Zal Palestina nog verdeeld worden? Gezondheidsdienst voor vee- en melkcontróle Politieke arbeiders organisatie in Amerika Vliegtuigen landen te Enschede T.T.-races op 30 Juli Frieschc visscher vermist Gandhi ernstig ziek Postvluchfen op Iodië Schiphol -wegens mist onbruik baar. De „Valk" heeft vertra ging. Gisteren zijn op het vliegveld Twente te Enschede, doordat Schip hol door mist tijdelijk buiten ge- bruik was gesteld, tal van vlieg tuigen van en naar diverse Europeè- sche hoofdsteden geland. In een der toestellen bevond zich de ver maarde dirigent Toscanini die na een op onthoud van een half uur de reis naar Frankfort aan don Main voortzette Schiphol bleef ook in de middaguren) dicht, ondanks de pogingen, welke de heer Ang. Veraart aanwendde om don mist door hot verstuiven van water in de lucht neer tie slaan. Ook het nachtpostvliegtuig is gisteroch tend in de vroegte op het vliegveld Twente geland. Om elf uur gisteravond is het toostel vandaar weer naar Keulen vertrok ken. Indien het zicht zulks toelaat zal het toestel op de terugreis weer de normale route naar Schiphol volgen. Het op de thuisreis zijnde Indiëvliegtuig Valk, dat oorspronkelijk gistermiddag in Amsterdam had moeten zijn, is in Parijs ge- hieven zulks in verhand met den mast. Het toestel wordt eerst hedenochtend op Schip nol verwacht. Met deklading overboord geslagen Slachtoffer van den mist Scheepsbotsing te s-Gravendeel Woensdagavond om half zes zijn tijdens den dikken mist de motor schepen „Anna Maria" en „Matjoe" op de rivier de Kil, onder 's-Gravon- deel met elkaar in aanvaring ge weest, waardoor de stuurman van de „Anna Maria" over boord is ge slagen en verdronken. De „Matjoe", groot 622 ton, geladen met zand en thuisbehoorende te Gouderak, voer in de richting Dordrecht. De „Anna Maria" groot 10G, geladen met haverstroo en thuisbehoorende te Dussen, voer in de rich ting Antwerpen. De schipper van laatstge noemd vaartuig, Ackomians, meende, dat de „Matjoe" ten anker lag en wilde bak boord uitwijken. De „Matjoe", schipper van Dam, was echter varende, waardoor de schepen elkaar te dicht naderden om nog /«en aanvaring te kunnen voorkomen. De .„Anna Maria" werd geramd. De deklading sloeg over boord, met zich meenemende den stuurman, A. C. Kievits, die hierbij 0111 het leven is gekomen. Hot lijk is nog niet opgehaald. Verplichte aansprakelijkheids verzekering Commissie van onderzoek inge steld. Bij beschikking van de ministers van Wa terstaat en van Justitie is een commissie in gesteld mot de opdracht, een onderzoek in te stellen ter zake van het verplicht stel len ecnor verzekering tegen de geldelijke gevolgen van de aansprakelijkheid volgens <lc wet, voortvloeiende uit liet gebruik van motorrijtuigen, en den uitslag van dat on derzoek neer te leggen in een aan hen uit te brengen rapport, waaraan door de com missie noodig geoordeelde wettelijke voor schriften in ontwerp met toelichting zijn toegevoegd. Op het congres van de F.I.C.M., dat gedu rende drie dagen te Parijs wordt gehouden, werd besloten, op voorstel van Duitschland, de teams voor do Internationale Zesdaagsche welke van 11—16 Juli in Engeland wordt gehouden, te doen bestaan uit vier rijders, n.1. drie solorijders en een zijspanwagen. Ook werden de verschillende proeven van dezen rit verzwaard. Ter voorbereiding van de internationale Zesdaagsche zal voor de eerste maal een dt'iedaagsche motorrit worden uitgeschreven waarvan de data zijn vastgesteld op 20, 27 en 28 Mei 1938. Dez.o dnedaagsche zal te Spa beginnen en door België, Nederland en Duitschland voeren. Bepaald is, dat bij motorraces de renners hij de pits hulp mogen hebben van mecani ciens, iets wat tot nu toe niet geoorloofd was. Tenslotte werden de data van motorraces in 1938 bepaald. De T.T.