De hel bij Sjanghai losgebroken DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER De lalhoiiebe irbeideisbe weging en de Dienstplicht Acht Hagenaars gearresteerd UIKEN is KOOPEN ij CLDECK Stuurloos jacht op de Midd. Zee aangetroffen Woelingen in Fransch-Marokko Britsch vrachtschip beschoten Hotelbediende besteelt Amerikaan Hoornsche Crediet- en Effectenbank N.V. Gaan we den winter tegemoet 1 DONDERDAG 28 OCTOBER 1937. 81e Jaargang. No. 10401. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. n'CoiiiVinl Tsjapei één ziedende vlammenzee Meesterlijke terugtocht der Chineezen INTERNATIONALE CONCESSIES NEMEN DE VLUCHTELINGEN OP. Na de groote doorbraak van gisteren heb ben de beide partijen nieuwe stellingen be trokken. Buitenlandsche militaire kringen •prijzen den Chineeschen terugtocht uit Tsjapei en Kiang Wan, welke zij een hachelijke manoeuvre noe men, welke op meesterlijke wijze is ten uitvoer gelegd. Tsjapei staat thans aan alle kanten in vlammen. De brand heeft een oppervlakte van vier bij drie kilometer bereikt. Het is de grootste brand, welke Sjanghai ooit heeft geteisterd. Tsjapei, waar vroeger een half millioen menschen woonden en dat een groot industrie-centrum was, is geheel door de vlammen verteerd. Chineesche doodsverachting. De Chineezen hebben de stad nog niet ge heel ontruimd, in de straten, welke door bom men en granaten zijn vernield, liggen nog eenige honderden Chineesche scherpschut ters, die de Japansche troepen bestoken en een warenhuis van zes verdiepingen is bezet door een Chineesch bataljon, dat eenige stra ten met mitrailleurs bestrijkt en de opruk kende Japansche troepen met handgranaten werpt. De Chineesche troepen hebben zich zeer dapper gedragen. Een woordvoerder van het Japansche le ger hee£t verklaard, dat zich geen enkel ge val heeft voorgedaan, waarin een Chineesch soldaat zich overgaf! Een deel van het Chineesche leger heeft stellingen betrokken langs de Soetsjau- kreek, terwijl een ander gedeelte de achter hoede vormt, terwijl ook afdeelingen naar Nan Hsiang ziin getrokken. De Chineezen en Japanneezen staan thans bij de spoorbrug over de kreek vlak tegen over elkander. Men venvacht, dat de Chi neezen deze brug in de lucht zullen laten vliegen, zoodra de Japanneezen zullen pro- heeren er over te trekken. De nacht van Woensdag op Donderdag verliep tamelijk kalm. Vluchtelingen. Een vertegenwoordiger van Havas is ge tuige geweest van de toelating van onge veer 5000 Chineesche vluchtelingen tot de internationale nederzetting. Tienduizenden menschen, die naar de concessie stroom den, werden tegengehouden hij den spoor wegovergang van de lijn Sjanghai-I-Iang- tsjau, welke gesloten was en door Britsche troepen en politie bewaakt werd. Op last der autoriteiten werden de bommen te 16.15 uur geopend cn na een half uur weer ge sloten. Een reusachtige menigte bleef onbe schut en zonder voedsel buiten de conces sie. De meeste vluchtelingen hebben vrijwel niets bij zich. Japanners schieten op vrouwen en kinderen. De Japansche troepen, die snel naar de Soetsjau-kreek oprukken, hebben verschei dene mitrailleurs opgesteld, waarmede zij de spoorbrug bestrijken* waarover de vluch telingen uit Tsjapei naar het zuiden trek- De vier inzittenden verdwenen Tiuee hunner Nederlanders. In de buurt van het eiland Riou (bij Marseille) hoeft men een klein jacht „Coquelicot" aangetroffen, dat stuurloos en zonder opvarenden op de Middel landsche Zee rond dreef. Men heeft kunnen vaststel len, dat er vier menschen op het jacht waren, dat toebehoorde aan 'n Nederlander, de 25-j. heer Brod- haag. Een jonge vrouw, die zich eveneens aan boord moet hebben hevonden, zou