Japan tegen Engeland KIJKEN is KOOPEN ij CLOECK DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER 150.000 dooden Tandh. Inrichting Punt gedeeld Beperking van de vestiging van bedrijven Verhooging gezins pensioenen Nog geen C.A.0. in het bloembollenbedrijf Steenberg van Staatsmijn brandt Autonomie der gemeenten Het contact Rome Londen Arabisch manifest tegen Engeland tt r DE V R 1 E S S.D.A.P. en Burgemeesterschap ZATERDAG- 13 NOVEMBER 1937. 81e Jaargang. No. 10418. Uitgove der N.V. v.h. Tropmon Co. Schogen. Massa demonstratie te Tokio voorbereid Een aantal leden van het Japan- sche parlement met Yamamoto, een vooraanstaand lid van de Seijoekai aan het hoofd, heeft besloten, een commissie in het leven te roepen, welke een nationale massabetooging moest organiseeren tegen de Brit- sche houding in het Chineesch-Ja- pansche conflict. De spanning tusschen Japan en Engeland «wordt steeds grooter. Ten aanzien van de verdediging der in ternationale nederzetting hebben, volgens Un. Press., de Britsche autoriteiten giste- .ten een belangrijke verklaring afgelegd, waarin wordt gezegd, dat de Engelsche troe pen in Shanghai het nog steeds geldende bevel hebben, hun posten tegen iederen aan valler te verdedigen. Een bijzondere mach tiging, om bij Japansche opmarschbewegin- gen tegen de internationale nederzetting het vuur te openen, is derhalve niet ontvan gen. Een gelijkluidende verklaring is te Tokio afgelegd door den Britschen ambassadeur aldaar. Deze verklaring der Britsche autoriteiten is hoogstwaarschijnlijk afgelegd naar aan leiding van geruchten, welke verspreid wa ren door het „Deutsche Nachrichtenbureau" dat in een telegram uit Shanghai gemeld had, dat de commandant van de te Shang hai gestationneerdc Engelsche en Ameri- kaansche troepen speciaal opdracht hadden gekregen, het binnendringen van Japansche troepen in de internationale nederzetting met wapengeweld te verhinderen. Het Duitsche agentschap voegde hieraan nog toe, dat dit bevel te Shanghai groot op zien had gewekt, daar men geloofde, hier uit te kunnen afleiden, dat de houding van Engeland en Amerika ten aanzien van de kwestie der internationale nederzettingen onverwacht verscherpt was. De correspondent van het Japansche blad „Yomioeti Sjimboen" meldt, blijkens een Domei-telegram uit Tokio, intusschen, dat de Japansche autoriteiten te Shanghai den autoriteiten der internationale nederzetting en de Fransche concessie zullen verzoeken, een strenge controle uit te oefenen op de anti-Japansche agitators, welke daar hun toevlucht zoeken, daar anders de Japanners mogelijkerwijze maatregelen zullen treffen, waarop in de verklaring van generaal Mat- soei werd gedoeld. Euwe-Aljechin Ir. van Dijk ten grave gedragen Na een tweede zitting te Rotterdam, van 25 zetten, is de zestiende partij om het wereld kampioenschap schaken in remise geëindigd. De stand is thans 9%6Vi« Er is maar weinig te vermelden betreffen de deze tweede zitting. Dr. Euwe heeft ge daan wat hij kon, doch het lot was tegen hem: zijn voordeden, hoewel in den loop der voortzetting nog vergroot, waren niet toe reikend voor de winst. Over wel geen enkele vorige partij zijn de meeningen dermate verdeeld als over deze zestiende. In de eerste plaats meende de we reldkampioen zelf, dat Aljechin reeds met 22 lc5 (inplaats van ph7g5) de winst had kun nen forceeren, doch deze opinie werd geens zins door alle experts gedeeld. Ten tweede hebben alle grootmeesters de beslissende of ferwending omstreeks den 