Nieuws. Polder Geestmerambacht Arrondissements rechtbank te Alkmaar Rheumafiek? akkers Kloosferbalsem ppewette'Rinso SPECIAAL VOOR DE WASMACHINE Donderdag 28 October 1937 Tweede blad MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 26 October. Stolpen (Zijpe). DE STAND VAN DE PARTIJEN IS NOG STEEDS ééN—NUL. Aangezien we heden geen uitspraken voor radig hadden, begonnen we direct en wer den eerst onthaald op een reprise van een aanrijding op den Rijksweg te Zijpe, nabij de Stolperbrüg, waarbij de goudvisschen- handelaar Du Pont uit Alkmaar 't slacht offer was, op grond van het feit, dat zijn driewielde motorcarrier met inhoud, waar onder glazen kommen met levende goud- vischjes werd aangereden door een auto, bestuurd door 'n eveneens te Akmaar woonachtigen aannemer Joh. H. De oude goudvisschcr bleef ongedeerd, doch hij be kwam een bedrijfsschade van ruim 100 piek. Deze zaak werd dan behandeld voor den Alkm. Kantonrechter, die den aanne mer tot f12 boete subs. 6 dagen veroor deelde, 'n schijntje, maar ook hier zat het venijn in de staart, want er zat een civiele vordering aan vast, zoodat de aannemer in appèl kwam. Opnieuw volgde nu behande ling. waarbij mr. Smal den appellant juri- dischen bijstand verleende. Na het onder zoek, waarbij beide partijen lijnrecht tegen over elkaar stonden, kwam de officier tot de conclusie, dat het vonnis moest worden bekrachtigd. De verdediger daarentegen pleitte op grond van dezelfde gegevens vrij spraak en zoo zal nu a.s. week de recht bank het laatste woord hebben en uit spraak doen. Wieringermeerpolder. EEN OPZETTELIJK UITGELOKTE GERECHTELIJKE DWALING HERSTELD. In de zitting van 12 October 1936 ver oordeelde de Politierechter, mr. Ledeboer, den 32-jarigen garagehouder G. B. uit Wie- ringen tot 1 maand gevangenisstraf wegens het niet voldoen aan een vordering tot stoppen in den nacht van 7 op 8 Juli 1936, in den. Wieringermeerpolder door de veldwachters Kroon en v. d. Sluijs gege ven op grond dat de bestuurder verdacht werd zioh met behulp van zijn automobiel met zijn verblindende kopliohten aan stroo- perij op hazen te hebben schuldig gemaakt. De veroordeelde kwam in hooger beroep bij het gerechtshof te Amsterdam, met mr. Buiskool als verdediger. Deze strafpleiter bracht nu een getuige a décharge naar voren, met name Frans v. d. Kr., los ar beider te Wielingen, die onder eede ver klaarde, dat h ij en niet B. in den be- wusüen nacht den wagen had bestuurd, waarop B. werd vrijgesproken, doch tegen v. d. Kr. een strafvervolging werd inge-, steld, met gevolg dat thans v. d. Kr. te recht stond en het feit erkende. Men was destijds' overeen' gekomen, B. er maar voor op te laten draaien, in de ver wachting dat het met een boete zou afloo- pen, omdat v. d. Kr. destijds werkzaam was bij den polder en hij dan zou zijn ont slagen. Nu echter B. de straf kreeg, trok Laat U 'niet kwellen door rheumatische pijnen, die U oud maken vóór Uw tijd. laatU toch wrijven met den geneeskrach- tigen Kloosterbalsem die ze snel verdrijft. dringt tot diep in de weefsels doorl bij zich terug en het was aan de actie van mr. dr. Buiskool te danken, dat de ■waarheid aan het licht kwam. De officier toonde zich echter niet bijzonder gesticht over de handelwijze van v.d. K., die opzettelijk de justitie om den tuin had ge leid en vermede, dat hier 'n strenge straf gerechtvaardigd was, waarop Mr. Dr. Buis kool in een van zijn sympathieke pleidooien repliceerde, dat men, door 'n getuige, die