Coöp. Boerenleenbank „Wieringermeer" in gebruik genomen Over 4 a 5 jaar een omzet van 5 millioen verwacht Banne en Polder Schagen OL Maandag 25 Octobcr 1937 Tweede blad EEN MIJLPAAL IN DE HISTORIE VAN HET BOERENBEDRIJFSCRE- DIET IN DEN NIEUWEN POLDER. OPENINGSREDE DOOR DEN HEER G. SCHOORL. TALRIJKE GELUKWENSCHEN. Zaterdagmiddag 3 uur had in hotel Smit te Middenmeer, de opening plaats van het nieuwe gebouw der Coöperatieve Boerenleenbank „Wie ringermeer" te Middenmeer. Het is een zeer groot aantal genoodigden, dat de heer G. SchoorI, directeur der Coöpe ratieve Boerenleenbank bij den aanvang van de openingsbijeenkomst heeft te verwelko men. Namens bet Bestuur en den Raad van Toezicht der Bank, begroet spreker in bet bij zonder den heer Visser, directeur-hoofdinspec teur van de Centrale Bank te Utrecht, aan wien men vanaf de oprichting der Bank zoo heel veel te danken heeft, burgemeester Lovink, voorzitter van den Ring Schagen van Boerenleenbanken, wiens baanbrekend werk spr. prijst, de zustervereenigingen de R.K. Boerenleenbank in de Wieringermeer en de Vereen. Wieringerwaard, Wieringen en Anna Paulowna, welke laatste twee des tijds bijstand hebben verleend, burgemeester Peters van Medemblik, en vele anderen. De vlag, die van ons nieuwe ge bouw wappert, aldus spr., spreidt haar kleuren ten toon, alsof ze be grijpt welk een evenement hier van daag plaats grijpt. Wij staken de vlag uit om een dubbele reden, ten le. om het feit van de officieele opening der Bank, ten 2e. omdat wij ons eer ste lustrum vieren, zegt de heer SchoorI en verklaart voorts de bijeenkomst voor ge opend. Men hield bij het bouwen reke ning met de toekomst. Dokter A. P. Hoogkamer, secretaris der Boerenleenbank en lid van de Bouwcommis sie, dankt nu namens deze commissie het Bestuur, den Raad van Toezicht en leden van de Bank voor het in haar gestelde ver- t rowen en doet vervolgens eenige mededee- lingen over de totstandkoming van het ge bouw.. Overleg met de Directie van den Wierin- germeerpolder voerde tot een aanvaarden van grond in erfpacht en 10 April 1937 vond de openbare aanbesteding plaats onder lei ding van het architectenbureau Dekker en Koster te Schagen. De bouw werd gegund, zegt spreker, aan den laagsten inschrijver, de firma Blaauboer te Schagen voor dc som van rond f20.000. lieden zal de bank in dienst van onze jonge gemeenschap worden gesteld. Het is mijn wensch, zeide dr. Hoogkamer, dat dit gebouw een stoffelijk bewijs moge worden van de innerlijke krachten, welke leven on der de vertegwoordigers van ons geheele vaderland, hier samengebracht tot ontwik keling en bloei van onze nationale aan winst, dc Wieringermeer. Dank aan velen. Spr. betuigt allen, die medegewerkt heb ben tot de verwerkelijking van het ideaal der initiatiefnemers, zijn hartelijken dank. De Centrale Bank te Utrecht, de Directie van den Wicringenncerpoldex-, de architec ten Chr. Dekker, Schagen en P. J. Koster, Zeist, den opzichter Postma, de aannemer, de heer Blaauboer, de heer v. d. Hoven, hoofduitvoerder, worden met groote erken telijkheid genoemd. Bouwcommissie draagt het ge bouw over. Dr. Hoogkamer gaat dan over tot de officieele overdracht van het ge bouw aan de Coop. Boerenleen bank, „Wieringermeer W.A.", wel ke overdracht hij symboliseert in 't overhandigen van den sleutel der bank aan den directeur. Een krachtig applaus weerklinkt en thans vraagt de heer G. SchoorI opnieuw de aandacht voor het uit spreken van de openingsrede. Openingsrede van den voorzitter. 