Eden's rede onder de loupe Een keizerrijk stichten is duur Japansche ontstemming jegens Engeland Egypte wenscht afbakening der Libische grens Jongetje vermist Extra biggenmerken in Noord-Holland Corrupt burgemeester krijgt 6 maanden Postvluchten op Indië Zijn zwager vermoord Voor cellulose- en papierfabricage Belastingen in Italië verhoogd. Teneinde de Italiaansche begrooting in evenwicht te brengen en de kosten van den Abessijnschen oorlog te dekken, worden maatregelen genomen- oin de opbrengst van tal van belastingen te verhoogen. Kaar men weet, is de vorige week een belasting op kapitaal en roerend goed inge voerd. Daarnaast is de inkomstenbelasting verhoogd Het percentage zestien proccnl is niet verhoogd, doch wel de grondslag, waarop de belasting wordt geheven. In sommige gevallen worden zakenlieden, die een inkomen van b.v. 5.000 gutden belt- ben opgegeven, aangeslagen voor een inko men van 10.000 gulden per jaar. Vorhongin- gen van veertig procent zijn normaal. Vele vreemdelingen zullen eveneens door do vct- hooging der belastingen worden getroffen. Do belasting op luxe honden, die onge veer IS gulden per jaar bod raagt, zal stren ger worden toegepast. Vele honden-eigena ren zullen de inspecteurs er het vólgend jaar minder gemakkelijk van kunnen over tuigen dat bun honden „waakhonden" zijn, waarvoor de helft minder dan voor luxe honden behoeft te worden betaald. De belasting op naamborden van winkels en restaurants in vreemde talen wordt ver vijfvoudigd. Op alle uithangborden wordt l>e lasting gelieven, doch voor borden mét de woorden „Tearoom", „Ice Cream Soda!" of andere veelvuldig voorkomende Kngelscho woorden moet vijfentwintig maal zooveel worden betaald als voor dezelfde woonhui in het Italiaansch. Het gevolg zal waar schijnlijk zijn, dat verscheidene bekende „Tearooms" „Sala Da Tc" zullen worden, en hier en daar oen klein „Hotel" voortaan „Albergo" zal hooten. De belasting op huishuur wordt bij duur dcre huizen eveneens een weinig verhoogd. Gevaren van't Chineesch- Japansche conflict „Hel kan gemakkelijk een we reldoorlog worden .P® directeur van hét Japansche blad de Nisji Nisji, Sjingoro Takaisji, die op weg is naar Europa voor een propagandistische zending heeft op zijn doorreis te New York een verklaring afgelegd. Naar zijn meening kan het Chi neesch—Japonsche conflict zeer ge makkelijk een wereldoorlog worden. Hij is van opvatting, dat wanneer hot conflict voortduurt, Rusland waarschijnlijk aan den strijd zal gaan deelnemen. Hieraan voegde hij toe: „Japan zal geen duimbreed wijken, dat kan ik u verzekeren. Wij zullen Rusland zoo noodig bestrij den". Volgons Takaisji zal Japan in geval van een Chineeschc nederlaag eischen: 1 sta king van de anti-Japansche politiek in Chi na; 2. uitbreiding van de gedemilitariseer de zone rondom de internationale concessie in Sjanghai, 3 erkenning door China van Mamlsjoekwo, 4 een „speciale regeling" op commercieel en economisch gebied voor Noord-China, waarbij Japan een grootcre vrijheid zou hebben tot vreedzame samen werking met China. Takaisji zeidc ten slot te nog, dat Japan geenerlei territoriale am bities in China heeft. SABOTAGE IN LENINGRAD. Zes beklaagden terechtgesteld. Uit Leningrad wordt gemeld, dat de Gpoc daar een organisatie heeft ontdekt, welke sabotage pleegde door op grootc schaal le vensmiddelen te laten bederven. Zes beklaagden zijn reeds ter dood veroor deeld en terechtgesteld. In Italië Mr. Eden slaat de plank mis. Elk land heeft het recht problemen van kolonialen aard te behandelen. Het Volkenbondshandsvest zegt het zelf. Wat dit bijzondere