L i: O PANTER lUITENLANDSCH VERZICHT 1 RHEUMATISCHE PIJNEN KWELDEN KLOOSTERBALSEM S&A VVjnAo/idtjè' 1 mimMU Apothe'ter Mü"harat' Plattelandscursus te Barchem Beleedigend vers verspreid MIGNON Woensdag 10 November 1937 Tweede blad T KOOP TOCH HET BESTE, U BENT ER ALTIJD BETER MEE UIT.... DE ACHTERGROND VAN DE BRUSSELSCHE CONFERENTIE. GAAN WE NAAR EEN VREDE IN HET VERRE OOSTEN? Wanneer men den internationalen gang van zaken gadeslaat, dan is het goed zich daarbij de feiten te realiseercn, die men waarneemt. Verliest men dit uit het oog, dan houdt men geen rekening meer met de werkelijkheid en men komt in den regel tot verkeerde gevolgtrekkingen. In het Verre Oosten slaan we nu voor het feit, dat Japan het Noorden van China heeft veroverd. Men kan de motieven, op grond waarvan dit is geschied, veroordeelen, doch men verandert daardoor niet aan de zaak zelve. Deze verovering was mogelijk, omdat China te zwak bleek deze provinciën te verdedigen, .terwijl de Wcstcrsche lan den niet bij machte waren de Japansche veldtocht te verhinderen. Weliswaar heeft deze militaire escapade heel wat meer van de Japansche krachten gevergd, dan men te Tokio had verwacht of gehoopt, dat Japan er gemakkelijk toe ge bracht zal kunnen worden het gewonnene weer terug te geven, is zeer onwaarschijn lijk. En men zou zich kunnen afvragen, wie in de wereld Japan daartoe zou kun nen dwingen. Dat West-Europa zich be langrijk in het Chineesche conflict zal gaan interesseeren, is nauwelijks aan te nemen. Dat China met zooveel succes tegen de numeriek wel is waar kleinere, doch veel beter bewapende Japansche legioenen zou kunnen operccrcn, het is zeer onwaarschijn lijk. En dus wordt het begrijpelijk, wanneer zich een geest bemerkbaar begint te maken, die gaat in de richting van: laten we de feiten maar accepteeren. Tot on zekere hoogte is dit wellicht het beste. Men kan er immers toch niets aan veranderen en men zal er op een gegeven oogenblik wel aan moeten, of men wil of niet. Deze gedachte is vermoedelijk de achter grond, waartegen zich de Brusselschc con ferentie afspeelt. Natuurlijk zal van som mige zijden alles in het werk worden ge steld om een evcntuecle vrede voor China zoo vooxxleelig mogelijk te doen zijn. Te Nanking kan men te dien aanzien stellig rekenen op de volledige medewerking van Engeland, Frankrijk en de Verecnigde Sta ten. Immers, we spraken daarover de vorige maal uitvoerig, de belangen van deze rij ken, zijn lijnrecht tegenovergesteld aan de Japansche. Voor feiten, waaraan ook zij niets kunnen veranderen, dienen deze mogendheden ech ter rechtsomkeert te maken. Het eonige, wat ze kunnen doeu is te trachten de Japansche hegemonie in liet Verre Oosten zooveel mo gelijk te beperken. Deze richting zal het daarom naar alle waarschijnlijkheid wel uitgaan. Men krijgt den indruk, dat Japan niet on geneigd is zijn avontuur voorloopig te be ëindigen, teneinde liet gewonnene rustig te kunnen consolideeren. Dit zou bijvoorbeeld niet in de laatste plaats kunnen blijken uit de bijzondere prijs, welke Japan er op stelt om juist gedurende de Brusselschc conferen tie te velde belangrijke resultaten te beha len. Waarom? Omdat, wanneer aanstonds over vrede gesproken wordt, het zijn handen zoo vol mogelijk moet hebben. Meer dan het daarin houdt, zal het nooit kunnen krijgen. Dat China zegt van vrede niets te willen weten, het spreekt al weer vanzelf. Het is OUDEN HEER VAN 60 JAAR Dank zi) den KLOOSTfcRBALSEH Is hij nu weer kras en monter aTot mijn 50ste jaar mankeerde ik nooit te's, maar toen begonnen hevige rheu- matiek-aanvallen m(Jn teven te ver gallen. Reeds begon ik te wanhopen, toen een vriend van mijn leeftijd mij vertelde welke wonderbaarlijke onder vindingen hij had opgedaan met Kloos terbalsem. Nu ik zelf dit wonderlijke middel heb toegepast, kan ik verklaren, dat ik mij weer Jeugdig en monter gevoel als een knaap van 30 jaaral hoop