PANTER SPORT Raad Sint Pancras „Overdracht van het Gem. Elecfr. Bedrijf een strop voor de gemeenten" A MIGNON VoMaZ COOPVAERT De aanranding in de Boekelermeer Vrijdag 29 October 1937 Tweede blad Het optrekken van een schuit over de nieuwe overhaal te Broek op Lan- gendijkj welke overhaal, in verband met de kanaalwerken, reeds officieus in werking werd gesteld. Burg. Armbestuur blijft op den ouden voet doorwerken Nog eens de benoeming der ge meente-ontvangster. Pogingen de steun verhoogd te krijgen, faalden. Ook hier heeft de Ned. Heide Mij. het toezicht op de baggerregeling. Men voert de spaarregeling in. De heer Kloosterboer krijgt gelijk. De begrootingen 1938 aangeboden. De Raad dezer gemeente vergaderde Don derdagmiddag ten raadhuize. Alle leden waren aanwezig. Voorzitter, burgemeester Kroonenburg, opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom. De notulen, hierna voorgelezen, werden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Naar aanleiding van de notulen wilde de heer Van Kampen nog iets zeggen over de benoeming van de gem .-ontvangster. Het is spr. gebleken dat het college van B. en W. niet in z'n geheel de aanbeveling heeft ge- steund. Spr. zou gaarne vernemen of een voordracht van het geheele college komt of van de meerderheid. De heer Lek had in de raadsvergadering moeten zeggen, dat hij een ander op het oog had. Dat zou aangena mer zijn geweest. Voorzitter zeide, dat hij het had kunnen mededeclen, dat het een voorstel van de meerderheid was, doch hij heeft dit niet ge daan, omdat dit toch de officieele voordracht was. De heer Lek zeide, dat B. en W. het niet eens waren geweest. Spreker had een ander op het oog gehad. Later werd goedgevonden dat Peereboom op de lijst kwam, omdat er dan van beide'richtingen een was. Ingekomen stukken. Geen verhooging van steun. De minister van Soc. Zaken bericht, dat de werkverschaffing op do Begraafplaats kan worden voortgezet tot 31 December 1937. De werkloozen in de gemeente hebben gevraagd of er geen aanleiding bestaat een hoogere Joonnorm vast te stellen om de steunnorm omhoog te krijgen. B. en W. zijn van meening, dat de loon- norm van f 15— op f IC.dient te komen. De Minister heeft, echter geantwoord, dat geen aanleiding bestaat om den steun te vcr- lioogeri. Do lieer Kloosterboer zeide, dat het Joon hier volgens het looncontract f IS.per Weck is. De Voorzitter antwoordde dat er verschei dene arbeiders voor f 15.en f 15.50'werken. Daarom hebben B. cn W. geen vrijheid ge vonden een hooger loon op te geven. De lieer C. Duijf vroeg of wel aan het con tract werd gehouden. In den zomer wordt f 18.verdiend. Er wordt echter minder dan het contractloon uitbetaald door velen. De heer Kloosterboer zeide, dat 13. en W. liet looncontract toch hadden kunnen noe men. Dat er wel eens onder door wordt ge gaan is aan bijzondere omstandigheden te wijten. Voorzitter antwoordde, dat het contract eigenlijk alleen op papier bestaat, zooals de heer Duijf zegt. De heer Kloosterboer herinnerde aan besprekingen van 3 jaar geleden met werkgevers- en werknemersorga nisaties, toen hier f18.werd be dongen, doch welk loon werd om vergegooid door de besprekingen op den Langendijk, nog vóór het con tract werd uitgevoerd. De Voorzitter merkte op, dat men toen voor de geheele streek één norm moest ma ken. De heer Kloosterboer wees op de hoogere loonen in De Streek. De heer Van Kampen wilde zeggen, dat men zich aan de organisatie moest houden. Dan zouden B. en W. vrij uitgegaan