Maria Cornelia Wainelen heet en. Deze is op 21 Januari 1916 te Utrecht geboren. De beide andere opvarenden waren Fran- cisco Hornandez de Agierro, de 24-jarige zoon van den Cubaanschen zaakgelastigde te Brussel en Santiago Alonso Yllera, een 26-jarige jongeman. Het schijnt, dat dit ge zelschap door een storm is verrast en, wei nig bedreven in het zeilen, over boord is geslagen. In het jacht bevond zich een groo te voorraad wapenen, geneesmiddelen ge reedschappen en verscheidene zeekaarten, uit welke laatste valt af te leiden, dat de jongelui van plan waren een langdurigen kruistocht te maken naar Napels en Zuid- Italië. Geen enkel slachtoffer is gevonden. ken. Zij schoten verscheidene malen op de menigte, waaronder tal van slachtoffers vielen. Volgens de waarnemingen van oog getuigen, was deze menigte voor het mee- rendeel samengesteld uit vrouwen en kin deren. Er bevond zich geen enkele Chinee sche soldaat onder, daar de Chineesche mi litaire autoriteiten eerste de evacuatie der vrouwen en kinderen hebben willen verze keren. Amerikanen vuren uit zelfver dediging. Volgens berichten uit Sjanghai heeft ad miraal Yarnell, de bevelhebber der Amori- kaansche vloot in de oost Aziatische wate ren, den in de internationale nederzetting gestationeerde mariniers bevel gegeven di rect het vuur van aanvallende vliegtuigen te beantwoorden. Dit bevel werd uitgevaar digd, toen na den terugtocht der Chinee sche troepen hevige gevechten uitbraken in de buurt van de nederzetting en duizen den Chineesche vluchtelingen bescherming zochten in de nederzetting. Groote slag in het Noorden op komst. De Japansche troepen trekken ten Zuiden van TientsinPoelcau steeds verder en zullen thans in de vlakte ten noorden van de Gele Rivier slag moeten leveren tegen 230.000 man Chineesche troepen onder comimando van generaal Han foe Tsjoe. De hoofdtroep van het Japansche leger rukt op langs den spoorweg Tientsin Poelcau. Gisterochtend tien uur hebben de Japan sche troepen Toeng Woe Tsjan, vier kilome ter ten zuiden van de Niantsepas bezet. De Niangtsepas is thans geheel in handen van de Japansche troepen en de troepen ruk ken lang den Tsjengtai spoorweg op naar Taijoean. DRIE INBOORLINGEN BIJ BOT SINGEN GEDOOD. FRANSCHE POLITIEMANNEN MET STEENEN BEKOGELD. Het verzet in Fransch-Marokko steekt gedurende de laatste dagen het hoofd weer op. De onrust onder de bevolking heeft gisteren drie dooden geëischt, terwijl een groot aantal Fransche politiemannen door messen en steenworpen werd ge wond. Een hevige botsing vond plaats nabij de moskee van Port Lyautey. waar ongeveer honderd Marokkanen, die uit de moskee kwamen, de politie te lijf gingen, aldus Un. Press. De politie, die in dezen aanval aanvan kelijk niets anders zag, dan een sympathie- betooging voor de dezer dagen gearres teerde Marokkaansche leiders, bepaalde zich aanvankelijk tot pogingen om de me nigte te verspreiden. Maar de menigte antwoordde met een ha gel van steenen. Er volgde een woest hand gemeen, waarbij verscheiden agenten door messteken, werden gewond. Gendarmes haalden daarop hun revolvers voor den dag en vuurden op de menigte met het gevolg, dat drie Marokkanen werden gedood. Kort daarop rukten troepen aan ter versterking van de politie. De voornaamste punten der stad werden be zet; de orde was toen spoedig hersteld. De Fransche autoriteiten hebben nog zes Marokkaansche leiders in hechtenis geno men, zoodat zich thans negen dezer voor mannen achter slot en grendel bevinden. De regeering te Parijs heeft den Fransohen autoriteiten in Marokko bevel doen toekomen, met onverbidde- delijke strengheid tegen de oproer lingen op te treden en iedere poging