Henk's uitstapje Mm PI Besie Jongens en Meisjes III IUl||i/l||llllll Ja, ja, dat was een geweldige massa werk vorige week met al die briefjes. Nellie en Kees Everts hebben ze geteld en die kwa men maar eventjes tot 63. En ja... daarom moest ik ze toen wat korter maken. Dat ging nu eenmaal niet anders. Het raadsel van deze week vonden jullie allemaal blijk baar vreselijk moeilijk. Nu, ik zal proberen er ditmaal een gemakkelijk voor in de plaats te geven Oordeel zelf maar. Het boek is deze week gewonnen door: COR WIT, p/a Abr. Wit, Lutjewinkel, WinkeL Klaas Borst, Schagen. Zo Klaas, ik dank je voor het compliment. Er gaat in die brief schrijverij heel veel tyd zitten, maar als je iets met plezier doet... nu, dan gaat het meestal eens zoo snel. Dat heb je zeker ook wel eens ondervonden. Mary Bregman, Burgerbrug. Het boek nog niet ontvangen, Mary? Nu, ik zal zor gen, dat je het zo spoedig mogelijk in bezit hebt. Ik zal eens een extra-mooi voor je uit zoeken. Daag! Nellie en Kees Everts, Keinsmerbrug. Ja, Nellie en Kees. dat was de vorige week nét een hele waslijst. Hebben jullie al de briefjes geteld...? En waren het er 63...?? Nu, ik wist niet, dat het er zóveel waren. Piet Groot, Schagen. Nee Piet, in Am sterdam kun je, als kleine boy, niet op straat spelen. Doe je het wel, dan maak je een grote kans onder een auto of ander vehikel te geraken. En dan ben je nog niet gelukkig! Die kans maak je nog niet zo gauw in Schagen. Miek Leguit, Hoep, Schagen. Zo Miek, vond jij de raadsels ook zo moeilijk. Je bent niet de enige, en deze maal zullen ze weer wat gemakkelijker zijn. Waarom Corrie Keyzer niet bij de oplossingen stond weet ik niet. Had ze het werkelijk goed? Geerie Paarlberg, Schagerwaard. Ik heb ook altijd die paddestoelen erg mooi ge vonden, en ik begrijp best dat je ze nu zelf ook eens wilt gaan zoeken. Maar denk er om: er zyn heel gevaarlijke bij. Steek er nooit een in je mond en was je handen goed als je er aan gezeten hebt. Dirk Speet, Andyk. Nee. dat was wei nig nieuws, dat in jouw briefje stond Dirk. Vindt je briefschrijven zo moeilijk? Ik kan me haast niet voorstellen, dat er bij jullie in Andijk zo weinig gebeurt. Als je je ogen heel wijd openzet... nu, dan zie je soms nog wel eens wat extra. Moet je eens proberen! Siem de Vet, Oudkarspel. Ik merk dat jij een flinke kerel bent Siem. Iedere dag 4 koelen helemaal uitmelken, wel, dat vind ik kranig van je. Er zijn er heel wat die aan jou een lesje kunnen nemen. Het raad sel is deze week makkelijker. Jan Stöve, Schagerbrug. Ja Jan, Mary Jane Bregman is zeker een geluksvogel. Die is vast onder een gelukkige ster geboren. Ken je haar? Dat moet je me maar eens volgende week schrijven. YVim en Gert Blaatiboer, Schagen. Na tuurlijk jongens, dat behoeft heus niet iedere week een brief van 4 kantjes te zijn; dat gaat niet. Maar ook geen 4 regels. Dan weet ik meestal niet wat er op te ant woorden, Marietje Mink; Warmenhuizen. Jij mag meedoen. Marietje, en ik hoop dat je gauw het boek wint. Dat is zeldzaam: heb jij liever het boek dan de taart? Ik had niet gedacht dat Geri op de MULO nog straf werk kreeg. Is dat zoo'n rakker gewor den...? Hendrikus Peetoom, Keinsmerbrug. Tarzan... ja. ik geloof dat we iedere dag wel een hele pagina Tarzan voor jullie zou den kunnen geven en dan was het nóg niet genoeg. Wat is het verhaal mooi