geval betreft, zij eraan herinnerd, dat de „bil lijke compensaties," die in hot Londenschc verdrag voor Italië zijn gereserveerd bij de nieuwe verdccling van koloniën (na Versailles) noerkwamen op het aan Italië geven van 80.000 vierkante kilometers bijna woestijnachtig land met 100.000 bewoners, en andere woestijnge bieden, terwijl Engeland zijn rijk vermeerderde mot tien millioen inwoners, en Frankrijk 960.000 vierkante kilometer met 7 millioen be woners kreeg. Een vergelijking tus&then de Britèch-Fransclie koloniale aanwinsten levert een werkelijke onzinnigheid op. In Duitschland Onze koloniale eischen zijn niet met een oppervlakkige handbewe ging op te lossen. Eden bestrijdt liet recht van Italië zich met do koloniale kweslic bezig te houden. In Rome zal men hem het ant woord. daarop niet schuldig blijven. Wij kunnen ons er toe bepalen te constateeren dat het op de deze primitieve manier niet gelukken zal een wig te drijven tusschcn twee volkeren. Ën danlaat Eden de moed eens hebben in het Lagerhuis open hartig te zoggen, wat Engeland denkt over de Duitsol ie koloniale eischen. In Frankrijk Eden heeft Mussol ini geantwoord zooals geheel Engeland dit wenschte. Het is niet onmogelijk, dat .Hitier binnenkort de artikelen 111) en 127 van bet verdrag van Versailles waarbij de ovcrzeeschc gebieden aan* de overwin Mende mogendheden wérden overgedragen, voor ongeldig verklaart Uit Eden's redevoering blijkt, dat Engeland, noch Frankrijk een dergelijk geweld zullen dulden. In Engeland Bravo! Eden beeft een krachtig geluld laten lioorcn. Duidelijk ge noeg is nu gezegd, dat Engeland niet voor bedreigingen zal bukken. Weest op Üw hoede voor de z.g. ,niet-bczittende" naties. Hoeveel Chineesch giondgebiod heeft Japan al niet veroverd met zijn „veixle- digings"-politiek! Het uiterst rechtsehe Japansche Kokoemin schrijft in een hoofdartikel, dat nooit in de geschiedenis van Japan een zoo duidelijk te gen Engeland gericht gevoel aan den dag is getreden. „Sedert den aanvang van het con flict, aldus het blad, heeft Engeland China het maximum aan diplomatic- ken, economischen, militairen en journalistieken steun gegeven, aldus de plichten, die het als neutraal land had, verwaarloozcnde. Het is onmo gelijk te beletten, dat de Japansche openbare mecning neigt tot een ver breking der diplomatieke betrekkin gen^, met Engeland." Komende na de resolutie, die op 30 Octo- bor door zekere leden van hot parlement aangenomen is en waarin verbreking der betrekkingen met Engeland geëischt werd, wekt dit artikel in de Kokoemin talrijke comniiobtareh. Welingelichte kringen schij nen echter te gelooven, dut het hier veeleer gaat om manoeuvres, teneinde druk uit te oefenen op de Britsche openbare meening. LI BYE MET OMGEVING BOUEPAT TRIPOLITANIE Es'sUUAr! L I B Y Dc Egyptische regeering heeft een nota aan Italië gezonden, waarin wordt aange drongen op spoedige afbakening van dc Ei'vptisch-Libiseho grens. In bot Itallaunscbe-Egyptische verdrag van 1925, waarbij Egypte do oase van Jach- bub arstund aan Italië is bepaald dat grens palen zullen worden geplaatst aan deze grens die toen na langdurige onderhandelingen is vastgesteld. I)c grenspalen moeten worden geplaatst onder toezicht van een gemeenschappelijke Itliaansch-Egyptische commissie, en de Egyptische nota houdt bet verzoek m dat t> Italiaansche leden der commissie thans wor den aangewezen. De Egyptische leden zijn reeds benoemd. In do nota wordt voorts gezogd dat de Egyptische regeering die, de kwestie zoo spoedig mogelijk wenscht te regelen, bereid is, voorloopig alle kosten te dragen, niet