Or. Deckers als R.K. Politiek proces te Parijs Wiervisschers niet onder de Zuiderzeesteunwet Zuidcrzeesteun mag nog niet geliquideerd De drooglegging van den N.O.-Polider Militair vliegtuig verongelukt Fransch journalist uit Duitschland gezet Postvluchten op Indie Electrificatie cn water voorziening Critick in de Roomsche pers Maasbode" op de bres voor den oud-minister. Vele groepen der R.K. Staatspartij hebben destijds bij de candidaatstelling voor de Tweede Kamerverkiezingen getracht Dr. Deckers, den oud-minister van Landbouw en Visscherij, als no. 1 van de kieslijst 's Hertogenbosch te verdringen, vanwege het feit, dat hij in het ministerie Colijn zitting had genomen en aan het toenmali ge, door de R.K. Staatspartij veel becriti- seerde regceringsbeleid, zijn medewerking verleende. Deze toeleg is echter niet gelukt. Thans zijn deze groepen en de hem verte genwoordigende pers erover verbolgen, dat dr. Deckers fractioleidei der R.K. Staats partij in de Tweede Kamer is geworden. Zoo schrijft „Ons Noorden": „In de plaats van mr. Van Schaik krij gen we nu als leider van de fractie een persoon, die nog veel meer dan mr. Van Schaik, de verpersoonlijking is geweest van een regeeringsbejeid, waartegen de Kath. Kamerfractie steeds scherp stelling heeft gekozen en waartegen ons kath. kiezersvolk in de afgeloopen zomermaanden naar de stembus is geroepen onder de leuze, dat een geheel andere koers moest worden in geslagen. Is dan heel die oppositie van de Kamer fractie, heel die verkiezingsactie oen come- diespel geweest? Wij kunnen ons levendig indenken, dat onze politieke tegenstanders en ook velen onder onze eigen kath. kiezers op deze vraag niet anders dan een bevestigend antwoord zullen geven. En wij willen eerlijk verklaren, op dit oogonblik geen kans te zien bij gebrek aan redelijke argumenten, om de juistheid van dit antwoord te betwisten. „De Maasbode", zegt het blad ver zekerde ons gisteren met nadruk, dat de keuze van een fractie-voorzit ter een zaak is, welke alleen de fractie aangaat en waardoor deze alleen de verantwoordelijkheid draagt, Een stelling, welke wij met allen nadruk ontkennen. De kath. frac tie is geen sociëteitsonderonsjc, waar mee ons kath. volk niets te maken heeft.' De „Nieuwe Venlosche Courant" acht de keuze ontactisch. „Hoewel wij tegen vooroordeelen zijn, wijl wij niet voldoende kunnen oordcclen en ook Dr. DECKERS. niet gelooven, dat het noodig is, hadden wij een zich terugtrekken toch zeer tactisch en zegenrijk gevonden: dat zou 'n groote daad zijn geweest. En nu wordt hij gekozen als voorzitter der R.K. Kamerfractie. Hoe begaafd hij ook is, wij gelooven, dat deze keuze zeer ontactisch is. Het is o.i. een klan voor minister Gose- ling, maar ook voor ons kiezerscorps. Wij kunnen niet gelooven, dat deze keuze is geschied door een groote meerderheid. Het moet, dunkt ons. maar een zeer kleine zijn. Was de vergadering voltallig? Het bestuur van onze Kamerfractie be staat o.i. uit te veel ouderen: mr. Van Schaik (was) voorzitter, ir Bongaerts, ondervoor-zit- ter, de heer Kuipers penningmeester, de heer Suring secretaris, dr. Kortcnhorst, lid. Waren de meerderheid dezer oudere leden misschien de stevige leiding van den jeugdigen mr. Goseling zat? Wilden zij meer vrij zijn? En nu minder gaan bereiken? Niet alle ouderen kunnen, gelijk een nrof- Aalherse, plaats maken voor jongeren. Toch moet dit. De „Volkskrant" had liever iemand „uit de school van Goseling en Steenberghc" ge had. De „Maasbode neemt het echter voor Dr. Deckers op. Het blad schrijft: „Dat de keuze zóó uitviel cn werd aan vaard, juichen wij toe. In mr. Deckers krijgt de fractie een voor zitter met een