SPORTNIEUWS n Alarm! 't Blijft Oranje boven Kwestie Bakhuys nog niet van de baan Kegel-concours te Schagen Vliegtuig! Nieuw apparaat voor beeldtelegrafïe Postvluchtcn op Indië Het vliegveld in de Bergermeer Uoei&al Stade de Reims had den voet baller een maandelijksch inko men van Irs. 6000 verzekerd. De Racing Club de Paria zit ach ter het geval. Ofschoon men kon denken, dat het geval Bakhuys voorloopig van de baan zou zijn is liet noodzakelijk er weer op terug te ko men. in verband met de heden door „l'Auio gepubliceerde documenten, meldt het Hbld. Dat Bakhuys liet met de reglementen in het algemeen niet zoo nauw nam wisten we al wei, doch de gepubliceerde documenten werpen een vreemd licht op de practijken van sommige groote voetbalclubs wanneer het er om gaat beslag te leggen op een be kend speler. Uit hetgeen gisteren geopenbaard wordt, blijkt dat de voetbalclub van Motz op 21 Sep tember aan Bakhuys een aangeteekenden brief heeft gezonden, waarin verklaard wordt, dat Bakhuys niet de minste moeilijk heden zou hebben met de voetbalclub van Reims (met welke hij zich toen al verbon den had). Doch op 2 October protesteerde de voetbal club van Heims tegen het verleenen van een licentie aan Bakhuys als speler voor Metz, welke oppositie daarna echter op 11 October werd opgeheven. Voorts zou zijn ge bleken, dat de club van Reims Bakhuys niet aan zich heeft willen verbinden maar hier voor door een derde club zou aangezocht zijn n.1. de machtige Racing Club de Paris. De club van Reims had Bakhuys nota bene een maandelijksch inko men verzekerd van frs. 0000 en dit was natuurlijk veel te veel voor een club van de tweede afdeeling. Dat achter Reims de Racing Club de Paris ageerde, was reeds een pu bliek geheim; nu echter is de presi dent van de Racing Club uitgenoo- digd om ook te verschijnen voor de commissie van beroepsvoetbal, ten einde in deze kwestie uitlegging te geven. Men weet, dat inmiddels de voetbalclub Reims en van Metz elk frs. 50Ö0 boete en een openlijke berisping hebben gekregen. Zal dus ook de Racing Club de Paris be straft worden? Dat dient afgewacht te wor den. Iloe het ook zij, de „affaire Bakhuya" is nog niet geëindigd. Het zou goed zijn, in dien dpz.c zaak in elk geval eens zou kun nen dienen om de afkeurenswaardige prak tijken b.ij. het overnemen van spelers te doen verdwijnen. Doch ook hieraan mag ge twijfeld worden. De meening van den heer Rl- met, voorzitter van den Inter nationalen Voetbalbond. Als het aan hem lag, zou Bakhuys niet in Frankrijk spelen. In „Paris-Soir" van gisteravond wordt aangaande het geval-Bakhuys de meening van den voorzitter van den Franschen en Internationalen Voetbalbond, den heer Ri- met, gegeven. De iicer Rimet heeft o.a. gezegd, dat het bestuur beslist heeft, maar dat hij het er niet mee eens is. Er heeft bedrog plaats ge had en daar dit erkend is, had men Bakhuys zij'n licentie moeten weigeren. „Mijn collega's, minder streng, hebben eenvoudig Bakhuys voor drie maanden ge schorst alvorens hem een licentie te ge ven. Deze beslissing is een middenweg tus- schen een directe licentie en een weigering. „Maar", zcidc de president, „als ik alleen had moeten beslissen, dan zou Bakhuys niet in Frankrijk spe len. Ik ben van mecning, dat de over gang van een speler naar een ande re club op eerlijke en oprechte wijze moet plaats hebben. Zonder verder op de zaak te willen ingaan, kan gezegd worden, dat er op incorrec te wijze Is gehandeld". Tot slot herhaalde de president: „Als ik baas was geweest zou ik de licentie gewei gerd hebben, aangezien de reglementen niet geëerbiedigd zijn". Go Ahead-Noordelijk elftal 1-1 Ontmoeting stond op goed peil. Op het verlichte Go-Ahead-terrein is gister avond een wedstrijd gespeeld tusschen de Deventer eerste klasscr en het noordelijk elftal. Deze ontmoeting was bedoeld als training voor de Noordelijken, die op li No vember as. te Hannover tegen Noord- Duitscbland uitkomen. Enkele wijzigingen waren in liet oorspronkelijk gekozen elftal