Plaatselijk Nieuws Gaslucht in TERLEP Duitsche Rijksminister van Arbeid in de Wieringermeer Warmenhuizen Succes van ons Handels- avondschoolbestuur TERLEP's DROGISTERIJ Wieringermeer Kinderlijke onder handelingsmethoden De Handelsavondschool te Schagen erkend als opleidingsinstituut voor het vereischte Middenstandsdiplo ma algemoene Handelskennis in verband met de vestigingswet- - kleinbedrijf. De tweejarige handelswinteravondschool te Schagen, waaraan toegevoegd een derde halijaarlijksche cursus onder leiding van den directeur en een leeraar M. O. is thans •en erkende opleiding voor genoemd Mid denstandsdiploma. De cunsus is bezocht geworden door Drs'. Van Leeuwen voor het Instituut van Mid denstandsontwikkeling, waarna een con ferentie plaats vond waaraan naast het schoolbestuur ook deelnamen directeur en leeraren. Hoewel nog enkele formeele be slissingen genomen dienen Ie wor den is in principe volledige over eenstemming bereikt, terwijl Drs. Van Leeuwen bovendien zijn groote voldoening uitte over de juiste en zeer zakelijke wijze waarop de op leiding geschiedt. Waar het schoolbestuur reeds voor de tot standkoming der wet de opleiding stuurde in de richting zooals thans geëischt wordt en reeds leerlingen afgeleverd heeft met een driejarige opleiding, kunnen aan de eerste examens, welke afgenomen worden in Mei 1938 reeds een dertigtal leerlingen uit Scha gen deelnemen en gezien de gedegen en juiste opleiding met de best mogelijk slaag kansen. Als wij er dan nogmaals aan herinneren dat de lesgelden zeer laag zijn, ja veelal do helft bedragen van die der meeste an dere gelijksoortige cursussen, terwijl hoven- dien in bepaalde omstandigheden de mo gelijkheid bestaat om voor half geld. ja zelfs gratis de lessen te volgen, dan is het zonder meer duidelijk van welk groot be lang deze opleiding voor onze geheele om geving is. UIT HET LAND VAN Dlf' DUIZEND MEREN. Lezing van raej. Boekei voor de Ned. Vereen, van Huisvrouwen. Mej. Boekcl te Delfzijl, bij onze le zers welbekend door haar serie reis brieven uit Finland, hield gisteren voor de Ned. Vereen, van Huisvrou wen in „De Beurs" een causerie over dat land. De presidente, mevr. Bronder, heet de tal rijke aanwezigen en de spreekster welkom en zegt, dat, indien mej. Boekei even amu sant vertellen als schrijven kan, een succes volle avond gewaarborgd is. Spr. geeft ver volgens het woord aan Mej. Boekei. Mej. Boekcl begint haar causerie met er op te wijzen, dat zoo'n buitenlandsche reis van 3 a 4 maanden ook zijn schaduwzijde heeft, vooral als men, zooals zij, zulk een tocht alleen onderneemt. Men is dan ook steeds op zichzelf aangewezen en dan is het bij tegenslag wel eens moeilijk er de goede stemming in te houden. Do Vereen, v. Huisvrouwen in Finland hielp spr. aan geschikte pension-adressen en ook in ander opzicht heeft spr. veel aan ge noemde voreeniging te danken gehad. In korte trekken schetst spr. nu de historie van Finland, waarbij zij vooral laat uitko komen, hoe liet land „verzweedscht" is. Bij de eerste kruistochten, die de Zweden in 1150 ondernamen, teneinde den Finnen het chris tendom te brengen, werd het land meteen door Zweden veroverd. In 1809 kwam Fin land aan den Russischen staat en eerst in 1918 verkregen de Finnen na een groote re volutie hun zelfstandigheid. Aan de harrn van lichtbeelden vertelt de reizigster nu van hnar avonturen. Uit den aard der zaak was veel ons reeds uit de reis brieven bekend, doch ta' van nieuwe aardige bijzonderheden en niet het minst de mooie lichtbeelden hielden «ie aandacht van do luisteraarsters geboeid. We zien de motorschoener, waarop mej. Boekcl zoo dapper haar tocht, begon en spoe dig duikt voor ons op de Finsche kust mot de ontelbare kleine eilanden. Dan zien we den dom te Abo, het eenigc monument dat uit de vroeger zoo schoonc hoofdstad over gebleven is. De Fin houdt van een lekker hapje, maar niet van fooient Spreekster weet het publick zeer te