schitterenden staat van dienst voor de partij op zeer uiteenloopend terrein b.v. zedelijkheid, defensie, landbouw, pro paganda en met een ongemeen rijke re- geeringservaring aan meer dan één departe ment gedurende een ministerieele loophaan van ongewoon lange duur. Bovendien is mr. Deckers een vlot en slag vaardig spreker. Wij zien hem, ondanks reëclc moeilijkhe den aan zijn optreden als fractieleider on middellijk na zijn lidmaatschap van het vo rig kabinet verbonden, dan ook met ver trouwen zijn nieuwe verantwoordelijke func tie aanvaarden." De commissie van onderzoek dient niet afhankelijk te zijn van de Regeering. Verscheidene Tweede Kamerleden waren blijkens het Voorloopig Verslag over de Zui- derzeefondshegrooting 1938. getroffen door de mcdedeeling, dat als gevolg van den voortgang van de liquidatie van den Zui- derzeostcun sommige uitgaven wel is waar ecnige vermindering zouden hebben kunnen ondergaan, doch dat dit om andere redenen niet het geval kon zijn. Deze leden stelden er prijs op, als hun meening te kennen te geven, dat van liquidatie van den Zuidcr zeesteun geen sprake zal kunnen of mogen zijn, zoolang de schade, die „belanghebbenden" ten gevolge van de afsluiting van de Zuiderzee heb ben geleden, niet volledig is ver goed. Gevraagd werd, hoe de minister staat te genover de wenschen van het Centraal Co mité van Zuidcrzcevisschers, cn do R.K. Zeevisschersvcrecniging „Sint Petnis". Wederom merkten verscheidene leden op, dat zij de werking van de Zuiderzcesteunwet te beperkt achtten. Deze leden zouden den minister willen verzoeken, oen speciale commissie te be noemen, die tot taak zou hebben haar oor deel uit te spreken over de wenschelijkhcid van wijziging van de Zuiderzcesteunwet en de daarmede samenhangende koninklijke besluiten. Hoeveel waardeering zij ook koesterden voor het werk van de generale commissie, toch meenden deze leden, dat deze commis sie voor dit onderzoek niet op de juiste wij ze is samengesteld. In de door deze leden bedoelde commissie zouden immers ook zit ting moeten hebben personen, die van den Rijksdienst, de generale commissie en 's ministers Departement volkomen onaf hankelijk zijn. Nieuwe Rijkszuivelconsulent Dr. Schey gaat heen. Dr. L. T. C. Schey, rijkszuivelconsulent te Hoorn, zal, naar het Hdbld. meldt, op 1 Mei 1938 den dienst met pensioen verlaten en wonten opgevolgd door ir. II. J. Huisman, thans werkzaam ter directie van den Land bouw. Deze laatste zal reeds 1 Januari zijn werkzaamheden te Hoorn beginnen, voorloo pig onder leiding van dr. Schey. Heeft de N.V. „Centrale Bagger, bedrijf" het monopolie VREES VOOR ONNOODIGE VER ZWARING DER KOSTEN. Het stemde allerwegen tot voldoening, al dus het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer, over de Zuiderzeebcgrooting voor 1938, dat de droogmaking van den noord oostelijken polder met voortvarendheid wordt voortgezet, getuige het feit, dat hiervoor thans ruim 3 miUioen meer wordt aange vraagd dan voor 1937. Grondgebrek. Intusschen drongen eenigc leden er op aan, dat met dit werk nog meer spoed zal worden gemaakt, aange zien er, naar hun meening, aan grond gebrek is. Is de „Centrale Baggerbedrijf" nog bij de uitvoering betrol n? Gevraagd werd, of de „Centrale Bagger bedrijf" nog op cenigerlci wijze bij de uit voering van de Zuiderzeewerken betrokken is en of de minister de noodige waarborgen heeft, dat materiaal, dat in vroegere bere keningen geheel of voor het grootste deel is afgeschreven, niet opnieuw in rekening wordt gebracht, waardoor de uitvoering der werken financieel zou worden verzwaard. Andere leden vroegen, of het waar is, dat een twintigtal aannemers trachten, mede door