Plaatselijk Nieuws Fa.SCHMALZ - Sehagen I t Verruiming kalvertoewijzing 1938 SPAANDESs N E E L S Tandtechniek J. KOSTER is goed en niet duur! Gedurende de Winkelweek extra verrassing in het Modehuis S. HERSCHEL I 250 POND WINTERJASSEN JONGENSJEKKERS Jongen gearresteerd wegens aanranding Minister vreest inkrimping runderstapel Geen gevaar voor de zuivel- positie. Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat de minister van Economische Zaken, na ingewonnen advies van de drie cen trale landbouworganisaties en van den Alg. Ncderl. Zuivelbond (F.N.Z.) heeft beslo ten, voor het jaar 19Ö8 de toewijzing van vaarskalveren met 25.000 stuks te verhoo- gen en mitsdien te brengen van circa 350.000 op circa 375.000. In de bestaande ossen toewij zing zal geen wijziging worden gebracht. Hierbij werd in zooverre van het boven bedoelde advies afgeweken, dat in plaats van een verruiming van 10 pet., een ver hooging van ruim 7 pet. voldoende werd geacht. Bij hot nemen van deze beslissing is rekening gehouden met de vleeschposi- tic, do zuivel positie en de moeilijkheden, gerezen bij de uitvoering van do huidige teeltregeling. Risico van prijsdaling. Bij het nemen van zijn beslissing heeft de minister terdege overwogen, dat een doel bewuste vergrooting van de vleeschproduc- tie, als gevolg van de verhooging der kalver toewijzing, het risico van een prijsdaling met zich medebrengt. Hoewel de minister op 't standpunt staat, dat de huidige slachtvee- prijzen niet te hoog zijn, is hij niettemin tot verruiming van de kalvertoewijzing voor 1938 overgegaan, daar hij van oordeel is, dat zonder deze verruiming de rundvlecschpro- ductio te klein zal worden voor de binnen- landsche behoefte. Moeilijkheden bij de uitvoering der huidige teeltregeling. Vele omstandigheden, zooals die oprichting van nieuwe bedrijven, het groote aan Uil kleine bedrijven, enz. maken, dat de toewij zing in 1938 zeer moeilijk uitvoerbaar zal zijn, indien de landbouwcrisisorganisaties niet over meer vaarskalveren zullen kunnen beschikken. De bezwaren doen zich het sterkst gevoelen in streken met veel kleine bedrijven, een eventucele vergrooting van de ossen-toewijzing komt aan deze bezwaren niet tegemoet, Zuivelpositie. Intusschen kan een verhooging van de toewijzing van va&rskalveren tengevolge hebben, dat het aantal melkkoeien toeneemt. De vraag kan worden gesteld, of het toewij zen van meer vaarskalveren verantwoord kan worden geacht met het oog op de zuivel positie. Hoewel niet kan worden gezegd, dat de zuivelpositie van dien aard is, dat de toe komst met gerustheid kan worden tegemoet- gezien, kan toch een groote verbetering wor don geconstateerd. Deze verbetering acht de minister van dien aard, dat een groot ere toewijzing van vaarskalveren ook uit het oogpunt van de zuivelpositie verantwoord is. De minister is mitsdien van mee ning, dat de toestand op de zuivcl- markt geen beletsel behoeft te zijn voor een verhooging van de toe wijzing niet 25.000 stuks, welke ver hooging, met Jjot oog op de vleesch- positio en de bezwaren, welke aan de uitvoering der teeltregeling ver bonden zijn, noodzakelijk geacht moet worden. De zuivelpositie is evenwel niet zoo gunstig, dat tot een grootera verruiming dan 25.000 st. kan wor den overgegaan. Aangezien de verhoudingen van de rund- vleesch- en zuivelmarkt voor een verdere toekomst dan 1938 geenszins voorspeld kun nen worden, zal do regeling betreffende de toewijzing voor ossen en vaarskalveren voor 1939 te zijner tijd opnieuw onder de oogon