r Het bestuursbeleid bij de Gem. Lichtbedrijven WPIGLEY Bakkersvereen. „Zijpe en Omstreken" viert 20-jarig bestaan j NA HET ROOKEN .o* de prijs van Edelweiss Langendiik en Si. Pancras Maar nu de voorzitter zegt, dal in het an dere geval misschien eenige werken niet zullen worden uitgevoerd, sluit spr. zich aan bij dc toelichting van den voorzitcr. De heer G. v. d. Sluijs (Hoofding.) is een weinig ontstemd over deze begrooting. Dc belasting daalt van f 8 tot f 3, de pensioen regeling is 2% (bij het rijk 1%) terwijl het maximum weduwenpen-sioen f 2000.— zal zijn. Het rijk geeft maar f 1400.Een en ander vindt spr. niet in den haak. De voorzitter antwoordt, dat toen het Hoogheemraadschap word opgericht er een pensioenregeling bestond voor militairen; burgerlijke ambtenaren en gemeente-amb tenaren. Naar ontwerp van het Rijk hebben wij toen een pensioenregeling gemaakt cn op 2% gebracht. Dit ontwen) is in de Kamer gestrand, doch onze Pensioenregeling, vol gens de Pensioenwet 1022 was klaar en die moesten we handhaven. Dus ook wat wij uitkeerden boven de nieuwe Pensioenwet. Wettelijk kon dit niet anders. In 1925 is de Wet weer herzien en ook toen weer moes ten de eens verkregen rechten worden ge handhaafd, dus zijn we ook thans nog ge bonden aan die 2%. De hoer v. d. Sluijs gaat met deze uit eenzetting accoord, waarna wordt overge gaan tot artlkelsgewljze behandeling der begrooting. Post 16. Druk- en bindwerk f 5.830. De heer Lakenman vraagt, of het druk werk niet kan worden aanbesteed? De voorziter antwoordt, dat de moge lijkheid hiertoe bestaat doch betwijfelt of een aanbesteding voor het Hoogheemraad schap voordeelig zul zijn. Er wordt voor de levering van drukwerk wel degelijk naar de prijzen geïnformeerd bij goed be kend staande firma's. De vraag is boven dien of God. Staten met aanbesteding van drukwerk accoord zullen gaan? Met het oog op de gelijkvormigheid is spr. er niet voor. Niettemin wil spr. deze kwestie gaarne in het Dag. Bestuur bren- gen. Post 50. Uitvoering van diverse werken, f2.000.—. De heer J. Ringcrs (Hoofding.) wijst er op, dat met uitzondering van de werken aan de Hondsbossche Zeewering, uitvoe ring in eigen beheer van een of meer der in de begrooting 1938 opgenomen werken, waarvan de vermoedelijke kosten de som van f 10.000.te boven gaan, zal blijken in het belang te zijn van het Hoogheem raadschap. Aldus zegt ons tenminste de bijlage. Spr. zou toch wel willen, dat een enkel werk eens op de publieke markt werd gebracht. De Voorzitter zegt den heer Ringcrs toe, dat diens wensch in het Dag. Bestuur naar voren gebracht zal worden. De heer Sluis (Hoofdingel. plv.) vraagt, of alle leeningen, welke daarvoor in aan- werking komen, alreeds zijn geconver teerd; zulks met het oog op de huidige geldmarkt. De Voorzitter: Nog niet geheel cn al. De begrooting wordt dan, met een post van f -iS.300.voor onvoorzien, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aanbeveling voor een Dijkgraaf. Opmaken van een aanbeveling voor de benoeming van een Dijkgraaf, wegens perio dieke aftreding op 1 Januari 1938 van den heer C. Wijdcnes Spaans. Dc aanbeveling zal na gehouden stemming als volgt luiden: 1. dc heer C. Wijdenes Spaans: 2. de heer J. J. Verfaille cn 3. de heer H. K. Kos ter. Do voorzitter zegt, dat hij de eventuecle benoeming gaarne weer zal aanvaarden. (Applaus). PER PAKJE 5 CT. 1 DE VOLMAAKTE KAUWGOM Aanbeveling voor twee Hoog heemraden. Opmaken van