"11111111 Uii»1 De sterke haar Beste Jongens en Meisjes Zo, de taart is weer eens gevallen en... Rika Keyzer is er nx' - schoot gegaan. Daar •by Rika thuis hebben ze gedanst van plezier en dat kan ik me best indenken. Al was ik het zélf... Jullie klaagden over het algemeen, dat de raadsels deze maal nogal aan de moeilijke kant waren. Nu... dan deze keer wat ge makkelijker. Deze week Keuveltjesavond. Dat zal me een plezier geven. Daar schreven jullie me zeker nog wel van he?? Het boek werd gewonen door: JANNY STINS, Schagerbrug. En nu de briefjes. pietje de Vet, Schagen. Zo Pietje, vraag jij, als je groot bent, alle boeken van Tarzan aan je vader. Je hebt gelyk. Ali Smit, Schagen. Van lezen houd ik geweldig veel Ali. Ik vind het maar wat jammer, dat ik er zo weinig tijd meer voor heb. Dag. Jannie Stins, Schagerbrug. Een half uur puzzelen op één raadsel is nog niet zo heel erg Jannie. Maar tjéAéA... je moet je er even voor „zetten". En nu zie je het re sultaat, geluksvogel! Henk Hoogland, Burgerbrug. Tarzan... Tarzan... Tarzan... ik geloof dat jullie-alle maal mal met dien Tarzan bent. Knippen jullie hem uit? Maarten Wijngaard, Burgerbrug. Brrr je neus uitgebrand... dat is geen gekheid, Maarten. Maar ik geloof dat jij lang geen kleinzerige boy bent. Heb ik het mis? Klaas Borst, Schagen. Pietje Bel... ja, dat boek ken is. Je kunt er wel om lachen, maar ik zou je aanraden niet die streken van Pietje uit te halen. Wat een bandiet was dat, hè? Geertje Tiessen, Petten. Geertje, Geer tje, wat zitten er een inktvlekken op jouw briefje. Het leek wel of je had zitten huilen en de tranen de inkt hadden doen uitlopen... Nellle en Kees Everts, Keinsmerbrug. Nellie en Kees... jullie bent kranen hoor. Ik heb je rapport gelezen en maak me je com pliment. Als je zo doorgaat bereik je wel iets. Gefeliciteerd. Triene Nierop, St. Maartensbrug. Ja, die meester Mol ken ik. En heel goed ook. Leest hy nog van die mooie verhalen voor? Annie Rademaker, Petten. Annie, An- nie, wat heb jy toch een mooi postpapier, ik ben er eerlyk een beetje jaloers op. Dat je een nichtje van Henk Hoogland was, wist ik niet. Jack van der Cappele, Schagen. Dat was maar een klein birefje, Jack, maar als je ziek bent, vindt de Kindervriend dat niet erg. Ik weet, het is even goed bedoeld. Annie Bakker, Schagerbrug. Raad sels... nu, de ene keer bedenk ik ze zelf, en de andere keer... ja, maar dat vertel ik je niet. Waar de raadsels bedacht worden, is een strikt geheim... Mary Jane Bregman, Burgerbrug. Dat was een beste verjaardag, Mary. die van je moeder. Kolossaal, wat is me die verwend. Zo bedenken ze my maar nooit. Jannie Kooy, Nieuwe Niedorp. Het raadsel is goed opgelost Jannie, en je had dus de kans het boek te winnen. Heb jij al eens wat gewonnen? Dat moet je me van de week eens schryven. Maap Smit, Nieuwe Niedorp, Ja Maap, ik had verleden week een beetje de griep... dat heb je goed gemerkt. En wat je raadsel betreft... hoe ver loopt een haas het bos in...? Wel, ik denk: tot het midden. Want dan loopt hy er weer uit. Goed... of niet?? Gerrit Mooy, IJmuiden. Was het zo fjjn op de bruiloft, Gerrit? Nu, de Kindervriend heeft ook een bruiloft ln het vooruitzicht en hy hoopt dat 't daar ook gezellig zal toe gaan. Maar dat hoor je nog wel. Siem de Vet, Oudkarspel. Dat is een aardige hond, die van jullie, Siem. Hy is zeker nog heel jong, niet? Guurtje Swarthof, Burgerbrug. Rika Keizer gelukkig... ja, dat is ze net. Wat een geluksvogel toch. Maar wie weet... wie weet... hoe gouw ben jy niet de uitverko rene. Jan Stammes, Nieuwe Niedorp. Vrien- delyk bedankt Jan voor het ingezonden versje. Ik zal het even bewaren, want er is op het ogenblik heus geen plaats voor. Maar je ziet het wel eens in de Schager staan. NIek Leguit, Schagen. Die taart... en hebben jullie van