VAN D Het verboden grondgebied 13 Radio-uitzeodiag naar overzeesche gebieden Laf misdrijf Automobilist voor den rechter na honderd rijwielen gestolen Radioprogramma GEÏLLUSTREERD VERVOLGVERHAAL DOOR: EDGAR RICE BURROUGHS No. 47. De opgaande zon vond hen daar nog in diepe rust. Bewondering en dankbaarheid stegen op in Jane's hart, ofschoon ze in een vreselijk ge vaar had verkeerd, was zij ongedeerd. Ze liep naar de ingang en het lenige lichaam van Tarzan sprong van een tak naar beneden, zijn gelaat ver helderde door een vriendelijke glim lach. Jane's hart begon harder te kloppen. Ze begreep het niet. Het prachtige medaillon met diamanten bezet, dat Tarzan om zijn hals droeg, wekte Jan's nieuwsgierigheid op. Ze wees er naar en Tarzan gaf het haar. Nadat ze het medaillon geopend had, zag zij de beeltenissen van Lord en Lady Greystoke. Zij veronderstelde, dat dit wilde schepsel eenvoudig het medaillon in de hut gevonden had. Maar zij kon het idee niet van zich afzetten, dat er een grote gelijkenis bestond tussen Lord Greystoké en deze bosgod. Tarzan deed de ketting om haar hals. Zij protesteerde en wilde het hem teruggeven, maar hy hield zacht haar handen vast. Tarzan beduidde haar nu, dat zij hem moest volgen. Haar voorgaande zocht hy. zijn weg door de wildernis. De zon ging bijna onder, toen zij bij een open plek kwamen. Tarzan schoof het hoge gras uit elkaar. Daar stond de hut. Hij keerde zich om en wilde weggaan, maar zij sloeg haar armen om zijn hals en kustte hem. „Ik houd van je", fluisterde zij, ,.ik zei op j<* biyven wachten altijd". (Nieuwe spelling). Draaiende zendtorens te Huizen gereed. Proef uitzending en kunnen spoedig beginnen. Op de beide draaiende zendtorens, die bestemd zijn voor de werelduit zendingen van de PhohiP.C.J.-com- binatie, is de Nederlandsche drie kleur geplant. Dezer dagen zullen de 63 meter hooge torens eleetrisch worden afge steld en dan zullen de proefuitzen- dingen op de golflengte 31 meter kunnen beginnen. Zooals men weet is de P.CJ. de korte golf-omroepzendier, welke gebruikt wordt voor de heruitzending naar de rest van de wereld der programma's, die door de Phohi naar Nederlandsch—Indië worden uitgezon den. Deze zender bestaat reeds tien jaar, doch onlangs werd besloten een draaibare beam-antenne te bouwen om op deze wijze de moge lijkheid te scheppen zuiver in te stellen op elk overzeesch gebied of land, waarvoor het programma bestemd is. De beanuantenne concentreert de energie dn een bepaalde richting, „bundelt," (be- ams) de energie door middel van een spie gel of reflector. Deze bundels kunnen op een bepaald punt b.v. Johannesburg, Mexico of Buenos Aires worden gericht. Iedere antenne vereischt minstens twee torens. Men zou dus een zeer groot aantal zendmasten, elk met een richtantenne, moe ten oprichten voor elke richting, hetgeen een kostbare geschiedenis zou worden. De stralingshoek kan, indien men niet voor elke afzonderlijke landstreek een der gelijk stel masten wil plaatsen, nimmer zeer scherp worden gemaakt. Bovenop de zendtorens bevinden zich vier bordessen, waaraan de antenne bevestigd is. De antennedraden zijn niet tussohen de beide torens bevestigd, doch er langs van boven naar beneden. De houten zendmasten wegen elk 18 ton. Zij rusten op een stalen brug, welke op 8 zware wiel stellen is gemonteerd en over een cirkelvormige railbaan kan draai'.n. Deze stalen onderbouw weegt 95 ton. In mormale gevallen zal op eiken poot van den mast een druk van ongeveer 4H ton staan. Er moest evenwel rekening .worden gehouden met stonnweer, daar onder die omstandigheden op elke torenpunt een druk van ongeveer 48 ton kan komen te staan. De middenlijn'van de buitenrails is 45 me