te smoren, die er op gericht is, den sultan af te zetten en het gezag der Fransche protectoraatoverheid aan te tasten. De groot-vizier te Rabat heeft den Pasjas en Caids van alle Marokkaansche steden be volen er op te letten, dat de moskeeën niet veranderd zullen worden in plaatsen, waar politieke beraadslagingen worden gehouden. Zij zullen iedere overtreding van deze richt lijnen moeten onderdrukken. Italiaansch jounalist moet Tunis verlaten. Wegens een viertal artikelen verschenen in het Italiaansche weekblad „Azione Colo- niale", waarin op bijzonder heftige wijze critiek werd uitgeoefend op het optreden van Frankrijk in Tunis, is een bevel tot uit wijzing uitgevaardigd tegen den Italiaan- schen journalist Daniels Occhipenti. Door rechtsche treiler. Engelsehe torpedojager snelt te hulp. De „Evening Standard" publiceert een bericht van Lloyds, volgens het welk een Britsch stoomschip giste renmorgen door een treiler der recht- schen is beschoten. Het radiostation „Land's End" deelt mede, van het Fransche tankschip „Scheherazade" het volgende bericht te hebben opgevangen, geadresseerd aan alle Britsche oorlogssche pen: „Van het Britsche s.s. „Stanray": Een rechtsche treiler heeft schoten op ons gelost en ons op 3% mijl afstand van Aviles aan gehouden." Aviles is een kleine have nabij Gijon. De „Stanray" is een schip van 880 ton, thuisbe- hoorend te Londen. Havas meldt nader, dat de Britsche ad miraliteit bericht heeft ontvangen, dat een van de Engelsehe torpedobootjagers, die in de Golf van Biskaje patrouilleeren in aller ijl naar Aviles vertrokken is. Een verzwaring der lasten, In het bijzonder voor de groote ge zinnen. Het R.K. Werkliedenverbond heeft zich met een schrijven gericht tot den Minister van Defensie en daar in eenige opmerkingen gemaakt en wenschen naar voren gebracht, ten aanzien van de sociale kanten van het bij de Tweede Kamer aanhan gig gemaakte wijzigingsvoorstel dienstplicht, waarbij wordt voorge steld een verhooging van het Jaar- lijksche contingent tot 32000 en het brengen van den eersten oefentijd voor het hoofdwapen van vijf en een half op elf maanden. Er wordt in dit schrijven op gewezen, dat zoowel door het een als door het ander, de last voor de gezinnen, waaruit de dienst plichtigen zullen genomen worden, aanmer kelijk wordt verzwaard en door de om standigheden wel in het bijzonder voor de grootere en groote gezinnen. Door de daling toch van het geboortecij fer dreigen de finantieele lasten aan de in lijving verbonden, zeer ongelijk te worden verdeeld en zullen zoo zwaar gaan drukken op de groote gezinnen, dat hiervoor een bil lijke oplossing moet worden gevonden. Velen worden uit hun betrek king ontslagen als ze dienen moeten. Voorts wordt de aandacht van den Mi nister gevestigd op het feit, dat het veel vuldig voorkomt, dat dienstplichtigen uit hun dienstbetrekking worden ontslagen en door hun laatsten werkgever niet worden teruggenomen, als de eerste oefentijd ver streken is. Daardoor worden uiteraard de lasten, aan den militairen dienst verbon den, zeer verzwaard. Door de verlenging van den eersten oefen tijd dreigt volgons adressanten het gevaar, dat dit euvel nog in omvang zal toenemen. Zij zouden den Minister daarom willen verzoeken, wel te willen overwegen, of aan de werkgevers de verplichting ware op te leg gen een jongeman, die een jaar, direct voor afgaande aan het vervullen van zijn mili taire dienstplicht, in dienstverband werk zaam is geweest, na het vervullen van zijn dienstplicht minstens voor drie maanden op zijn oude plaats terug te nemen. Verduistering van reischèques. Dezer dagen werd gemeld, dat ten na- deele van een Amerikaansch