OMGEVINGNIEUWS ABDIJSIROOP Ingezonden Hoest AKKER's verslèrkte Melk op school Donderdag 4 November 1937 Tweede blad WIERINGERWAARD PRAATAVOND HOLL. HU. VAN LANDBOUW. Dinsdagavond hield do afdeeling Wie- ringerwaard van de Holl. Mij. van Land bouw ©en z.g.n. praatavond, waarvoor de heer Lienesch, Rijkslandhouwconsulent te Schagen, was uitgenoodigd. Ongeveer 25 personen waren aanwezig. De heer D. Rademaker, als voorzitter, heette in 't bijzonder welkom de heeren Lienesch en De Veer, lid van het Hoofd bestuur. Het eerste onderwerp van het gesprek was „Grondonderzoek", waarover door den spr. een inleiding werd gehouden en waarbij tot uiting kwam dat het humus- gehalte van groote beteekenis is. Ook werd gesproken over het mechanisch gehalte, het kleigehalte, de zuurgraad, het kalkgehalte, enz. De wijze van bemesting is zeer ver schillend. In overweging werd gegeven: Laat den.grond eens onderzoeken. Diverse meststoffen werden genoemd. Na deze inleiding werden door eenige personen vragen gesteld, b.v. over vasten ondergrond, over zuurgraad, wikkenbemes- ting, stalmest verkoopen om daarvoor kunstmest te koopen, enz. Dit was aanlei ding tot een breedvoerige, discussie, waar van de landbouwers zeker wat hebben opgestoken. Naar aanleiding van den raad om den grond te laten onderzoeken, vroeg de voor zitter in de pauze, wie van de aanwezigen zich daarvoor wenschte op te geven, met als resultaat, dat reeds 55 monsters werden toegezegd. Landbouwers die niet aanwezig waren, kunnen zrch nog opgeven bij den secretaris. De prijs is f2.per monster. De heer Lienesch wil trachten een en ander te combineeren met monsters uit Anna Paulowna en Waard en Groet, waar door de kosten misschien iets minder zul len worden. Na de pauze wilde spreker nog iets zeg- gien over kuilgras. Over kuilgras hoort men de meest fantastische meeningen. Door het Proefstation te Hoorn is vastgesteld, dat de kwaliteit evenwijdig verloopt met de zuurgraad, welke gehouden moet worden op het cijfer 4.2. Om dezen zuurgraad te onderzoeken zijn er thans toestellen, zoodat, men te weten kan komen of het gras goed is of niet. Dit in verband met de voedingswaarde. Voor ge vaar met zuivelfabrieken behoeft men niet bang te zijn. Het eene behoeft het andere niet uit te sluiten. De heer Hofsté vroeg of men een monster kan trekken, zonder de kuil open te maken. Dit blijkt zeer moeilijk te zijn. Daarna nog een tarweDraatje. Volgens di verse gegevens schijnt de oogstzekerheid van de binnenlandsche rasserf zooals Julia- na, Wilhelmina en Imperial nog wel zeker der te zijn dan die van de buifenlandsche Verschillende rassen werden besproken. Spreker zou niet willen aanraden om groote oppervlakten met nieuwe rassen te bezaaien. Ook werd geïnformeerd naar den zaaitijd. Uit de besprekingen bleek dat deze vooral van de weersomstandigheden afhangt en ook van de geschiktheid van het land. Tenslotte werd door den heer P. Visser ter sprake gebracht het auto-ongeval dat eenige dagen geleden plaats had gehad. Dit behoort wel niet op dezen avond, doch misschien wel" bij de landbouwers, omdat de weg ter plaatse door het bietenrijden erg slibberig was. Ook is waarschijnlijk te hard gereden, doch het plaatsen van een rood vlaggetje zou toch zijn aan te bevelen. Voorzitter weet niet of dit bij de Holl. Mij. behoort. Er zijn hier