-races te Assen zul len volgend Jaar op Zaterdag 30 Juli worden gehouden. VERHOOGD GEZINSPENSIOEN GEVRAAGD. De Centrale van hoogerc gemeenteambte naren heeft een adres gezonden aan den minister van Binnenlandsche Zaken, waarin wordt aangedrongen op een wijziging van de pensioenwetten in dien zin, dat toekenning van een hooger pensioen aan weduwen en weezen dqn berekend over een grondslag van maximaal f 3000 mogelijk zou zijn. niJKSBIJENTEELTCONSULENT. Dr. Ir. Minderhout benoemd voor het geheele land. De directeur-generaal van den landbouw heeft met ingang van 1 November 1937 aan den rijksbijoiiteeliconsulent Dr. Ir. A. Min derhout, te Wagen-in gen, tot ambtsgebied aangewezen het geheele land» Opgericht in de provincies Zuid-Holland en Utrecht. Critiek op de teeltregeling in de Alg. Vergadering van den Bond van Eaasproducenten. In de gisteren te Gouda gehouden algemeene vergadering van den Bond van Kaasproducenten, werd besloten tot oprichting van een ge zondheidsdienst voor vee- en melk- controle, voor de provincies Zuid- Holland en Utrecht. Allereerst heeft de voorzitter er op gewe zen, dat aan de bedrijfscontrole, waaronder te verstqan is mclkcontrole, t.b.c.-bestrij- ding, streptococcen-bestrijding, abortusbe- strijding, nog betrekkelijk weinig is gedaan. Gezien het groot,e belang om de exploitatie van de landbouwbedrijven zoo goed en zoo voordeelig mogelijk te maken, heeft de bond besloten hiertoe den eersten stoot te geven en te komen tot oprichting van een algemeenen gezondheidsdienst. Een com missie van voorbereiding heeft daartoe een regeling ontworpen. Prof. G. M. van der Plank heeft vervol gens de beteekenis en de noodzaak van de zen dienst uiteengezet. Hij stelde op den voorgrond dat het slagen alleen mogelijk is bil een juist inzicht en volkomen medewer king van de veehouders. Belangrijker dan mond- en klauw zeer is de bestrijding van tubercu lose en het besmettelijk verwerpen. Dit zijn twee hoofdpunten van de taak, van den gezondheidsdienst. De bestrijding heeft ook een eco nomisch voordeel, voornamelijk het indirecte, omdat naar buiten veel meer garanties kunnen worden gegeven, hetgeen noodig is, omdat steeds meer een kwaliteitsproduct wordt gevraagd. Van de technische zijde van de regeling gaf de heer Slager, hoofd van den keu ringsdienst te Schoonhoven, een uiteenzet ting. De bedoeling is: hoe met de Zuid-Hol- landschen boer bij zijn harde werken komen tot een bedrijfsvoering en tot een bedrijfs vorm, die economisch is. Voor Zuidholland is juist de melkcontrole van groot belang. Alleen zal men een goede kans kunnen maken, als men uitgaat van een prima grondstof. En daaraan ontbreekt nog veel. De Zuidhollandsche hoer kijkt nog te veel naar de hoeveelheid, doch hij dient meer te letten op de zuiverheid en de kwaliteit. De dienst zal daarom een melkcontrole in stellen. Er zullen driewekelijkschc mon sters genomen worden naar hoeveelheid en vetpercentage, waardoor men een overzicht krijgt over den veestapel en in de gele genheid komt de kwaliteit op t.e voeren. Mede zal de gezondheidsdienst zich be palen tot bestrijding van nierziekte. De wetenschap heeft verder aangetoond, dat verschillende ziekten bij menschen wer den veroorzaakt door de abortusbacil bij het vee, voortvloeiend uit het besmettelijk verwerpen. Ook deze bestrijding is van veel beteekenis. Na deze beschouwingen werd in principe besloten tot oprichting van dezen dienst over te gaan. Wijzigingen in de zuivelsteun- regeling. De