er uit vrijen wil toe had medegewerkt de waar heid aan het licht te brengen, zoo zwaar te straffen, er toe zou medewerken, dat derge lijke justitieele dwalingen nooit meer zouden worden hersteld, omdat de personen, die daartoe zouden kunnen en willen overgaan, uit vrees voor een zware straf, zich onbetuigd zouden laten. Pleiter meende dus dat het meer zou getuigen van goede tactiek, indien deze verdachte zou worden veroordeeld tot een geldboete, desnoods gecombineerd met 'n. voorwaardelijke straf. De beer Officier zag van repliek af, wat voor v. d. Kr. geen on gunstig toeken is. A.s. week uitspraak. Den Helder. DAT DAMETJE WAS VOOR HAAR PLEZIER UIT. Op Vrijdag 11 Augustus liep de 16-jarige winkeljuffrouw Marie met haar vriendin netje E. K., in dc Heldersche Spoorstraat, toen ter hoogte van dc Koningstraat deze vriendin een heftige duw kreeg van een hun tegemoet komende personenauto met gevolg dath et meisje een onwillekeurige omzwaai maakte, waardoor mej. Z., met wie zij gearmd liep, onder die auto terecht -kwam en een der wielen over haar rechtervoet ging, met gevolg, dat in die voet verschillende beentjes braken, zoodat bet noodig was baar naar het. ziekenhuis te vervoeren. Na de me dische behandeling moest zij nog 3 weken thuis verpleegd worden en thans is ze nog niet geheel genezen. Haar vriendin was ook komen te vallen, doch bekwam verder geen letsel, natuurlijk wel een hevige schok. De auto, die al deze narigheid veroorzaakte reed door en daar geen der beide meisjes gelegen heid had, het nummer op te nemen, be DE SIAMESE TWEELING VAN ONZE TIJDÏ DE WASMACHINE EN DE NIEUV/E OVERVETTE RINSOI De wasmachine en Rinso zijn onafscheidelijk aan elkaar verbonden, in ieder gezin, waar men ze eenmaal tezamen heeft gebruikt. Talloze Nederlandse huis vrouwen, die' in het bezit van een wasmachine zijn, hebben reeds begrepen, dat zij met gewone was middelen ook maar gewone resultaten krijgen, doch met de speciaal voor de wasmachine gefabriceerde Rinso iets heel bijzonders bereiken. En dat Is geen wonder. Want de nieuwste vindingen der moderne techniek, gesteund door jarenlange ervaring op het gebied der zeepfabricage,hebben Rinso buitengewoneeigenschappen verleend. Voorweken van de was is met Rinso niet meer nodig. Rinso behoeft niet te worden aangemaakt. Het lost bijna onmiddellijk in lauw water op en het „overvette" Rinso-sop heeft zulk een volmaakt reinigende werking, dat het zelfs meerdere malen achtereen kan worden gebruikt. R 14-0309 H stond de kans dat de automobilist nimmer zou worden gesnapt, als niet zekere heer K. in de verte het ongeval had opgemerkt en zoo pienter was letter en nummer te notee- ren. Dit was G 41687 en bleek na onderzoek de eigenaar en bestuurder te zijn geweest de 48-jarige caféhouder Hendrik B., toevallig een automobilist, die bij de Alkmaarsche Justitie al zeer ongunstig bekend stond en in qualifceit van autobestuurder o.m. reeds was veroordeeld tot 4 maanden gev.straf ter zake het toebrengen van ernstig lichamelijk letsel door schuld in staat van dronkenschap Dit heerschap had zich thans met betrek king tot het hiervoor gereleveerde feit in de Spoorstraat, voor de Meerv. Strafkamer te verantwoorden en het is begrijpelijk, dat zijn verweer niets te hebben opgemerkt, met wantrouwen werd ontvangen. De vraag werd geopperd of de verdachte soms ook nu in staat van dronkenschap bad verkeerd, nu hij een dergelijk incident niet had bespeurd, doch Hendr. B., verklaarde tegenwoordig