Holland verloor onnoodig van Frankrij k De tricolores winnen na boeienden strijd met 3-2 Ned+ elftal viel niet tegen* Slechts enkele wijzigingen gewenscht N*H*V*B* Sterke Franse verdediging zette Kick Smidt telkens schaakmat J $iuemmen Wat velen gevreesd hebben, Is inderdaad geschied: het Nederlandsch elftal heeft het tegen Frankrijk niet kunnen bolwer ken en moest een 32 nederlaag aan vaarden. Een gelyk spel zou een rede lijker resultaat geweest zyn. Het aantal bezoekers is zeer meegevallen: er waren zeker 35.000 toeschouwers in het Olympisch Stadion. Eenige honderden Fran schen waren met hun elftal meegekomen: zij gaven van hun aanwezigheid op luidruchtige wijze blijk, als daartoe aanleiding bestond. Omstreeks half drie betraden de elftallen het veld, begroet met de „Marseillaise" en het „Wilhelmus". De toss werd door den Fran- schen aanvoerder, Delfour, gewonnen, en der halve speelde Frankrijk voor de rust met den vrij zwakken wind mee. Nederland trapt af. Smit trapte af, doch de eerste aanval was voor de Franschen. Hun linkervleugel kwam aanstormen, doch Pellikaan bracht redding ten koste van een hoekschop. Daarna braoht Caldenhoven den bal naar voren en Smit loste zijn eerste schot, dat naast het doel belandde. In deze eerste minuten was Holland iets in de meerderheid, het Fransche doel werd ech ter niet in gevaar gebracht. Na 6 minuten nam Wels den eersten hoekschop op het Fransche doel en even later veroorzaakte Weber onnoodig den tweeden corner op Halle's doel. Vente toonde reeds bij de eerste ballen, die hij te behandelen kreeg, een onbegrijpelijke onzekerheid en een volkomen gemis aan bal controle. Zoo kon men van den aanvang af verwachten, dat onze ploeg een zwaren wed strijd te spelen zou krijgen. De middenlinie bleef achter, waardoor natuurlijk de verdedi ging versterkt werd. Halle raakte ien bal na negen minuten voor het eerst aan maar de kracht van den toch al weinig vertrouwen inboezemende vporhoede geschaad werd. De Franschen wierpen zich met geestdrift in den strijd, waren vrij snel en reageerden Vaak beter dan hun tegenstanders. Door een klein misverstand in de Nederlandsche ach terhoede kreeg Nicolas gelegenheid een seint te lossen: de bal suisde echter langs ons doel. Di Lorto, de Fransche doelverdediger, had het nog niet al te moeilijk gehad, tot een voorzet van Bergman hem tot snel handelen noopte. Hij greep den bal uit de lucht en ont nam zoo den Nederlandschen aanval een kans. Frankryk neemt de leiding. Na ongeveer een kwartier leverde de Fransche voorhoede het bewys, dat zij tot snel en resoluut optreden in staat was. Bij een Franschen aanval werd de bal naar Courtois gespeeld, deze zag, dat Nicolas in goede positie stond en gaf hem het leer onverwijld door. Nicolas aar zelde evenmin en joeg den bal, onhoud baar voor Halle, in het Nederlandsche doel (0—1). Nederland stelde onmiddellyk pogingen in het werk den achterstand in te halen en by een feilen aanval ging de bal juist naast het Fransche doel. Een kansryke voorzet van Bergman werd nog juist tot hoekschop ver werkt en Halle wierp zich moedig op den bal, toen eenige aanvallers waren doorgebroken. Nu en dan toonde de Fransche achterhoede een ietwat gevaarlijke wijze van op den doel verdediger terug spelen, maar Di Lorto hield zoowel de schoten