K*N+V+B+ houdt „inhaaldag" Het verboden grondgebied Alcmaria mag Z.V.V. niet onderschatten K.N.V.B* De eerste klassers N.H.V.B. Watervogels heeft het rijk alleen Morgen houdt de K.N.V.B. zyn perio dieken „lnhaaldag", een op zichzelf goede Instelling, maar vervelend voor hen, die heelemaal „by zyn. En dat is b.v. in de geheele derde klasse A en in vrijwel de geheele vierde klasse A van afdeeling 1 het geval. Die afdeelingen liggen dan ook nagenoeg geheel stil en voor de clubs, die daarin spelen, is het morgen dan ook een verloren dag. Alcmaria gaat van Z.V.V winnen In de tweede klasse A vinden slechts 2 wedstrijden plaats. Dat zijn AlcmariaZW en ZFCDe Kennemers. Er zal wel niemand in Noord-Holland te vinden zijn, die de Zaan dammers in Alkmaar een kans geeft. Ook wij zijn van meening, dat de withemden gaan zegevieren, maar alleen dén als zij net zoo sterk spelen als tegen DWV het geval was. Als de withemden ook maar met de geringste gedachte van „dat appeltje zullen we wel even schillen" in het veld gaan, is de kans, dat zij door de blauwzwarten ver rast worden, ten volle aanwezig. De Alcmari- anen zijn dus gewaarschuwd! Een zeer interessante wedstrijd belooft ZFCDe Kennemers te worden. Beiden zijn runners up", vooral de gasten. Velen zien in de Beverwijkers de a.s. kampioenen van de afdeeling, waarmee wij het echter niet eens zijn. Dat zy morgen echter een uit stekende kans op de beide punten hebben is zeker. ZFC heeft immers tot nu toe niet aan haar reputatie beantwoord en al is een kente ring ten goede nog altijd mogelyk, morgen verwachten we die nog niet. Tweede klasse B. VeloxDOS is de Utrechtsche derby tus- schen ïyders en leiders. Derde klasse A. Alle clubs zijn by en rusten dus gezameniyk een Zondag je uit. Watervogels' mooie kans Het heeft veel tegen om bovenaan te staan: Je bent het mikpunt van alle tegenstanders, want dezen zetten extra kracht bij, omdat het Immers tegen „de leiders" gaat. Maar er zijn ook voordeelen aan verbonden: er komt meer publiek kijken en de spelers concentreeren zich allicht meer dan anders op hun wedstrij den. Waarmee we dan maar zeggen willen, dat Watervogels het kansje, dat haar mor gen in den schoot wordt geworpen, niet voorby moet laten gaan. En wil men nog mooiere kans hebben: alléén Watervogels Alkmaar wordt gespeeld, alle concurrenten hebben rust en zelfs een geiyk spel brengt de ploeg der Beenen al op de eerste plaats. Met goed aanpakken kén van de kaasstede lingen gewonnen worden. De reserve-klassen HRC 2 gaat wederom naar Amsterdam, naar wg hopen, ditmaal in betere conditie dan j.1. Zondag. De tegenparty is DWS 2, een van de candidaten voor den eere-titel. We zyn wel benieuwd, hoe de roodhemden deze krachttoer zullen behandelen. W.F.C. 2K.F.C. 2. Res. derde klasse A. Het leidende West Frisia 2 versterkt haar positie met een overwinning op Alkmaarsche Boys 2. Verder wordt nog gespeeld: WFC 3—KFC 3. A/ax—D. IV. 5. Van de eerste klassers van afdeeling 1 komen er 6 in het geweer. Enkele dagen geleden was het niet heelemaal zeker, of AjaxDWS, doorgang zou vinden. Maar het competitieprogramma gaat vóór den lief dadigheidswedstrijd RotterdamRest van Nederland, is er gedecreteerd. En dus beleeft de hoofdstad weer eens een voetbalsensatie van den eersten rang. Wie er favoriet is, is niet twijfelachtig, maar of die favoriet ook w in t, is niet heelemaal zeker. VSV speelt op eigen veld tegen RFC en zal waarschijnlijk niet tegen de Jongste Rotterdamsche eerste klasser op kunnen. By DFCExcelsior staan de kansen van de thuisclub ook al niet best, al behoeven de Dordtenaren nu ook weer niet beide punten in te boeten. H.B.SHermes D.V.S. De eenige eerste klas-wedstryd van afdee ling II is HBS—HDVS. Het betreft hier een wedstrijd tusschen 2 degradatiecandidaten, zoodat de betrokkenen wel zeer veel belang