Plaatselijk Nieuws. Oe reclametrom van President Roosevelt OMGEVINGNIEUWS BARS1NGERH0RN MEJ. BOEKEL VERTELT OVER FINLAND Voor de afdeel img Rarsingerhom van den Bond van Boerinnen e.a. Plattelandsvrouwen hield mej. Boe kei uit Delfzijl een reisboschouwing over Finland met lichtbeelden. De Presidente, mevr. Loggers heette de aanwezigen welkom in het bijzonder de spreekster en de aanwezige heeron, die mede waren uit genood igd. Na een ige me- dedeelingan van huishoud©! ij kon aard ver kreeg mej. Boekel tiet wooixl, die op onder houdende wijze vertelde over haar reis naar Finland. Finland, een land, zooals zij zeidc, dat hier betrekkelijk weinig - bekendheid heeft, waarvan men vrijwel niets weet, zoowel van de menschen die er wonen als van de cul tuur. Mode daardoor gevoelde mej. Boekel zich juist aangetrokken tot dit land. Zij wil de daar meer van weten en naar wat wij mochten vernamen, bleek wel duidelijk, dal zij inderdaad met veel en velerlei heeft kennis gemaakt. De bodem bestaat nog voor een groot gedeelte uit water en bosschcn. Ontelbare meren treft men daar aan, zoo dat visscherij één der hoofdbronnen van in komen vormt, naast landbouw en veeteelt. De menschen zijn zeer voorkomend en het bleek dal men in Finland meer van Holland afwist, dan omgekeerd. Het zou ons te ver voeren do lezing op den voet te volgen, te meer, waar mej. Boekel in dit blad reeds meerdere interessante beschouwingen gaf. We kunnen derhalve volstaan met te ver melden, dat haar reisverhaal met groote aandacht werd gevolgd, waarbij de mooie lichtbeelden een prachtige leiddraad vorm den. Uit het applaus bleek wei, dat men naar waarde had genoten. Boekh oudcursus. Op initiatief van de Middenstandsvereeni- ging alhier, wordt ten huize van den heer A. de Graaf een boekhoudcursus gegeven, waarvoor groote belangstelling uit Midden- Standskringen bestaat. Niet minder dan 46 cursisten waren op den 2cn cursusavond present, een aantal, dat het zeer waarschijn lijk noodzakelijk maakt de cursus te split sen. KOLHORN. Uitslag simultaan séance dammen Zondag speelde de heer A. Slijkerman te gen 1!) damspelers van de damclub Kol hom. Na een mooien wedstrijd, die ruim 4 uur aanhield was de eindstand 26—12 punten in het voordeel van den hoer A. Slijkerman, voorwaar een goede prestatie. De damclub boekte eenige nieuw leden, en hoopt dat zich nog meer zullen opgeven. Z1JPE SCHAGERBRUG. Jubileum The Funny Boys. The Funny Boys hebben gejubileerd. Vijf jaren lang hebben zij thans samen de mu ziek beoefend en te Schagerbrug en elders successen geoogst. Wie weet hoe groot de moeilijkheden zijn, waarmede plaatselijke vereenigingen vaak te kampen hebben, zal evenals deze jongens van meening zijn, dat dit lustrum luisterrijk gevierd moest worden. I>at is dan ook j.1. Zondagavond in de zaal van den heer Kuiper geschied met de uitvoering van een gevarieerd pro grmmma van de band, afgewisseld door ballet van de dames der Gymnastiek ver een iging „Ons Genoegen". In zijn openingswoord, waarin hij o.m. welkom heette Burgemeester Breebaart en cehtgenoote, deelde de voorzitter, do heer D. Veeter, mede, dat de Funny Boys hier mede tevens voor de 45ste maal in het openbaar optreden. Het programma gaf behalve het genoem de ballet ook enkele momenten uit de wor dingsgeschiedenis van de vcrocniging, een viertal muzieknummers, een voordradht van den heer C. Schagen, een klucht en een potpourri van diverse in dc afgeloopen jaren door de band gespeelde nummers, gearrangeerd door den heer Nico Snel, die gedurende korten tijd als muzikaal advi seur van de band optreedt. Voor elk wat wils dus. Het publiek, dat uit wijden om trek was opgekomen, bracht den optreden den dan ook steeds een dankbaar applaus. Bij liet slotwoord werden bloemen aan geboden aan den heer Snel en een pendule aan Mevr. Kroon en burg, in wier woning