middel van de „Centrale Baggerbedrijf" zich het monopolie te verzekeren van de in- polderingswerken en of het waar fs, dat de minister, ten einde aan de nadeelige gevol gen daarvan te ontkomen, overweegt of over wogen heeft, de uitvoering dezer werken aan buitenlanders op te dragen o! in eigen be heer te nemen. Het een zoowel als het ander zouden deze leden ten zeerste betreuren. Eenigc leden hadden tot hun bevreemding kennis genqmen vnn dagbladberichten, als zouden de Overijsselsche randgemeenten zich voorbereiden op toevoeging van den geheelcn Noordoostelijken polder aan de provincie Overijssel. Gevraagd werd, of de bovenbedoelde be richten juist zijn. Prins Bernhard naar Duitschland Naar wij vernemen zal Z.K.H. Prins Bernhard zich voor ecnige dagen naar Duitschland begeven om daar o.m. een on officieel bezoek te brengen aan de jachtten- toonstelling te Berlijn. H.K.H. Prinses Juliana zal gedurende dien tijd op het Loo logeeren. Het Prinselijk paar, dat Woensdag a.s. van Soestdijk vertrekt, zal daar Maandag a.s. weer terugkeeren. In een sloot gestort en over den kop geslagen. Inzittenden ongedeerd. Gistermiddag omstreeks half een is onder de gemeente Teteringen bij Breda een Fokker C 5, een militair vliegtuig nr. 626, van geringe hoog te afgegleden en over den kop ge slagen. De beide inzittenden, de eerste luitenant-vlieger en de serg.- majoor Lambermont, bleven onge deerd. Het toestel was des morgens van het vliegveld Soesterberg vertrokken cn voor een oefenvlucht op weg naar IlaUmstede. Even voor Breda weigerde de motor, zoodat de vliegers gedwongen waren een noodlan ding te maken, waarvoor zij een geschikt terrein meenden gevonden te hebben op een weiland buiten Teteringen. Bij het ne men van de bocht om in de goede richting te kunnen dalen, gleed het toestel, dat reeds veel hoogte verloren had, af cn kwam in een smalle sloot terecht. Het sloeg over den kop, waarbij de schroef versplinterd werd cn een vleugel afknapte. De beide inzittenden, die met don schrik vrijkwamen, konden zich zelf uit het toestel redden. Onverwachts overgestoken Man te Nunspeet levensgevaar lijk gewond. Gistermiddag is te Nunspeet een ernstig verkeersongeval gebeurd, op het nieuwe ge deelte van den rijksweg ZwolleAmersfoort, ongeveer ter hoogte van de melkfabriek der firma Schaap en Co. De heer Wittevcen uit Nunspeet werd hier, toen hij onverwachts den weg overstak, gegrepen door ccn auto, welke bestuurd werd door den heer B. uit Den Haag, en ongeveer 25 meter meege sleurd. Hij kreeg ernstige verwondingen aan het hoofd en een beenfractuur, en is in zorg- wekkenden toestand naar het ziekenhuis te Ermclo overgebracht Men vreest voor zijn leven. OOSTERSCH VORST KOOPT EEN VLIEGTUIG. K. L. M. zal het toestel monteeren. De Maharadja van Kashmir heeft een Lockheed- vliegtuig gekocht en wel van het tvpc 12a, uitgerust met 2 Pratt en Whitney Wasp motoren van 450 p.k. Dit speciaal voor den Maharadja ingerichte toestel zal heden, per s.s. Volendam van de Holland-Amerika lijn in de Rotterdamsche haven aankomen. Op Waalhaven zal de technische dienst van de K.L.M. het vliegtuig monteeren cn in vliegwaardigen toestand brengen. Daarna wordt het naar Britseh-Indië overgevlogen. De vorst heeft een eigen piloot, den heer A. C. Gazdar, die de vlucht zal uitvoeren, vergezeld door den invliegcr van de Lock- heerlfabriekcn. Het toestel, dat de vlag van den staat .Tammu en Kashmir voert, zal de gewone Indic-routc van de K.L.M. volgen. Zooals men weet heeft ook de K.L.M. Lock heed vliegtuigen besteld, maar van een groo- ter type, de super-electra, welke o.a. in West- Indie in gebruik zullen worden genomen. NIET-1NMENGING AANZIENLIJKE