Mussolini Recordduivel in de lucht Streicher's kijk op kerk en maatschappij Vitamine C verdrijft slapeloosheid Jodenscholen in Duitschland Verdediging van Engeland tegen luchtaanvallen de afgod van Italië Mussolioi als cameraman In de Rheinlandhalle te Keulen heeft Ju- lius Streicher voor 10.000 personen een rede gehouden, waarin hij o.a. verklaarde, dat de processen tegen geestelijken wegens over treding van de zedenwetten alleen maar wa ren opgeschort en dat zij binnenkort weder in behandeling zouden komen. Streicher," wiens rede tal van aanvallen op do katholieke kerk en geleerden bevatte, betoogde dat de .1040.000 geestelijken, die in celil>aat leven, een duidelijk gevaar en de reden voor verkeerde praktijken zijn. Streicher zeide verder, dat gouddokking van valuta's een Joodscbe drogreden was. Volgens hem was het gouden 'geloof van hot Duitsche volk in zichzelf een veiliger schild in moeilijke tijden dan al het goud in de wereld. Re geest diende volgens spr. genezen te worden voor hot lichaam, Streicher zag in de kerk verscheidene gebreken, die genezen moesten worden Andere landen, met uitzondering van Italië, werden bestuurd door regeeringen, die het volk haar wil oplegden, doch in Duitschland was dat anders, aangezien het volk zichzelf regeerde en zelf over zijn lot besliste en niet de Duitsche rogccring. Duitschland werd bevolkt door vrije men- schen, door sterke krachten beschermd te gen buitenlandsrhe inmenging en dit was liet werk van Hitier. De onwelwillende houding van Groot Brit- tannio en de Vcrecnigde Staten was volgens Streicher een gevolg van den invloed van liet Jodendom, doch hij meende, dat Enge land zijn houding jegens Franco had gewij zigd, en dat deze invloed aan liet tanen was. Interessante ontdekking van Duitsch geneesheer. Niet slechts geestelijke overspanning, maar ook de gewone dagelijksche dingen zooals haast. Inwaai, ergernis, hooge snel heden en alcohol wekken bij den modernen mensch de genoegzaam bekende nervositeit op. Een van de gevolgen van deze nervosi teit is de slapeloosheid. Rust on slaapmid delen waren tot nog toe de ecnige midde len, welke de medische wetenschap daarte gen wist aan te bevelen. Storing in de leverfuncties oor zaak van de slapeloosheid? Door het onderzoeken van een zelf aan slapeloosheid lijdenden Ber- lijnschcn arts, Dr. Schumacher, zijn er thans geheel nieuwe wegen ter genezing van dit euvel geopend. Zooals Dr. Schumacher in een voor dracht voor de Berlijnschc Medische Yereenging verklaarde, zijn de oor zaken van slapeloosheid in storin gen der leverfuncties te zooken. Deze leverziekte harerzijds echter is se cundair en heeft tot oorzaak een gebrek of een bovenmatig verbruik van vitamine C in het organisme. Een onderzoek, dat bij meer dan 1000 personen werd ingesteld, toon de aan, dat bijna alle onderzochte personen in den winter een te geringe hoeveelheid vitamine C in het organisme hadden, maar ook in den zomer zijn deze verhoudingen niet veel beter. Zonnebaden zou nadeelig voor de gezondheid. zijn Voor het eerst is het een Duitsch vliegtuig gelukt het snelheidsrecord voor landvliegtuigen naar het Der de Rijk te brengen. Dr. Ing. Wur- ster (rechts) slaagde er vorige week in voor een Controlecommis sie met een Messcr-Schmitt-machine een snelheid te bereiken van 611.004 K.M. per uur, 43 K.M. meer dan de Amerikaan Hughes, op wiens naam het record tot nu stond. De linkerfoto toon het vliegtuig tij dens de recordvlucht. De snelheid was zoo groot, dat de persfotograaf het toestel niet scherp op de plaat kon krijgen, hoewel hij, zooals on deraan op de foto aan de verveegde