De grillige mejuffrouw Publieke Opinie Mandsjoekwo en Franco bij Anti-Kominternbond Naiiking zou Britsche bemiddeling vragen Hit'er wenschf geen berich ten over het kerkcooflict Honderdduizend gulden voor een maag Nieuwe benaming van radiogolflengten Wilde hij zijn vrouw doen stikken? Artis moeilijk te redden liefdesdrama te Dordrecht Meer varkens in het hok Brandend schip op zee Verrassende enquêtes in Amerika" VELEN VERWACHTEN OORLOG MET JAPAN. Bij de Negen Mogendhedenconfe- rentic te Brussel, staat Amerika in het brandpunt der belangstelling, daar de houding van dit land ten op zichte van Japan bepaald wordt door liet laatste verslag van het „Instituut der publieke meening", dat de Amerikaansche regeering met ge tallen nauwkeurig op de hoogte houdt van de meening van den door snee-Amerikaan over actueele proble men. Tn een breede, met prachtige hoornen be plante laan te Washington woont de humeu- rigste dame van de Vereenigde Staten, „Me juffrouw Openbare Meening". Amerika heeft voor deze dame, die voortdurend bespot wordt, een aardige kleine villa ingericht Hier wordt voor de eerste maal in de geschie denis een nauwkeurig dagboek gehouden over alle slippertjes van deze jongedames Niemand kon tot nu toe beweren, de „open bare meening" werkelijk te kennen, zij fopte haar aanbidders, een phantoom, een drog beeld, totdat de Amerikaansche statistici haar in de netten van hun tabellen vingen. De groote werkkamer van het „Instituut der publieke meening" bestaat uit een door wit te houten zuilen gesteunde zaal, waar ber gen brieven en krantenknipsels opgestapeld liggen. lederen dag brengen drie postauto's nieuwe brieven, nieuwe verslagen en nieuwe krantenknipsels, waarin een gedex-lte der „openbare meening" voorkomt. Op ne 48 ta fels (iedere tafel stelt één staat van de Ver eenigde Staten voor), staan 48 manden, maar bovendien staan er ook nog tallooze karton nen doozen, met etiketten er op: „Petroleum". „Opperste Gerechtshof" „Oorlog", „Japan". „Filmsterren', „Dietqtuur". enz. Zij noemen het onderwerp van de verschillende kwesties. In verband met de conferentie te Brus sel, willen wij ons thans alleen bezig hou den met de kwestie „Japan' Toen minister Richley, die deze enqnétte leidde, de open bare meening over dit belangrijke probleem wilde weten, bezocht hij eerst de catalogus- kamer van het Instituut. Hier vindt men de namen van millioenen Amerikanen met op gave van hun beroep en hun jaarsalaris. Daar men zich in de Vereenigde Staten niet behoeft aan te melden, bestaan er geen in- wonerskaartkasten. zoodat men hier zijn toe vlucht tot handboeken, clublijsten en belas tingrubrieken moet nemen. Nu kregen bon derden Amerikanen vrnaglijsten toegestuurd die zij moesten invullen en terugsturen. In derdaad voldeden 90 aan het verzoek. Hoe ziet zulk een vragenlijst er uit? Iedere groep nienschen, die on geveer het zelfde salaris verdienen, krijgen een zelfde kicur kaart, want de beantwoording (er vragen komt. natuurlijk meestal overeen met de maatschappelijke positie, waarin men verkeert. Ten opzichte van Japan werden de vol gende vragen gesteld: 1. Moeten de Vereenigde Staten neutraal blijven? 2. Moeten de Vereenigde Staten In geval van nood hun belangen in Oost-Azic met alle mogelijke middelen verdedigen? 3. Bent U vóór een economische boycott van Japan? 4. Bent U van meening. dat de Japansche expansie ons land bedreigt? De oorlogskansen. Het voorloopig resultaat was in zooverre op het eerste gezicht al verrassend, dat een ongewoon hoog aantal stemmen vóór de 2e vraag was. dus van meening, dat een gewa pend ingrijpen van de Vereenigde Staten in Oost-AziC zeer goed mogelijk was. De ..open bare meening'* had tot nu toe slechts vijandig gestaan tegenover ierier ingrijpen van de staat in conflicten buiten Amerika. Dat had den de statistici tenminsto pas twee maan den geleden vernomen naar aanleiding van een enquête over het wél of niét inmengen in een oventueelen wereldoorlog. Indien er een wereldoorlog