ik eerstdaags 60 jaar te worden.' J. Vr. te H. AKKERS „Geen goud zoo goed" Onovertroffen by brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren sehroofdoos 85 et Potten; 62^ et en 1.04 één der middelen om een zoo gunslig moge lijke vrede te verwerven. Zelfs indien het land zou smachten na het einde van den oorlog, dan nog mag en kan liet niet anders. En zoo zou men er zich niet over behoe ven-te verwonderen, wanneer aanstonds, trots alles, de rust in het Verre Oosten her steld wordt. Niet tegen de thans door Japan meer of minder officieel geformuleerde eischen. Daar zal nog wel het een en ander afgaan. Het is nu eenmaal usance, dat begonnen wordt met te veel te vragen. Dat gebeurt op de koemarkt en dat gebeurt in de internationale politiek. De eenige, die misschien in staat zou zijn een verandering ten gunste van China te bewerken, is Rusland, dat echter het moment om tusschenbeide te komen, niet gekomen achtte. Welke motieven hier in liet spel zijn. is eenigszins onduidelijk. Af en toe was de verhouding tusschen Rusland en Japan uiterst gespannen, nog korten tijd geleden scheen het tot een hotsing te zuilen komen. Dat liep toen met een sisser af, doch enkele weken later laaiden .de vlammen in China hoog op. Rusland mag intusschen zeker tot de staten worden gerekend, die evenveel hechten aan bewapening als het meest fas cistisch of totaal georienteerde rijk. Wie daaraan twijfelt behoeft slechts kennis te nemen van de enorme parades, die de afgc- loopcn weck zijn gehouden ter viering van met 20-jarig bestaan van de Sowjet-Unie. In de bij die gelegenheid gehouden redevoerin gen wordt liet niet-willen-ingrijpen, van Rusland nog eens extra onderstreept. Het Russische leger is een vredcsleger. Slechts wanneer Rusland wordt aangevallen, zal de Russische heer van zich afbijten. Daarop kwam het neer. Men vertrouwt in Moskou de zaak dus niet. Want woorden, we weten het, zijn slechts woorden. In de politiek worden ze in den regel gebruikt om de gedachten Ie verbergen. Hoezeer dit het geval is, werd dezer dagen geïllustreerd in een mopje, dat de ronde deed. Schacht las een overlijdens advertentie van Eden. Blijkbaar was het voor den Duitschen rijksbankpresident een uitgemaakte zaak, dat alles wat van Eden kwam of over hem handelde, bij voorbaat onwaar was. Want de overweging, die over zijn lippen kwam, luidde: „Wat zou de vent daar nu weer mee voor hebben". Dat onder zulke omstandigheden moeilijk te bepalen is, door welke motieven de po litiek wordt beheerscht, dunkt ons geen ver der commentaar te behoeven. Een „Mijnhardtje" verkt krachtig en veel zijdig, waardoor pijnen bijzonder snel ver dreven worden. Na gebruik valt de pijn als het ware van U af zonder dat eenig gevoel van zwaarheid of moeheid achter blijft. U zult dan ook verheugd en ver baasd zijn zooals ..Mijnhardtjes" helpen bijHoofdpijn. KiespijnZenuwpijnen. Spit. Spierpijn, Rheumatische pijnen. Migraine, Periohieke pijnen, Kou, griep en moeheid. Bereid volgens recept. Koker 12 st. 50 ct. Proefverpakking 2 st. 10 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Uit onze omgeving HEER HUGOWAARD 25-JARIG BESTAAN EXCELSIOR. In het voorjaar van 1912 werden door en kele veehouders in O Niodorp pogingen in het werk gesteld om in plaats van de be staande dagfabriekjes een kleine zoetfabriek op te richten in navolging van andere plaatsen. De vereeniging werd reeds opgericht, welke de naam droeg „De Goede Verwach ting' en het terrein was reeds gekocht. Per slot van rekening bleek echter de deelname te gering te zijn. Toevallig ont moetten de voormannen in Alkmaar enkele veehouders uit Heerhugowaard, welke zich afgescheiden hadden van de daar be staande dagfabriek „Vita Nova". Deze heeren hadtien reeds bij statuten verleden bij acte van den lOen April 1912 verleden voor Notaris Gottmer te Obtlam, eene vereeniging „Excelsior" opgericht. Men kwam met elkaar