telegraafpalen is te zien, het vlieg tuig zelfs met zijn camera volgde. zen en zulks zonder dat men zich het ge not van tabak en alcohol geheel ontzegde. Wordt deze behandeling ook na de genezing nog voortgezet, dan bereikt men resultaten, die Dr. Schumacher zelf als onwaarschijn lijk betitelt, maar desondanks een feit zijn; hoofdarbeiders konden, nadat hun vitamine verbruik 3 a 4 maanden lang met 25% ver hoogd was, luin werk weer ten volle ver richten, ergenis en opwinding bleven zonder schadelijke gevolgen, de uitwerking van al cohol was veel geringer en zelfs de behoefte aan slaap werd kleiner. Er trad wat mon zou kunnen noemen een verjonging in. Japansch nationaal-socialisme De partij der sociale massa, de in vloedrijkste Japansche proletarische partij, is gisteren in een algemeene vergadering bijeen geweest, waar een resolutie werd aangenomen, welke de regeering uitnoodigt de sociale poli tiek des lands te oriëntccrcn in den zin van den tegenwoordigen oorlogs toestand, hetgeen gelijk staat met een verlaten van het democratische karakter der partij en het. aanvaar den van het nationaal socialisme. De leiders der partij staan gunstig tegen over het „nazisme", dat beantwoordt aan de nationalistische richting in Japan sedert de gebeurtenissen in Mandsjoerijc, welke rich ting op het ©ogenblik door het Chineesch- Japansche conflict nog versterkt wordt. Togelijktijdig kon worden bewezen, dat juist de slaapmiddelen een bijzonder groot verlies aan vitamine C. veroorzaken. Ook na een langdurig zonnebaden ontstaat er verlies aan vitamine C. Daardoor wordt klaarblijkelijk ook de dikwijls waargenomen schadelijke invloed van het zonnebaden op do zenuwen verklaard. Verjongingskuur. In ieder geval is het mogelijk geweest, hardnekkige gevallen van slapeloosheid door een dagelijksche gecombineerde behandeling met de hoofdzakelijk, in fruit on groenten, maar ook in druivensuiker voorkomende vi tamine C en een tweede geneesmiddel, dat uit graankiom-middelen bestaat, te gene De scholieren worden goed uit gerust voor hun emigratie... In de zitting van den gemeenteraad te Maagdenburg van 4 Nov. j.1. is de stichting van een Jodenschool aan de orde gekomen. De Magdcnburgischc Zeitung van 31 Oct. j. 1. deelde hieromtrent reeds het volgende mede: Overeenkomstig een besluit van den Rijksminister van Onderwijs, moet overal, waar een voldoend aantal Joodscbe kinde ren aanwezig is, oen school worden inge richt, die slechts voor deze kinderen is bestemd. Als gevolg van deze beslissing zal thans ook de stad Maagdenburg een Joden school mot twee klassen krijgen. Men denkt de inrichting aldus, dat van de tweede ge meenteschool in de Kleine Schulstrasse twee klassen zullen worden afgescheiden, terwijl voorts de Joodscbe kinderen een van de rest afgesloten speelplaats ter beschikking zullen krijgen. Ondanks de nauwe verbin ding mot de gemeenteschool zal men hier dus van een eigen Jodenschool kunnen spre ken. De leerlingen van deze Jodenschool aldus de Magdcburgische Ztg. zul len onderwijs ontvangen van drie onderwijzers; een van hen zal het onderricht in vreemde talen op zich nemen, opdat do Joodscbe scholieren de noodzakelijke uitrusting voor hun emigratie ontvangen. De onderwijzer, die dit onderricht geeft, zal niet door de stad, doch door de Joodsche gemeente worden betaald. „Zeer goed mogelijk", zegt Hoare Bij het voorstellen van de tweede lezing van het rcgccringsontwcrp, inzake voorzorgen tegen luchtaan vallen, zeide de Britsche minister van binnenlandsche zaken, Sir Sa- muel Hoare in het Lagerhuis, dat hij niet het standpunt innam dat er geen verdediging