25sten zet over het hoofd gezien: zoowel Flohr als Tartako- wer en Fine (laatstgenoemde moest er door zijn echtgenoote attent op worden gemaakt). Een uniek staaltje van schaakblindheid, dat Dr. Euwe de schertsende opmerking ontlok te: „Waaruit dus blijkt, dat onder de 400 be zoekers die het allen hadden bemerkt, zich geen enkele grootmeester bevond." Tenslotte waren enkele analysatoren van meening, dat Aljechin's 45ste zet, in plaats van een verzwakking, juist de inleiding van een zeer fijne verdediging was. Zoodat wij maar willen zeggen, dat scha ken een moeilijk spel is. Vrijheid van den ondernemer in het gedrang? Bij het afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp tot regeling betreffende het beper ken van de vestiging van bedrijven, waarin eenige tak van nijverheid wordt uitgeoefend en van de uitbreiding van de capaciteit van zoodanige bedrijven, verklaarden verschei dene leden danrlogen zeer ernstige bezwa ren te hebben. Wordt dit ontwerp wet, dan zal, al verklaart de minister ook, dat het niet in de bedoeling ligt te geraken tot een meer algemeen stelsel van gesloten be drijven de vrijheid van bedrijfsvestiging en bedrijfsuitoefening van overheidswege langs diroeten weg aan banden gelegd kun nen worden. Wordt dit beginsel eenmaal aan vaard, dan is, naar deze leden vreesden, hot hek va.n den dam en zal er van do vrijheid van den on dernemer niet veel overblijven. En juist deze vrijheid achtten zij in het algemeen belang noodzakelijk. Be perking daarvan is fnuikend voor don ondernemingslust. Voor de ver dere industrisatie van ons land kan zij niet andci-s dan bedenkelijke ge volgen hebben. In het garandeeren van een bestaansmo gelijkheid aan reeds gevestigde ondeme- nibigon kan huns inziens moeilijk anders dan het behartigen van een groepsbelang gozien worden. Treinen stoppen één minuut. Onder enorme belangstelling, zoowel van de zijde van het publiek als van de zijde van het spoorwegpersoneel, is gisterochtend de directeur der Ncderlandsche Spoorwegen ir. E. C. W. van Dijk naar zijn laatste rust plaats te Westerveld gedragen. Gisterochtend hadden de Spoorwegen reeds door te 12 uur in den voormiddag alle trei nen 1 minuut te laten stoppen, hun over leden chef herdacht. Aan het graf spraken o.m. de spoorweg directeur ir. G. v. d. Meulen en ir. van Maa- nen, die heiden de groote kwaliteiten van den overledene als directeur en mensch roemden. Ds. Beeren ging tenslotte in gebed voor, waarna een zoon van wijlen ir. van Dijk dankte voor de betoonde belangstelling. De meer dan 2000 aanwezigen défileerden hierna langs het graf. Omstreeks kwart voor twee was de indrukwekkende plechtigheid geëindigd. WETSONTWERP SPOEDIG TE VERWACHTEN. Blijkens de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Twee de Kamer over de begrooting van Binnenlandsche Zaken 1938 zal het wetsontwerp betreffende wijziging Pensioenwet binnen afzienbaren tijd aan de Tweede Kamer worden aan geboden. De Pensioenwet zal worden gewijzigd in dien zin, dat de weduwen- en weezen pensioenen (gezinspensioenen) voor ambte naren, wier traktement hooger is dan f 3000, zullen worden verhoogd. De minister zal nagaan, of en in hoeverre het redelijk is. dat aan arheidscontractan ten in dienst van provincies, gemeenten en waterschappen de gelegenheid zal wor den geboden zich voor pensioen in te koopen. De Haagsclie Zedenzaak Beschuldigingen ongegrond. De beschuldigingen aangevoerd in de Haagsche zedenzaak, zijn naar het oordeel van den