Chautemps gaat met Blum samen Halifax bezocht gisteren Hitier Nanking wordt misschien prijsgegeven Streven naar beëindiging landbouwcrisismaatregelen DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Tandh. Inrichting De gevonden wapendepots kunnen ernstige gevolgen hebben mooiste Geschenk voor Sini Nicoiaas ARPAD MOLDOVAN ZATERDAG 20 NOVEMBER 1937. 81e Jaargang. No. 10121. Uitgave der N.V. v.S. Trapman Co. Schogea. Geen volkspartijen in de oppositie DE KAMER SCHENKT DEN PREMIER HAAR VERTROU WEN. De Fransche Kamer heeft gisteren met 39 stemmen tegen 160 stemmen een motie van vertrouwen in de re geering aangenomen, nadat Minister president Chautemps in een groote rede zijn beleid had verdedigd. Chautemps begon met te verklaren, dat het belangrijkste op het oogen- blik is de vraag, of de Kamer de regeering zal handhaven. In vijf maanden heeft de regeering een aan zienlijke hoeveelheid werk verricht. De hoofdzaak was daarbij het econo mische herstel. De regeering is ge heel solidair met de regeering-Blum. Ik zal mij niet laten losmaken, aldus de premier, van het kabinetBlum, waaraan ik heb medegewerkt. Ieder een heeft de noodzakelijkheid van een rustpoos begrepen; de continuï teit der beide regeeringen is duide lijk. Om zijn plicht te doen, moet men impo pulariteit riskeeren. Velen noodigen de re geering uit, zich tegen uiterst links te Jeeren, doch een regeering als deze, een wettige regeering, die zich om de open bare belangen bekommert, schijnt mij de eenig mogelijke. Ik zou niet zonder bezorgheid. een poiltick toegepast zien, die twee groote proletarische partijen weer in de oppositie zou brengen, het geen een nieuwe sociale agitatie teweeg zou kunnen brengen. Deze woorden werden door de linkerzijde met applaus ontvangen. Men moet niet gelooven, dat het tot stand brengen van een begrootingsevenwicht anti democratisch is, dat het tekort een kenmerk van links, een. evenwicht het kenmerk van rechts is. Integendeel, dank zij de verbete ring van den financieelen toestand zal de receering het parlement kunnen vragen, den hervormingsarbeid voort te zetten in orde en vrede. De veiligheid naar buiten is de dagelijk- sche zorg der regeering. Het Fransche volk wil eenstemmig, dat er vrede heersoht en dat het land trouw blijft aan het gegeven woord. Op zekere oogenblikken moeten manne lijke volken op zichzelf vertrouwen. Het is voor alle Franschen een geruststelling te kunnen waarnemen, dat de democratische regeeringen rondom haar defensieprogram ma's de arbeidende massa verzamelen. Het gastvrije Frankrijk verleent dikwerf asyl aan meiuschcn, die zijn edelmoedigheid onwaardig zijn (applaus op alle banken). Al moet ik de grootste discretie in acht ne men omtrent de hangende aangelegenheden en al glimlacht de Fransche esprit, wan neer het gaat over een zekere aangelegen heid, die overigens geenerlei verband houdt met die waarop ik een toespeling maak. Toch moet ik zeggen, dat de laat ste zaak wegens den omvang van de aangewende middelen en van de daarvoor bestede bedragen alsook we gens de herkomst van de in beslag genomen wapenen nog pijnlijke ver rassingen kan bereiden, wellicht van een ontzettenden ernst (beweging op alle banken). Frankrijk kan niet als een bele gerd land bedreigd worden door spionnage en misdadige aanslagen, bedreven met ©en vermetelheid, die de meest energieke maatregelen vereischt (luid applaus). Wij zullen nog in de gelegenheid zijn, de te treffen maatregelen meer in bijzonderhe den te bcstudeeren. Men kan rekenen op onze vastberadenheid, om dergelijke mis dadigers, vanwaar