Fantastische prestatie van Gapt. Eyston Het eerste contact met minister Goseling Vliegveld te Bergen een landsbelang IJsselmeervisschers in nood Noenmaal ter eere van uitgewezen journalist Vrouw tweemaal overreden Hoogteount der Vondelfeesten Canera verliest Postvluchten op Indië Op de fiets naar Australië Alkmaarsche Kaasmarkt Zaterdag 20 November 1937 Derde blad Het absolute snelheidsrecord van Campbell gebroken Voor het eerst over de 500 K.M. grens. Eindelijk is cap. 6. E. Eyston, de befaamde Engelsche coureur, er met zijn speciaal-gebouwde race-wagen „Thunderbolt" in geslaagd, het abso lute snelheidsrecord op zijn naam te brengen. Op de Bonneville Salt Beds in Amerika heeft cap. Eyston gisteren over den kilometer met vliegenden itart met een gemiddelde snelheid van 502.436 K.M. gereden, terwijl hij den mijl met een gemiddelde uur snelheid van 501.181 K.M. aflegde. Het oude absolute snelheidsrecord stond op naam van zijn landgenoot Sir Malcolm Campbell met een snel heid van 484,621 K.M., gevestigd op 3 September 1935 te Daytona. Niet alleen heeft Cap. Eyston het meest begeerde record in de automobjelwereld op zijn naam gebracht, hij verbeterde tevens 2 wereldrecords, die over den kilometer en den mijl met vliegenden start, terwijl hij, als vierde en misschien wel voornaamste feit de 500 K.M. grens passeerde, zoodat hij dus de eerste coureur is, wien een dergelijke prestatie is gelukt. Op de ritten in zuidelijke richting behaalde de Engelschman bij den kilometer een gemiddelde uursnelheid van 513.557 K.M. en bij den mijl 511,336 K.M. Zooals men weet heeft Capt. Eyston op hetzelfde traject op 28 October j.1. een poging gedaan het absolute snelheidsrecord in zijn bezit te krijgen, doch op den terug rit geraakte de „Thunderbolt" onklaar, waardoor deze poging mislukte. Ook de tweede poging van den Engel- schen coureur, op November j.1., toen hij een snelheid bereikte op den heenrit van 499.522 K.M.. had geen succes doordat de „Thunderbolt" in het ongereede geraakte. Men nam toen aan dat de steeds slechter wordende weersomstandigheden verdere re cordpogingen wel zouden verhinderen. Gedurende de laatste dagen evenwel was het weer veel beter geworden. Onafgebro ken en met koortsachtige haast werd er aan de motoren van de „Thunderbolt". gewerkt en gisteren was het weer dermate gun stig, dat Eyston besloot nog eeils een po ging te wagen. Wel woei er 'n lichte wind uit het noorden, zoodat de snelheden op de heenritten in noordelijke richting niet zoo groot waren als de terugritten in zuide lijke richting, toen Eyston den wind mee had. Het waren dan ook do terugritten, welke hem de records bezorgden en tijdens welke hij de 500 K.M.-grens overschreed. De door electrische apparaten gecontro- leerdien tijden geven aan, dat cap. Eyston op den heenrit in noordelijke richting over den kilometer met vliegenden start een gemiddelde uursnelheid bereikte van 491.798 K.M. per uur en over den terugrit in zuidelijke richting een gemiddelde uur snelheid van 513.557 K.M.,, zoodat hij het wereldrecord over dezen afstand op een ge middelde uursnelheid bracht van 502.436 K.M. Het oude record stond op naam van zijn landgenoot sir Malcolm Campbell met een gemiddelde uursnelheid van 444.444 K.M., gevestigd op 7 Maart 1935 te Daytona met zijn „Campbell Special". Over den mijl met. vliegenden start reed Cap. Eyston op den heenrit met een gemid delde uursnelheid van 491.396 K.M., op den terugrit noleerde hij 'ngemiddelde uursnel heid van 511.336 K.M. Het wereldrecord over den mijl