T Bacteriën in de melk B AZ AR Roosjes Succes "Pijp jaagt woutf op de ülucht Firma GEBR. ROTGANS BEKENDMAKING. P. FOPPEMA G. DOES - Schagen. Jekkers Jassen Pantalons Beenstukken Pantalons Aard.-, Groenten- en Fruitzaak Schade, door mond- en klauwzeer veroorzaakt Menschen door mond- en klauwzeer aangetast Dobbelmann lekker... man! (Zie het artikel in de Schager Crt. van Donderdag 28 Oct.) Voor het reinigen van melkbussen is BLANKA het aangewezen middel Vraagt Uw winkelier. Prijs 15 ct. per flesch. Voor engros; Pharmaceutische Groothandel ALKMAAR. Ondergeteekende maakt de lezers van dit blad bekend dat hij de: Aardappelen-, Groenten- en Fruitzaak voorheen gedreven door den heer heeft overgenomen. Door uitsluitend beste kwaliteit te leve ren, hoopt ondergeteekende veler gun^t waardig te worden. Ter kennismaking bieden wij aan gedurende één week, 2 pond DRUIVEN 25 cent. OPENING ZATERDAG 30 OCTOBER A.S. Beleefd aanbevelend, ALS U EEN REGENJAS KOOPT draagt U toch geen étiket? Maar wel moet U het étiket duur betalen. Onverschillig in welke plaats en bij wien U koopt, is er geen sprake van prijsconcurrentie. Overal is de ze hooge prijs beschermd. Doet als zoovclen, gaat naar den vakman en koopt een mo derne eigengemaakte Regenjas, dat scheelt U MINSTENS 30 welke WIJ goedkooper zijn, inplaats van fabrieks merk jassen. OTTO VAN OS LAAT. ALKMAAR. LAAT sfifl Anna Paulowna. U KOMT TOCH EEN KIJKJE NEMEN op de van de Ncd. Herv. Gemeente? Dan ba ZATERDAG en ZONDAG naar „Veerburg" (vanaf 's middags 3 uur). Aardige attracties voor oud en jong. Entrée fO.10. Komt allen! N.B. Zaterdagavond rijdt een bus (gratis voor bezoekers) van Ewijcksluis, kwart over 7, via Breezand. r- Kleeding Leder Rubber f'Sdimaiz Schagen Te koop, wegens omstandig heden, een reeds jaren lang bestaande op besten stand te Beverwijk, met besten omzet. Br. no. 82 Bur. van dit blad. rfo^ijNP •Un&eyRftAT T2» Te koop: 60.000 Kg. VOERBIETEN, J. MONTSMA, „Haukeshocf", Slootdorp. Gevraagd: Een nette WERKSTER, voor Vrijdag of Zaterdag. Br. letter L22 Bur. van dit blad. Te koop: Drie 1'A-jarige VOS MERRIE-PAARDEN ingeschreven S.N.T. no. 1 en 3 op keuring Slootdorp. L. R. MOL, Meerlaan 10, Medemblik. AFGEBLAARD VEE te koop gevraagd, door .T. KOOIJ en Zn., Veehandel, 't Zand, Tel. 24. hebben steeds Regeering geeft geen flnantieelen steun. Enkele uitzonderingen. Op vragen van den heer Wijnkoop, betref fende ondersteuning van boeren, wier vee door mond- en klauwzeer is aangetast, heeft de minister van Economische Zaken geant woord: Het is der regeering bekend, dat sedert Augustus j.1. het mond- en klauwzeer in Ne derland, evenals zulks het geval is in an dere landen van West-Europa epizoötisch is opgetreden. Eveneens is het haar bekend, dat. hierdoor financieele schade aan de vee houders wordt toegebracht. De regcering is van oordeel, dat er geen aanleiding bestaat tot het toe kennen van buitengewone geldelijke toelagen over te gaan, daar do ge volgen van optreden van veeziekten, ook van besmettelijke, tot het risico van het veehoudersbedrijf moeten worden gerekend. Volgons art. 44 der veewet kan slechts gelieele of gedeeltelijke ver goeding uit 's Rijks kas van schade, veroorzaakt door de toepassing van maatregelen ter bestrijding der ziek te, worden verleend. Hoewel door den veeartsenijkundigen dienst is getracht de laatstbedoelde schade, die zeer afhankelijk is van den aard van het bedrijf, tot een minimum te beperken, zal nader worden overwogen, of er aanleiding bestaat in bijzondere gevallen een tegemoet koming in de geleden schade te verleenen. Ook kinderen besmet Op de Veluwe neemt de kwaal enorm too. Melden cenigc plaatsen reeds dat het mond- cn klauwzeer aan hot afnemen is, op de Veluwe is dat nog lang niet het geval en breidt deze gevreesde ziekte zich nog steeds angstwekkend uit. In de gemeente Ede zijn thans 516 vee