De vliegende Cowboy Italië stookt tegen Engeland De exploitatie van Noord-China Dreigend tekort aan Duitsche predikanten Op een borrel je gevraagd Drie jongens aan het - plezierrijden Paard op hol Nieuwe Diesel mechaoische motorrijtuigen Euwe liet zich verrassen Een stuk Wild-West-romantiek sterft uit. In Amerika leidt men de kudden thans van de lucht uit. In de Verccnigde Stalen ia het beroep van vliegenden cowboy in den laatstcn tijd zeer populair ge worden. Wat zou de brave Buffalo Bil! zoggen, Indien hij zijn opvolgers in het jaar 1937 niet in cowboydraoht met lasso en paard, maar als piloten in de lucht zou zien zweven? Zeer zeker zou hij het hoofd ge schud heiben, indien men hem een derge lijk sprookje had verteld. Dit sprookje is echter inpons technisch tijdperk een feit geworden. De vliegende cowboy begint zich in Texas al aardig in te burgeren, hoewel hij onder de cowboys van het oude «lag een groote onrust heeft veroorzaakt. Zoo vond er kort geleden een ver gadering plaats, waarop door de cowboys werd geprotesteerd tegen hun vliegende collega's, wijl deze de werkloosheid onder de cowboys zeer groot maken. Dat bun protest eenige uitwerking zal hebben is ech ter niet aannemelijk. Want een farm met 10,000 of 20.000 stuks vee heeft aan twee vliegende cowboys reeds genoeg en dat is natuurlijk een enorme bezuiniging. Aldus sterft er weer een stuk Wildwest- romantiek uit. Orders uit de lucht. De vliegende cowboy hoedt zijn kudde van de lucht uit. Hii werpt zijn meldingen aan de weinige wachters op den beganen grond toe. Deze meldingen luiden ongeveer als volgt: „Achter den heuvel zwerft een eenzame buffel. Drijf hem naar de kudde terug." Of: „Aan den rand van het bosdli ligt een dood paard. Ongeluk of beet van een slang? Onderzoek bet geval onmid dellijk." Verder: „50 koeien trachten de ri vier in Zuid-westelijke richting over te steken. Snijdt hen den weg af." Tom Tarragan doet het werk van 20 gewone cowboys. Zooals men riet: Niets ontgaat aan het oog van den cowboy in de ludht. Men vindt onder deze vliegende cowboys reeds prominenten zooals b.v. Tom Tarragan. Hij krijgt een groot salaris, wijl zijn handig heid in liet hoeden van enorme kudden zeer groot is. Hij presteert meer dan 20 gewone cowboys. Door laag te vliegen, kan hij een kudde in elke gewenschte richting leiden een kunststuk, dat hem nog nie mand heeft nagedaan. Hoewel Tarragan geen cowboyhoed draagt is hij reeds de af god van veie jonge dames. Zijn populariteit is nog groot er geworden, toen het hem kort geleden gelukte, een aanval van Indianen op de kudde af te slaan. Overval van Indianen in het jaar 1937? Het klinkt wat avontuurlijk, maar in dien de levensmiddelen in Texas wat schanrsch worden, gebeurt het herhaaldelijk, dat de Indianen er op uit trekken om eenige dienen te rooven. Tarragan dreef de roodhuiden op de vlucht door eenige ongeladen bommen naar be neden te werpen. Misschien engageert men hem nu spoedig in Hollywood om een nieuwe ster te worden. WANHOOPSDAAD VAN EEN RADJAH. De Britsch-ïndnsche radjah van Viziann- gram, die siiwls eenigen tijd lijdende was aan tuberculose, heeft gistermorgen een einde gemaakt aan zijn leven door van het balkon te springen van den toren zijner residentie. Program door Japan opgesteld. Hot instituut voor economische studiën te Osaka in Japan heeft een „program voor de exploitatie van Noord-China opgesteld. Volgens dit plan zullen alle indaistrieën vrij zijn en zullen de deuren open blijven voor buitonlandschc kapitalen. Op de industrieën en transporten zal echter „controle" worden uitgeoefend onder uit sluitende leiding van do Zuid-Mandsjoerij- sche