mogelijk was te gen aanvallen uit de lucht. Het ging er om het vliegtuig even weinig gevaarlijk voor de veiligheid van het rijk te maken als waarin men geslaagd was ten aanzien van de onderzeeboot. Daarvoor was een goed evenwichtig program van coördi natie noodig met een luchtmacht sterk ge noeg om het initiatief-te nemen hij den strijd in de lucht, luchtafweergeschut, ge steund door zoeklichten en andere middelen van opsporing cn een stelsel van voorzor gen tegen luchtaanvallen, dat een waarborg zou vormen tegen een paniek, en voor een voortzetting van noodzakelijke diensten. Er is hiermede reeds een begin gemaakt. De minister stak den draak met het denk beeld. dat er in de laatste twee jaar niets anders was gebeurd dan dat er strijd was gevoerd tusschen de plaatselijke autoriteiten en de schatkist over de verdeeling der kos ten. Reeds waren er, aldus Hoare, maatre gelen getroffen voor de voorziening van de burgerbevolking met gasmaskers op een wijze heter, naar hij geloofde, dan in eenig ander land van Europa. Naar aanleiding van een vrag in het La gerhuis heeft de onderminister van lucht vaart, Muirhead, verklaard, dat hij om re denen van openbaar belang geen nauwkeu rige modedeelingen kon. doen over het aan tal militaire vliegtuigen. Er zijn, zoo zeide hij, 123 escadrilles; 70 daarvan bestaan uit bombardementsvliegtuigen, 30 uit gevechts vliegtuigen: do rest is van verschillend type. De marine beschikt over 26 escadrilles, waarvan er 15 uit bombardementsvliegtui gen bestaan. Voor recordvlucht naar Kaapstad gestart Zondag heen en Zaterdag terag. Mevrouw Bctty Kirby Green en de vlieger- officier Clouston zijn Zondagavond om even voor tienen van het vliegveld Croydon opge stegen om tc trachten het record Engeland Kaapstad cn terug te verbeteren. Zij ho pen tegen Zaterdagavond de retourvlucht te hebben volbracht. De machine, welke zij voor hun poging gebruiken, is de Cornet, waar mede Scott cn wijlen Campbell Black drie jaar geleden de Melbourne-race hebben ge wonnen. Het tegenwoordige record voor de heenreis slaat ten name van Amy Johnson, die het in Mei van het vtrige jaar heeft gebracht, op 3 dagen 6 uur cn 26 minuten. Het record voor de terugreis is in handen van Brooks, die het traject in 4 dagen en 20 minuten iieeft gevlogen. Koffiedik Duitschland maakt er nog wat uit. Te Berlijn is men bezig met het bouwen van een fabriek, die koffiedik zal verwerken. Chemici hebben vastgesteld, dat koffiedik belangrijke hoeveelheden vetten, was, hars en zelfs cellulose bevat. Dagelijks zullen in de hotels, café's, kantines van fabrieken, enz. de daar verzamelde hoeveelheden kof fiedik worden opgehaald. Men raamt op oen dagelijksche hoeveelheid van negen ton kof fiedik. te zullen kunnen rekenen. De fabriek wordt gebouwd binnen het kader van liet vierjarenplan. Vergeetachtige professor Pakje schorpioenen in een taxi laten liggen. De Times meldt, dat de Parijsche politie zich op het oogenblik bezig houdt met de geheimzinnige verdwijning van een collec tie schorpioenen, die prof. Millot van de Sorbonne zorgvuldig verpakt in een taxi heeft laten liggen. De politie heeft het pu bliek gewaarschuwd, dat de diertjes gevaar lijk zijn, en verzocht ze zoó spoedig mogelijk aan den eigenaar terug te zendon. Vredesoproep van den Paus De Osservatore Romano publiceert een door kardinaal-staatssecretaris Pacelli na mens den Paus aan het Eucharistisch Con gres te Tripoli, gezonden telegram. Dit telegram bevat een beroep op den vre de. De Paus zendt zijn zegen en wenscht, dat een vreedzame broederlijke toenadering onder de bescherming der Heilige Hostie een nieuw