Ned. B-elftal Zwaluwen 54 SPORT Nogmaals de Kabinetsformatie Verlaging invoerrecht op rundvleesch Watroos doodelijk gewond Voo Ribbentrop reiziger Isolatie van de Sovjet Unie Dc verdediging van Noord-Amerika 'ostvluchteo op Indië gSU) lSinKap'10 HRang-10 Nov' Wond- en klauwzeer- bestrijding in Engeland Het gewijzigde Bondselftal Löwenfisch blijft kampioen van Rusland Tweede Kamer Strengere Zondagswetgeving Den Haag, 10 November 1937 De tweede dag der algemeene beschou wingen bracht evenmin „groote schokken" als die van gisteren, trouwens, heden kwa men nog slechts de woordvoerders van "drie richtingen aan liet woord, hoewel de van middag gehouden rede-De Geer (C.H.) weer bijzonder de aandacht trok. Hij en de libera le dr. Bicrema hielden zich in 't bijzonder bezig met wat de huidige debatten eigen lijk het meest beheerscht: de motieven, wel ke ten slotte hebben geleid tot de vorming van een Christelijk Kabinet. En in deze bleok de lilierale woordvoerder op 'n enkel punt eenigermate de meening van den oud-minister te kunnen doelen, en wel waar mr. De Geer gezegd had, liet thans zittende Kabinet niet anders te kunnen zien als een normaal rechtsch parlementair Kabinet. Dr. Bicrema ging nog iets verder en constateer de de aanwezigheid van een pur sang coa litieMinisterie. Maar verder hadden de meeningen van de beide 'woordvoerders op het stuk der Ka binetsformatie weinig of geen aanraking meer, want mr. De Geer juichte de her nieuwde reclitsche samenwerking van harte toe, terwijl de ander spijtig opmerkte, dat dr. Colijn aan zijn oorspronkelijke opvatting or 'rent een breede samenwerking trouw 1 behooren te blijven. Bicrema onthulde, dat de liberalen alu moeite hebben gedaan om de breede sa menwerking mogelijk te maken, maar dr. Colijn zoo zei de afgevaardigde zocht de „onrijpe vrucht" in een verkeerden boom in een rechtschen boomgaard Oud-Minister De Geer begon met een „merkwaardige evolutie" te constateeren. Zij bestond z.i. uit het verschijnsel, dat de linkerzijde tegenwoordig van geen scheiding tusschen „rechts" en „links' meer weten wil, sinds in 1933 dr. Colijn met zijn nood- formatie voor den dag kwam, en waarin men destijds blijkbaar een nieuwe partij- formeering meende to kunnen zien. En thans ziet men in de rechtsehe samen werking een discriminatie van de minder heid aldus verder mr. De Geer maar wie denkt eraan, de minderheid als minder waardig tc beschouwen? Mr. De Geer vond verder, dat de critiek op de formatie tot dieperen grond had cri tiek op het partijwezen. De lieer Albarda kreeg te hooron, dat het geloof werkelijk wèl het cement kan vormen voor samenwerking, af geeft het dan geen nauwkeurige aanwijzingen. De oud-minister deed verder begrijpen, dat hij geen scheiding wilde gemaakt zien tusschen ben, die. het Christendom wèl en "-'iiiet omhelzen, doch hij was van meening, dat degenen, die de christelijke politiek af wijzen, achter de scheidingslijn behooren te staan. De hoeren De Geer en Bierema brachten verschillende afzonderlijke zaken aan de or de. Zoo was laatstgenoemde begonnen met een woord van protest aan het adres van ir. Albarda, die gisteren immers gezegd had, dat het geschrijf der groote liberale bladen, werden deze door de arbeiders gelezen, bloed door de straten zou doen vloeien. Heeft de heer Albarda zóó weinig vertrouwen in de democratische gezindheid zijner arbeiders? vroeg de afgevaardigde ironisch, die