zijn. Voorzitter: omdat niet aan het contract wordt gehouden heeft men het loon van f 16.opgegeven. De heer Kloosterboer vond, dat het con tract moest worden gehandhaafd. Weth. Duijf: De arbeidersorgani saties hebben verhooging gevraagd van f 15 tot f 16.50 De heer Kloosterboer: Nu breekt mijn klomp Voorzitter las de brief voor, waarna van dit onderwerp werd afgestapt. De Minister van Economische Zaken had geen bezwaar tegen de winkelsluiting op Zondag. Dit besluit zal ter goedkeuring wor den voorgedragen. Hierna werd een aanbod besproken, de controle van de werkverschaffing-, bagger regeling in handen te stellen van de Heide- Maatschappij. Dat moet kosten 4% van de loonen. Door combinatie met de werkzaam heden der Heide Mij., aan de begraafplaats, kan dit goedkooper worden uitgevoerd. Tot nu toe had Weth. Lek het toezicht op de baggerregeling. 13. en W. hebben het aanbod aangenomen. De heer Lek vond dit de beste oplossing. Spr. vond het niet aangenaam z'n dorps- genooten te moeten bedillen. De vereen; van Nedcrl. gemeenten heeft de verzekering tegen fraude door ambtena ren der gemeenten en het Burg. Armbestuur ter hand genomen. Het tarief is voor deze gemeente tusschen f 7.50 en f 5.— 0/00. De heer Van Kampen vond het niet goedkoop. Voorz. merkte op, dat het niet duurder zal zijn dan de oude verzekering. Na eenige besprekingen besloot men, tot deze verzekering toe te treden. De Mij. v. gemeentecredit verklaarde zich bereid de aangeboden leeningen te con verteeren. De gemeente doet mee aan de spaarrege ling. De collecte wordt juist vandaag ge houden. Er hebben zich 8 werkloozen op gegeven voor deze spaarregeling. Voorz. gaf een toelichting van deze rege ling. Verschillende hoeren bespreken de moei lijkheid van het sparen. Opgemerkt werd, dat men toch altijd een bedragje voor dek king, kleeding en schoeisel noodig heeft. Daarbij krijgen de werkloozen nu een be dragje van het Rijk» De begrooting 1938 van den Keuringsdienst te. Alkmaar werd aangehouden. De bijdra ge der gemeente is op 752 cent per inwo ner geraamd. Aan het Ambtenarenreglement wordt toe gevoegd, dat de ambtenaar igem. ontvang ster) in de gemeente moet wonen en dat de vrouwelijke ambtenaar, ontslag krijgt op den dag dat zij in heth uwelijk treedt of in concubinaat gaat leven. Het blijft bij het oude. Hierna werd de wijziging van het regle ment van het Burg. Armbestuur besproken. Ged. Staten hebben tegen de sa menstelling van het Burg. Armbe stuur met op één na allen raads leden, die de meerderheid van den raad vormen, bezwaar. Ged. Staten hebben geen bezwaar dat de wethouders deel uitmaken van het B. A. als de anderen buiten den raad worden benoemd. De heer Kloosterboer heeft dus gelijk ge had. In de vergadering van B. en W. bespro ken, wilde één der wethouders zich terug trekken. Het is de vraag, of het dan wel zoo blijven kan, gezien de laatste zin uit den brief van Ged. Staten. Het hoofdbe zwaar is, dat in het B. A. de meerderheid van den raad zit. Spr. ziet nog meer moei lijkheden. Voorzitter- stelde daarom voor, het wijzi- gingsbesluit in te trekken en het bij het oude te laten. De beide raadsleden wil spr. niet voor het hoofd stooten. De heer Kloosterboer zou het gewenscht achten, in verband met het groote subsi die, dat een wethouder in het college zit. De heer Jb. Duijf wilde nu al bedanken voor het B. A. De heer Lek schetste de moeilijkheden, welke hij zag, toen hij nog eens over deze zaak nadacht. Spr. is er voor, het zoo te laten