Sovjet-Unie stelt voorwaarden Japansche vlag op het Noorder Station Brand op olietanker DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Nieuwe concessies van Italië Driest optreden van Japansche visschers Euwe nogmaals geslagen Record-vlucht van Fransche vliegboot Verre Oosten-conferentie uitgesteld «wL WOENSDAG 27 OCTOBER 1937. 81e Jaargang. No. 10403. Uitgove der N.V. v.h. Tropmoe Co. Scbogen. NON-INTERVENTIE VRIJDAG STEMMING OVER DE ONTWERPRESOLUTIE. De ondercommissie voor de niet- inmenging is gistermiddag omstreeks vier uur weder bijeengekomen. Alle vertegenwoordigers, met uit zondering van den Rus, Maisky, wa ren het in wezen eens met de ter men van de ontwerp-resolutie van 22 October. De resolutie zal met de amende menten aan de betrokken regeerin gen worden voorgelegd. Vrijdag a.s. zal een nieuwe bijeen komst worden gehouden. De resolu tie zal dan, naar men hoopt, in haar uiteindelijken vorm worden goedge keurd. De Russische vertegenwoordiger, Maisky, I verklaarde, dat zijn regering bereid is, de ontwerp-resolutie van 22 October te aan- I vaarden op drie voorwaarden. In de eerste plaats, aldus luidt het Rus sische standpunt., moet iedere terugtrekking van vrijwilligers op den grondslag van even redigheid geschieden. In de tweede plaats is de Russische re geering slechts tot overweging van het toe kennen van oorlogsrechten bereid, nadat alle vrijwilligers verwijderd zullen zijn. Wan neer de sovjet-regeering de overtuiging zal hebben, dat .het overgroote deel der vrijwilli gers werkelijk verwijderd is en dat geen nieuwe versterkingen voor de opstandelin gen aankomen, waaruit blijken zal, dat men oprecht wenscht aan alle inmenging een ein de te maken, zal zij er wellicht in toestem men, de toekenning der oorlogsrechten te overwegen, doch zij behoudt zich het recht voor, zelf te beoordeelcn, wanneer het oogen- blik daarvoor gekomen is. In de derde plaats houdt de sovjet-regee ring vast aan de opvatting, dat het toezicht op de landsgrenzen en dat op de zeegrenzen afhankelijk van elkaar zijn en dus als een eenheid beschouwd moeten worden. Maisky beschuldigt Italië. De sovjet-regeering is van meening, aldus Maisky, dat de leden der commissie zich bij voorbaat verplicht moeten achten, de door de naar Spanje te zenden commissies ge noemde cijfers als grondslag te aanvaarden. Maisky verklaarde tenslotte, dat nog steeds Italiaansche versterkingen in Spanje aankomen en dat. nog slechts twee dagen geleden drie Italiaansche regimenten te Cadiz ontscheept zijn. De Italiaansche regee ring, aldus de Russische vertegenwoordiger, tracht den voorgestclden neutralen commis sies de handen tc binden door officieel me de te deelen, dat. in Spanje slechts 40.000 vrij willigers strijden. Even vóórn egen uur is de bijeenkomst der ondercommissie voor de niet-inmenging die bijna vijf uren geduurd heeft, gesloten. Den voorzitter en den secretaris van de niet-inmengingscommissie is verzocht on middellijk voorbereidende maatregelen te bestudeeren voor twee commissies, welke naar Spanje gezonden moeten worden en een lijst op te stellen van personen, die zitting kunnen hebben in deze commissies. Een door Maisky aan het einde der bij eenkomst afgelegde verklaring, dat Sovjet- Rusland er wellicht in zal kunnen toestem men te beraadslagen over het toekennen van oorlogsrechten, nadat de groote meer derheid der vrijwilligere zal zijn terugga- trokken, beschouwt men in Britsche krin gen als een aanzienlijken vooruitgang op het vroegere standpunt der Sovjet-Russen en een goed voorteeken voor Vrijdag te maken voortgang. Grandi stelde voor, dat de naar Spanje te zenden commissies zouden bestaan uit vertegenwoordigers van zes naties. Hij drong er op aan, dat de leiding ervan zou berusten bij iemand van hooge moreele en