Rika een stukje er van ge had? Ik heb me maar net kunnen inhouden toen ie onder m'n neus kwam. Wat zag hij er heerlyk uit, hè? Jan en Corrie Kalverdyk, Oudkarspel. Is het zo vreselijk moeilyk iedere week een briefje te schryven...?? Kom, kom... met een beetje goede wil gaat het best. Probeer het maar eens. Cornelia Keizer, Schagen. Zo, hebben jullie de kamer rondgesprongen van plezier, dat de taart ten huize Keyzer gekomen was. Nu... ik vind het leuk hoor. Wat was ie lekker hè??? RilA. Keyzer, Schagen. Zo taarteetster ben je daar weer eens Jy hebt vast nog een ronde buik van het smullen. Is het niet zo? Waar ik woon...?? De eerste straat in, dan links af, 10 huizen doorlopen e" dan het twede huis om de linkerhoek. Nel Renooy, Burgerbrug. Dat rapport van jou was, wat je noemt, „dik in orde", Nel. Je bent me een bolleboos, hoor. Zeker nog nooit blijven zitten, hè? Bram v. d. Welle, Kolhorn. Ja, Bram, dat doen ze in Schagen ook. Daar kom je toch zeker af en toe wel eens? Pietcr Veeter, Schagerbrug. Je rap port ie goed Piet, wees er maar biy mee hoor. Je kunt niet altijd 10-en halen en... dat hoeft ook niet. Jan Stove, Schagerbrug. Ja, dat moet je doen. Heb je Mientje van Essen al gespro ken?? Wlm en Gort Blaauwboer, Oudesluis. Ja, aan St. Maarten heb ik wel eens meege daan. En meer dan eens ook. Nu niet meer, nu ben ik er te oud voor geworden. Jan Brommer, Barsingerhorn. De op lossing is goed Jan, maar ik geef toe, dat het raadsel deze week aan de moeilijke kant was. Maar tjaaaa... het kan ook niet altyd even gemakkelijk. Nelie Speur, Wieringen. Ook al moeite een grote brief schrijven... en dan Nelie Speur. Ik herinner me nog, dat jy altyd 4 kantjes schreef... weet je dat nog? Marietje en Wim Boontjes, Stolpen. Nog wel met je verjaardag gefeliciteerd,- hoor. Zyn jullie goed bedacht? Dat hoor ik zeker nog wel? Guda Schouten, Schagen. Je broertje jarig geweest...? Doe hem mijn felicitaties maar. Hoe oud is hy geworden?? Zo jongens en meisjes, ik ben er door. Tot de volgende week. KINDERVRIEND. OPLOSSING VORIGE WEEK. Een ezel stoot zich niet tweemaal aan denzelfden steen. Goede oplossingen ontvange' van: Nelie P., Kolhorn; Jannie S., Schagerbrug Nancy B., Braakpolder; Guda S., Schagen; Marietje en Wim B., Schagerbrug; Hendri- cus P., Keinsmerbrug; Nelie S., Wieringen; Jan B., Barsingerhorn; Wlm en Gert B., Schagen; Jan S., Schagerbrug; Piet J., Scha gerbrug; Bram v. d. V/., Kolhorn; Nel R., Burgerbrug; Rika K., Schagen; Cornelia M. K., Schagen; Corrie K., Oudkarspel; Miek L., Schagen; Jan S., Nieuwe Niedorp; Guurtje, Burgerbrug; Jannie K., Schager brug; S. de V., Oudkarspel; Gerrit M., IJmui- den-O.; Maap S., Nieuwe Niedorp; Jannie K., Nieuwe Niedorp; Mary Janne B., Bur gerbrug; Jannie B., Burgerbrug; Annie B., Schagerbrug; Jack v. d. C.. Schagen; Annie R., Petten; Trijnie N.. St. Maartensbrug; Nellie en Kees E., Keinsmerbrug; Geertje T., Petten; Klaas B., Schagen; Maartje An- thonia W., Burgerbrug; Henk H., Burger brug. NIEUW RAADSEL, A^en schryft my met 15 letters er is by my altyd veel te zien. 8, 4, 5, 2, 11 is een meubel. 15, 5, 6, 9 vindt ge om het dak. 7, 6, 5, 4 is een vrucht. 14, 2, 8, 9 maken de vogels. 12, 2, 3, 1, 10 is een jaargety. 7, 10, 2, 14 is geen ja. 9, 13, 2, 3 is een getal. Laatst.op een Zondagavond hadden we een paar vriendjes en vriendinnetjes by ons en we deden allerlei spelletjes en kunstjes. „Nu zal ik je eens laten zien, wat voor wonderlijk haar ik heb" zei opeens Frits. Hij ging in de voorkamer, voor de schuifdeuren staan en wij zetten onze stcelen op een ry in de achterkamer. Het werd een ware toneelvoorstelling. Of Frits nu werkelyk een haar uit z'n hoofd trok of dat hij maar deed alsof, konden wij niet goed zien, maar we zagen wel, dat zijn handen, waarin hij de haar had, steeds ver