uitriep, dat, indien liet beweerde waarheid bevatte, zulks 't sterkste argument tegen de democra tie zou zijn. Dr. Bierema vertrouwde intus- schen, dat de ander zijn woorden zou willen terugnemen. Over de Zondagswet sprak de beer De Geer, van meening zijnde, dat wij een nieu we wet noodig hebben. Hij herinnerde er aan, hoe in 1896 dc burgemeester van Heer len, jhr. Boreel, trachtte, de Zondagswet streng toe te passen, doch dat hij daarin ver hinderd werd door den minister van Binnen- landsclie Zaken. Den huidigen toestand acht te de afgevaardigde dan ook onhoudbaar en hij gaf in overweging het daar heen te lei den, dat de Zondag-ochtend zooveel mogelijk beantwoordt aan de bedoelingen der oude wet. Als een tweede noodzakelijkheid noemde mr. De Geer de wijziging van de echtschei dingsprocedure, em aan de onwaarachtige methode van nu een einde te kunnen maken. Juist is oen der pijlers van onze huwelijks wetgeving het verbod tot scheiding bij on derling goedvinden, aldus de afgevaardigde, en hoe wordt daarmee de hand gelicht... Vic „rotte plek" wilde hij uitsnijden. De heer De Geer eindigde met te zeg' Ion, dat hij dit Kabinet, met vreugde had begroet cn dat zijn fractie warmen steun zal bieden. De debatten van vandaag waren begon nen met onverzoenlijke oppositioncele klon ken, cn wel van do zijde der N.S.B. Frac tic-leider De Merchant et d'Ansembourg was de eerste spreker en begon met tc zeg gen. dat dr. Colijn een mooie kans heeft la- ten schieten om zich nu eens te ontdoen van het partijgedoc. Het politieke Christendom laat zich door Marxisme en Jodendom gebruiken, aldus verder de heer De Marchant, die sprak van de „duistere machten", welke rondom het Kabinet Maar vice-voorzitter Smccnk liet zulke woorden niet toe. De afgevaardigde constateerde voorts, dat de Regeering onmachtig is, do werkloos heid op tc lossen, en deswege reeds moet zij verdwijnen. De N.S.B. zou vrijheid voor staan, ook voor het individu. Zijn partijgenoot Rost van Tonningen de buteerde heden, maar zoowel zijn voorgan ger als hij moesten zich eens oefenen in kulm, duidelijk spreken, wijl de voorthol lende woorden op do tribunes althans op sommige doelen daarvan slecht te vol gen zijn. De lieer Rost zag in het huidige regime niets goeds, men verhindert, in plaats van bevordert de volkswelvaart, vond hij. Ona volk is te eerlijk aldus ging hij voort - en te veel op zijn goeden naam gesteld om failliet te gaan. (Gelach.) Morgen komen nog de heeren Schouten, Teulings, Oud, De Visser en Van Houten aan het woord, zoodat dr. Colijn a.s. Vrij dag wel zal kunnen antwoorden, althans in den loop van den middag. En tevens zal morgen wel worden ge ïnstalleerd de nieuwe Kamer-voorzitter, mr. Van Schaik, die heden nummero één op de nominatie werd geplaatst. Treinen zullen één min. stoppen Ter nagedachtenis aan overle den directeur der spoorwegen. In verband met de begrafenis van den heer ingenieur E. C. W. van Dijk, in leven directeur der Noderlandsche spoorwegen, op Vrijdag 12 dezer, wordt nog medegedeeld dat 's middags te twaalf uur van dien dag alle treinen op het geheele net gedurende één minuut, dus van 1212.01 uur zullen stoppen, terwijl alle bureaux, behalve die der stations, van 11 tot 13.30 uur gesloten zullen zijn. Ingediend is een wetsontwefy, houdende goedkeuring van het Kon. Besluit van 4 Augustus 1937 tot verlaging van het invoer recht op versch of gekoeld