aangebracht en de noordelijke ploeg zag er nu als volgt uit: Doel: De Haan (H.SC.) Achter: Heideveld (Velocitas) en Top (G.V.A.V.) Midden: Hogenbirk (Be Quick), Pienter (Be Quick) en Blom (L.S.C.) Voor: Meulema (W.V.V.). Hazewever (Be- Quick), Kuiper (Gnino), Hazevcld (G.V.A.V.) en Van Storm fAchilles). Pienter als stopper-spil. In de Go Aheadploeg nam men een proef met Koopman Jr. als rechtshalf en een nieuweling op de midvoorplnats, doch deze nieuwe speler bleef aanzienlijk beneden de verwachtingen. In de Noordelijke ploeg had Pienter de opdracht gekregen, daar men Noord-Duitschland met gelijke wapenen wil bestrijden, als stopper-spil te fungeeren. Van deze taak heeft de stoere Gro ninger zich uitmuntend gekweten. Bijna alle aanvallen van Go Ahcad en dit aantal was niet gering, strandden op Pienter en het was jammer, dat het eenige doel punt van Go Ahcad indirect juist aan hem te wijten was. In de tweede helft n.1. maakte hij hands en van 20 meter van het doel af schoot Koop man onberispelijk in. In het verdere ver loop van den wedstrijd wist Kuiper den ge lijkmaker te scoren, toen de invaller-doelman De Roo te vroeg was uitgcloopen. Er is in dezen wedstrijd, welke met gelij ken stand, 11, eindigde, vrij goed gespeeld, liet tempo was zeer behoorlijk. Het positie- kiezen van de Deventenaren was echter he ter verzorgd dan bij de Noordelijken, die ver der in W-formatie speelden. De beide bui tenspelers van de Noordelijke ploeg voldeden uitstekend, ook de binnenspelers weerden zich verdienstelijk, terwijl de verdediging niet slecht was. De beste spelers van het veld waren Pienter cn de Go Aheadspil Koop man. ïivkizn. Schmeling-Tbomas Op 13 December a.s. Op 1.1 December a.s. zal Mas Schmeling in Madison Square Garden te New York uitkomen tegen den jeugdigen zwaarge wichtbokser Harry Thomas. Thomas heeft in 1936 vijftien wedstrijden gebokst, waar van hij er acht door knock out heeft gewon nen vijf ontmoetingen eindigden onbeslist, terwijl Thom»is twee op punten verloor. W-ieJbunmn. Stan Huys' poging mislukt Om het werelduurrecord. De Belgische renner Stan Huys, die eeni- gen tijd geleden liet Belgisch uurrecord ver beterde een prestatie, welke niet erkend kon worden door bijzondere omstandigheden heeft gisteren op de Vigorellibaan te Milaan geprobeerd het werelduurrecord van Slaats te verbeteren. Hij startte in ongun stige weersomstandigheden en na achttien ronden was hij reeds 40 meter ten achter op het schema, dat hij voor zich zelf ge maakt had. Hij besloot toon zijn poging op te geven en heden opnieuw te starten, in de hoop, dat de weersomstandigheden dan be ter zuHetr rijn.' -r' Keqe£en Gisteravond kwamen in de korpswedstrijd 14 drietallen uit en behaalden het volgende resultaat: Afd. A. Onder Ons I, Den Helder 183 Duim in 't Gat I, Den Helder 215 Onder Ons I, Alkmaar 170 Central I, Alkmaar 107 Afd. B. Onder Ons II, Den Helder 150 Onder Ons III, Den Helder 114 Duim in 't Gat II, Den Helder 181 dom III, Den Helder 185 Idem IV, Den Helder 148 Onder Ons II, Alkmaar 101 Centraal II, Alkmaar 104 Centraal III, Alkmaar 170 Afd. Dames Onder Ons I, Alkmaar 171 Onder Ons II, Alkmaar 167 De leiders in den korps wedstrijd zijn: Afd. A: Duim in 't Gat I, Den Helder 215 Afd. B: Cubo III, Alkmaar 200 Afd. Dames: Onder Ons I, Alkmaar 171 Persoonlijke hoogste werpers: Afd. A: J. Lammiers, Den Helder 81 Afd. B: J. W. Biersteker, Den Helder 81 Afd. Dames: Mevr. Bijl, Den Helder 80 Bravo Helderschenü Hedenavond zullen wederom 16 drietallen aan de start verschijnen. DE KLEURENFILM ONTDEKT ZUID- AMERIKA. Filmvoorstelling voor het Dep. Den Helder van de Maatschap pij voor nijverheid en handel. Het Departement Den Helder en Omstre ken van de Ned. Maatschappij voor Nijver heid en Handel, organiseert in samenwer king met het Departement Den Helder van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een lezing met filmvoorstelling door Mr. Th. Dégout: De kleurenfilm ontdekt Zuid- Amerika. Deze film. opgenomen in de