der uit elkaar gingen en dat zijn oogen on derzoekend langs de uitgerekte haar gin gen. We zagen ook, dat hy met uitgestrek te armen stond, zo lang was de haar al ge worden en dat hy hem liet vallen, maar nog net kon opvangen. Hij had dus een uit gestrekte haar. Wij geloofden ook nog, dat de haar plotseling styf werd en dat Frits er mee kon balanceren op de top van zyn vinger, want wij zagen hem voor- en ahteruit lo pen en met zyn ogen gespannen de bewe gingen van de haar volgen, om hem toch vooral niet te laten omkantelen. De haar was zeker erg dun geworden door dat uit trekken, want die konden we niet onder scheiden. Maar toen werd het wel een beetje ongelooflijk. Frits maakte een knoe deltje van de haar, hy liet het ons zien tussen duim en vinger, maar ik geloof dat we het eigenlijk geen van allen zagen. Dat propje liet hy in zyn rechteroor vallen, hij hield zijn hoofd scheef en stak 2ijn vinger in zijn linker oor. Ineens scheen hij het eind van de haar te pakken te hebben. Nu was het ongelooflijke ervan, dat hy de haar aan twee kanten vasthield en dwars door zijn hoofd heen en weer trok. Maar toen moest hy twee helpers hebben. Die moesten elk een eind van de haar vast houden, het strak houden en Frits zou er op balanceren. Maar dat lukte niet hele maal geloof ik, want een been bleef voort durend op de grond. Een uit het publiek riep „Er is helemaal geen haar!" Dadelijk riep Frits: „Touw trekken!" En de beide jongens trokken wat ze konden. Maar Frits kwam er stilletjes aan met een mes en sneed onverwachts de haar door midden.. Daar had je het bewijs: de beide helpers rolden achterover op den grond! Nu moesten ze het wel geloven. Maar Frits gaf nog een bewijs. Hij liet nog eens touw trekken en nu hing hy midden op het touw een dubbel gevouwen krant. Wer kelijk, de krant bleef hangen, het was of hij in de lucht zweefde Dat maakte grote indruk en we keken allemaal naar de ha ren van Frits, die zo'n bijzondere kracht hadden. Later legde hij het ons uit. Het enige echte was een zwarte draad, die hy van te voren op de grond had gelegd. Maar die had hij alleen by het „touwtrekken" ge bruikt. De eerste kunstjes had hy alleen gedaan met bewegingen van ogen en lichaam en ledematen en met het trekken van gezichten. Het was eenvoudig een soort suggestie. Een anccdote van Schiller De grote Duitse dichter Schiller hield by zonder veel van appels. Hij kocht ze dikwijls zelf in omdat hij zei dat hy dan de beste uit kon kiezen. Behalve dichter was hy ook professor in de geschiedenis en hy schreef geschiedkundige boeken. Een daarvan ging over de opstand van Neder land en heette „De afvalligheid der Neder landen". Toen dit werk juist verschenen was en hij dus pas zyn studie over de Nederlandse geschiedenis had voltooid, liep hij eens op de markt om zelf appels te kopen Een koopvrouw zei dat ze bijzonder fijne appels had, maar Schiller vond dat ze er niet erg fris uitzagen en dat zei hy ook. „Ja, meneer", zei het vrouwtje, „dat kan ook wel. U moet weten dat deze appels helemaal uit Holland komen. Ik heb daar een zuster wonen en die stuurt ze my altijd, en door de lange reis zien ze er niet zo mooi uit. Maar de smaak is buitenge woon fijn, meneer, en ik ben de enige op de markt die appels uit Nederland ver koopt. „Nee," zei Schiller, ,dank je wel, ik zal ze niet nemen." „Maar meneer, my'n zuster stuurt ze me uit Nederland!" riep de vrouw nogmaals. „Ja, daarom juist" lachte Schiller, „ik weet dan genoeg van „Nederland's afval!" Fen scheepje dat van zelf beweegt Wanneer we kleine scheepjes maken van papier of van hout en deze laten dryven in een teil, zou het aardig zijn als die scheep jes van zelf konden bewegen, zonder dat je er telkens een duwtje tegen hoeft te geven, vind je niet? Dat kun je heel gemak kelijk klaar krijgen. Je