cadeau-stelsel Het verboden grondgebied Bacteriën in de melk Moeder en zoon stichten brand Het Luchtbeschermings rapport Reischèques gestolen Radioprogramma GEÏLLUSTREERD VERVOLGVERHAAL DOOR: EDGAR RICEj BURROUGHS: No. 40. De bemanning van de „Arrow" zag de rook ook. Er kwam een schip in zicht, dat blijkbaar wilde landen. Alles op het dek van de „Arrow" kwam in rep en roer. Er werd een boot uitgezet, waarin een zware kist werd geladen. Ze grepen de roei spanen, roeiden snel naar de kust, juist naar het punt, waar Tarzan in de bomen verscholen zat. Nadat de boot op het strand was getrokken, haalden de mannen de grote kist uit de boot. Zij praatten boos en kregen een twist, die spoedig in een vecht partij ontaarde, waarbij een der man nen het leven liet. Daarna groeven ze een groot gat, waarin ze de kist en het dode lichaam legden, en wis ten daarna alle sporen van hun mis daad uit. Vlug sprongen de mannen weer in de boot en roeiden naar de „Arow" terug. De rook aan aan de horizon was duidelijker zichtbaar ge worden en de bemanning van de „Arrow" liet geen tijd verloren gaan, de zeilen te hijsen. Tarzan had al die vreemde gebeurtenissen met belang stelling gade geslagen. Hij was nieuwsgierig naar de inhoud van de kist. Op de grond knielend vond hij een spade en begon te graven, tot dat hij op het lichaam stuitte. Hij legde de kist bloot en liet het lijk in het graf liggen. Vier zeelieden had den gezwoegt onder het gewicht van de kist. Tarzan van de Apen tilde hem gemakkelijk alleen op en droeg hem naar het dichtste gedeelte van de jungle. Hij liep vele uren. Zijn hersenen vertelden hem, dat de kist iets waardevols moest bevatten, wenste hem te openen, maar het ijzeren slot en de banden weerston den zelfs zijn kracht. Daarom ver borg hq hem. De duisternis begon te vallen, eer hij bij de hut was terug gekeerd. Verwonderd zag hij, dat het binnenste van de hut verlicht was. Nationaal Congres te Utrecht. Legio bezwaren neergelegd in verschillende conclusies. Gisteren werd te Utrecht een druk bezocht nationaal congres gehouden voor wettelijke beteugeling van het cadeaustelsel. Het congres dat gepresideerd werd door ■den heer Jos. ten Berg werd door vooraan staande personen bezocht die het vraagstuk van verschillende zijden hebben belicht. De congres voorzitter schetste allereerst in korte trekken de aanleiding tot de "actie tegen het cadeaustelsel, welke actie moet worden gezocht in het toenemende bezwaar tegen dit verkoopsysteem, dat geleidelijk aan een ernstig probleem voor verschillen de bevolkingsgroepen is geworden. Het meest klemmend is wel het belangrijk fi nancieel nadeel, dat er uit voortvloeit, in het bijzonder ook voor den handeldrij'ven den middenstand. Prof. de Quav, hoogleeraar aan de Kath. Economische Hoogeschool te Tilburg, was de perste inleider en kwam na een uiteen zetting tot de volgende conclusies. Ie. Het cadeaustelsel is als methode on waarachtig en misleidend en dus ontoe laatbaar; 2e. Zelfs indien het cadeaustelsel privaat- economisch voordeel zou opleveren. dit niet mag worden aanvaard, indien het verkregen wordt met moreel ontoelaat bare middelen, aangezien het econo misch handelen gesubordineerd moet zijn aan de ethische normen; Se. Voor de verbruikers zijn de nadoelen gr oot er dan de voordeelen, dat econo misch het nadeel van een te vroegen en te grooten inkoop niet te onder schatten valt;. 