spoorwegmaatschappij. Op de electrici- teit zal controle worden uitgeoefend door de Japansche electricitoitsfederatic en op de winning van zout, steenkool en ijzer door de nationale directie. Voorts zullen douanömaatregelen genomen worden in den zin van een aanpassing der tarieven voor Noord-China aan de tarieven van het zelf standige gebied van Oost Ilopei. In verband met de groote vermindering van het aantal Evangelische theologische studenten aan de verschillende universiteiten in Duitschland dreigt over zekeren tijd voor de Duitsche Belijdeniskcrk een ernstig te kort aan predikanten te ontstaan. De laatste twee jaren is het aantal Evan gelische studenten in de theologische facul teit aan de universiteit van Berlijn ver minderd van 403 tot 172, aan die van Bonn van 184 tot 32, terwijl aan die van Tuebin- gen het aamtal de laatste vier jaren van 940 tot 387 is verminderd. Een onlangs door de Regcering afgekon digd decreet verbiedt de Belijdeniskerk, die weigert zich bij do nationaal-socialistische bepalingen inzake godsdienstkwesties neer te leggen, en welker hoofd, ds. Niemoeller zich in afwachting van zijn berechting nog steeds in de gevangenis bevindt, theologi sche studenten op te leiden. New-York City zonder melk Algemeene melkstaking afgekon digd. De Bond van Zuivelboeren heeft een alge meene melkstaking afgekondigd, welke New Vork-City mot ingang van heden zal tref fen. De negen mogendheden conferentie Japan zal niet deelnemen. Naar uit Tokio wordt gemeld, heeft het Japansche Kabinet de uitnoodiging tot deel neming aan de te Brussel te houden nogon- mogendheden-confcrentie van de hand ge wezen. Testament op een gramofoonplaat Na den dood wordt de pladt af gedraaid. Een inwoner van Brisbane heeft een wel zeer ongebruikelijken vorm voor zijn testa ment gekozen. Hij heeft zijn laatsten wil vastgelegd op een gramofoonplaat, die na zijn dood in tegenwoordigheid van zijn ver zamelde familieleden en vrienden zal wor den afgedraaid. Doch het slokje was clandestien gestookt. Loofde commies premie uit voor het aanbrengen van misdrijf? De Haagsche politierechter heeft P.J.M. en A.Th. van der S. ieder veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf, omdat zij een distilleer toestel en alcohol sterker dan 50% voorhanden hebben gehad. Verdachten gingen in hooger be roep. M. voerde tot zijn verweer aan, dat hij misleid is en dat hij verraden is door iemand, die verlokt door een premie, uitgeloofd door een oommies, hem heeft aangege ven. De rijksadvocaat, mir. Wyckerheld Bisdom, vroeg bevestiging van het vonnis, waarbij de advocaat-generaal, mr. Vermeulen zich aansloot. Een zeer afkeurenswaardig systeem. De verdediger, nur. M. M. L. Savelberg, meende, dat deze kwestie van het uitloven eener belooning voor het aanbrengen van het misdrijf nader door het Hof dient te worden onderzocht. Wanneer hier sprake is van een systeem dan is dit hoogst afkeu renswaardig. Pleiter vroeg het Hof vier personen* tegen wie M. een aanklacht heeft ingediend als zijnde „agents provocateurs" onder eede te willen hooren en des noods de behandeling van deze zaak te schorsen. Subsidiair ver zocht hij de uiterste clementie in verbana met verdachte's leeftijd. De president deelde hierop mede over 14 dagen uitspraak te zullen doen. De tweede verdachte was zich van niets bewust.. Hij was op een borreltje bij M. ge vraagd. Een van de ambtenaren der invoerrechten en accijnzen heeft het distilleertoestel in een afgesloten kamer in werking gezien bij verdachte thuis, aldus verklaarde hij, als getuige gehoord. Ook werd er op van der S. een sleutel ge vonden, die paste op