ter, die van de binnenrails 18 mieter. De rails rusten op een betonnen fundeering van ongeveer 2Yz m. diepte. De wielstellen onder eiken poot van de torens zijn voor zien van zware klampen, waarmede het geheel kan worden vastgesteld, hetgeen kan telen onmogelijk moet maken Aangezien er in het geheel 24 dipool antennes zijn (de 8 antennedraden zijn elk verdeeld in 3 geïsoleerde segmenten) is het effect van deze nieuwe constructie een unicum ter wereld dat de energie die word't uitgezonden, in de richting, waarin de beam straalt, 24 maal sterker is dan de uitstraling van een gewone dipool-antenne, hetgeen in dit geval gelijk staat met de uit zending van een normale, naar alle rich tingen stralende, antenne van een zender van 1500 kw. Twee Jongemannen mishandelen kind. Te Arnhem heeft zich Woensdag een er gerlijk geval van kindermishandeling voor gedaan. Twee personen, 18 en 19 jaar oud, bevonden zich op den Cattepoelschenweg bij de stortplaats van de gemeente-reinigings dienst. Een jongetje van acht jaar stond, met zijn autoped naar het storten te kijken, hij werd door een van de jongemannen aan gesproken en daarop door beiden vastgegre pen. Zij bonden zijn beenen vast. Ver volgen werd hij naar den rand v. d. hoogen berm gedragen en daar vanaf geworpen, zoodat hij tusschen de kip karretjes kwam te liggen. Een werkman van de werkverschaffing in het bosch van den Waterberg vond het kind en bracht het op zijn rijwiel naar de ouderlijke woning, het kind heeft den lin kerarm ontwricht en bovendien gebroken. Het is in het Gemeente Ziekenhuis opgeno men. De daders zijn gearresteerd. Op krukken komt de aanklager die door verdachte omver gere den werd, de rechtszaal binnen... Op 18 Mei j.1. des avonds om kwart voor tien zijn A. W. M., die een auto bestuurde en W. Joh. van der Span, die op zijn motor fiets reed, in Den Haag tegen eikaar op gereden. De autobestuurder, komende uit de Laan van Nieuw Oost-Indië kwam op de hoek van deze laan en de Schenkkade met den motorrijder in aanraking. De autobestuurder was gisteroch tend de verdachte, omdat hij aan den van rechts komenden motorrij der geen voorrang heeft verleend De aangebedene was getuige en hij bleek nog invalide te zijn. Zijn lin kervoet is verbonden en hij loopt moeilijk met twee stokken. „Mis schien wel levenslang invalide", zeide verdachte's verdediger in zijn pleidooi. Weg was spiegelglad. Te zijner verontschuldiging merkte ver dachte op, dat de weg op den avond van de aanrijding spiegelglad was, dat het recli- terraam geheel door regendruppels was be spat en da^ hij (verdachte) al zijn. aandacht op een verkoerspijl te zijner linkerzijde had gevestigd. De motorrijder verklaarde slechts 15 k.m. te hebben gereden en verdachte niet te heb ben zien aankomen. De ambtenaar van het Openbaar Ministe rie, mr. Langemeyer achtte bet ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen achtende en gedachtig aan verdachte's op merkingen eischte een boete van f 15. subs. 10 dagen hechtenis. De verdediger mr, Plantenga zeide, dat zijn cliënt het geval zeer betreurde. Pleiter vond den eisch zeer mild. De kantonrechter, mr. van Haeften, ver oordeelde verdachte, cpnforrn don eisch, tot f 15.subs. 10 dagen. Bende fietsendieven achter slot en grendel. In samenwerking met de Rotter- damsche politie is de Haagsche re cherche er in geslaagd een complot rijwieldievcn achter slot en grendel te zetten. Zij is daarbij in niet gerin ge mate geholpen door den 21-jari gen instrumentenmaker F. S. daar ter stede, die op 21 October wegens diefstal van twee rijwielen werd aangehouden en die na een vol ledige bekentenis te hebben afge legd zijn 7 vrienden, met wie hij samenwerkte, verraadde. Op