VORDERINGEN DOOR ONDERHANDSCHE BESPREKINGEN. Inzake de kwestie van het terugtrekken der vrijwilligers uit Spanje heeft Lord Cranhorne gistermiddag in het Lagerhuis medegedeeld, dat voorzoover hij wist, nog geen antwoord was binnengekomen van een der beide partijen in Spanje, ten aanzien van het voorstel tot het zenden van com missies van onderzoek. Echter waren aan zienlijke vorderingen gemaakt bij de onder- handsche besprekingen tusschen de Verte genwoordigers der voornaamste betrokken landen met betrokking tot talrijke techni sche punten, die geregeld moeten worden alvorens de voorstellen tot uitvoering kun nen worden gebracht. Hij zou onjuist bericht over mond. en klauwzeer hebben ge publiceerd. Officieel wordt te Berlijn mede gedeeld: De rljksregeering heeft zich ge noodzaakt gezien den Berltjnschcn correspondent van het Fransche Nieuwsbureau Havas uit Duitsch land te wijzen. Ravoux moet het land binnen drie dagen verlaten. De Berlijnsche vertegenwoordiger van het Ilavasburcau Ravoux, die zich, zoo vervolgt de officieele verklaring, van oudsher heeft onderscheiden door een bijzonder kwaad willige berichtgeving over het nationaal- socialistische Duilsehland en derhalve door zijn berichtenpolitiek herhaaldelijk de grootste verwarring in de publicistische be trekkingen tusschen Duitschland en Frank rijk stichtte, heeft een bericht uitgegeven over het in West Duitschland heerschende mond- en klauwzeer. In dit bericht durfde hij de ziekte in verband te brengen met het vierjarenplan en de uitwerking die dit zou hebben. Hij schrok evenmin terug voor de bewe ring, dat de Duitsche pers om de aandacht af te leiden een campagne moest voeren, om te verklaren, dat de ziekte uit het bui tenland was binnengedrongen. Dit, terwijl liet vaststaat, aldus de ver klaring, dat het mond- en klauwzeer dat in Mei van dit jaar uit Afrika naar Frank rijk werd overgebracht, zich daar zeer snel Vertrek van Aankomst te Rang. 15 Nov. jBand. 15 Nov. jjodhp. 15 Nov. jRang. 15 Nov. Uon,"°"is) |BaKd- 15 N0V' iA,henC 15 N°V' n°r*n.™? lAIer-15 Nov- lBasra 15 Nov- Oehoe Ibis (heenreis) Valk (heenreis) (terugreis) Bangk. 15 Nov. Jodhp. 15 Nov, b™16 nH verbreidde, en van den Elzas uit naar Ba* den cn den Paltz is overgeslagen. Ook de bewering van don Berlijnscheit Havas-correspondent dat de ziekte in Duitschland bijzonder hevig woedt, is vol komen uit de lucht gegrepen; het is eer der waar, dat zij in Duitschland in te genstelling met Frankrijk geen kwaad aardig karakater draagt, en dat de verlie zen onder het vee dank zij de direct geno men afweermaatregclen binnen matig® grenzen blijven. wieringermeer* Verschillende. Tweede Kamerleden heb ben de vraag gesteld, op welke wijze do minister zich voorstelt, uitvoering te geven aanh et lan om 1000 H.A. van den Wieriiw gcrmecrpolder in staatsexploitatie te hou den, aldus lezen wij in het Voorloopig Ver slag over de Zuiderzeefondsbegrooting voojü 1938. Vele leden betuigden hun instemming met bet Voorstel om 1500.000 beschikbaar t® stellen voor de electrificatie en de water voorziening buiten de dorpen. De bewoon baarheid van dezen nieuwen polder zal daardoor toenemen. Ecnige leden zouden gaarne een overzicht ontvangen van de bedragen, welke tot dus ver aan deze drooglegging, met inbegrip van! alle bijkomende kosten, zijn ten laste ge legd. Verscheidene leden drongen er op aan, dat het openbaar lichaam „de Wieringer* meer" spoedig zal worden ingesteld. „EEN LEUGENAAR ALS DE LA ROCQUE." Oud-premier Tardieu getuigt te gen den fascistenleider. Gistermiddag is voor de strafrecht- bank te Parijs een aanvang gemaakt met de behandeling van de vijftien processen, die kolonel de