de band zoo vaak gerepeteerd heeft. Een gezellig bal besloot den avond. BURGERBRUG. Tavenu met „De Knorrepot". Zondagavond gaf de plaatselijke tooneel- vcreeniging T.A.V.E.N.U. haar eerste win- teruitvoering in de zaal van den heer P. Langedijk. Opgevoerd werd ,.De Knorre pot. een tooncelspcl van Joh. W. Broedelet. T.A.V.E.N.U. heeft het seizoen wel goed in gezet. Een verecniging, welke zoo'n moeilijk te spelen stuk, dat zulk een groote concen tratie van dc spelers vooral van de hoofd personen cischt, zoo vlot voor het voet licht brengt, moet over goede spelers be schikken. Welnu, we kunnen niet anders zeggen dan dat dit clubje, dat met zooveel liefde het tooncelspcl beoefent, heel goede krachten heeft, dat dc leiding, die den lieer Smelik gegeven heeft aan deze vereeniging, die hem zoo na aan het hart ligt, zoodanig is geweest, dat we hem vanuit de zaal nog achter de coulissen waanden. Jammer is het dat T.A.V.E.N.U. haar eminenten leider moest zien vertrekken;laten we evenwel ho pen, dat hetgeen deze met zooveel opoffe ring heeft opgebouwd, niet verwaarloosd zal worden, daar zijn de andere spelers te geroutineerd en de jongeren to veelbeloo- vend voor. We zijn er evenwel van over tuigd, dat dit wel in orde zal komen en dat we nog heel veel koeren deze prettige club een open doekje zullen mogen geven, waar in dan ongetwijfeld, evenals nu, tevens ccn flinke dosis bewondering voor de grimeer kunst van den heer Locvens zal opgesloten zijn. ANNA PAULOWNA BREEZAND. (Niet van den gewonen correspondent.) Uitvoering Zangvereeniging. In de vrij goed gevulde zaal van den heer Borst gaf Zondagavond de zangvereeniging „Vriendschap", onder leiding van den heer Dc Wilde haar eerste uitvoering in dit sei zoen. Het programma vermeldde een 9-tal nummers, waarvan liet. eerste: Dc Molenaar, van Zijderlaan, al dadelijk goed tot z'n recht kwam. Van de overigen zouden we willen noemen: Russische Vesper, Bruids vaart in Hardanger en de Zwaluwen. Blijve niet onvermeld liet extra-nummer, het. vlotte en altijd inslaande Patriottenlicd, dat gege ven werd tot dank voor het applaus, en de voorbeeldige houding van het publiek, dat, hoewel grootendecls bestaande uit jongelui, alles met de grootste aandacht had 'gevolgd. Zoo hoort het! (In goed Noordhollandsch.) De dames v. d. Linden en Schouten gaven een tweetal duetten ten beste, waarvan het tweede: „Ich wollt nieine Liebe ergasse", van Mcndclssohn, het in elk opzicht, wat uit voering betrof, van z'n voorganger won. Dit werd werkelijk, niet onverdienstelijk gezon gen. Tot afwisseling van het zangprogramma trad op „Prof." Johnnie Frans, die zich hu moristisch goochelaar noemde, doch meer goochelaar dan humorist bleek te zijn. De heer Frans had verscheidene aardige toeren op zijn repertoire, die wel in den smaak vielen. Een gezellig bal besloot den avond, waar op, naar onze meening, èn directeur èn leden, wel met voldoening kunnen terugzien. CALLANTSOOG MOND- EN KLAUWZEER Het aantal gevallen van Mond- en Klauw zeer is sinds de laatste opgaaf (26) thans snel gestegen tot 40 In alle deelen der ge meente komt de ziekte nu voor, en steeds breidt het zich nog uit. De nieuwe geval: len zijn bij de heeren. J. P. v. d. Oord, C. Hoogschagen, Jn. Smit, P. J. Strooper, Th. Schilder, A. Noordstrand, A. Bellis, D. Slot, P. Zwaan, Jb. Mooij Mzn. C. A. dc Wit, C. Baken, S. Zwaan en H. de Jong SPORT MET 'N GROOTE „S." Voor a.s. Zondag organiseert het bestuur van de voetbalvereeniging een veteranen- wedstrijd. De kaalhoofdige, dunharige, stijf- bcenige of dikbuikige oud-voetbal Iers zullen dne strijd met het bruine leder tegen elkaar aanbinden. Staan zij anders langs de lijn in hun gedachten mee te doe, nu zullen zij in werkelijkheid hun „kunnen" nog eens gaan demonstroeren. Houdt jullie taai „oude jongens." De herfststormen zijn op komstl