Er dreigt gevaar! Revuevereeniging Schagen Ingezonden Gevaar voor ons onderwijs! Kantongerecht te Alkmaar Maandag 15 November 1937 Tweede blad OVERVOLLE KLASSEN NOPEN ONDERWIJZERS TOT EEN DRIL- SYSTEEM, DAT NADEELIG IS VOOR DE OPVOEDING VAN HET KIND. Op Zaterdag 6 November 1.1. hebben, zoo als gemeld, de onderwijzers uit Nederland xioh door een grootsche demonstratie in den Haag, tot de regeering gericht, om te pro testeeren tegen hot schandelijke euvel, dat op 't. oogenblik ons onderwijs bedreigt, het euvel van de véél te groote klassen! Jaren lang waren het alleen de in den Bond van Nederlandsche Onderwijzers ge organiseerde leerkrachten, die voor een be hoorlijke leerlingenschaal propageerden. Thans echter is de noodtoestand zóó erg ge- Worden, dat alle onderwijzersorganisaties, ook Christelijke en Katholieke, zich met el kaar hebben verstaan en gezamenlijk bij de regeeiing hebben aangedrongen op herzie ning van den toestand waarin ons onder wijs is geraakt door de langzame, maar ze kere ondermijning, tengevolge van veel te ver doorgedreven bezuinigingen. En het feit, dat samenwerking is verkregen over dit vraagstuk hoever overigens de principiëele verschillen zich uitstrekken, is een veelzeg gend bewijs van den ernst, waarmee alle onderwijskrachten den toestand van ons huidig onderwijs beschouwen. Immers, alleen de dagelijksche, droeve ervaring heeft hen dien ernst Ie eren ken nen. Zij hebben den omvang van het ge vaar steeds grooter zien worden en richten zich dan ook nu niet alleen tot de regee ring, maar ook tot het Nederlandsche Volk, dat een zoo groot belang heeft bij het peil, waarop het onderwijs staat. Zeker, men hoort wel eens spreken over groote klassen, men hoort wel eens klachten over werklooze onderwijzers, over wacht gelders en kweekeiingen met acte, die voor een loon van f 25 per maand volwaardi- gen arbeid moeten verrichten. Maar wat er eigenlijk is vernield, hoe ver ons onderwijs is afge broken, dat beseft men alleen in de kringen der onderwijzers zelf. En daarom is het zoo noodig, dat niet alleen aan de Regeering, maar ook aan de ouders van schoolgaan de kinderen eens duidelijk wordt gemaakt, wat er dreigt aan gevaar voor de toekomst der tegenwoordige jeugd. Wat toch ls er gebeurd? In 1920 kregen wij van onzen eersten minister van Onderwijs, Dr. de Visser, een onderwijswet, waaronder wij in naam nog altijd leven. Maar hoe die wet is verminkt, blijkt wel uit de volgende vergelijking van de aantallen leerlingen en onderwijzers in 1920 en 1936. De regeling geldt alleen voor de lagere scholen. In 1920 werd 1 leerkracht aangesteld op de 25 1.1., (in 1936 op 40 1.1.), 2 leerkrachten op nuax. 60 1.1. (in '36bp 801.1.) 3 leerkrachten op 90 1.1. (in 1936 op 130 1.1.) 4 leerkrachten op 134 1.1. (in 1936 op 185 1.1.) 5 leerkrachten op 179 1.1. (in 1936 op 235 11.1) 6 leerkrachten op 224 1.1. (in 1936 op 2S5 1.1.) 