politieke integriteit. Groot Britannië, Frankrijk, Italië, Duitschland, Portugal en Sovjet Rusland zouden volgens Grandi ieder een vertegen woordiger in deze commissie moeten heb ben, terwijl de hooge commissaris tot een neutrale mogendheid zou moeten behooren. Nieuwe instructies voor Grandi. In politieke kringen te Londen geeft men, volgens het Hsb. uiting aan zijn wantrouwen naar aanlei ding van het door den diplomatie- ken medewerker van de „Evening Standard" uit Rome gemelde be richt, dat Mussolini aan graaf Grandi nieuwe instructies heeft ge geven, inhoudende dat het Britsche plan in zijn geheel zal worden aangenomen, dat van beide zijden niet 1000, maar zelfs 5000 vrijwilli gers zouden worden teruggetrok ken en dat Italië er niet langer op zou staan, eenparige instemming van alle leden der non-interventie commissie te eischen, m.a.w. dat indien Rusland bezwaren mocht maken het plan toch zal kunnen doorgaan. Indien een of meer mogendheden zou den weigeren het plan te aanvaarden, zou Italië toch bereid zijn zich er bij aan te sluiten, indien er onder de andere staten eensgezindheid bestaat omtrent dc politiek, welke moet worden gevolgd om de Britsche voorstellen tot uitvoering te brengen. Door hun consul-generaal ge maand, de Indische overheid te gehoorzamen. Tientallen malen kwamen strub belingen voor. De consul-generaal van Japan te Batavia heeft, aldus het „A. I. D.", naar aanleiding van de beschieting van dc „Tokuei Maru" door Hr. Ms. „Flores", de visschers, voor zoover van Japanschen landaard en in Ned. Indië gevestigd, nogmaals doen waarschuwen, vooral dadelijk gevolg te geven aan de seinen van schepen der Indische overheid. Wij meenen te weten, aldus het blad, dat dit niet de eerste maal is, dat van het Ja pansche consulaat-generaal een dergelijke waarschuwing tot dc visschers is gericht. Van de zijde der politiediensten verrichten de marineschepen is in den beginne veel lankmoedigheid betracht, doch daarmede is weinig bereikt. Integendeel, de gevallen van overtreding der kustvisscherij-ordonnatie door Japansche visschers hielden aan en de houding daarbij door de visschers aangeno men, werd in vele gevallen driester. Volgens de Preangerbode zijn in de laatste twee a 3 jaar meer dan twintig gevallen vooi-gekomen, waarin de polilie het te kwaad kreeg met deze Japanners. Er is een lijvig dossier gevormd over deze gevallen, waarvan vele niet aan de publiciteit konden worden prijs gegeven! Diefstal en bedreiging. Ons kwam, aldus het blad, een geval ter oore, waarbij de Japansche visschers aan land gingen en zich uit de tuinen van de be volking diverse artikelen toeeigenden, waar na zij verdwenen. In een ander geval ont vingen de gewaarschuwde en achtervolgde Japansche visschers den marinesloep in een Stand 6'/2 - 3'/2 dreigende houding, met geweren. De sloep commandant zou zijn teruggekeerd om na dere instructies over eventueel gewapend optreden tegen de visschers te vragen. En zoo is er meer. De mogelijkheid tot het verkrijgen van vergunning voor dc uitoefening van de kust- visscherij schijnt den laatsten tijd niet groot te zijn. Verschillende aanvragen, o.a. van Japansche zijde, moesten van de hand wor den gewezen. Wat het optreden tegen de „Taisihin Ma ru" betreft, dit kan, evenals het optreden tegen de „Tokuei Maru" slechts gezien worden als de consequentie van het ne- geeren der seinen en waarschuwingsscho ten. De omstandigheden in de berichten genoemd, spreken voor zichzelf. Inmiddels kon slechts door de aanwezig heid van Hr. Ms. „Flores" met het vlieg tuig op deze wijze worden opgetreden. Den politie/booten, welke straks het werk, thans nog door marineschepen uitgevoerd, zullen overnemen, wacht een zware taak. Meesterlijk spel van Aljechin In de groote zaal van de Dieren tuin te Den