een aanbeveling voor de benoeming van twee hoogheemraden, wegens periodieke aftreding op 1 Januari 1938 van de hoeren N. Dekker en P. Groot Jzn. Aan bevolen zullen worden voor de vacature Dek ker: 1. de heer N'. Dekcr, 2. de heer J.H Langcndijk en 3. dc heer J. B. van Kampen. Voor de vacature P. Groot, zal dc aanbe veling luiden: 1. de heor P. Groot Jzn. 2de heer G. v. d. Sluijs cn 3. dc heer P. J. Wai- boer Jbzn. Benoeming Finantiecle Com missie. Benoeming van een Commissie van On derzoek, bestaande uit vier leden, voor het nazien der rekening over 1937. De Voorzitter wil de hecrcn C. de Boer, G. Haremaker, J. Lakenman en J. Jim- mink daarvoor aanwijzen, waarmee de ver gadering zich acocord verklaart. Hierna sluiting. V Ja, dat Is een heele xorg. Wat die vuil maken in een dag! Een geluk dat Edelweiss bestaat In een ommezien heb ik de wasch brandschoon in de kast. Je kunt er kinder goed zoo prachtig mee wasschen en een groot pak kost maar 6 cent R.Y.Zeepfabriek */h. De Ba» &i. Brtro. Apeldoorn Uit onze Omgeving HOOGWOUD UITVOERING VAN REDERIJKERSKAMER „EENSGEZINDHEID" De Rederij kerskamer „Eensgezindheid" heeft op Zondag cn Maandag j.1. een uitvoe ring gegeven in café Rcnooy op de Gouw. Vooral Maandagavond was de publieke be langstelling zeer groot, zoodat de zaal tot in alle hoeken gevuld was. Begonnen werd mot een tooneelstuk in drie bedrijven, ter wijl daarna nog een éénakter opgevoerd werd. Beide stukken worden met onverdeel de aandacht gevolgd cn op te loven wijze ten gehoore gebracht Deze uitvoering maakt deel uit van den tooneelwedstrijd tusschen drio plaatselijke toonee 1 vereenigingenn.1. tusschen „Eensgezindheid", „Harmonie" en L.O.L., voor welke wedstrijd een wisselbe ker is uitgeloofd. Verleden jaar slaagde „Harmonie" er in den beker te winnen, maar ongetwijfeld zullen de beide andere veroenigingen haar best doen om het „Har monie" dezen keer niet gemakkelijk te ma ken. Trouwens, met deze uitvoering heeft „Eensgezindheid" bewezen, dat ook zij een ernstige poging hoeft gedaan om den beker voor een jaar in bezit te krijgen. De jury, bestaande uit mevr. Metselaar-Knip uit HET BESTUUR van de Jubileeren- de Bakkersvereeniging „Zijpe en Omstreken". Staande van 1. naar r. de heeren: K. Bakker, J. Pascha, Jb. Wagemaker, Jb. Molenaar en K. S. Leguit. Zittende, van L n. r.: J. Ha genaar, P. J. Slikker, D. Leguit (eere-voorzitter), N. Nap en D. Nap. Receptie. De afdecling „Zijpe cn Omstreken" van den Ncd. Bakkersbond vier de gisteren haar 4e lus trum, bet 20-jarig be staan. 's Middags om 4 uur begon een goed be zochte receptie in café „Dc Posthoorn'' aan de Groote Markt. Tal van personen uit bakkers- kringen van omgeving en gewest hadden van hun belangstelling blijk gegeven, Fraaie bloem stukken, ingezonden door fcliciteerende or ganisaties en particu lieren gaven dc recep tiezaal een feestelijk aanzien. De eere-voorzitter der vereeniging, de heer Leguit, opende met een rede, waarin hij de aanwezigen welkom heette en met bewogen ■stem melding maakte van het overlijden van een der leden, den heer J. Grin uit Anna Pau- Iowna, welke mededcc- ling door de aanwezi gen staande werd aan gehoord. Het overlij densbericht bereikte de bestuursleden te laat om de feestelijkh. af te lasten, maar ze ker zet het een domper op de feeststem ming, zeide spr., die hoopte, dat de familie liet smartelijk verlies'spoedig te boven zou komen. Vervolgens bracht spr. de achterliggende