7 leerkrachten op 269 1.1. (in 1936 op 335 1.1.) Uit deze cijfers ziet men, dat klassen van 40 tot 50 leerlingen liet normale gemiddelde vertoonen. Maar uit het verslag van ver schillende onderwijsinspecties blijkt duide lijk, dat klassen van 5060 leerlingen hee- lenuaal geen zeldzaamheid zijn. Het aantal overbevolkte klassen zal in 1936 stellig lager dan 50 0 0 zijn! Nadeelen. Welke nadeelen het samenpersen van zul ke groote leerlingen-aantallen in klassen, die daarop vaak niet berekend zijn, wel met zich moet brengen, kan ieder weldenkend mensch, ook zonder veel voorlichting begrij pen. Een onderwijzer, die werkt in een klas van normale grootte, kan zich met de kin deren afzonderlijk bemoeien, kan zich met hen vertrouwd maken, zoodat een belangrijk deel van de karaktervorming, van de opvoe ding tot een eerlijk, zelfstandig mensch, in de school plaats kan vinden. Elke onderwijzer weet, hoe graag kinderen zich uiten, elke moeder kan er over meepraten, dat, volgens haar kinderen, alles, wat „juffrouw" of „meester" zegt, onaantastbaar is. Natuurlijk wordt de vertrouwelijke omgang onmogelijk in een klas van 50 of meer kinderen. Daar kan geen kind afzonderlijk worden geholpen, daar is het persoonlijk contact weg, daar geldt maar één ding: De orde moet gehandhaafd! Onherroepelijk wordt dus de sfeer van huiselijkheid de school uitgebannen, de juf frouw of de meester wordt een ordebewaar der en het dril-systeem, dat alle gelijk- en ongelijkvormige kindernatuurtjes in éénzelf de dwangbuis knelt, komt voor de gezellig heid en de kameraadschap in de plaats. En de niet. él te vlugge leerlingen, die in een normaal geval nog eens een extra beetje door de leerkracht worden gesteund, komen in de groote klassen hoe langer hoe meer achter, omdat er geen gelegenheid is tot persoonlijke uitwisseling van gedachten. Zoowel de op voeding als het onderwijs komen dus in ge drang. Ja, er moest bezuinigd worden! Ook op het onderwijs. Maar was het daarom noodig, tel kens maar méér kinderen bij elkaar te stop pen, telkens maar weer millioenen te put ten uit het ontslag van duizenden onderwij zers? Was het noodig, om 28 van de bezuinigings-bedragen alleen te zoe ken op het terrein van het onder wijs?. Het is waar, op het Hooger onderwijs is niet zoo'n aderlating toegepast. Maar hoe kan het voortgezet onderwijs aan zijn doel beantwoorden, als het lager onderwijs te kort schiet? Het fundament van onze volks ontwikkeling wordt ondergraven. Nederland bouwt de laatste jaren aan bruggen en dijken, maar zou iemand het in z'n hersens halen, om den ondergrond van die bouwwerken zoo goedkoop en slecht mo gelijk te maken, om geld voor iets anders uit te winnen? En tóch doet onze regeering precies met ons onderwijs, wat men met geen enkel ander bouwwerk zou aandurven. De grondslag van onze volksontwikkeling, de basis, waarop ons volk zijn toekomst moet bouwen, mag tot geen enkelen prijs verder worden ondergraven! Want het kind van nu is de volwassene van de toekomst. En de menschonteerende toestan den in de landen, waar het onder wijs geheel een dril-systeem is gewor den, waar de scholen in kazernes zijn veranderd, waar men de kinderen leert zwijgen inplaats van spreken, waar de mensch een instrument is geworden inplaats van een zelfstan dig denkend wezen, die toestanden moeten voor alle ouders een duide lijke waarschuwing inhouden, dat ons onderwijs in het vrije, democra- tisch-denkende Nederland, zoo niet ontaarden mag. Kweekelingen met acte in het bij zonder gedupeerd. Uver de onderwijskrachten in het alge meen willen we hier niet spreken. Maar één groep onderwijzers moeten we, als een dui delijk symbool van de ondeugdelijkheid der bezuinigingsmaatregelen onzer Regeering, nog eens noemen. De kweekelingen