amuseeren met haar verhaal over de zeer uitgebreide maaltijden, die men den gasten in het vreemde land voorzet, en waaraan men uren besteden kan Ook is het vermakelijk te hooren, dat de Finsche kellners n'.cts van groote fooien moeten hebben, ze geven het „teveel" net jes terug! We zien prachtige opnamen van het verre landschap; de middernachtzon, stroomver snellingen ,een inham aan de Noordelijke IJszee, plaggenhutten, die door do visch- Lappen bewoond worden; verschillende volkstypen, fragmenten van het modern gebouwde Ilelsingfors, vrouwelijke metse laars aan den arbeid, enz., enz. De inleidstcr merkt op, dat het Finsche volk argeloos van aard* is en een verbluf fende eerlijkheid aan den dag legt. Bloeiende Finsche Huisvrou- wenvereeniging. Wat het vrouwen-vereenigingsle- ven in Finland betreft, er is een bloeiende Huisvrouwenverecniging, welke er o.m. voor gezorgd heeft, dat het weven weer populair werd. Er is geen vrouw of meisje van dit volk, of zij kan weven. In de pauze demonstreert mej Boekei verschillende Finsche handwerken, welke, zooals vanzelf spreekt, door de dames .met groote aandacht bekeken worden. Aan het slot van haar voordracht moet mej. B. een hartelijke ovatie in ontvangst nemen. Mevr. Bronder dankt de spreekster voor haar interessante en leerzame lezing en sluit dan dezen zeer geanimeerden avond. Dagelijks gratis oogonder zoek. Ook 's avonds. HOOGZIJDE 103. TEL. 99. SCHAGEN. Zickcnfondsleverancier. TURNKRING „HOLLANDS NOORDER KWARTIER" De Zwitsersche Kunstturners geven een demonstratie te Schagen. Maandagavond vergaderde onder leiding van den heer Mr. Breebaart liet Bestuur en de Tcchn. Com. in het Noord. Hol!. Koffie huis. Afwezig zijn met kennisgeving van verhindering de heeren Molenaar en Pcnne- kamp. Na opening werden de notulen goed gekeurd. Van de diverse ingekomen stukken vermelden wij o.m. een verzoek van „S.S.S. Dindua" voor liet houden van wedstrijden op lc Kerstdag a.s. Wordt goedgevonden. Een uitnoodiging tot het bijwonen van de U.D.I.-feestavond op 20 Nov. wordt onder dank aanvaard. De keurkorpsen HNK dames en heeren zullen o.m. dien avond optreden. Over samensteïling enz. werden nadere bij zonderheden door den heer Keesman gege ven. Gezien de medewerkenden, staat Kol- liorn een mooicn avond te wachten. Naar de Techn. Bondsvergadering zullen leden van de Techn. Comm. gaan. Ten aanzien van het optreden van de Zwitsersche Kunstturners viel de beslissing dat dit corps in Scha gen zal optreden, mede door de gun stige gelegenheid om daar te komen voor de leden van de meeste verecni- gingen. Reeds nu bleek dat er, gezien de aanvra gen om kaarten, enorme belangstelling voor dit optreden bestaat. Het is dan ook een unieke gebeurtenis voor Hollands Noorder kwartier. Ten aanzien van de kaartverkoop wordt verwezen naar de circulaires welke aan de vereenigingen toegezonden worden, alsmede naar de advertenties welke in dit blad zul len volgen. Leden en Donateurs van vereeni gingen moeten opgaaf doen bij hun secre taris, terwijl anderen gezien den groote aan vraag welke reeds nu gedaan wordt, wordt aangeraden, hiermede niet lang te wachten. Nadat de organisatie voor dezen avond nog breedvoerig was besproken, sloot de voorzit ter onder dankzegging de vergadering. STAND DER WERKLOOSHEID. Op Zaterdag 6 November j.1. stonden in deze gemeente 61 arbeiders als werkloos ingeschreven, waarvan: 31 in de hagger- regeling, 2 in de centrale werkverschaffing en S in de baggerregeling. 4 werkloozen maken een wachtwook door, terwijl 16 werkloozen uit hun bondskas trekken. Op Maandag 8 November j.1. stonden 83 personen als werkzoekenden ingeschreven, waarvan: 30 grondwerkers, 1 metselaar, 11 timmerlieden, 1 schilder. 1 stukadoor, 1 af schrijver, 4 arb.-chauffeurs, 1 -machinist, 1 lijnwerker-montciir, 22 landarbeiders, 7 los se arbeiders. 