uitbrak waar 74 van de gevraagden van overtuigd waren! moest roen onder alle omstandigheden trachten neu traal te blijven. Intusschen sprak Roosevelt echter in Chi- rago: kranten en tijdschriften brachten vreo- selijke berichten en foto's over het bomnar- De Nitsji Nitsjl meldt, dat Mand- sjoekwo en de regeerinq te Burgos zich op 25 November zullen aanslui ten bij het antikominternpact. Op dien datum zal het een jaar geleden zijn, dat het pact tusschen Duitsch- land en Japan gesloten werd. Japan en Mandsjoekwo zouden op denze'f- den dag de regeering van Franco erkennen. Do woordvoerder van het Japansche mini sterie van buitenlandsche zaken heeft ver klaard. dat Japan „waarschijnlijk" generaal Franco zal erkennen, maar dat de datum van deze erkenning nog niet is vastgesteld. Daarentegen verklaarde hij, dat de berich ten in de hinden over een erkenning van Manrisioekwo door Italië of over een aanslui ting van Mandsjoekwo hii het anti-komin- ternnaet „eenvoudig nrnnties" zijn. Voorts verkhanrdp bij. dat de agitatie on der bet vo'k in Japan ton gunste van een oozpewng van h«t ™"pnmogpndheden ver drag niet pood-akoijik overeenkomt met de Jr':'*hlen van de ro«oenne. Waarnemers te Tok'o merken op. dat de beriehlrn over een aansluiting vnn Mand sioekwo hii hef antï-kominfernpnet afkom stig zijn uit Hsinking en waarschijnlijk ge ïnspireerd zijn door het Kwantoengleger. dement van Chinecsche steden en de talrijke in de „Nieuwe Wereld" wonende Chincezen ontwikkelden een levendige propaganda voor hun arme landgenooten. Aldus veran derde de openbare meening binnen een paar weken. Het Instituut in Washington heeft deze verandering van meening, zooals reeds menige verandering in de Vereenigde Staten met zijn 120 millioen inwoners, nauwkeurig gemeten en de getallen, die de afgevaardig den van Amerika in zijn dossier naar de Brusselsche conferentie meebracht, zouden op de houding van de. Vereenigde Staten wel eens grooten invloed kunnen uitoefenen. Toch is men ook hier van mecning. dat zoo veel mogelijk geprobeerd moet worden, het conflict op vreedzame wijze op te lossen. Roosevelt's positie. Behalve deze enquête ten opzichte vnn Japan heeft men nog een andere enquête van meer hinnenlnndsche beteekenis gehou den en wel over de positie van President Roosevelt. In het geheele land en ook over de geheele wereld was na zijn nederlaag in de kwestie van^het Opnerste Gerechtshof en tengevolge van de Ku-Klux-Klan-affaire de meening verspreid, dat zijn positie als president zeer verzwakt was. Maar het „Instituut van de openbare meening" orga niseerde onmiddellijk een enquête en kreeg tof resultaat, dat slechts drie h vier procent van het publick zich van hem afgewend had. Betere films. Maar niet alleen inzake politiek wil men de meening der Amerikanen leeren kennen. Gedurende het afgeloopen jaar heeft het Instituut 102 enquêtes gehouden, waaronder een groot aont.nl van algemeen-en aard. Wan neer dan ook in dn laatste drie jaar de Amerikaansche film op een hooger peil is komen te sfaan, dan is dit uitsluitend aan de verdienste van het Instituut te danken, dat de filmproducenten met glasheldere ge tallen toonde, dat het publiek zich meer voor een heter soort films interesseerde. F.en andere interessante pnquête liet zien. dat de mensehen tegenwoordig weer jonger trouwen, de mannen tusschen hun 28ste en 3.8ste levensjaar, de vrouwen tusschen 23 en 20 jaar. Ook bleek, dat de jongelieden niet het beroep van „vliegenier" of coureur kie zen, maar dat zij liever een veilige ambte naarsbetrekking hebben. Zoo zien we hoe buitengewoon belangrijk de werkzaamheden van dit „Instituut der Openbare Meening" zijn daar heel wat verkeerde meeningen opgehelderd worden Eonige leiders der regeering van Nanking die in nauw contact staan met Tsjang Kai Sjek, o.m. de ministers Ivocng en Soeng hebben, volgens het Japansche blad „Yo- miocri Sjimboen" om de goede diensten ver zocht van den Britschcn zaakgelastigde, ten einde zijn