de-ze wijze is de combinatie, welke een kleine honderd rijwieldiefstallen op zijn Feuilleton door Dennis Wheatley Vertaling Eva Raedt de Canter 54. De hertog zuchtte verlicht. Hy was een wan van absolute beslistheid; in zyn veelbe wogen leven had hij vele wanhopige toestan den voor oogen gehad. Dat hij diep in Sibe rië was, vijftienhonderd mylen van de Euro- peesche grens, dat hun vijanden draadlooze berichten konden uitsturen, vliegmachines en machinegeweren tot hun beschikking hadden, dit alles liet hem koud. Maar één ding, en ook slechts één ding was voor hem belang rijk, namelijk dat zij de rust die zij zoo lang ontbeerd hadden zouden vinden. Wanneer Rex na uitgerust te zijn, zijn krachten weer terug zou krijgen, wanneer Simon weer in staat zou zijn te reizen en zijn helder hoofd te laten werken, wanneer zijn eigen moed, nadat hy geslapen had, weer zou zijn vernieuwd, dan zouden zy alles wel te bo ven komen. Hoe dat zou kunnen, daarover wilde hy niet denken. Maar het moest! Hy dankte God, dat het kasteel verlaten was, en dat zij eindelijk de lang ontbeerde, gezegende rust zouden genieten. Zonder aarzelen liep hy snel terug naar de gene die hy achtergelaten had bij de poort. Zonder aarzelen liep hij snel terug naar de gene die hy achtergelaten had bij de poort. „Alles is in orde," zei hy. „U kent het kas teel op uw duimpje, mademoiselle," voegde hij eraan toe. „Welk gedeelte zou voor ons het veiligste zijn?" „De metaalgieterij, monsieur! Het is het verste, uiterste einde, rechts van het kasteel. Monsieur le Prince gebruikte de metaalgie- tery in vroeger dagen om er sloten te maken. De plaats ziet eruit als een fort, met kleine ramen en plaatyzer op de muren." „Laten wij er dan heen gaan! Kom, Rex, een laatste inspanning, en dan zal je kunnen slapen." Zy liepen het terras weer op en gingen het kleine gebouw binnen waarheen Marie Lou hen leidde. Er waren slechts vensters aan een kant, en er was een deur die uitkwam in de daklooze gang. De metaalgietery stond even eens door een smalle gang in verbinding met het hoofdgebouw. De hertog knipte zijn zaklantaarn aan en keek het vertrek rond. In den eenen hoek stond een roestig fornuis met een grooten, trechtervormigen schoorsteen. Langs den muur hingen, in groote wanorde, wielen, pij pen en andere gebroken en verroeste stukken metaal. Overigens was de werkplaats leeg. Simon werd in den hoek het verst van het raam verwyderd, neergelegd. Hij werd toege stopt onder een hoop dekens en hy kreeg nog een dosis morphine. Enkele oogenblikken speelde Rex als in ge dachten verzonken met de roestige machines. Hij dacht aan de juweelen, maar al spoedig werd hy door zijn vermoeidheid overmand. De hertog bond den jammerenden Rakov aan het fornuis vast, en stap hem een prop in den mond. Hij keek nog eens het gebouw rond voordat hij zyn zaklantaarn uitknipte. Simon en Rex sliepen reeds, Marie Lou zat met ge kruiste beenen op haar reisdekens. De hertog trok haar dekens over zich heen. „Wij zullen er wel doorkomen, laten wij niets vreezen," zei hij zachtjes. „Wij moeten het dezen nacht zonder schildwacht stellen. Maar voor de maand om is, zult u in Parijs, thee drinken." Het volgende oogenblik was ook hij inge slapen. Het meisje stond zachtjes op. Zij sleepte langzaam haar reisdekens naar de deur.j^ij had haar klein pistool in de hand en de auto matische revolver van den hertog nam zij, toen zy was gaan zitten, op haar knieën. Waakzaam, met wijd geopende oogen, maar zonder eenige beweging zat zij daar. zy hield de wacht over de drie mannen en in gedach ten weefde zij verder aan de sprookjesgeschie denis van prinses Marie Lou. Zij bleef zoo zitten tot de Siberische morgen begon te da