Maatregelen worden genomen, dat de zee bij een toekomstige storm loop geen vat zal hebben op de Hondsbossche Zeewering. De dijk wordt een halve meter opgehoogd, de glooiing aan de landzijde min der steil gemaakt. Hieronder een overzicht van het werk. WIERINGEN Den Oever krijgt industrie. Oprichting van een garnalen- drogerij. Geruimen tijd geleden werd door de Vis- schersvereeniging D.E.T.V., in samenwerking met do Motorvisschersverecniging plannen gemaakt om hier te Den Oever te komen tot industrie in verhand met de visscherij, daar door dc afsluiting van de Zuiderzee héél andere mogelijkheden zijn geschapen, deels ook weer zijn ontnomen. Te dien einde wilde men komen tot het oprichten van een gar nalen drogerij. Ongeveer drie maanden gele den heeft men als proef een drijvende dro gerij gehuurd. Hoe deze uitkomsten zullen zijn moet nog worden afgewacht, daar ge meld object tot 1 December a.s. in bedrijf zal worden gehouden. Om deze zaak nog eens nader te bekijken, werd j.1. Zondag een vergadering in de zaal van den heer Lont .belegd. Het resultaat van deze vergadering is geweest, dat, dank zij den financi- eelen steun door diverse visschers en particulieren toegezegd, men beslo ten heeft tot oprichting van een fa briek over te gaan. De besturen zijn gemachtigd onderhande lingen aan te knoopen voor terreinaankoop. Waar of de fabriek eventueel zal komen is nog niet te zeggen. Het is te hopen dat een en ander zal slagen daar deze industrie wat leven in de brouwerij brengt en in de eer ste plaats de belangen van de visschers zal dienen. Ongeluk. J.1. Zondagmiddag kwam het zoontje van den heer B. uit den Gcsterweg spelenderwijs van een lorrie van een kipkar te vallen. Het bleek dat het ventje leelijk terecht was ge komen en dat een zijner armen een gecom pliceerde breuk vertoonde. De behandelende geneesheer achtte overbrenging naar het zie kenhuis te Den Helder geboden. Ealmasque Mandolineclub „Oost- Wieringen", Zondagavond werd ten bate van bovenge noemde vereeniging een balmasque gegeven in de zaal van den lieer Lont. Laten we di rect zeggen, dat er veel publiek was en alles vlot verliep. Na het demasqué bleek dat de volgende prijzen waren behaald: le prijs voor het origineelste costuum, en kelingen, mej. V. Verfaille met: Groote Schoonmaak en mej. A. Bakker met: Pop; 2e prijs mej. T. v. d. Kreeke als Mexicaanschc. Troostprijzen werden toegekend aan mej. P. van Wijngaarden: Zonnebloem; mej. M. Koorn: Ekster en mej. G. Kuut: Vlinder. Enkelingen, mooiste costuum: le prijs mej. G. Verfaille als: Winter; 2e prijs mej. C. Si- monsBakker als Tiroolsche. Groepen: le prijs Zigeuners, de heeren A. Cornelissen, J. Bakker en Jb. Schoorl en de dames M. BakkerCornelissen en mej. A. Bakker Pd.; 2e prijs Mexicaanse!) paar, mej. M. Poppen cn C. van Wijngaarden. NIEUWE NIEDORP Burgerlijke Stand over de maand October 1937. Geboren: Johanna Maria, dochter van Wilhelmus Johannes Keesom en Johanna Maria Ruiter. Ondertrouwd en getrouwd: Geene. Overleden: Jacob Zwaag, oud 74' Jaren, weduwnaar van Trijntje Koning, womendè te Barsingerhorn. BERGEN Monteur G.E.B. Voor de betrekking van tijdelijk monteur aan het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf alhier hebben zich 37 sollicitanten aange meld. Centrale werkverschaffing. De Minister van Sociale Zaken heeft goed gevonden dat tot wederopzeggens toe een nader te bepalen aantal arbeiders uit de gemeente Bergen worden tewerkgesteld bij het centrale werkverschaffingsobject „Af polderen, herverkavelen en ontginning van een tweetal proefpolders in den polder Gcestmerambacht". Vermoedelijk zal begin 193S een aanvang met de werkzaamheden worden gemaakt. SCHAGEN 2 IN DE COMPETITIE. Nek aan nek-race duurt voort. Met cijfers, welke aan duidelijkheid niets te wenschen overlaten, hebben de Schagen reserves Zondag te