bemiddeling te verleencn in het conflict tusschen Japan en China. Het blad zegt, dit van betrouwbare zijde te hebben vernomen en gaat als volgt voort: deze leiders van Nanking voorzien, dat China een beslissenden nederlaag zal lijden en ten slotte niet slechts Nanking, maar ook I-Ian- kau, Tsjangsjau en Tsjocngking zal verlie zen. indien de vijandelijkheden tegen Japan voor onbepaaldcn tijd worden voortgezet. Zij zouden den Britschcn zaakgelastigde hebben medegedeeld, dat het voortduren der vijandelijkheden, waartoe Tsjang Kai Sjek besloten heeft, bedoeld is voor binnen- landsch gebruik. Zij zouden derhalve den Britschen zaakgelastigde hebben verzocht de Japansche vredesvoorwaarden te peiler!, welke, zoo verzekerden zij, door China gretig zullen worden aanvaard, indien zij redelijk zijn. Böchenstein, de Zwitsersche journalist, wiens verblijfsvergunning op 25 November afloopt en die van de autoriteiten geen ver lenging van deze verblijfsverg. krijgen kan liep als corr. van de Baslcr Nachrich- ten reeds lang het gevaar uit Duitscliland gewezen te worden. Zijn uitwijzing is ge- eischt door don minister van eeredienst, Kerll, in verband met de door hem gepubli ceerde artikelen over de kerkelijke politiek in Duitscliland. Intusschen heeft de Zwitsersche bondsre- geering don Zwitserschen gezant te Ber lijn gevraagd nieuwe stappen te doen hij de Duitsche autoriteiten om zoo mogelijk ten minste een verlenging met enkele maanden te verkrijgen van de verblijfsver gunning van Böchenstein. Teneinde de on derhandelingen niet te belemmeren werd op verzoek va den betrokkene overeengeko men. dat het bericht omtrent zij aanstaand eventueel vertrek niet zou worden gepubli ceerd. Dit consigne schijnt echter niet overal te zijn nagekomen. Uit I.onden wordt gemeld, dat Manchester Guardian over deze zaak schrijft: „Böchenstein was een buitengewoon op merkzaam en onpartijdig waarnemer van het kerkconflict in Duïtschland, waarover hij dagelijks met microscopische nauwkeu righeid verslag uilbracht. Zijn uitwijzing want de weigering van zijn verblijfsver gunning te verlengen, staat gelijk met de uitwijzing van Ravoux toont aan. dat de Duitsche autoriteiten ten zeerste wensehen te verbergen wat in verband met dit kerk conflict gebeurt. Al degenen, die voortgaan de buitenwereld over deze vervolging rn le lichten, kunnen er zeker van zijn zich de ongenade van de Duitsche autoriteiten op den hals te halen. Ook geheime zenders in Frankrijk In verband met de zaak der „Cagoulards" van wie, zooals wij Woensdag berichtten in tal van huizen in Parijs en provincieplaatsen geheime wapenopslagplaatsen zijn gevon den. meldt de Pctit Parisien: „Het schijnt dat men zich reeds bezig houdt met een ander aspect van den „op stand". Hef zou hier niets minder betreffen dan de oprichting op Fransch gebied van 'n vrij indrukwekkend aantal clandestiene zen ders. Ruim 200 dezer clandestiene zenders zouden reeds min of meer nauwkeurig opge- snoord zijn. Sommigen zouden opgesteld zijn nabij zekere groote vliegvelden, andere aan le grens, nog weer anderen bij de groote havens, ja zelfs in de nabijheid van kazer nes". ADJUDANT VAN HITLER NAAR AMERIKA. De adjudant van llitler, kapitein Fritz Wiedeiunnn. zeer intiem medewerker van den rijkskanselier vertrok cisteren naar de Vereenigde Staten. Ilot doel van zijn reis, is niet. bekend gemaakt. In Amerikaansche kringen echter gelooft men. dat Wiedemann zal trachten een onderhoud te hebben met president Roosevelt* De man, die alles verslond ge storven. Hadji Ali, de Egyptenaar, die alles kon sljkken horloges, brandende sigaretten, levende goudvisschen, zakdoeken, pertoleum enz. is dood. Te Wolverhampfon in Engeland is hij ge storven. Zijn dochter, de zwarf-harige blanke Al- mina Ali op het tooneel hekend als „De Prinses" is van plan het lichaam op de Oneen Mary mee te nomen naar Amerika. Nu ligt het gebalsemd te Wolverhampton. Het Roekefeller-instituul heeft n.1., naar wordt beweerd 10.000 voor de maag