Haag werd gisteravond de tiende partij om het wereldkam pioenschap schaken tusschen Dr. M. Euwe en Dr. A. Aljechin gespeeld. Euwe gaf op na den veertigsten zet, waardoor Aljechin winnaar werd en zijn voorsprong vergrootte tot 6K punt tegen 3V* voor Euwe. Euwe stelde teleur. Toen dr. Euwe, kennelijk onder den in- loed van indispositie, de zesde, zevende en achtste partij verloor, hebben wij er geen oogenblik aan getwijfeld, dat hij zijn goe den vorm terug zou vinden. Doch eerst de ze tiende partij is, naar onze meening, een leuretelling gewordenWat dr. Aljechin gis teravond tegen een klaarblijkelijk op volle kracht spelenden wereldkampioen wist te bereiken, is ten eencnmale fantastisch, het maakte op ons, toeschouwers, den indruk van tooveren met schaakstukken. Het be gin (Nimzowitsch-verdediging) verliep rus tig en wel was het duidelijk, dat omstreeks den achttienden zet een ontzaglijk moeilijk te beoordeelen stelling was ontstaan, maar dat daaruit reeds binnen 4 zetten een be slissende wending zou voortkomen, zonder dat Euwe een voor iedereen duidelijke fout had gemaakt, (eerst later bleek, dat hij. inplaats van 23... pc6, 23h6 had moeten spelen) dat had niemand gedacht. Wat er in het spel van den wereldkampi oen op het oogenblik ontbreekt, laat zich moeilijk vaststellen. Het schijnt, dat hij. zich nog meer zal hebben te concentrecren, om een Aljechin in dergelijke conditie te verelaan. Vóór alles echter mag hij den moed niet verliezen, doch hij heeft reeds in 1935 bewezen, daar toe ten volle de kracht te bezitten. Mevrouw Maroczy vond in Aljechin's overwinning aanleiding, hem te huldigen met een echte poes, van oranje kleur, waar mede de uitdager, overgelukkig, de zaal ver liet. Negen slachtoffers De Zwarte Zeesnelt de „Me gara" te hulp. Het draadlooze station te Land- send heeft naar Lloyds verneemt, gisterochtend om 10.26 u. Greenwich- tijd het volgende noodsein opgevan gen van het Nederlandsche motor- tankschip „Megara": „SOS, positie 18 mijl ten Noord-Westen van het eiland Yeu, 40 mijl ten zuiden van de monding der Loire." De „Megara" behoort toe aan de petrole- ummaat schappij „La Corona" te 's-Graven- hage. Het schip meet bruto 7992 en netto 4506 ton; het is gebouwd in 1929 bij de Atel Chan de la Seine Man Le Trant. De „Me gara" was uit Houston in Texas naar Pauil- lac vertrokken, was daar op 22 dezer aan gekomen en thans ter voortzetting van zijn reis onderweg naar Hambcl in Engeland. Nader bleek dat er op het schip brand was. Om 11.32 uur kwam bij Lloyds een telegram binnen, waarin wordt gemeld, dat de brand aan boord van de „Megara" is uitgebroken tenge volge van een ontploffing. Verscheidene schepen bevinden zich in de nabijheid voor het verleenen van assisten tie. De maritieme commandant van Roche- fort heeft den torpedojager „Ouragan" in structie gegeven zich naar de plaats des onhcils te begeven voor het verleenen van hulp. De „Quragan" is daarop van zijn lig plaats bij het eiland Ré vertrokken. Brand gebluscht? Een later bericht luidt: De brand aan boord van het tankschip is gebluscht en er is medegedeeld, dat verde re assistentie niet meer noodig is.. Onmiddellijk hulp uit Nederland. Zoodra het bericht van den brand te Rot terdam bekend was, is de zeesleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit's Internationale Sleepdienst tusschen 11 en 12 uur uit Douar- nenez vertrokken voor het verleenen van hulp. Bij L. Smit en Co's internationalen sleep dienst is bericht ontvangen, dat de „Zwarte Zee" gisteravond om zeven uur bij de „Me gara" is gearriveerd. De positie van het schip was toen 46 gr. 55 min. n.b. 2 gr. 57 min. W.L. Ernstige Chineesche nederlaag bij Sjanghai Schacht wijkt voor Göring Zijn aftreden zou reeds een feit zijn. Officieuse kringen tc Berlijn ontkennen, dat