hoeft niet anders te doen dan wat kamfer op een van de beide kanten van het scheepje te leggen. Het zal dan van zelf heen en weer gaan varen, net zolang tot de kamfervoorraad uitgeput is. Dc schok plant zich voort Leg een niet te klein aantal geldstukken ongeveer zeven of acht op een rij, zodat de munten tegen elkaar aan liggen zonder tussenruimte. Nu leg je nog een geldstuk in dezelfde rij, maar zo ongeveer twee centimeter van de buitenste munt af. Als je dit geldstuk nu met een vaart over de tafel laat schuiven zodat het tegen het buitenste geldstuk van de ry aanstoot, dan zal de schok zich voortplanten door alle munten heen en het laatste geldstuk zal uit de ry losraken en een eindje opschie ten. Nog merkwaardiger is het kunstje als je twee geldstukken tegelijk tegen de bui tenste aanstoot, want dan zullen zich ook aan het andere einde twee munten ver plaatsen. Een waterdichte zakdoek Als je beweert dat je in je zakdoek wa ter van de ene kamer naar de andere kunt dragen, zal niemand je geloven Toch is het mogelijk als je eerst die zakdoek inwrijft met een bepaald soort poeder, lycopodium- poeder geheten. Het is eigenlijk het stuif meel van een plant de wolfsklauw, die in het Oosten van ons land voorkomt. Je kunt het bij een drogist halen. Het is een poe der dat weinig of geen vocht opneemt en door een stof ermee in te wry'ven kun je hem tijdelijk meestal waterdicht maken. 't Koetsiertje Jantje wil koetsier gaan worden. Kijk, hij heeft ook al een paard, Het is wit met zwarte vlekken En een rechtopstaande staart. Jantje heeft ook al een zweep, hoor! Maar hij zal het paard niet slaan. En een oude hoed van Vader Heeft hij op z'n krullen staan. Jantje heeft alleen geen wagen, Nu, dat kan de bank wel zijn. Maar mij dunkt: voor zo'n groot rijtuig Is je paardje wel wat klein!.. WETENSWAARDIGHEDEN. Vliegtuig-modellen voor kin deren en volwassenen. Het Wetenschappelijk Museum te New York geeft speciale cursussen, waar kin deren en volwassen mensen kosteloos on derricht kunnen krijgen in het bouwen van vliegtuigmodellen. GEÏLLUSTREERD j VERVOLGVERHAAL 1 DOOR. j EDGAR RICEj BURROUGHS! No. 53. Gedurende de lange tocht langs de kust had Tarzan tegen d'Arnot vry- Uit over zichzelf gesproken en vroeg vele inlichtingen over de wereld, waarheen zy onderweg waren. d'Arnot vertelde hem veel over de beschaving, waarna Tarzan hem van de grote kist vertelde, die de zee lieden begraven hadden en hoe hij die kist verstopt had. Eens vroeg d'Arnot hem naar zijn ouders, waar op Tarzan hem vertelde van Kala, zijn moeder, een grote, lieve, ver standige apin. d'Arnot keek - o het is onmogelijk, dat Kala je moeder is geweest, jij bent een echt mens. Heb je geen enkel aanknopingspunt over je verleden?" Daarop antwoord de Tarzan: „Ik heb alles gelezen, wat ik in de hut kon vinden met uit zondering van één boek. Misschien kan jij het lezen". Hij haalde een klein, zwart boek van onder uit zyn pijlenkoker. d'Arnot las het dagboek van de ongelukkige Lord Greystoke, dat in het Frans geschreven was. Het eindigde juist op het oogenblik, dat Lord Greystoke door Kerchak, de koning det apen overvallen werd. „Vandaag is onze zoon precies zes maanden oud. Hij ligt naast me in zijn wieg; ik neem hem op mijn schoot hij grijpt met zijn handjes naai de pen en met zyn vingertjes vol inkt zet hij zijn vingerafdruk op deze bladzijde..." En dasr op het onderste gedeelte stonden de in drukken van vier k eine vingertjes. Nadat d'Arnot het dagboek geëin digd had.zat hy zwijgend voor zich uit te kyken. In zijn hersenen was iets naar voren gekomen, waarmede hy de theorie kon onderzoeken. Hij geloofde, dat hy de sleutel had ont dekt, die alleen In staat was het ge- helm van Tarzan van de Apen te ontsluieren. (Nieuwe spelling.)

Schager Courant | 1937 | | pagina 11