1 kantoorbediende, 1 typograaf en 1 stoffeerder. MOND- EN KLAUWZEER. Thans hebben 79 veehouders aangifte gedaan van mond- en klauwzeer onder hun vee, hiervan zijn 9 gevallen genezen, Bij den heer C. Tuinman. Noord, alhier, is wederom een koe aan doze ziekte ge storven* SCHAKEN. Do gisteravond gespeelde partijen voor de onderlinge competitie van de „Schagcr- Schaakclub" hadden tot resultaat: J. RoggeveenA. Sleutel 01; A. Sleutel J. Roggeveen 01; J. SpeurJ. de Graaf 0-1; C. Tjalken»S. Rentenaar 10; C. Beers J. de Vos 0—1; A. NoordamS. Rentenaar 1—0; H. Bakker—A. Noordam afgebroken. SCHAGEN-NIEUWS. Elftal-opstelling voor a.s. Zondag. Schagen 2—Hem 1. Aanvang 2 uur. D. Arnoldus; Joh. Bremer, A. de Wit; E. Rus, M. Slikker, J. Weeland; J. Steen, G. Koch, P. de Vries, D. Ruig, Jb. Brocrsma. Res.: H. Veenstra. Schagen 3N. Niedorp 3. aanvang 12 uur. J. J. Slikker; P. Kistemaker, D. Leeuwen kamp; G. Zwaan, S. Breebaart, J. v. d. Oord; J. Broer, J. Starreveld, Jb. Siemons, P. Boontjes, J. Franzen. Res.: F. Nauts, G. Lem. Dat beloven weer een paar spannende wed strijden voor het publiek te worden. Als beide elftallen in doze sterke formaties zich geheel geven, dan kunnen ze ieder met een overwinning uit het strijdperk tre den. Jongens, stelt de E.C. niet teleur! Aan leden, donateurs en sympathiseeren den met de v.v. „Schagen". Ingevolge besluit der Alg. Verg. is samen gesteld een Commissie ter vorming van een Trainingsfonds. Behoudens goedkeuring van B. en W. zullen we een verloting uitschrij ven van 3000 loten a 10 cent. Aller medewer king wordt gevraagd, deze loten zoo spoedig mogelijk kwijt te raken. Verder zal voor de ochtendwedstrijden voortaan een entree geheven worden van die personen, welke geen donateur of lid zijn, van 5 cents, hetgeen ook ten goede komt van het. Trainingsfonds, evenzoo opbrengst zit plaatsen. WIERINGEtf Autobotsing. Dinsdagmorgen kwam de melkauto van den heer C. Metselaar in botsing met de ex pres-auto van den heer H. Kaan. De botsing ontstond, doordat M. achteruit rijdende, den weg overstak en niet de aankomende auto van den heer K. bemerkte. De matericcle schade aan beide auto's was nogal belang rijk. De auto van den heer K. kon tenminste niet meer rijden en moest worden wegge sleept. DEN OEVER. Medewerking gevraagd. In ons ïio. van j.1. Vrijdag schreven we over „Baldadigheid of?", te Oostcrland. Daar nog meerdere gevallen van dien aard bekend worden, zouden de betrokken personen er zeer goed aan doen de politie er van op de hoogte te stellen. Zij doet altijd haar uiter ste best de orde te bewaren, dus de publieke medewerking in deze zal zeer op prijs wor den gesteld. WINKEL Verleende vergunningen. Door den Minister van Binncnlandschc Za ken is aan K. Leguit en G. de Geus, beiden alhier, vergunning verleend tot doorgifte van eigen gramafoonmuziek. Door Burgemeester en Wethouders is aan den heer C. Kort vergunning verleend tot het bouwen van een woonhuis, terwijl aan de Afd. Winkel van den Bond voor Staatspensioen en Plattelandsvrouwen ver gunning is verleend tot het houden van een verloting. Gisteren bracht de Duitsche minister van Arbeid, Seldtc, met gevolg een bezoek aan de Wieringermeer. Van het departement van Sociale Zaken maakten de excursie mede Mr. Draayer, di recteur-generaal van Werkverschaffing en Steunverlecning en de referendarissen Van Hoeven en Meyer de Vries. Om half negen vertrok het gezelschap per auto uit Den Haag. Om kwart over tien voeg den zich te Alkmaar daarbij de heeren Ir. Mesu, directeur van den Cultuurtechnischen Dienst en Jr. Smeding, directeur van de Wieringermeer, onder wiens leiding de ex cursie stond. Via het Noordhollandsch Kanaal begaf het gezelschap zich naar Kol- horn, waar het eerste overzicht over de Wieringermeer werd verkregen. Boekingswaarde nimmer basis van den verkoopprijs De raadsleden der gemeente Warmenhui zen zullen straks onder hun stukken de volgende brief aantreffen, afgezonden door den heer Johs. Bierman L. Jzn., ovenbouw- o ure au, Groen loo. Grocnloo, 2 November 1937. Aan den Raad