he...?? en geweldig spannend...! Bram v. d. Welle, Kolhorn. Ook al een jongen, die klaagt dat het raadsel zo moei lijk was. Ik begrijp er niets van. Maar deze week vinden jullie het waarschijnlijk weer gemakkelijker. Nelie Bakker, Zypersluis. Hier hebben we Nelie, die zo prachtig schrijft en vast en zeker van de meester een 9 voor schrij ven op haar rapport gekregen hebt. Je foto hangt nog steeds op m'n bureau hoor. Ik zie je dus iedere dag! Trynie Delver, Schagen. Ik heb ook een bandje Trijnie. Het is nu ruim 5 maan den, een wit foksje, met een leuk-zwaaiend staartje. Het dier doet de hele dag niets anders dan springen, eten en... slapen. Ja, die hond slaapt als een marmot, eet als een paard en loopt als een kievit. Piet Veeter, Schagerbrug. Aan han denarbeid heb ik maar weinig gedaan Piet. By ons op school deden ze dat niet en later had ik er niet veel zin meer in. Dat gaat dikwijls zo. Maar nu spijt het me dat ik het niet kan. Jan Raven, Schagen. Zo Jan, lust jouw vader geen taart, omdat hij bang is dat hij dik zal worden? Tja... eerlijk gezegd rn^st de Kindervriend hier ook wel eens aan den ken, maar ddt is zo'n snoeper! Ik vind het leuk dat je me ook gaat schrijven. Kan er nog best by! W. Molenaar, Winkel. Het boek „De ongelooflijke avonturen van Bram Vinger ling" ken ik niet. Maar naar de naam te oordelen zal het wel geweldig zyn. Ben jij zo'n boekenwurm? Net als de Kinder vriend Kees Geerligs, Anna Paulowna. Ja Kees, met B.K.C. gaat het goed. Vooral nu Van Teulingen er weer bij is. Ze maken vast een kansje voor het kampioenschap. Wat zou dat een feest geven, zeg! Gerrit Mooy, ÏJmuiden. Eikels zoeken, dat is een aardig werk, Gerrit. Ik heb het zelf ontelbare malen gedaan en doe het nóg graag. En ik ben niet zoals jy, 10 jaar. Je bent toch 10...?? Corrie Keizer, Schagen. Ja, hoe dat precies in elkaar zit met dat briefje van jou weet ik niet meer. Het is anders wel jam mer. Miek Leguit is een beste vriendin van me. Die slaat vast geen week over. Ben jij dat ook van plan. Het was een grote brief, zèg! Rika Keyzer, Schagen. Dat was een grote brief, Rika, en netjes geschreven ook. Een 10 hoor! Dat postpapier vind ik prach tig. Daar kun je op dammen! Met héél kleine steentjes...!! Pietje de Vet, Schagen. Het raadsel moeilijk... kom, kom, ik dacht nogal dat jy zo'n bolleboos was in het oplossen van moeilijke raadsels. Was dat je zusje, die die vreemde tekens op het papier ge krabbeld had. Ik dacht als zo iets! Jongens en meisjes, ik ben er door. Tot volgende week. KINDERVRIEND. Oplossing raadsel vorige week. Horizontaal: M, kat, Artis, creatie, ander, tol, r. Vertikaal: Matador, krent, titel, ara, sir, C, e. Goede oplossingen ontvangen van: Hillie K., Dirkshorn; Piet de V., Schagen; Rika en Corrie K., Schagen; Gerrit M., ÏJmuiden O.; Kees G., Anna Paulowna; W. M., Winkel; Boezem, Aartswoud; Jan R., Schagen; Piet V., Schagerbrug; Trynie D., Schagen; Hendrikus P., Keinsmerbrug; Ma rietje M., Warmenhuizen; Wim en Gerrit B,, Schagen; Nellie P., Kolhorn; Jan Stöve, Schagerbrug; Siem de V., Oudkarspel; Dirk S., Andyk; Geerie P., Schagerwaard; Miek L., Schagen; Ab. M., Barsingerhorn; Piet G., Schagen; Nellie en Kees E., Keinsmer brug; Bram v. d. W. Kolhorn; Aafje W., Winkel; Klaas B., Schagen; Koba K., Scha gen; Annie W., Winkel; Bram en Cor W., Winkel. Nieuwe Raadsel Ze Spreekwoordraadsel. Mijn geheel bestaat uit 37 letters of 11 woorden en vormt een bekend spreek oord. I, 10, 3, 4, 5 zuivelproduct. 