met acte zijn volledig bevoegde onderwijzers, die door een aantal vooruitstrevende gemeentebestu ren zijn aangesteld boven het wettelijk aan- tal leerkrachten. Die gemeentebesturen krij gen van de Regeering niets vergoed voor die leerkrachten. En zoo werken er op het oogenblik in Nederland 3700 onderwijzers, die onderwijs geven aan pl.m. 150.000 Neder landsche kinderen, zonder dat de Regeering één cent daarvoor betaalt! Er wordt tegen woordig veel gepraat over vaderlandsliefde en nationaliteitsgevoel. Maar een Regeering, die een zóó groot deel van de bevolking van haar zorg en bescherming uitschakelt, geeft toch wel een zéér vreemd voorbeeld van liefde tot het vaderland! Wij kunnen o i. al leen maar trotsch zijn op onze natie, alleen ons nationaliteitsgevoel verantwoorden, als die natie in elk opzicht onze achting ver dient. Niemand kan toch trotsch zijn op een natie, die haar eigen jeugd, dus haar eigen toekomst, benadeelt? Als het Nederlandsche volk zijn plaats in de wereld wil handhaven, als onze Nederlandsche natie haar goeden naam op 't gebied van democratie en weten schap eer wil aandoen, dan moet het Neder landsche volk mèt de onderwijzers mee, alle krachten inspannen» om verderen afbraak van ons onderwijs te voorkomen. Voor alle ouders, onverschillig welk soort onderwijs zij voor hun kinderen verlangen, ligt hier een taak. En een mooie taak, omdat het de toe komst van hun kinderen niet alleen, maar van het geheele Nederlandsche volk betreft! W. KRUL. SCHAGERBRUG. Jan Baisman's nieuwe revue „Hoe bestaat het!", in een proloog en twee bedrijven. Zij, die een opera bezoeken, concentrceren zich enkel en alleen op den zang, zonder daarbij veel te letten op actie en décor. Bij operette-uitvoeringen begint ook de omgeving waarin zich de handeling afspeelt, een woordje mee te spreken en moeten de exe cutanten een behoorlijke tooneel-routine hebben, om het geheel naar behooren te doen slagen. Al blijft, dat dient nadrukkelijk te worden gezegd, bij de opertte.de zang een der voornaamste onderdeelen. De revue stelt andere eischen, moet wat het vocale betreft, zeker voldoen, maar hoofdzaak is zulks in geenen dccle. De revue is meer dan opera of operette in de allereerste plaats een kijk spel. Aan decors, en costumes, aan handeling en actie, aan de kleinste onderdeelen dient de volle aandacht te worden gewijd. Ont popt zich iemand bij de revue als een zan ger van klasse, dan accepteeren wij dat volgaarne en beschouwen zulks als een welkom geschenk. Wij genieten er dubbel van, zooals wij met graagte een smakelijk gebakje bij de thee savoureeren. En wanneer wij nu na deze inleiding een en ander schrijven over Buisman's nieuwe revue „Hoe bestaat het!", welke gisteravond voor een stampvolle zaal in het Noord-IIol- landsch Koffiehuis werd ten doop gehouden en wij leggen dan bij de beoordceling de maatstaf van het dilettantisme aan, dan kunnen wij niet anders spreken dan van een ferme, gezonde, levenslustige baby, die z'n weg door het tooncelleven zeker vinden zal. Immers, er waait door deze revue, die als kijkspel buitengewoon aantrekkelijk was, een opmerkelijk frische wind en al is er veel geborduurd op het stramien van het variété, schade heeft dat geenszins gedaan. Het geheel is geworden tot een cocktail, waarop iedere mixer met recht trotsch kan