aan het praten en het idee werd geopperd, of men niet zou kunnen samengaan om dan een grootere fabriek onder technische leiding te houwen, zooals men een jaar te voren in de Zij pc gedaan had. Men stak zijn licht op hij den directeur aldaar, den heer H. Th. de Bruin en bij den Rijkszuivelconsulent Dr. L. T. C. Schey. Het eindresultaat van veel vergaderen en wat dies meer zij was: samenwerking. De statuten van de bestaande vereeniging wer den bij acte van 24 Mei 1912 gewijzigd met het oog op de toetreding van de veehouders DEN HELDER van Oude Niedorp. De naam „Excelsior" bleef gehandhaafd, terwijl de fabriek ge bouwd werd in Heerhugowaard De plaats van bouwen heeft nog heel veel voeten in de aarde gehad. Per slot van rekening won Heerhugowaard de strijd. De bouw der fabriek met directeurswoning en een dubbele kaasmakerswoning werd op gedragen aan de firma R. Koppen en Zn., te Westgraftdijk, specialiteit op het gebied van het bouwen van kaasfabrieken, (Gememoreerd dient nog te worden, dat van 1 Mei 1912 de melk van de veehou ders te Heerhugowaard verkaasd werd in de hulpkaasmakerij, thans smederij van den Heer G. Burger.) De 25e Juli van het jaar 1912 werd de eerste steen gelegd, in de daarvan aangebrachte gedenksteen vinden wc de volgende namen vermeld: N. Pool Czn. Voorzitter P. Bos Kzn. Vice-voorzittcr Jb. Kuiper Secretaris P. #Kant Penningmeester Cd: Ursem J. W. Schoone P. Wonder Pzn. W. Oudhuis Jb. Blom J. Groenland C. Over Kzn. Jb. Rootjes G. Liefhebber Jn. Mijts R. Koppen en Zn., Bouwkundige. Van al deze personen is nu nog aleen lid, tevens bestuurslid de heer Jb. Rootjes. De 18e November was de fabriek in staat de melk te ontvangen en herdenken we nu dien dag het feit, dat voor een kwart eeuw terug de fabriek in werking kwam. DE KOMENDE EN GAANDE MAN. Ingekomen: Oudhuis, Cornelia Johan., dienst bode, van Ou dorp naar G. 245. Vertrokken: Does, Gérardus en gez., land arbeider, van G. 234 naar Schagen, Kager Comelis J. J., van 45a naar Anna Paulowna Oud, Jacob en gezin, kruidenier, van G. 200 naar Alkmaar, Baij, Johannes C., kantoor- en winkelbediende, van G 27 naar Edam Steltenpool, Herman J., slagersknecht, van D 52 .naar Wognurn, BURGERLIJKE STAND OVER OCT. >.1. Geboren: Afra, dochter van N. Schouten en J. Leijen Simon zoon van S. Bakker en A. de Boorder Anna Maria, dochter van J. Snoek en C. A. Laan Franciscus Petrus, zoon van Jb. Dekker en E. Tamis Nicolaas Johannes, zoon van G. Wijnker en A. Kieft. Ondertrouwd: D. de Boer en A. Koopen N. de Jong en E. Okkerse A. C. Hooge- boom en J. de Groot. Gehuwd: D. de Boer en A. Koopen. Overleden: Levenloos aangegeven kind van Jc. Zuurbier en P. Poland. BURGERLIJKE STAND (1—8 NOV. 1937.) Geboren: Pieter Johannes, zoon van J. Beers en A, Tamis; Johanna, dochter van J. de Reus en A. Oud. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Nicolaas de Jong en Emeron- tia Okkerse. Overleden: Maria Johanna Oortmeijer, weduwe van Jacobus van den Berg.; Cor- nelis Wilhelmus Offeringa, gehuwd niet Margaretha Bierman; Liza Maria Hooiveld, dochter van N. Hooiveld en M. Buter. Uw kindje verkouden? bij 't naar bed gaan rug en borstje i je n met DampO W-onderlijk zoo als dèt helpt I HARENKARSPEL WAARLAND POLDER WAARLAND. Tot Voorzitter van den Polder Waarland is herkozen de heer Andr. Dekker. Inplaats van den hoer J. Zuut Sr., die aftreedt we gens het bereiken van den leeftijdgrens is gekozen tot lid van het Dagelijksch Bestuur de heer J. Zutt Jz. Dit jaar is het 25 jaar geleden dat de schutsluis van don polder in gebruik werd gesteld. Voor den vooruitgang van het dorp Waarland is dit mede van grooten in vloed geweest, R. K. MIDDENSTAND Dezer dagen vergaderde de R.K. Midden- standsverecniging in het lokaal van mej. Wed. G. Stoop. De vergadering, welke slecht bezocht was, werd geopend door den voorzitter. Deze avond werd een causerie gehouden door den heer J. Bakker, Directeur