rundvleesch. De tariefovereenkomst op 29 Juni jl. te Kopenhagen tusschen Nederland én Dene marken gesloten, houdt voor Nederland een verbintenis in om voor Deensch rund vleesch het invoerrecht, bedragende p. 100 kg. bruto 20 pet, van de waarde, te verla gen tot 12pet. dier waarde. Ten einde gevolg te geven aan de bij het sluiten van bovengenoemde overeenkomst gemaakte afspraak om, in afwachting van de nadere ratificatie, de •overeengekomen verlaging van invoerrecht dadelijk toe tc passen, is bij K.B. van 4 Augustus 1937 bo venbedoelde verlaging in werking gesteld. Het bepaalde bij bedoeld besluit behoeft ingevolge artikel 2, vierde lid, van de ta riefmachtigingswet 1934 goedkeuring bij de wet. Voet raakte in sleepdraad ver ward. De 18-jarige matroos J. Intveld, uit de Sleephellingstraat te Rotterdam, is Maan dagavond, doordat zijn voet in een sleep draad verward is geraakt, aan boord van de sleepboot „Excelsior" in dc Lekhaven, al daar, over een bolder getrokken en zoo ernstig gewond, dat hij aan de bekomen verwondingen is overleden. De „Excelsior" sleepte op dat moment het schoepjo „Verwisseling", dat in de Lekha ven vaart moest minderen. De matroos sloeg de sleepdraad cenige malen rond don bol der om aldus de vaart van het scheepje wat af te remmen, maar vermoedelijk heeft hij te weinig slagen gemaakt, zoodat de draad doorgleed. De jongen is toen met den voet bekneld geraakt in een lus van de sleepdraad, waarddbr hij over don bolder h' i getrokken werd en vervolgens te wa- te« waakte. Per politieboot is de jongen in zorgwek- kenden toestand naar het bureau van de rivierpolitie vervoerd, vanwaar hij per auto van den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingol is vervoerd. Daar is hij met een groote wonde aan het onderlichaam opgenomen. In den loop van den nacht is hij over leden. voor AntiKominfern-bond Officieele kringen ie Berlijn verklaren niets te weten van een binnenkort te ver wachten wijziging in dc functies van von Ribbentrop, de Duitscho gezant te Londen. Desondanks blijven ook in Berlijn verschil lende geruchten de ronde doen over een „be vordering" van den buitengewónen gevol machtigden gezant van Hit Ier. Op grond van dc overweging, dat von Ribbentrop sinds verscheidene maanden functies vervult, die tot dusverre uitsluitend tot de bevoegdheid van den minister van buitenlandsche zaken behoorden, geven sommigen te verstaan, dat von Ribbentrop opvolger zal zijn van von Neurath, die met pensioen zou gaan, omdat hij reeds 64 jaar is. Anderen daarentegen verklaren, dat von Ribbentrop sinds zijn werkzaamheden in de nietinmengingscommissie zich vooral gespe cialiseerd heeft in den diplomatieken strijd tegen het communisme en dat de nieuwe missie, die hem opgedragen zou worden, niet buiten dit bijzondere terrein zou vallen. Zoo spreekt men van een „buiten gewone missie tegen de komintern", welke Hitier zijn Londenschen am bassadeur wil opdragen. Zijn taak zou er dan voornamelijk in bestaan toetreding van andere landen te ver krijgen tot het antikominternpact tusschen Duitschland, Japan en Ita lië. Het desbetreffende streven zou vooral ge richt moeten worden op Polen, dat volgens Duitsche kringen steeds een zeker begrip getoond heeft jegens Duitschland en zijn strijd tegen het communisme. Doel van het anti-Kominternpact. Het voornaamste doel van het Dnitsch-Italiaansch-Japansche anti communistische verdrag is, volgens