Middenmeer over de Fle- vo-voetballers gezegevierd. Het werd dit maal een 41 overwinning. Nog hield Sijbekarspel vol, miaar haar ze ge was ook ditmaal verre van overtuigend. Na spannende strijd werd met 32 te Ob- dam van OKB gewonnen. De overige uitslagen waren: Strandvogels 2Oudendijk 2 30 V.C.L. 1—Hollandia 4 4—3 Andijker Boys 1—Hein 1 3—3 (onder protest van Hem.) De stand luidt thans: Schagen 2 7 6 1 0 37— 3 13 Sijbekarspel 1 7 6 1 0 31—10 13 Hem 1 8 5 1 2 30—10 11 Strandvogels 2 8 4 0 4 24—23 8 Hollandia 4 8 4 0 4 14—19 8 O.B.K. 1 7 3 0 4 14-24 6 V.C.L. 1 6 2 13 14-15 5 Oudendijk 1 6 114 4—21 3 Flevo 1 7 1 0 6 7—38 3 And. Boys 6 0 1 5 10—22 1 TOURNEE ZWITSERSCHE KUNST TURNERS. Gisteravond heeft het besfuur der Turn kring H.N.K. besloten, dat de Zwitsersche kunstturners op 12 Decemb. ajs. in Schagen zullen optreden. DE BONTE DINSDAGAVONDTREIN VAN DE A.VR.O. IN THEATER ROYAL. Gisteravond arriveerde de Bonte Dinsdag- avondtrein van de AVRO in het overvolle Theater Royal alhier. In dien trein die door middel van décors op het tooneel aanschouwelijk was gemaakt, zaten de be kende AVRO-passagiers! Bob Scholte fun geerde als stationschef en „Guus" leidde de programma nummers in. Zelfs de voor zitter van de AVRO, de heer de Clercq, was met het vehikel meegekomen om tus- schen alle luim van de andere reizigers door, een ernstig woordje tot de Schager Luistervinken te spreken. De heer de Clercq wees er o.m. op dat de AVRO. 16 Nov. a.s. een bustocht van Schagcn naar Hilversum georganiseerd heeft, ter bezichtiging van de studio. Men kan zich voor dezen tocht bij mr. J. Buiskool alhier opgeven. Kovacs Lajos met zijn band had gister avond het leeuwenaandeel. De muzikanten brachten de zaal herhaaldelijk tot geest drift, doch het publiek was niet meer te houden, toen Nina Dolce, met haar viool, Han Hollander met zijn liedjes, de Jodler- koningin Minna Reverelly en Koos Koen met zijn komische creaties op de planken kwamen. Met ongelooflijke virtuositeit bespeelde Nina Dolce haar instrument, glashelder klon ken de tonen en wat Minna Reverelly betreft haar optreden was een merkwaardige attrac tie, een natuurtalent, waar men wel even aan wennen moest.. Het circusnummer van het hcele Hilversumsche gezelschap, waarbij zelfs ccn paard voor het voetlicht kwam, veroorzaakte in de zaal onbedaarlijke lach buien. Een daverend slotnummer hadden we aan Koos Koen te danken. Deze artist beeldde aan 'n welgedekte bruiloflsdisch gezeten, 10 verschillende gasten uit, die het denkbeel dige. bruidspaar ieder op eigen wijze toe spraken. Juffrouw de Bonk was er óók bij; hieraan behoeven we niets meer toe te voe gen... In een moderne Diesel vertrokken de Avro-artisten tenslotte, na de zaal nog her haaldelijk tot meezingen in een allergenoeg lijkste potpourri te hebben gevoerd. De aankleeding van deze Avro-revue viel zeer te loven. Theater Royal heeft gisteravond gedreund van de hulde-betuigingen v. h. publiek. Nog uren na afloop van de voorstelling bleef men op het geanimeerde bal hijeen. Menschen, die zóóveel haast hebben, dat hun de tijd ontbreekt om veilig te rijden, krijgen vaak maanden cadeau in hospitaal of huis van bewaring.... In ieder werkloozengezin de gele briefkaart „GEEFT MIJ FEITENP President Roosevelt heeft tot alle werklaozen in de Ver. Staten een circulaire gericht, waarvan de slag woorden zijn: „Geeft mij feiten! Dan zal ik trachten deze tot het welzijn van allen, die werk be hoeven en zoeken, te gebruiken!" Dezer dagen bewijst ook Washington, dat het in de laatste jaren geleerd heeft allo hefboomen der openbare meenihg voor een politiek doel in beweging te zet ten. Geen Amerikaansch blad, dat niet minstens een oproep afdrukt en de talrijke weekbladen brengen bovendien beschou wingen. foto's en caricaturen. Geen bios coop tusschen Vancouver, Eastport en Brownsville, welke