zij ook komen, te grij pen. Gij kunt rekenen op onze waakzaam heid (luid applaus op alle blanken). Chautemps vervolgde: Wij voelen een die pe emotie bij het vernemen der verschrik kingen van den burgeroorlog in Spanje. Maar wij hebben de overtuiging den vrede te dienen en wij hebben zooveel mogelijk het menschelijk lijden verlicht Wij zullen dit blijven doen. Wij hebben tevens den vasten wil, de Fransche souvereinitcit en de openbare orde in onze bezittingen in Noord-Afrika te ver dedigen. Wij willen één enkel bloc, dat van alle CHAUTEMPS. vredelievende naties. Wij willen overal de verzoening verdedigen, besprekingen aan- knoopen op alle gebieden en met den vrede de groote beginselen van de internationale moraal verdedigen, die Roosevclt onlangs heeft verkondigd. Tenslotte vroeg Chautemps vertrouwen in regeering. Nadat de zitting gedurende vijftig minuten was onderbroken, ging men over tot stem ming over de motie van vertrouwen Deze werd, zooals hierboven reeds gezegd met groote meerderheid aangenomen. „Lord Flegma" Lord Halifax is gistermorgen te Berchtesgaden aangekomen. Het sa lonrijtuig, waarmede de lord presi dent of the council en de rijksmi nister van buitenlandsche zaken, von Neurath, de reis naar Berchtes gaden ondernamen, werd niet over München geleid, maar rechtstreeks van Landshut naar Hitler's verblijf plaats gereden. Bij aankomst van Halifax aan het buitenverblijf van Hitier, trad de Führer zijn gast op de trap van zijn buis tegemoet en verwelkomde hem hartelijk. Hij liet Halifax eerst de inrichting van zijn huis zien en trok zich daarop met hem en minis ter von Neurath in zijn werkkamer terug, waarna onmiddellijk de be sprekingen begonnen. Tusscben 12 ■en 1 uur werd gezamenlijk de lunch gebruikt. De Duitsche corr. van de N. R. Ct. meldt nog, dat de besprekingen ongeveer 3Vk uur hebben geduurd, waarbij mien echter in aan merking moet nemen, dat alles moest worden vertaald (hetgeen zoowel door mi nister von Neurath als door den tolk dr. Schmidt geschiedde) wat een sterk ver tragende factor is. Per auto reden de heeren daarna naar München terug, waar in gezelschap van prominente partijmannen de voornaamste bezienswaardigheden, in het bijzonder de nieuwe partijgebouwen, werden bezichtigd. Vandaag en morgen hebben te Berlijn nog eonige ontvangsten plaats, in het bijzonder bij minister-president Göring op Karin-Hal. Naar verluidt zullen nog eenige ministers, zooals von Blomberg en dr. Göbbels aan Lord Halifax worden voorgesteld. Over het resultaat van de besprekingen van gisteren hoort men alleen ondershands, dat het gesprek een uitwisseling van weder zijdsche meeningen over de Europeesche si tuatie gold en dus van een eigenlijk resul taat niet kan worden gesproken, omdat het ook niet was beoogd. Engeland, zoo hoort men, is nu in alle gevallen volkomen geïnfor meerd over de koloniale verlangens van Duitschland, en in het bijzonder over het feit, dat Duitschland zijn eischen niet als een ruilobject wil gebruiken of door anderen wil laten gebruiken. Eenig voorstel is van geen van beide zij don te berde gebracht. De officieclc instan ties en ook de Engelsche ambassade laten zich in het geheel niet uit. Lord Flegma. Eri Dancv geeft in de Neue Zuricher Zei tung een aardige karakteristiek van Lord Halifax, Edward Frederick Lindlcy Wood, burg graaf Halifax, aldus de schrijver, had even goed „Lord Flegma" genoemd kunnen wor den, want zelfs onder Engelschen is hij een typische Engelschman en daarboven stamt hij evenals wijlen Lord Snówden uit Yorks- hire. Hij is degene, die in het