vereenigingsjaren in herinnering. Er is in dien tijd heel wat gebeurd. Ook ons, zeide spr., is de zwarte zijde van het leven niet niisgcloopen. Toch heeft men altijd stand gehouden en elk lichtpunt benut. We heb ben broodstrijden gehad, verschillende cur sussen zijn gehouden, met het 10-jarig be staan een vakwedstrijd, waaraan een kleine tentoonstelling was verbonden Laten wij de mannen, die de stoot hebben gegeven voor deze vereeniging dankbaar zijn en de hoop uitspreken, dat degenen, die nog niet mee werkten, 't besef zullen krijgen: „Wij zijn fout". De voorzitter, de hoer P. .T. Slikker, bracht hierna een dronk uit op de jubilee- rende vereeniging, waarmee de aanwezigen gaarne instemden. Van de gelegenheid tot felicitceren maak ten vele gebruik: dc heer A. Krumpeuman namens de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft, de heer J. van der Blom uit Hcouv stede, hoofdredacteur van den Bakkers- bondskrant namens den Ned. Bakkersbond, de directie van de N.V. Meelfabrieken der Ned. Bakkerij en liet orgaan; spr. memo reerde de taaie strijd, die de vereeniging om haar bestaan heeft gevoerd cn bracht hulde voor datgene, wat een vereeniging van arme bakkers geheel op eigen kracht had bereikt. Spr. noemde dit eervoller dan het stichten van een groote organisatie met 4 of 5 advocaten. In zijn hulde betrok spr. dc bakkersvrouwen, die zoo dikwijls hun mannen krachtig terzijde stonden. Voorts feliciteerden de heer .T. Bos» se cretaris van het Gewest Noord-Holland en voorzitter van de Ileldersche afdeeling, de lieer F. Bots namens de Alkmaarsche Ver eeniging van Meelagcnten, die wees op de goede verstandhouding tusschen de meel- leveranties en de bakkers, daarbij de heil zame werking van de saneeringscommissie op den voorgrond stellend, de heer N. Wes ters namens de Katholieke organisatie, dc heer J. Hagenaar, penningmeester der af-' decling Zijpe, mej. N. Leguit namens de aanwezige dames, de heer K. Leguit, die verklaarde dankbaar te zijn, dat hij het be drijf van zijn vader liad overgenomen, enz., enz. Feestavond. 's Avonds volgde in hotel Igesz een ge zellige feestelijke bijeenkomst, welke werd geopend den Ypo>rz,itter,, .den. heer Slikker. Spr. heette dc aanwezigen hartelijk wel kom, in 't bijzonder den onvermoeibaren heer Leguit Sr. (Applaus.) 20 Jaar geleden, ging spr. verder, liep er in Zijpe een man, D. Nap rond met de gedachte: Wat kan een en keling bereiken. Laten we ons aansluiten en actie voeren tegen misstanden als nacht en Zondagsarbeid. Men heeft zich aaneen gesloten en met succes den strijd aangebon den. Hoe sterker de Ned. Bakkersbond staat door het aantal leden, hoe meer er bij de overheid valt te bereiken. Spr. deed tenslotte een beroep op dc bakkersvrouwen en -zoons, dat zij hun mannen en vaders zouden op wekken de vergaderingen te bezoeken en het bondsorgaan te lezen. Met den wensch, dat de afdeeling Zijpe nog sterker zou mogen groeien, verklaarde spr. de feestavond voor geopend. Daania voerden nog vei-scheidene feestre denaars het woord, o.m. de voorzitter van de afdeeling Alkmaar, de heer de Jager, ter wijl ook de heer van der Blom de aanwezi gen nog eens toesprak, waarbij hij zich vooral tot de jongeren richtte en erop wees, dat wanneer dc vestigingseischen eenmaal werkelijkheid zullen zijn geworden, het bak kersvak 'een wetenschap zal zijn. Het verdere gedeelte van het programma werd hoofdzakelijk verzorgd door den be kenden humorist Alex