procureur- generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage door de resultaten van het onderzoek niet alleen niet gegrond bevonden, maar voor het grootste gedeelte op overtuigende wijze weerlegd. Aldus lezen wij in de Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over de Justitie-begrooting 1938. Strenger toepassing Zondagswet De Zondagswet is in vele gebieden van ons land een voorbeeld van dood recht ge worden, zegt de Minister in zijn Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Bin nenlandsche Zaken 1938. De Minister meent, dat er aanleiding is rnstig de toepassing en naleving der Zondagswet af te dwingen. MEN KAN HET NIET EENS WORDEN. Gistermiddag is te Lisse een be spreking gehouden tusschen werkge vers- en werknemersorganisaties in het bloembollenbedrijf in verband met een te sluiten collectief contract. Deze bespreking heeft niet tot alge- heele overeenstemming kannen lei den. De bestaren zullen nogmaals hun ledenvergaderingen raadplegen. Met betrekking tot den vrijen Zaterdag middag in de zomermaanden en den arbeids tijd in de maand Mei hééft men overeenstem ming bereikt. Het vuur, dat reeds van Woens dag af woedt, is zeer moeilijk te bestrijden. De steenberg van de staatsmijn Maurits staat sedert Woensdag in brand. Oppervlakkig beschouwd, zag het geval er niet zoo ernstig uit, maar geleidelijk aan stijgen er reeds grootere rookmassa's uit den zwarten berg op, waaruit blijkt, dat er in het inwendige een geweldige vuurhaard moet zijn ontstaan. Met man en macht is men aan het werk gegaan om het vuur te blusschen, maar de groote watermassa's, die men op den berg spoot, leverden niet het geringste resultaat op. Thans heeft men ploegen van on geveer dertig arbeiders tewerk ge steld om den berg gedeeltelijk af te graven, om zoodoende tot de vuur haard zelf te kunnen doordringen of deze althans zoo dicht te benaderen, dat de blussching met water het ge- wenschte succes zal opleveren. Langs de helling is nu een diepe geul van ongeveer meter lengte gegraven, waaruit overal rookmassa's opstijgen. Om des nachts te kunnen doorwerken, heeft men op de bedreigde plaats een speciale verlichting aangebracht. Zooals het zich thans laat aanzien, zal het zeker nog- heel lang duren, eer men het vuur meester is, temeer daar de kolen- afval uit z.g. vetkool bestaat. De oorzaak van den brand is vermoede lijk zelfontbranding van stukken hout, die onder den hoogen druk zijn gaan gloeien. Zal de overheid haar crisisbe- moeiïngen uitbreiden? Geen verbooging salarissen Rijkspersoneel Minister Boeijen gevoelt geen behoefte aan het instellen van een staatscommissie, die, gelijk eenige Tweede Kamerleden wcnschten, eon grondig onderzoek zou moe ten instellen inzake de autonomie der ge meente en middelen beramen om haar hand having zoo goed mogelijk te verzekeren. De Regeering meent, zegt hij in de Mem. v. Antw. inzake de begroot ing Binnenlandsche Zaken, het begrip autonomie voldoende dui delijk voor oogen te hebben. Voorts verklaart de Minister, dat, voorzoover enkele crisisbemoeiïngen betreft, welke geleidelijk zijn toe gepast op gemeenten, die financieel vrij waren en de geldelijk afhanke lijke gemeenten, door hem nog eens extra zal worden bezien, of er misschien in de sinds kort ©enigs zins gewijzigde omstandigheden aan leiding kan zijn de bemoeiing op iets ruimeren leest te schoeien. Salarissen Rijkspersoneel. De minister heeft bezwaar tegen hot on gedaan maken der toegepaste salarisverla gingen van het Rijkspersoneel. Maatregelen