natuurlijke kleuren, is door Mr. Regout zelf opgeno men op en reis van eenige maanden dwars door de Zuid-Amerikaansche Staten en geeft een beeld, zoowel van de groote ste den als van het weinig betreden woeste land Deze voorstelling wordt gegeven op Don derdag 9 November a.s., des avonds om 8 uui» in de groote zaal van Casino. De toegang is uitsluitend .voor de leden met hunne gezinnen van beide Departe menten. Introducties voor niet-leden worden niet uitgegeven,. De aanvragen voor toegangsbewijzen die nen te geschieden vóór 4 November a.s. Baggermolens voor Rusland Nederlandsche werf krijgt order. De directie van de scheepswerf „De Klop" te Sliedrecht heeft order gekregen tot den bouw van vier zelfvarende baggermolens, elk van een emanerinhoud van 1100 liter, bestemd en voor rekening van de Russische Regeering, De Staatscourant van gisterenavond bevatte het vol gende Koninklijk Besluit: (Staatsblad no. 5.) Besluit van den 26stcn October 1937, be treffende den naam, te dragen door de kinderen van Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Juliana. Wij Wilhelmina, bij de Gratie Gods, Koningin der Ne derlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. Gezien Ons besluit van 8 Januari 1937, no. 5, luidende als volgt: Wij Wilhelmina, bij de Gratie Gods, Koningin der Ne derlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. verlangende, dat de naam van het geslacht, waaruit Wij zijn gesproten en waaraan voor Ons en voor het Ne derlandsche volk zoo dierbare herinneringen zijn verbon den, ook voor de kinderen van Onze bemmde Dochter be houden zal blijven, en overwegende, dat in dit verlangen door onze Dochter en haren Gemaal wordt gedeeld; op de voordracht van onzen Minister van Justitie van den 4den Januari 1937, Kabinet no. 487, H; hebben goedgevonden en verstaan: toe te stemmen, dat de naam „OranjerNassau" zal wor den gedragen door alle kinderen van onze beminde Dochter, met cn benevens den naam, welken Zij aan het geslacht van hunnen vader ontleenen, met dien verstande, dat aan laatstbedoelden naam zal voorafgaan de naam „Oranje- Nassau", zoodat genoemde kinderen, onverminderd den titel van Prins of Prinses der Nederlanden en de hun ver der toekomende titels, zullen worden genoemd „Prins (Prin ses) van Oranje-Nassau, Prins (Prinses) van Lippe Biesterfeld." Onze Minister van Justitie is belast met de uitvoering van dit besluit, dat op een nader te bepalen dag in het Staatsblad en in de Staatscourant zal worden geplaatst. 's-Gravenhage, den 8sten Januari 1937. WILHELMINA. De Minister van Justitie: VAN SCHAIK. De luchtdoel waakt! Kanonniers, hoogtemeters cn vuurleidcrs zijn in rust bij de stukken en instrumenten. De batterijcommandant en de hem toege voegde sergeant houden liet dagboek en dc vuurstaten bij. Twee uitkijkposten zoeken 't luchtruim af. Er heerscht rust, orde cn stilte. Een luchtdoelartillerist is zwijgzaam, kalm en vastberaden. Rustig rookt hij zijn sigaret en wacht. Plots is er de vijand, een stip slechts aan den horizon. „Vliegtuig, handbreedte rechts van Westertoren!" De batterijcommandant veert op, comman deert: „Op uw posten", weg rust, weg siga retten. Even een wirwar van uniformen, het blinken van helmen, korte bevelen en iedere man is op zijn post. Geruischloos, geheim zinnig, zwenken de loopen der kanonnen. Vijf kostbare seconden zijn voorbijgegaan. Ziet U dat 4 meter lange instrument zwen ken? Twee groote lensoogen staren in de wijde lucht. Door het oculair van dezen hoog tcmeter spieden de scherpe oogen van een soldaat. Zijn rechterhand glijdt vliegensvlug over een koperen rol, dc hoogte is gemeten, nauwkeurig tot op 10 meter. Electrischc contacten doen hun werk onberispelijk en dc hoogte is al aangebracht in de groote rekenmachine, het vuurleidingstocstel. Hier wordt gerekend en gecijferd, hier draaien kijkers en handwiclcn, schootstafels en vluchttijdengrafieken. Wijzers wentelen, 7 soldaten doen zwijgzaam hun plicht. Het stalen brein der batterij faalt nim