zijn. Het zou ons inderdaad te ver voeren, om alle 27 tafereelen, welke zich voor ons oog ontrolden, aan een afzonderlijke bespre king te onderwerpen Genoeg zij gezegd, dat alles tezamen een goed en aanvaard baar geheel vormde. En wat ons bijzonder heeft getroffen is het feit, dat de vertooning niet nadrukke lijk werd heheerseht door één persoon al leen, al willen wij volgaarne den heer Buisman alle lof toezwaaien voor de wijze waarop hij het geheel gedragen heeft. Met groote waardeering ook moeten wij spre ken over Freddy Groot, de kleine Maaike, die wat zang en actie betreft bewonde renswaardig mocht worden genoemd. De muziek eil de arrangementen van Jo van Stipriaan en Jasper en Meraike (de heer en mevr. Groot) lieten zeker niet na indruk te maken; de aardige vondsten wa ren legio, en de gezonde humor vierde on ophoudelijk hoogtij. En laten wij niet vergeten de fraaie bal letten, ingestudeerd door Alex Leonoff. Het lenteballet was daarvan wel het allerbeste, zonder aan de andere balletten ook maar iets te kort te doen. Want ook „De Harlekijns" met do solo- dans van de dames Dcutckom en Breed de den het bijzonder goed. Het Weerhuisjc was een aardige vondst; de kleine Maaike bracht ons den regen; de jeugdige Leo Schenk, die op kranige wijze z'n kleine rol vervulde, gaf ons den helderen zonneschijn. Het meeste succes had wel het Circus Oem- papah, ofschoon het niet direct tot de meest attractieve tafereelen kon worden gerekend. Zoowel de finale van het eerste, als die van het tweede bedrijf vormden een mooie afronding. De slotfinale, vooral was een kostelijke vondst. En als we' nu nog vermelden, dat aan de costumes, veiwaardigd door Ina Bécude, aan de decors van Jan Koning en aan do grime, verzorgd door IJ. Veenis, de grootste zorg was besteed, dan gelooven we, dat we met een gerust hart kunnen zoggen, dat de twee de uitvoering nog meer de moeite waard zal zijn als deze première, omidat dan de kleine foutjes, die de opvoering van gister avond aankleefden, door de regie ongetwij feld verholpen zullen zijn. Voor dilettanten inderdaad een prachtige prestatie de opvoering van deze levendige revue, waarvoor gaarne onze warme hulde! C.t.B. n. o. g. De November-vergadering van de afdec- ling Schagen van het N.O.G. was goed be zocht. Na lezing der notulen, die onveran derd goedgekeurd werden, deelde de voor zitter moe, dat naar alle waarschijnlijkheid volgend voorjaar een Inspectie-vergadering gehouden zal worden. Het Ondersteuningsfonds deed een oproep om dit fonds vooral te gedenken. De moei lijke tijden vragen steeds meer. Dit jaar is al een zeer fcroot bedrag uitgekeerd. Ontvangen waren de boekjes „Er dreigt gevaar!" Deze brochure is uitgegeven door de groote onderwijsorganisaties en wijst op den noodtoestand bij ons onderwijs. Klas sen van 50 en 60, ja zelfs van 70 kinderen komen meermalen voor. De Voorzitter dood verslag van de mee ting in Den Haag tegen de groote khissen en voor verlaging der leerlingenschaal. Een onderzoek door de afdecling inge steld toonde aan, dat in onze omgeving geen scholen zijn, die opgeheven kunnen worden. Voor slechts één school zal een besluit tot niet-opheffing behoeven te wor den genomen. De aandacht der betrokken autoriteiten zal hierop gevestigd worden. Levendige discussie ontstond over de vraag, of het wonschelijk