gebo den. „Prinses" Almina zeide gisteren: .Va der stierf aan bronchitis en hartzwakte. Hij was pas negen en veertig. Dokters stomverbaasd Tal van dokters zagen hem en lichtten hem door met Röntgenstralen. Hij was een phenomeen een man met twee magen. Hot geheim ervan kan ik niet verklaren hij ook niet. i Hij dronk dertig pinten water en één pint petroleum. Dan gooide hij he.t water er weer uit en terwijl het petroleumgas uit zijn mond ontsnapte, stak hij het aan, zoodat het met een felle vlam begon te branden. Hij ontdekte ziin groote gaven door een toeval. Toen hij zeven jaar was baadde hij in de Nijl. Per ongeluk slokte hij tegelijk met een groote hoeveelheid water eerf levende viseh op. Iedereen (lacht, dat-bij dood zou gaan. maar hij snpog visch en water weer uit. Vanaf zijn vijftiende jaar demonstreerde hij zijn kunst on het, tooneel. Hij kon lezen noch schrijven. Hij kende geen Engelseh. ïk was zijn tolk op het tooneel en daarbuiten." Hadji Ali stierf zonder een testament te ma ken. Toen bij het Rockefeller-Tnstituut werd ge ïnformeerd over het aanbod van 10.000 voor Hadji Aii's maag zeide de zaakwaarne mer: „We hebben dit aanbod niet gedaan, maar we zouden het lichaam graag zien." Vliegfuigensmotkel Naar Spanje of naar China. Naar gemeld wordt." is het Britsche vracht schip „Malancha" op 5 November met 20 militaire vliegtuigen aan boord uit Phila- delphia in zee gegaan naar Europa. De plaats van bestemming is echter onbe kend. I-Iet zou hier dezelfde vliegtuigen betreffen welke dezen zomer aan- boord van het Amerikaansche s.s. „Wichita' naar China gebracht zouden worden, maar krachtens het voor Amerikaansche regcc- ringsschepen geldende verbod op wapen- vervoer werden aangehouden. Men ver moedt nu, dat de toestellen ofwel voor de rcgccring van Valoncia bestemd zijn. of over de Middellandsche Zee naar China vervoerd gorden. TWEE JOURNALISTEN TE MOSKOU GEARRESTEERD. Het Poolsche telegrnaf-agentschap ver neemt uit Moskou, dat de hoofdredacteur van het „Journal de Moscou". Viktor Kin, en een tweede redacteur van dit blad, ge arresteerd zijn. Kin was vroeger correspondent voor het agentschap Tass in Rome en Parijs. MR. SIMPSON OPNIEUW GEHUWD. In de Brooklawn Country Club te Fair- field (Connecticut in Amerika) is het hu welijk gesloten tusschen den heer Ernest Simpson, de vroegere echtgenoot van de hertogin van Windsor, en mevrouw Mary Kirk Raffray. een vroegere schoolvriendin vnn de hertogin. De plechtigheid droeg een zuiver particulier karakter en was voor niemand toegankelijk. De tot dusverre geldende onderscheiding van radiogolflengten in zeer lange-, lange-, middelbare-, en zeer korte golven heeft, in de practijk niet voldaan en aanleiding ge geven tot verwarring. Zoo worden golf eng ten van 200—500 m. dikwijls ten onrechte korte golven genoemd en die van 10100 m. ultra-korte golven, hoewel deze» laatste benaming voor golflengten beneden 10 m. bestemd was. Naar aanleiding van besprekingen, eeni- gen tijd geleden gevoerd op de bijeenkomst ym liet „Comité Cousultatif International Eén jaar geëischt tegen Amster dammer. Gisteren behandelde de vierde ka mer der Arr. Rechtbank te Amster dam, gepresideerd door mr. Boon, de zaak tegen den tuindersknecht P. A. v. d. B., die er van wordt be schuldigd getracht te hebben zijn vrouw op den 5en Juli j.1. door gas- verstikking om het leven te brengen. De ouders van de vrouw vr oegden zich op den 5den Juli herhaaldelijk aan de wo ning van het echtpaar in de Haarlemmer Houttuinen, zonder gehoor te krijgen. Zij na men bij de woning een sterke gaslucht waar, en toen zij, in gezelschap van een buurman, 's avonds weer aanbelden, hoorden zij uit dc keuken den man roepen: „Doe open, help, ik kan niet". De buurman trapte daarop dé deur in en binnengekomen, vond het drietal de vrouw, met het hoofd op den arm, be wusteloos voor de keukentafel zitten en den man in versuften toestand bij het fornuis. In het vertrek hing een sterke gaslucht Beide kranen van een