Engelsche ka binet 't Britsche flegma bij uitnemendheid vertegenwoordigt. Zelfs op den diepsten bo dem van zijn gemoed verbergt hij geen haat en zijn kalmte is spreekwoordelijk bekend. Wanneer men hem op de Noordpool zou tegenkomen, dan zou men hem toch onmid dellijk voor een Engelschman houden. Er is omtrent hem een amusant verhaal in om loop uit den tijd, toen hij nog Lord Irwin heette en onderkoning van Indië was. Toen hij acht jaar geleden op Kerstmis per trein naar Nieuw-Delhi reisde, werd een aanslag op den trein gepleegd. I-Iet scbeen de kerst- wensch van een Indischen nationalist ge weest te zijn, dat juist deze trein in de lucht zou vliegen; daarom had hij een bom op de rails gelegd. De ontploffing slingerde den trein uit de rails, waar hij wonder bo ven wonder overeind bleef staan. Toen het personeel zich naar het salon rijtuig van den onderkoning spoedde vond men Lord Irwin in alle gemoedsrust aan tafel zonder dat hij zich bij den maaltijd ook maar in het geringste had laten sto ren. Verscheidene Indiërs waren daarover zoo verbaasd dat weldra te Bombay het gerucht de ronde deed, dat de onderkoning zelf den aanslag had beraamd. Chineesche „Hindenburglinie" ineengestort JAPANNERS BEREIDEN NIEUWE LANDINGSPOGINGEN VOOR. Hoewel de Chineezen aanvankelijk beweerden, dat zij Nanking tot den laatsten droppel bloed zonden verde digen, schijnen zij nu meer heil te zien in een strategischen terugtocht, wanneer het oogenblik daarvoor gun stig is. Tsjangsjoe, een belangrijke stelling is door de Japanners veroverd na van drie zijden tegelijkertijd te zijn aangevallen. De Japanners melden, dat de linkervleugel van de Chineesche frontlijn over een afstand van 20 K.M. tusschen de Jangtse en Tsjang sjoe, geheel vernietigd is. Deze stellingen vormden een belangrijk deel van de Chinee sche „Hindenburg"-linic. De Japanners bereiden thans een flank beweging tegen Soetsjau voor. Zij rukken thans in westelijke richting op langs den spoorweg ShanghaiNanking en bevinden zich op nog geen vijf mijl van Soe- Tsjau, waar het Chineesche tegenoffensief eveneens mislukt schijnt te zijn na een aan vankelijk succes. Overigens is er gisteren weinig actie ge- Graanheffingen te hoog Felle critiek op beleid inzake de tarweteelt. Lagere boterprijs gewenscht. Waarom 2 millioen minder tuin- bouwsteun? Ontleend is aan het verslag over de be grooting 1938 van het Landbouwcrisisfonds: Vele leden konden zich geheel vereenigen met de mededeeling in de Troonrede, dat, met handhaving van den voor den landbouw nog noodzakelijken prijssteun, de landbouw crisismaatregelen zooveel mogelijk beëindigd zullen worden. Volgens sommige andere leden gaat de aangehaalde uitspraak in de Troonrede niet ver genoeg in de richting van opheffing van alle crisismaatregelen. Vele leden waren van oordeel, dat de hui dige prijzen nog niet voldoende zijn om een redelijk bestaan voor hen, die in land- en tuinbouw hun arbeid vinden, mogelijk te maken. Sommige leden waren van oordeel, dat, indien de Landbouwcrisismaatregelen nog voor een belangrijk deel moeten worden ge handhaafd, de verdeeling van den drnk der heffingen in elk geval moeten worden ge wijzigd. In het bijzonder de heffingen op de granen, waarvan de opbrengst voor een niet onaanzienlijk gedeelte voor het steunen van andere producten gebruikt wordt, achtten zij te hoog. Van verschillende zijden werd opnieuw de aandacht van de regeering gevraagd voor het vraagstuk van de vaste lasten in land en tuinbouw. Hooger Invoerrechten in plaats van crisismaatregelen? De vraag, of de tegenwoordige