't Is in Mei 1932 geweest, aldus spr., dat ondergeteekende en de heer Addens het plan hebben opgevat om in de Wieringermeer te komen tot oprichting van een Coop. Boeren leenbank. Niemand zal ons ten laste kunnen leggen, dat wij, ons pioniers voelende, in onzen mooien polder met onze Coöperatieve gedachte op dit terrein te laat zijn geweest. Op den avond van den 5en Juli 1932 is de Wieringermeer in het gebouw van Maat schappelijk werk te Slootdorp met het ont staan van de Coöp. Boerenleenbank een nuttige instelling rijker geworden. In een buitengewone Alg. vergadering, ge houden op 17 October daaropvolgend werd een definitief bestuur gekozen, bestaande uit: G. SchoorI, voorzitter; J. G. Addens, vice-voorzitter, H. Olsder, secretaresse, A. P. Hoogkamer, 2e secretaris, Th. H. Tijsma, Alg. Adjunct, en voor den Raad van Toe zicht werden gekozen: Th. List, voorzitter, T. J. Terwisga van Scheltinga, vice-voorzit- ter, F. J. tei Borgh, secretaris.. Nadien hebben in beide besturen reeds weer ver schillende mutaties plaats gehad. De heer J. A. Woldering werd tot kassier benoemd, waarmede we een zeer gelukkige keeuze hebben gedaan. Reeds terstond voldoende be langstelling. In ons eerste jaar mochten we ons alreeds direct verheugen in een voldoende belang stelling, welke zich hoofdzakelijk bewoog op het terrein van de spaargelden. 1933 is zeer gunstig verloopen; per 31 Dec. van dat jaar werd een eindcijfer bereikt van f62526.67. Dit bedrag van het eerste jaar heeft terdege aangetoond de bestaans mogelijkheid van een Boerenleenbank hier ter plaatse. Het eerste landbouwcrediet. In 1934 werd het eerste landbouwcrediet aangevraagd en kon worden toegestaan. Nadat het eerste crediet loopend was, heb ben we ons toch nog een oogenblik afge vraagd, zou ons credietbudget kunnen gor den overschreden? Zulks maande ons tot groote voorzichtigheid, te meer omdat de totaal omzetcijfers over 1934 iets teruglie pen, nl. tot f55892.66. Een persoonlijk onderzoek van het bestuur der Gentr. Bank te Utredht naar le finan- tieele perspectieven in onzen polder mocht voor ons gunstige resultaten opleveren en de moreele en finantieele toezegging maak te, dat we met vertrouwen 1935 konden te gemoet treden. 1935 heeft zich in een buitenge woon stijgende lijn bewogen. De ka pitaalstoename neemt snel toe, ter wijl de toegestane credietaanvragen daarmee geen gelijken tred houden, waarvan de kennelijke reden is de finantieele selectie van de pachters door de Directie van den Wieringer- meerpolder. De verhouding tot de zusterver eenigingen.' 0 Wij hebben alle moeite ten spijt niet het genoegen mogen smaken, voor de geheele Wieringermeer één bankinstelling te heb ben, welke illusie ons is ontnomen door de oprichting van een zustervereeniging, nl. de R.K. Boerenleenbank onder de ausipiciën van Eindhoven. Een gelukkig verschijnsel is echter dat we broederlijk of zusterlijk naast elkaar le ven en laten we hopen, dat in dezen groo- ten en schoonen polder voor ons beiden wel een plaats is. Met de zustervereeniging Wieringen moes ten ook regelingen worden gemaakt, die voor beide partijen bevrediging hebben ge schonken. Dank aan Wieringen voor hun zakelijke opvatting in deze. Inmiddels wer den we op verzoek als de baby bij den Ring Schagen van Boerenleenbanken inge schreven, en zijn daar nog wel de jongste naar ik meen. Per 31 Dec. 1935 konden we een eind cijfer bereiken van f 347.126.dit is zes keer zooveel als in 1934. Snelle stijging ledenaantal. Het ledenaantal is in 1936 vrij snel toe genomen; begonnen we met een 20-tal le den, in het eerste jaar in 1936 is dat op geklommen tot 84. In 1987 zijn we zelfs de eerste 100 gepasseerd. Het eindcijfer van den omzet in 1936 bedraagt