der gemeente Warmenhuizen Wel.Ed. Heeren, Wederom neem ik, nu langs dezen weg, beleefd de vrijheid UEd. Hee ren het volgende te willen vragen ii.l, het is mij ter oore gekomen alsdat de gemeente het plan heeft de gasfabriek le verkoppen, (aan Alkmaar). Nu is mijn vraag,* be staat er som,s ook kans, dat de ge meente het bedrijf aan een particu lier wil verkoopen, daar wij bereid zijn om de fabriek te koopen en zelfs een zeer veel grooter bedrag willen betalen als de gemeente Alk maar. Daar komt dan natuurlijk bij, dat alle werklieden in de ge meente blijven, alle belastingen vallen in de gemeente en onder houd aan fabrieken en kantoren wordt toch zooveel mogelijk in de gemeente door plaatselijke inwo ners gedaan. Daar er toch zeer veel particulie re fabrieken in Holland zijn en waar het overal goed gaat en een zeer goede samenwerking bestaat tusschen gemeente en particulier. Mocht UEd. Heeren er iets voor voelen om het bedrijf aan een par ticulier te verkoopen, zoo ben ik ten allen tijde bereid U een bezoek te brengen en het een en ander mondeling toe te lichten en een bod le doen. U bij voorbaat dankende. In afwachting, (get.) Johs. Bierman L.Jzn. Dit aanbod werpt wel een schril licht op de wijze waarop door het gemeentebestuur van Warmenhuizen, en in het bijzonder door den burgemeester dc onderhandelingen over den verkoop der gasfabriek zijn ge voerd. Men lette op het eerste woordje waarmede het aanbod van den heer Bierman begint Wederomenz., wat geheel klopt met onze gegevens, dat de heer Bierman, die een goed deskundige en serieus koop man is, reeds ©enigen tijd geleden de over name der fabriek zeer uitvoerig besprak met den vrocgeren gasdirecteur, doch dat de burgemeester weigerde hem hierover te woord te staan. Van daaruit werd een rondrit door den polder ondernomen. In het vergaderlokaal te Wieringerwerf werden de excursistcn door ir. Smeding welkom geheeten. Hij gaf een korte uit- eenizettïng van de hoofdprincipes van de in cultuur brenging en kolonisatie van de Wieringermeer. De heer A. D. van Eek, hoofd van den bouwkundigen dienst, sprak daarop over de dorp- en boerderij.enbouw. In hotel Smit werd geluncht. In den namiddag werd in het gymnastiek lokaal te Midden-meer de Wieringermeerfilm vertoond van de droogmaking in 1930-'31 en de dit jaar opgenomen film. Vervolgens werd nog een akkerbouw- en graslandboerderij bezichtigd. Tenslotte werd een kort bezoek gebracht aan den Afsluit dijk, waarna het gezelschap naar Den Haag vertrok. Gisteravond is den gasten door de Ne- derlandsche Regccring een diner aangebo den in „de Witte Brug", waaraan ook mi nister Romme cn ir. Smeding aanzaten. De Duitsche Rijksminister van Arbeid, de heer Seldte, bezocht tijdens zijn tocht door den Wieringermeerpolder Middenmeer. Links de heer Seldte; rechts van hem ir. Smeding, directeur van de Wieringermeer. Toen burgemeester Nolet in de vorige raadszitting dan ook ons bericht over het belangrijk, hoogere bod van particuliere zij de een fabeltje noem/de, sprak hij zuiver voor de tribune om zich van een lastig ge val af te maken. Het zal immers ieder onbevooroor deeld mensch duidelijk zijn, dat de heer Nolet, als hoofd der gemeente, verplicht was geweest om, hangende onderhandelingen over den verkoop, van een serieus bod kennis te ne men. Het wegschuiven naar den Raad is voor dergelijke belangrijke objecten allerminst gebruikelijk en daarenboven tegenover iemand, die een zoo belangrijke transactie komt voordragen, niet hoffelijk. Wij hebben ons geen partij gesteld inzak© den verkoop der gasfabriek te Warmenhui zen, omdat wij het een zaak achten di_e serieus door niet belanghebbende deskundi gen dient te worden uitgeplozen en wij be danken er voor ons te laten voorlichten door menschen, die direct belang hebben bij de transactie. De van bepaalde zijde gegeven voorlich ting lijkt ons allerminst in het belang der gemeentenaren van Warmenhuizen, Schoorl Harenkarspel cn