van zijn backs als de door de Nederlands ingeschoten ballen. Intusschen was onze middenlinie wat meer naar voren gekomen en de uitwerking daar van was duidelijk zichtbaar. Er kon van een Nederlandsch overwicht gesproken worden en verschillende malen kon Di Lorto slechts met moeite redding brengen. We zagen eenige hoekschoppen op zyn doel, het kwam meei-- malen tot doelworstelingen, maar met dat al lukte het in de Hollandsche voorhoede niet: Vente bleef ver beneden zijn kunnen spelen, Wels was ook minder handig en snel dan anders en Bergman, die in deze voorhoede geen slecht figuur sloeg, werd te weinig in het spel betrokken. In de laatste minuten voor de rust werd het overwicht der onzen grooter en een oogenblik leek het, of de Fransche verdedi ging het hoofd ver loor. In die minuten had Nederland zeker kansen, maar zy wer den niet gebruikt. De Franschen kregen ge legenheid zich te her stellen en zich te be vrijden, hetgeen be- teekende, dat Calden- hove weer kon laten zien welk een voortreffelijk verdedi ger is. Hij stelde zich uitmuntend op en brak keer op keer het samenspel der Fransche voorhoede. Ook Weber greep vastberaden in, doch zijn plaatsen was aanmerkelyk slechter en. daar ook Pelikaan niet uitblonk, kwam het meeste gevaar van den Franschen linkervleugel. Terwijl de bal op het middenveld huppelde, kondigde Wiltshire de rust aan. Caldenhove. De tweede helft. Na de hervatting kwam Holland het eerst tot een aanval, het was alleen jammer, dat Wels den bal liet liggen. En na drie minuten was een zwak oogenblik van Halle er oor zaak van, dat onze ploeg een achterstand kreeg, die het ergste deed vreezen. Frankrijk vergroot den voorsprong. Bij een algemeenen aanval der Fran sche voorhoede kwam de linksbuiten Langiller in het bezit van den bal. Hij loste van den vleugel een zeer scherp schot in den hoek van het Nederlandsche doel. Waarschijnlijk had Halle een voor zet verwacht, zoodat hij totaal verrast werd: wel liet hy zich in zijn volle lengte vallen, doch de bal gleed onder zijn lichaam door in het doel (02). Zoo kwam Frankrijk op gemakkelijke wijze aan een tweede doelpunt. Het zag er thans voor het Nederlandsche elftal somber uit en de laatste tegenslag was des te meer teleurstellend, omdat hy in een periode van overwicht werd ondervonden. Doch juist nu brak het oogenblik aan, waar in de Nederlandsche voorhoede toonde, dat zij de kunst van het doelpunten maken nog niet geheel verleerd was. Een fraai doelpunt van Smit. Na elf minuten had Van Heel den bal voor de voeten gekregen: hij gaf een uitsteken den pass naar Smit, die zich niet bedacht, maar met een scherp schot hoog in den hoek van het Fransche doel scoorde (12). En opnieuw trokken de Hollanders naar voren. Zij spanden zich werkelijk in om een gelijk spel te bevechten, doch als er slecht geplaatst wordt en er zwakke plekken in een elftal zijn, is ook de grootste inspanning vaak tot vruchteloosheid gedoemdi Byna had Frankrijk den voorsprong ver groot, toen de verdediging reeds gepasseerd was en de bal van den voet van een der Franschen in de richting van het doel suisde. Halle deed een uitval en toevallig kwam het leer tegen zijn been, zoodat hij op gelukkige wijze een doelpunt kon voorkomen. Inmiddels had Li Lorto het druk gekregen. De Nederlandsche