast de economische vraag stukken vooral aandacht werd geschonken aan de positie van het openbaar onderwijs. Deze nota word namens het hoofdbestuur verdedigd door den ondervoorzitter mr. dc Boer en door dr. Bierema, die het meer politieke gedeelte der nota voor zijn reke ning nam. Dr. Bierema kondigde in zijn rede aan, dat volgens de eenstemmige meening van hoofdbestuur en kamerfracties in den ver volge bij de te voeren liberale politiek meer don nadruk zal dienen te vallen op het sociale element en dat vooral krachtig zal worden opgekomen voor het staatspen sioen. het openbaar onderwijs en de uit breiding der sociale verzekering. Naast de ouderdomsverzorging van kleine zelfstan digen zal ook aandacht geschonken wor den aan de mogelijkheid van oen vacantie- regeling voor arbeiders. De technische mogelijkheden van de wereld zijn van dien aard, dat men Zich moeilijk blijvend kan neerleg gen bij een toestand waarbij groote groepen der bevolking tekort komen. Er dient gestreefd te worden naar een conjunctuurpolitiek, waarbij de algemeene voorwaarden worden ge schapen, waaronder ieder individu door zelfwerkzaamheid zich een be hoorlijk levensonderhoud kan verze keren. Ten opzichte van door de overheid te tref fen economische maatregelen zei dr. Bie roma moet steeds de eisch worden gesteld, dat hiervoor objectieve normen worden ge geven, neergelegd in wettelijke regelen. Nöoit kon genoegen worden genomen met 'n blanco-volmacht a. d. minister, omdat dit tenslotte moet uitloopen op de grootste wille keur, die den rechtsstaat ondermijnt. Aangezien het niet mogelijk was, over de vele voorstellen van ingrijpenden aard, tot een beslissing te komen, is door het hoofd bestuur voorgesteld een commissie te benoe men aan welke wordt opgedragen een on derzoek in te stellen naar de maatregelen, welke naar hare meoning getroffen moeten worden, zoowel ten aanzien van hare ex terne en interne organisatie. ter het geheele elftal op papier zien staan, moeten we consta.toeren, dat het niet bij deze écne verrassing is gebleven. Aan een opstelling van Van Heel op de linksbinnenplaats zullen wei nigen hebben gedacht! Dat de Feij- enoord-man een all-round voetbal ler is, weten we allen. Maar deze beslissing, neen dit is o.L geen oplossing. Vermoedelijk zal de K.C. er wel net zoo over denken. Men heeft de 1. halfplaats vrij gemaakt om te zien wat Van Es en Van Gooi ervan maken, of zij er meer van te recht zullen brengen dan Van Heel, het oude heertje. Wanneer dit het geval zou zijn, dan kan men Puck „afvoeren" Zoover zal het o.i. nog niet komen Dat de geroutineerde aanvoci'der het veld zal moeten ruimen voor één van deze spe lers wil er bij ons niet zoo dadelijk in. De verkiezing van Weber lag in de lijn der verwachtingen, die van De Bock niet geheel en al. Velen hadden op de r.-binnen- plaats Leen Vente verwacht. Een groot verschil zal dit evenwel niet uitmaken. Met de opstelling van Bergman ais ïmKs- buiten zal een ieder zich wel kunnen ver- eenïgen, al is Mijndcrs van D.F.C. tegen woordig in prima vorm. (Dit ondervond Zondag jl. Caldenhove nog, die meerdere malen door den snellen buitenman werd gepasseerd.) De bezetting van de andere plaatsen le vert weinig stof voor bespreking op. Als met al een elftal, dat zeer terecht het praedicaat voorloopig draagt, en waarin we vóór de defi nitieve samenstelling nog wel wij zigingen zien aanbrengen. Zwaluwen en B-elftal samengesteld Dijkstra keeper in het Zwalu wen-elftal. De samenstelling van het Zwaluwen-elf tal en het B-elftal, welke elftallen morgen avond acht uur in het Utrechtsche Stadion te Utrecht tegen elkaar spelen luidt als volgt: Zwal u wen-elftal Doel: Dijkstra (Z.F.C.) Achter: Pots (G.R.C.), van der Linden (N.A.C.) Midden: Pcllikaan (Longa), Wallaart (P, S.V.), Loois (Ajax) Voor: Van Walsum (R.F.C.), Timmerman (E.D.O.), Ten Duys (Enschede), Drouen (P, S.V.), Ooms (D.W.V.) Nederlandsch B-elftal: Doel: Van Male (Feyenoord) Achter: Wilders (Blauw Wit), Punt (DFC) Midden: Bonsema (G.V.A.V.), Kuppen (Feyenoord), Bool H.V.V.) Voor: Winthorst ('t Gooi), Vente (Feyen oord) Van Dijk (N.A.C.); Hcetjans (Tuban- tia), Mijnders (D.F.C.) Blijft lid der Tweede Kamer. Mej. mr. C. Frida Katz zal 10 Novem ber a.s. in het huwe lijk treden met den hoer C. W. F. baron Mackay, burgemees ter van Ermelo. De burgerlijke hu welijksvoltrekking zal geschieden des morgens om 11 uur in dc Amsterdamsohe raadszaal, ten stadliuize door dr. W. do Vlugt, burgemeester van Amsterdam. Daarna zal om 12 uur in de Willem do Zwijgerkerk de kerkelijke huwelijksbevesti ging plaats vinden door prof. dr. J. R. Slote- maker de Bruine. Mej. Katz is voornemens aanvankelijk haar lidmaatschap van de Tweede Kamer t.o blijven vervullen. Haar lidmaatschap van den Amsterdamschen gemeenteraad zal door haar huwelijk automatisch eindigen, daar zij zich metterwoon te Nunspeet, de woon plaats van haar echtgenoot vestigt. VEELBELOVENDE JEUGD. Op het bureau P. Aerfszstraat te Amster dam zjtten drie jeugdige hoosdoeners van resp. 15, 16 en 17 jaar. Zij zijn door een agent van politie aangehouden, die bemerkte dat aan het. nummerbewijs van het motorrijwiel, waarmede dc jongelui wilden gaan toeren, was geknoeid. De agent nam de Jongens mee naar het bureau, waar zij bij een streng verhoor al gauw door dc m^and vielen en bekenden het motorrijwiel te hebben ontvreemd. Voorts blijken zij zich nog te hebben schul dig gemaakt aan diefstal van verschillende rijwielen en rijwielondcrdeelon. De jongens zullen dezer dagen voor den officier van justitie worden geleid. MOND- EN KLAUWZEER IN BELGIË. In de afgeloopen week hebben zich ln Belgic bijna duizend gevallen van mond- en klauwzeer voorgedaan, en in verband hier mede is het vervoer van vee tot nader order verboden. Een uitzondering is gemaakt voor het vervoer naar de slachthuizen in bepaal de steden.

Schager Courant | 1937 | | pagina 8