tweepits comfoor stonden open. Beide slachtoffers kwamen de vergifti gingsverschijnselen te boven, doch in het feit dat de vrouw er het ergst aan toe was en zij zeker wist dat de gaskranen gesloten waren toen zij de keuken binnenkwam, vond de politie aanleiding den man te arresteeren op vermoeden van poging tot moord. Boven dien zou het echtpaar in oncenigheid leven. Verdachte niet geheel toereke ningsvatbaar. Do man verklaarde, dat de verstikking je wijten was aan do zorgeloosheid van zijn vrouw. Ter zitting hield verdachte zijn onschuld vol. Als eerste getuige verscheen dr. S. P. Bakker, die een onderzoek naar verd.'s geest I vermogens had ingesteld en als zijn con» I clusie te kennen gaf, dat verd. voor zijn da* den niet ten volle aansprakelijk kan worden gesteld. De vrouw verklaarde, dien noodlottigen avond thuis te zijn gebleven, omdat haar man liever niet had, dat zij dien avond uit ging. Aanvankelijk was zij wel van plan i geweest naar het café van haar ouders te gaan, om daar te helpen. „Als je gaat, zal je zien wat er ge beurt" had verdachte haar toege voegd. Dit beangstigde haar echter niet, hij had haar wel meer bedreigd. De man zeide, dat hij pas bij kwam, toen de buurman de woning was binnengedron* gen. Deze buurman echter verklaarde, dat verd. recht opstond en niet bewusteloos was, waardoor hij een vermoeden kreeg, dat er misdrijf in het spel was. Ook een buur-1 meisje getuigt, dat zij door een tuimelraam I gezien had, hoe de vrouw met het hoofd voor I over on tafel lag, terwijl verdachte heen en l weer liep. Requisitoir^ ttequisiioir, wezen, dat i i heeft wils f De officier van Justitie achtte bewezen, verdachte zijn vrouw van 't leven 1 len berooven. Spr. is bang. dat, wanneer verd. uit de gevangenis thuis komt, herhaling van een misdrijf niet is uitgesloten. Daarom is het gewenscht, dat verd. na zijn straftijd in een psychopathengesticht wordt opgenomen. Wegens poging tot doodslag requl- reerde de officier een gevangenis straf van één jaar en ter beschikking stelling van de regcering om na be ëindiging van den straftijd van ha- rentwegen te worden verpleegd. De verdediger pleitte vrijspraak. Vonnis 2 December. des Radiocommunications" te Boekarest zullen voortaan door den P.T.T.-dienst de volgende namen worden gebruikt: Golflengten boven 10.000 m.: myriameter- golven: van 10.0001000 m.: 1000— 100 m.: 100— 10 m.: 10— 1 m.: 1— 0,1 m.: 0,1—0,01 m.: van van van van van kilometer-golven hectometer-golven decameter-golven meter-golven decimeter-golven een time ter-go 1 ven De lengten van centimeter-, zoowel als die der decimeter-golven kunnen in de practijk in centimeters worden uitgedrukt. Ondanks langdurige onderhan delingen nog geen definitief voorstel. Ned. Trust Mij. waar schuwt voor uitstel... De Ned. Trust-maatschappij deelt ons me de, dat zij met belangstelling ervan heeft kennis genomen, dat het bestuur van het Koninklijk Zoölogisch Genootschap Nafcura Artis Magistra niet twijfelt, dat met hulp van gemeente, provincie en rijk een oplos sing gevonden zal kunnen worden, waar mede het voortbestaan van Artis verzekerd zal zijn. Ook de Ned. Trust-maatschappij heeft in haar circulaire van 17 dezer niet verzuimd den goeden wil van deze overheidsinstanties te erkennen, maar zij meent, dat in het licht van de lijdensgeschiedenis van de desbe treffende onderhandelingen er reden is tot ernstige bezorgdheid of deze belangstelling en goede wil nog wel te rechter tijd tot een resultaat zul len leiden Tn vijf jaar tijds heeft de trust-maatschap pij het niet laten ontbreken aan construc tieve medewerking om nietinachtneming van de rechten van obligatiehouders tot een oplossing te geraken. Sinds 10 December 1935 bijgestaan door de commissie van advies, is bij herhaling gepoogd de onderhandelin gen te bespopdigen en het resultaat van dit alles is. «lat thans zes weken voor den fa- lalen datum nog steeds geen plan. Iaat staan een definitief voorstel is tot stand gekomen. Men behoort er