by het resultaat hebben. We houden het op de bezoekers. Volledig programma in Oost In afdeeling III en IV weet men niet van een „inhaaldag". Daar wordt morgen volop gevoetbald. In de eerste klasse is Tubantia Heracles de belangrykste wedstryd. omdat de leiders hier voor een zeer moeilijke opgave komen te staan. Dat kon hun wel eens een punt kosten. Go Ahead wint natuurlijk van ZAC en Wageningen van Hengelo. By PEC Enschede hebben de bezoekers de beste kans, terwyl NECAGOVV wel eens in een draw kon eindigen. Eindhoven versus N.A.C. Eindhoven, dat op zoo'n verrassende wijze de leiding in afdeeling IV genomen heeft, speelt thuis tegen NAC, dat ook aanspraken op den titel maakt. Dat wordt dus een wed stryd, waarin het Zuidelijk temperament een geducht woordje- zal meespreken. PSV moet tegen LONGA oppassen, dat zij niet verder achterop raakt. MW zien we van NOAD winnen. De overige wedstryden zyn: JulianaBW en RoermondBleyerheide. In afdeeling V ligt de geheele 1ste klasse stil. Eerste klasse D. In 1 D staan een paar big-matches te ge beuren, die aller aandacht waard zyn. De leider Schoorl ontvangt Oudesluis. Is de terugslag by de Oudesluizers uit algemeen oogpunt te betreuren, voor Schoorl is dit thans een zeer welkom voordeel. Paren wy aan deze overweging die, dat Schoorl thuis in haar element is, dan kan het resultaat weinig anders dan een zege voor de thuis club zijn. PettenSucces 2 is niet alleen voor beide kemphanen zélf belangryk, maar ook voor Schoorl, dat niet ongaarne zou zien, dat Pet ten aan het langste einde trok. De Wierin- gers ïyken ons echter sterk genoeg om het by één verliespuntje te laten. Held. Boys ontvangt HRC 5 (10 uur). Al •heeft Racing al meer een totaal onverwachte zet op het voetbalschaakbord gedaan, (die 60 op Helder 3!), normaal gesproken! moe ten Blom c.s. toch minstens remise kunnen bewerkstelligen. HRC 4Atlas (10 uur) is last but not least. Integendeel! Deze party „riekt" naar spanning en we hebben het idee, dat Schoorl ook uit dit gebeuren zijde kan spinnen met name doordat Atlas er niet in slaagt de Racers beide punten te ontnemen. Tweede klasse G. De nederlagen van BKC 2 en Cocksdorp hebben Texel 2, dat vrij was, reeds met één been in het land der kampioenen gebracht. Slechts een onverwachte inzinking zal de spanning doen terugkeeren. Vooralsnog ge- looven we niet, dat de groenzwarte reserves zullen aflaten, ook Zondag niet, nu Cocks dorp op bezoek komt (2 uur). Het resultaat van JVCBKC 2 zal mede afhangen van het feit, of de Poldersche jongelui voldoende veer kracht toonen te bezitten om de pas geleden nederlaag te dragen. Zoo ja, dan is er voor JVC hoogstens gelijk spel te behalen. Helder 4 ontvangt Watervogels 2 (10 uur), dat we na haar Texelsche succes zeker goed achten voor een overwinning. Derde klasse F. De beide kampioenscandidaten zyn vry. HRC 6, eervolle derde, moet naar Zeemacht 2 (12.30 uur) wat geen overgroote moeilijk heden zal brengen. HRC 7 strykt thuis de vlag voor JVC 2 (2 uur), terwijl Atlas 2 op eigen terrein van Succes 3 kan winnen (10 uur). Vierde klasse E. Atlas 3 heeft veel minder kans op lauweren. Die neemt Texel 3 wel mee (12.30 uur). Watervogels 3Helder 7 (10 uur) geeft den voorspeller weinig houvast. Een tikje Heider- voordeel zit er wel in. Vierde klasse F. „Hoe later in de competitie, hoe schooner ploeg"! Welaan, N. Niedorp 3 dient zich als nog aan in 4 F en haar entrée zal zy maken ten velde van Schagen 3 (12 uur), dat voor deze keer wel zoo onhoffelijk zal zyn de jeune première teleurgesteld naar huis te zenden. Oudesluis 2 speelt ook weer eens en ont vangt Dirkshorn 2. We houden op de bezoe kers. Adspiranten. Helder aHelder b en HRC bHRC a (beide 10 uur) zyn in afd. P natuurlyk voor de a-elftallen. In afd. Q komt Callantsoog a naar Held. Boys a (12 uur) en wint. HRC c wint van d (11.15 uur), evenals Helder c met d raad zal weten (11.15 uur). In af. Q wint HRC e van f (12.30 uur), terwijl Helder eHRC g (12 uur) door de witjakken gewonnen wordt. Op Texel tenslotte Texel aTex. Boys a (12 uur) waar de hoop van de grootste club van het eiland de beste kans heeft. ZONDAG 14 NOVEMBER 19S7. Hilversum I. 8.80 NCRV. 9.80 KRO. 5.00 NCRV. 7.45— 11.80 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Plechtige Hoogmis. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Causerie „Taak en plichten van den technicus." 12.15 R.K. Dubbelmannenkwartet „Simpel- veld" en gramofoonplaten. 1.00 Causerie „Sobriëtas en de actie voor ge- zinsopbouw". 1.20 KRO-Orkest. 2.00 Vragenbeantwoording. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.15 Solistenconcert. 3.25 Gramofoonmuziek. 3.45 Bariton en piano. 4.00 Gramofoonmuziek. 4. Ziekenlof. 4.55 Sportnieuws. 5.00 Gereformeerde Kerkdienst Hierna: Klein Christ. Gemengd Koor, orgelspel en gramofoonplaten. 7.45 Sportnieuws. 7.50 „West-Indië", causerie. 8.10 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.25 Gramofoonmuziek. 8.30 De KRO-Melodisten, de KRO-Lysters en solist. 9.20 Gramofoonmuziek, 9.30 Radiotooneel. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. 11.0011.30 Esperantolezing. Hilversum H. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VPRO. 5.80 VARA. 6.30 VPRO. 8.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Voetbalnieuws. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.45 „Van staat en maatschappy", causerie. 10.00 VARA-orkest en solist. 10.40 Declamatie en gramofoonmuziek. 11.00 „Fantasia" en solisten. 12.00 Orgelconcert. 12.10 Kovacs Lajos' orkest, soliste en gr.pl. 1.30 Causerie „Opium en zout. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Vondel-programma, m.m.v. het Omroep orkest, solisten en declamator. 3.15 Gramofoonmuziek. 3.30 Causerie „Georges Duhamel, Speurder naar de eeuwige mensch". 4.00 AVRO-dansorkest en soliste. 4.30 Sportreportage en sportnieuws ANP. 5 00 „Gesprekken met luisteraars", causerie. 5.30 Kinderuurtje. 6.00 Sportuitzending. 6.15 Sportnieuws ANP. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.30 „Nu het nog tijd is. Weest waakzaam." 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Remonstrantsche kerkdienst. 8.00 Reportage Schaakmatch, berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.50 Causerie voor het Comité voor bijzonder* Nooden. 9.00 Omroeporkest en soliste. 9.35 Radiojournaal. 9.50 Reportage schaakmatch. 9.55 Gevarieerd programma. 10.50 Reportage schaakmatch. 11.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO-dansork. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. MAANDAG 15 NOVEMBER 1937. Hilversum I. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewyde muziek (gramofoonplaten) 8.30 Gramofoonmuziek. 9.00 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Christelijke lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Orgelconcert. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gramofoonmuziek. 3.00 Causerie „Wat de pot schaft". 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonplaten. 5.00 Voor de kinderen. 5.45 Cello, piano en gramofoonmuziek. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vervolg vragenuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-berichten 8.10 Vondel-herdenking (sprekers, koor en orkest). 10.30 Berichten ANP. 10.35 Haarlemsche Orkestvereeniging. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Vervolg concert. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Hierna: Schriftlezing. Hilversum H. Algemeen programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwyding. 10.15 Gewyde gramofoonmuziek. 10.30 Lyra-trio. 11.15 Declamatie. 11.40 Kovacs Lajos' orkest en solisten, (gr.pl.). I.30 Het Omroeporkest. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Omroeporkest. 3.00 Causerie „Snoepzucht, nagelbyten, roken en nog wat". 3.30 Omroeporkest en soliste. 4.30 Causerie „Music Hall" (met gr.pl.), 5.30 Orgelspel, zang en vioolsoli. 6.35 AVRO-dansorkest en soliste. 7.00 Causerie „Geïllustreerde Kerst- en N ieuw jaarskaar ten". 7.30 Pianovoordracht". 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Concertgebouworkest. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.20 Radiotooneel. 10.20 Gramofoonmuziek. II.00 Berichten ANP. Hierna: AVRO-dansi orkest. 11.4012.00 Gramofoonplaten. Feuilleton door Dennis Wheatley Vertaling Eva Raedt de Canter 61. „Wy zyn zestienhonderd myi van de grens verwyderd," zei de hertog. „Als je geen benzine meer hebt hoe denk je dan, dat je er komen zult?" „Het zou niet buitengewoon zyn als ik het haalde," antwoordde Rex. „Met een beetje geluk zullen wy er wel komen, want dit is een pracht machine. Ik neem myn hoed af voor de bolsjewisten die zulke machines gemaakt hebben! Maar vertel my eens, wat was dat voor een vuurtje dat wij achterlieten?" De Rcichleau vertelde wat hy met de benzine gedaan had. „Wel," zei Rex grinnikend, „dat was een buitengewoon goed idee! Maar by zonder ge- vaariyk, hoe dan ook. Een vlam uit myn uit laatpijp had ons allemaal naar de andere wereld kunnen helpen." Het spreken was zeer inspannend voor hen. Z(j moesten elkaar ieder woord in de ooren gillen, zy zaten langen tijd zwijgend naast elkander. De maan kwam op en goot haar zilveren stralen over de eindelooze wouden, die zich onder hen uitstrekten. Eenigen tyd scheen het alsof de maan achter groote zwarte wolken verdwenen was. Kleine lichtjes wer den zichtbaar in de richting waarin zij vlogen. Sverdlovsk," riep de hertog. „Naar links sturen Rex, wij moeten zooveel mogeiyk zien te vermyden over qteden te vliegen. Zy zullen onze machine hooren, en ik denk dat het draadlooze station te Romanovsk onzen dief stal al geseind zal hebben." Rex stuurde de machine in de aangegeven richting en de lichten verdwenen uit het ge zicht. „Hoe laat is het?" vroeg hy. „Een paar minuten over eenen," zei de hertog op zijn horloge kijkend. „Wy schieten aardig op.' Zij stegen nog steeds. De maan kwam weer te voorschyn en zij konden zien, dat de bodem heuvelachtig was. Het bosch werd dichter en gedurende het volgende uur vlogen zy over het Oeral-gebergte. Een machtig panorama spreidde zich onder hen uit. Het vlekkelooze wit van de sneeuw constrasteerde met de donkere schaduwen van de spleten en holen der glinsterende rotsen. Een koude, zwarte en zilveren wereld waarin iets onwerkeiyks van uitging. De stilte geleek op dood en verlaten heid. Van bovenaf gezien leek het Oeral- gebergte veel op een maanlandschap, een plaats waar niemand ooit geweest was, en nooit komen zou. Toen zy langzaam daalden, tot vlak boven de wouden en de heuvels aan de andere zyde van den Oeral, zei de hertog: „Ik denk dat ik een beetje ga slapen. Wek my zoo gauw je my noodig hebt." „Dat zal ik zeker doen, maar ik geloof niet. dat het noodig zal zyn. De machine doet het prachtig, het eenige waar ik last van heb is de koude." De Reichleau zette zyn bontkraag op en ging gemakkelijk zitten. Het eentonig gedreun van de motoren zong hem in slaap en spoedig was hy alles om zich heen vergeten. De vlieg machine spoedde zich Westwaarts door de lucht. De hertog werd even voor zes uur weer wakker en keek om zich heen in het half duister. Toen hij op den afstandmeter keek bemerkte hij, dat zy veel Zuidelijker waren gevlogen gedurende den nacht, anders was het onmogeiyk geweest, dat het zoo vroeg dag werd. Eerst vreesde hij, dat zij uit de richting geraakt waren. Hij wendde zich tot Rex. Rex keek hem aan en geeuwde slaperig. „Ik dank God dat je wakker geworden bent. Ik ben