voorteeken zij voor den door de geheelc beschaafde wereld zeer gewensch- «tcn vrede. De Pauselijke souverein geeft uitdrukking aan zijn wenschen, dat de goddelijke weldaden rijkelijk over het con gres zullen neerdalen. KINGSFORD SMITH NOG IN LEVEN? De broer van den bekenden aviateur sir Charles lvingsfo^d Smith, is uit San Fran- cisco vertrokken naar Svdnev in Australië, om deel te nemen aan een nieuwe expeditie, die uitgerust is om den bekenden vlieger, die twee jaar geleden tijdens een vlucht Lon denAustralië spoorloos is verdwenen, op te sporen. De lieer Smith is ervan overtuigd, dat zijn broer nog in leven is. Hij zal nu de leiding op zich nemen van de expeditie, die de Maleische oerwouden zal afzoeken. COMMUNISTISCHE AGITATIE IN NOORD-ITALIë. Vijf en veertig landbouwers voor de rechtbank. Vijf en veertig landbouwers' uit Genzano, een stadje op 20 K.M. van Rome, zullen binnenkort voor een speciaal gerechtshof verschijnen. Zij worden er van beschuldigd de communistische partij ojmieuw gevormd te hebben. De voornaamste 'beklaagde, Or- lando Bernardi, zou betrekkingen met de communistische centrale hebben aange knoopt. De eerste groep beklaagden zal he- den voorkomen. LEIDERS VAN DEN KOERDEN-OPSTAND GEVONNIST. In een proces tegen de leiders van den Koerden-opstand in Turkije zijn twaalf doodvonnissen uitgesproken. Zeven der ver oordeelden, w.o. Sjeik Riza, zijn reeds te rechtgesteld. Van de'vijf anderen is het von nis wegens hun hoogen leeftijd veranderd in levenslange tuchthuisstraf. RUSSISCH VLIEGTUIG GEEFT ZOEKEN NAAR LEWANEFSKI OP. Een Sovjetrussisch Sikorsky vliegtuig, dat heeft.deelgenomen aan de nasporingen naar den vermisten vlieger Lewanefski, stond Zondag te Fairbanks in Alaska gereed om naar Moskou terug tc kecren cn daarmede het zoeken op te geven. „Eens marcheerden bolsjewisme en fascisme tct heil der mensch- heid samen." Iedere keer weer, als vrienden uit het buitenland mij komen opzoeken, geldt hun eerste vraag na de algemeene infor matie naar het welzijn van de familie en liet overbrengen van vele groeten cn beste wenschen van verre vrienden het pro bleem „duce", schrijft een Italiaan uit Rome. Inderdaad heeft Italië op het oogenblik alle problemen samengevat in dit ocne: de duce. In tegenstelling met het systeem van Hitier, hetwelk berust op het feit, dat een dictator twee mceningen tegen elkaar uitspeelt of daarfusschcn bemiddelt, of wel tusschen partij en rijksweer nu eens ten gunste van de ecne en dan weer ten gunste van de andere zijde beslist niet echter zonder van tevoren met ecnige vertrouwden overleg te hebben gepleegd in tegenstelling met dit systeem, dat iets van het dictatoriale en iets van het ge heime kabinet in zich bergt, werkt Musso lini absoluut; individueel, dat wil zeggen: aan het begin en het einde van al het belangrijke staat de duce en hij bepaalt bovendien, wat belangrijkis... Zoo is het mogelijk, dat er binnen den allerkortsten tijd onverwachte beslissingen vallen. Het staat b.v. vast, dat de Italiaan- sche ambassadeur Cerutti weinige uren voor zijn terugkeer uit Parijs naar Italië nog niet in het minst wist, wat hem bo ven het hoofd hing. Het gevaar, dat aan dergelijke improvi saties verbonden is, is duidelijk. De sterfelijke onsterfelijkheid. Wanneer wij slechts een vijfentwintigtal jaren terugdenken, dan zal ons het te genwoordige onsterfelijke ongeloofwaardig schijnen. Vijfentwintig jaren geleden betee- kende onsterfelijk werkelijk onsterfelijk in den zin van het overleven van talrijke ge neraties. Op het oogenblik verwelken de onsterfelijke dingen binnen weinige jaren. Wij denken