tegen Russische geestelijken De te Charbin verschijnende „Wremja' meldt, dat talrijke kerkelijke Russische hoogwaardighcidsbekleeders, die tot dusver re in het land mochten blijven, gearresteerd en naar Siberië verbannen of doodgescho ten zijn. Het blad noemt den plaatsvervan- genden metropoliet van Moskou, Sergius, die verbannen is, den metropoliet van Ka- zan, Kirill, die wegens ,godsdienstpropagan- da" tot dwangarbeid veroordeeld is, zijn rechterhand Artemius, die doodgeschoten is, de bisschoppen van Orel en Minsk en de geestelijken van Orenburg, Oefa, Samara, Kazan en Omsk, die in hechtenis genomen zijn. Te Petrosawodsk is een aantal geeste lijken ter dood veroerdeeldi Het offer voor Sjanghai Japanners rukken op naar Nanking De Japanners hebben de heele wijk Nantau bezet. De operaties worden ten noorden en ten westen van Sjanghai voortgezet. Nantsiang is gevallen. Men verwacht dat het of fensief tegen Nanking spoedig zal beginnen. De Chineezen wijken naar het Westen. Het internationale Roode Kruis schat het aantal gedoode Chi neezen op 150.000 en evenveel ge wonden. Voor het eerst sedert 92 dagen Is de afgeloopen nacht te Sjanghai zonder kanongebulder voorbijgegaan. De laatste 400 verdedigers van Nantan zijn allen gesneuveld. De Japansche linies bij Sjanghai strekken zich thans over een lengte van honderd kilo meter uit, namelijk van Lioeho in het noor den tot aan Kasjan in het zuiden, aan den spoorweg van Sjanghai naar Hangtsjau (in de provincie Tsjekiang) De laatste perscon ferentie te Sjanghai van Chineesche zijde is gisteren gehouden De verbindingen tusschen het Chineesche hoofdkwartier en Sjanghai zijn thans geheel verbroken. In Noord-China vond gisteren de eerste luchtaanval op Tsinan, de hoofdstad van de kustprovincies Sjantoeng plaats. Tot nu toe hadden de Japansche aanvallen deze provincie ontzien. Onder leiding van den gouverneur Hanfoetsjoe wordt de verdedi ging van deze provinice tegen de thans verwachte Japansche aanval voorbereid. Japansch respect voor een vlag. Japansche vliegtuigen hebben het zieken huis van de Amerikaansche zendelingen te Woesih, halverwege tusschen Sjanghai en Nanking, gebombardeerd. Van het dak woei de Amerikaansche vlag. Twee Chinee zen vonden den dood en eenigen werden gewond. Van de Amerikaansche zendelin gen werd niemand getroffen Geen voorbarig optimisme" Ten aanzien van zekere geruchten, wel ke vernomen worden, over een mogelijke ontmoeting van Eden en Ciano verneemt Reuter, dat men in Italiaansche kringen van oordeel is, dat den toestand wel ge schikt was, om het terrein voor Britsch-En- gelsclie onderhandelingen voor te bereiden. Of echter een ontmoeting tusschen den Britschen minister van Buitenlandsche Za ken en zijn Italiaanse hen collega spoedig tot de mogelijkheden zal behooren, moet natuurlijk afhangen van het verloop van voorafgaande besprekingen, die te dien aan zien kunnen plaats vinden. In belanghebbende kringen wordt beves tigd, dat een begin van toenadering tus schen Italië en Engeland merkbaar is. Ook erkent men, dat de kanselarijen der beide landen weer met elkaar in contact traden, doch men voegt eraan toe, dat momen teel het doel nog slechts is, vast te stel len, of de voor een accoord noodzakelijke voorwaarden aanwezig zijn. Men waar schuwt daarom tegen voorbarig optimisme. Dit nummer bevat 16 pagina's Onder de Arabieren te Jeruzalem is een geheim manifest verspreid, waarin gepro testeerd wordt tegen de „Britsche inmenging in Arabische en