N PI Het verboden grondgebied Met water gevulde Geraffineerde diefstal Radioprogramma Doodengrot onderzocht Aljechin geeft gewonnen autobanden GEÏLLUSTREERD VERVOLGVERHAAL i DOOR: EDGAR RICE BURROUGHS N). 54. Na nog een maand van reizen, kwamen ze aan een kleine rivier, waar weer een nederzetting was. d'Arnot telegrafeerde hier naar zijn regeering met verzoek hulp te willen zenden en verzond eveneens een tele gram om geld aan zijn bankier. Ge durende de tijd, dat zij moesten wachten, waren zowel de blanke als de zwarte mensen vol bewondering over de knappe „mijnheer Tarzan". Een neger werd opeens half krank zinnig, sloeg amok en maakte de nederzetting onveilig. Op de veranda van het hotel werd Tarzan bespion- neerd door de zwarte. Met een schreeuw naderde hij de aapmens. Tarzan zag tijdig wat de zwarte in zijn schild voerde; zijn stalen spieren grepen de zwarte vuist met het mes er in, een enkeledraai, de arm was gebij^en, het mes viel op de grond. Schis euwend van pijn rende de man weg. Tarzan vervolgde rustig zijn leq'^jr. Nog een tweede overwinning behaalde Tarzan. Hg wilde alleen een gevaarlijke leeuw doden. Hij ging de jungle in, alleen gewapend met zijn lasso en mes. Op de manier, zoo als in zijn wilde dagen, legde hij het dier neer, waarna hij de overwin- ningskreet door de omtrek liet schallen. Daarna keerde hij naar de groep verwonderde toeschouwers terug. Dikwijls verlangde Tarzan naar de vrijheid van de jungle. Maar loyaliteit tegenover d'Arnot, het visioen van een mooi gezichtje en de herinnering aan zijn liefde deden hem bi# ren. Tenslotte slaagde d'Arnot er in een kleine boot mach tig te worden en ze zeilden langs de kust ,terug om de kist met kostbaar heden, die Tarzan verborgen had, te halen. Op de plaats van bestemming aangekomen, trok Tarzan nog eens de jungle in en zocht de plaats op, waar de kist verborgen was. De vol gende dag kwam hij met de grote koffer terug. Drie weken later gin gen zij aan boord van een Frans stoomschip. d'Arnot nam Tarzan tnee naar Parijs, maar verzweeg de •igenlijke reden van hun reis. Enorme hoeveelheid kiezen ge vonden. Een urnenveld in Mid- den-Celebes. In het landschap Sopeng (Midden- Zuid-Celebes), waar Boegineezen wonen, werd door den oudheid kundige dr. Willems een dooden grot onderzocht. Dr. Willems trof daar een ongelooflijke hoeveelheid kiezen aam .Ook heeft genoemde oudheidkundige vlgs. het Bat. Nwsbl. een zeer belangrijk onder zoek geopend ten Noorden van Paloppo, in het landschap Loewoe, Daar ligt n.1, een .urnenveld. Dit is de eerste keer, dat in onzen 'Archipel een dergelijk wetenschap pelijk onderzoek van een urnenveld plaats heeft. Urnenvelden treft men op diverse plaatsen In Nederlandsch-Indië. Vijfhonderd kilometer het binnenland in werkte dr. Willems in zijn eentje. Hij kreeg daarbij alle mogelijke medewerking van de zijde van het binnenlandsch bestuur, waar door hij groote dankbaarheid betuigde. Niet minder dan drie meter diep moest ge graven worden, alvorens men op de eerste scherven stiet. Er werd geen enkele heele urn gevonden, doch dr. Willems twijfelt er niet aan, of hij zal er in slagen uit de scher- .ven een of meer urnen, zooals ze er oor spronkelijk hehben uitgezien, te reconstruee- ren. Waarschijnlijk zal dan zulk een urn over ecnigen tijd in het Museum te Batavia te zien zijn. Ze zijn namelijk elk ongeveer een meter hoog en kunnen met beide armen omvat worden, aldus wel wat overdreven voor de asch van 'n mensch. Waarschijnlijk zijn de lijken daarin bijgezet. De groote opening versterkt die gedachten. De vorm der ux*nen is peervormig. Twaalf kisten met materiaal. De groote moeilijkheid is, dat de menschen die de lijken bijgezet hebben, er niet aan gedacht