in totaal f 1.215.801.11; dit is weer viermaal zooveel als in 1935. Per 1 Jan. 1937 besloten we den kassier geheel voor ons bankbedrijf op te eischen, waardoor de clientèle practisch iederen dag bediend zou kunnen worden. Huisvesting van den kassier. Het probleem huisvesting van den kas sier komt nu aan de orde. De heer Wol dering is bereid zelf voor huisvesting en kantoor te zorgen, doch na veel wikken en wegen, besloten we den 3on Febr. 1937 een eigen bankgebouw te stichten. Ons voorstel werd, na zorgvuldig over leg met het bestuur der Centrale Bank met algemeone stemmen aangenomen. Alvorens ik U dit gebouw, voor welks totstandkoming zoo enorm veel werk ver zet is. mag overdragen, wil ik U nog, aldus spr., dit zeggen: nooit of te nimmer nemen wij een ernstig besluit of het hestuur van van de Centrale Bank wordt er in gekend. Grootst mogelijke service. Verder hebben wij gemeend, U, leden, met een eigen bankgebouw een goeden dienst te bewij-zen, daar wij hierdoor in staat zijn U de grootst mogelijke service te geven ten gerieve van Uzelf. Ik mag zeker de verwachting uitspreken, dat ons gebouw voldoet aan de eischen des tijds en U de erste 20 jaar niet meer voor eenzelfde moeilijke ingrijpende beslising zult worden geplaatst. Hoopvolle voorspelling van den heer Woldering. Geen slechter dienst hadden wij U kun nen bewijzen, wanneer wij op bekrompen wijze voor enkele jaren naar een tijdelijke EEN HISTORISCH MOMENT. Dokter Hoogkamer overhandigt, als Voorzitter van de Bouwcommissie, de sleutel van het nieuwe Bankgebouw aan den Direc teur, den Heer SchoorL oplossing hadden gezocht, want dat zou de Bank in zijn ontwikkeling ernstig hebben tegengehouden. Bovendien mogen we, ge zien den omzet over 137, indien de laatste 2 maanden ons niet bedriegen het eindcij fer van de 2.000.000.— overschrijden en kunnen dan toch geen halve maatregelen nemen. De heer Woldering, Uw zeer gewaardeerde kassier, heeft zich bescheiden aan een voorspelling gewaagd en meent dat we over 3 a 4 jaar een omzet van f 5.000.000 zullen bereiken. Het zal dan toch de plicht zijn van Uw besturen om daaraan straks het hoofd te kunnen bieden; daarvoor is een behoorlijke outilage noodzakelijk. Bij de voorlaatste controle hebben wij ge constateerd, dat er 133 posten werden af gesloten op één dag, clat spreekt toch voor zichzelf. Ik durf bijna -wel te zeggen, aldus spr., dat een dergelijke snelle groei van een boerenleenbank als wij hier in zoo'n kor ten tijd hebben beleefd, wel een unicum zal zijn in de geschiedenis van ons Boeren leenbankwezen. Thans draag ik, U» Bestuur, Raad van Toezicht en leden ons schitte rend gebouw over en verklaar dé bank officieel voor geopend. Wederom applaudisseeren de aanwezigen geestdriftig. .gnt 9t' u» De heer P. SchoorI vervaardigde 'n prachige grafiek. Na eenige mededeclïngcn vn huishoude- lijken aard en het voorlezen van de ingeko men gelukwenschen, biedt de voorzitter den leden een prachtige grafiek aan, 'vervaardigd door zijn zoon, den heer P. SchoorI. Deze grafiek geeft duidelijk den groei der coöpe ratieve Boerenleenbank „Wieringermeer" weer en mag als een belangrijke aanwinst voor den inventaris van het nieuwe gebouw beschouwd worden. Stroom van gelukwenschen. De heer Visser, directeur-hoofdinspecteur van de Centrale Bank opent de rij van spre kers, die het bestuur en de bouwcommissie willen complimenteeren. Spr. noemt de ontwikkeling van de jonge Bank bijna Amerikaansch en dankt namens de Centr. Bank liet, bestuur voor dc toewij ding, ijver en voorzichtigheid, waarmede het doel der Bank hier wordt gediend. Dit doel is: verbetering van de boe renbedrijven en den individueelen toestand van den boer. Het wordt bereikt door onbaatzuch tigheid eenerzijds, door vertrouwen anderzijds, door een zoo billijk mo gelijke renteberekening en het stellen van aflossingsvoorwaarden overeen komstig het boerenbedrijf. Moge de bank dienen tot heil der bevol king van de Wieringermeer, eindigt spr. Burgemeester Lovink roemt daarna spe ciaal den heer G. SchoorI als goeden coope- rator en vervolgens huldigt de heer Bruin, die den heer Smeding als Directeur der Wie ringermeer vertgenwoordigt, den onderne mingsgeest der leiders. Hij acht het een ge lukkigen factor voor de toekomst, dat liet menschenmateriaal in de Meer zoo uitste kend is. Het heele land jaloersch op de Wieringermeerboeren! Burgemeester Peters van Medemblik stipt het beteekenisvolle feit aan, dat de gemid delde omzet van deze boerenleenbank hoogm is dan van andere banken. „Dat het heele land nog eens afgunstig worde op de boeren van dc W.meer!" roept spr. uit. Volgen felicitaties van den heer Bosker, bestuurslid en voorzitter Boerenleenbank, Wieringen, den heer A. C. Kemmeren, voor zitter der R. K. Boerenleenbank in de Wie ringermeer, den heer P. G. Luth, voorzitter Hol!. Mij. van Landbouw, den heer A. C. dc Graaf, voorzitter Chr. Boeren- en Tuin dershond. notaris Koomen, den architect Dekker, liet hoofd der school te Miuden- mecr den heer Aalders, den directeur der Boerenleenbank Anna Paulowna, den heer Geerlings en den lieer Addens, bestuurslid Coöp. Boerenleenbank „Wieringermeer", die de bouwcomm. dankt en dechargeert. Slotwoord. De heer G. SchoorI dankt tenslotte alle sprekers voor hun speeches. Bijzonder trof hem de wensch van de R. K. Bank, de goede samenwerking met dc „Wieringermeer" bestendigd te zien. Spr. dankt voorts degenen, van wie bloemstuk ken ontvangen werden en richt vervolgens eenige hartelijke woorden tot den kassier. Met de verzekering: „Niets is ons te v^el om de Boerenleenbank tot de hoogste, ont wikkeling te brengen" sluit voorzitter de bijeenkomst, welke door een voortreffelijke stemming gekenmerkt werd. Het nieuwe gebouw. Wat ons bij de bezichtiging van het nieu we gebouw terstond opvalt, is het feit, dat het exterieur een landelijk karakter ademt, terwijl toch niet te kort werd gedaan aan een hoogst moderne doelmatigheid. Rubbervloeren, stalen kozijnen, deuren en loketten, stalen meubelen in kantoor en wachtkamer, safe en coupon hokjes degelijk en fraai, hall, garderobe, enz. keurig inge richt, alles in crème en lichtgroene tinten. De besluurkamer op de bovenverdieping is fraai en harmonisch met de licht eiken be timmering, dito vloer en de zware eiken, groen bekleede meubelen. Overal licht en ruimte. De kassierswoning, welke op onopvallende wijze gescheiderf ligt van de kantoren, be vat eveneens groote, vroolijke vertrekken; een juweel van een huis. Melden wij nog, dat er centrale verwar ming is en een ruime garage. De architecten mogen trotsch zijn op hun ontwerp en de aannemer, de heer Blaau boer op de uitvoering daarvan. Het' nieuwe'roodsteenen monument te Middenmeer zij een trekpleister voor de boe ren uit Nederland's jongsten polder! Een duiker in t Laantje. Koude teer op den Burenweg. De Schager sluis heeft afgedaan. De Tolkerdijk wordt verbeterd. De heer Timmer man herkozen als hoofdingeland voor de Schager Kogge. Verbete ring van Nesdijk en Nes in zicht. Vergadering van het Dag. Bestuur met Hoofdingelanden op Zaterdag 23 October '37 's morgens 11 uur in liet raadhuis te Scha gen. Voorzitter de heer D. P. Timmerman, se cretaris-penningmeester de heer P. Hopman. Opzichter