vestigde Eyston dus met een ge middelde uursnelheid van 501.181 K.M. Ter wijl het oude record op naam stond van Sir Campbell met een gemiddelde uursnelheid van 484.621 K.M., gevestigd te Daytona op 3 September 1935, eveneens met de „Campbell Special". Tweede Kamer „Willekeur en rechteloosheid ten aanzien van vreemdelingen." Gisteren kwam voor het eerst onzö nieuwe R.K. Minister Mr. Goseling te staan voor liet vragen vuur van zijn gewezen collega's. Niet dat Zijn Excellentie ook van antwoord moest dienen. Dat duurt nog wel enkele dagen, want het sprekerslijstje is zeer welgevuld. De leden BakkerNort (V.D.) en Donker (S.D.) hadden zeer veel klachten over de willekeur en rechteloosheid, waaraan h.i. in ons land vele vreemdelingen, die niet tot de „toegelaten" buitenlanders behooren, zijn blootgesteld. Natuurlijk werd in deze gewezen op de vele politieke vluch telingen, welke in Nederland bescherming en onderdak hopen te vinden. De vreemdelin genwet laat dezulken in vele gevallen on beschermd en dat achtte Mr. Donker zeker in strijd met de bedoeling dier wet. De beide genoemde afgevaardigden had den een goede remedie: een gloednieuwe wet! En deswege werd Z.Exc. dit begeeren plechtiglijk op een presenteerblaadje aange boden. Over die immigratie-kwestie sprak heden ook nog de heer Rost van Tonningen (N.S. B.), doch op geheel andere, en minder be zorgde wijze dan de twee vorige afgevaar digden, zoodat hij den minister uitnoodigde te overwegen, dat Nederland toch niet „de vergaarbak van het internationale uitschot" mag worden, welk vriendelijk woord heftige kreten van protest in de zaal deed opgaan. Trouwens, de heer Rost was zeer kenne lijk niet op het sprekersgestoelte gekomen om vriendelijke of maar beleefde woorden te zeggen, want het hegin van zijn rede was al een aankondiging geweest, dat de N.S.B. dezen minister, „als vertegenwoordiger van het politieke Katholicisme", alle vertrouwen moot ontzeggen, niet het minst ook, wijl dr. Colijn „ons heele economische leven aan de de Staatspartij heeft uitgeleverd". De volgende spreker, de heer Van der Goes van Naters (S.D.A.P.) wees erop, dat de afweer van ongewenschte buitenlandsche invloeden een nieuwe taak van het minis terie van Justitie geworden is. En jn ver band hiermee waarschuwde de heer Van der Goes met klem tegen de propaganda van de Duitsche nationaal-socialistische ..Fichte Bund", welke overal in ons land pamfletten verspreidt. In die geschriften wordt vooral over de Joden hoogst-beleedigend gesproken, als zouden zij de „pest-bacillen" van de wereld zijn. Andere aangeroerde onderwerpen waren o.a. die betreffende het huwelijksrecht, waar omtrent de leden Bakker-Nort en Donker hun bezwaren tegen hets treven om schei ding bij onderling goedvinden geheel onmo gelijk te maken, deden kennen. Mr. Truyen (B.K.) moest van hun opvattingen niets hebben en wees op de overbreekbaarbeid der aangegane huwelijksverbintenis. Hij sloot zich aan bij de denkbeelden—De Geer in dit opzicht, waaruit bleek, dat de katho lieken dus toch kunnen meegaan met een eventueele verkorting van den termijn voor scheiding tusschcn tafel en bed. hetgeen eigenlijk de 'mogelijkheid op een voorgoed uiteengaan van echtelieden weer 'n ietsje vergroot, als men dan de scheiding door onderling goedvinden ook wat de fictie betreft) onmogelijk maakt. Dinsdag-middag gaan we verder. En zoo als hierboven blijkt, schuilt thans nog wei nig stof tot een „forsch debat" in de behan deling van „Hoofdstuk VI." Maar wat niet is, kan komen! De Ministor van