zich dan ook in geheel Nederland van bewust tn zijn. dat na 1 Ja nuari a.s., als dan de geheele leening op- eischbaar zou zijn geworden, de toestand zeer veel gecompliceerder zal zijn, zoodat de Nederlandsebe trust-maafschappij het zich tot een plicht rekent niet alleen ten aanzien van de reehfen van obligatiehouders, die zij in de eerste plaats heeft te beschermen, maar ook ten aanzien van de beteekenis vnnr stad en land van een instelling als „Artis". met den mepsten nadruk een ernstig woord van waarschuwing te doen hooren. Wil men Artis redden, dan is er pcriculum in mora (gevaar in uitstel). Agenten, die gezien hadden, dat de man do woning binnendrong, gingen eveneens naar binnen en zij vonden beiden in een hevige worste- lig op den grond liggen. De indrin ger werd spoedig overmeesterd en naar het politiebureau overgebracht. Mejuffrouw F. had geen verwondin gen opgeloopen. R. heeft een bekentenis afgelegd en !fl naar het parket van den officier van Justi< tie overgebracht. Het mes werd in beslag genomen. Agenten voorkomen en moord In den nacht van Woensdag op Donderdag is de 2?-jnrige magazijn knecht B. R. uit Dordrecht de wo ning van mejuffrouw F. aan de Lindestraat binnengedrongen, met de bedoeling haar van het leven te berooven. B. R. was bij mejuffrouw F. in huis ge weest, doch veertien dagen geleden heeft zij hem na een oneeniglieid de deur gp- wezen. Daar zijn liefde voor mejuffrouw F. niet beantwoord werd, zon hij reeds eenigen tijd op wraak. Met een broodmes gewapend, is hij dc woning aan dc Lindestraat binnen gedrongen, na twee ruiten en een deur te hebben vernield. Aantal biggenmerken voor 1936 verhoogd. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, heeft de minister van economische zaken besloten, het aantal toe te kennen biggenmerken voor 1938 te bepalen op 2.295.000, het geen een verhooging inhoudt van ruim 139.000 merken tegenover het vorig jaar. Door den berekenings factor voor het geheele land op 12 vast te stellen zal in 1938 in ver houding tot het aantal toe te ken nen biggenmerken, een grooter aan tal fokzeugen kunnen worden aan gehouden dan in 1937. De toekenning zal in hoofdzaak op de» zelfde gronden geschieden als in 1937, met dit verschil, dat in plaats van 2000 merken het volgend jaar S000 merken beschikbaar zullen zijn' ter verdeeling onder kleine zelf standige landbouwers en landarbeiders, die geen biggen mogen fokken en voor wie de aankoop van biggen voor de mesterij uit financieel oogpunt groot bezwaar oplevert. De overige voorwaarden, waaraan deze kleine varkenshouders zullen moeten voh doen om voor deze toekenning van tert hoogste twee merken in aanmerking tö komen zijn onveranderd gebleven. Ten slotte zijn de gewichtsgrenzen waar» binnen de biggen van metalen oormerk en taloueormerk beide voorzien moeten zijn, gebracht op 15 en 30 Kg. waardoor de ge legenheid om niet gemerkte biggen te ver» handelen, eenigszins is verruimd. In de haven van IJmuiden wer« den de vlammen aan boord van de „Jacqueline Clasine IJm. ÏO" geblnscht. Aan boord van de in den vorigen nacht te IJmuiden binnengekomen stoomtreiler „Jacqueline Clasine IJm. 10", is terwijl de treiler zich op de visscherij bevond, brand in het magazijn ontstaan. Aangezien de bemanning er niet in slaag de bet vuur volkomen te bedwingen, werd het voorschip zoo goed mogelijk luchtdicht afgesloten, waarna de treiler onmiddellijk naar IJmuiden stoomde, waar men reeds maatregelen had genomen om direct het blusschen ter hand te kunnen nemen. Door eenige gaten, die men in den scheepswand had gebrand, werd water in het magazijn gespoten. Eerst nadat men hiermede twee uur bezig was eewppst. durfde men de luiken te ope nen. De schade bleek vrij aanzienlijk te ziin* Den jnisten omvang daarvan kon echter nog niet worden vastgesteld. TTet logies was eveneens door hot vuur aangetast, tengevolge waarvan ook de be manning schade door verlies van kleeding» stukken heeft geleden.

Schager Courant | 1937 | | pagina 10