hebben, de overledenen voorwerpen mee te geven, bijvoorbeeld dingen, die zij dagelijks gebruikten. Er is totaal niets van dien aard gevonden. Ware dit wel het geval, dan zou dat een belangrijke aanwijzing kun nen zijn. Thans is alles vergaan. Ongeveer 12 kisten met materiaal zijn door dr. Willems meegenomen. Schaken Dr. Eu we wint de zeventiende partij. Naar Dr. Euwe ons mededeelt, heeft Dr. Aljechin hem gisterochtend doen weten, dat hij de partij, welke, zooals men weet, Zondagavond is af gebroken, opgeeft. Dr. Euwe heeft de zeventiende par tij dus gewonnen. De stand is thans: Aljechin 9% punt, met 6 gewonnen par tijen; Euwe V/z punt met 4 gewonnen par tijen. 7 partijen zijn in remise geëindigd. De 18de partij begint hedenavond, 16 No vember, om half zeven in den Haagschen Dierentuin. De afgebroken stelling van de 17e partij (inmiddels door Aljechin opgegeven), luid de: Wit: Dr. M. Euwe: Kf4, Df7, Te5, pionnen a5, e4, f2, g3 en h2. Zwart: Dr. Aljechin: Khl, Dd2, Tel, pi onnen g7, en li6. Zwart mocht inderdaad zelfs niet de allergeringste hoop koesteren de partij nog te kunnen redden. De wereldkampioen had als 41ste zet lvf4gi afgegeven en daar het nu met zwart's schaakgeverij spoedig afge- loopen is staat de catastrofe door Dfo-}- -en Te8 voor de deur, bijv.: 41 Tel—c6; 42. Df7— f5+, Tc6-g6+; 43. Kg4h5, Dd2—e2-f-, g3—g4 enz. of: 41 Dd2—e2+; 42. Df7—f3, enz. Toch is het den ex-wereldkampioen niet euvel te duiden, dat hij er de voorkeur aan gaf, zijn beslissing eerst gisteren bekend te maken. Men vergete niet. dat hij in dezelfde situatie maar op laten wij zeggen den 35sten zet, (dus wanneer de partij niet behoefde te worden afgebroken), waarschijnlijk nog eenige zetten zou hebben gedaan en men mag niet van hem verlangen, dat hij zich door de omstandigheden het einde der zitting tot opgeven laat dwingen. Daar voor staan er te groote belangen op liet spel. Kind onder zand gestikt Zondagmiddag waren te Valthermond (Dr.) drie kinderen van schipper A. van der T.aan in een zandgraverij aan het spelen. Plotse ling liet een groot stuk aarde los, waaron der alle drie bedolven werden. Men wist 2 kinderen spoedig te bevrijden, doch het derde het vijfjarig zoontje, bleek te zijn gestikt. De ervaring heeft geleerd, dat de met lucht gevulde dikke autobanden van de groote, ook bij het leger in gebruik zijnde vrachtauto's te goed veeren. Dergelijke vrachtauto's be ginnen, aldus de N. R. Ct., tengevolge van de schokken bij het rijden over oneffen ter rein of over slechte wegen al heel gauw op te springen, waardoor ze, in verband met het telkens verbroken contact met de aarde, aan trekkracht verliezen. Langdurige proefnemingen in Duitschland hebben thans bewezen, dat men dit euvel kan wegnemen door de banden onder een druk van 2—3 atmosfeer (ongeveer overeenko mende met de druk van de waterlei ding) voor drie kwart met water te vullen en verder met lucht vol te pompen. Door dit soort opvulling, die het voerend vermogen van de banden slechts weinig ver mindert, worden de trillingen in de banden, welke oorzaak zijn van het opspringen, weg genomen, d.w.z. geneutraliseerd. Voorkomen van bevriezen. Teneinde het bevriezen van deze watervul- lïng in den winter te voorkomen, vult men de banden niet met zuiver water, doch met 'n zoutoplossing, die eerst bij een veel la gere temperatuur bevriest, b.v. met een op lossing van chloorcalcium. Achter het stuur bekneld Twee gewonden bij auto-ongeluk onder Elburg. Gisterochtend is te Oostendorp, bij Elburg, een personen-auto, bestuurd door den heer Z. uit Hilversum, vertegenwoordiger van de radiofabrieken te Tilburg, door de gladheid van den weg met groote vaart tegen een boom gereden. De heer Z. geraakte achter