4e. Aan den normalen handel wordt door het cadeaustelsel een oneerlijke concur rentie aangedaan; 5e. Na een aanvankelijk bodrijfs-economisch voordeel voor den prodiucent-cadeauge- ver, zouden thans deze voordeelen groo- tendeels zijn verdwenen; 6c. De voordeelen voor de vervaardigers van cadeaux moeten worden beoordeeld in verhouding tot den omzet van deze artikelen in den geheelen bedrijfstak, waardoor dit voordeel zoo niet ver dwijnt, dan toch belangrijk kleiner wordt. De volgende spreker, mr. dr. E. Teken broek uit 's-Gravenhage legde zijn gespro ken woorden in de twee volgende conclusies vast: le. Het cadeaustelsel doet in zijn huid'igen omvang ernstig afbreuk aan de nuttige functies die de regélmatige handel voor de samenleving vervult, zonder daar iets beters tegenover te stellen. ~e. Het cadeaustelsel speculeert op de on deskundigheid en het gemakkelijk te be- ïnfluenceeren zijn van het publiek, het maakt het voor het publiek onmogelijk zich een goed oordeel te vormen over de waarde van hetgeen het koopt en be lemmert daardoor de juiste besteding van het inkomen, hetgeen beteekent da* het publiek van zijn inkomen niet dat nut kan krijgen,^ dat ermede te verkrij gen is. Noog voerden verschillende personen het woord, w.o. mevr. A. C. Douwes Dekker- Jolles, oud-hoofdbestuurslid van de Ned. Ver van Huisvrouwen. Nieuwe gezichtspunten werden echter niet geopend. Alle inleiders waren het erover eens, dat door het cadeau stelsel de normale handel werd onwricht en dat daaraan zoo spoedig mogelijk wette lijk een einde1 dient te worden gemaakt. De Voorzitter deelde, aan het slot van het congres mede, dat de conclusies der ver schillende sprekers zullen worden samen gevat en ter kennis zullen worden gebracht van de Regeering en van de Staten-Gene- raal. Bi] reiniging van de melkbussen met chloorloog „slechts" 4000 bac teriën per gram melk. In het orgaan van den Alg. Ned. Zuivel- bond treffen wij eendge sprekende cijfers aan over de hoeveelheid bacteriën, die in melk, bij verschillende reinigingswijzen der tiussén, kan voorkomen. Deze cijfers zijn ontleend aan een jaarverslag der CoÖp. Zuivelfabriek te Dronrijp. De reiniging van het melkgereedscihap is, aldus dit verslag, een zaak van uiterste be langrijkheid. De melkbehandeling aan de boerderij mag bij de techniek in de fabriek niet ten achter 'blijven. De boer zal zeggen: „Zijn onize bus sen emmers, etc., dan niet schoon?" Wij antwoorden: „Op het oog wel; in werke- lijkiheicfe heel dikwijls niet." Willen wij een voorbeeld noemen? Op een drietal van onze 'boerderijen werd aldus sc.hr. gedurende den staltijd een proef genomen, onder medewerking van den Teohnischen Dienst van de Frico, be treffende het gehalte aan bacteriën, gevon den in melk bij verschillende melkbehan deling en reiniging van het melkgereed- schap. Aan al deze boerderijen was de melk winning volgens onze huidige begrip pen goed in orde. Bijzondere maatregelen werden evenwel niet getroffen. Verder moe ten wij nog mededeclen, dat als maatstaf voor de verontreiniging bij het melken het bacteriënaantal per om3. (dat is 1 gram of 20 druppels) wordt genomen. De melk wordt in de uier geheel bacterievrij gevormd Vinden we dus naderhand wel bacteriën in de melk dan komen die er buiten de uier Welnu, gewoon gewonnen melk van deze drie boerderijen bevatte gemid deld per cM3. 50.000 bacteriën. Dat lijkt veel, doch bij eenigermate slechte melkbehandeling komt men heel spoedig boven een millioen. Wij hebben toen den invloed van verschil lende door ons als aan de kwaliteit bevor derlijk aangemerkte handelingen nagegaan. Zoo onderzochten we den invloed van het teemsen (ziften door een teems). Het bac teriegehalte werd er niet door verlaagd. Verder den invloed van de reiniging van het melkgerei en afwrijven, enz. op een voudige wijze verricht Wij geven hieronder de gemiddelde uitkomsten: Bacteriegelal per cim3. bij gewoon gemolken melk 50.000 Idem, doch waarbij de bussen aan de fabriek waren uitgestoomd en dus practisch steriel waren 7.000 Idem, doch waarbij inplaats van stoornen, de bussen omgespoeld werden met chloorloog, sterkte 1 1000 8.000 Idem, doch voor het melken de handen gewasschen en de uier met droge dok afgewreven 4.000 Deze cijfers hebben betrekking op stal- melk. Van weidemelk zouden de getallen langs