6, 7, 8 telwoord. 9, 13, 26, 20, 16, 17, 5 insect. II, 12, 27, 33 kleur. 18, 19, 23, 24 vogel. 31, 32, 30 boom. 31, 34, 37 middagslaapje. 33, 23, 35, 36 uiting van vroolijk 22, 29, 35, 36, 37 gesloten. 18, 10, 2, 28 vogel. 14. 15 voorzetsel. „Morgen hebben we vrij, de hele dag!" riepen Gerda en Riet, toen ze op een Vrij dagmiddag uit school kwamen. „Onze meester heeft morgen een vergadering" vertelden ze en Gerda vroeg: Mogen we morgen uitgaan, moeder en brood meene men? Dan gaan we naar 't strand en blijven daar een hele dag!" „Nou dat is goed," ze Moeder. „Mis schien gaat vader ook wel mee, die heeft het morgen niet druk. Maar Henk dan?" Ja, ze vonden het ook wel een beetje jam mer voor hun broertje dat die niet mee zou kunnen en Riet stelde voor: „Mag Henk niet aan den meester vragen of hij morgen een paar uur eerder weg mag?" „Nou vooruit dan maar, laat hij maar vragen of hij om half elf weg mag, dan kan hij ht trammetje van van 11 halen, eerder gaan jullie toch niet weg". Henk vond het een prachtig plan en be gon meteen zijn badgoed bij elkaar te zoeken. Huiswerk maken deed hij maar niet, de thema kon hij om tien uur in het speelkwartier wel gauw even maken, die werd toch pas na de les opgehaald en die eerste twee uur, zou hij wel geen beurt krijgen, hoopte hij. En na half elf was hij lekker weg en kon niemand hem meer iets doen. Dat de meester goed zou vinden, dat hü wegging, vond Henk vanzelfsprekend. De volgende morgen nam hij niet eens de moeite om het voor de les te gaan vragen, daar was nog tijd genoeg voor. Maar het eerste uur viel direct al niet mee. „Ik heb jullie de vorige week wat verteld over de luchtpomp, Weet je nog wel?' begon de onderwijzer.„Nu zal ik eens zien wat jullie daarvan onthouden hebt." En hij koos juist Henk uit om voor het bord te komen, die de vorige week helemaal niet had opgelet èn zich nog maar heel flauw iets herinnerde. Een hele tijd stond hij voor het bord zonder iets te zeggen en achter zijn rug hoorde hij de klas grinniken, maar eindelijk met hulp van den onderwijzer en Briefje schrijven Truusje moest een briefje schreven, Keurig netjes, zonder fout, Wat zij, ('k wil 't hier wel verklappen) Als een ak'lig werk beschouwt. D'eerste regel staat gelukkig, Dan, o hemeltje, een vlek, ,JIé, hoe komt dat f" roept ze schreiend, ,JHoes, wat doet die pen toch gek". „Kijk eens, wat een hanepooten, „En op school ging het zoo goed, „Wat een vrees'lijk, nare pen toch, ,,'k Wed, dat hy 't er vast om doet". Zuchtend schrijft nu Truusje verder, En, is 't briefje eind'lyk klaar, Dan ontdekt z'opeens de oorzaak, Aan de pendaar zat een haar. (S. SalomonsSouget). na heel veel moeite en getob bracht hy het toch zover dat er iets op het bord kwam te staan, dat meer leek op een petroleumkan dan op een luchtpomp. Met een zucht van verlichtinghet Henk zich weer in zijn bank zakken, toen hij naar zijn plaats terug kon gaan. Maar de onderwijzer had ge merkt dat Henk niet bijzonder oplettend was en besloot om hem eens even goed in het oog te houden. „Als ik maar eerst aan het strand ben en in de zee lig, dan kan het me niets meer schelen," dacht Henk en hij verdiepte zich in alle heerlijkheden, die hem wacht ten. De volgende les was gymnastiek, dat