het huis, waarin het distilleertoestel stond. Van der S. vertelde den ambtenaren, dat het de sleutel was van de naaimachine van zijn vrouw. Do rijksadvocaat en de advocaat-generaal vroegen bevestiging van het vonnis. De verdediger vroeg vrijspraak voor de zen verdachte. Het Hof zal over 14 dagen uitspraak doen. Maar ze konden later hun ple zier wel op! De vorige week werd uit een garage in de Noorderstationstraat te Groningen, tot tweomaal toe een auto weggehaald, en later weer terug gebracht, zonder dat de politie kon nagaan wie de daders waren. Dinsdag werd wederom uit deze garage een auto vermist. De monteur van de ga rage zag eenigen tijd later drie jongens, die den wagen in een zijstraat dichtbij de garage, neerzetten, op de fiets wegrijden. Het mocht de inmiddels gewaarschuwde recherche gelukken de drie jongens te arres teeren. Zij zijn de 16-jarige H. Z., leerling monteur te Groningen, die reeds een voor waardelijke straf had opgeloopen en H. J. E. en J. N., beiden 14 jaar oud en eveneens uit Groningen. De twee veertienjarigen zijn, na verhoor aan de ouders teruggegeven. De 16-jarige H. Z., die als de hoofddader wordt be schouwd. is ter beschikking van den Offi cier van Justitie gesteld. Het dier, dat blindelings voort- rende maakt twee slachtoffers. Gistermorgen stond in de Fraunhoferstr. een zijstraat van den Middenweg te Amster dam, een met paard bespannen melkkar ietwat op het midden van den weg. Waar schijnlijk is het paard geschrokken van een slagersjongen, die pal langs hem fietste, want op dat moment sloeg het dier op hol. De melkboer, die naast de kar stond, stelde nog pogingen in het werk paard en kar tegen te houden. Hij kwam daarbij echter te vallen en de wielen van den wa gen gingen over hem heen. Mot een gebro ken onderarm en een schouderfractuur werd hij opgenomen en naar het O.L.V. Gasthuis vervoerd. Het paard rende intusschen met den melkwagen achter zich aan blindelings over den weg. Het wilde den middenweg in de richting Lin- naeusst.raat opzwenkon, doch nam daarbij de bocht te groot, zoodat paard en kar ongeveer een in volle vaart naderende auto raakten. Ongelukkigerwijze bevond zich tusschen deze een wielrijder, die niet meer weg wist te komen. Hij ge raakte tusschen kar en auto bekneld en werd ernstig gewond. Dit slachtoffer werd met een hoofdwonde en een hersenschudding eveneens door den G.G. en G.D. naar het O.L.V. Gasthuis over gebracht. Nog was het niet mogelijk geweest het dier op zijn noodlotsweg tot staan te brengen. Het lamoen was gebroken, doch het paard holde verder met de leidsels en een deel van het lamoen achter zich aan. Het holde den Middenweg op, de Linnaeus- straat in, den spoorwegovergang over. Reeds hadden zich hier agenten en burgers op zijn weg geplaatst, doch het gelukte niet het dier te grijpen. Het rende de Dapper- buurt in, passeerde daar weer een spoor wegovergang en belandde eindelijk bij het eindpunt van een trambaan, waar een con ducteur met een langen stok gereed stond. I-Iier werd het paard in zijn vaart gestuit en het gelukte een agent van het politiebureau Linnaeusstraat het dier bij de teugels t.e pakken te krijgen. Deze bracht zijn ar restant over naar het bureau, waar het op de binnenplaats in de gelegenheid werd ge steld tot bedaren te komen. Kindermoord Man begroef baby op zijn erf. De politie van AmbtHardenberg heeft Dinsdag j.1. aangehouden en naar Almelo overgebracht den vader van het 16-jarige ongehuwde meisje H. D., die er van ver dacht wordt dat hij een pas geboren kindje, waarvan de dochter zonder medischen bij stand was bevallen, heeft gedood en op zijn erf begraven. Het lijkje