Defensie zegt. in de Me morie van Antwoord betreffende zijn be grooting over het vliegveld te Bergen dat de keuze der voor de mtilitaire luchtvaart geschikte terreinen uiteraard beperkt is. Het hiervoor ity aanmeijkijng komend terppjn na bij. Bergenis tot het vorenyermelfte, doel zeer geschikt, terwijl de ligging ten opzichte van Bergen zoodanig is, dat de naar voren gebrachte bezwaren als overdreven dienen te worden gekenschetst. Aangezien voorts de plannen voor het inrichten van dit vlieg veld reeds in een vergevorderd stadium ver- keeren en het zoeken naar een ander ge schikt terrein niet het gewenschte resultaat heeft opgeleverd, terwijl langer zoeken en het openen van nieuwe onderhandelingen de urgente verspreide opstelling der lucht strijdkrachten op ontoelaatbare wijze zou vertragen, kan, in 's lands belang, van den aanleg van een militair vliegveld 'nabij Ber gen niet worden afgezien. Zorgelijke toestand in zee- en zoetwatervisscherij. Vele Tweede Kamerleden waren van óórdeel, dat zoowel de zee- als de zoetwatervisscherij, niettegen staande de voortdurende werkzaam heid der Regecring op dit gebied, nog steeds in een zeer zorglijken toestand verkeeren, aldus lezen wij in het verslag over de begrooting van het Landbouwcrisisfonds 1938. Wat den afzet van visch in het binnen land betreft, deze heeft, naar verscheidene leden meenden, te lijden onder den hoogen prijs van de bakolie. Le opbrengst der zeevisscherij, zoo merk ten sommige leden op, beweegt zich nog steeds in dalende lijn, als oorzaken noem den zij o.m. den zwaren druk der bedrijf s- onkosten. Sommige leden vestigden er opnieuw de aandacht op, dat de verdiensten der vis- schers op het IJsselmeer over het algemeen onvoldoende zijn om in het levensonder houd te voorzien. De buitenlandsche persverecniging te Berlijn heeft gisteren te Berlijn een af- scheidsnoenmaal aangeboden ter eere van Paul llavoux, den correspondent van het agentschap Havas, tegen wien door de rijks- regeering een bevel tot uitwijzing is gege ven. Alle leden der vereeniging waren aan wezig, voor zoover zij niet door beroeps bezigheden verhinderd waren. De voorzitter der vereeniging, René Lau- ret, zette in zijn toespraak de moeilijkheden uiteen, waarvoor men komt te staan, daar de Duitsche autoriteiten weinig begrip heb ben voor de beroepsplichten van den bui- tenlandschen correspondent te Berlijn. Hij gaf uitdrukking aan de sympathie met den uitgewezen journalist, waarmee door alle collega's werd ingestemd. Ravoux dankte. Met kracht eisrhte hij het onaantastbare recht op voor den vrijen mensch vrijelijk te denken en te schrij ven binnen de grenzen, welke de aan bui tenlandsche correspondenten verleende gastvrijheid gebiedt. Auto onder tram Inzittenden als door een wonder ongedeerd. Gistermiddag om twaalf uur is te Mid- wolda een vrachtauto met aanhangwagen van de firma Kropvekl uit Scheemda in botsing gekomen met een uit de richting Winschoten komende goederentram. De auto, welke van Scheemda kwaim, werd over een afstand van vijftig meter meege sleurd. De voorste wagen kwam... gedeel telijk onder de tram terecht, de aanhang wagen belandde in een sloot en de tram derailleerde. De beide personen, die in de cabine van de auto zaten bleven merk waardig genoeg ongedeerd. Van het tram personeel werd niemand gewond. De ma terieel e schade is groot.. De politie van Midwolda stelt een on derzoek naar den oorzaak van het ge beurde in. Ongeluk met doodelijken afloop te Hillegom. Gisterenavond niet lang na zes uur is op den