de gehecle linie iets lager zijn. Dit staatje heeft dunkt ons geen enkele ver dere uitleg van noode. Het gebruik van chloor, ter ontsmetting in de zuivelindustrie is pas van de laatste jaren. Bij gebrek aan een betere methode was men vroeger wel genoodzaakt om voor een afdoende reiniging het gebruik van heet water voor te schrijven. Een boerderij kan evenwel niet vergeleken worden met een fabriek en van een afdoend gebruik van heet water is niet veel terecht gekomen. Chloor kost zeer weinig. Voor ongeveer 10 cent spoelt men zijn gereedschap langer dan een maand tweemaal per dag om. Armoedige inboedel voor f 5000 verzekerd. In don nacht van 17 op 18 October heeft naar men zich zal herinneren tijdens af wezigheid van de bewoners een binnen brand gewoed in het benedenhuis van per ceel 18 op den Hoogeweg te Amsterdam. Aangenomen werd, dat de brand was ont staan door het onoordeelkundig zetten van een kachel, die niet op een plaat, docih di rect op den vloer dus niet geisoleerd was De politie van het bureau Linnaeusstraat heeft echter nog een nader onderzoek naar de oorzaak van dit brandje, waarbij een deel van het benedenhuis en de inboedel in de vlammen opgingen, ingesteld. Dit onderzoek heeft uitgewezen, dat hier vermoedelijk van brandstichting sprake is. Verdacht van vermoedelijke brand stichting zijn thans twee personen aangehouden, een 43-jarige vrouw, die gescheiden van haar man leeft en haar 24-jarige zoon. Beiden had den de woning kort tevoren gehuurd en deze zeer pover ingericht. Zij hadden de „inboedel", welke slechts uit enkele waardelooze meubels be stond, echter verzekerd voor de som ma van f 5000. Het tweetal zal thans ter beschikking van den officier van justitie worden gesteld. Reeds eerder werden moeder en zoon voor een dergelijk feit door de IJmuiden- sche politie verhoord. De eindconclusie van de Com missie van onderzoek. Verschenen is het Luchtbeschermingsrap port der Nederlandsche Chemische Vereeni- ging, samengesteld door een Commissie die de vraag te onderzoeken had, of de bevol king van Nederland voldoende tegen een luchtaanval kan worden beschermd? De Commissie komt tot de eindconclusie, dat een diirecte beantwoording met „ja" of „neen" niet te geven is, omdat: le. Zeer waarschijnlijk een aanval met che mische strijdkrachten in de meeste ge vallen vergezeld zal gaan met een met brisante of hrandverwekkende, zoodat een bescherming tegen de chemische slechts mogelijk zal zijn voor hen, die gasmaskers bezitten of zich in goed ge construeerde schuilplaatsen bevinden; 2e. De volledigheid van de organisatie der burgers en de voorziening met deug delijke gasmaskers onder meer een kwestie van tijd is. Voor een binnenkort uitbrekende oorlog zou de bedoelde vraag ontkennend moeten wordenbeantwoord; ten aanzien van een óver eènigé'jaren beginnend^" valt niet met zekerheid een antwoord te gevetn, omdat dit zou moeten afhangen van de vooruitgang der techniek op dit gebied en verlaging der prijzen der gasmaskers. De commissie wil hieraan als haar mee ning toevoegen, dat een volmondig bevesti gend antwoord zoo al, dan eerst in een vrij verre toekomst zal zijn te geven. Amerikaansche familie gedu peerd. Een dezer dagen arriveerden in de hoofd stad de Amerikaan dr. Norman M. Keith, en zijn echtgenoote om op hun rondreis door Europa ook een bezoek aan ons land te brengen. Kort na aankomst is de Amerikaan ziek geworden en moest in een der ziekenhuizen worden opgenomen. Zooals de meeste vreemdelingen, reisde het Amerikaansche echtpaar met reischèques uitgeschreven in dollars, lires en marken, be taal baar bij de American Express Company. Toen de man in het ziekenhuis lag, miste zijn echtgenoote de reischèques. Zij weet niet of zij deze verloren heeft of dat diefstal heeft plaats gehad. Van de vermissing is mededeeling gedaan aan het betrokken reisbureau en aan de po litie. Deze laatste tracht de zoekgeraakte reischèques op te sporen en, wanneer dief stal blijkt, den dader in handen te krijgen. Hot Luchtbeschermingsrapport. VRIJDAG 29 OCTOBER 1987. Hilversum I. NCRV-ultzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgendienst. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.40 Abraham Kuyper Herdenking. 12.30 Berichten. 12.45 NCRV-Salonorkest en gramofoonpl. 2.00 Vervlg van 10.40. 3.153.40 Gramofoonmuziek. 3.45 Vervolg van 2.00. 5.00 Felicitaties. 5.15 Voor de kinderen. 6.00 Land- en tuinbouwhalfuur. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-Ber. 8.45 Koninklijke Christelijke Oratorium-Ven- eeniging Amsterdam, het Utrechts Sted. Orkest en solisten. (Om 9.20 Gramofoonr muziek. 10.20 Berichten ANP. 10.25 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuz. H'.erna: Schrift? lezing. Hilversum n. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.80 VPRO. 9.09 VARA. 10.40 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Kovacs La jos' Orkest en solist, In d$ pauze: Gramofoonmuziek. I.30 Viool, piano en declamatie. 2.30 Orgelspel en zang. 3.15 AVRO-Dans-orkest. 4.05 Gramofoonmuziek. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Optreden van Amateurs. 6.30 Politiek Radiojournaal. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.00 „Rassentheorie en erfelijkheid", causerie. 7.20 Gramofoonmuziek. 7.25 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 „De Hervorming in de Nederlandsche beeldende kunst", causerie. 8,00 Sopraan en piano. 8.30 „Dierentaal", causerie. 9.00 Gramofoonmuziek. 9.30 VARA-Maandrevue, m.m.v. solisten en „Te Lucky Birds". 10.00 Pianovoordracht en toespraak. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. II.00 Viool en piano, 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.55—12.00 Gramofoonmuziek. Feuilleton door Dennis Wheatley Vertaling Eva Raedt de Canter 47. Het pistool van den hertog ging met harde knal af, de kogel vloog fluitend door de hoo rnen. Hij rolde over Rex heen en kwam boven op het lichaam van den Rus te liggen, en wel zoo, dat het scheen alsof hij dit lichaam wilde beschermen. Dat was echter niet meer noo- dig, de man lag met het gezicht op den grond, een bloedstraal vloeide uit zgn hoofd en kleur de de sneeuw rood. Rex bleef liggen waar hij gevallen was. Hij kreunde vreeselijk. Hg' lag met een van ptfn vervallen gelaat op den grond. De Reichleau vroeg niets. Hg krabbelde op, nam zgn pistool van zijn linker- in zijn rechterhand, greep Rex bij zijn kraag en trok hem terug in het boschje. Dit vergde veel van zgn krachten, en de inspanning veroorzaakte een flinke bloe ding van zijn schouderwond. De afstand die hij moest afleggen met Rex, was ongeveer dertig passen en zonder oponthoud kreeg hij Rex waar hg hem hebben wilde. Hij hoorde voetstappen en geschreeuw uit drie richtingen tegelijk. Duidelijk was de stem van Leshkin te hooren, die zijn bevelen uitgilde. Een groep mannen bleef bfl het lichaam van den doode staan. Een van de mannen knipte zijn zaklantaarn aan. Een mo ment had de Reichleau de neiging op de ke rels te schieten. Hij liet zijn wapen echter weer zakken daar hij terzelfdertgd inzag, dat het dwaasheid zou zgn. Vier gewapende man nen stonden naast den commissaris. Een kwaadaardige snauw werd gehoord en de lantaarn ging uit. De hertog had echter op gemerkt, dat zij thans allen in de richting van het dak keken. Een salvo pistoolschoten in die richting be vestigde zijn meening, dat de mannen geloof den dat hun kameraad van de plaats waar Rex bg het venster gestaan had, was neer geschoten. Zij fluisterden eenige oogenblikken en dan trok Leskin met zgn mannen weg. Wat een prachtkans om nu te ontsnappen, dacht de hertog. Als Rex maar niet gewond in het kreupelboschje had gelegen. Hij zuchtte. Rex kreunde niet langer, en lag