heer A. van Wijnen heeft voorts nog eenige belangrijke mededeelingen gedaan over de op handen zijnde wijzigingen in de zuivelsteunregeling. De heffing en steun aan boter zul len worden gelijk gehouden, waar mede de steun aan boter gebaseerd zal zijn op de teruggeving van de heffing aan de grens en de controle op de zelf kamers kan worden ter zijde gesteld. De crisisbemoeiing krijgt hiermede een nieuwe basis. Voorheen werd niet naar den eindprijs gekeken, maar alleen toeslag ge geven. De productieprijs kon men daardoor niet bereiken. Dit systeem wordt verlaten, thans wordt de productieprijs meer of min gegarandeerd, althans ten opzichte van de boter. Als de grondprijs daalt wordt de toe slag hooger en omgekeerd, waardoor de eind prijs van het product ongeveer gelijk blijft. Ten opzichte van de kaas is deze regeling niet mogelijk, omdat de manipulaties aan de grens niet omvangrijk genoeg zijn. Dezelfde toeslag als op boter zal op kaas worden ge geven. De netto-kaasprijs zal per week wis selen in verhouding met den toeslag op bo ter. Voor kaas kan dus geen eindprijs wor den gegarandeerd. Bij de huidige hoogc bo- terprijzen is deze wijziging ongevaarlijk. Bij zijn verdere mededeelingen her innerde de heer Van Wijnen aan den aandrang van den bond op den mi nister tot verruiming van de teeltre- gcling in verhand met het uitvallen van vee tengevolge van het mond- en klauwzeer. Aan het verzoek is nog niet voldaan. De heer van Wijnen noemde het een grenzelooze opper vlakkige bewering te meenen, dat de teeltbeperking belangrijke verschui vingen zou opleveren. Men heeft den veestapel willen intact houden door de dieren te laten ouder worden, doch het is de vraag of, nu zooveel dieren voor de productie zijn uitge vallen, de veestapel voldoende intact blijft door den jongen „aanfok", wel ke door de teeltregeling beschik baar is. „Wij zijn glad op den verkeerden weg", verklaarde de voorzitter, als wij den veesta pel in waarde gingen aantasten. Spreker ge loofde, dat in 1938 op eenige verruiming zal kunnen worden gerekend. Woensdag is de 31-jarige J. de Boer uit Beetgumermolen tegen het middaguur in een kleine boot van den Westhoek onder St. Jacobi- parochie uit, het Friesche wad op gegaan om schar te peuren. Ver moedelijk is hij door den Zuiden wind in den mist afgedreven, want men heeft niets meer van den man vernomen. Toen men zich omtrent zijn lot ongerust begon t.e maken, trok men met de red dingboot „den Tex" van do Noord- en Zuid- Ilollandsche Reddingmaatschappij gister nacht het wad op. Onverrichterzake keer de de reddingboot echter gistermiddag in de Ilarlingsche haven terug. De naspeuringen werden echter niet op gegeven. Uit Hollum vertrok de nieuwe motorreddingboot „Abraham Fock" van de Noord, en Zuid-Hollandsche Redding Maat schappij om het vaarwater van de Zwarte Haan af te zoeken, terwijl de „Brandaris" een reddingboot van dezelfde maatschappij Terschelling verliet om de zee nabij de Griend te verkennen. Beide reddingbooten, die om twaalf uur zijn uitgevaren waren met het invallen van de duisternis nog niet teruggekeerd. Reeds meer dan 24 uur is het geleden, dat de Boer in zee stak Voor een lang avontuur heeft hy niet voldoende eten bij. zich. Uit Calcutta wordt gemeld, dat de bekende Britsch-Indische natio nalistenleider Mahatma Gandhi ernstig ziek is. De geneesheer, welke hem be handelt, heeft medegedeeld, dat de gezondheidstoestand van den Ma hatma gisterochtend aanzienlijk beter was, nadat Gandhi op het laatste oogenblik zijn vertrek naar Calcutta moest uitstellen door ver hoogde bloeddruk. De leider is echter nog erg zwak. Locomotief