echtpaar, dat in een der groote hotels te Amsterdam lo geert, een aantal reischèques is ontvreemd. De man was plotseling ziek geworden en moest in een ziekenhuis worden opgeno men, waarna de vermissing werd ontdekt. De justitiedienst van het bureau Jonas Daniël Meijerplein, welke onmiddellijk in het hotel een onderzoek instelde, vond reeds dadelijk in een der koffers een tweetal der verdwenen chèqueboekjes, zoo dat het niet uitgesloten werd geacht, dat ook de andere chèques zes in getal ter waarde van ongeveer driehonderd dol lar tengevolge van slordigheid waren zoekgeraakt. De nasporingen werden even wel krachtig voortgezet, met het resultaat, dat gisteren werd overgegaan tot de arres tatie van een hotelbediende, die van dief stal der chèques verdacht wordt. Hij zou eenige ohèques hebben verzilverd en de overige vernietigd. Op hem werd een bedrag van een kleine honderd gulden ge- vond. De man zal voor den officier van Justitie worden geleid. Steuntrekkenden spelen hazard. Wederom, heeft de Haagsche po litie met succes een inval gedaan in een perceel, waarvan zij vermoedde, dat er reeds sinds eenigen tijd ge legenheid werd gegeven tot hazard spel, aan welk verderfelijk spel ook steuntrekkenden zouden deelnemen. Het speelhol, gevestigd in een bovenhuis in de Jacobastraat, was reeds geruimen tijd in de gaten gehouden en gistermiddag ongeveer 5 uur achtte de politie het oogen- blik gekomen een inval te doen. Politiemannen forceeren de deur. Twee inspecteurs, 'n brigadier en 8 recher cheurs reden in een aantal auto's, op ge noemd tijdstip voor de deur van liet boven huis. Aan hun sommatie de deur te openen, werd niet onmiddellijk gevolggegeven, waar op de politiemannen de deur forceerden door het rampje stuk te slaan om vervol gens het slot aan den binnenkant open te maken. Omsingeld In dé gang en in de voorkamer trof fen zij acht mannen aan. Een van hen trachtte nog te ontkonuen, doch toen hij uit het raam aan de voor zijde van het huis wilde springen, zag hij, dat ook op de straat een aantal rechercheurs had postgevat waarop hij op zijn voornemen terug kwam en rustig in de kamer terug ging- In 'n kast en in de zakken van de mannen vond de politie 'n groot aantal speelkaarten Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT. erwaohling: Meest matige Zuid oostelijke tot Zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt tot be trokken, waarschijnlijk eeni ge regen, vooral in het Westen, later iets koeler. Verdere vooruitzichten; Koeler met meer kans op regen. larometerstaod hedenmorgen nat 766 Blijkbaar was 't gezelschap door komst van de politiemannen, dermate verrast, dat men in zijn verbouwereerdheid geen tijd had gevonden de speelkaarten te doen verdwij nen. Onder de acht in Den Haag woonachtige mannen bevonden zich een aantal steun trekkenden. Allen werden niet een arresta tiewagen naar het hoofdbureau van politie gebracht en later na verhoord te zijn weer vrijgelaten. Tijdens den inval was de hoofdbewoner van het perceel afwezig. \LKMAAR TodeQracht 287 HOORN Dal 8 SCHAGEN Torenplein E 76 Je SAFE.LOKETTEN in onze BRAND- en ÏNBRAAKVRIJE kluisinrichting bieden een vol- tomen veilige bewaarplaats voor geldswaardige ispieren en kostbaarheden. ALLE BANKZAKEN. Dahlias en O.L Kers bloeien nog als in den zomer. Wij schrijven eind Octoher en als we zon der overjas van kantoor naar huis gaan, dan verheugen wij er ons over, dat het nog zulk heerlijk zacht weer is en dat het koude jaar getijde al zoo aardig opschiet. Wij denken feitelijk nog niet aan herfst of winter, want in de tuinen, welke we passeeren staan de bloemen welke anders al reeds lang gesneu veld zijn, nog