als het was. De heer Kloosterboer weet niets meer te zeggen Voorzitter: Laat ons dan maar schrijven( dat wij het besluit intrekken. De heer Wagenaar vond het in het belang van de gemeente dat de wethouders in het college zitting hebben. Dat andere groeit weer anders. Voorzitter achtte het niet in het belang van den gang van zaken in het B.A. dat de beide raadsleden zouden moeten bedanken. Dat zijn mannen van de practijk, die spr. niet gaarne wil missen. Spr. zit er altijd al als burgemeester bij voor de gemeente. Zoo diep ingrijpen als Wagenaar wil spr. niet. De heer Wagenaar wil het niet om de per sonen, doch om de zuiverheid van de zaak veranderen. Na nog eenige besprekingen be sloot men de zaak op den ouden voet voort te zetten en het wijzi- zigingsbesluit in te trekken,. Aangeboden werd de ge»mieentebegrooting 1938, sluitende op een bedrag van f 71.900.50 voor den gewonen dienst. De kapitaaldienst gaf een totaal aan van f 4273.62. De post aan onvoorzien is op deze begrooting f 973.52. De begrooting van het Burg. Armbestuur sloot op een totaal bedrag van f 9317.86. Er is gerekend op 'n gem. subsidie van f5000. Eveneens werd de begrooting der licht- bedrijven aangeboden. In de commissie tot nazien der begroo ting werden benoemd de raadsleden be halve de wethouders. De raad besloot een rekening-courant- overeenkomst aan te gaan met de Bank voor Ned. Gemeenten tot een maximum van f 10.000. De rente zal bedragen 3% pet. voor debctsaldi en Yz PCU voor credit- saldi. Doet IJ dat ook eens! Dat wordt een gewoonte. Maar een goede gewoonte. Als U iedere morgen een doosje Panter Mignon bij U steekt, dan begint de dag altijd goed. Panter Mignon is een sigaartje, dat U over de kleine onaange naamheden van 't leven heen helpt, dat U in een prettige stemming houdt, waardoor het werk beter vlot en dat het ge not van een rustig oogenblik verdubbelt, 't Is een bijzonder smakelijk sigaartje in een al leraardigst doosje. 10 stuks 30 cent. FIRMA H. J. VAN SCHUPPEN, VEENENDAAL Overdracht G.E.B. Hierna deed Voorz. eenige mede- deelingen over de overdracht van het Gem. Electriciteitsbedrijf aan het P.E.N., in verband met de reeds in de pers verschenen, (berichten. Spr. kon zich niet begrijpen, dat van zekere zijde, voordat de voor waarden van het P.E.N. bekend wa ren, reeds een lans werd gebroken voor de overdracht van het bedrijf. Thans zijn de voorstellen ontvangen. Ze moeten nog worden behandeld in de C. v. B. en het bestuur der lichtbedrijven, waarna ze ook in de raden zullen worden behandeld. Spr.'s persoonlijke indruk van de voorstellen is, dat het geen voordeel beteekent, eerder nadeel. Spr. beeft de financieele zijde van de zaak bekeken en verschil lende technische dingen, waarvan hij geen verstand heeft, er buiten gelaten. Men zal er niet goed aan doien, het bedrijf nu al over te doen. Het zal oen strop voor de gemeente beteekenen. De heer Van Kampen vroeg, nu men toch al aan het vooruitloopen is op de feiten, wat er met het gasbedrijf gaat gebeuren. Voorzitter antwoordde, dat daarover ab soluut nog niet is onderhandeld. Als het G.E.B. aan het P.E.N. overgaat, zal men deze zaak natuurlijk in oogenschouw moe ten nemen en de gevolgen overwegen voor het gasbedrijf. De heer Kloosterboer vroeg of het P.E.N. niet kon zeggen: jullie moeten het over doen of wij leggen een ander net in jullie gemeenten. Voorzitter wees er op, dat men een con tract heeft, dat tot 1942 loopt. Naar aanleiding van Kloosteihoer's op merking om voorzichtig