stapels aangetast, een aantal, dat veel grooter is dan eenige jaren geleden, toen een recordcijfer van driehonderd genoteerd werd. Ook in de gemeente Barneveld is het ergste leed nog niet geleden. Dagelijks worden bijna vijftig aangiften gedaan. Op 350 boerderijen zijn befmettingsfoiljetten aangebracht, welk aantal tijdens de vorige epidemie echter ruim vijfhonderd was. Daar het aantal aangiften echter met den dag toenemt, zal dit cijfer spoedig bereikt worden. In de buurtschap Ter Schuur is thans een landbouwer door het klauwzeer van de koeien aangetast. Zijn handen zijn overdekt met won den on allo verschijnselen zijn over eenkomend met die bij het vee. Vermoedelijk is dit .geval te wijten aan slordigheid hij de behandeling van aangetaste dieren. Ook in de gemeente Putten zijn zes personen aangetast door bet mond zeer, evenals in de gemeente Rens-, woud, waar een aantal kinderen' aan deze ziekte lijdende is. Het aantal besmette veestapels bedraagt in laatstgenoemde gemeente thans 75. Genezen dieren ongeschikt als melkkoe. Tegenover de enorme toeneming staan slechts enkele verklaringen van genezingen. Iloewel er nog vrij weinig dieren aan mond en klauwzeer sterven, komt het veelvuldig voor, dat genezen verklaarde dieren volko men ongeschikt geworden zijn als melkkoe. Er wordt dus wel groote schade aangericht. Uit onze Omgeving OUDE NIEDORP Ouderavond. Op Woensdagavond werd in de O. L. school te Oude Niedorp een ouderavond gehouden. Na opening door den Voorzitter, de heer Wolthuis, worden de notulen gelezen en on veranderd goedgekeurd. Daarna doet Voorzitter enkele mededeel in- gen. I-Iet aantal leerlingen is ongeveer gelijk gebleven. Verder is in de maand November weer een revisie van don tandarts. Van de gemeente is nog f 5.subsidie ontvangen voor school voeding. Dan zijn enkele excur sies gemaakt door de leerlingen o.a. naar de zuivelfabriek te Lutjewinkel. Het school reisje is heel goed geslaagd. Er is een batig saldo maar dat is nooriig om het volgend jaar een 3-daagsch schoolreisje te doen or- ganiseeren. Verder is binnenkort kosteloozc inenting tegen diphterie en roodvonk. Het lijkt de Voorzitter gewenscht hier nog even op het nut van deze inenting te wijzen. Zoo mogelijk zal ook dit jaar aan de over blijvende kinderen melk worden verstrekt. Er is weer subsidie aangevraagd bij het ge meentebestuur, terwijl op het St. Nicolaas- feest een verloting voor dit goede doel ge houden zal worden. Daarna komt de bespreking van het St. Nicolaasfeest aan de orde. Evenals vorige jaren zal er een lijst circuleeren voor de in woners om dit mooie kinderfeest weer moge lijk te maken. Daarna wordt er gepauzeerd, terwijl aan de ouders gelegenheid wordt gegeven het werk van de leerlingen te bezichtigen. Na de pauze leest het hoofd der school eenige schetsen uit het schoolleven, die zeer in de smaak vallen. Hierna sluiting. W.O.L.-POLDER. Bij de laatst gehouden bestuursvergadering werd medegedeeld: dat, ten behoeve van den provincialen weg, van de poldereigen dommen was overgeboekt op naam der pro vincie Noordholland ongeveer 50 c.A. water van Oude Niedorp, Sectie A, nummer 10, ge legen aan de Blokhuizen. Voorts dat aan den Slikvenpoldcr kennis is gegeven op een desbetreffend verzoek, dat de tot October aangegane overeenkomst tot hulp in de bemaling is verlengd tot dat dat de verbindingsduiker zal zijn ontruimd en de polderscheiding afdoend zal zijn gedicht; ook dat voorzitter en secretaris enkele hoofd- slooten peilden, welke verbetering behoe ven. Naar aanleiding van dit rapport en ver der gevoerde besprekingen, zal de voorzitter uitvoering in werkverschaffing aanvragen, tot^ verbetering van eenige slooten. Een nota is ingekomen wegens vernieu wing van het brugdek van de Valbrug, ad. f 98.50, welke gezamenlijk .met de gemeente Nieuwe Niedorp moet worden betaald. Gecombineerd