van het Centraal Hanze-bureau. Voorzitter vestigde de aandacht op de éta lagestukken die bij den secretaris kunnen worden besteld. Hierna volgde bespreking der St. Nico- laasactie. Besloten werd evenals het vorig jaar een attractie te houden. (Dit jaar zullen meer dere prijzen beschikbaar worden gesteld.) Na rondvraag, die niet veel opleverde, volgde sluiting. TUINBOUW-CURSUS. Naar wij vernemen zal in de R.K. School alhier een tuinbouw-cursus gegeven wor den door de heeren Mallekote en Renaud; de cursus begint vandaag. Ontsierende haargroei op gezicht, armen en beenen verdwijnt in één minuut door de volkomen onschadelijke „DULMIN ONTHA- RINGS-CRÊME". Prijs per groote tube 75 ct. T ER L EP's Drogisterij HOOGZIJDE 103. SCHAGEN. TEL. 99. Onder leiding van het vroegere Tweede- Kamerlid, den heer H. D. Louw-es, zijn van 58 November een vrij groot aantal verte genwoordigers van het plattelandsleven te Barchem in de gebouwen der vereeniging „Woodbrookers in Holland" bijeen .geweest. Deze plattelandscursus was voorbereid door een commissie bestaande uit mej. G. G. Smit en de heeren mr. J. Cramer, H. D. Louw es en prof. ir. W. Schermerhom en had tot doel de moeilijkheden, die het platteland vooral in geestelijk-cultureel opzicht onder vindt, onder oogen te zien en een uitweg le zoeken. De lieer H. D. Louwes sprak over „Het nieuwe in harmonie met het eigene". De inleider pleitte voor een nieuwe op bouw op elk levensterrein, waarbij het contact met wat was bewaard moest blijven en ieder bereid moest zijn, zijn naaste plicht te doen. Prof. C. A. Mennicke gaf een „karak teristiek van liet maatschappelijk leven op het platteland." Hij liet duidelijk zien dat de boerenstand, die aan de natuur gebonden is en een eigenaardige productiewijze kent, een eigen karakter heeft. In godsdienstig opzicht kent de boer sterker dan veel anderen een groot afhankelijkheidsgevoel. Hij ziet een sterke samenhang tusschen gezin en eigendom en moot uiteraard conservatiever zijn dan de stedeling. In cultureel opzicht heerscht er echter momenteel een chaos op het platte land. De stad dringt op en het platteland verliest het oude karakter. De inleider verwachtte voor de toekomst veel van de school, zoowel van de gewone lagere als van de landbouwschool en pleitte verder voor volkshuizen, voor de volkshoo- geschool en voor een sterk vereenigingsle- ven. Mejuffrouw G. G. Smit sprak over „Dc boerin, haar oude en nieuwe plaats in ge- zins- en dorpsleven." De inleidstcr liet de verschillen tusschen de boerinnen in ons vaderland uitkomen. Godsdienst, grondsoort, ligging en aard van 't bedrijf en economische kracht spelen een rol. De traditie is vaak nog heel sterk. De nieuwe tijd gaf haar echter allerlei nieu we mogelijkheden. Die moeten nu gebruikt worden. Daaraan kunnen het landbouwhuis houdondenvijs ert de bocrinnenbonden hel pen. Dr. P. J. W. van den Berg behandelde het onderwerp .„Kerk en platteland." Het komt er op aan op het platteland een gezonde rode te bewaren. De kerk heeft daarbij oen groote taak. Zij moet niet terugwillen tot het oude, maar voor dezen nieuwen tijd nieuwe vormen ge bruiken. De kerkelijke jeugdbeweging ziet dit in. Zij beteekent dan ook een nieuw en hoopvol begin. Zondagochtend wees prof. W. J. Haktere in zün preek op den ernst van de situatie en de groote taak, die thans moet worden vervuld. f 200.boete geëischt. Een architect uit Bunnik stond gisteren voor het Amsterdainsche Gerechtshof terecht verdacht van het verspreiden van beleedi- gende schriften. De man was door de recht bank te Utrecht veroordeeld tot f 200 boete, subs. een maand hechtenis. Vcrd. had op zekeren dag een gedicht in zijn bus gevonden, dat op een grove wijze beleedigend was voor den directeur van den plaatselijke Boazbank. De man, die het vers Maar er zitten twee laagjes in! Anders zou het eigenlijk nog niet duur zijn. De Panter Mig non is zoo'n fijn