echter ook leden van het Polderbestuur aanwezig. De heer Haringhuizen zeide als dijkgraaf dat de verordening gehandhaafd moet blij ven. Blijkt een ongeval te wijten aan het bevuilen van den weg, dan zal de eventueele schade te verhalen zijn op dengene, die dit heeft veroorzaakt. De heer Joh. de Veer dankte voor de uit- noodiging om als lid van het Hoofdbestuur hier aanwezig te zijn. Op deze manier heeft het Hoofdbestuur contact met de afdeelin- gen. In het jaarverslag dat spr. ter lezing aan beveelt wordt gezocht naar de oorzaak van de daling van het aantal leden. Met klem wordt er door den heer de Veer op aange drongen de landbouworganisaties omhoog te werken en te trachten het ledental te vergrooten, krachtige aaneensluiting is ge- wenschte. Voorzitter dankte den heer Lienesch voor zijn gehouden inleiding, den heer de Veer voor zijn aanwezigheid en de vragenstellers voor hunne belangstelling; ook de pers werd door spr. niet vergeten. Het is voor de land bouwers en veehouders zeker een leerzame avond geweest, HEER HUGOWAARD - VEENHUIZEN. Lichtbeeldenvoordracht. Dinsdagavond werd in de Ned. Hervorm de Kerk te Veenhuizen een lichtbeelden- voordracht gegeven over den persoon en het werk van den zendeling-arts prof. Al- hert Schweitzer, die in de oerwouden -van Ccntraal-Afrika zijn heerlijk werk ver richt. De spreker, ds. K. L. Nauta uit Lei den vertoonde een prachtige collectie lan taarnplaatjes en verduidelijkte niet zijn woord het vertoonde beeld. Ds. van der Kam opende en sloot dezen hijzonder mooien avond. Er was veel belangstelling en aandacht. HOOGWOUD Onderhands verkocht. Het tuindersbedrijf van wijlen den heer P. Hartog, vorige week bij publieke verkoo- ping ongehouden is thans onderhands ver- bocht aan clen heer Kistemaker te Groet polder, CALLANTSOOG MOND- EN KLAUWZEER. De uitbreiding van het mond- en klauw zeer in deze gemeente gaat thans met ver sneld tempo! Gedurende de laatste paar da gen werden 8 gevallen geconstateerd, t.w. bij de heeren: J. Sleutel Dzn., G. Vries, Jn. Zwaan, G. W. Jimmink, P. v. Diepen, G. Hoogvorst., Joh. Baken en A. de Graaf. In totaal zijn nu 26 gevallen aangegeven. Dat aanhoudend hoesten prikkelt de weef sels van Uw borst en keel, welke daardoor als 't ware worden ondermijnd. Dit is het tgdstip, waarop de ziektekiemen welke men inademt zich vastzetten en ontwikkelen en Uw „gewone" verkoudheid doen verergeren. Stuit dat dreigend gevaar. Onderbreek de voort gang van die verkoudheid, stop dien hoest en zorg dat de ziektekiem-bevattende slijm ve dwijnt. Daarvoor bevat de nieuwe verstèrkte Abdijsiroop alle noodige bestanddeelenkruiden-extracten en „codeïne". De kruiden-extracten verzachten de kriebelingen en ontstekingen der slijmvliezen en werken slijm-oplossend. heelend en genezend. De codeïne bedwingt de hoest snel en grondig. Als Gij dus koude vat. en begint te hoesten, als Gij last hebt van bronchitis of borst-benauwdheid, grijpt dan dadelijk naar dit wondervolle middel, want Abdijsiroop noemt men door de snelle re sultaten terecht ,,"s Werelds béste Hoest-siroop", tegen Hoest, Griep, Bronchitis, As^hma. Flac. 90 ct., f 1.50. f 2.40. f 4.20. Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger het gebruik. HARENKARSPEL W1ERINGEN DEN OEVER POLITIE Na een langdurig onderzoek zijn èn rijks veldwachter Kloprogge van Oosterland èn de Jong te Den Oever er in geslaagd aan te houden, zekere J. B. te Den Oever, als verdacht van ernstig zoden misdrijf, ge noemd in artikel 247 van het Wetboek van strafrecht, waarop een gevangenisstraf van max. 6 jaar staat. B. is door den Burgemeester een verhoor afgenomen en heeft een volledige bekente nis afgelegd,, niet.nader te noemen handelin gen te hebben gepleogd,-met kinderen bene den dë "leeftijd van 4 jaar. Verdachte is gisterenavond naar Allernaar overgebracht om voor den Off. van Justtic aldaar te worden geleid. Door de rijksveldwacht alhier is proces verbaal opgemaakt togen de caféhouder G. en H. te Den Oever wegens het verkoopen van alcoholhoudende drank aan zekere J. B. welke voorkomt op de zwarte lijst. Bij de politie is aangifte gedaan dat sinds Dinsdagavond 6 uur, zoncler daarvan ken nis te hebben gegeven mej. R. H. te Den Oever de ouderlijke woning hoeft verlaten en sindsdien niets meer van haar heeft la-N ten hooren. De politie is aan 't speuren. Verloren: een belastingplaatje en een por- temonnaie inhoudende eenig kleingeld. Gevonden: een bruine wollen sjaal mot witte strepen. Inlichtingen bij clen gemeente-bode alhier. KOEDIJK Geen gratis schoollokaal voor tuinbouwcursus. Bij het Gemeentebestuur is van Ged. Sta ten bericht ingekomen dat niet kan worden toegestaan, dat de tuinbouwvereeniging De West gratis de beschikking krijgt over een schoollokaal voor het houden van een tuin bouwcursus. Geadviseerd wordt om de kos ten van een lokaal op de cursisten om te slaan. DIRKSHORN. EEN REISVERHAAL DWARS DOOR ZUID-AMERIKA. Spannend reisverhaal door Mr. Regout. Dinsdagavond heeft de „V.V.O." haar eerste avond in dit seizoen gehouden ten huize van den heer Pijper. Het was voor den voorzitter, den heer W. Kistemaker, een aangename taak de in grooten getale opgekomenen een woord van welkom toe te roepen en in 't bijzon der den spreker van dezen avond, Mr. Re gout uit Maastricht te verwelkomen. En wij kunnen al dadelijk zeggen, dat de avond een succes is geworden. Mr. Th. Re gout, heeft een spannend reisverhaal ver teld, toegelicht met een- door hem zelf ver vaardigde kleurenfilm, „Een reis dwars door Zuid-Amerika". Mr. Regout, vergezeld van zijn neef zijn vertrokken uit hun ge boortestad Maastricht en als eerste beeld zien wij de St. Servaasbrug in een waas van regen verdwijnen. Het volgende film beeld doet ons de inscheping van de expe ditie zien aan boord van de groote Oceaan- stoomer Cape Polonia in Boulognc. Tijdens den zeereis zien wij de blijde incomste van den God der Oceanen „Neptunus". Daarna krijgen wij de Braziliaansche hoofdstad Rio de Janeiro in zicht met den hoogien „Sui- kerbroodberg" op denachtergrond. Na een Ibccld van den strand'boulevard, worden wij verrast op een stukje Holland en brengt de kleurenfilm ons eenige prachtige tulipen perken. Een traject van 4000 K.M. strekt zich uit tusscben Rio de Janeiro en Buenos Aires. De verbindingswegen tusschen deze steden ontbreken en wij zien de expeditie met hun „Ford" vol levensgevaar een „karren spoor" volgen. Tegen het advies van den secretaris van de touringclub van Brazilië had de expèdi- tie-Regout toch de reis per auto aanvaard. Hinkende honden, pruilende vrouwen en de staalblauwe hemel van Brazilië aldus spreker zijn niet te vertrouwen en zoo zien wij die hemel