het stuur bekneld en het duurde vrij lang, voor men hem uit zijn benarde positie had bevrijd. Met ernstige inwendige kneuzingen werd hij bij omwonenden binnengedragen. Een dame, die achter in den wagen zat, brak een been en liep verwondingen aan het gezicht op. Na voorloopig verbonden te zijn, zijn de slachtoffers naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd. De toestand van den heer Z. is zeer ernstig, men vreest voor zijn leven. De wagen werd geheel vernield. Voor zestienhonderd gnlden aan koper gestolen. De politie heeft aangehouden zekeren van de W., stoker bij de transformatorenfabriek te Nijmegen. Hij wordt ervan verdacht, zich aan diefstal van koper te hebben schuldig gemaakt. Thans is gebleken, dat er ongeveer negen tien honderd kilogram koper is verdwenen. Deze diefstallen moeten over geruimen tijd gepleegd zijn, v. d. W. heeft bekend, dat hij, wanneer hij 's nachts in de fabriek was, staven koper uit het magazijn stal en die 's morgens na ze in stukken te hebben ge sneden, mee naar huis nam. Hij verkocht meestal alles aan een opkooper in Ooy. Het gestolen koper vertegenwoordigde een waar de van zestienhonderd gulden. Tegen den opkooper is wegens heling pro ces-verbaal opgemaakt. Automobilist zag voetganger niet Zestienjarige jongen te Hierden (Gld.) doodgereden. Zondagavond is in de buurtschap Hier den, bij Harderwijk, een ernstig ongeluk ge beurd. Een viertal jongens liep naast elkaar op den Rijksstraatweg. De bestuurder van een personenauto, de heer B. uit Nunspeet, heeft de jongens, vermoedelijk doordat hij ver blind werd door een tegenligger, niet opge merkt. Een van hen, de zestienjarige Van der Brink'uit Hierden werd door de auto ge grepen. Hij was vrijwel onmiddellijk dood. Het stoffelijk overschot is naar de ouder lijke woning vervoerd. Uitbreiding van de artillerie-inrichtingen f 999.000 meer op de begrooting aangevraagd. Blijkens een ingediend wetsontwerp tot verhooging van de begrooting van het staats bedrijf der artillerie-inrichtingen wordt f 999.000 meer aangevraagd o.m. voor ver grooting van de affuitenwerkplaats en van de werktuiglijke inrichtingen' in verband met de te verwachten groote aanmaak orders voor geschut en munitie. WOENSDAG 17 NOVEMBER 1987, Hilversum I. NCRV - uitzending. 6.30—7.00 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewyde muzeik gram of oonplaten 8.30 Gramofoonmuziek, 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.15 Kwintetconcert. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Orgelspel. I.30 Vervolg kwintetconcert. 2.25 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.00 Zang en piano. 4.45 Voor de kinderen. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.00 Land- en tuinbouwhalfuur. 6.30 Taalles en causerie over het Birmenaani varingsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: „Briefwisseling van Mr. Groen van Prinsterer met Dr. A. Kuyper". 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Herhaling SOS-berichten 8.15 Enkrateia-uur. 9.15 NCRV-Harmonie-orkest. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Dampraatje. 10.20 Vervolg concert. 10.45 Gymnastiekles. II.00 Vervolg concert. 11.3012.00 Gramofoonmuziek, Hierna: Schriftlezing. Hilversum II. VARA-uitzending. 10.00—10.20 v.m. VPRO. 6.30—7.00 RVU. 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 9.30 Keukenpraatje. iO.OO Morgenwijding. 10.20 Gramofoonmuziek en Vondelherdenking. 11.30 Causerie: „Het sociaal-economisch pro gram en de worklozen. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 VARA-orkest. 12.45 De Ramblers. I.151.45 Vervolg concert. 2.00 Kniples. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.50 Een praatje over armen zorg. 6.00 „The Lucky Birds". 