St. Maarten. Maar over de w ij z e waa rop de onder handelingen zijn gevoerd willen wij toch onze imeening onomwonden zeggen. En dan moet het ons van 't hart, dat de door het gemeentebestuur van Wannen hui zen gevolgde methode aan het kinderlijk© grenst. Aan de eene zijde een zeer zeker be kwaam burgemeester, maar een volslagen leek op hot. gebied der gasfabricage, aan de andere zijde de directeur van het gemeen telijk gasbedrijf van Alkmaar met zijn staf en relaties. Hier zijn de krachten al zeer ongelijk! En dit komt dan ook tot uiting in de ontworpen concept overeenkomst. Het steeds goed onderhouden en rendee- rende bedrijf van Warmenhuizen, waarop altijd ruim is afgeschreven stelt mien zich voor tegen boekwaarde aan Alk maar over té doen. Let wel dus, tegen de waarde waarop fabriek, buizen, net., voorraden enz. in dg boeken voorkomen. Dit bedrag zegt echter niets, maar dan ook totaal niets en de wer kelijke waarde bij een overnam)© moet daarom door taxatie worden bepaald, waarbij tevens rekening dient te worden gehouden met de rendabiliteit van het bedrijf. Dat deze schatting een veel hooger be drag zou aanwijzen, dan door de gemeentel Alkmaar is geboden, wint aan w'aarschijn- «lijkheid door het bod van particuliere zijde De vraag of exploitatie door particulieren, gewenscht is, staat hier los van. Het gaat om het bedrag, dat Warmenhuizen voor zijn bedrijf kan eischen. En nu wil het ons, met alle respect voofl de capaciteiten van Warmen-huizen's bur gervader, voorkomen, dat hij hier deerlijk liet loodje heeft moeten leggen en dat de zoo zeer gesmade halsstarrigheid van een deel der Raad hem voor; een smadelijk echec heeft behoed. Men bedenke namelijk wel, dat de toege paste, te sterke afschrijvingen, ten goede dienen te komen aan de gemeente Warmen huizen cn niet aan een eventueele kooper. wie dat dan ook zij. Terecht zou men later den burgervader hebben kunnen verwijten, dat door zijn! primitieve wijze van onderhandelen een belangrijk bedrag voor de gemeente zou zijn verloren gegaan, KOEGRAS JULIANADORP. „Het Hoogeland"* Maandagavond werd door bovengenoemd© vereeniging een propagandavond gehouden in de Ned. Herv. Kerk, alhier. De opening geschiedde door een propagan diste der vereeniging, die de aanwezigen verzocht te zingen, van psalm 32 het 1ste vers, waarna zij in gebed voorging en een gedeelte las uit het boek Lucas, waaruit do propagandarede werd opgebouwd. Daarna werd begonnen met de film „Door de bran ding", die het leven en werken der in d© koloniën opgenomenen duidelijk weergeeft, In een korte pauze werden 19 nieuw leden gewonnen. Nog werden ecnige flitsen gege ven van de Jamboree en velschillende be zoeken onzer vorstelijke familie, de tewater lating der „Piet Hein", enz. Nog een kort slotwoord door de propagandiste en Ds. M„ v. Wichen die nog verzocht le zingen,, 'k Wil U, o God mijn dank betalen", waarna liij met een gebed dezen avond sloot. ZIJPE 'T ZAND. COMMIES VAN LEEUWEN OVERLEDEN. Onze plaatsgenoot, de lieer Van Leeuwen, commies der directe be lastingen, die bij een hem te Dteni Helderoverkomen motorongeluk ernstig werd gewand, is Maandag in het Marinehospitaal te Den Helder aan zijn verwondingen over leden. NAJAARSMARKT TE HOORN. Bij de gisteren te Hoorn gehouden keuring van stierkalveren werden o.m. de volgende prijzen toegekend: Rubriek 1, stierkalveren, geh. vóór 1 Maart 1937: la Frans A. eig. A. v. d. Sluijs te St. Maartenvlotbrug; 2a Athleet 19, eig. D. P, Timmerman te Schagen. Rubriek 2, stierkalveren, geb. na 28 Febr« 1937: 1e Koert, eig. K. Reijnc Kz. le Barsin- gerhorn; 2e Leendort 2. eig. Jac. Klaver Cz, te Hoogwoud; 2e Leopold, eig. I<l. Reijne Kz. te Barsingerhorn; 3e Plesman 18, eig. D. P. Timmerman te Schagen: 3e Plesman 21, eig. dezelfde. 3o Plesman 21, eig. H. Nobel «e Barsingerhorn; e.v. Plesman 11, eig. H. Nobel le Barsingerhorn. Het was bijzonder stil op dezen marktdag

Schager Courant | 1937 | | pagina 8