Hitier tot dusverre een verzoek om ont slag van Schacht als minister voor econo mische zaken, zou hebben aanvaard. De mo gelijkheid, dat dit geschieden zal, blijft ech ter bestaan. Sommige geruchten gaan reeds zoover te beweren, dat Schacht al afgetreden is, waardoor hij dan de finitief het veld zou hebben geruimd voor Göring. Naar verluidt zal het ministerie van Eco nomische Zaken opgeheven worden en zal het departement opgenomen worden in het bureau voor het vierjarenplan, dat, gelijk bekend, door Göring wordt gecontroleerd. Schacht blijft president der Rijksbank-, Groote veranderingen hebben plaats gegrepen aan het Sjanghai-front gedurende de laatste 24 uur. De Chineezen hebben een ernstige ne derlaag geleden. Hun sterkste stelling, Tsjapei, is gevallen en moest ontruimd worden. Alarmeerend was gisteren reeds het feit, dat de Ja panners Tatsjay hadden bezet en de spoorwegverbinding SjanghaiNan king wisten te verbreken. Eerst scheen het Chineesche opperbevel voornemens Tsjapei, ondanks de hachelijke positie, waarin het na kwam te liggen, toch te behouden. Het bleek niet mogelijk. Na een moordenden aanval van de Japansche matrozen nit de pas veroverde stelling Tsjapei is hedenmorgen te 6 uur 50 min. de Japansche vlag op het Noorder-station geplant. Hierdoor hebben le Japanners hun voor naamste hinderpaal voor Sjanghai opgeruimd. De Japanneezen he'bben voorts de ren baan van Kiangwan bezet, welke onmid dellijk naast het dorp Kiangwan is gelegen Om half acht werd de opmarsch voort gezet in den geheelen sector van Sjapei en het Hongkioe-park. Andere Japanscht strijdkrachten trek ken uit Tasjang op in de richting van den spoorweg SjanghaiNanking.* Het schijnt, dat de Chineezen Nansiang nog hebben kunnen behouden. Chineesche aanval in het Noorden In het hoofdkwartier van Tsjang-Kai-Sjek is een telegram ontvangen, waarin gezegd wordt, dat de Chineesche troepen in het noorden tot een hevigen aanval zijn overge gaan. Twee divisies zijn over de Tsjang in het noorden van Honan getrokken en lieb- ben de: Japansche troepen, die door gene raal Doihara gecommandeerd worden, zware verliezen toegebracht. Bij zijn terugkeer van het front aan den spoorweg TientsinPoe- kau heeft generaal Li-Tsoeng-Jen, de heken- de commandant van Kwangsi, verklaard, dat zich in Kwangsi ten minste een millioen geoefende soldaten bevinden, terwijl twee millioen voor den dienst geschikte mannen eenige militaire opleiding genieten. „China moet op de knieën." De woordvoerder van het Japansche mini sterie van oorlog heeft tegenover een cor respondent van Havas verklaard, dat Japan vastbesloten is tot het einde door te zetten om de anti-Japansche agitatie in China voor goed te onderdrukken. Het Japansche leger zal den strijd niet staken, voordat de Nan- king-regeering van elk verder verzet tegen Japan heeft afgezien. Japan heeft geenerlei territoriale ambities in China, doch het zal HET SJANGHAI FRONT >SJANJENGTSÊN^ V UOEHOÖ tArr?ÏLNQ^ LOCTAMO ^EN5JAM !K.atin\>^0CT,eJL V tlO£yANG^ ^^ALOET5JENgg|^- AN S"A N A NGWAf SétaJ WANGTOE T5jAPFM^J*"^CP<3e tsingpoe sjangha^'°?;°Cn& WtHSwTfff NAN'A» soetkakoe <0KM J) SOENKIAN(|^/^u ^"2— Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT. Verwachting: Zwakke tot ma tige, Zuidelijke tot Zuid oostelijke wind, zwaar be^ wol kt tot betrokken met kans op regenlbuicn, wei nig verandering in tem peratuur. Verdere vooruitzichten: Weinig verandering. Barometerstand hedeamorgeaS au 768 Op verzoek van den kapitein van dc „Me gara" zal de „Zwarte Zee" heit schip escor teeren naar Southampton Wanneer de om standigheden zulks noodig maken, zal de „Zwarte Zee" het schip op sleeptouw ne men. Door de ontploffing is ernstige schade aangericht in het voorechip o.a. zijn beide ankers verloren gegaan. De weersomstan