6.30 Causerie: „De mensch in het heelal". 7.00 Zang. 7.30 Causerie: „God en de Kosmos". 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-varia. 8.15 Sopraan, tenor en orgel. 8.30 „Standwerkers op Uilenburg" reportage. ,8.45 Noviteiten-orkest. 9.15 Vondel-programma (radiotooneel en koorzang). 10.00 Berichten ANP. 10.05 VARA-orkest. II.00 Causerie: „Sexualiteit en humaniteit"* 11.2012.00 Gramofoonmuziek. Feuilleton door Dennis Wheatley Vertaling Eva Raedt de Center 63. Marie Lou zat in de cabine waar Simon haar neergezet had, toen de eerste vijandelijke Vliegtuigen in zicht gekomen waren. Hij wend de zich nu tot haar en zei vlug en dringend: „Kyk, niemand weet, dat je bij ons bent. Zij zitten ons achterna en niet jou. Als wij lan den moet je maken, dat je wegkomt." „Waar kan ik heengaan?" protesteerde zij. »,Het is verschrikkelijk, dat wij op het laatste oogenblik nog verliezen en neergeschoten zul len worden." „In ieder geval is dat beter dan in de ge vangenis terecht te komen," zei Simon weer. „En ik sta er op, dat zoo spoedig mogelijk naar Moskou gaat als je geluk hebt met je vlucht. Hier neem dit aan." Terwijl hij sprak, had hij zijn jas losgeknoopt en trok de ikon, die Valeria Petrovna hem gegeven had, van zijn hals. Hij legde het in haar hand en strom pelde naar voren, naar de cabine. „Waar komen wij ongeveer terecht?" vroeg hij den hertog. „Kief," zei de Reichleau prompt. „Ik kan de kerktorens in de verte reeds zien. Ook de twee groote rivieren." „Goed, geef mij je geld, vlug." „Waarom?" vroeg de Reichleau verbaasd. „Geef het mij. Zij zullen het je toch afne men." Terwijl hij sprak keek Simon naar bui ten. De kleine afmetingen van de landerijen onder hen werden ieder oogenblik grooter, het scheen alsof de aarde naar hen toekwam. Hij riep Rex in het oor: „Als je kunt, land dan bij dat dorp aan je rechterhand, naast de boomen." Rex schudde zijn hoofd. „Moeilijke landings plaats. Het land is daar verder op beter ge schikt voor." „Doe toch, zooals ik zeg," riep Simon scherp en nam de ransel van den hertog op. Hij gaf die en ook de zijene aan Marie Lou. „Hier is geld," zei hij ademloos. „Ga, als je kunt, naar Moskou en probeer daar Valeria Petrovna Karkoff te spreken te krijgen. Zij is de be roemde actrice. Iedereen zal je kunnen ver tellen waar zij woont. Geef haar dit medail lon en vertel haar dat wij als gevangenen in Kief vertoeven, begrepen?" Marie Lou knikte. „Valeria Petrovna," herhaalde zy. „Ja." De vliegmachine begon in groote cirkels rond te vliegen en maakte toen een scherpe bocht. Simon keek opnieuw uit het raampje. Hij leunde over Rex' schouder en riep: „Kun je dien boomgaard daar bereiken?" „Ik denk dat je niet weet wat je wilt", zei Rex, die niet begreep wat Simon van plan was. „Op den weg volgen ons een paar poli- tie-auto's. Zy staan met de vyandelgke vlieg tuigen In draadlozoe verbinding. Wg kunnen niet hopen ze te ontkomen. Maar ik zal toch doen wat je vraagt, als ik kan." De daken van de dorpshuizen scheenen In een ongelooflijke snelheid op hen toe te ko men. Zij scheerden over het rieten dag van een groote schuur en een oogenblik later hob belden zij met een vaart van vyftig mijl per uur over een weide. Rex draaide het toestel plotseling om en de machine reed door een palen omheining heen en met zacht gekraak stond zij stil tegen de eerste boomen van den boomgaard. „Prachtig," riep Simon, toen de motoren, na zeventien uur onophoudelijk gedraaid te hebben, ophielden te zoemen. „Dat had je niet beter kunnen doen." Hij hield Marie Lou reeds uit het toestel klimmen en riep, terwgl zy op den grond sprong: „Loop wat je kunt!" „Mijn bundeltje," nep zy uit. „Gooi myn bundeltje toe." „Och, wat doet dat