la Rocque heeft aanhangig gemaakt tegen ver schillende Parijzenaars, welke hij be schuldigt van smaadschrift door het overnemen van een verklaring van Pozzo di Borgo in de „Choc", waarin deze de la Rocque verweet, geheime fondsen in ontvangst te hebben geno men. Eenigen tijd geleden had de oud premier Tardieu reeds voor het voor onderzoek verklaard, dat hij de la Rocque inderdaad uit geheime fond sen had gesteund. Tardieu, thans als getuige gedagvaard, verklaarde, dat de la Rocque verscheidene Aanleg afsluitdijk geen oorzaak van achteruitgang der wiervis- sclierij. Naar aanleiding van de door de Tweede Kamer aangenomen conclussie van het ver slag der commissie omtrent de inlichtingen op het adres Van der Vlas Wzn., te Texel en drie anderen, betreffende toepassing der Zuiderzeesteunwet ten aanzien van ingeze tenen van Texel heeft de minister van Wa terstaat de Kamer een brief gezonden, waar aan ontleend is: De minister van Waterstaat is nog aan dc Kamer een antwoord schuldig op de vraag, of er voor wier- en andere visschcrs be noorden den Afsluitdijk in verband met den achteruitgang van hun bedrijven uitzicht bestaat op tegemoetkoming ingevolge de Zuiderzeesteunwet, dan wel of uit anderen hoofde iets voor hen zou kunnen worden ge daan. Bij het stellen van de vraag, of de bedoel de visschcrs vallen onder de Zuiderzeesteun wet, is in de stukken aangeroerd het punt: dat onder Zuiderzee moet worden verstaan. Naar het den minister voorkomt, is het K.B. van 15 April 1911 tot vaststelling van de grenzen tusschen kust- en binnenvisschc; rij en tusschen de wateren, waarin kust- visscherij wordt uitgeoefend, zooals dit be sluit tijdens de totstandkoming van de Zuiderzeesteunwet gold, in deze als een gezaghebbende bron te beschouwen. In dat besluit nu wordt als grens tusschen de Wad denzee aangegeven de lijn, gaande van het licht van de Ven (Noord-Holland) naar den molen op het Roode Klif bij Laaxum: deze lijn ligt dus nog aanzienlijk zuidelijker dan de tegenwoordige Afsluitdijk. Waar dc Zuiderzeesteunwet zelf geen defi nitie geeft, ligt het voor de hand, dat men voor wat de toepassing van de Zuiderzce steunwet betreft, den afsluitdijk als grens van de Zuiderzee heeft aangenomen. Im mers, indien men zich er rekenschap van geeft, dat de Zuiderzeevisschersbevolking in hoofdzaak haar bestaan vond uit de op brengst van visch, welke uit de Noordzee in de Zuiderzee was binnengetrokken, is liet aannemelijk ,dat door de toepassing van de Zuiderzeesteunwet onder Zuiderzee wordt verstaan het vischwater, dat door den af- sluitdijk voor deze visch ontoegankelijk is gemaakt. Ook al zou echter aan de Zuiderzcesteun wet oen ruimer strekking gegeven worden, zoodat zij mede omvat tegemoetkoming aan belangen benoorden den Afsluitdijk, welke door den aanleg van de Zuiderzeewerken schade mochten geleden hebben, dan dient opgemerkt te worden, dat, voor wat betreft de wiervisschcrij, geen rcchtstreeksch ver band tusschen aanleg dier werken en den achteruitgang van de wicrvisscherij aanne melijk gemaakt is. De minister gaat hierbij er van uit, dat het wetenschappelijk onderzoek heeft uit gemaakt, dat over geheel West-Europa een ernstige ziekte in het wier is opgetreden. De mate van aantasting is in de verschil lende landen niet overal even sterk. Het feit echter, dat de achteruitgang van het wier benoorden den Afsluitdijk niet als maximaal, maar als gemiddeld te beschou wen is, wijst er duidelijk op, dat plaatse lijk ongunstige omstandigheden geen in vloed van beteekenis op dien achteruitgang hebben uitgeoefend. Dc alles overheerschen- de factor is de uit Amerika gekomen wier- ziekte. De conclusie ligt dus voor de