moeten worden gezien. VERGADERING VRIJW. LANDSTORM KORPS MOTORDIENST. Onder de zeer vele belangstellenden, die de vergadering van het Vrijwillig Landstorm- korps Motordienst, afd. Noordholland, wei- ke gisteravond in liet Xoordhollandsch Kof fiehuis alhier gehouden werd, bijwoonden, merkten wij o.a. op: burgemeester Breebaart van Zijpe en burgemeester Zwart van Win kel, den Districtscommandant van genoemd Korps, kapitein C. P. E. J. L. Ilanegraaff en den commandant van de sectie Warmenhui- zon, den heer H. G. Rijs, henevens eenige no tabelen uit onze gemeente. De burgemeester van Sehagen, de heer J. Cornelissen, die de samenkomst presideert, opent met een welkomstwoord en geeft dan terstond het woord aan adjudant-onderoffi cier J. Visser te Amersfoort, die in een en thousiast betoog e-en lans breekt voor het Vrijw. Landstormkorps Motordienst. En tóch: de dijk werd gesloten. Als bewijs dat dc Nederlander nog durf heeft, noemt spreker den avontuurlijken sleeptocht, die een paar stoere Hollandsche jongens juist deze week met de „Beverwijk" van Argentinië naar ons land volbracht heb ben. Verder wijst spr. op het overweldigend bouwwerk van den Afsluitdijk. Hoewel er tijdens den bouw van den dijk hier en daar twijfel rees aangaande de voltooiing van dit werk, kunnen wij nu trotsch zeggen: „En tóch de dijk werd gesloten!" Hierin vindt spr. een beeld van het leven: werken en ploeteren, veel te genspoed en tóch: de dijk werd ge sloten! Nederland is vervolgt spr. groot; in zijn historie en het is 's lands roeping, groot te blijven op elk gebied. Wc mogen trotsch zijn, dat wij in den* Volkenbond goede ver tegenwoordigers van ons volk hebben, die opkomen voor den vrede. Wij zijn geen militniristen, geen vechtjas sen, roept spr. uit, maar rustige Nederlan ders, die, als het moet, strijden voor onze volksvrijheden en -rechten. Een eerekans. Bouwt ook gij aan de toekomst van de Nederlandsche natie of lóat gij bouwen? Nu krijgt ge een kans, een eerekans, uw vaderland te die nen door lid te worden van het Vrijw. Landstormkorps Motordienst! De heer Visser wijst er op, dat de Bijz. Vrijw. Landstorm alleen leden bevat, die ge diend hebben, maar het. korps Motordienst, voor liet mecrcndeel bestaat uit mannen, die nooit dienden. En nu het speciale doel van Motordienst. Snellere groepverplaatsing. De mechaniseering op elk terrein, neemt zulk een omvang, dat de Nederlandsche weermacht hierbij niet ten achter kan blij ven. De noodzakelijke groepverplaatsing vraagt meer gebruik van automobielen. Daarom wil de Regeering de beschikking hebben over een korps automobilisten, dat bij verdediging van de gemeenschap dienst kan doen. doch ook paraat is bij natuur rampen, binnenlandsche onlusten, enz. Spr. legt er den nadruk op, dat het Vrijw. Landst. Motordienst in dienst staat van een wettige regec- ring, die ons onze grondwettelijke vrijheden nog waarborgt. Lid van Motordienst kunnen worden zij, die boven de 18 en beneden de 55 jaar zijn, niet dienstplichtig, niet afgekeurd zijn, een rijbewijs bezitten plus oen goede dosis .vaderlandsliefde! Verplichtend worden ge steld: bezit van uniform, deelname aan 3- daagsche oefeningen, één in de 3 jaar of i.p. daarvan aan een opleidenden cursus. Bij mobilisatie wordt een salaris uitgekeerd, terwijl bij evt. invaliditeit of overlijden, het Rijk voor de nabestaanden zorgt. Met een opwekking, zijn vaderlandsliefde te tooncn door een verbintenis aan te gaan met het Vrijw. Landst. Motord., besluit spre ker zijn rede, welke door applaus