te zijn, zeide Voorz., dat men zoo voorzichtig is, dat geen voordeel wordt gezien in overdracht van het G.E.B. We kunnen niet tot over dracht gedwongen worden vóór 1942. Spr. wees nog op de concurrentie, welke het P.E.N. het gasbedrijf zou kunnen aan doen. Intensief is het gasbedrijf kernge zond. Nadat nog eenige zaken waren bespro ken, welke een oplossing zullen moeten vin den, zooals de event. overname van de ambtenaren, volgde sluiting. K. N. V. B. Vierde klasse B. Geen wedstrijden vastgesteld in verband met Nederland—Frankrijk. N. H. V. B. Eerste klasse a. Door de 30 overwinning op Alcmaria 4 heeft Oudorp zich tot de tweede plaats op gewerkt. Zondag is O. vrij, evenals wederom Vrone. Eerste klasse c. Verrassend waren N. Niedorp 2—Berkhout 72 en HoogkarspelWest-Frisia 3 34. Mede doordat Sporters van Holland ia 3 won berust bij Sporters de leiding, op de voet gevolgd door Andijk 2, dat MFC 2 geen kans gaf. Zondag is 1 C geheel vrij. Tweede klasse F. Dinsdag gaven we reods de uitslagen en den stand. Schagen 2 heeft de kans om bo venaan te komen daar Sijbekarspel vrij is. We achten de Spartanen zeer wel in staat om Strandvogels 2 er in Broekerhaven on der te houden (10 uur). Flevo VCL (11 uur) opent perspectieven voor de eerste Lange- reizer zege. Hollandia 4 klopt O.B.K., terwijl Hem over Oudendijk zegeviert. Derde klasse d. Tegen Horna moest Aartswoud, zooals we verwacht hadden, met een nederlaag genoe gen nemen (1—5). Zondag is A. vrij. Derde klasse f. Bergen 2 verstevigde haar keurige positie door een 90 zege op Koedijk 2. Ursern gaf geen krimp en omzeilde de' lastige klip in Egmond met 52. Zondag is Bergen 2 vrij. Schoorl 2 gaat naar Koedijk 2 en moét daar kunnen winnen (10 uur). Dirkshorn treft het minder. Het bezoekende Ursem te kloppen lijkt ons voor D. een te zware op gave. Mevo 2Vrone 2 sluit de rij. Vierde klasse d. Het stevig leidende DTS 3 gaat naar Alkm. Boys 5 (10 uur) Als D. flink aanpakt, ver overt ze weer twee punten. Spoorvogels moet in Oudorp 2 haar meerdere erkennen. Alk maar 4 wint van Gr. Schermer 2, terwijl Schagen 4 vrij is. Zondag 1.1. won Spoorvo gels met 3—2 van Akersloot 2 en Oudorp 2 met 52 van Alkmaar 4. Vierde klasse g. Inderdaad was VCL 2 niet kansloos tegen Strandvogels 3, dat er met 5—2 aan gelooven moest. Wellicht heeft dit VCL moed gege ven nu ook het bezoekende Twisk 2 klein te houden. Dat zou echter wel een groote verrassing zijn. Junioren c. Allen vrij. Adspiranten. Afd. K. Alkm. Boys bSchoorl a (12 uur); Uitgeest aAlkmaar a. Alsnog zijn hier in gedeeld, door opheffing van afd. M. Alcm. a cn Alkm. Boys a. Dit. zal aan de opper heerschappij van Bergen a wel een eind maken. Ongekend fraai was tot dusverre hun stand, evenals die van Schoorl a. Bergen a 6 G 0 0 44—3 12 Schoorl a 5 4 0 1 36—3 8 Afd. L.: Alcmaria cBergen b, 12 uur; Vrone a—DTS b, 12 uur. In de afd. N. en O. zijn de N. Niedorp en VCL adsp. vrij. 1 Het slachtoffer herstellende. Met mejuffrouw v. d. Bogaard, blijft het gelukkig naar wensch gaan. Heden mocht ze voor het eerst even op, en dank zij het mooie weer, kon ze een korte wandeling maken over het erf van de boerderij. De zenuwschok, welke ze heeft ontvangen, is ze nog niet te boven, doch ook in dit op zicht is men tevreden met den gang van zaken. Hoezeer de geheele bevolking zich met de aangelegenheid bezig houdt, kan blijken uit het feit, dat geregeld geruchten de ronde doen omtrent arrestaties, die zouden hebben plaats gehad. Eerst heette het, dat