volop te bloeien. De frissche kleuren van dahlia's en O. I. kers mengen zich door de meer sombere tinten van de herfstasters. Dank zij het telkens weer terug- keeren van een warmen Zuid-Oostenwind was het einde der vorige week overdag zelfs warm geworden. Dat was eerst J.l. Vrijdag het geval, toen wij ons bevonden in den mooi-weer-sector van de depressie, welke ons later storm en afkoeling bracht, schrijft de weerkundige medewerker van het Alg. Hsb. De temperatuur is toen te Amsterdam tot 16.8 gr. C. of 63 gr. F. gestegen. Dinsdag bereikte ons weer een luchtstroom van subtropischen oorsprong. Bij betrokken hemel werd het even warm als Vrijdag bij zonneschijn. Wij bevonden ons aan den Oost- rand van een langgerekt depressiegebied, dat van de Portugeesche kust tot in de Pool- zee'reikte. Langs dien rand stroomde de warme lucht vanuit 't Zuiden over Frank rijk en de Noordzee ver naar het Noorden. Terwijl de depressie in Frankrijk gewel dige hoeveelheden regen gaf, zijn wij nu in haar warmen mooi-weer-sector terecht ge komen. Een zomesche dag. Een unicum voor eind October. In onze omgeving is het nu overdag door de combinatie van warme, aangevoerde lucht en zonneschijn fabelachtig warm ge worden. Naar wij van het Kon. Ned. Meteor. Instituut vernomen wordt, was de tempe ratuur te 13 u. 20 (toen zij nog steeds stij gende waren) te Den Helder: 21 gr. C. (is 70 gr. F.). Hoe buitengewoon de temperaturen over het geheele land zijn, blijkt wel daaruit, dat te De Bilt sinds de vestiging in 1897 na 20 October nooit een temperatuur boven 20,0 gr. C. was voorgekomen en nu'op den 27sten is zij tot 22 gr. gestegen. Een officieele „zomersche" dag, nu het bijna November is, moet als een unicum worden beschouwd. Inderdaad, menigeen heeft in zijn zomervacantie naar zoo'n dag ver geefs zitten uitkijken! Zomeravond vlak vóór November. Dinsdagavond, toen het normaal wintersch vroeg donker werd, doch abnormaal zo- mersch warm bleef zoodat men de tuin deur kon openhouden en in zijn colbei't.je op straat kon gaan toen bleek wel duide lijk, dat wij met een zwoele luohtstrooming te maken hadden, die ook zonder de zon het merkwaardige effect kon teweegbren gen. Men kan dezen luchtstroom het best met den naam scirocco bestempelen. In de laatste 33 jaren werd een dergelijke warmte in het slot van October niet waargenomen. Te Den Helder, om In den kop van Noordholland te blijven, waar het 's middags nog 21 gr. was geweest, was een vrij sterke daling ingetre den, doch te Maastricht was het om bij halfzeven zoo warm, als normaal is in Augustus op dien tijd van den dag. Maar dan staat de zon nog hoog aan den hemell Het overdag-gemiddelde voor Maas tricht: 21 gr. C. (is 70 gr. F.) zou zelfs midden in den zomer boven normaal zijn geweest. Als de wind naar het Zuid- Westen draait, is de abnormale warmte voorbij! Te Amsterdam wilde het des avonds ook niet afkoelen: om 19 uur werd naar de Filiaalinrichting mededeelde nog 17.5 gr. C. (is 64 gr. F.) afgelezen, daarna steeg de temperatuur zelfs weer een weinig, zoodat zij zich te 21 uur nog op hetzelfde niveau bevond. Toen ging het om het beeld van een zvvoelen zomeravond te ver volmaken ook nog even met groote druppels regenen. Hetgeenechter tevens in herinnering bracht, dat het feitelijk een depressie was, die ons de warmte had ge geven, doch die ook nog minder aangename eigenschappen kan hebben. Als de ver wachte Z.W. wind komt, is de abnormale warmte ook voorhij. Maar het genot van eenige weken prachtig weer een paar dagen slechts onder broken door een gierenden Zuidwester- storm hebben we dan toch maar gehad.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1