doodstil. De her tog vreesde dat hij dood was. „Rex," fluisterde hij. „Ja," hoorde hij tot zijn groote voldoening. „Goddank." De hertog ademde verlicht op. „Ik dacht dat het met je afgeloopen was. Ben je ernstig gewond?" ,Het was vervloekte dichtbij," antwoordde Rex, terwijl hg langzaam overeind ging zit- toen. „Het scheelde geen haar of het was met mij gedaan geweest." „Hoe voel je je? Ben je gewond?" „Neen, heelemaal niet. De kogel stuitte te rug op de gesp van mijn gordel. „Foei, het was een geweldige schrik. Het leek alsof ik een trap van een muilezel kreeg. Ik kon bijna geen lucht meer krijgen. Ik wed dat mijn maag bont en blauw ziet." „Kun je loopen? Hardloopen zelfs, als het noodig is? Zij denken dat wij nog steeds bo ven in de kamer zijn." Rex ging met een pgnlijk gezicht staan. „In orde," zei hg. „Laten wij het maar probeeren. Ik geloof, dat wij dezen nacht genoeg gehad hebben." „Wij zullen rechtdoor loopen, want dezen keer zullen wij, als wij een grooten cirkel naar links gemaakt hebben, den weg moeten oversteken." Onder het spreken kwamen zg weer uit het kreupelhout te voorschijn en kropen langs de boomen, zoolang zg dit doen konden. Zg hoorden voetstappen aan hun linker kant en bleven doodstil liggen. Waarschijnlijk had Leshkin daar een schildwacht neergezet om het venster te bewaken. De voetstappen stierven weg en zij kropen langzaam verder. Vijf minuten later konden zij hun weg loopend vervolgen. Geleid door de sterren liepen zij in de rich ting waarin zij vermoedden, dat de hoofdweg lag en inderdaad, na een kwartier bereikten zg hem. Toen draaiden zij linksaf en liepen zoo vlug zg konden naar het paadje dat naar de woning van Marie Lou leidde. Zg kwamen voorbij drie andere huisjes die langs den weg stonden, maar daar was alles donker en rustig. Na eenig zoeken vonden zg het goede pad en liepen op het huis toe. „Ik hoop maar, dat Simon daar is," zei Rex, het lange stilzwijgen verbrekend. „Als hg daar niet is, zet ik duizend tegen een, dat wg hem nooit weer terug zien." De hertog scheen plotseling zeer oud en vermoeid geworden te zijn. De vensters van Marie Lou's woning waren geblindeerd. Alleen zag men door een ervan een streep licht. Met een zucht van dank baarheid, voor het terug vinden van hun eenig toevluchtsoord, wierp de Reichleau de deur open. Mademoiselle Marie Lou stond voor hem. In haar kleine hand hield zij haar met paarl- moer bezette revolver, haar oogen waren groot van angst, maar van Simon Aron za gen zg geen spoor. HOOFDSTUK XVni. De eenvoudige Simon ontmoet een tegenstander. „God zij geloofd, dat u veilig teruggekeerd bent, messieurs," zei zQ, en met een zucht van verlichting liet zij de hand, waarin zij haar speelgoedwapen hield langs haar lichaam vallen. „Onze vriend?" vroeg de hertog angstig. „Hebt u hem gezien?" „Wat? Die kleine? Is hij niet bij u?" „Wg hebben hem reeds een uur geleden hier heen gestuurd. Het is dus zooals ik gevreesd heb, zg hebben hem doodgeschoten." De her tog liet zich zwaar op een stoel neervallen. „Is monsieur le Duce gewond?" riep zfl uit, toen zij zag dat het bloed langs ztfn schou der siepelde. „Het is niets, mademoiselle, alleen een vleeschwond." „Wacht dan even, ik zal de ond uitwas- schen." Zij zette water op en haalde eenige reepen linnen uit een kasje. Rex stond nog steeds bfl de deur. „Ik denk dat ik terugga om Simon te zoeken," zei htf eenvoudig. „Laat mademoiselle mg eerst even verbin den, dan zal ik met je meegaan," zei de her tog en zgn gezicht vertrok van p(jn toen hij zijn overjas uittrok. Rex hielp hem zgn colbertje uittrekken en het meisje sneed zgn overhemd open. De wond werd blootgelegd. Het was een gapende wonde, de kogel was door den bovenarm tot het schouderblad doorgedrongen en had daar het lichaam weer verlaten. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1937 | | pagina 3