crisismaat regelen voor een belangrijk deel zouden kun weest. De staag neerplenzende regen ver hinderde de vliegtuigen op te stijgen, ter wijl ook de krijgsverrichtingen te land wer den belemmerd. De buitenlandsche diplomaten te Nan king zullen zich, naar verluidt, in den loop van a.s.. Zaterdag, Zondag en Maandag aan boord begeven. Naar schatting is reeds de helft van de uit 223 personen bestaande buitenlandsche kolonie naar Hangkau vertrokken. De echtgenoote van maarschalk Tsjang- Kai-Sjek is lijdende aan griep, doch haar toestand is niet ernstig. Ambtenaren in Frankrijk nog niet tevreden Linksche delegatie houdt zich aan de eischen. Op zoek naar een nieuwe oplossing. Tijdens een onderhoud, dat hij gistermid dag heeft gehad met de linksche delegatie inzake de eischen van het personeel in over heidsdienst heeft minister-president Chau temps zijn houding van Donderdag gehand haafd en uiteengezet, dat hij niettegenstaan de zijn verlangen om te voldoen aan de ge wettigde verlangens, verplicht was binnen de mogelijkheden van de begrooting te blij ven. Toch zijn Chautemps en Bonnet ge neigd tot een nieuwe concessie met als uit gangspunt de verhooging van 15 October in plaats van die van 15 November. De vertegenwoordigers van de vereenigde bonden' van personeel in overheidsdienst hebben van deze houding kennis genomen en verklaard, dat zij opdracht hadden zich te houden aan de eischen. De delegatie is vervolgens tot Dinsdag uiteen gegaan. Ver moedelijk zal voor dezen datum een nieu we oplossing worden gezocht. MAN AANGEVALLEN DOOR ADELAARS. Hij had hun jong gedood. Een boer, die een jongen adelaar in de na bijheid van Novara in Italië had neergescho ten, is bijna het slachtoffer geworden van twee volwassen adelaars. Toen hij het gedoo- de jong wilde oprapen, schoten de adelaars naar beneden en vielen den boer verwoed aan. Met hun snavels verwondden zij den man zoo hevig, dat hij door bloedverlies het bewustzijn verloor. Daarop vlogen de ade laars met het gedoode jong weg. Vaderlandslievende kleermakers Gratis uniformen voor een ba taljon. Een coöperatieve Poolsche vereeniging van kleermakers heeft besloten een bataljon van het Poolsche leger gratis van een volledige uitrusting te voorzien. De overdracht der uniformen zal geschie den tijdens het a.s. congres van kleermakers uit alie deelen van Silezië. nen en moeten worden vervangen door een systeem, dat in hoofdzaak berust op het hef fen van hooge invoerrechten, maakte ook dit jaar een onderwerp van bespreking uit. Verscheidene leden voelden iets voor een matige bescherming aan de grens, anderen vreesden, dat zulks voor die bedrijfstakken, welke op export aangewezen, nadeelig zou zijn. In het algemeen zou men gaarne wil len worden ingelicht over de mededeeling in de troonrede, dat het overnemen, voort zetten of opbouwen van nuttige regelingen door de bedrijfsgenooten zelf van regeerings- wege zal worden bevorderd. Verscheidene leden zagpn in de bedoelde woorden de erkenning, dat een blijvende ordening in den landbouw noodzakelijk is. Steunregeling kleine boeren Verscheidene leden waren van oordeel, dat de steunregeling van de kleine boeren nog onvoldoende is. Vele leden verzochten den minister in het hijzonder ook de belangen van de landarbei ders in het oog te houden. Nog steeds is hun toestand slecht. Verscheidene leden meenden, dat het op den weg van de Overheid ligt, de ont wikkeling der landbouwcoöperaties aan te moedigen. Verscheidene leden waren getroffen door de wel zeer hooge uitgaven, welke de uit voering der landbouwcrisis maatregelen