is opgegraven en doér dé poli tie in beslag genomen. Nadat Dr. Hulst uit Leiden sectie had verricht, is dé nmn gear resteerd. Een proefrit welke uitstekend slaagde. De rijtuigen hadden overal veel bekijks. Gisterochtend is op het traject Barneveld —Arnhem een proefrit gehouden met een der nieuwe Diesel-mechanische motorrijtui gen, die in den loop van de volgende maand den dienst op bovengenoemd baan vak zullen onderhouden. De proefrit werd meegemaakt door den heer H. van Manen, directeur van de Ne rf te ndsche Spoorwegen, ir. W. Hupkes, chef van den dienst van tractie en materi eel, J. D. Evers, chef van den dienst van Onrust onder millioenen Arabieren Zal Engeland zich in het nabije Oosten kunnen handhaven? Engeland's krachtdadig optreden tegen do opstandige Palestijnsche Arabieren hoeft aan hot land de rust nog niet horgeven. Overal in Palesr tina steaks de terreur het hoofd op cn voel wijst er op, dat men nog eerst aan het begin van een groot-Arabische opstandige beweging staat. Aan den Groot-Moefti van Jeruzalem is het zooals bekend gelukt, uit de Omannos kee te ontvluchten en zich naar Syrië en den Libanon te begeven. Hij wil nu een pro- pagandareis naar Cairo maken om de we reld van den Islam tot den strijd tegen En geland op te roepen. Zal Engeland de reis van den Groot-Moefti kunnen verhinde- De Britsche regcering, die zich ernstig on gerust maakt, heeft Frankrijk verzocht, de reis van den Groot-Moefti te verhinderen, maar daar deze door de Syrische Arabieren gesteund wordt, blijft bet de vraag, of de Fransche resident Martel het wagen kan en zal, den Arabischen leider in zijn bewegings vrijheid te belemmeren. Want thans doet zich voor dc eerste maal een verschijnsel voor, dat tot nog toe een fantasie was, namelijk een pan-Arabische, ja meer dan dat, een pan-Islamitische een heid. Wenschen van het Arabist congres vervuld. Het Arabische congres van Bloedan, waar aan 450 gedelegeerden uit alle Arabische landen deelnamen en waarop besloten werd. Engolsche waren in de Islamitische wereld te boycotten en alle scholen voor een anti Britsche propaganda open te stellen, ziet langzamerhand zijn wenschen in vervul ling gaan. Engeland's positie in het nabije Oosten wordt bedreigd. Wat misschien nog erger is, dc 80 millioen Mohammedaansche In dische onderdanen van den keizer en koning geven er, naar uit de Britsch-Indische pers blijkt, steeds meer blijk van, zich achter hun ge- loofsgenooten in Palestina te wil len scharen. Jeruzalem is niet slechts de heilige plaats van Christenen cn Joden, ook Mohammed reed van de rotsen van den Moriah, daar waar Salomo's tempel gestaan heeft op zijn wonderrots el Boe rak, naar den hemel. Daar, waar de Omarmoskee staat, bevindt zich een van de heiligste plaatsen van den Islam. Engeland gebruikt geweld, doch het fanatisme van de rebellen laait steeds heviger op. Engeland bezit in Palestina voldoende troepen, om een plaatsclijken opstand te onderdrukken. Het laat thans niet meer met zich spelen, het laat de huizen van opstandige Arabieren met dynamiet in de lucht vliegen en verbant Arabische leiders naar de Seyshellen in den Indischen Oce aan, maar in plaats van vrees in te boeze men. wordt het fanatisme nog meer aan gewakkerd! De kern van don Arabischen tegenstand wordt gevormd door do streng religieuse Mohammedaansche jeugdverwanten van Bnbloes, waaronder de geheime Arabische orde „Moesjeik el Taoerowieh" een bijzon dere rol speelt. Wee den Arabier, die gemeene zaak met de Britten maakt! De Arabische terreur is uitstekend geor vaniseerd en richt zich niet slechts tegen de Kngelschen, maar ook tegen de Arabieren lie