digheden waren gisteravond vrij goed. Bij de directie van de Bataafsche Petro- leum-Mij. te 's-Gravenhage is een telegram ingekomen van den kapitein der „Megara", waarin gemeld wordt, dat op het oogenblik van het verzenden van het telegram het voorechip nog in brand stond, doch deze brand had uien voldoende onder controle. De brand is ontstaan door een hevige ont ploffing nabij butaantank 20, die in brand is gevlogen. De dooden en gewonden. Het dek van het voorschip is ernstig be schadigd. De ankerspil is onbruikbaar. Twee Chineesche kwartiermeesters, de eerste stoker, een matroos en een pompman, allen Chineezen, zijn gedood. De timmerman, twee matrozen en de matroos jongen, even eens Chineezen, zijn ernstig gewond en over gegeven aan een visscherman om naar een hospitaal te worden gebracht. De Euro peanen zijn geen van allen gekwetst. De brand is uitgebroken op 18 mijl ten N.W. van Ile d'Ycu. Voor zoover hekend, voegt de B.P.M. hieraan toe, zal 't schip koers zetten naar Southampton en daarna zoo mogelijk, naar Amsterdam. geen genoegen kunnen nemen met beloften der Chineezen, noch met maatregelen, die de Nanking-regeering zal nemen om de anti- Japansche agitatie te doen ophouden. Het zal de uitwerking van deze maatregelen moeten afwachten alvorens zijn troepen te rug te trekken. Japan zal zoo spoedig moge lijk een einde maken aan de bezetting, doch „deze zal zoo noodig tien of twintig jaren duren". De anti-Japansche gezindheid zal pas kunnen verdwijnen, nadat een radicale wijziging van de onderwijsmethoden resul taat heeft gehad. Japan wil de integriteit van China niet schenden en het zal de souve- reiniteit van China eerbiedigen, doch spon tane bewegingen ten gunste van autonome, resp. separatistische regeeringen, zijn onver mijdelijk, indien Nanking de door de bevol king gewenschte Chincesch-Japansche sa menwerking blijft weigeren> „Lieutenant-de-Vaisseau Paris" over den Oceaan. De „Air France Atlantique" te Pa rijs deelt mede, dat de Fransche vliegboot „Lieutenant-de-Vaisseau Paris", na een tocht over den Oceaan, te 17.26 uur G.M.T., te Maiceio (in Brazilië) gedaald is na een afstand van 5780 kilometer te hebben afgelegd en dus het wereld afstandsrecord te hebben verbeterd. De „Lieutenant-de-Vaisseau-Paris", die Maandagmorgen tegen 7 uur G.M.T. vertrok ken is, had 25.000 liter benzine aan boord, voldoende om 35 uur zonder tusschenlan- ding te vliegen, in welken tijd naar bere kening een afstand van ongeveer 6200 kilo meter moest kunnen worden afgelegd. De vol-belaste vliegboot had bij het vertrek een totaal gewicht van 41.000 kg. Het wereldafstandsrecord voor vliegboo- ten bedroeg tot dusverre 5280 km. en was in 1935 gevestigd door dc Amerikaansche marinevliegers Macginnis en Wilkinson met een vliegboot van het type Consolida ted P 3 Y, waarvan een serie van meer dan 100 stuks voor de Amerikaansche marine is gebouwd. De commandant van de „Lieu- tenant", Guillaumet, behoort tot dc oudere piloten van de Air France en heeft ver scheidene malen den ïegelmatigen post dienst over den zuidelijken Atlantischen Oceaan gevlogen. Tot 3 November a.s. Gelijk reeds te verwachten viel is de ope ning van de negenmogcndhcdenconferentie te Brussel in verband met de Belgische re- geeringscrisis uitgesteld van 30 October tot 3 November. Hoewel de Britsche regeering de opening der conferentie op 30 October a.s. prepareer de, heeft zij in dit uitstel toegestemd, ten einde de Belgische regcering geen moeilijk heden in den weg te leggen. Het officieele besluit omtrent het uitstel wacht thans op de toestemming der andere betrokken mo gendheden. Het Hsb. meent te weten, dat Duitschland niet aan de conferentie deel zal nemen, om noch China, noch Japan voor het hoofd te stooten*

Schager Courant | 1937 | | pagina 1