is om op Ouder avonden het werk der leerlingen te ex- poseeren. De conclusie, die uit de besprekin gen getrokken werd, was, dat het tentoon stellen van het werk niet gewenscht is. In dien men hiertoe toch overgaat, dan zij 't hoogstens zoo, dat de ouders alleen inzage krijgen, van het werk hunner eigen kinde ren. Daar niemand iets voor de rondvraag had, sloot de voorz. deze zeer geanimeerde ver gadering. Schagen. NOODLOTTIGE AANRIJDING TUSSCHEN MOTORFIETS EN AUTOBUS. De zich als de drukker Wilhelm PI. uit Schagen voorstellende verdachte, kwam met behulp van een stok de zaal binncn- loopen, wat het gevolg is van een botsing tusschcn zijn motor en een autobus op den Kanaaldijk, d.d. 17 Juli, waarbij de motor rijder zoodanig werd gekwetst, dat hij na IS weken sukkelen, nog niet genezen kon worden verklaard. Het ergste was dat de aanrijding op zijn rekening werd gescho ven en de heer W. Kieft, voorheen verze keringsagent, thans agent van politie te Den Haag, een in keurige rapportstijl ge stelde verklaring ton nadeele van den on- gelukkigen drukker aflegde. De drukker deed zijnerzijds een verhaal van zijn misè res. Hij was uitgekafferd door zekeren B!., de man van de autobus. Later had die heer BI. hem in het ziekenhuis bezocht en leek bet hem nog zoo'n kwaaie kerel niet, maar die meening veranderde toe -de barmhartige Samaritaan hem een rekening van de toe gebrachte schade liet zien. Gelukkig was de kantonrechter niet zoo ongevoelig en nam het reeds ondergane leed zoodanig in aanmerking, dat met f 4 boete subs. 2 dagen hechtenis werd volstaan. Schagen PIET DOET BETER ZIJN KLANTEN MET EEN KINDERWAGENTJE TE BEZOEKEN. De winkelier Pieter M. uit Wieringen doet in Schagen drukke en goede zaken en zijn auto loopt dan ook figuurlijk op asphalt. Als er nu maar in Schagen dat vermaledijde verkeersverbod niet was bijgekomen. Als Pieter M. met zijn auto op de Gedempte Gracht arriveert om zijn klanten te bedie nen en wat, lang wordt opgehouden, dan verschijnt de cerberus, veldwachter Flapper met zijn bonboekje en verricht de gebruike lijke ceremonie, die heden de winkelier voor den kantonrechter bracht. Hem werd den gulden, maar onpractischen raad gegeven, z'n auto gedurende zijn zakenbezoek in een garage op te bergen, doch de heer M. repli ceerde dat hij dit vehikel op zijn tournee door Schagen onmogelijk kon missen. Bo vendien beweerde hij nog dat men er over dacht om alsnog in dit bijzondere ge val ontheffing te verleenen. De burgemeester had hem feitelijk reeds vergunning gegeven, doch het scheen dat het geheugen van bur gervader Cornelisse ten dien aanzien niet bijster sterk was, althans had deze magi straat verklaard, dat hij daarvan absoluut onkundig was! Enfin Piet kwam er voor dit maal met slechts f 1.boete of 1 dag af, maar als hij nu nog eens met dit watertje voor den dok Ier komt, zal de medicijn wel duurder worden. Invoer van groenten in Duitsch* land stijgt. In September van dit jaar werden in to taal 68253000 K.G. groenten, fruit en zuid vruchten, ter waarde van R.M. 16.103.000 in Duitscliland ingevoerd tegen 58.881.000 K.G. ter waarde van R.M. 15.443.000 in dezelfde maanden van 1936. De sterkste verhooging vertoonden de groenten, die in vergelijking met September 1936 met 65 naar de hoe veelheid en 49 naar do waarde stegen. Maximum prijzen. De maximum prijzen ten aanzien van naar Duitscliland te exporteeren producten niet recht van betaling over de clearing, zijn be paald op 7.50 v. bloemk. f 30.voor kas- booncn, f 32.