met de gemeente Oude Nie dorp is gehuurd de schuur van den heer Jac. Sinnige, staande op hét erf van den heer G. Portegijs aan de Weel; binnenkort zal alle poldermateriaal aldaar worden opgeslagen. Een en ander werd voor kennisgeving aangenomen. Voorts werd besloten: 1. om aan artikel 10 der keur- of politie verordening een ontheffingsbepaling toe te voegen, opdat aan den beer C. Lakeman e.a. toestemming zal kunnen worden verleend tot stichting van een onderbemaling; 2. om het salaris van de ambtenaren te verhoogen met het bedrag dat wegens bij drage voor pensioen door hen moet worden gestort, ingaande 1 Juli 1934 cn hun pen sioensgrondslagen dienovereenkomstig te wijzigen; 3. om aan de Provinciale Waterstaat van Noordholland toestemming te verleenen tot tijdelijke omlegging van de polderkade in de Leijen, ter bevordering van de aldaar voor uitvoering der kanalisatieplannen te leggen vaste brug; 4. om binnenkort een aantal onwelrieken de slooten achter het dorp Zijdewind uit te keuren; 5. om den heer C. Lakeman aan te schrij ven en op te dragen een duiker in zijn dam te leggen als door het bestuur, bij toestem ming tot het leggen der dam, is voorgeschre ven. ZIJPE Burgerlijke Stand van 22 ton. 28 October 1937. Geboren: Geertruida Agatha. dochter van Johannes Dignum cn Johanna Maria Mul; Thcodorus, zoon van Willem van Duin en Maria Spaans. Ondertrouwd: Hillebrand Nieuwenhuizen, 24 jaar, landarbeider en Anna Wilhelmina Bakker, 22 jaar, beiden te Zijpe. Getrouwd: Geene. Overleden: Alida Johanna Schrama, 44 jaar, echtgenoote van Johannes Elias Jo- sephus Kramer (overleden te Alkmaar). BURGERBRUG. Afscheidsavond van den heer Smelik. Donderdag jl. werd een afscheidsavond in zaal Langedijk gehouden in verband met het a.s. vertrek van het Hoofd der School, den heer L. A. J. Smelik. Namens oudercommissie en onderwijzend personeel werd de avond geopend door den lieer P. Ivroonenburg, die alle aanwezigen welkom heette, in het bijzonder Burgemees ter en Wethouders cn Secretaris der Ge meente. Achtereenvolgens werd het woord ge voerd door den burgemeester der gemeente, namens het Dag. Bestuur, door den heer J. A. de Boer, als lid van de commissie van toezicht op liet lager onderwijs, door den heer Joh. C. Bruin, als lid van de commis sie tot wering van schoolverzuim, door den lieer P. Geusebroek» namens oudei's van leerlingen der school, die tevens den heer en mevr, Smelik een cadeau overhandig de, van ouders en oud-leerlingen; den heer J. Raven, namens de Tooneelver. „Tavenu", die eveneens een geschenk overhandigde; door mej. P. Dolver, namens oud-leerlin gen en door don lieer P. M. Visser; als bestuurslid van de IJsclub en het Nut. Tenslotte een dankzegging op rijm van Mevr. Eriks-Appel, voor het door den heer Smelik gegeven onderwijs. Alle sprekers(sters) werden door den heer Smelik onder dankzegging beantwoord Hierna volgde een pauze, waarbij een kop thee werd aangeboden. Na de pauze volgde het optreden van het Jeugdorkest van Schagerbrug, o. 1. van den heer P. Kroonenburg, wat voor de aanwezi gen een verrassing was. Na een tweede pauze, waarbij alle aan wezigen door den heer Smelik op thee en gebak getracteerd werden, volgde wederom optreden van het Jeugdorkest, dat met een geweldig applaus werd beloond, zoodat 'n extra nummer moest worden gegeven. Namens alle aanwezigen dankte de heer Gcusebroek het Jeugdorkest voor het gebo- dene, waarna nogmaals de heer Smelik het woord nam en alle aanwezigen, in 't bijzon der het Jeugdorkest, dank gebracht voor het geen men hem en zijn vrouw dien avond had aangeboden. Hierna volgde sluiting, waarna velen nog gcruimen tijd gezellig bijeen bleven. CALLANTSOOG Waarschuwing. Ecnigen tijd geleden hoeft, een onbekend persoon verschillende inwoners in deze ge meente bezocht met het doel om hen, die vroeger premie-aandeelen of -loten van „De