geen alcohol meer te gebruiken. De officier, de verschillende verzwarende omstandigheden die naar zijn meening het bewijs leverden van de ten laste gelegde schuld, combineerende, vermeende voldoen de motief te hebben een passende straf te kunnen requireeren, die dan in casu aan nemende dat verdachte zich niet meer aan drankmisbruik schuldig maakte, werd be paald tot f 100 boete subs. 50 dagen hechtenis. De officier scheen geen reden te hebben, ont zegging van rijbevoegdheid te vorderen. Instituut voor Arbeiders-' ontwikkeling „De verhouding van Nederland met de overzeesche gewesten." Lezing van Mr. Dr. J. A. E. BUISKOOL. Voor de afdeeling Sehagen van het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling, hield Mr. Dr. J. A. E. Buiskool gisteravond in de Open bare School een lezing over: „De verhouding van Nederland met do Overzeesche Gewes ten." De bijeenkomst werd geopend door den beer Bakker, die het woord gaf aan den heer Buiskool. Spr. begon met op te merken, dat de verhouding tusschen Nederland en Indië juist op het oogenblik weer in het brand punt der belangstelling staat. Spr. noemde het merkwaardig, dat zulk een gebied als Indië slechts met 4 artikelen in de grondwet wordt behandeld. Artikelen, die nogal eens aan duidelijkheid te wenschen overlaten. Theorie en practijk. In 1922 verdween uit de Grondwet het gehate woord „koloniën" en „bezittingen". De overzeesche gewesten worden thans in te genstelling met vroeger met, name genoemd. Deze verandering gaf in de overzeesche ge westen groote vreugde Men had thans im mers de deur opengezet voor een meer de mocratisch bestuur en een daarmee gepaard gaande grootere economische vrijheid. Toen in 1925 de nieuwe staatsrechtelijke positie voor de overzeesche gewesten moest worden vastgesteld, was de strijdvraag: is Ned.-Indië nu nog een wingewest gebleven of beeft de Grondwetswijziging tengevolge go- had. dat Indië geschikt is geworden voor zelfbestuur? Hoewel van democratische zijde on grootere vrijheid werd aangedrongen is toch in 1925 een reglement opgesteld, dat, naar spr. zeide, in strijd was met don geest van de Grondwetswijziging van 1922. In Suriname was reeds in 1901 een democratisch staatsbestuur gekomen met eigen vrij kiesrecht, enz. Merk waardig is nu, dat deze democrati sche vrijheden nu in April j.1. weer aan Suriname zijn ontnomen, hoewel in die 36 jaar niets is voorgevallen, dat opheffing zou kunnen rechtvaar digen. Juist nai zijn er al 3 conflicten voorge komen en o.m. heeft men de begrooting afgestemd. Spr. gaf vervolgens een uitvoerige uiteen zetting over de bestuursinrichting van Ned.- Indië. Geen eigen beschikkingsrecht. Spr. wees hierbij op verschillende wets bepalingen, die de onafhankelijke reerelin gen van Indië eigenlijk tot een doode let ter maken en hoe verschuivingen in de Kamer naar rechts tengevolge hebben ge had, dat de democratische bedoelingen van de grondwetswijzigingen van 1922 niet zijn uitgevoerd. Sommigen zijn van oordeel, dat Ned. Indië een verlengstuk is van het Nederlandsche gezag. Hiervan is de gouverneur-generaal het symbool. Een tijd lang was het zoo, dat, een rechtsche re geering in Nederland een rechtsche gouv.