Mohammedaansche aange legenheden." Het manifest, dat zegt afkomstig te zijn van het nieuwe Hooge Arabische Comité, dringt er bij de Arabieren op aan, stand te houden in den laatsten slag tusschen de Pa- Iestijnsche Arabieren en het imperialisme, met het besef, dat de geheele Arabische en Mohammedaansche wereld achter hen staat. Ook wordt geprotesteerd tegen de arresta tie van vooraanstaande Arabieren en tegen de Britsche inmenging in de zaken van den EI oogen Mohammedaanschen Raad. Brug opgeblazen. Door het ontploffen van een mijn is een brug in den weg Jeruzalem—Jaffa, vijf kilo meter van de hoofdstad, licht beschadigd. De mijn ontplofte korten tijd, nadat een auto met een Britsche politiepatrouille voorbijge komen was. Krankzinnig verklaard Stanley Storey, die Donderdag tijdens de twee minuten stilte bij de Cenotaaf te Londen het incident veroorzaakte, is gisteren na me disch onderzoek opnieuw krankzinnig ver- klaardi EERBERICHT DE BILT SEINT. Verwachting: Meest matige Noordwestelijke tot Noorde lijke wind, zwaar bewol'kl met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk regen- of ha gelbuien, iets kouder. Verdere vooruitzichten: Waar schijnlijk nog buiig. Barometerstand hedenmorgen 8 nar 772 CENTRALE VERWARMING STEEDS BETER TRACHTEN WIJ ONZE INSTALLATIES UIT TE VOEREN. TECHN. BUREAU T TECHN. BUREAU ALKMAAR - ROTTERDAM Tel. 2197—3897 44504 Café ROOBOL Markt - SCHAGEN. Spreekuur van den tandarts: eiken Donderdag van 9'|2« I uur Bekende lage tarieven. Inlichtingen kosteloos. REPARATIES IN ÉÉN DAG GEREED Regeering lel in de eerste plaats op vakkennisstaatkundig in zicht en gedrag. Daarna op godsdienstige en politieke op vatting. De minister meent, aldus de Mem. van Antwoord inzake de Begrooting van Bin nenlandsche Zaken, dat eenige leden zich noodeloos bezorgd maken over het stand punt der regeering ten aanzien van bur gemees t ersbe noemingen. Hij legt als algemeene en voor naamste maatstaf aan: de geschikt heid wordt bepaald door vakkennis, staatkundig inzicht, optreden, voorko men, karakter, maatschappelijke be langstelling, gedraging in het open baar en in familieleven, Daarnaast dat uiteraard aandacht dient te wor den geschonken aan godsdienstige en politieke opvatting, opdat een voldoende waarborg aanwezig zij, dat er een juist begrip van de geestesgesteldheid, welke in de gemeente overheerscht, tusschen burgemeester en bevolking zal be staan. Dit brengt mede, dat de Minister zich bij zijn voordrachten geenszins gebonden acht aan consequenties van benoemingen in andere gemeenten, hetzij van vroeger, hetzij van heden, en met name erkent hij niet eenig recht, dat zou kunnen worden geldend gemaakt door een bepaalde groep, op benoemingk van een geestverwant op grond van de uitkomst van stemcijferbc- rekeningen. Het zou dan ook geheel tegen de gedrags lijn van den minister ingaan, indien hij gehoor gaf aan den aandrang van de le den, die aan de pariteitsgedachte ten op zichte van een bepaalde streek een voor- aanstaande beteekenis zouden willen ge ven. Het verheugt hem, dat reeds in het voor- loopig verslag zelf deze gedachte, die zijns inziens op een verkeerd pad zou voeren, be strijding vindt, omdat het wordt zeer juist gezegd deze aansporing niet in overeen stem is te achten met de normen, welke be hooren te worden aangelegd. Met het bovenstaande is tevens beant woord de vraag, hoe dit kabinet slaat ten aanzien van de benoeming van leden der SDAP tot burgemeester. -

Schager Courant | 1937 | | pagina 1