een bericht van Havas, Sovjet-Rus land te isoleeren van zijn vrienden in West-Eurooa. Nu Boris Stein tegenover Graaf Ciano heeft verklaard, dat zijn regeering het nieu we pact als onvriendschappelijk beschouwt, verklaart men te Rome. dat het de Sovjet- regeering zelf is, die de Komintern en de Sovjet-republiek als één en dezelfde zaak beschouwt. Nu deze een einde heeft gemaakt aan een fictie, is er geen verschil meer tus schen isolëering van Rusland als brandhaard van het communisme cn als Europeesche cn Aziatische natie. Bijgevolg, zoo vervolgt het Fransche bu reau zal het streven der drie mogendheden in de eerste plaats gericht zijn op het los maken der handen, welke Moskou en Parijs verhinden. Men zal zeggen, dat het pact „zal zijn wat derden ervan maken". Wat echter Italië betreft, bljjft. den wensch. met Engeland heterebetrekkingentóf stand te brengen, bestaan. Brand in Amerikaansche Chineczenwijk Ruim honderd huizen vernield. In Walnutgrove in Californië zijn tijdens een groot en brand ruim honderd huizen in de Chineezenwijk vernield. Tot dusverre heeft men vijf dooden geteld. Het vuur is ontstaan tengevolge van een ontploffing in oen petroleumkachel. Linieschip „Portland" op weg naar Alaska. Alaska belang rijker dan Hawaii? De marine-medewerker van den „Los Angelos Times" weet te melden dat de 10.000 tons pantserkruiser „Portiland" een van de nieuwste oorlogsschepen van de Amerikaan sche marine, zich op weg van San Pedro (Californië) naar Alaska en de Aleoeten bevindt. Aan boord van liet schip bevinden zich vier vliegtuigen. De admiraliteit te San Pedro verklaart nu, dat deze plotselinge reis, welke strikt geheim gehouden werd, niet met den Chi- neeschJapanschen oorlog in verband staat. Sinds ecnigc maanden bevinden zich twee eskaders bommenwerpers in Alaska cn beweerd wordt, dat de „Portland" slechts naar de noordelijke wateren is gezonden, om daar meteorologisch werk te verrichten en de luchteskaders in SilkaAlaska van weerberichten te voorzien. Inderdaad is het gebied van Alaska wegens zijn nevelig kli maat berucht. En zoo woest is de zee in deze omgeving, dat de regeeringsschcpon in de tien maanden van SepteinJber 1936 tot Juli 1937 slechts een enkele maal den vuur toren van Cap Scotch konden bezx>cken om daar post af te geven. Typisch voor de weersgesteldheid is het feit, dat de mistho rens in de maand Juli 1937 492 uren lang in werking waren. Toch is dit nevelige gebied voor Amerikaansche defensie van groot belang. Krachtiger dan ooit roepen in de laatste weken de Amerikaan sche marinekringen om de militaire versterking van Alaska en den aan leg van een vlootbasis te D-utch Har- bor. Het blad „San Diego Union", dat in nau we relaties met de Amerikaansche admira liteit staat, schreef dezer dagen in een hoofdartikel: „Iedere schooljongen leert van de groote bteeekenis van Hawaii voor de na tionale verdediging .van ons land. Maar Alaska is nog veel belangrijker voor de ver dediging van het Amerikaansche continent dan de eilanden van Hawaii! Want d'it ge bied is gelegen op den korsten weg tusschen Japan en de Zuidzeekust van Noord-Ameri ka. Tengevolge van het vlootverdrag van Washington waren ons de handen gebon den en deskundige marine-officieren konden met hun plannen niets uitrichten. Dat is thans echter veranderd. Wanneer wij vei ligheid in de pacific wenschen, moeten wij een krachtige verdedigingsbasis in Alaska