- gen. tengevolge had en ©en meer linksche regeering een linksche gouverneur-generaal Men heeft echter later een compromis ge vonden en nu is de gouverneur-generaal meestal ChrisR-Hist. of conservatief-liberaal georiënteerd. De volksvertegenwoordigers in de over zeesche gewesten hebben de taak, veror deningen vast te stellen voor inwendige zaken, hetgeen tot gevolg heeft, dat alle belangrijke kwesties door het moederland worden behandeld. De democratische- vrijheden, zooals wij die in Nederland hebben en een splitsing van het gezag in wetgevende, uitvoerende en rechterlijke macht kent men in Indië niet. De gouverneur benoemt b.v. één derde van de volksvertegenwoordiging. Het is on democratisch en opractisc'n, omdat het aan leiding geeft tot veel-conflicten. Men heeft zulk een toestand gemotiveerd met te zeg gen, dat groote bevolkingsgroepen (anal- phabeten, enz.) niet in staat zijn hun eigen vertegenwoordigers tè kiezen. Voleens spr. houdt dit motief voor Su riname geen steek, want sinds in 1901 in Suriname het zelfstandige bestuur werd ingesteld, zijn er nooit moeilijkheden ge weest. Zelfs in zware oorlogsjaren is alles goed gegaan. Spr. noemde -het een •fopt; dat f meir aan een overzeesch gewékfT afhankelijk vari 'hèt moederland, iets afneemt, wat het gewest 36 jaar heeft gehad, alleen om het land gelijk te schakelen met de overige kolo niën, die die vrijheid niet hebben. Spr. wijst echter op het verschil tusschen Oost- en West-Indië, want Oost-Indië heeft een gevarieerde bevolking, terwijl Suriname eigenlijk een Nederlandsche volksplanting is. Meai heeft dus, zegt spr. een stap terug ge daan, welke voor ons land zeer ernstige ge volgen kan hebben. Stiefmoederlijk behandeld. Nu voert men in den regel de. begroo- tings tekorten als argument dat het moe derland het heft in handen houdt, maar spr. zeide, dat het moederland nooit veel voor de Surinaamsche kolonisten heeft ge daan en daar nu de wrange vruchten van plukt. Voor de malaria-bestrijding heeft Ne derland in Suriname nooit iets gedaan. Zoo zijn de verschillende bogrootin-gs tekorten wel voor een groot deel Nederlands eigen schuld. Men had ook hier moeten- bedenken, dat de „kost voor de baat uitgaat" Het gaat er nu maar om zeide spr. of men van opvatting is, dat het overzeesche gewest er alleen is voor het belang van het moe derland (conservatieve opvatting), of dat het moederland alles heeft te doen voor de welvaart en het geluk van het winstge- west (moderne, democratische opvatting) Spr. verklaarde laatstgenoemde opvatting te zijn toegedaan. Zoo beschouwd ziet het er voor Indië niet best uit na de laatste verkiezingen. Er komen echter uit Indië hoe langer hoe dringender smeekbeden om beter begrip en verstand in het moederland over de Indi sche zaken. Beter dan do tot nu toe getroffen regelin gen achtte spr. het, dat dc Sta ten-Generaal ^en norm stelt en alleen in Indische kwes- >s ingrijpt, wanneer daar maatregelen »rden genomen, die in strijd zijn met het gemeen belang en met de grondwet. De Indische lieg root in g wordt in de Ka mer meestal zonder voldoende kennis van zaken afgehandeld en het is dus begrijpe lijk, dat men een beter begrip omtrent de Indische zaken in hot moederland wil ves tigen. Vooral nu is deze kwestie zeer actueel. Bestuursverbeteringen ITet benoemen van Indische vertegenwoor digers met stemrecht in onze Tweede Ka mer achtte spr. weinig zin te hebben, want hun gering stemmental zou weinig effect hebben. Voldoende achtte spr. het, wanneer In- heemsche deskundigen in de Kamer voor lichting geven, om zoodoende een beter be grip over de Indische huishouding te vesti gen. Een andere methode is het instellen van een Rijksraad, staande hoven de wet gevende vergadering en waarin vertegen woordigers van Nederland, Ned.