in deze dagen geen film vertoont, die voor deze actie propa ganda maakt. Geen kerk, waarin niet. de geestelijke de leden zijner gemeente op de groote bcteekenis van deze maatregel van den president wijst. Geen school, waarin niet de kinderen over het doel van deze actie worden ingelicht en aangemaand, ook hun ouders ervan te vertellen. Dat is de „groote reclame-trom" van de eerste Novemherweek van 1937, welke ge roerd wordt om voor de eerste maal alle werkloozen van dc Vorecnigde Staten in de tatistiek onder te brengen. De gele briefkaart van den pre sident. Doch dit alles is slechts de voorbereiding voor de „groote actie" van 16 en 17 November. Tot op de hoogste verdieping van de wolken krabbers, tot in den verst afgelegen farm in ieder huis der Vereenig- de Staten zal de postbode op deze dagen een gele briefkaart brengen. Als afzender van deze kaart teekent president Roosevelt persoonlijk. „Geeft mij feiten!", staat op dit stuk te lezen. Aan ifcderen burger van Amerika, die werkloos is, wordt verzocht, op de aangehechte ant woordkaart 14 eenvoudig geformuleerde vragen te beantwoorden. Het antwoord moet op zijn laatst op 20 November, voor het middernachtelijk uur, afgegeven zijn. Hot wordt gezonden aan het reusachtige „Census-bureau", dat met de uitwerking van het materiaal belast is. Tachtigduizend postbodes in touw. Vele- werkloozen zijn echter dakloos. 80.000 postbodes hebben derhalve op dracht gekregen, op deze dagen niet slechts alle „klanten" in hun wijk te te bezoeken, maar ook aan alle rei zigers, die zij ontmoeten, dezelfde gele briefkaart van den president te overhandigen. Het doel van de telling. Onder Rooscvelt's New Deal is men een steeds grooter bclnagstelling voor het werk ioozenwaagstuk in de V.S. gaan tooncn. In het bijzonder de WPA de groote werkver schaffingsorganisatie heeft niet slechts den ergsten nood kunnen verzachten, maar bovendien honderdduizenden aan een nieu we productieve bezigheid geholpen. Op het oogenblik schijnen deze maatregelen, die groote eisehen aan de openbare middelen stellen, echter aan een zekere herziening te moeten worden onderworpen. In eenige dis tricten is er tengevolge van de economische opleving een zeker gebrek aan arbeidskrach ten ontstaan, terwijl er anderzijds, niet steeds ten onrechte, over geklaagd wordt, dat arbeidsschuwe elementen van het werk der W.P.A. misbruik maken om op kosten van den staat het leven van een luiaard te leiden. Dit maakte het noodzakelijk, het geheele werkloozen probïéèm nog eens op nieuw te onderzoeken. Dit scheen echter slechts mogelijk, indien men een goed over zicht over den werkelijken omvang der werk loosheid gekregen zou hebben. Daartoe dient nu deze telling. De 14 vra gen van den president hebben in het bijzon der betrekking op den ouderdom, liet ge slacht en het ras (blanke, neger, indiaan) van de werkloozen. Verder wordt er ge vraagd, tot welk werk men in staat is en waarvan men leeft. Welke gevolgen deze enquête zal hebben, staat op het oogenblik nog niet vast. De pre sident heeft-tot nog toe slechts verklaard, dat deze statistiek „tot het welzijn van allen, die werk zoeken", gebruikt zal worden. In ieder geval is te verwachten, dat. hier de basis tot een systematische abcidsbemiddeling gelegd zal worden. Grondige controle. Bij het venverken van het materiaal zal men zich echter niet behelpen met de gele briefkaart; studenten en arbeiders van de W.P.A. zullen in de districten, waar de werkloosheid het grootst is, eiken werklooze bezoeken en diens antwoord nog eens nauw keurig controleeren. Daarbij zal natuurlijk blijken, dat een bepaald percentage der ant woorden onjuist is geweest cn dit percentage kan dan ook over de gegevens van de min der nauwkeurig gecontroleerde districten worden omgeslagen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 7