bang, dat ik zelf in slaap zal vallen als ik niemand hem waarmee ik wat kan spreken." „Weet jij misschien waar wy zyn?" „Niet het minste idee van. Maar wij zijn steeds rechtdoor gevlogen. Ik ben draaierig van het voortdurend kijken op het kompas. Ik heb ook werkelyk niets anders waar ik naar kijken kan." Rex geeuwde nogmaals. De Reichleau haalde zijn kaart te voor schyn en begon die te bestudeeren by het toe nemende daglicht. Het duurde niet lang of hy had iets gevonden waarin zij zich niet kon den vergissen: ver beneden hen lag een groote breede rivier in den vorm van een hoefijzer. Het strekte zich over een groote oppervlakte uit en aan het zuidelyke uiteinde ervan ont waarden zy een groep huizen. Toen zy dich terbij kwamen werd het hen duidelijk, dat het een tamelijk groote stad moest zyn. „Samara," zei de hertog overtuigend. „En de rivier is de machtige Wolga. Houdt haar goed in de gaten, myn vriend. Wie weet of je haar ooit weer zult terugzien." „Dank je," zei Rex kort. „Wat my betreft kun je de Wolga cadeau krijgen. Ik kijk liever naar een schotel met myn lievelings-ontbijt." „Als wy geluk hebben mag je morgen lek ker ontbijten," zei de Reichleau en ging voort met het bestudeeren van zijn kaart. „Weet je wel dat wij reeds de helft hebben afgelegd. Wy hebben bijna achthonderd myl gevlogen." „Is dat waar?" zei Rex en zyn gezicht klaarde zienderoogen op. „Als dat zoo is ko men wij er. Wij hebben nog niet de helft van opze.i benzine-voorraad gebruikt." De hertog was overgelukkig. Hij ging dade- ïyk de cabine binnen om het goede nieuws te vertellen. Het morgenlicht had hen juist doen ontwaken. Simon had goed geslapen en hy zag er veel beter uit. Hy scheen verwonderd, dat het nog zoo vroeg was, maar de Reichleau verklaarde hem, dat zy naar het Zuiden gevlogen wa ren, ver van Moskou af. Tegen den middag zouden zij zoover zuidelyk zijn, dat zij de Channel-eilanden bereikt hadden. De arme Marie Lou zag er erg ongelukkig uit. Zij was vreeseiyk bleek en had groote don kere kringen onder haar oogen. In den voor nacht was zy zeer luchtziek geweest. De Reichleau stond erop, dat zy meer voor in de machine by Simon zou gaan zitten. Zij kon zich, daar er meer frissche lucht binnenkwam, veel beter gevoelen. Toen hij hen belden daar geïnstalleerd had, keerde hij naar Rex terug en zeide: „Zou het niet mogelijk zyn, dat ik je taak eens overnam Het komt my voor dat je daar eenvoudig zit en niets doet." „Daar zat ik juist over te denken," knikte Rex. „Wanneer een machine eenmaal van den grond is kan een kind haar besturen. Als wy een flink stuk verder zijn, neem ik haar weer van je over." Hy klom uit den stuurstoel, de hertog zette zich zoo goed mogelyk neer en zei: „Ik heb vannacht op al je handelingen gelet en ik geloof dat ik de voornaamste handles wel weet te vinden." Rex lachte. „Ik zou je niet over de bergen laten vliegen, daar zyn allerlei soorten lucht lagen en de machine, kan daar rare sprongen maken. Dit komt hoofdzakelijk door de on effenheden op de aarde, maar daar zul je nu geen last van hebben. Je moet echter goed be grijpen, dat de machine niet altijd zoo gemak kelijk te besturen is, anders zou het iets dood eenvoudigs zijn en blyven." Toen zij ongeveer vijftienhonderd myien gevlo gen hadden, trok Rex zich geheel terug en liet het besturen aan den hertog over. „Alles wat je te doen hebt," riep hy, is, de machine zooveel mogelijk rechtuit te laten vliegen. Houd het oog op den hoogtemeter en kyk goed naar het compas." Eenige oogenblikken bleef hy nog zitten om te kijken naar de eerste pogingen van den hertog om een verdiensteiyk piloot te zyn. Zy vlogen in het begin iets onregelmatiger om dat de Reichleau de machine nog niet geheel in zijn macht had. Maar al spoedig ging het beter. (Wordt verrolfjd.)

Schager Courant | 1937 | | pagina 14