de heer J. Keesman Czn. De vergadering is voltallig. Na opening volgt vaststelling van de no tulen. Mededeelingen en ingekomen stukken. De Voorzitter deelt vervolgens mede, dat een monteur een reparatie heeft verricht aan den Diesel-motor. Na verloop van tijd zal men voor een ernstige reparatie staan, doch nu js alles in orde. Bovendien is een muur tje in den waterloop gemetseld, met het oog op het aanslaan van den motor. In 't Laantje is een duiker gelegd, omdat de menschen, die aan den W-kant van 't Laantje wonen, niet genoeg water konden krijgen. Tolkerdijk, Lollenweg en Burenweg zijn overgeteerd; de laatstgenoemde weg is be handeld met koude teer, dit is een proefne ming. Naar het den voorzitter voorkomt neemt, het wegdek te weinig split op; dc toe komst zal echter uitwijzen, hoe de weg zich zal gedragen. Bij de ingekomen stukken bevindt zich een circulaire van Ged. Staten, waarin wordt aangegeven, op welke wijze een spoedige be handeling van aanvragen om ontheffing van verbodsbepalingen inzake het Wegenregle ment kan worden bewerkstelligd in ver band met de woningbouw. De secretaris wijst er nog op dat men riet zoo spoedig vergunning kan krijgen voor bot leggen van bruggen en dammen als sommi gen schijnen te gelooven. Intusschen geven Ged. Staten nu den weg aan om tot een snel lere behandeling te geraken. Dc uitkepring aan den Polder ingevolge de wegenbijdrage-verordening bedraagt over 1936 f 3600. Mededeeling wordt verder gedaan van de verbreeding van een oprit brug Burenweg en ook dat een tweetal uitgangen van lande rijen liggende tussrhen bet kanaal Schagen- Kolborn en den Westfriescben diik zullen uitkomen op den omloop naar de Keins, ter wijl eerst was overeengekomen, dat deze landerijen bun uitgang zouden hebben op den provincialen weg. Verpachting singels en slnls. Aan de orde is het voorstel tot machtiging voor verpachting van de singels cn de sluis. Vetwormpjes en pukkels ontsieren het gelaat. Purol doet ze verdwijnen en maaktdehuidzuiveren gezond De Voorzitter zegt, dat van de sluis boel weinig meer gebruik wordt gemaakt, we meenden goed te doen, aldus spr., de pacht prijs te laten bestaan, maar deze vast te stel len op f 1.De huurprijs van het huis cn erf vast te stellen op f 125.De sluis brengt nu dus practisch geen geld meer in het laad- je, wat een gevolg is van de openstelling van het nieuwe kanaal. Slechts door een beurt schipper wordt de sluis nog gebruikt. De vergadering gaat met de prijzen ac- coord en ook met een verhooging van de pacht der singels van f 150.op f 1G0.-. Het voorstel tot wijziging -en aanvulling van de overeenkomst van 3031 Maart 1934 met de Provincie Noordholland behelst: a. de grootte van het aan den Polder over gedragen gedeelte van perceel Sectie G no. 487 van 310 c.a. te wijzigen in ong. 170 c.a, (nieuwe tochtsloot StecnenpijpTramsloot). b. de grootte van he perceel Sectie G no. 524 van ong. 150 c.a. te wijzigen in ong. 450 c.a. (langs den provincialen weg bij do Loet.) c. door de Provincie aan den Polder over te dragen een gedeelte van perceel Sectie a no. 464, ter grootte van ongev. 