achterhoede, en vooral Caldenhove, stuwde middenlinie en voor hoede op, zoodat men nu en dan zelfs van een belegering van het Fransche doel kon spreken. Di Lorto speelde - met veel bravour en dook keer op keer met den bal uit het strijdgewoel op. Van Heel laste een scherp schot in den hoek. Vallend redde Di Lorto en de in het veld terug springende bal werd door Smit naast geschoten. Een schot van Paauwe kon de doelman nog juist tot hoekschop verwer ken. Zou ons elftal er toch nog in slagen, den achterstand in te halen? Deze hoop bleek ijdel te zyn, want een kwartier voor het einde werd het Fransche doelpunt gescoord, dat den wedstrijd besliste. Frankrijk in veilige haven. By een Franschen aanval appelleerden Caldenhoven en Weber voor buitenspel, waarbij zy niat merkten, dat Pauwe nog achter hen stond. De scheidsrechter floot dan ook niet en Courtois kon den bal zon der moeite in het Nederlandsche doel plaatsen (13). Slechts een buitengewone prestatie kon het Nederlandsche elftal nog voor een nederlaag, bewaren. Inderdaad bleven onze mannen om het Fransche doel zwermen, maar, doordat de Franschen wijselyk hun verdediging ver sterkt hadden, was het niet gemakkelijk er door te komen. Smit probeerde het nog met een schot, dat naast 't doel terecht kwam en eens zette Wels op ouderwetsche wijze voor, waarna Smit miste. Onze voorhoede was niet gelukkig, toen een uitstekend en hard schot van Van Heel buiten het bereik van Di Lorto tegen de paal ketste. De achterstand verkleind. Het harde werken van het Nederland sche elftal werd toch nog met etn doel punt beloond. Het was in een doelworste- ling, dat Smit op een pass van Bergman opnieuw scoorde (23). Het publiek bleef zich roeren: het was immers wel vaker gebeurd, dat een Neder landsch elftal, dat verslagen leek, in de laat ste minuten een gelijk spel uit het vuur wist te sleepen. Doch ditmaal zou het niet zoover komen, hoewel het maar weinig scheelde. Want Vente, die tenminste een kogel wilde afvuren, schoot den bal hard in de richting van het Fransche doel en via het hoofd van een verdediger sprong de bal tegen de deklat. Een hoekse" op was echter het eenig resul taat. Dit was de laatste kans voor Nederland: kort daarop was de tijd uitgespeeld en de Nederlandsche nederlaag een feit geworden. Raadpleeg onze advertentie kolommen voor uw inkoopen Bas Paauwe. 1 D: HRC 4Zeemacht uitgest. HRC 5—Helder 3 6—0 PettenSucces 2 uitgest. 2 G: Helder 5—JVC 0—0 Tex. BoysTexel 2 4—6 3 E: Atlas 2—JVC 2 4—1 Helder 6—HRC 7 6—0 Succes 3HRC 6 2—3 4 E: Held. Boys 2—Atlas 3 4—2 4 F: Wieringerwaard 3BKC 3 1—4 Schagen 3Petten 2 1—4 Adsp. P: Schagen aBKC a 8—0 Q: HRC cHeld. Boys a 20—0 R: HRC f—HRC g 10—2 Zeemacht in gevaar. Eerste klasse D. De eenige wedstrijd die doorging bracht een verrassing van groot kaliber. Wie had ooit kunnen denken, dat Helder 3 met 60 door Racing 5 geklopt zou worden? HRC 5 heeft zich door dit fraaie resultaat een stuk opge werkt. Haar achterstand op de anderen is aanzienlijk geslonken. Voor Zeemacht wordt het nu oppassen! Tweede klasse G. Na een doelpuntenryk voetbalduel heeft Texel 2 tegen de Boys aan het langste eind getrokken. Er doen zich voor de groenzwarte reserves nog feitelijk maar twee concurren ten voor: BKC 2 en Cocksdorp. De eerste heeft het voordeel, dat ze de drie