Lichtstraal", later „Habarrah" te 's-Graven- hage, hadden gekocht, en om de een of an dere reden, waarschijnlijk ook wantrou wen, met de betaling van de premies waren opgehouden, thans te bewerken tot het koo- pen van zg. Staats-aandeclen van de Hol- landsche Commissiebank voor Staatsaandee- len te Hilversum. Door de „Habarrah" werden destijds pre- mieloten of aandeelen verkocht van de N.V. Hollandsche Grondcredietbank, welke ver moedelijk waardeloos zijn. De agent die thans deze gemeente bezocht, gaf nu voor dat de Hollandsche Commissiebank te Hil versum deze stukken in zou ruilen tegen staatsaandeelen, zoodat men in ieder geval het gestorte geld t.z.t. zou kunnen terug ont vangen. Na onderzoek is gebleken, dat deze zaak niet geheel betrouwbaar is. Het is daarom dat in overweging gege ven wordt om alvorens in relatie te treden met genoemde Bank zich te wenden tot den Burgemeester, die hieromtrent inlichtingen zal kunnen geven. Ook hen, die reeds zaken met deze Bank hebben loopen, wordt aangeraden zich in ver binding met het hoofd der gemeente te stellen. Bestuursmutatie. De Voorzitter van het Fanfarecorps „Cal- lantsoog heeft als zoodanig bedankt. Als op volger van den heer C. van Twuijver is in diens plaats gekozen de heer A. Schagen. Voorts is als nieuw bestuurslid gekozen de heer M. de Haan. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: A. Schagen, voorzitter; A. Zeeman, secretaris, J. Kruit, penning meester, J. Hollander en M. de Haan, com missarissen. Mond- en Klauwzeer. Langzaam maar zeker breidt, de veeziekte zich in deze gemeente uit. Wederom zijn twee nieuwe gevallen aangegeven, n.1. onder liet vee van de heeren J. Sleutel Pzn. en G. Baken Azn. In totaal dus 8 gevallen, waar van in 1 geval de ziekte weer is geweken. W1ERINGEN Mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer is thans over deze gehcclc gemeente verspreid. Hoewel de ziek te in Oost-Wieringen begint af te nemen, Dat lazen wij laatst boven een artikel in een krant. Het was 'n verhaal van een vrouw, die het huis was uit- geloopen omdat zij de af schuwelijke tabakswalmen uit de pijp van haar man niet langer verdragen kon. Maak terwille van Uw vrouw èn van U zelf Uw pijp regelmatig goed schoon. Rook terwille van U bei den - goede tabak (dat wil zeggen: IBIS). komen er in midden- en West-Wieringen steeds nieuwe gevallen bij, thans weer bij 't vee van de heeren F. Lont, Gcmeenlands- weg, C. Mulder P. Jzn., Noorderbuur!; C. de Jong, Noorderbuurt; C. Wiegman Lzn., Wcs- terlanderweg; S. Mulder Jbzn., Elft.; C. Klein Noorderbuurt, en J. Lot, Noordburcnwcg. Ook een aantal schapen van den heer R. Kuut aan den Westerlanderwcg worden van' de ziekte verdacht. Bij den heer N. Kool aan den Akkerweg is wederom een beste koe aan mond- en klauw- eer bezweken. Als 1 hersteld is opgegeven het vee van Mw. de Wed. W. Snooij, Akkerweg en van den heer Jb. Lont Dzn., Stroeërweg. Ook in den Wieringermeerpolder deden zich weer nieuwe gevallen voor o.a. bij de heeren T. Smidstra, Wierweg en M. Struik, Kooltuinenweg. Vogelwet. De onderstaande vogels behoeven in het tijd vak hieronder vermeld niet tot de bescherm de vogels worden gerekend: Schollevaars en Blauwe Reigers, van 1 Oct. tot en met 1 April 1938 en van 1 Juli 1 Jan. 1939. Sper wers, in de Noordelijke provinciën van 1 Oct. 193715 April 1938 en van 15 Juli 1938 tot 1 Januari' 1939. Mantelmeeuwen, Zilver meeuwen en Kpkmeeuwen, in de aan de Noordzee grenzende gemeenten van Zeeland, Noord- en Zuidholland cn Friesland, alsmede op Rott ueroog van 1 Oct. 1937 tot 1 Jan. 1939. Houtduiven in de noordel. provinciën van 1 Oct. 1937 tot 1 Jan. 1939. Bonte kraai 1 Maart 1938 tot 15 April 1938. Spreeuwen 10 Juni '38 tot 15 October 1938. Eksters cn Vlaamsche gaaien, in gemeenten aan de Noordzee grenzende van 1 November 1937 tot 1 Jan. 1939 en voorts alle provincies, be