dien verstande, dat Italië zijn aandeel la ter zal terug betalen, Franco zend lichting 1928 naar huis Overvloed van soldaten? De commandant van het vijfde legercorps, dat in Aragon strijdt beeft dc soldaten van de lichting 1928, die sinds den aanvang der vijandelijkheden onder de wapenen zijn ge weest, naar huis gezonden. Dc dagbladen schrijven, dat dit eëti bewijs vormt, dat het rochtsche leger geen gebrek heeft aan sol daten. Rotterdamsche politie speurt te vergeefs. Is het kind verdronken? Sinds Maandagmorgen half twaalf wordt uit de ouderlijke woning aan de Puntstraat 6G te Rotterdam ver mist de drie-en-een-half-jarige Marti- nus Antonius Louis Speters, die tij dens het spelen op straat is verdwe nen. Met man en macht heeft de politie een onderzoek ingesteld, maar lot dusver heeft men geen enkel spoor van het Kind gevon den. Men vreest, dat er een ongeluk is ge beurd. Het ventje is om half twaalf Maandagmor gen naar buiten gegaan om nog wat te Spelen. Toen de moeder een tijdje later bet kind kwam roepen, was het in geen velden of wegen te zien en toen na eenig wachten de kleine ook niet uit eigen beweging terug kwam, is de politie van de vermissing op (ie hoogte gesteld.. Direct hoeft deze alle noodige maatregelen genomen. Dc politie- bureaux in de stad en in dc omliggende'ge meenten zijn van het gebeurde op de hoogte gesteld, terwijl zooveel mogelijk bijzonder heden over het kind zijn verspreid. Net Is eeh tenger ventje, dat bij het spre ken slist en dat, wanneer het. lacht, een kuiltje in de linkerwang krijgt. Hij was gekleed in een bruine broek, een grijze trui met ritssluiting, lange grijze kou sen, hooge zwarte schoenen, een petje en 'n grijze jekker met ceintuur. Ook politiehonden vonden g©2n spoor. Op de daarvoor in aanmerking komende plaatsen in de omgeving is gedregd, maar tot dusver zonder resultaat. Ook de po litiehonden, die lucht van eenige kleertjes hebben genomen en daarop uitgegaan zijn, vonden geen spoor. Uit het onderzoek is komen vast te slaan, dat het knaapje omstreeks 1 uur in den middag nog is gezien in gezelschap van twee kameraadjes in de buurt van dc Ford-hallen aan het Marconi-plein. Daarna heeft men niets meer van hem vernomen. De agenten van het bureau Oostervant- atraat hebben vannacht vrije surveillance gekregen, d.w.z. dat zij zich niet aan de vastgestelde route behoeven te houden, maar ook dit heeft niets opgeleverd. Inmiddels Is gebleken, dat de vader van het verdwenen knaapje een roeiboot heeft, die gemeerd ligt hij het zwembad achter den Kous. Vermoed wordt, dat het ven tje daarheen is gegaan en aldaar te water is geraakt en verdronken. Tc dien einde heeft de rivierpolitie op die plaats gedregd, maar tot heden heeft men niets gevonden. De varkensstapel daalt onrust barend. Waarom de teeltbe perking niet opgeheven? Het Hsbl. wees er onlangs op, dat er in de eerste tien maanden van het loopende jaar lo minder biggen zijn geboren dan het vorige jaar. terwijl er een tccltbcpcrking was voorgeschreven van slechts 5'A Dit feit, schrijft het blad thans, begint nu de officicele ordenaars in draf te brengen. Hal verwege het jaar sprak men de verwachting uit, dat de achterstand in de tweede helft van het jaar zou worden ingehaald, maar nu sedertdien nog een verdere daling is gebleken, is men nu al zoover, dat men thans de mogelijkheid uitspreekt, dat het tekort alsnog zal worden ingehaald in No vember en December Inplaats van uit den gang van zaken de conclusies te trekken, dat deze teeltbeperking nu maar moet worden afgeschaft, omdat zij wel kostbaar maar niet doelmatig is, tracht