Texelsche uitwed strijden achter den rug heeft. JVC viel bepaald tegen, daar ze het tegen Helder 5 niet verder kon brengen dan een puntenverdeeling. Derde klasse F. Helder 6 handhaafde zich zonder moeite tegen HRC 7 (60), waardoor haar toch reeds fraaie positie nog weer verstevigd werd. De uitwedstrijd in Wieringerwaard zal de race wel moeten beslissen. Atlas 2 deed aanzienlijk beter werk dan Eerste Hollandsche doelpunt van hoog gehalte. Het was niet aardig van het Fransche legioendat het heele vak achter een der doelen van het Stadion in beslag genomen hadom na afloop van den voor hun favo rieten toch zoo gelukkig verloopen wed strijd met de gehuurde zitkussens te gaar gooien. Wel wast het een interessant schouwspel tientallen leeren projectielen op de wielerbaan te zien nederdalen, maar noch de verhuurder noch de spelers van het Nederlandsch elftal hadden een dergelijke „demonstratie" verdiend! Waarom deden de Franschen dat? Was het om het met zenuwen opgekropte gemoed lucht te geven? Hadden zij zóó in de „penarie" ge zeten? Het is best mogelijk en we kunnen het ons wel voorstellen ook. Want wat heeft de eerst zoo zeker lijkende zege op het allerlaat ste moment nog aan een zijden draadje gehan gen! Smit had even voor het eindsignaal klonk nog kans gezien om een gloeienden kogel op de veste van Di Lorto af te vuren en zeker zou dat de gelijkmaker geworden zijn als hel hoofd van Casenave, den Franschen rechtsback, het leer niet toevallig van richting veranderd had, waardoor het over de lat suisde! Dat was de laatste, èensationeele fase van een interessanten, spannenden, goeden inter landwedstrijd, welke eindigde in een 2-3- nederlaag voor de onzen. De vcrw&'chte neder laag. Maar toch zeker niet verwacht na zulk een wedstrijd. Wat is het Nederlandsch elftal vóór dezen wedstrijd aan alle kanten becriti- seerd enwat is het ons allen meegeval len! Er zijn er, die gezegd hebben, dat Neêr- land's rol op de internationale voetbalmarkt uitgespeeld is, althans voorloopig. En diezélf den zeggen thans misschien wel, dat ze gelijk gekregen hebben ook. Niets is minder waar! Na dezen wedstrijd is ons vertrouwen in het Nederlandsche elftal ongeschokt en durven we den terugkeer van overwinnin gen binnen korten tij d gerust te voorspellen. Want het Nederlandsch elftal, zooals het gisteren in het veld stond, be hoeft maar op enkele plaatsen gewijzigd te worden om een even sterke combinatie te vormen als die wélke ons „bijna" naar Rome deed gaan. Vente moet er uit, dat staat vast. De Feijenoorder heeft een rentrée gemaakt, wélke allerminst „joyeuse" was. Voorts moet Van Heel weer linkshalf; of geheel vervangen wor den. Die heeft z'n tijd gehad, onherroepelijk. In de tweede helft kon hij het, na een zeer goede eerste drie kwartier, niet meer bybeenen. En Bosje Pauwe moet weer op de rechtshalf- plaats, waar hij beter thuis is en waar hy mooi den wel sympathieken, maar toch niet „inter nationalen" Pellikaan kan vervangen. En voor het overige kan de K.C. het team gerust zoo laten en voorbereiden op den komenden strijd om het wereldkampioenschap. Rekening gehouden met de tekortkomin gen, mag er toch met genoegen geconsta teerd worden, dat onze jongens gisteren voor een fijne, forsche, goede partij voetbal gezorgd hebben, die weliswaar verloren