ertoe," gilde Simon. Maak dat je weg komt." Zij schudde haar hoofd. „Alstublieft, geef het my. Ik moet het hebben." Simon was boos en verspilde een paar kost bare minuten om onder de tafel van de ca bine naar haar pakje te zoeken. Hy vond het eindelijk en gooide het haar toe. „Vlug", riep hij nog. „Vlug! Valeria Petrovna! En mocht je ooit in Londen komen ga daar dan Ri- chard Eaton opzoeken. Hij woont in de Natio nal Club. Vertel alles wat ons overkomen is." Intusschen was Rex voor uit de machine ge komen. De hertog volgde hem langzaam! Voor hy uitsteeg had hy eerst een platte doos uit de cabine gehaald. De doos bevatte de Hoyo de Manterrey's. Hy stak er zelf een aan en offreerde er eveneens een. „Dank je," zei Rex, en liep om den vleugel van de machine heen. „Simon, waar ben je?" riep hij. „Ik kom!" antwoordde Simon. Hij had juist Marie Lou tusschen de boomen zien verdwij nen. Rex hielp hem uit de machine. De Reich leau bood hem beleefd zyn laatste sigaar aan. Simon nam haar met een grynslach aan. „Ik wist niet dat er nog een paar overge bleven waren," zei hij terwyl hy de sigaar aanstak. „Dit zyn de laatste," zei de hertog glim lachend. „Ik heb ze voor een bijzondere ge legenheid bewaard." „Waar is Marie Lou?" vroeg Rex angstig. „Zy eh bleef in Romanovsk achter," zei Simon. „Wist je dat niet?" Hy blies de rook van zyn lange sigaar bedachtzaam uit. „Een goed soort, deze Hoyo's." De vliegmachines dreunden en cirkelden boven hun hoofd. De sirene van een gepantser de auto klonk, een oogenblik later kwamen eenige mannen van de Ogpu met opgeheven pistool op hen aanrennen, HOOFDSTUK XXII. „Hy die vocht en wegliep Valeria Petrovna zat op een divan in haar prachtig gemeubileerde kamer. Haar handen had zy zoo vast in elkaar geklemd dat de knokels wit doorschenen onder de gespannen huid. „En toen...?" drong zy aan, „en toen...?" „Madame,ik weet het niet.. Hoe kan ik dat weten?" zei Marie Lou terwyi zy droevig haar hoofd schudde. „Haha," Valeria Petrovna stond met een vlugge beweging en een uitdrukking van ver veling op. „Ja, hoe kunt u dat ook weten? U had tusschen de boomen kunnen blijven staan om te zien wat er verder gebeurde. Maar hoe kan ik nu weten of zij dood of levend zijn?" Zij begon haastig haar kamer op en neer te loopen. De strooken van haar négligé golfden achter haar aan. „Maar toch, madame," zei Marie Lou als protesteerend, „ik heb geen schoten gehoord. Zij zullen hoogstwaarschijnlijk gevangen ge nomen zijn, en niet gedood." Zij voelde zich allerongelukkigst; deze laat ste dagen waren voor haar een nachtmerrie geweest. Zij had haar geheele leven met uit zondering van haar eenzame jeugd, in een slapende Siberische stad doorgebracht. De be volking bestond uit domme menschen, meest boeren. Zij was van de bewoonde wereld af gesloten door mijlen van wouden en bijna altyd omgeven door sneeuw. Zij leefde daar een een voudig, eentonig bestaan en was gewoonlijk alleen, behalve wanneer zy de kinderen onder wees. Zy was nu geheel verbaasd en verschrikt door haar ervaringen die zy in de groote ste den had opgedaan en waarnaar zij toch zoo lang verlangd had. En nu, deze vreemde, prachtige vrouw die haar een standje maakte omdat zij zoo vlug als zij kon was weggeloo- pen zoodra de vliegmachine geland was. En toch had zy niets anders gedaan dan hetgeen Simon haar gezegd had. „Hoe lang is dit alles geleden?" vroeg Vale ria Petrovna plotseling. „Drie dagen, madame." „Drie dagen! Kind, waar ben je dan al dien tyd geweest?" Groot, donker en liefiyk stond Valeria Pe trovna voor Marie Lou als een levend gewor den beschuldiging. „Waarom ben je niet dade lijk by my gekomen?" (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1937 | | pagina 6