op nog 1200 K.M. af stand van Buenos Aires plotseling inkt zwart worden en even later ontlasten zich enorme stortbuien. In minder dan geen tijd is de aard oppervlakte in een meer herscha- 7ien. Dat t.en slotte de auto niet vér der wil, is te begrijpen en we zien dan hoe de wagen bevrijd wordt met behulp van 4 sterke ossen en eenige Brazilianen. Gelukkig hrengen de meegebrachte sneeuw kettingen uitkomst; zij moeten de functie van rupsbanden vervullen. Nog vele malen moet er osscn-assistentie worden verleend. Eindelijk is het grondgebied van Uru guay bereikt en zien wij prachtige kaars rechte betonwegen. Een veerboot brengt de expeditie over de 60 K:M. breede La Plafa- rivier naar Buenos Aires, de machtige stad van bet Zuidelijk halfrond. Prachtige ge bouwen, ruime pleinen en avenues met wuivende palmen, geven ons een overwel digenden indruk van Argentiniös hoofdstad Buenos Aires wordt' door de zeer lange Avenue Rivadovia, die meer dan 9 uur lang is en die meer dan 18000 huisnummers telt, in twee gedeelten gescheiden. Eindelijk nadert de expeditie het Andeas- gebergte, dat 4200 meter hoog is. Dan ver rijst het machtige Christusbeeld waaronder geschreven staat: „Eerder zullen deze ber gen als zand uiteenstuiven dan dat de vrede tusschen Bolivia en Chili wordt verstoord. Verder trekt de expeditie, door dorre salpeter-woestijnen, waar het sedert meer dan 20 jaar niet meer heeft geregend en men maakt ken nis met de wrecde gewoonten der Tabaiosmanncn. De afgehouwen hoofden van hun tegenstanders, na eerst te zijn geprepareerd, worden als krijgstropheeën aan hun gordel meegedragen. Gelukkig bestrijdt de Boliviaansche regeering deze wreed heden. In Santiago wordt de Ford auto voor een Ford-vMegtuig verwisseld en glijdt Chili langzaam weg. Het blijkt dat het Ford-vliegtuig niet in staat is om het meer dan 6000 meter hoo- ge Andeas-gebergte over te vliegen. Een Douglas-machine neemt in La Paz die taak Als Amerikaansche meisjes-studenten ontgroend wordenl ledereen, die voor het eertt riet. wat Rlnso In de wasmachine kan doen. staat verbaasd over het ongeëvenaard vette sop. dat al het witte goed in zeldzaam korte tijd een ongekende helderheid geelt en daarna nog gebruikt kan worden voor het ge- kleurde goed. het flanel en het tricotgoed. Alles met één pakje Rlnso van slechts 12} ct. I „Overvette" Rinso en de was machine behoren bij elkaar. over. Nog zien wij een beeld van de schui mende golven van de Stille Zuidzee op 't doek, dan is de film ten einde. De voorzitter dankte den gloedvollcn spreker voor den prachtigen avond, welke dank in alle opzichten verdiend kan wor den genoemd. LANGENDIJK VOOR DE KLEUTERSCHOLEN. Onder verwijzing naar de advertentie, wel ke eenige dagen geleden in diit blad werd opgenomen vestigen wij de aandacht op de zoo bereidwillig verleende medewerking van de tooneelvereeniging „Jong Leven" te Oudkarspel, om door middel van een too- neeluitvoering de kleuterscholen van de afd. Langendijk van Volksonderwijs aan de zoo noodige contanten te helpen. Ongetwijfeld zullen velen van deze gele genheid gebruik maken om op een gezel lige prettige wijze het goede doel, de in standhouding van de kleuterscholen, te steunen. OUDKARSPEL. Burgerl. Stand over October 1937. Geboren: Romkje Geertje, dochter van IJ. Groenhout en G. Bakker. Cornelis, zoon van J. Stoop en van Elisabeth Goudsblom. Trijn tje, dochter van J. Bakker en van J. Fen- nema. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Jacobus Hermanus Out te Ber gen N.-H. en Maria Jacoba Schouten alhier. Gerrit Glas te Zuidscharwoude en Antje Kroon alhier. Overleden: Karl Wilhelm Möller, oud 71 ja ren, echtgenoot van Justine Willïelmine Eli-, se Wiemann. Loop der bevolking. Ingekomen personen: Trijntje Beek van Beemster. Maartje Ootjers van Zijpe. Jacob Pieter Koster van Bergen (N.-H.). Vertrokken personen: Maria Jacoba Schou ten naar Bergen N.-H. Antje Kroon naar Noordscharwoude. Johanna Kramer naar Barsingcrhorn. Arië Swager naar Sint Pan- cras. Jan Jonker naar Barsingerhorn. G. van de Voorde en gezin naar Amsterdam. Reijer Groenveld naar Schoorl. SINT PAN CR AS JUBILEUM Dr. DESTREé. Op 27 September j.I. was het 12J4 jaar geleden dat Dr. Destreé zich in deze ge meente vestigde. Een aantel ingezetenen uit St. Pancras, Koedijk-Zuideinde en Ou- dorp hebben zich naar aanleiding hiervan tot een comité gevormd teneinde als blijk van hun hoogachting aan Dr. Destreé een aandenken aan dit jubileum aan te bieden. Van dit Comité is Burgemeester J. Kroonen- burg Eerevoorzitter, de heer J. B-^kainp, voorzitter en Mevr. van Andel penming- meesteresse. Dezer dagen zal bij de ingezetenen aan huis de gelegenheid worden gegeven door het beschikbaar stellen van een gave van hun instemming hiermede te doen blijken. De groote sympathie welke alle ingezete nen, door de buitengewone toewijding voor zijn patiënten, voor den dokter gevoelen, zal ongetwijfeld in het aanbieden van liet huldeblijk tot uiting komen. ZIJPE W erkversch a f f ing. Naar ons wordt medegedeeld, zal het cen trale workverschaffings object van het Hoog heemraadschap Noordhollands Noorderkwar tier, t.w. het verharden van een gedeelte on- verharden weg op den Schoorlschen zeedijk tusschen de Slapersluis en den Groeterbrug, de volgende week worden geopend en zullen eenige arbeiders uit onze gemeente daarbij worden tewerkgesteld. Toenemende werkloosheid. In de vorige week is liet aantal werkloozen, dat in zorg is, nogal toegenomen. Het aan tal bedroeg 62, tegen 50 in de voorafgaande week, waarvan 9 in werkverschaffing waren geplaatst en 53 ingevolge de Rijkssteunrege ling werden geholpen. PETTEN. Collecte K.S.D.-fonds. De alhier gehouden collecte ten behoeve van het kleeding-, schoeisel- en dekking fonds voor werkloozen heeft f 7.49y2 opge bracht. ANNA PAULOWNA Biljarten. Van de biljartclub „Anna Paulowna" speelde bij den heer Slikker groep 4 tegen groep 5. Van groep 4 wonnen: W. Alkemade (54) van Jb. Dekker 25. P. Smit (36) van H. Ruijscnaars 22, C. Slikker 204 P. Wilms (54) van Jb. Dekkpr 11 N. Jonker (60) van H. Ruijsenaars 11, C Slikker 285, L. Elfring 19. Van groep 5 wonnen: H. Ruijsenaars (30) van P. Wilms 43, W. Alkemade 23. L. Elfring Mijnheer de Redacteur, Over bovenstaand onderwerp verzoek ik u om wat plaatsruimte. Eerst iets over Schoolvoeding in het alge meen. Voor vele van ons dorpsmenschen is school voeding zeker een nieuwigheid, maar in de steden is sinds lang de schoolvoeding een ingeburgerde gewoonte. Ook de tegenwoor dige tijdsomstandigheden maken het voor ons noodig om ons met dingen te bemoeien, waar wc ons voorheen niet mee inlieten. Zoo is het ook met de schoolvoeding. We weten, dat