sigaartje, dat het eigenlijk gerust eens zoo veel mocht kosten. We kunnen het niet beter beschrijven, dan „een afterdinner in vestzakfor maat". Als het U niet onver schillig is wat U rookt, is Panter Mignon net iets voor U. lOstuks 30 cent. FIRMA H. 6 J. VAN SCHUPPEN, VEENENDAAL in zijn bus had gevonden, had ruzie met dien bankdirecteur en hij liet het „kunstwerk" aan verschillende plaafsgenooten lezen en aan enkele vrienden verstrekte hij een af schrift. Verdachte vond de straf te hoog, temeer daar hij z.i. de verspreider niet was. Het vers immers had hij in zijn bus gevonden, en het was hekend wie de schrijver was. Dc procureur-generaal, mr. J. Versteeg, requireerde bevestiging van het vonnis (f 200.boete, subs. een maand hechtenis). Melkdistributie- vereenigingen Vertegenwoordiging óók van con sumenten bepleit. Critiek op de houding der Ned. Zuivel Centrale. De Centrale Bond van Nedcrland- sche Verbruikscoöperaties heeft een adres aan den minister van Econo mische Zaken gezonden over dc toe komstige consumptie-regeling voor melk in het buitenwettelijke gebied. Het ligt in de bedoeling de bestaande re geling voor dat gebied in te trekken. Daar na bestaat de mogelijkheid, dat dc distribu tie van consumptie-melk in die gebieden geregeld zal worden door regionale vereeni gingen, die o.a. zouden hebbfen vast te stel len de minimum in- en verkoop-prijzen van melk en eventueel van melk-producten. Het is duidelijk, dat de verbruikers hier bij groote belangen zullen hebben. Maar nu blijkt uit een mededoe- ling van de Ned. Zuivel Centrale dat volgens deze Centrale als belang hebbenden kunnen worden be schouwd producenten en distrihu- anten en dat zij verder van mccning is dat het consumenten-belang in de op te richten organisaties niet afzonderlijk vertegenwoordigd be hoeft te worden. De Centrale Bond van Ned. Verbruikscoö peraties neemt tegen deze opvatting van de Ned. Zuivel Centrale ernstig bezwaar te moeten maken. Naar de overtuiging van den Bond moeten de verbruikers wel dege lijk als belanghebbenden worden beschouwd bij dc mclk-distributie en hebben zij daarom ook recht op een passende vertegenwoordi ging in de op te richten melk-distributic- vereenigingen. De Centrale Bond verzoekt dan ook den minister hot daarheen te willen leiden dat de Ned. Zuivel Centrale haar houding in dezen wijzigt. Noord-Holl. Vereeniging „Het Witte Kruis" Commissie benoemd voor sa menwerking met het „Wit-Gcle Kruis." In de groote zaal van Krasnapolski heeft de Noordhollandsche vereen. „Het Witte Kruis" gisteren haar 80ste algemeene ver gadering gehouden. Na de mododeelingen betreffende dc geloofsbrieven van de afge vaardigden en andere onderwerpen en de behandeling der ingekomen stukken, werd ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van dr. C. J. Brenkman, als lid van het hoofdbestuur gekozen de heer Carl F. Overhoff te Amsterdam. Vervolgens werden een wijziging van het reglement voor den rechtstoestand van het personeel der instellingen, en oen wijziging van het reglement voor dc commissie voor kinderhygiène in Noord-Holland goedge keurd, terwijl een voorstel van het hoofd bestuur om een commissie van vijf samen te stelten, welke zich zal ver staan met den Noord-Hol landsohen Bond van het Wit-Gele Kruis om trent liet verkrijgen van een voor beide partijen aanvaardbare wijze van algemeene samenwerking, met groote meerderheid werd aangeno men. Do commissie is daarop, staande de ver gadering. benoemd, waarna dc vergadering besloot de afdeelingen te veroorloven een jaarlijksche Witte Kruiscollccte te houden, waarvan de opbrengst voor 5 procent wordt afgedragen aan de Alg. Ned. Ver. „Het Groene Kruis." De begroot ing voor het jaar 1938 werd vastgesteld, en na de rondvraag en na de pauze hield de heer E. Geerts uit Haarlem, een voordracht over geestelijke volksge zondheid.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5