ontspoord Stagnatie op de lijn Gouda-Woer den. Gisteravond ongeveer negen uur is op de lijn Gouda-Woerden een locomotief ont spoord, waardoor eenige stagnatie in den treinenloop heeft plaats gehad. Tengevolge van de versperring van de lijn zijn de per sonentreinen uit Rotterdam en Den Haag, bestemd voor het noorden, welke te Gouda worden gekoppeld, via het C.S. te Amster dam over Amersfoort naar liet noorden ge dirigeerd. Een en ander veroorzaakte een vertraging van ongeveer anderhalf uur. De storing was spoedig opgeheven. Twee Nederlandsche meisjes in Berlijn veroordeeld ITet volksgerechtshof te Berlijn heeft de 23- jarige Nederlandsche Theresa Lauvenberg uit Heerlen wegens afspraak en aansporing tot landverraad tot vier jaar tuchthuisstraf en de 22-jarige Nederlandsche Klara Delhey uit Heerlen wegens landverraderlijke betrek kingen tot een jaar en zes maanden gevan genisstraf veroordeeld. De in voorarrest door gebrachte tijd, een jaar, wordt in mindering gebracht. Autarkie leidt tot wereldramp Meening van Amerikaansch groot-industrieeL James A. Farrel, de vroegere president van de United States Steel Corporation, heeft een waarschuwing laten hooren aan de leidende industrieelen, bankiers en zakenlieden der Vereenigde Staten, waarin hij zeide, dat een wereldramp op komst is, indien de internationale handel niet ge prikkeld wordt, en de theorieën van zelf voorziening niet over bo'ord worden ge gooid. Engeland op den terugtocht Reeds twee weken geleden kreeg men verschillende bijzonderheden te hooren welke er op wezen, dat men in Engeland over het Palestijnsche verdelingsvraagstuk ietwat anders gaat denken. Uit de jongste besluiten van Samuel Hoare, Inskip, Duff Coo- per en Eden kan men de conclusie trekken, dat men de zaken thans hun beloop wenscht te laten. Een verdere stap in do richting van een verdaging is de laatste verordening van de Palestijnsche mandaatsrcgcering over de be perking der Joodsche immigratie, welke in de komende weken zal worden gevolgd door een verbod van landverkoop aan Joden in bepaalde gebieden van het land. De invoering van deze voorstellen van den intusschen overleden Lord Poel, welke van kracht zouden zijn, zoolang het verdeelingsplan nog niet verwezenlijkt was, liggen geheel in de lijn van een Engelschen terug tocht iu de verdeelingskwestie. Zoowel de internationale toestand als de negatieve houding der Arabieren en van een groot deel der Zionisten zullen aan het ver deelingsplan dezen gevaarlijken slag hebben toegebracht. Arabieren kannen tevreden zijn. Do Arabieren hunnerzijds kunnen met de laatste ontwikkeling meer tevreden zijn dan de Joden, zulks te meer, wijl reeds zuiver uiterlijk de terugkeer van den Britschen Hoogen Commissaris sir Arthur Wauchope, die als een tegenstander van het verdeelings plan bekend staat, duidelijk aantoont, welk een verandering er is ingetreden. Ondanks de energieke maatregelen van de Britsche mandaatsregeering en ondanks den Engel schen strijd tegen de terroristen staat het wel vast, dat de Arabieren een slag gewon nen hebben. Plaatsvervanger voor Grootmoefti gezocht. De Engelschen zijn thans op zoek naar geschikte Arabische persoonlijkheden, die de verantwoordelijke leiding van den Op persten Mohammedaanschen Raad en het Wakf-Instituut, welke tot nog toe door den kort geleden uit zijn ambt gezetten Groot moefti van Jeruzalem werden bestuurd, op zich kunnen nemen. Hetzelfde geldt voor het burgemeestersambt van Jeruzalem. Sir Arthur Wauchope heeft per soonlijk veel hoogachting voor Aoeni Bey Abdoelharli (Arabisch gedelegeer de op de vredesconferentie van Ver- sailles, daarna