de Haas, die met zijn liedjes veel succes oogstte cn daar tusschen door een huiselijk praatje hield, waarbij hij_ langs zijn neus weg nog vertelde, dat hij* zelf zijn eerste schreden op de podium- planken in Schagen had gezet. Met zijn liedjes en grappen wist hij de stemming er goed in te houden; tot laat in den avond bleven dc feestvierdei's in genoeglijke stem ming bijeen. Twisk, den heer Vader uit Medcmblik en den heer Helder uit Sijbekarspel, zal dan ook wederom een moeilijke taak hebben om den prijs aan den rechthebbende toe te kennen. Nog zij vermeld, dat de regisseur was de heer P. Mienis uit Hecrhugowaard. Nadat do heeren J. Speets en L. Glas nog het woord gevoerd hadden, volgde nog een gezellig bal onder leiding van Gcbr. Scher mer. 160 GEVALLEN VAN MOND- EN KLAUWZEER. Het mond- en klauwzeer in deze gemeente heeft zijn hoogtepunt bereikt. Nog enkele veehouders hebben aangifte van deze ziekte gedaan, zoodat het aantal van 160 gevallen is bereikt, maar dagelijks komen nu berich ten binnen over het geweken zijn van deze ziekte. MEER WERKLOOZEN. Hot aantal werkloozcn begint weer toe te nemen. Op Zaterdag j.1. waren er 24 perso nen bij de werkverschaffing (verbreeding Mieakker) te werk gesteld, een aantal, dat steeds grootcr wordt. COLLECTE SPAARREGELING. De opbrengst van dc collecte voor de z.g. sparregeling was f 79.34. Een zonderlinge wijze van converteeren Over het bovenstaande is de laatste dagen iets ruchtbaar geworden, waarop de lezers van do Schager Courant ook recht hebben het te weten. Het is alleen jammer, dat men meende het publiek de gegevens zooveel mogelijk te moeten onthouden, waardoor tal van verkeerde voorstellingen dc ronde doen. Wij moenon goed te doen, de zaak mee te doelen uit betrouwbare bron, opdat ieder weet, waar het eigenlijk om gaat.. Gelijk overal is men ook bij de Gem. Lichtbedrijven druk in de weer geweest om de geleende gelden tegen een lager percen tage te mogen voortgebruiken dan bij oor spronkelijke opname was overeengekomen. Men ging dus tot converteering over tegen een vrij wat lager percentage. Voor 't F.lcc- triciteitsbedrijf was dit reeds enkele maan den geleden geschied. Voor het Gasbedrijf liepen nog enkele annuïteitsleenlngcn, met een korter of langer looptijd en van ver schillend rentetype. Aanvankelijk was men van oordeel, dat deze moeilijk te conver teeren waren, doch later kwam men tot het inzicht, dat dit wel mogelijk was. Aan Jiet Bestuur werd dus opdracht gegeven te trachten ook die leeningen te converteeren, natuurlijk tegen het laagst mogelijke per centage. Dit is (bis de gewone cn natuur lijke gang van zaken, en tot zoo ver is alles in orde. De leeningen, welke het betrof, waren volgens het verslag over 1936 de volgende, per resto groot voor iédere gemeente; op 31 Dec. 1936: f 7009.30 k 3.0081 f2324.30 k 4.25022 f 1549.45 k 4.25022 f 1333.80 k 4.30G3 en f 706 a 5.261 of te zamen voor iedere gemeente f 13.822.85. Daar i cder der vier Langendijker gemeenten hetzelfde bedrag had op genomen. beteckcnde dit dus een geza menlijke leening van f 55.291.40. Dc bedoe ling was, de conversie met 1 Jan. '38 te doen ingaan, zoodat van het laatstgenoem de bedrag nog afging de aflossing over 1937 ad pl.m. f 12.800, weshalve de conver- sieleening rond f 42.500 groot moest zijn. Het Bestuur heeft zich beijverd om deze converteering te verkrijgen, waarvoor het een aambod ontving van de N.V. Maat schappij voor Gemeentccrediet