werd, maar door omstandigheden, wélke in de toekomst voorkomen kunnen worden. Waarom niet rechtsbinnen, Smit? Deze wedstrijd had zélfs niet verloren be hoeven te worden! Het is achteraf gemakkelijk praten, dat weten we wél. Maar toch ook het nakaartenheeft dikwijls zijn nut. Wij willen dan wel vertéllen, dat we in de tweede helft en vooral nadat deze een half uur oud geworden was, voortdurend op het teéken van aanvoer der Van Heel hebben zitten wachten waarmede hij zou beduiden, dat Smit en Vente van plaats verwisselen moesten. Smit heeft uitstekend gespeeld, dat zij voor op gesteld. Maar Fosset, de Fransche spil en Mattier en Casenave, de backs, hadden hem volkomen „door". Geen moment gaven ze den- Haarlemmer vrij spel, wat maar goed ook loas, want a l s Kick even vrij was, kostte het doel punten! Maar tóch hielden de Fransche ver dedigers hem goed in bedwang, omdatSmit zich in bedwang liet houden. Er was maar één manier om wat vrijer spél te krijgen. En dat tuas door van de midvoorplaats af te gaan en op de plaats van Vente te gaan spelen. Het was den tricolores dan heel wat lastiger ge vallen om zich den beweeglijken Haarlemmer van het lijf te houden. Wij zijn geneigd aan deze tactische fout, van Van Heel zoowel als van Smit en eigenlijk zijn de technici van den K.N.V.B. ook schuldig, want zy hadden in de eerste helft reeds kunnen constateeren, dat Smit telkens weer doodliep op den „muur"de Nederlandsche nederlaag te wijten. Nu deze fout gemaakt is mag men ook weer niet zeggen, dat onze gasten de zege niet ver diend hebben. Integendeel, hun achterhoede met den prachtig werkenden Di Lorto aan het hoofd, heeft uiterst sterk gespeeld en dit deel van het elftal mogen de Franschen wél uiterst dankbaar zijn. Doelpunt van hoog gehalte. Het mooiste doel punt van den wed strijd? Dat was ongetwijfeld dat eerste van Holland. We zien het wéér geboren worden Van Heel heeft snel opgebracht en geeft een pass, vlijmscherp langs Casetiave, die op dat moment juist op het „verkeerde been" stond en dus niet vieg kon wer ken. Synit stormde achter het leer aan, met Mattier op de hielen. In uiterst lastige positie kreeg de Haarlem- KICK SMIT. mer het leer voor het linker been. Niets makkelijker zou voor hem geweest zijn om in eens een keihard schot in den rechter hoek van het doel te lossen. En dat zou ook vanzelfsprekend geweest zijn. Ook voor Di Lorto, die zich dan ook gereed maakte om den bedreigden rechterhoek van zijn doel te be schermen. Dus bracht hy zyn lichaamsgewicht op het rechterbeen over om gemakkelijker te kunnen uitvallen. En toen liet Smit zien, welk een schitte rende voetballer hij is. In vliegende vaart haalde hy het linkerbeen uit om het leer daarna als het ware „om te trekken". Wel verloor het schot daardoor aan kracht, maar het kwam precies in den tegenover- gestelden hoek, dan allen en ook Di Lorto verwacht had. En zoo verdween de bal hoog in de touwen en was een doel punt geboren, waarvan de vader getoond had behalve over belangrijke technische kwaliteiten ook over hersenste beschik ken1 Het voorloopig voetbal-programma voor a.s. Zondag K.N.V.B. HRC—ZVV; West-Frisia—De Kenne- mers; Alcmariai)WV. AssendelftAlkmaarsche Boys; Suc cesHollandia; TexelHelder. AndijkAlkmaar; Nieuwe Niedorp BKC; DTS—MFC; Wieringerwaard— StrandvogelsSchagenWatervogels. De