halve Noord- en Zuid Holland behoudens enkele gemeenten in 't Gooi. Onderwijzend personeel. Nader is in de tijdelijke vacature aan de O. L. School te Oosterland, (wegens ziekte van het hoofd der school de heer J. Boon, voorzien, door benoeming van den wachtgel der K. Groen, te Jisp. SINT MAARTEN STROET. Geslaagd. Mej. T. de Geus alhier slaagde dezer da gen voor costumicre. Zij werd opgeleid door het Instituut T.I.P.T.O.P. te Hoorn. BERGEN TENTOONSTELLING GOEDE EN GOED- KOOPE VOEDING. Opening door den burgemeester Gisteravond opende het Dorpshuis z'n deu ren voor de driedaagsche tentoonstelling voor Goede en Goedkoope voeding, georga niseerd door het Nationaal Reizend Museum! voor ouders en opvoeders te Rotterdam. Nadat de voorzitter van het Dorpshuis, de heer R. Valkhoff de talrijke aanwezi gen had begroet en daarbij in 't bijzonder een woord van welkom had gericht tot den Burgemeester, Mr. II. D. A. van Roetten; de besturen van verschillende vereen ingen, de heeren doktoren, mej. W. H. Sirks, verte genwoordigster der organiseerende verecni- ging; mevr. BuvkmanFen, do verzorgster van de maaltijden, de pers en verder tot al len, die zich verdienstelijk hadden gemaakt bij de voorbereiding, verzocht spr. den Bur gemeester de tentoonstelling te willen ope nen. De voeding, aldus de Burgemeester, heeft nu eenmaal ieders belangstelling. Zij, die er voor hebben te zorgen, zullen vaak met moeilijkheden hebben te kampen, vooral in dezen tijd, en goede en deskundige raad, zooals deze tentoonstelling die geeft, zal daarom hoogst welkom zijn. De woorden „Goed en Goedkoop" zullen trekken, en de verzorging van de tentoonstelling, zooals men die hier ziet, geeft vertrouwen in de leiding. De huisvrouwen te Bergen zullen na een bezoek aan het Dorpshuis ongetwij feld met nieuwe ideeën naar huis gaan, tot voldoening van hen zelf, tot heil van hun ge zin. Met den wensch, dat deze tentoonstel ling een lichtpuntje in vele huizen zal bren gen, verklaarde spr. de tentoonstelling voor geopend. Rondgang over de tentoonstelling. Bij een rondgang over deze in 5 afdeclin- gen gesplitste tentoonstelling maakt de be zoeker allereerst kennis met 'de afdeeling kindervoeding, waar platen en tabellen vol ledig inlichten omtrent alles, wat de voe ding van kleintjes en kleuters betreft, ter wijl door de goede zorgen van mevr. Buck- man klaargemaakte maaltijden het nog aanschouwelijker voorstellen. De afd. gewone voeding geeft zeven maal tijden, voor eiken dag één, alles even sma kelijk uitziende en van de juiste samenstel ling. Ontbijt en koffiemaaltijden ontbreken niet. Hier is „goed en goedkoop" in practijk ge bracht. Een afzonderlijk plaatsje is ingeruimd voor de Nieuwere voeding, waarbij reke ning is gehouden met de nieuwe strooming in de voedingsleer, die propageert: „eet vereelt plantaardig voedsel in zoo groot mo gelijke verscheidenheid, zoo «kort mogelijk gekookt cn laat vleesch niet langer het zwaartepunt zijn van een volwaardige voe ding." De bedoeling van de afdeeling ziekenvoe- ding is in hoofdzaak te laten zien, hoe voor al bij een zieke er op moet worden gelet, dat alles smakelijk wordt opgediend. De tegenstelling „zoo niet" „zoo wel" laat deze bedoeling duidelijk uitkomen. Verder laat een afd. Drankweer zien wat men voor nuttig voedsel kan krijgen in plaats vart twee borrels, door rondom een paar glaasjes, allerlei mooi fruit enz. te rangschikken. Buitengewoon interessant is ook de aan schouwelijke voorstelling van verschillende voedingsmiddelen als melk, kans, vleesch en visch. Tenslotte geeft de boekenafdccling nog een verzameling van werken over voe dingsleer, kookboeken enz. wat door bon, die hun kennis op dit terrein wat willen verruimen, zeer zeker op prijs zal worden gesteld. Het. geheel is zeer overzichtelijk samengesteld en een bezoek overwaard.

Schager Courant | 1937 | | pagina 4