het zouden wagen, gemeene zaak met le Britten te maken of land aan Joden te verkoopen. Vele rijke Arabieren hebben Pa lestina reeds verlaten, om niet gedwongen te worden, geldeliiken steun aan de vrij- scharon te geven. Het waren deze terroristen dlc den Engelschen districtscommissaris vermoordden, het militaire vliegveld van Lydda aanvielen en tenslotte ook de pipe- line beschadigden. Deze olieleiding, waar door jaarlijks 4 millioen ton olie via Haifa in den romp van de Britsche oorlogs schepen kan worden gepompt, is een belang rijke ader van het Britsche wereldrijk. Waf doen de andere Arabische landen? Van Mrfï'rakesh tot aan de Maleische sta ton verkeert de Mohnmmednansche wererd in opwinding. Wat zal Egypte doen, wat dc Soedan, het land van den Mahdi? Prins Moehamed Ali, chef van den regentschapsraad in Cairo, voordat koning Faroek zelf het regeerings- heft in handen nam, heeft aan de vertegenwoordigers der Engelsche regeering een schrijven gericht, waarin hij de Britten verwijt, dat zij hun aan de Arabieren gegeven belofte niet zouden zijn nagekomen. De Arabische koningen, de machtige Ibn Saoed, koning der Wahabieten, de koning van Irak, Hoessein en de imam Yahia van Yemcn heb ben een Arabisch verdrag onder- f tcekend, dat zoowel te Bagdad als in Diad en Sana gepubliceerd werd. Mag men sommige Arabische bladen ge- looven, dan zou men daaruit moeten con- cludeeron, dat de panArabische beweging spoedig alle andere internationale proble men op den achtergrond zou laten treden. Hierin is zeer veel overdrijving, maar toch ook een korreltje waarheid gelegen. Want het is duidelijk, dat wanneer de troepen van Ibn Snood en van Irak werkelijk de Palestijnsche Arabieren te hulp zouden ko hen, dit tot gevaarlijke verwikkelingen zou moeten leiden. De houding van Italië. Zeer onaangenaam voor Engeland is ook de houding, welke Italië tegenover de pan-Arabische beweging aanneemt. Men zal zich nog herinneren, dat Mussolini zich hij zijn bezoek aan Lybië als verdediger van den Islam opwierp. Indertijd maakte men zich daar in Engeland min of meer vroolijk over, manr thans blijkt, dat hot niet in de laatste plaats de Itaïiaansche agenten zijn. die de Palstijnsche Arabieren in hun verzet stijven. Kennelijk hoopt men te Rome in de Arabieren bondgenooton in den strijd tegen het Britsche wereldrijk te vinden. TUINHOEKJE het bewaren van dahliaknollen, Wij zijn nu in den tijd aangeland van den naderenden winter. Hoe vaak gebeurt het niet, dat eind October een strenge nacht vorst komt, die aan de bloemenpracht een einde maakt. Voor de strengere vorst komt, moeten de dahliaknollen gerooid zijn. Na de eerste nachtvorst, die het blad zwart kleurt, nemen we de knollen uit den grond. Dit moet voorzichtig gebeuren. Elk worteldeel, dat U afbreekt kan oorzaak zijn van een rottende plek en een wegrotten van den geheelen knol. Het best rooit U op een zonnige dag, om de knollen in de zon te laten drogen, waarna ze gemakkelijk zijn schoon te maken. Laat ze 's nachts niet buiten liggen, want als de nachtvorst terugkomt, zouden ze verloren zijn. Schijnt de zon niet, als U aan 't rooien gaat en blijft er veel grond aan de knollen zitten, dan kunt U ze voorzichtig in een teil afwasschen om ze vervolgens op een tochtige plek te laten drogen. Wie er prijs op stelt zijn dahlias op naam te bewaren, doet reeds nu goed een duide lijk geschreven etiquet beneden aan de plant te hangen. Kent men den naam niet, dan schrijft men de hoogte en de kleur op. Bij 't rooien laat men 10 cm stengel aan de knol zitten. Na 't drogen knipt men nog iets van den stengel af, waarbij het etiquet vaak om den knol