secretaris-generaal van koning Feisal en in den laatsten tijd leider van de Arabische Onaf- hankeliikheidsDartij. lid van hot Ara bische Hooge Comité en derhalve uit het land gewezen) en zou oen ver zoening tusschcn hem on de Britten in Palestina zeer toejuichen. Klaarblijkelijk wordt er op het oogenblik met Aoeni Bey onderhandeld over de voor waarden, waaraan hij zich voor zijn terug keer en de aanvaarding van genoemde func ties zou moeten onderwerpen. Zou hij zich niet inschikkelijk tooncn clan zou eindelijk de lang daarop wachtende leider v. de verdedi- gingspartij, Nasjasjibi, aan de beurt komen om tezamen met Emid Abrdalleg van Trans" jornadië de onpopulaire taak op zich te ne men, het opgevvonde trabische Palestina lot rust te brengen. Tenslotte heeft men nog een terugroeping van een of meer verban nen leiders van het Seychelles-eiland in re serve. In dit verband wordt de naa.ni van den burgemeester van Jeruzalem Dr. Khal- si genoemd. Strenger controle op Italianen in het mandaatsgebied. Een controle op de financleele afdeeling van het WakfInstituut zal het den Engel schen verder mogelijk maken om vast te stellen, in hoevele Arabische fondsen gold uit buitenlandsche bronnen gevloeid is, ter wijl tegelijkertijd de Italiaansche staatsbur gers in het mandaatsgebied strenger zul len worden bewaakt. De Grootmoefti had beter op zijn post kunnen blijven. De lastige bestrijding van de Arabische re volutionaire activiteit, welke van Damas- cus uit geleid wordt, heeft intusschen reeds tot een Engelschen stap bij don Franschen Hoogen Commissaris te Bairoet geleid. De Franschen hebben de onaangename taak gekregen; den gevluchten moefti onder poli- tie-toezicht te houden en er voor te zorgen dat hij noch in Irak noch in Egypte een nieuw toevluchtsoord vindt. De geestdrift .onder de Arabieren over de gelukte vlucht van don grootmoefti heeft overigens reeds plaats moeten maken voor een betrekkelijk felle critiek. Men meent thans, dat hij beter op zijn post had kunnen blijven... Interventie der Arabische koningen. De door de Joden heftig bestreden, door de Engelschen echter gedulde interventie van de Arabische koningen ten gunste van do Palestijnsche Arabieren heeft tot nog toe zooals bekend zeer milde vormen gehad: zij beperkte 2ich tot eenige mepr of minder door Engeland geredigeerde telegrammen en het optreden van Irak in Genève was de de groote uitzondering op deze regel. In den laatsten tijd hoort men intusschen van een verdere en ditmaal opvallende na drukkelijke stap der Arabieren tegenover Engeland. Ibn Saoed maakt zijn aan spraak op Akaba weer geldend. En daar in dit gebied petroleum gevonden wordt, waarop ook de Amerikanen oude aanspra ken, welke Engeland op een of andere wijze vervullen moet, hebben, zal het Ibn Saoed wel gelukken de door hem gewensehte groo- tero subsidie van Engeland los te krij gen. Bovendien zal hij de verdienste van de beperking der Joodsche immigratie voor zich opeischen en dit zal zijn populariteit onder de Palestijnsche Arabieren nog vergrooten. Vertrek van «SSgreis) lA,hene 4 Nov' Keis) lA1«' 4 *Not' EÏESs) |A'*™ 4 «cv.. Reiger (terugreis) Band. 4 Nov. Aankomst te Jsingap. 4 Nov, Parijs 4 Nov. jjodhp. 4 Nov. |Basra 4 Nov» Napels 4 Nov. Singap. 