-Indië, Su riname en Curarao zitting hebben. Spr. achtte hiervoor den tijd echter nog niet rijn. Spr. achtte het gewenscht, dat ook op de scholen weer over Indië wordt 'verteld, te meer daar er in de laatste 15 jaar in die landen zooveel is veranderd. Velen toch gaan zich later in Indië een beroep zoeken en alleen die menschen heeft men daar noodig, die werken in het belang van Indië, dat land met hart en ziel zijn toe gedaan en er de cultureele en econo mische eischen van begrijpen. Spr. achtte het jammer dat het voorstel tot het benoemen van staatssecretarissen er hij de jongste grondwetswijziging was ge kegeld. Naast de ministers, die uit den aard der zaak zooveel met politieke belangen rekening moeten houden, waarvan ook de koloniën den weerslag ondervinden, had men technisch deskundige staatssecretaris sen gekregen, wat vooral voor de koloniën zeer nuttig zou zijn geweest. Resumeerende beval spr. als een der beste middelen op de verhouding tusschen Neder land en Indië te verbeteren aan: adviseeren- Indische vertegenwoordigers in de Tweede Kamer. Ten slotte noemde spr. het merk waardig, dat, hoewel in 1922 het woord ko loniën uit de grondwet werd geschrapt, er in 1937 nog een departement van koloniën beslaat. Het publiek, dat met groote aan dacht de zeer interessante uiteenzetting had gevolgd, beloonde den spreker met een dankbaar applaus. De heer Bakker sloot de bijeenkomst. DE INBRAKEN IN HET HEERENBOSCH. Omtrent de brutale inbraken, welke gis ternacht in het Heerenbosch zijn gepleegd, vernemen we nog, dat 's nachts om half drie door mevr. Ratelband, wonende aan het Toren plein, die tegen dien tijd even haar bed verliet, door het voordeurraampjje op straat een lichtschijnsel is waargenomen. Daar haar man uitstedig was, miste zij even wel den moed een onderzoek in te stellen, om te zien door wien dit schijnsel werd veroorzaakt, wat overigens wel begrijpelijk is. Van den dader ontbreekt nog elk spoor. THEATER ROYAL. De laatste hinderpaal. Zaterdag, Zondag en Dinsdag draait in Theater Royal weer een film, die U beslist zien moet: „De laatste hinderpaal." In de hoofdrollen spelen Richard Arlen, Barry Mackay, Roy Emerton en Lil li Palmer. Het is de geschiedenis van twee jonge mannen Hickey en Steve, die, op zoek naar avontuur in het stadje Moodyville in Cana da aankomen waar de in aanleg zijnde lijn van don Canadion Pacific bijna tot voltooi ing is gebracht. Zij maken kennis met Mary Moody, de eenige dochter van Dan Moody, den leider der werkers, op welke Hickey grooien in druk maakt. Beide vrienden worden gewikkeld in een vechtpartij, die 's avonds in het „Ratten val" Café ontstaat. Ze worden gearresteerd en gedwongen aan den spoorweg te werken. Hickey toont zich spoedig een bekwaam leider en wordt voorman. Mary doet alles wat zij kan om hem tot een beter mensch te maken en haar vader gunstig voor hem te stemmen. Als een kleine groep uitgezon den wordt om een doortocht te vinden voor den spoorweg zijn Hickey en Steve van de partij. Of de spoorweg tot een goed einde kan worden gebracht, hangt nauw tezamen met het vinden van een pas. Het eerste gedeelte van den evrkenningstocht wordt per kano afgelegd, daarna trekt men door een ge vaarlijk moeras. Eenige deelnemers deser- teeren en tenslotte blijven er maar drie over. Er dreigt gebrek aan voedsel. Steve krijgt een ongeluk en offert liever zijn le ven dan 'n last te zijn voor zijn metgezel len. In tusschen is er oproer ontstaan in het