in Alk maar een zekere P. zou zijn aangehouden, la ter wist men met stelligheid te vertellen, dat in Akersloot twee personen waren gear resteerd, van wie er één zelfs reeds zou hebben bekend. We konden geen zekerheid verkrijgen om trent een en ander. Waarschijnlijker lijkt het ons, dat de politie voor zich verschillende personen als de mogelijke dader heeft aan gemerkt, zonder dat ze echter genoegzaam bewijzen heeft om door te tasten. Naar we vernemen is de medewerking van de zijde van het publiek op het oogenblik zeer groot. Talrijke telefoontjes en brieven stellen de politie in kennis van hetgeen som migen weten of meenen te weten. Er is wel iswaar vaak kaf onder het koren, maar een en ander kan toch niet genoeg worden ge waardeerd. SINT MAARTEN HET WITTE KRUIS Woensdag vergaderde de afd. St. Maarten van het „Witte Kruis" ten huize van den heer Zwakman. Na opening door den voorzitter werd een woord van weikom gericht tot het nieuwe bestuurslid, den heer C. Dekker, waarna lezing en goedkeuring dor notulen volgde. Een schrijven was ontvangen van de N. II. Vereen, der TBC bestrijding, dat voor het 3e kwartaal f 50,zou worden bijge dragen in de verpleogkosten van M. Roos- nia, de overige verpleogkosten, zegt de voorzitter worden gedragen door den heer Schermerhom en de gemeente. Van de Zustervereen. uit Schagen was een schrijven ontvangen waarbij een uit- noodiging om mede te werken tot district vorming. Men wil een z.g.n. ring Schagen stichten. In beginsel besloot, men de ge vraagde medewerking te verleenen. N.a.v. een verzoek der comtn. „Malaria bestrijding" om een geldelijke bijdrage, werd besloten f 5.te verleenen en aan den secr. werd de opdracht gegeven, nader onderzoek te doen naar de werkzaamheden in de laat ste jaren verricht door deze instelling. Op een verzoek der zustervereen. Bergen om door geldelijke bijdrage te voorkomen dat de salarissen van liet personeel der ver schillende Witte Kruis-insfcellingen werden verminderd, werd besloten, dit" aan het Hoofdbestuur over te laten. Op een schrij ven, dat een opwekking inhield tot hét houden van den „Moedercursus" is beslo ten dit voor deze afd. te probeeren. Thans kwam in behandeling de agenda dor 80ste Algemecne vergadering waarbij, aan de afgevaardigden werd opgedragen bij de vac. in het Hoofdbestuur hun stem uit te brengen op den heer Kamman, oud-gem» secretaris van Den Helder. Voor de andere punten word vrij mandaat verleend. Tot slot werden de heeren A. Heneweer, D. Bas en A. de Geus gekozen tot het na zien der rekening, waarna sluiting volgde. HOOGWOUD AARTS WOUD OPENBARE VF.RKOOPING Woensdagmiddag heeft de publieke vcr- kooping plaats gehad van bet tuindersbe- dnjf van wijlen den lieer P. Hartog Jbz. Van de zijde van het publiek bestond er groote belangstelling. Het geheel werd op gehouden voor de som van f 9540.— WIERINGERMEER Cursus Ontwikkeling en Bedrijfs- controle. Gebleken is, dat de toeloop van bovenge noemde cursus van dien aard is geweest dat de cursus kan doorgaan. Naar we ver nemen gaven zich reeds 26 personen op terwijl gegadigden zich alsnog kunnen op geven bij den heer J. W. J. Aalders, hoofd der school te Middenmeer. WIERINGERWAARD Uitbreiding mond- en klauwzeer. Bleef het aantal gevallen van mond- en klauwzeer tot dusver tot een paar beperkt, thans breidt het zich ook in onze gemeente meer en meer uit. Gedurende de laatste dagen werd nog door twaalf veehouders aangifte gedaan.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5