in vele gezinnen door de slechte tijden er ook al reeds beknibbeld moet worden op de voe ding. Het is dus eigenlijk vanzelf sprekend, dat schoolvoeding nu aan de orde komt. We kunnen allen wel gezinnen opnoemen, waar de kinderen beslist niet die voeding krijgen, welke ze noodig hebben. Nu is het zoo: De Zuivelcentrale en het Centrale Schoolmelkcomité voeren deze din gen uit. Ongetwijfeld is het voor een deel der kinderen noodzakelijk, dat hen melk wordt verstrekt, en alle ouders hebben wel zooveel gemeenschapsgevoel dat zij aan de ze kipderen die schoolmelk piet onthouden willen. Alle ouders zijn dus voor melkver strekking. Onze .plicht als menschen gebiedt óns, dit voor de minderbedeelden over te hebben. Dat ook het onderwijzend personeel haar medewerking bij de uitdeciing wil verlee- nen is een uiting van zijn gemeenschapsge voel. Echter de financiën zijn nog een punt van bespreking. Er zullen invulbiljetten rond gaan, er zal aan de ouders gevraagd worden welke bijdrage ze voor onze melkverstrek king over hebben. Het spreekt van zelf dat die ouders die het nog betalen kunnen, met graagte hun bijdrage zullen verleencn. Ook hier geldt de leus: De sterkeren voor de zwakken. Maar de allerzwaksten, wat moeten deze ouders nu betalen? Juist hun kinderen heb ben de nielk het noodij|st. Dus ook deze ou ders zijn vóór melkverstrekking.. Nu komt het hier op aan: Ook deze ouders zijn dus voor de melk, echter hun bijdrage kan slechts zeer laag zijn, of misschien kun nen ze in het geheel niets bijdragen. Hier heeft nu de gemeenschap een taak te vervullen. De gemeenteraad kan hier zijn burgerzin en zijn gemeenschapsgevoel tot uiting brengen. Hoopvol stemt het, dat uit dén gemeenteraad zelf al stemmen over deze zaak zijn opgegaan. Daarom zou ik alle ouders willen toe roepen: Vult allen het biljet in, dat ge voor melkverstrekking zijt. En als er ouders zijn die werkelijk niets kunnen bijdragen, dan heeft de gemeente een taak te vervullen. Dan kunnen gemeente raad en oudercommissie vruchtbaar werk doen. Een schoone taak. n.1. die tot mede verzorging van den gezondheid van onze kinderen wacht hun. Ongetwijfeld zal voor deze zaak voor de gezondheid vpn Oudkarspel's jeugd de ge meenteraad te vinden zijn. Mijnheer de Redacteur, nogmaals mijn dank voor de opname. Oudkarspel. A. BAKKER—WILDEBOER. (30) van P. Smit 31, P. Wilms 42, W. Alke made 51. Jb. Dekker (40) van P. Smit 33, N. Jonker 53. C. Slikker (300) van W. Alkema de 33» P- Wilms 19. Slikkers hoogste serie in de partij tegen Alkemade was 141 en in de partij tegen Wilms eveneens 141, terwijl hij in deze partij de 300 car. in 10 beurten vol maakte. Groep 5 won met 97 van groep 4. BARSINGERHORN Dievegge gepakt. Dezer dagen kocht bij een winkelierster een vrouw een reep chocolade. Zij vroeg de winkelierster een glas water, waarop deze zich verwijderde om in de keuken het ge vraagde te halen. Van dit moment maakte de vrouw gebruik om een bedrag van f 7.50 uit de toonbanklade te ontvreemden. De ge meentepolitie heeft de daderes opgespoord en tot een bekentenis gebracht. Bouwvergunningen. Door B. en W. werd aan J. J. Bas vergun ning verleend tot het verbouwen van zijn woonhuis. Voorts werd een andere bouwvergunning geweigerd wegens strijd met de welstands bepalingen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5