mer. Het is noiot verstrooid en nooit ner veus. IJzig kalm en bliksemsnel geeft het de horizontale en verticale voorloop.hoe- ken. de tempering en de correctie voor de afwijking van het naar rechts draaiende projectiel, voor den invloed van den wind, voor den bedieningstijd der kanonnen. En onzichtbaar, geheimzinnig flitst dc elcctrische stroom door de zwarte rubber- kabels. Wijzers draaien hij de kanonnen, klok ken worden bijgesteld en dreigend zwen ken de loopen voor het vliegtuig uit. Een laatste monsterende blik van don onderofficier-vuurleider glijdt over het toestel. Dan klinkt het: „Klaar". Vijftien seconden zijn verloopen. Nog tuurt de batterij-commandant door zijn twaalfmaal vergrootende kijker. Zes kilo meter is het vliegtuig van de batterij. Daar ziet hij duidelijk de vijandelijke kleuren op romp en richtingroer. Kort is zijn commando: Drie maall Drie maal de korte klik van het sluit stuk! Drie maal de korte blaf van het kanon! Drie maal suizen de projectielen met een snelheid van 750 meter per seconde naar den vijand! 2000 meter hoog, tuurt de vlieger door zijn hommenrichtkijkers. Nog tien seconden en hij zal zijn verderfbrengende lading af werpen. Plots een hevige knal, gierend slaan scherven door den vleugel, koers houden is onmogelijk. Voor, achter, links, rechts, barsten de pro- jetielcn. Het bombardement is verijdeld. Vijftig seconden zijn verloopen. Beneden luiden de klokken, luchtgevaar geweken. Amsterdam herademt. De batterijcomandant houdt zijn dagboek bij. „Rust bij de stukken Directe verbinding van Amster dam met andore stations voor jjeeldtelegrafie. Naar de Tel. verneomt, worden op het oogenblik op het Rijkstelegraaf kantoor te Amsterdam proeven genomen met een ver- nieuwe installatie voor het verzenden en ontvangen van beeldtelegrafie. Tot voor eenige maanden, toen de oude installatie buiten gebruik werd gesteld, konden foto's welke bij voorbeeld naar Londen geseind moesten worden, niet regelrecht de Britsche hoofdstad bereiken; zij moesten eerst naar Berlijn worden geseind, om vandaar weer naar Lon den te worden overgebracht. Dit had tot gevolg, dat het overgebrach te beeld schade leed en in enkele ge vallen zelfs onherkenbaar kon wor den. De oorzaak hiervan was, dat Amsterdam en Londen een verschillende apparatuur be zaten, welke de tusschenkomst van Berlijn vcreischte. In overeenstemming met de vvenschelijkheid in dit opzicht meer een heid te krijgen, een wenschelijkheid welke ook internationaal is geuit, hoeft het hoofd bestuur der P.T.T. toen besloten den zen der te laten verbouwen, zoodat recht- streeksch verkeer mogelijk werd. De instal latie is thans vrijwel voltooid; er worden verschillende experimenten mee onderno men en zoodra de proefnemingen in alle opzichten bevredigend blijken te verloopen. zal dc gelegenheid, om van beeldtelegrafie gebruik te maken, weer worden opengesteld Amsterdam zal dan, zonder tusschen komst van derden, direct beelden kunnen verzenden naar en ontvan gen van alle stations in Europa, die een eigen boeldtelegraaf bezitten; dit zijn de meeste belangrijke hoofd steden in Europa, Londen, Berlijn, Parijs, Brussel, Warschau cn vele andere. Treinbestuurder voelde een schok Man tusschen Santpoort en Bloe- mendaal overreden. Gisteravond omstreeks kwart over acht is een ongeveer dertigjarige man tusschen Santpoort en Bloemendaal door een trein overreden en gedood. De bestuurder van den trein had op zijn weg van Santpoort naar Bloemendaal een schok gevoeld. Toen hij Bloemendaal had bereikt, stelde hij den chef van het station van een en ander op de hoogte. Deze heeft daarop een onderzoek doen in stellen, waarbij men driehonderd meter ten Noordon van Bloemendaal op de spoorbaan het deerlijk verminkte lijk van den onge lukkige aantrof. Do indentiteit van het slachtoffer kon nog niet worden vastgesteld. Het stoffelijk overschot is naar het lij- konhuisje van de Algemeenc Begraafplaats te Bloemendaal overgebracht. Vertrek van Aankomst te 27 0ct' lBand-27 0ct- a.ecc"cis) |BaKdad 27 0ct- |,odhP- 27 0ct- UcniKréis) |®a|?dad 27 0ct' |Athenc 57 0ct- lNa7*,s 27 oct- K 27 0ct (fora*™s)1SinRap- 27 °Ct' |RanK' 27 °Ct" 0™" eis) iA'dam 28 °Ct- I ac^grcisiK 28 0'1- (hMtnreis) lA'dam 30 °Ct" Nog een laatste poging bij dei% minister. Een adres van, meer dan 1700 bewoners en bad gasten. 