met zich brengt. Aardapuelen. Verscheidene leden betoogden, dat de re geling voor den verbouw van aardanpelen tot dusverre nog niet tot een loonende pro ductie heeft kunnen leiden. Granen. Verscheidene leden oefenden ern stige critiek op het regccringsbeleid met betrekking tot de tarweteelt. Na dat eerst huns inziens zonder goe den grond de tarweprijs van f 10. tot f9.was verlaagd, is later de prijs van f 10.hersteld, welke prijs echter geenszins tegemoet komt aan de hoogere bedrijfsonkosten, welke een gevolg zijn van de devaluatie van den gulden. Zij drongen er bij de regeering op Dit nummer bevat 16 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTt Verwachting: Krachtige tot ma tige, later afnemende Zuid westelijke tot westelijke wind. gedeeltelijk bewolkt waarschijnlijk enkele regen buien, weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Buiig weer Jets kouder. Barometerstand hedenmorgen 8 onr - 758 Artistieke foto's vergrootingen en kaarten: als Bestellingen gelieve spoedig op te geven. Opnamen dagelijks, ook s Zondags tot 8 uur, FOTOGRAFISCH KUNSTATELIER -NIEUWE NIEDORP— Café ROOBOL Markt - SCHAGEN. Spreeknnr van den tandarts: eiken Donderdag van 9'|2« 1 uur Bekende lage tarieven. Inlichtingen kosteloos. REPARATIES IN ÉÉN DAG GEREED SPANJE Strijd om Ziekenhuis te Madrid De opstandelingen, die te Madrid de ruïnes van de ziekenhuiskliniek verdedigen, heb ben aan de noordwestzijde van het gebouw een mijn tot ontploffing gebracht, die schade aanrichtte in de voorste linies der regeerings- troepen. Van weerszijden ontwikkelde zich een hevig geweervuur, terwijl de artillerie der regeeringstroepen de lagere verdiepingen van het gebouw en de achterwaartsche linies der rechtschen bestookte. Tegen het einde van den nacht duurde het geweervuur nog voort. Aan de centrale fronten is het overigens rustig geweest. aan, den tarweprijs te verhoogen en dit zoo spoedig mogelijk bekend te maken, opdat men er van verzekerd kan zijn, dat voor den oogst 1938 ten minste 160.000 hectare met tarwe zal worden bezaaid. Varkens. Over de vraag, of de beperking van de varkensteelt in stand gehouden moet wor den, liepen de meeningen uiteen. Vele leden waren van oordeel, dat nog niet tot een al- geheelc vrijheid kan worden teruggekeerd. Verscheidene leden waren van oordeel, dat de Begeering haar bemoeiingen met den ex port van bacon zeker niet mag staken. Rundvee. Vele leden waren van oordeel, dat er aan leiding bestaat de kalvcrbeperking te doen vervallen, anderen waarschuwden tegen al- geheele opheffing van de kalvcrbeperking. Melk en zuivel. Verscheidene leden spraken opnieuw hun afkeuring uit over de bevoorrechting, wel ke huns inziens de margarine hier te lande geniet boven de boter, zulks in tegenstel ling met het buitenland. Sommige leden meenden, dat do prijs van de boter voor den binnenlandschen consu ment aanzienlijk verlaagd zou dienen tc worden. Daardoor zou het verbruik toene men, waardoor weer de verliesgevende uit voer zou kunnen worden ingekrompen. Bezwaar tegen verhoogde teelt- heffing op vroege aardappelen. Sommige leden achtten het niet te ver antwoorden, dat de raming van den steun aan den tuinbouw met f2 millioen is ver minderd. Ernstig bezwaar maakte verscheidene le den tegen de verhooging van de teelthef fing op vroege aardappelen van f30 tot f50. per hectare. Pluimveehouders door crisispo- litiek benadeeld. Enkele leden waren van oordeel, dat de pluimveehouderij door de crisispolitiek der regeering ernstig is benadeeld.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1