gen. HOOFDSTUK XX. Het toevluchtsoord. Zes lange dagen leefden zij zoo in de me taalgietery van het kasteel. In al die dagen zagen zij slechts eenmaal een menschelijk we zen een boer die met een lading hout op den rug aan het uiterste einde van den tuin liep. Den eersten dag sliepen de drie vrienden tot de zon hoog aan den hemel stond. Het geweten heeft, in betrekkelijk korten tijd onschadelijk gemaakt. Zooals gemeld, werd de instrumentmaker 21 October wegens het stelen van twee fiet sen in de residentie aangehouden en in be waring gesteld. Na eenigen tijd legde hij een volledige bekentenis af, waarna hij aan het „praten raakte" en de politie zeer belangrijke mededeelingen deed. Het was de politie intusschen reeds opgevallen, dat deze instrumentmaker, die reeds bekend stond als een rij wiel dief, wel eens samen werd gezien met een berucht type, een zekeren A. H. V., een 23-jarigen jongeman, zonder vaste woonplaats. De-ze V. werd 29 Octclber te Rotterdam aangehouden en hoe wel hij langdurig volhield den instrument maker niet te kennen, stapelden de bewij zen zich langzamerhand toch zoo hoog op, dat hij tenslotte door de mand viel. Een groot aantal handlangers. Hij bekende zich schuldig te heb ben gemaakt aan diefstal en heling van 60 rijwielen, doch de politie meent, dat dit aantal even goed 70 of 80 kan zijn geweest. Hij had een groot aantal handlangers, menschen, die de rijwielen voor hem stalen, waarna V. er wel voor zorgde, dat de karretjes werden verkocht. Na deze bekentenis volgde natuurlijk on middellijk de arrestatie van de door V. ge noemde handlangers. In Den Haag werden gegrepen de 44-jarige J. van E., zonder vaste woonplaats en de 18-jarige H. van L. wonen de te 's-Gravenhage. Ongeveer terzelfder tijd werden in Rot terdam gearresteerd de 26-jarige J. O. en de 37-jarige W. O., eenigen tijd later werden in Den Haag tenslotte nog aangehouden de 56-jarige J. II. G. en de 46-jarige J. H. V. In Rotterdam werden op acht plaatsen huiszoekingen gedaan. Hierbij werden zeven rijwielen, welke van diefstal afkomstig zijn, gevonden. De fietsen waren in de steden, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag gesto len. De gearresteerde personen zijn allen recidivisten met uitzondering van den 18- jarigen H. van L. Het onderzoek wordt met kracht voortge- gezet. Tiet is niet onwaarschijnlijk dat nog meerdere arrestaties zullen volgen. Een stoutmoedige onderneming Per zeilboot óver den Atlanti- schen Oceaan. De zeiler Jean Gau, die op 12 Juli j.1. met zijn boot, een jachtje van 12 m. Lengte, uit .\ew York was verirokken met het doel den Atlantischcn Oceaan over te steken, is te Puerts Ciudad (bij Gibraltar) op de kust geloopen. was rrioeilyk om Rex wakker te krijgen, zelfs toen het al zoo laat was, en bijna onmiddellyk daarna sliep hij weer in. Men had Simon's wond gewasschen en opnieuw verbonden en hij had nogmaals een dosis morfine geslikt. De hertog hield gedurende den namiddag de wacht, terwijl Marie Lou als een jonge kat op een haardkleedje, in elkaar gerol lag. Zij sliep tot den avond. Den tweeden dag voelden zy zich allen wat beter. Rex was weer'heelemaal opgeleefd, De Reichleau's wond genas prachtig en Simon was weer zoover, dat hij vroolijk kon praten. Wat Marie Lou betreft, zij blaakte van ge zondheid en opgewektheid. Alleen Rakov voelde zich ongelukkig. Zijn rantsoen bestond uit een klein stuk roggebrood van Marie Lou's voorraad en zóó veel water als hij maar geliefde te drinken. Gedurende de eerste twee dagen was hy nooit vrij geweest van zijn banden. De prop werd hem alleen uit den mond gehaald, wanneer hy moest eten en drinken. Hun voedselvoorraden waren hun grootste onrust. Na de eerste dagen