hadden ze in een ander lokaal, van een anderen onderwijzer. Daartussen was eerst nog het vrije kwartier, en dan zou Henk gaan vragen of hij voor het eind van de gymnastiekles mocht weggaan. Maar voordat het speelkwartier begon zei de meester ineens: „Jongens, leggen jullie je themaschriften maar vast op het tafeltje, dan kijk ik ze na als jullie gymnastiek hebben en dan kunnen we in de volgende les dadelijk beginnen met de bespreking." Henk werd bleek van schrik! Hij had immers de hele thema nog niet! Wat moest hy daar nu aan doen? Je kon toch moeilijk tegen den meester zeggen: „Ik zal hem u straks wel brengen, ik moet hem nog ma ken". Hij zou kunnen proberen om de the ma nog gauw te maken en stilletjes bij de stapel schriften te leggen. Maar waarschijn lijk zou de meester ze meenemen en in de wachtkamer of zo nakijken, dat gebeurde wel eens meer. Het enige wat overbleef was om weg te kruipen tot de klas leeg was: als de meester hem niet zag zou hij misschien niet eens merken dat hij geen thema inleverde. Henk dook dus onder de bank en bleef roerloos zitten. Maar ook aat zou niet lukken! Zijn buurman, die zijn thema nog even had doorgekeken, merkte helemaal niet wat Henk uitvoerde. Vlug wilde hij zijn schrift op de tafel leggen en struikelde daarbij over Henk. Groot spektakel! Henk tuimelde onder de bank uit, een ogenblik lag er een vechten de, duwende klomp midden in de klas, toen werden ze gescheiden door den ver baasden onderwijzer. Nu kon Henk dus zyn uitstapje wel op geven! Geen strand, geen zee, geen pic-nic! Hij had een standje te pakken omdat hij onder de bank zat, hij had straf omdat hij was gaan vechten en hij stond in het klasseboek, omdat hij zijn thema niet af had, nu nog vragen om een paar uur vrij daar viel niet aan te denken. Moedeloos slenterde Henk over het schoolplein. Hij kon toch ook niet helpen, dat alles hem zo tegen moest lopen! Dat er niets zou zijn gebeurd, als hy zyn thema had gemaakt, daaraan dacht Henkie niet. Opeens klaarde zijn gezicht op! Een ge dachte ging door zijn hoofd., ja, maar zou hij dat durven..? Weglopen zonder te vragen? Het kon best, de gymnastiekonder- wijzer wist toch niet wie er was en wie niet en bij het bespreken van die thema zou hij misschien met eens gemist worden. Zou hij..? Het schoolplein grensde aan de tuin van een villa en de schutting, die er tussen lag was niet eens hoog. Als hij een maal in die tuin was, kon hy makkelijk weg komen. Zou hy..? Henk zat al op de schutting, de bel ging juist en de kinderen stroomden de school al weer binnen en letten niet op hem. Een ogenblik later gleed hij aan de andere kant naar beneden en kwam met 'n zachte plof op de grond. Maar o wee, hy kwam tussen de takken van een meidoorn terecht De dorens schramden zijn gezicht en zijn blouse bleef aan alle kanten vast zitten. Meteen hoorde hij stemmen uit de tuin komen en toen hij zich zo diep mogelijk bukte tussen de doornige takken, hoorde hy zeggen: „Ik dacht dat ik iets in die strui ken hoorde, ik zal eens even gaan kijken." „Och, welnee, dat waren de jongens van die speelplaats" antwoordde een andere stem en Henk haalde verlicht adem. Als ze nu maar gauw weggingen, dan kon hij de tram nog halen. Maar daar schenen ze niet aan te denken. Tot zijn ontzetting zag Henk dat de beide dames op een bank vlak voor de meidoorn gingen zitten en