leggen cn er moeten onmiddellijk stappen worden genomen, om dit zoo dicht bij Azië gelegen gebied te beveiligen. Vertrek van Aankomst te Oieenreisï lSinBap' 10 ^Band. 10 KW. Reiger INapels 10 Nov. I A'dam 10 Nov. (terugreis) K 1 Wielewaal |Jodhp io Nov. kang. 10 Nov. (heenreis) 1 I Pelikaan |Ba„dad i0 NovI.Athene 10 Nov. (^crugreis) I I ren reis) |Napels 10 NoV' |Alc* 10 NoV* (heenreis) Besmet vee wordt afgeslacht. Hot Emgelsche ministerie van landbouw heeft een order uitgevaardigd, waarbij het vrije vervoer van vee in vijftien graafschap pen verboden wordt, zulks in verband met het uitbreken van mond- en klauwzeer. De thans uitgebroken epidemtie onder het vee wordt als de gevaarlijkste beschouwd van de laatste jaren, hetgeen wel blijkt uit het, ondanks de ernstige schade, die daaruit voor de boeren voortvloeit, nemen van bo vengenoemde maatregel. De „Times" wijdt een beschouwing aan de mond- en klauwzeerepidemie en merkt op, dat Engeland, dank zij zijn geïsoleerdheid, betrekkelijk onaantastbaar is voor de ziekte. De meeste gevallen zijn in Engeland aan de kust voorgekomen, zoodat rrwen het denk beeld geopperd heeft, dat spreeuwen van het vasteland de besmetting herwaarts hébben gebracht. Het Engelsche ministerie van landbouw volgt de politiek van af slachting van aangetast vee en van beesten, die in contact zijn geweest met besmet vee, waarbij een schade vergoeding aan de boeren wordt uitbetaald. Het blad acht deze poli tiek voortreffelijk, te meer daar de infectie ditmaal al bijzonder heftig schijnt te zijn. De experimenten die door het ministerie van landbouw gedaan zijn om een voorbe hoedmiddel te vinden tegen het mond- en klauwzeer, hebben tot dusverre nog geen resultaat opgeleverd. Het blad eindigt met een beroep te doen op de veehouders met het ministerie mede te werken in de uit voering Van de afslachtingspolitiek ter voor koming van een verergering der besmetting in het geheele land. Zelfmoordpoging van joegoslaviscb generaal De commandant van Belgrado, generaal Tumitsj, heeft gistermorgen getracht zich van het leven te berooven. Hij bracht zich zelf met een revolver ernstige verwondingen toe cn werd in een ziekenhuis opgenomen. Ziek'te en familie-omstandigheden zouden hem tot zijn daad gebracht hebben. Generaal Tumitsj, die 60 jaar oud is, is een der bekendste Joegoslavische generaals. Wijlen koning Alexander benoemde hem tot plaatsvervangend lid van den regent- schapsraad. Vxyei&al Goede partij voetbal op een zeer glad veld. In een goeden en vooral snellen wedstrijd hoeft het Nederlandsch B-elftal gisteravond te Utrecht van het Zwaluwenelftal gewonnen. Voor de rust hadden de Zwaluwen een 21 voorsprong kunnen nemen, maar vooral in de tweede helft, toen de regen, welke voor de rust ononderbroken uit de donkere lucht plensde, opgehouden had, toonde de B-ploeg een aantrekkelijke partij niet dikwijls uitstekend spel. waar door zij de overwinning verdiend in de wacht kon sleepen. De regen, welke gedurende vrijwel den gcheelen dag had gevallen, had het veld zeer glad gemaakt, waardoor balcontrole zeer moeilijk was. Niettemin waren er nog 5000 toeschouwers gekomen, die zeker geen spijt zullen hebben gehad van hun gang naar liet Utrechtsch stadion. Wijzigingen. In het Nederlandsch B-elftal waren een aantal wijzigingen aangebracht. Zoo was de DFC-achterspeler Punt vervangen door Jansen van Wageningen, de spil Wallaart van PSV