175 c.a. (bij de westelijke uitmonding van den noordelij ken spoorwegduiker. d. de duiker in den provincialen weg Schagen—Oudesluis, in de dijksloot bij de Keins, te doen vervallen. Na toelichtingen van den Voorzitter en den secretaris wordt comform het voorstel besloten. Verbetering van den Tolkerdijk. In behandeling komt het voorstel om den Tolkerdijk van Tolke af lot den Groen vel derwpg en van de Drie sprong af tot de Val'kkoogerdijk van een gesloten wegdek te voorzien. Dc kosten hiervan worden geraamd op pl.m. f 7500.Het genoemde wegge deelte wordt dan op dezelfde wijze verbeterd als in 1937 het gedeelte Tolke tot provincialen weg. Het Be stuur te machtigen tot uitvoer van het werk in eigen beheer. De Voorzitter zegt, dat dit voorstel verge zeld gaat van een begrooting van den ons zichter. Wij hebben gemeend door te moeten gaan met de wegenverbetcring Benen ander gerond geheel te verkrijgen. Een en ander gaat wel met kosten gepaard, maar daarte genover staat, dat we den Loeterdijk kwijt zijn. Z.h.s. gaat de vergadering met het voor stel accoord. Conversie van geldleeningen. --Voer-vervroegde aflossing komen in aan merking de volgende leeningen: leening Dec. 1933; groot f 12Ü00.—1/1 1938 nog f GODO a 4% leening Juli 1935 groot f 4000. 1/1 1938 nog f 3000 a 4 3/8 leening Juni 1936 groot f 8250.—, 1/1 193S nog f 7700.— a 41/, leening Sept. 193(5 groot f 7200—, 1/1 1938 nog f 6300.— a 41/2 Voor deze vervroegde aflossing is i% boete verschuldigd. Noordhollandsch Landbouwcre diet te Alkmaar is bereid een nieuwe leening groot f 23000.te verstrekken tegen 3J4 rente zonder kosten; terwijl de aan die in stelling verschuldigde boete voor vervroegde aflossing ad f. 140.wordt kwijtgescholden. Leening ten behoeve van de verbe tering Tolkerdijk. Landbouwcrediet is voorts bereid bevonden een leening groot f 7000.(voor verbetering Tolkerdijk) met die van f 23000— te verbin den op dezelfde voorwaarden. Het aflossings plan is zoo gesteld, dat de aflossingen gelijk blijven als ze bij de oude leeningen waren vastgesteld, en de nieuwe leening wordt af gelost in 8 jaarl. gelijke termijnen, eerste aflossing in 1939. Aflossingsnlan: 1938 f 3450.1939 t/m 1941 f 4325: 1942 en 1943 f 2825; 1944 f 2325; 1945 en 1946 f 1425; 1947 t/m 1951 550, Het Dag. Bestuur stelt voor, na vervroegde aflossing van f 23000.—, een nieuwe leening bij genoemde instelling groot f 30000 aan te gaan op dc eerder genoemde voorwaarden. De heer Jm. Blaauboer Kz. vraagt of nog is onderzocht of men voor een lager rente percentage klaar kon komen. De Voorzitter antwoordt, dat men bij vier instellingen zijn licht heeft opgestoken: Landbouwcrediet kwam met de voordeel ig- ste aanbieding en daarop willen we dus in gaan. Hierna wordt overeenkomstig de voorstel len besloten. Verkiezing hoofdingeland Schager- kogge. Volgt de verkiezing van een Hoofdinge land voor het Heemraadschap de Schager- kogge; aftredend is de heer D. P. Timmer man. Met op één na algemeene stemmen wordt de heer Timmerman herkozen en neemt de benoeming weer aan. De rondvraag. De heer Jm. Blaauboer Kzn., heeft met genoegen kennis genomen van het voorstel tot verbetering van den Tolkerdijk. Spr. wil echter ook al komt hij niet niet voorstel len de aandacht vestigen op den weg, waaraan hij woont (Nes) Verbetering van de bochten in den Nesdijk en Nes is noodig; het slipgevaar is op deze punten lang niet denkbeeldig. Speciaal noemt spr. de boch ten bij De Jong en Barsingerhorn. Wanneer je hier rijdt met de auto en je bent er niet thuis dan is het niet ongevaarlijk. Spr. geeft daarom in overweging het paarden pad uit te breken en op de boeken een klinker bestrating aan te brengen. De Voorzitter zegt in zijn antwoord, dat het de bedoeling is t.z.t. den Nesweg van een stofvrij wegdek te voorzien. Inderdaad behoeven dc hoeken verbetering cn spr. z::I daarom zooveel mogelijk aan den wenk'van den heer Blaauboer voldoen, in 't belang van den Polder en ook in 't belang van den verbetering van bet volgend jaar. Hierna volgt sluiting en volgt gesloten zitting.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5