dat het dienstmeisje een tuintafeltje en een koffie blad bracht. Nu was dan wel iedere kans verkeken! Iedere beweging, die Henk maakte om zijn ongemakkelijke houding te veranderen deed de bladeren ritselen, waarop de oudere dame onrustig omkeek. Eindelijk was hij tenminste zo ver, dat hij plat op de grond zat, maar aan weg ko men viel niet te denken. De lucht van de koffie drong helemaal door tot Henk's schuilhoekje. En het rook ook naar koek en verse broodjes. In Henk's schooltas zat zijn boterham, die hij anders opat in het vrije kwartier. Henk moest er maar steeds aan denken, hij zag hem voor zich! En dan de cadetjes die Gerda en Riet zouden meenemen én de thermosflessen, een met melk en een met limonade! Uit de grond van zijn hart wenste Henk, ja, wat wenste hij, in elk geval dat hij hier veilig was en nog liever zat hij op school zoals iedere dag, dan hier in de val te zitten. Elf uur hoorde hij het slaan! Nu v/as de tram al weg, al tien minuten! Half twaalf hoorde hij het ook nog slann, toen eindelijk vertrokken zijn belegeraars, die zich zelf van niets bewust waren. Vuil en geschramd kwam Henkie te voorschijn en ging meteen naar huis. Moeder was boos omdat hij weggelopen was zonder iets te vragen, omdat zijn goed er zo uitzag, vader was 's avonds nog bozer, toen hij alles hoorde en op school kreeg hij Maan dag nog eens straf voor zyn spijbelen. Henk heeft zijn uitstapje dat hy niet "erder bracht dan tot onder de meidoorn van een vreemde tuin, wel duur betaald! Maja van Heynen. Een nieuw eiland Bij de kust van de Krim, in het Zuiden van Rusland, in de Zwarte Zee, is een nieuw eiland opgedoken, dat 240 meter lang en 20 meter breed is. Tot nog toe heeft men niet kunnen verklaren, waar ciat eiland plotseling vandaan is gekomen. Maar in elk geval is men er wel van over tuigd, dat het niet lang zal bestaan en van zelf weer zal verdwijnen ook. GEÏLLUSTREERD I VERVOLGVERHAAL j DOOR. EDGAR RICEÏ BURROUGHS: was Clayton een heel eind achter geraakt Hij riep luid naar de aap- No. 37. mens. Tarzan liet zich naast hem uit de bomen vallen. Hy beduidde Clayton op zijn rug te klimmen en Toen Clayton het schot hoorde, met de blanke man op zijn rug klom w^rd hy vervuld met vrees en ont- hij weer in de bomen. De minuten, zetting. Hy voelde, dat Jane zich in die nu volgden vergat de Engels gevaar bevond. Tarzan hoorde het man zijn hele leven niet meer. Hoog ook en versnelde zijn pas. Al spoedig in de lucht zwaaide hij van de eene tak naar de andere met een gewel dige snelheid. Daarna zwaaide de lenige figuur zich, met Clayton, naar een nabye boom. Als een koorddan ser liep de man hoog boven zwarte diepten. Hoe bewonderde Clayton deze sterke spieren! Clayton durfde by het zien van die vreselijke diepte onder hem nauwelijks adem te ha len. Tarzan vond echter, dat hij lang niet vlug genoeg vooruit kwam met grond. De aapman vloog vooruit het gewicht van den man op zijn juist op tijd om te zien, dat het rug, doch gelukkig kwamen zij aan grote lichaam van de leeuw door het open stuk voor het strand. De het venster in de hut wilde verdwjj- scherpe oogen van Tarzan hadden nen. het vreemde geluid opgevangen van de leeuw, die trachtte de hut binnen (Nieuwe spelling), te komen. Hy daalde een honderd voet naar beneden en sprong zonder eenig geluid te maken op de

Schager Courant | 1937 | | pagina 15