Spartaan 3HRC 2. Hollandia 2—Alcmaria 2; ZFC 4— West-Frisia 2; Alkmaarsche Boys 2 HRC 3. N.H.V.B. AtlasHRC 5; HRC 4—Succes 2; OudesluisPetten; SchoorlHeld. Boys Zeemacht 1Helder 3. Strandvogels 2Oudendijk 1; VCL 1 —Hollandia 4; OKB 1—Sijbekarspel 1; And. Boys 1Hem 1. BKC 2—Helder 5; JVC 1—Texel 2; De Cocksdorp 1Watervogels 2. vorige week. Thans hield ze JVC 2 er onder. Succes 2 moest tenslotte met een kleine 32 nederlaag tegen HRC 6 genoegen nemen. Vierde klasse E. De Held. Boys reserves dreven de spot met onze positieve voorspelling en ontnamen Atlas 3 de kans om onze voorgevoelens waar te maken. De Boys maakten hierdoor tevens een einde aan hun serie zware nederlagen. Vierde klasse F. Petten 2 diende ook Schagen 3 een over tuigende nederlaag toe en de papieren van de Hondsbossche bewoners zijn nu wel zoo uit stekend, dat we ons moeilijk kunnen ver plaatsen in de gedachte, dat iemand anders met den titel zal gaan strijken. Wieringerwaard 3BKC 3 werd door de gasten gewonnen met 41. Er werd en niet zonder reden geklaagd over het mee spelen bij BKC van P. v. d. Burg en H. v. d. Horst, die wel voor BKC 3 staan opgegeven, maar voortdurend met BKC 2 meespelen. Adspiranten. In afd. P heeft Schagen a een sprekende overwinning behaald op BKC a, dat na rust niet voldoende volharding toonde om een ach terstand te kunnen verdragen. In afd. Q maakt HRC e, dat nog geen wed strijd won, Held. Boys a met 200 in, terwijl het duel in afd. R tusschen HRC f en g door f met 102 werd gewonnen. Schoorl 6 4 1 1 15—8 9 Held. Boys 6 4 0 2 22—13 8 Oudesluis 6 3 2 1 12—9 8 Succes 2 6 3 1 2 20—21 7 Atlas 5 2 2 1 10—6 6 H.R.C. 4 6 2 2 2 13— 12 Petten 6 1 3 2 10—11 5 Helder 3 7 1 3 3 15—24 5 H.R.C. 5 6 1 1 4 15—21 3 Zeemacht 6 1 1 4 13—19 3 Texel 2 6 5 1 0 26—16 11 B.K.C. 2 5 3 2 0 13—5 8 Tex. Boys 7 3 1 4 23—16 7 Cocksdorp 4 2 1 1 13—10 5 Watervogels 2 5 2 1 2 18—9 5 J.V.C. 6 2 1 3 10—10 5 Helder 4 5 1 0 4 9—22 2 Helder 5 6 0 1 5 6—37 1 Helder 6 7 6 1 0 31 -10 1.9 Wieringerw. 2 6 4 2 0 28—10 10 H.R.C. 6 6 4 0 2 30—20 8 Atlas 6 2 0 4 16—17 4 J.V.C. 2 6 1 1 4 1\—18 3 Zeemacht 2 4 1 0 3 10—14 2 Succes 3 4 1 0 3 9—21 2 H.R.C. 7 5 1 0 4 11—26 2 4 E. Oosterend 6 6 0 0 46—8 12 Texel 3 5 4 0 1 45—13 8 HRC 8 4 2 0 2 19—13 4 Atlas 3 3 1 0 2 8—11 2 Watervogels 3 4 1 0 3 16—23 2 Helder 7 4 1 0 3 840 2 Held. Boys 2 6 1 0 5 12—48 2 Radioreportage in Indië uitstekend ontvangen Blykens een uit Batavia ontvangen tele gram bestend er by de radio-luisteraars in Nederlandsch-Indie groote belangstelling voor de radioreportage van den wedstrijd NederlandFrankrijk door Han Hollander Zoowel de rechtstreeksche uitzending via de Phohi, als de, heruitzenidng door de Nirom, werden uitstekend ontvangen. Nieuw Europeesch record 100 m. rugslag Schlauch brengt het op 1 min. 7.6 sec. Gisteren is te Berlijn de bekende rugzwem mer Heinz Schlauch erin geslaagd het Euro peesch record 100 m rugslag op zijn naam te brengen door dezen afstand te zwemmen in den tyd van 1 min. 7.6 sec. Schlauch had van zijn tegenstanders geen last, niemand kon hem bijhouden, zoodat hij het record eigenlijk in den stryd tegen het horloge vestigde. Des te fraaier is deze prestatie, indien men be denkt, dat er op een 50 m baan gezwommen werd.

Schager Courant | 1937 | | pagina 7