4 Nov, S„. Lewis lijdt een nederlaag. Tot nu toe bestonden er in Amerika twee groote politieke partijen, de democraten en de republikeinen. De republikeinen zijn wat conservatiever georiënteerd dan de de mocraten, maar overigens zijn de verschil len niet overmatig groot. Den laatsten tijd ziet men echter de rechtsche vleugel der democraten steeds meer naar de kant der republikeinen zwenken, aan welke beweging Roosevelt's sociale politiek niet vreemd is. Men sprak reeds van ernstige tweedracht in den boezem der partij. Tijdens de groote stakingen van enkele maanden geleden liet Roosevelt doorschemeren, dat hij de stakers niét onwelwillend gezind was en deze houding is hem door de democratische werkgevers zeer kwalijk genomen. Van een. en ander is het gevolg geweest, dat de ar beiders zich hechter* aaneen zijn gaan slui ten, waarhij de groote vakbonden C.I.O, van John Lewis en de American Federation of Labour spoedig als concurrenten tegen over elkaar kwamen te staan. Er zijn echter reeds herhaalde keeren pogingen tot toena dering gedaan. Thans wordt uit Washington be richt, dat John Lewis zijn aanhan gers heeft aangespoord zich gereed te maken voor de verkiezingen van het congres in 1938 en tevens ge duid op de mogelijkheid, dat bij de presidentsverkiezingen in 1940 voor de eerste maal een derde partij, de arbeiderspartij, zal optreden. Als voorzitter tevens van de „Labor's Non-Partisan League" heeft Lewis een ver klaring afgelegd over de deze week ge houden burgemeestersverkiezingen en heeft hij erkend, dat de candidaten der C.I.O. te Detroit en in Ohio zijn verslagen. Over het geheel echter* zoo zeide hij,' hebben de ver kiezingen een duidelijken vooruitgang voor Labor aangetoond. In kleinere gemeenten, door het geheele land is Labor er in geslaagd zijn candidaten gekozen te zien. De „Labor's Non-Partisan League" zal thans haar voorbereidingen treffen voor de campagne van 1938. Terechtstellingen te Berlijn Drie doodvonnissen voltrokken. Gisterochtend zijn drie personen, die door het Bcrlijnsche Volksgerechtshof ter dood veroordeeld werden, geëxecuteerd. Eén van hen, de 29-jarige Peter Sausen was veroordeeld wegens spionnage ten voordeele van een vree-inde mogendheid, de beide anderen, de 35-jarige Adolf Remb- te en de 37-jarige Robert Stamim, werden beschuldigd in samenwerking met de Komintern een onwettige organisatie in 't leven te hebben willen roepen. De goedgekleede cricketer Mr. Brian Sellers, de aanvoerder van York- shire's cricketelftal heeft op 'n bijeenkomst verteld hoe een cricketer eruit moet zieri, wil hij aan den eisch van „goed gekleed zijn" voldoen en hij heeft daarbij opgesomd, wat daarvoor noodig is. Een speler van Yorkshire, zoo zeide hij, moet minstens acht tot twaalf paar sokken per seizoen hebben en zeker acht stuks fla nellen pantalons. Want, zoo voegde hij er aan toe, wij probeeren zoo keurig mogelijk voor den dag te komen. Dan zijn er natuur lijk te trui, de blazer en acht tot twaalf shirts die elke speler zeker moet hebben. Zij wil dansen om een rekening te betalen Voor haar huwelijk met don 55-jarigen dominé Priston in het dorpje Suf folk, was de nu nog slechts 17-jarige mevrouw Pris ton, koormeisjebij een revue-gezelschap. Het echtpaar is nu in finantieele moeilijk heden gekomen door een noodzakelijke her stelling aan de pastorie, welke een bedrag vorderde, van 200 pond. Om dit geld bij elkaar te brengen heeft mevrouw Priston het besluit genomen, weer op de planken te gaan. Zoodra zij haar doel heeft bereikt, zal zij naar Suffolk terugkee- ren; aldus heeft zij verteld aan een reporter van de Daily Express. Taxegedeelte Consumptiemelk Nederlandsche Zuivelcentrale. 7 November tot en met 13 November. Consumptiemelk regeeringscontract,, taxe gedeelte 7.25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met kwaliteitsaf dracht. Overmelk regeerings-minimumprijs 6.50 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 qont.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2