te Amster dam tegen een rente van 3 3 8 met boete- betaling van voor vervroegde aflos sing of 3 5/8 zonder toepassing van de boete-clausule, welke boete op 1 was bepaald. Het aanbod van 3 5/8 zonder boetebetaling is door bet Bestuur aan vaard en tot zoover zou men geneigd zijn te constateercn. dat alles en régie was. Doch in de aanvaarding van dit aanbod ligt de oorzaak van de agitatie, welke op het oogcnblik wordt gevoerd. Wat is het geval? Vóórdat dit aanbod officieel aanvaard was. is bij het Bestuur nog een offerte ingekomen van de Coöp. Boerenleenbank te Noordscharwoude, wel ke do leening wcnschte te verstrekken te gen 3 pet. zonder kosten van wat voor aard ook. Was men hierop ingegaan, en zou dus de leening niet bij Gcmcentecrediet zijn geplaatst, dan had men alzoo f 425 boete moeten betalen. Het Bestuur stond dus voor de vraag, wat te doen. Van dit oogenblik mangelt het aan het noodige bcstuursdoorzicht, want in plaats van het aanbod van de Boerenleenbank te aanvaar den, accepteert het de offerte van Gemeen tccrediet. Volledigheidshalve zij nog ver meld. dat de gesloten leening in 8 jaar zou worden afgelost, terwijl bcpanld werd, dat de jaarlijksche aflossing even groot zou zijn als dc som van de jaarlijksche aflos singen van de 5 hierboven genoemde lee ningen. Wie nu de keuze heeft tusschen de 2 voor noemde aanbiedingen, vraagt zich af, welke voor 't bedrijf en dus voor de gemeenten het voordeeligstc is. Kan men dit zelf niet bere kenen, dan draagt men het iemand op, die het wèl kan. Een eenvoudig rekensommetje maakt duidelijk paar welken kant de keuze moest vallen. Aanvaardt men dc offerte van de Boerenleenbank dan heeft men in S jaar aan rente te betalen het eerste jaar f 1275, we nemen voor het. gemak een gewone lee ning voor de te betalen rente zeer weinig of geen verschil maakt met die voor een annuiteitsleening) cn elk volgend jaar het achtste deel minder, of het laatste jaar f 159.37%. zoodat in het geheel 4 X (1275 plus 159.37%) of f 5737.50 aan rente zou moeten worden betaald Dit. vermeerderd met r'e f 425 boete, be'eekent dan voor het bedrijf f 6162.50 in de 8 jaar. Past men dezelfde redeneering toe op de renteberekening voor Gemeen tccrediet, dan wordt daar het eerste jaar f 1540.62%, het laatste jaar f 19250 (rond) betaald, of in de 8 Jaar 4 f 1549.62% plus f 192.50) of f 6932.50. Het prefereeren van het laatste boven het eerste beteekent alzoo een nadeel van f 770. Men vraagt zich inderdaad af, welke be weegreden bij deze onzinnige keuze heeft gegolden. Als we goed zijn ingelicht (en daaraan is geen twijfel) dan wordt als argument aan gevoerd, dat het gasbedrijf, die boetelast niet kon dragen. Uit de bovengenoemde uiteenzet ting volgt, dat dit een praatje voor de vaak is. Wil men het zoo uitleggen, dat die last le zwaar op één exploitatiejaar zou drukken, dan gaat ook dat argument niet op, omdat die last onder de post conversiekosten, over desnoods 8 jaar kan worden verdeeld. Het ergste van deze onverkwikke lijke geschiedenis is echter,, dat dit alles is omgegaan buiten de andere leden van de Commissie. Het Bestuur wordt gevormd door de Burgemees ters. Op dc bewustfe vergadering, waarin het Bestuur het fatale besluit nam, was de burgemeester van Zuid- en Noordscharwoude niet aan wezig. De andere bestuursleden heb ben de gewone commissieleden van alles onkundig gelaten, terwijl de be slissing door dc geheele commissie behoort te worden