men nu de figuur, mitsgaders de baantjes, te redden, door op den valreep van het jaar nog gauw extra biggenmerken beschikbaar te stel len aan boeren, die wel weer wil len fokken, doch niet genoeg oor merken hebben. Wij ontvingen al thans een bericht van die strekking wat betreft de provincie Noord-Hol land Wellicht, dat zulk een provinciale nood sprong aanstonds rtog zal worden gevolgd door een landelijke, zoodat b.v. ongebruikte Limburgsche teeltvergunningen aan boe ren in Friesland worden gegeven? Maar in elk géval is dat een principicelc verwate ring van het ordeningsbeginsel! Eerst wordt boer-voor-boer vastgesteld hoeveel biggetjes zij mogen fokken, maar nu de zaak vast loopt, wordt er overgeheveld, in plaats van losgelaten. Dc rechtbank ie Rotterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen den burgemeester van Ouddorp (eiland Goeree, Zuid-Holland): den 46-,jarigen G. J. F. G. du S„ wiep verschillende knoeierijen ten laste waren gcicgd. Hij zou zich namelijk hd)ben laten omkoonen oen zaak tusschen een kolenhandelaar te Ouddorp en diens schipper, die geld verduisterd had, zoo danig te regelen, dat de kolenhandelaar door de familie van den schipper zou worden schadeloos gesteld. Ook zou hij geld aangenomen hebben voor het ver schaffen van gunstige inlichtingen over iemand, die een zaak in Ouddorp kon krijgen en tenslotte zou hij onregelmatig heden gepleegd hebben met door hem ontvangen gelden ter voldoening eener Vertrek van (heenreis) H* 2 Nov' ff^npreis) |Alhene 2 Nov' Jh'cnrels) Ka 2 Nov. (terugreis) 2 Nov' Torenvalk Band. 2 Nov. (terugreis) (hwinreis) |A"d,m 2 Noï' Aankomst te Jsingap. 2 Nov. |.Vdam 2 Nov. [jodhp. 2 Nov. j Bagdad 2 Nov. j.Singap. 2 Nov. Napels 2 Nov. vergunning der drankwet en met gelden welke hij moest uitkeeren als bijslag op pensioen- en ongcvallenrcntc. Het O. M. had de verschillende feiten bewezen geacht en oen gevangenisstraf van één jaar geëischt. Dc rechtbank achtte eveneens met uitzon dering van één geval het. ten laste gelegde bewezen en veroordeelde deli verdachte tot zes maanden gevangenisstraf. ONZE COST. Drama te Semarang. Ook 15- jarige jongen met een mes be werkt. Zaterdagmorgen 23 October om 4 uur is de gepcnsionnccrde oud-kas sier van do firma Mirandolle Voute, de circa 60-jarige Lauw Joc Lcc, in zijn woning te Semarang door rhes- steken vermoord. Zijn 17-jarige kleinzoon, die op het gerucht kwam toeloopen, kreeg van den moordenaar een steek in wang en hals, doch werd niet levensgevaarlijk gewond. Dc vermoedelijke dader is, aldus de N.R, Ct., de Djokjasche Liem Kiem Lien, een zwa ger van den vermoorde, die sinds Donderdag bij Lauw logeerde, doch Zaterdagmorgen, verdwenen bleek te zijn. Later werd hij aan gehouden te Salatiga, waarheen hij met den eersten autobus was vertrokken. De reden van den moord is niet bekend. Nader melden de Indische bladen: De toestand van den 17-jarigen kleinzoon is veel ernstiger dan zich oorspronkelijk liet aanzien. Men vreest voor zijn leven. Dc dader beweert, dat zoowel Lauw .Toe Lee als hijzelf tegen vier uur wakker werden. Toen zouden ze een gesprek be gonnen zijn dat een scherper vorm aan nam toon een oude erfeniskwestie werd aangeroerd. De woordenwisseling welke over deze erfenis ontstond, duurde slechts kort. De dader greep een bijl en gaf het slachtoffer een slag in den nek, welke vrijwel doodelijk moet zijn geweest. Niette genstaande dat sloeg hij nog enkele malen, waarna hij een mes greep en daarmee den heer Lauw verder bewerkte. Overal worden fabrieken gebouwd Nieuwe industrie in tal van lan den. Cellulose dient als grondstof