en een waardeerend woord van den voorzitter be loond wordt. Levendige belangstelling nit de vergadering. Van de velen, die de gelegenheid tot het stellen van vragen benutten, noemen wij in de eerste plaats den heer Cornelissen, die als hoofd van den Luchtbeschermings dienst te Sehagen de vrees uit, dat het Vrijw. Landst. Motord. de Luchtbescher mingsdienst concurrentie zal aandoen. De heer Visser antwoordt, dat dit geenszins het geval behoeft te zijn, doch adviseert, deze luchtbescherming (niet te verwarren met de militaire luchtwacht) in het alge meen door vrouwen te doen waarnemen en de manncn-mct-rijbcwijs voor het korps Motordienst te reserveern. Mr. Buiskool vraagt zich o.m. af, waarom degenen, die afgekeurd zijn, doch een rijbe wijs bezitten, niet toegelaten worden tot het betreffende korps. Z.i. kunnen dergelijke personen voor den vcreischten dienst toch Wel geschikt zijn. Inleider mcVkt op, dat, waar bedoeld korps door de uitbreiding van onze weer macht toch reeds in de knel komt, de mo gelijkheid niet is uitgesloten, bij een her keuring lid te kunnen worden. Weth. Schoorl, de heer v. Rijswijk en nog enkele anderen brengen verschillende pun ten ter sprake. Duidelijk beantwoordt, adj.- onderoff. Visser alle vragen en dan sluit de voorzitter de zeer geanimeerde vergadering, na afloop waarvan gelegenheid bestond zich als lid van het korps op te geven. SCHAKEN. De uitslag van de Dinsdagavond gespeel de partijen voor de onderlinge competitie van de Schager Schaakclub is als volgt: J. Roggeveen—H. Bakker 1—C S. Rentenaar—A. Sleutel 01 J. de Graaf—P. Blaauhoer 10 P. BlaauhoerJ. de Graaf 01 C. BcersA. Noordam 10 A. NoordamC. Tjalkens 0—1 SLEUTELBEEN GEBROKEN. Op het schoolplein der U.L.O.-school alhier, heeft gistervoormiddag do leerling J. Leeu wen, wonende te Sint Maartensbrug, door dat hij niet een anderen leerling in botsing kwam, zijn sleutelbeen gebroken. Door dr. Nanninga is de eerste hulp verleend, waar na L. per R. en L.-tax naar huis is gebracht. MARKTOVERZICHT. Oin acht uur in den morgen ongeveer waren alle vette koeien zoo goed als ver kocht, volgens een bekend slager. De han del was dan ook host te noemen. Dc duur ste en beste koe werd verkocht door den heer D. P. Timmerman alhier, aan slager J. Korvcr, Den Helder, en bracht in massa f285 op, per pond 35 ets. 4 Kalfkoeien aangevoerd door den heer R. Schoen, handelaar alhier. Deze werden duur verkocht, noteering 240—280 gld. Dc handel in gelde koeien was vrij goed. De handel in kalfvaarzen zeer duur, hoog ste noteering f180. Graskalveren duur, goed verkocht. De nuchtere kalveren waren ook weer duurder hij de vorige week, handel goed; hoogste notccring f 18. Paarden handel goed. De handel in oude slachtschapen was vlug, hoogste noteering f30. De handel in jonge, vette schapen vlug, duur; hoogste no teering f34. Magere schapen handel matig, tot f20. O verhouders 18—21 gld., enkele werden voor den slacht gekocht, handel goed. Plantsoen Sehagen Telefoon No. 128 houdt alle dagen behalve Zaterdags, Spreekuur van 9 tot 12 en 2 tot 4 uur. Te koop: BESTE GELDE KOE, 16 L. melk, geheeld van de blaar. H. v. d. WAL, Wate ringskant, N. Niedorp. RECTIFICATIE. Ter gelegenheid van het 25- jarig huwelijksfeest van Jb. NANNIS te Üudesluis, op 9 Nov. a.s., zal receptie gehou den worden in café Kreijger van 7—9 uur. KLEEDING ALKMAAR F. A. F. GRONEMAN biedt te koop aan door de N.A.K. te velde en op monster goedge keurde le nab. JULIANA en 2e nab. JONCQUOIS ZAAITARWE, a f9.dc 75 kg., inclusief