hand, dat zelfs bij een verruimde strekking van de Zuiderzeesteunwet daarop geen beroep kan worden gedaan om de belanghebbenden bij het wier benoorden den Afsluitdijk tegemoet te komen. Op de belangen van de betrokken vis- sehers is nog in bet bijzonder de aandacht van het departement, dat de visscherij-aan- gelegenhcdcn behandelt, gevestigd. malen bij zijn woning is geweest en in hei geheel 200.000 tot 250.000 francs in ontvangst heeft genomen. Op de vraag, hoe hij als mi- nister-president geheime fondsen naar huis kon meenemen, antwoordde Tardieu, dat dit zeer gewoon is," omdat de minister-president met het beheer van de geheime fondsen be last is, „Toen ik hem het geld overhandigde aldus vervolgde Tardieu had ik vertrou wen in de la Rocque, doch later kwam iki te weten wie hij was, en toen heb ik fat soenlijke mcnschen van de zaak in kennis gesteld. Ongelukkig heb ik het zoo ook aan! Pozzo di Borgo verteld, die zonder mij te waarschuwen een geïmproviseerd artikel schreef. Daarmede zou echter de zaak afge loopen zijn als de la Rocque niet beweerd had, dat ik loog. Toen heeft de leugenaar zich nader verklaard en ik heb Pozo di Bor go dus ontvangen." Op verzoek van Tardieu werden toen de brieven voorgelezen, die de la Rocque hem. geschreven beeft. In den eersten brief, ge dateerd op April 1930, verzocht de kolonel door Tardieu, toen minister van landbouw, ontvangen te worden: hij maakte toespe ling op een door de „Croix de Feu" georga niseerde manifestatie. „Wij hebben gedaan, wat wij konden schroef de la Rocque den volgenden keer doen wij het beter. De kolonel verklaarde na het voorlezen van, dezen brief, dat hij geen enkele der brieven die nog zouden worden voorgedragen, loo chende, hoewel hij in zijn blad meerma len de brieven valsch heeft genoemd. Tijdens het voorlezen van de brieven van de la Rocque aan Tardieu barstte het pu bliek meermalen in lachen uit. In zijn ondervraging verklaarde de la Rocque dat hij een werkelijke sympathie en vertrouwen had opgevat voor Tardieu, doch hij heeft, zich vergist. De brieven die hij ge schreven beeft, waren een uiting van deze sympathie en van dit vertrouwen. Hij had toen het leger verlaten en een minister-president maakte toen nog indruk op hem. Hij steunde Tardieu, omdat deze iets voor het land beteekende. Verder ver klaarde hij, dat de „Vuurkruisen" bij het vertrek van Tardieu naar Genève een be tooging hadden georganiseerd. Tardieu ant woordde hierop, dat hij geen reden had om mizich tegen dit optreden te verzetten. „Een leugenaar als de la Rocque". De verdediger van de la Rocqe, .Xavicr Vallat, vroeg vervolgens aan Tardieu waar om deze zijn meening over de Ia Roque had gewijzigd. Tardieu antwoordde: „Ik had ver trouwen in den kolonel, ik dacht dat hij iets nuttigs kon doen. Ik verliet de macht en heb bom niet teruggezien. Ik heb mijn meening omtrent hem gewijzigd, omdat ik op 7 Februari 1934 met verbazing vernam dat de la Rocque de eenige was, die heeft geantwoord op den oproep van den prefect, die de menschcn op de Place de la Concorde heeft laten doodschieten. De la Rocque is> een verrader, hij heeft steeds voor eigen voordcel gewerkt." Hierna k\;ceg de la Rocque het woord, hij scheen zeer bewogen. Hij zeide: „Te Lyon heb ik gezegd en ik herhaal het hier: tar dieu heeft gelogen". Tardieu antwoordde hierop: „De la Rocque is de laatste, die mij een dergelijke beleediging kan toevoegen, want hij is genoeg hekend en sedert zijn studietijd te Saint Cyr is het spreekwoord ontstaan: Een leugenaar als de la Rocque". De president van de rechtbank besloot ver volgens de zaak tot heden te verdagen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2