voor papier voor kunstzijde, voor ontplofbare stoffen, voor cellophan e.d. in steeds toenemende hoeveelheden. Tekort aan cellulose. Sedert de heropleving van do wereldcon junctuur in de laatste jaren deed zich een steeds nijpender schaarschte aan cellulose voor als gevolg zoowel van geringer voor raden van geschikte grondstoffen, met name sparrenhout, in de toegankelijke streken van den aardbol. Daarnaast was er wei-be lasting van de in bedrijf zijnde celluloscfa- brieken in de Scandinavische en andere landen, welke hun productie voor lange tennijncn hebben vooruit verkocht. Een en ander heeft er toe geleid, dat men zich in tal van landen beijvert, om andere grond- stoffenbronnen voor de productie van Gel- lulose te ontsluiten, aldus lvet Hsb. Van groote beteekenis wordt thans echter de voortbrenging vnn cellulose uit stroo volgens het procédé van den Napolitaanschen uitvinder dr. Poml- lio, geacht, waarbij dit materiaal met chloor wordt behandeld. De eerste cellulosefabriek volgens het Po- milio-procédé Werd ongeveer tien jaren gele den opgericht in hel Zuid-I taliaansclie plaatsje Granilr, waarna vooral veel fabrie ken werden gebouwd in de stroorijke lan den van Zuid Amerika. Van bijzondere beteekenis acht men de thans, nagenoeg gereed staande fabriek van een bekend Zuid-Afrikaansch concern, te Geduld, aan den Qost-Witwatersrand, opge richt met een kapitaal van 750.000. In liet oostelijke gedeelte van Transvaal zijn groote voorraden maiskolvcn en tnrwe-aren beschik haar. Met de cellulose-* rocluctie wordt een aanzienlijke productie van alle soorten pa pier behalvfe krantenpapier gecombineerd. Sterke stijging der productie. Een kenmerk* van al deze snel op eenvolgende oprichtingen van stroo? cellulose-fabrieken was telkenmale de gemakkelijke uitbreiding van de productieplannen binnen kort tijds bestek, zoo b.v. te Rosario van 12 ton por dag tot 40 ton, welke hoeveelheid binnen kort wederom verdubbeld zal zijn. Foggia heeft intussclien de dagelijksche productiecapaciteit van oorspronkelijk 36 ton tot 159 Ion uitgebreid. Voorshands zal dc Zuid-Afrikaansche fabriek dagelijks 24 ton gebleekte of ongebleekte hout pulp uit tar- westroo on 12 ton „pinus patula pulp" pro- duceeren en alles tezamen zal een dagelijk sche papierproductie ad 40 ton opleveren. Dc afleiding van de celluloseproductie van hot oude, gewone sparren-hout of ka toen naar andere bronnen cn met name stroo, waarmee thans ook in Duitschland een begin wordt gemaakt ziet men in Cana da geenszins met leede oogen aan, want men heeft daar in tegenstelling met Scandinavië steeds op dc natuurlijke bhonnen geteerd. Men heeft daar een waren roofbouw ge pleegd, die, zooals hekend, tot ecu uitdro ging van den bodem heeft geleld. Toenemend papierverbruik. Het wcrcldverbruik van papier neemt gestadig toe, tcnvijl reeds meer dan 5 van het internationale cellulose verbruik voor rekening van kunstzijde cn stapelvczcl komt. Anderzijds speelt uiteraard celluloso een belangrijke rol voor de bewapening. De huidige wereldproductie van cellulose is gelegen tusschen 13 en 11 millioen ton en zal bij aanhou den van het opwaarts gerichte ver bruik waarschijnlijk over weinige ja ren volkomen ontoereikend blijken te zijn, daar dc tegenwoordige ster ke uitbreiding der celluloeeproduc- tio in het Zuiden van de V.S. of in Rusland voorloopig voor de betere voorziening van de eigen behoeften van deze landen bestemd is. De opening van nieuwe grondstoffenbron- nen zooals stroo, ospartogras enz., komt der lialvc aan een gevoelde behoefte tegemoet,

Schager Courant | 1937 | | pagina 2