constructie-kamp. De nuannen staan op het punt Dan Moody en zijn dochter te dooden. als zij hoog in de hergen het licht zien van een vuur, dat beduidt, dat de pas ge vonden is. Thans is de hoop teruggekeerd en maakt de oproerige gezindheid plaats voor de lust om te werken. Hickey en Mary gaan een gelukkig leven tegemoet. SCHAGEN-NIEUWS. Programma voor Zondag a.s. Strandvogels II—Sehagen II. Vertrek per bus 8.15. D. Arnoldus J. Bremer, A. de Wit E. Rus. M. Slikker, J. Weeland. H. Veenstra, G. Koch, J. Steen, D. Ruig, Jb. Broersma, Res.: P. de Vries. Sehagen 3—Petten II. Aanvang 10 uur. J. J. Slikker. P. Kistemaker, G. Zwaan. T. Moransart, S. Breebaart, P. Boontjes, J. Broer. J. Starre\eld, Jb. Siemons, J. v. d. Oord, J. Franzen. Res.: W. v. Geelen, Jb. Molenaar. Sehagen A—B.K.C. A. Aanvang 12 uur. W. Gorter. D. Kuiper, R. v. Haren. J. Blaauboer, G. C. Anneveldt,, Jb. Molenaar P. Dekker, J. v. d. Ben, J. Slikker, T. Schoorl, H. Volten, Res.: P. Bakker. Er is een bandhanddoek blijven liggen. Terug te bekomen bij C. Keijzer, Laurie- straat, Sehagen. (Oosferdijk en Molengeerzen). Woensdagmiddag vergaderden bestuuren hoofdingeJanden met de commissie uit den -Ringpokler. Voorzitter, de heer Jb. Kroon Jbz., opende de vergadering met woorden van welkom, in het bijzonder tot de commissie uit den Ringpolder en den heer C. Kroon, oud-molen- meester. De notulen, voorgelezen door den heer K. G. Reinders werden vastgesteld. Ingekomen stukken. Ingekomen was bericht van Ged. Staten, dat de uitkeering uit het Wegenfonds over 1936 is bepaald op f 1250. Ged. Staten berichtten dat de Provincie het onderhoud van een gedeelte der Ooster- dijlc, waarover in een vorige vergadering was gesproken, overnam. De polder werd uitgenoodigd de verschuldigde bijdrage over 1937 ad f 1200 te storten, tenzij men overging tot afkoop. Ged. Staten berichtten verder, dat de bijdrage aan den weg door het Geest merambacht met 10 is verlaagd. Van notaris Smit was bericht ontvangen, dat een hypotheek van f 1000 zal worden afgelost. Het bestuur stelde voor, dit bedrag te beleggen, plus de f 3200 welke men daarvoor nog beschikbaar heeft. Deze belegging zal echter zoo lang mogelijk worden uitgesteld in verband met de lage rente. Nu wordt het als kasgeld gebruikt, waar anders een hoo- gere rente voor moet worden betaald. Ten aanzien van de aangegane geldlee- ning werd medegedeeld, dat men deze had kunnen sluiten hij de' Boerenleenbank te Noordscharwoude tegen 31/* hetgeen voor- deeliger was dan hij Gemeentecrediet. Men ging hiermee accoord. Het bestuur vroeg machtiging voor het aangaan van een kasgeldleening. Op een vraag, hoe hoog de rente was, werd medegedeeld van 4% De heer T. Kostelijk zou wel een potje willen vormen, nu men de lasten toch verhoogen moet. Voor die leeningen voelt spr. niet zoo veel. Secretaris deelde mede, dat in 1936 f 154 rente was betaald. De machtiging werd verleend. De heer J'. Lammerschaag te Koedijk móest als molenmeestor aftreden. Hij werd met op een na algemeene stemmen herkozen. Afkoop bijdrage voor den Oosfer dijk. Het bestuur stelde voor, de jaarlijk- sche bijdrage van f 1200 aan de Pro vincie voor den Oosterdijk af te koo- pen. De secretaris lichtte dit voorstel toe. Het voorstel wordt gedaan, omdat de rentestan- daard zooveel verlaagd is. Men zal f 26.100 ineens moeten betalen. Spr. berekende, dat men, wanneer een leening werd aangegaan voor 40 jaar tgen 33/o men de eerste 18 iaar meer dan f 1200 moet