zak en plombe, franco één veer. Aanwezig bij J. v. d. HAM, Zwinweg, Anna Paulovvna. VOERBIETEN te koop. J. BLAAUBOER, Groetpolder, Winkel. Alle soorten Sokken- en Kousenwol Jaegerwol Gekleurde wol Onze prijzen zijn door gecombineerde inkoop beslist lager. Koningstraat 86-92, Den Helder Iedere koop er ontvangt een dagprijs KEIZERSTRAAT-DEN HELDER vindt U de grootste maten COSTUUMS, voor personen wegende tot 19.50 22.50 25.00 27.50 Ook voorradig een pracht collectie voor LANGE SMALLE PERSONEN, 1.85, 1.90 en 2 m. lengte 14.50 - 17.50 20.00 Ook een groote SORTEERING en in alle prijzen HEEREN-REISULSTERS prachtige dessins VRAAGT ZICHTZENDING BIJ KEIZERSTRAAT-DEN HELDER Wij zijn 20 procent goedkooper Reiskosten worden vergoed De handel in vette varkens vlug. Hoogste noteering of liever gezegd er was een no teering 32 ct. De handel in biggen was heel goed. 7 weeksche biggen 13—16 gld. 12 wcek- sche biggen 1625 gld., mooie prijzen dus. Schram men hoogste noteering f 40, dat zijn hooge prijzen. Op de kippenmarkt was veel drukte. Oude kippen van f0.50fl, jonge kippen f 1.1.50. Konijnen f 0.501.75. Haantjes tot 75 ct. Een groote aanvoer van vee konden wij niet vernachten wegens de gevreesde ziek te en toch viel 't nog niet tegen, liet bezoek was best. Burgerlijken Stand, gemeente Sehagen Getrouwd: Jan Kooger en Henriette Clara van der Laag. Jakobus Gerlofs en Kniertje Dieuwertje Balk. Geboren: Engbert, zoon van Arend Wem- menhove en van Jantje Scholten. Jan Peter Adriaan, zoon van Jan Barend 't Hooft en van Elizabeth Boer Alida Elisabeth I-Ien<dri ca Maria, dochter van Johan Frederik Hen drik Settels en Maria Anna Hubertina Bol len. Overleden: (te Alkmaar) Geertruida Maria van Oers, oud 40 jaar, gehuwd met Hendrik Over. Politie. Gevonden: Een portemonnaie. Verloren: Een witte poppenmuts. Uit onze omgeving LAN GEN DIJK ZUIDSCHARWOUDE. De 16-jarige J. D. alhier is Woens dagavond j.1. te ongeveer 8 uur door de politie in de woning van zijn va der gearresteerd, verdacht van aan randing van een caléhoudster te Alk maar. Naar wij vernemen, heeft J. D. Dinsdag avond, na afloop van do veemarkt te Alk maar, een bezoek gebracht aan een café al daar. De jongen was eenigszins aangescho ten en werd daardoor waarschijnlijk zóó overmoedig, dat hij een poging waagde, de caféhoudster, die alleen thuis was, een „kus je" te geven. Toen zij hiervan niet gediend bleek en tegenstribbelde, zou hij haar japon hebben vastgehouden, waardoor deze scheur de. Van een poging tot het plegen van niet nader te noemen handelingen is ons bij on derzoek niets gebleken, maar de jongeman schijnt iets to veel gedronken te hebben en daardoor wat overmoedig te zijn geworden. J. D. is door de politie naar Alkmaar over gebracht. Hij legde een bekentenis af en werd daarna op vrije voeten gesteld. SCHOORL Burgerlijke stand over de maand Oct. 1937. Geboren: Agnes Maria, dochter van Mar- tinus Zut en Jacoba Zwagerman; Martje, dochter van Dirk Kuijper en Anna Cornelia Spruit, Ida Agatha, dochter van Adrianus Johannes Stam en Maria Gerarda Slijker- man; Marie Cornelia, dochter van Dirk Zee man en Diewertje Kuijper. (Nov.) Pieter Johannes, zoon van Simon Timmer en Margaretha Catharina Stam. Gehuwd: Derk Klok, 28 jaren, boerenarbei der, wonende te Schoorl en Susanna Maria Verhagc, 22 jaren, zonder beroep, wonende te Bergen, N.H.; Leo Johannes Franciscus Wolf, 34 jaar, fitter, wonende te Zuid-Schar- woude en Catharina Maria Zwagerman, 27 jaren, zonder beroep, wonende te Schoorl. Lambertus Koene, 27 