moet worden gewikkeld, omdat de stengel te kort is voor dit aanbin den. Hoe korter de stengel, hoe minder ge vaar voor wegrotten, maar... een klein stukje moet aan den knol blijven, want alleen aan den stengel zitten de oogen voor 't vol gend jaar. Een knol zonder stengel loopt het volgend jaar niet uit. Wie weinig dahlia's heeft, bewaart ze het best den winter over in droge turfmolm. In een kist of mand, waarin papier om lekken te voorkomen, leggen we een laagje molm, dan een laagje knollen enz., totdat de kist vol is. De kist beware men op een koele niet te vochtige plaats. Drogen ze in den winter erg in, dan maken we de turfmolm iets nat. Tegen April zijn de knollen dan weer rond en vol. Ook boven op de aardappels worden de knollen wel gelegd en dit gaat ook wel goed. Men moet er echter voor zorgen, dat ze niet heen en weer rollen bij het wegnemen der aardappelen, want dan zouden de knollen kneuzen of breken. Heeft men veel knollen te bewaren, dan kuilt men ze buiten in. Men graaft een kuil van pl.m. 30 cm diep; dit hangt van den voch tigheidstoestand van den grond af. Men plaatst de knollen naast elkaar in natuur lijken stand en doet er schoon zand tusschen; dan een laagje zand er op van 1015 cm. Komt de vorst, dan wordt de bedekking ver zwaard. yergeet de zijkanten niet! Voor de dekking gebruikt men eerst blad en daarop korte mest. a. v. d. L. exploitatie en door den heer E. Dolleman. Klijstra, chef van rijtuig- en wegenbouw. De rijtuigen trokken op alle stations, die zij passeerden, veel bekijks en zij zullen of) het pas" in gebruik genomen traject dat in een groote behoefte blijkt te voor zien, ongetwijfeld het reizigersvervoer doen toenemen. Aljechin heeft zich door geniale zeten de winst verzekerd. Zoolang do spanning van de in gang zijn de partij, nog hoogtij viert, zijn zelfs de spelers het, dikwijls niet met zichzelve eens ter zake van de grootte hunner kansen, van daar dat zij zich van tijd tot tijd voor het demonstratiebord opstellen, teneinde te, trachten, het probleem van het standpunt van don toeschouwer, dus naar omstandig heden zoo objectief mogelijk, te bezien. Nadat de eerste opwinding om Aljechin's sensationeele overwin ning in de tiende partij wat was ge luwd, en men eindelijk eens volop tijd cn gelegenheid kreeg, zich op het geheele verloop te bezinnen, drong zich opnieuw de vraag naar voren: Is het mogelijk, dat een oo- genschijnlijkinférieure stelling (die van Aljechin) binnen weinige zet ten door toovenarij tot winst kan worden gevoerd, m.a.w. waren Al jechin's combinaties correct en heeft dr. Euwe zich niet door de reeks van verrassingen (22. dc2, 23. g4) uit hot veld laten slaan? Het antwoord op beide vragen moet lui- Ja. In de eerste plaats hoeft de uitdager Euwe's dreiging pd7 (na 21dhi) op cor recte wijze verhinderd, want op 22pd7, zou zijn gevolgd 23. pf7:! Kf7:. 2i. de6= kf8, 25. Id2! pc6 (ge dwongen), 26. d5 en nu heeft zwart wel nauwelijks beter dan 26df6, dcG:, 27. de6:, teO:, pc5, Ibi enz., daar 26dc4, nog slechter is wegens 27, tel, dd3, dc6:. dd2:, cd7: en wint (tel: dan deS -f del: dan dc7 -f-, gevolgd door tel: cn tenslotte: dd7: dan dd7: cn tc8:) Toch was de stelling later niet voor Euwe verloren, zooals wij reeds in onze nabe schouwing opmerkten, immers na 23 h0 (inplaats van pc6?) 24 kg2. ph7! be houdt zwart een volkomen bevredigende stelling. Hot blijkt dus inderdaad, dat Aljechin's combinaties correct waren (hij wist zich met twee verrassende zetten uit de moei lijkheden te bevrijden) maar dat de titclhou der zich door de bedoelde verrassingen heeft laten beïnvloeden.

Schager Courant | 1937 | | pagina 6