aan de verzekeringen, welke Mussolini indertijd gaf, toen hij het Itali- aansch—Russische verdrag onderteekend had. Volgens de woorden van den duce zou van „deze onvergankelijke historische gebeurtenis af" wij citeeren hem woor delijk dus een onsterfclijkheidswaarde van den eersten rang „een nieuw tijd perk der wereldgeschiedenis aanbreken." Twee groote revoluties: de fascistische en de bolsjewistische, zouden zich nu „tot het welzijn der menschheid" in vriendschap verder ontwikkelen... En op het oogenblik, weinige jaren na deze plechtige- en voor eeuwig geldende verzekeringen, staan deze „groote weldoeners der menschheid", Mussolini en Stalin fel tegen over elkaar. Ongeveer drie jaar geleden hield het Ita- liaansche leger de wacht aan den Brenner: Engeland en Frankrijk mochten zich op Mus solini verjatcn, het hakenkruis zou nimmer over de Alpen komen... Op het oogenblik ma noeuvreeren onder gemeenschappelijk com mando de schepen van lectorenbundcl en hakenkruis in de Middellandsche Zee... Een held van gisteren kan snel een gang ster van morgen zijn dat hij dit reeds op het oogenblik is, komt overigens ook veel voor... De onsterfelijkheid heeft korte heenen ge kregen en de verdragen, welke voor eeuwig gesloten zijn, ook. Verder bstaat slechts de koninklijke rust. van de Via Apia en al de op elkaar gehoopte stcenen van het Forum Romanum en van het Vatieaan. De mensch is niets, zijn werk is alles! Wat zullen eens onze kleinkinderen te be wonderen hebben aan gedaan werk op deze gezegende aarde! Grand Hotel Roma. Wij bedoelen niet het Grand Hotel, niet het Excelsior en denken evenmin aan het oude Select aan de Via Tritone, dat. ons in den tijd van den oorlog gastvrijheid verleen de. Wij denken aan het politieke hotel „Rome" Want de eeuwige stad der zeven heuvels is een hotel geworden, tenminste voor wat do buitenlandscho politiek betreft. Nimmer te voren kwamen en gingen er zooveel onver wachte gasten. Vroeger, nu ja: toen beteekende het bezoek van een buitcnlandschon minister een wer kelijke gebeurtenis; het werd gcruimen tijd van tevoren aangekondigd en den tekst van de toasten hadden wij reeds lang voor hij uitgesproken werd in handen. En thans: om 5 uur weet nog niemand iets. Om half zes landt er een vliegtuig. De ecne maal is het Göring, de andere maal Rvulolf I-Iess en het. laatst, kwam Von Ribben- trop. Onderhandelingen, die voor de wereld van het grootste belang zouden kunnen zijn, vinden zonder ecnige voorbereiding plaats. Zeker, wij hadden weinig liefde voor do oude geheime diplomatie. Maar zij had toch' het voordeel, goed voorbereid te zijn; zij wees tijdelijke oplossingen van de hand; zij werk te als een concert, zij liet ook in den zin van een kamerorkest... Maar op het oogen blik lieeft men duetten, quartetten, quintet- ten: al naar de ingeving van liet oogenblik* Wanklanken worden door lawaai overstemd Mogelijk nuttig voor weinig geoefende musi ci. Zeker een kwelling voor fijngevoeligen* De tijden van de oude garde zijn voorbij. Thans is Mussolini er: dc duce cn slechts de duce. Koning, kroonprins, schoonzoon Ciano, generaals ambassadeurs: alles franje. En na denkende menschen vragen zich af, wat er gebeuren zal als de duce er niet meer is< Niet een steentje valt dan uit het mozaieks het geheel dreigt in elkaar te vallen...! Dezer dagen legde de Duce in de nabijheid van Rome de eerste steen voor den bouw der studio's van de door de staat gecontr. Luoe-film- maatschappij. Hierboven een foto montage van de plechtigheid. De vertaling van het opschrift is: „De film is het sterkste wapen".

Schager Courant | 1937 | | pagina 7