genomen. Binnenkort zal dus in de gemeenteraden een voorstel van de commissie van de Ge meenschappelijke Lichtbedrijven aan de orde komen, om over te willen gaan lot liet slui ten v. d. geëncrimineerde leening, terwijl de Commissie van niets weet. En zij zou nog van niets weten, als niet hij de rondvraag in de vergadering van 2 Nov. 1.1. naar een en ander was gevraagd. Het Bestuur had toen de aanbieding al aanvaard, want 2 maanden vóór het einde van het jaar moet van de aflossing kennis worden gegeven. Het is duidelijk, dat over deze zaak het laatste woord nog niet is ge sproken. Doch het eigenaardige in deze zaak is dit, dat zij, die op deze wijze de rechten van de Commissieleden hebben beknot en verkracht, niet op hun nummer kunnen wor den gezet. Waren het raadsleden, dan zou den do kiezers in de mogelijkheid worden gesteld, hun mandaat niet te vernieuwen, doch nu het burgemeesters zijn, kan men geen sancties aan deze maninulaties ver binden. Zelfs als bestuurslid zijn ze niet te vervangen, daar ze ambtshalve liet Bestuur vormen. Het ware heusch te wensehen, dat. afgescheiden zelfs van deze onderhavige quaestic, daarin wijziging werd gebracht. WIER1NGERMEER MIDDENMEER VERGADERING HANDELDRIJVENDE EN INDUSTRIEELE MIDDENSTANDSVEREEN Onder leiding van den heer A. C. van Oeveren, hield Dinsdagavond in Hotel Smat te Middenmeer bovengenoemde vereeniging een ledenvergadering. De opkomst was be vredigend. Ruim 20 personen waren aanwe zig. Na afhandeling der gewone pliclitsplegin- gen hield de heer Riidekor uit Medcmblik daarop zijn aangekondigde causerie over de Vestigings- en Ordeningswet. Spr. gaf voor de aanwezigen een duidelijk antwoord op de vele vragen, welke door deze nieuwe wet zich bij de betrokkenen opdringen. Na deze brecde uiteenzetting, bracht de Voorzitter den inleider dank. Voor een cur- ,sus, volgens 't systeem van liet Instituut der drie Handel Organisaties, waarbij ook de W.Mcer zich aansloot, bleek de animo zoodanig dat ook hier deze cursus zal wor den gehouden. Slechts eenige personen toonden zich nog gereserveerd. Hierop sloot de Voorz. deze geanimeerde vergadering. SLOOTDORP PROPAGANDA VAN HET CHR. NAT. VAKVERBOND. Dinsdagavond werd in het Gynm.-gebouw te Slootdorp de aangekondigde November- propaganda-avond gehouden. De belangstel ling was goed. Van de Chr. Besturenbond, afd. Medemblik, Opperdoes en ook uit de W. Meer hadden velen gehoor gegeven aan de oproep. Nadat de Voorzitter der Chr. besturenbond van Medemblik de aanwezigen welkom heette, kondigde deze 't lijvig pro granmia aan voor dezen avond. Een tweetal sprekers voerden daarop ach tereenvolgens het woord. De eerste spr. be handelde „Keerend Getij" en propagandist Wetselaar ,,'t Zeil gcheschen" Beiden spraken een vlotte rede uit, welke met belangstelling werd gevolgd. Na de pauze werden een 3-tal films ge draaid. Het eerste filmwerk bracht het laatste bezoek van H.M. de Koningin te Amsterdam op 't dook. Voorts een natuur film, alsmede een klucht, 's Middags waren voor de schooljeugd ook eenige films ge draaid. Met dank voor de belangstelling en aan de sprekers alsmede den filmoperateur sloot de Voorzitter dezen avond met dank gebed. SINT PANCRAS De afd. van den Alg. Geh. Onth. Bond be sloot tot het houden van een filmavond, zoo wel voor ouderen als voor jongeren. Voorts kan nog worden vermeld, dat elke week 50 k 60 boeken uit de bibliotheek worden uitge leend.

Schager Courant | 1937 | | pagina 6