— voor druiven, f 7,— voor peen, f 15.voor spruiten en f 30.voor stokto- maten. Slultkool naar Hongarije. Tusschen de onze en de Hongaarsche re geering is een handelsovereenkomst tot stand gekomen. Voor een uitgebreid aantal artikelen, waaronder sluitkool, zijn thans invoercontingenten in Hongarije vastgesteld, waarvoor door de Hongaarsche regeering de benoodigde deviezen zullen worden verstrekt op aanvrage van de importeurs volgens do in Hongarije geldende bepalingen. Het over eengekomen contingent voor sluitkool be draagt 1000 ton. Uienexport. Groote belangstelling bestond in de afge- loopen maand voor uien, een verheugend verschijnsel voor Langendijk. De uitvoer be droeg i9.671.000 K.G. tegen 21.478.000 K.G. in dezelfde maand van 1936. Verreweg het groot ste gedeelte ging naar Engeland, n.1. 17.812.000 K.G. De uitvoer uit Noordholland was bijna driemaal zoo groot als in October 1936. St. Nicolaas-attractle. Meer dan 100 winkeliers hebben zich op gegeven voor de deelname aan de St. Nico- laasattractie, uitgaande van-de Langendijkcr WinkeHersvereeniging. Bazar Doopsgezinde kerk. De bazar van de Doopsgezinde kerk heeft een voordeclig saldo van ruim f 400 opge leverd. XOORVSCHAnWOUDE SCHAKEN le klas. Wit Zwart. D. KoornN. Kaan 10 W. KaanII. Stins 01 J. KroonII. Bon wens 10 .1. Klinkert—K. Bierman afgebr. 2c klas J. DoutekoroK. de Vries 01 M. KuilmanJ. Bouwons afgbr. 3c klasse. G. KeppelII. Kuiper 10 J. IleidsmaH. Kramer 01 S. de VriesC. Witsmeer afgebr. 4e klas Jb. BakkerJ. Velgers 01 G. van LoenonG. Wijtc 10 Jb. BckkerH. v. d. Ham 01 G. WijteJ. Kamper 01 Jb. RakkerJ. Visser 01 Jb. MoraalG. Wijte 10 DE BONTE DINSDAGAVONDTREIN. Naar wij vernemen zal op 1 December a s. alhier een opvoering plaats vinden van A.V.R.O.'s Bonte Dinsdagavondtrein. ZUIDSCHARWOUDE. KOLVEN. Bij de gisteren in de kolfbaan van den heer Th. Rijper gehouden kolfwedstrijdem van den Langendijker Kolfbond was do uitslag de volgende. Korpswedstrijden, Eerste klasse. Op Maat, Zuidscharwoude: P. Molenaar 140 p.; P. Groet 111 p.; C. Berkhout 143 p. Totaal 394 p. Vriendenkring. Noordscharwoudc: C. Lan gendijk 129 p.; g. Deutckom 136 p.: g. Hod 139 p.; totaal 404 p. Gezellig Samenzijn, Zuidscharwoude: G. Mettes 148 p.; Th. Rijper Sr. 147 p.; Th, Rijper Jr. 157 p. Totaal 452 p. Onder Vrienden, Oudkarspel: P. Kostelijk' P" 128 p.; J. Schrieken 117 p. Totaal 370 p. Volharding Oudkarspel: P. Langedijk 11G 3S1 p P' P' Gclder 141 p- Totaal Tweede klasse: ,„?P Maat, Zuidscharwoude: P. v. d. Welle Totaal' p.'lne P': J' Lecuwri" "1 p. Triendrr.kring, Noordscharwoudc: T Kos telijk 13o p.; L. Mallckote 127 p.; L. Dek ker 145 p. Totaal 397 p. Ons Genoegen. Noordscharwoude: K. Ttui- Totaaf 384 l' lK 105 P': A' 87 P- Volharding, Oudkarspel: L. Stokman fll fakl 314 p P': K' Kat 121 p': To' Pcrsoneele kolvers: G. Langendijk, Oudkarspel 2e kl. 121 p. *c vi" Dam- Noordscharw. le kl. 119 n M. Vlug, Zuidscharwoude, 2e kl. 110 n J. du Burck, Zuidscharw. 2c kl. 130 p. Voor de Kolfcluh Gezellig Samenziin is als Hoofdbestuurslid van den Ncd Kolf bond benoemd de heer P. Bergen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 5