voor Lagendijk van CVV, Vonder hof (Juliana) nam de plaats in van den rechtsbuiten van Vliet (HBS), Hunting (P SV) kwam op de rechtsbinnonplnats van de Rock (Bloemondaal), terwijl van Bcok (BW) Mijnders (DFC) op den linkervleu gel verving. In het zwaluwenelftal waren geen veranderingen aangebracht. De wedstrijd Het was de rechtsbuiten de Winter, die uit een fraaie pass van Ooms de score voor de Zwaluwen opende. Na goed werk van Dc Winter, was het de middenvoor Van Dijk, die Van Male voor de tweede maal het nakijken gaf. De span ning werd er evenwel ingehouden door Ten Duis, die een niet te missen kans dan ook werkelijk niet miste en den achterstand tot 1—2 verkleinde. Na do hervatting kwamen de roode truien (Nederlandsch B-elftal) meer in den aanval. De toekomstige internationals waren thans meer ingespeeld en na acht minuten gaf linksbinnen Drouen daarvan het bewijs, door een fout van den achterspeler Walhain direct uitstekend af te straffen (2—2). Thans was liet het Nederlandsch B-elftal, dat voortdu rend in den aanval was en Wilders c.s. ban den vol werk gaf. Goed solospel besloot Drouen met een keurigen voorzet naar Von derhof, die maar voor het intrappen had (3-2). En niet lang daarna werd het vierde doelpunt geboren, toen een hard schot van Ten Duis door Pellikaan van richting ver anderd werd. waardoor de bal onbereik baar voor Dijkstra over de doellijn ver dween. Ooms wist met een prachtig schot den achterstand te verkleinen (43). Kort daarna was het wederom deze energieke D.W.V.-spelcr, die van een aar zelen van de „roode" verdediging profi teerde om de partijen op gelijken voet te brengen. Nog geen halve minuut later evenwel gaf van Beek uitstekend voor, waarna ten Duis de kans benutte cn het vonnis vol trok. Energiek werd deze 54 voorsprong verdedigd cn inderdaad gelukte het het Nederlandsch B-elftal een verdiende over winning te behalen. De spelers. Van Male heeft voor de zooveelste maal bewezen, een uitstekend doelman te zijn, terwijl Dijkstra aan den anderen kant niets voor hem onderdeed. Van de achter spelers waren het vooral Walhain en Wil ders, die uitblonken. Spil Dorland spoelde geen onverdienstelijke partij. Pellikaan speelde ditmaal weer een uit stekende partij cn wat opviel, zijn plaatsen was in dezen wedstrijd wel zeer goed ver zorgd. Bool speelde riTs linkshalf, even eens een nuttigen wedstrijd. Van de voor spelers deed ten Duis vaak uitstekend werk en werd hierin uitstekend bijgestaan door Drouen, die zich als een bruikbare verbindincspeler ontpopte, terwijl aan de andere zijde Ooms opviel door zijn vooral technisch zoo prachtige spel. Op den ande ren vleugel deed de Winter voortreffelijk werk. De Zwaluwen-mi'Ivoor van Diik was zeer zeker snel, maar hij was te licht. Zoo hoeft mon toch een vlotte wedstrijd to aanschouwen gekregen: Voor den strijd om den gouden onafhankelijkheidsbeker. Na afloop van den oefenwedstrijd tusschen het Nederlandsch B-elftal cn de Zwaluwen, heeft de Keuze commissie van den KNVB het Ne- derlandschc Bondselftal, dat Zondag a.s. te Rotterdam tegen een Rotter- damsche ploeg zal spelen om den gouden onafhankelijksheidbeker, defi nitief samengesteld. Zooals men weet, moest in de oorspronke lijke opstelling een aantal wijzigingen wor den aangebracht wegens het niet beschik baar zijn van spelers, die met hun vereeni- gingen in belangrijke competitiewedstrijden moesten uitkomen. Het