verminderde hun vrees, dat de ruïne van het kasteel misschien nog eens door de vijanden zou worden door zocht. Maar hoe het ook zij, of zy hier bleven of dat zij zich in de bosschen zouden verschui len, de levensmiddelen zouden het niet lang uithouden. De hertog vond het niet zoo erg onaangenaam dat zij lang op een plaats moes ten blyven, want Simon's wond behoefde allereerst rust. Marie Lou bood aan om de boeren in den omtrent af te loopen en te trachten iets los te krijgen. De drie vrienden bewonderden haar moed, die zij trouwens ZATERDAG 6 NOVEMBER 1987. Hilversum I. KRO-uitzending. 4.005.00 HIRO. 8,009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Voor de rypere jeugd. 2.30 Vervoig KRO-Orkest. 3.00 Kinderuur. 4.00 Causerie. 4.05 „Blinden als musici", causerie. 4.25 Kinderkoor. 4.40 „Het practische nut van geleidehonden voor blinden", causerie. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.30 Esperanto-nieuws. 5.45 De KRO-Melodisten en solist. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Katholieke RVU. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale illustratie. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.40 Bont programma. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Gramofoonmuziek. 10.50 Filmpraatje. 11.0512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum IL VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gramofoonmuziek en gevarieerd pro gramma (Gr.pl.). 12.001.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Filmpraatje. 2.15 Zang en piano. 2.45 Optreden van amateurs. 3.15 Damles. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.30 „Het kind van den werklooze", causerie. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.40 Literaire causerie. 6,00 Orgelspel. 6.30 Zeeuwsche uitzending. 7.00 „Filmland". 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.15 Arbeiders-Zangvereeniging „Kunst en Strijd". 8.35 Toespraak: „Bou mee, kameraad". 8.45 De Ramblers, de drie Melo-Parodisten en solisten. 9.25 „Alles is een weet", gesprek. 9.35 Orgelspel. 10.15 Vervolg van 8.45. 11.00 Berichten ANP. 11.10 VARA-Orkest en solisten. 11.4512.00 Gramofoonmuziek. reeds aan den dag gelegd had vanaf het oogenblik dat zij de drie vluchtelingen had opgenomen, maar onder geen enkele voor waarde wilden zij toestaan, dat zij thans eenig risico voor hen zou loopen. Eerst hadden zy in het geheel niet van haar voedselvoorraad willen nemen, maar het bleek, dat zy hierover geen beslissing behoefden te nemen, daar Marie Lou voor de rantsoenen zorgde. Zij leden ondragelijk door de felle koude; de tweede, derde en vierde dag van hun ver blijf in de ruïne sneeuwde het onophoudeiyk. Wanneer de Reichleau niet zoo rijkelyk voor zien was geweest van Meta brandstof, dan zouden zij dit klimaat nooit overleefd hebben. Op den tweeden dag kreeg Rakov aanval len van beverigheid, en daar zy den armen ke rel toch niet wilden laten sterven, werd hy driemaal per dag losgemaakt om wat bewe ging te nemen, teneinde de bloedcirculatie te bevorderen. De Reichleau wilde er niet van hooren, dat hy voortaan ongebonden in hun gezelschap zou vertoeven de ontsnapping van hun vorigen gevangene met de paarden op de slee lag nog te versch in zyn geheu gen. Rex besteedde veel tyd met het zoeken tus schen de verroeste machines. Toen hy den tweeden dag wakker werd, waren zijn oogen groot van uitbundige vreugde by de gedachte dat, na al wat zy al hadden meegemaakt het noodlot hun juist in die kamer, die zyn ver beelding zoovele maanden had bezig gehou den, had doen stranden. Hij twijfelde er geen oogenblik aan dat hy de juweelen zou vinden. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1937 | | pagina 7