betalen, doch daarna minder. Na 40 jaar is het af, terwijl het. anders een eeuwigdurende last is. Het bestuur stelde voor, de hijdrage af te koopen en daarvoor een leening van 40 jaar aan te gaan. De heer Jb. Kroon Az. vroeg of het Am bacht evengoed nog het toezicht on den dijk heeft. Voorzitter bevestigde dit. We houden het toezicht. Op het oogenblik wordt er goed aangewerkt om de lekken weg te werken. De heer Krono vond hot 'n zwak dijkje met dat kleine dammetje er bovenop. Voorzitter zeide, dat de samenwerking goed is met de Prov. Waterstaat. Spr. is er best over tevreden. Het risico is voor de Wa terstaat. De heer Kroon: Maar wij zitten er met ons land in. De heer Groot zou, wanneer de dijk. te licht wordt bevonden, er op willen aan dringen dat de dijk zwaarder werd gemaakt. De heer Tauihe-r, opzichter, zeide, dat de dijk wel goed is, doch de grond is slecht Voorts heeft men last met de mollen. De schoeiin>gen, welke gemaakt worden, zijn volgens den opzichter te laag. De heer T. Kostelijk was nu wel voor de afkoop, in verband met de lage rentestandaard. Over het al gemeen voelt spr. niet voor het wegwerken van de schulden. Ben mensch die lïc/ht zit, zoekt schul den, zeide spr. Na nog eenige besprekingen werd het voor stel van het bestuur aangenomen. De Rijkstelefoon heeft verzocht, op grond van den Polder een gebouwtje voor de te lefoon te mogen zetten, aan het Zuideinde van Broek op Langendijk. Het bestuur stel de voor dit terrein beschikbaar te stellen tegen fl.per M2. Het recht van over pad wordt verleend tegen betaling van f50.in eens. Aldus besloten. Van de Ned. Spoorwegen ontving de polder steeds f25.per jaar voor het ge bruik van een gedeelte dijk. De spoor wegen vragen verlaging van dit bedrag. Het bestuur stolde voor het bedrag vast te stellen op f 15.— Aldus besloten. Jubileum opzichter Tauber. Voorzitter herinnerde aan het 25-jarig ju bileum van den heer Tauber als opaichter van den Polder. Het bestuur heeft ge meend, hem dien dag tot een onvergetelij ke te moeten maken. Zoolang spr. met dhr. Tauber heeft samengewerkt, heeft hij al- tijd zijn plicht gedaan. De samenwerking was steeds uitstekend. Namens het dag. bestuur dankte Voorz. den heer Tauber voor hetgeen hij in het belang van den pol der heeft gedaan. Algemeene felicitatie volgde. De heer Tauber dankte voor de tot hem gesproken woorden en het ontvangen ge schenk. Hierna werden door den voorzitter eenige rnededeelingen gedaan over den proefpolder ten Oosten van Zuidscharwoude, welke kleiner wordt dan de oorspronkelijke plan nen en aan het Kerkepad wordt verbon den. Daardoor geraakt de polder een too- voersloot naar het gemaal kwijt, doch een en ander zal geen last veroorzaken, daar er een ruime brug komt naar het Kerkepad. Van verschillende akkers zullen gedeelten worden afgegraven om de watertoevoer ruimer te maken. De heer Kostelijk vroeg of al eens ge probeerd is, de lasten van het Hoog heemraadschap, welke op de bannen rus ton, verlaagd te krijgen. De persoonlijke lasten op de ingelanden worden ook ver laagd. Voorzitter antwoordde, dat er wel in ge werkt wordt. Een der bedoelde posten ver valt over 10 jaar. Namens den polder Geestmerambacht zal een poging worden gedaan deze lasten verlaagd te krijgen. De heer Jb. Kroon Az. wilde het dien kant heen leiden, dat het Hoogheemraad schap zelf die bijdrage maar laat innen van de ingelanden. Dat verlicht de bannen. Daarna sluiting.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5