gewijzigde Bondselftal, dat onder den naam „De Rest van Nederland" zal spelen, ziet er als volgt uit: Doel: De Deugd (O.D.S.) Achter: Wilders (Blauw Wit) en van den Hoven (Longa). Midden: Pellikaan (Longa), Dorland ('t Gocii) en van Es ft Gooi). Voor: De Winter (Haarlem), Ilcetjans (Tubantia), do Boer (KFC), Smit (Haar lem) en Bergman (Blauw Wit). Als reserves zijn aangewezen: Kruidenier (VVV), Van Gooi (Haarlem), dc la Mar (Haarlem), Zwang (ODS) en dc Bock (Bloe mondaal). ïf.cfiaken De dertiende en laatste partij van den schaaktweekamp om het kampioenschap van Rusland, tusschen den titelverdediger Löwenfisch cn den uitdager Botwinnik, is door Löwenfisch gewonnen. De eindstand werd hierdoor: Löwenfisch 5 gewonnen, Bot winnik 5 gewonnen, 3 remise-partijen. Volgens de overeenkomsten, voor de match gemaakt, blijft Löwenfisch nu in het bezit van zijn titel, waarmede hij een prestatie van den eersten rang verrichtte, immers de sterkte van Botwinnik is genoegzaam be kend. Tevens werd den kampioen den titel van grootmeester verleend. A'dam 11 Nov. Spion in Duitschland terechtgesteld De door het Berlijnsche Volksgerechtshof wegens landverraad ter dood veroordeelde 28-jarige Bern hard San der is gistermorgen terechtgesteld. In November 1933 had Sander zich, na overschrijding van de landsgrens, bereid verklaard, tot het Fransche vreemdelingen legioen toe te treden. Daar hij door een on geval ongeschikt voor den dienst was ge worden, werd hij aan de togen Duitschland werkende spionnagc toegevoegd. Tot aan zijn arrestatie in Maart 1936 was Sander agent van den buitcnlandschen inlichtin gendienst. Een Zuivelkoningin Zij kon het beste melken. In Jefferson in den Staat Wisconsin (Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika) vond kort geleden, aldus het orgaan van den Alg. Ned. Zuivelbond, een wedstrijd plaats in het melken. Na den wedstrijd werd de win nares getooid in het gewaad van een zuivel koningin cn met een krans gesierd. In een amphitheater kwam H.M. op een troon, een gioote melkflesch voorstellende, te zitten. Als prijs voor haar voorbeeldige prestatie werd haar een som van 50 dollar overhan digd. 300 Turkscbe Moskeeën te koop De Turksche regeering heeft 300 Moskeeën, volledig met hooge rtiinarets, te koop gesteld. De meesten zullen worden afgebroken, waar mede Istanboel, bekend als de „Parel van het Oosten" veel van haar Oosterschc beko ring zal verliezen. Op het oogenblik zijn er 800 moskeeën in de stad, waarvan slechts 242 als bedehuizen in gebruik zijn. De beroemde Aya Sophia b.v. is een museum geworden en anderen weer zijn verbouwd tot openbare leeszalen en bibliotheken. Hoewel velen der te koop gestélde moskeeën niet veel meer dan afbraak vormen, zijn niettemin protesten vernomen tegen het besluit der regcering, o.ni. van de vereeniging voor het behoud van oude kunstwerken. Chineesch generaal naar Duitschland Naar het persbureau der Chineeschc dele gatie meedeelt, heeft generaal Tsjang Pei Li, om verschillende geruchten over zijn voorgenomen bezoek aan Duitschland te voorkomen, een verklaring gepubliceerd, waarin hij zegt, dat het doel van zijn bezoek aan Duitschland is China's positie in het conflict met Japan te verduidelijken. Afge zien hiervan heeft hij geen opdracht. Op be middelingspogingen van derden, buiten do Brusselsche conferentie, zal China geen acht slaan.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2