jaren, ambtenaar PTT. wonende te Alkmaar en Adriaanlje Klop, 22 jaren, zonder beroep, wonende te Schoorl. Overleden: Christina Margrietha Bood, we duwe v. Jacob Schuijt, 61 jaren, zonder be roep wonende te Schoorl; Willem Herman, 78 jaren, zonder beroep, wonende te Schoorl. echtgenoot v. Cornelia Swager; Balling de Boer, 67 jaren, zonder beroep, wonende te Schoorl, echtgenoot van Trijntje Prater; Jan netje van Bodegraven, 81 jaren, zonder be roep, wonende te Schoorl, weduwe vn Jan Raat; Marianne Siekman, oud zeven weken, dochter van Jacob Jan Siekman en Catha rina Elisabeth Stenneberg. BA RS1NGERHORN KOLHORN. Dammen. Damliefhebers kunnen a.s. Zondagmiddag een simultaan-séancc hijwonen, die gegeven zal worden door den Slijkerman in het café van den lieer F. Groet, alhier, liet bestuur der damclub Kolhorn hoopt, dat zich nog nieuwe leden zullen opgeven. Voorts verwij zen we naar de in het nummer van gisteren geplaatste advertentie. W ARMENHUIZEN Voor de lichting 1939 zijn 20 personen in geschreven waaronder 9 door broederdienst en 1 wegens geestelijk ambt zijn vrijgesteld. In onze gemeente zijn tot op heden 23 ge vallen van mond- en klauwzeer aangegeven, waarvan 1 reeds woor hersteld is. NIEUWE NIEDORP De veehouders bij welke mond- en klauw zeer heerscht onder hunne veestapel, zijn verplicht volgens de voorschriften bepaalde maatregelen in acht te nemen ter voorko ming van besmetting van het vee van an deren. Woensdag vertoonden zich in deze ge meente een zestal jagers teneinde hun jachtgebied af te jagen teneinde eenige haasjes te verschalken. We hoorden van diverse veehouders, waar nog niet deze gevreesde veeziekte voor kwam, dat ze over liet betreden door deze heeren van hunne landerijen alles behalve gesticht waren. De heeren jagers trokken zich blijkbaar van de belangen der veehou ders niets aan en betraden brutaalweg zon der vragen de diverse pcrceelen, oen han delwijze die menige boer maar weinig kon bekoren, vooral als men hierbij nog be denkt, dat onder die jagers lieden voorkwa men, die zelf veehouder zijn en die zelf zeer goed kunnen weten, welk ongerief en scha de mond- en klauwzeer voor ccn veestapel beteekent. Hot wordt toch zeker hoog tijd, dat aan de vrijmoedigheid van dergelijke lieden paal en perk wordt gesteld. E1ERVEILING SCHAGEN, 4 Nov. Aangevoerd: 29000 kipeieren: 00—62 Kg. 5.405.55. 62—65 Kg. 5.455.75, eend ei enen f 2.40, kleine kipeiereri 3.301.45 p. 100 st. HELDERSCHE ETERVEILING. 4 Nov. Aangevoerd: 9860 kipeieren: 48—51 Kg. 4 —4.30, 52-54 Kg. 4—4.70. 55—57 Kg. i 70 5.70, 58—60 Kg. 5.70—5,80. 61—63 Kg. 5.70— 6, 6474 Kg. 5.906.50, 25 eendeieren 3.50, alles per 100 stuks. HOORN. 4 Novemtier. 1 stapel kleine Fabriokskaas 23.—. 10 stapels kleine Boerenkaas 23.—, 1 stapel Boeren Comm. Kaas 22.—. Totaal 12 sta pels, wegende 3391 Kg. Handel vlug. WARM EN HUIZEN, 4 November. Boode kool 1.30—3.10, gele kool 1.20—1.40, witte kool 80—90 ct.. andijvie 60 ct. Aan voer: 28300 Kg. roode kool. 3000 Kg. gele kool, 8900 Kg. witte kool, 850 st. andijvie. DUITSCHE LANDBOUWMARKTEN. Groenten en Fruit, 4 November. Berlijn: De markt bleef onveranderd. De omzetten waren klein en de prijzen weinig veran derd. Hamburg: Buifceni. prod.: Druiven 3537 per 50 Kg., IIoll. bloemkool tot 33.50 per 100 stuks, Keuion: Holl. druiven 35—40 per 50 Kg., Holl. boonen 33 per 50 Kg., Holl. kropsla 12 per 100 stuks, buiten!, schorsc- necren 20 per 50 Kg., Holl. tomaten 28 por 50 Kg. Leipzig: Holl. tomaten 30 p. 50- Kg.

Schager Courant | 1937 | | pagina 8