1 5000 cr voor over, als het er niet komt. Naar wij vernemen, is door meer dan 1700 bewoners van Bergen uit alle krin gen dor burgerij en badgasten afkomstig uit het gehecle land een petitie aan den Mi nister van Defensie gezonden met verzoek om het Militair Vliegveld, dat op slechts 1 k.m. van den buitensten woon rand van Borgen is geprojecteerd, alsn-og elders te vestigen. Adressanten, die de noodzakelijkheid eener krachtige defensie volkomen inzien, doch het rustige en zeldzaam niooie stukje na tuur liefhebben, achten het onbegrijpelijk, dat elders geen geschikt terrein meer tö vinden is en wijzen o.a. op den Vennenwa- terspolder, of den Sammenpolder bij Eg- mond, die uit dezelfde grondsoort bestaan als de Bergermeer en niet benedein A.P. zijn gelegen. Voorts werd spontaan een bedrag van f 5.000,ten behoeve der Defensie toege zegd, indien het mocht lukken elders een geschikt terrein te vinden. Zelfs een doeceurlje van f 5000, zal o.i. geen verandering in de plannen brengen! Hoezeer wij ook iedere poging toejuichen om te trachten het militair vliegveld niet in de Bergermeer te doen aanloggen, mee- nen wij toch nu de zaak immers door Defensie alreeds definitief is beslist, dat nn iedere verdere poging om dit te verhinderen aan Bergen als vacantieoord geen goed kan doen. Het in een schril licht stellen van de nadoelen welke eventueel aan een militair vliegveld verbonden zouden zijn, kan nooit oen propaganda beteekewen voor de plaats Bergen als zoodanig. In hot huis van den gehangene spreekt men nu eenmaal niet-over den strop! De regeering en de zending Met groote en diepe belangstel ling wordt het werk der Zen ding gevolgd De Protestant- sche Christenheid in Nederland toont haar eenheid. Bij de gehouden Zendingsconferentie in het Koloniaal Instituut te Amsterdam heeft ook onze Minister-President dr. H. Colijn de slotzitting van gisteren bijgewoond. De Minister heeft aldaar gezegd, dat, hij gekomen was om van zijn belangstelling blijk te geven. Niet alleen als persoon, maar ook als lei der van hot Kabinet. De Regeering is diep overtuigd van de belangrijkheid van den arbeid die door de Zending in de overzee- I sche gewesten wordt verricht. De overheid mist het orgaan om zelf het Evangelie te verkondigen, maar de overheid is daarom niet onverschillig jegens de Zending. De overheid in Nederland is tenslotte de over heid over een Christelijke natie, cn de Zed- dmgsarbeid, is het werk van het Christelij ke volk in Nederland. Daarom volgt dc Ne derlandsche Regeering met groote en diepe belangstelling het werk der zending in de overzeesche gewesten. Hieraan zeide Minister Colijn nog een persoonlijke gedachte te willen toe voege: Wat hein in de Zendiugs conferentie treft is, dat de Pro- tcstantsche Christenheid in Neder land daarin haar éénheid toont. Bij alle gebrokenheid en gespletenheid in onze Protestantschc Christelij ke gemeenschap zijn deze conferen ties een lichtbaken in veel dufster- Boerderij afgebrand Gistermiddag ontstond brand in de boer derij van den heer W. Smccnk te Haarlc, (gemeente Hellendoorn). Dc vlammen von den gretig voedsel in hooi, stroo cn in het rieten dak De brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon wegens gebrek aan water, niets doen. In een minimum van tijd was de geheele boerderij tot den grond toe afge brand. Het huisraad ging grootendeels ver loren, terwijl het vee ternauwernood kon worden gered. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Hoe kleiner u den hoek naar links maakt, hoe grooter het ongeluk, dat erin past.('t Is veel minder tijdroovend om in alle bochten altijd rechts te houden).

Schager Courant | 1937 | | pagina 2