Rijksstraatweg te Hillegom een vrouw door een auto aangereden. Een heer zag het slachtoffer op den weg liggen en waar schuwde daarom een tweede auto, welke kwam aanrijden. De bestuurder van dezen wagen bemerkte deze waarschuwing blijk baar niet en reed door, met het nood lottig gevolg, dat de ongelukkige ten tweede male werd overreden. Na de eerste aanrijding gaf de vrouw nog teekenen van leven, doch de tweede over rijding kostte haar het leven. Het verminkte lijk kon nog niet worden herkend. Het verkeer op den drukken rijksstraat weg was een half uur gestagneerd. De politie onderzoekt het gebeurde. Nader wordt nog vernomen, dat het slacht offer is mevrouw H. A. van Waveren. Zij stak den weg over om naar haar woning in villa „Oostduin" te gaan. Zij was 69 jaar. De bestuurder van de eerste auto heeft de voetgangster niet den weg zien oversteken. Hij voelde een schok en hield toen stil, om te zien wat er gebeurd was. De tweede wagen reed toen over de zwaar gewonde heen. De politie heeft heide bestuurders naar het politiebureau geleid, waar hun een verhoor is afgenomen. Beide auto's zijn in beslag genomen. Ook op het stoffelijk overschot van mevr. van W., die naar het St. Jozefsgesticht is overgebracht, is door de politie beslag ge legd. Opvoering van „Faëton"-te Am sterdam. HM. de Koningin aanwezig. De Vondel herdenking in Neerland's hoofd stad heeft gisteravond haar prachtige be kroning gevonden in een galaopvoering in den stadsschouwburg van het treurspel „Faëton", waaraan luister werd bijgezet door de tegenwoordigheid van H.M. de Koningin. De voorstelling, welke onder de auspiciën stond van de Wagnerv e reen i ging, zag, om in Vondels taal te spreken, het „puick van Amstels burgerij" bijeen. De zaal was ge vuld met een illuster gezelschap, in de eerste plaats omvattende allen, die op een of andere wijze bij de plechtigheden ter eere van Vondel betrokken waren en die na den grooten dichter van den thcoreti- schen kant te hebben benaderd. Vondel zelf aan het woord zouden laten en zouden ge nieten van het rhytmische ruischen zijner onvolprezen alexandrijnen. In de Koningsloge, welke met een rand van rozen was versierd, werd hare majes teit verwelkomd door den commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland, mr. dr. A. Baron Roëll en vervolgens door diens echtgenootc en mevrouw de Vlugt. Toen de koningin de zaal betrad ver hieven zich de aanwezigen eerbiedig van hun zetels. Onmiddellijk nadat de Koningin haar plaats had ingenomen, ving het spel aan, dat, met onderbreking van een korte pauze, oenige uren lang met gespannen aandacht werd gevolgd. Na afloop der voorstelling hadden de me despelenden een langdurige ovatie in ont vangst te nemen, welke werd onderstreept door een grootsche bloemenhulde. De Koningin is te ruim kwart over elf per auto naar het Loo teruggekeerd. Weinig succesvolle terugkeer in den ring. Donderdagavond wist de Fransche zwaar gewicht Tony de Meglio te Parijs op punten van Primo Camera, den oud-wereldkampi oen, te winnen. De „come back" van den Italiaanschen reus was verre van fraai; ge durende de tien ronden, waarop het gevecht was bepaald, werd Camera in de verdedi ging gedrongen. Hij verloor dan ook met groot punten-verschil. Warenhuizen bedreigen den Middenstand EENZIJDIGE SAMENSTELLING KAMERS VAN KOOPHANDEL. Ook dit jaar werd van verschillende zij den de bijzondere aandacht van den mi nister gevraagd 'voor de belangen van den middenstand, aldus het voorloopig verslag over de begrooting van Economische Za ken voor 1938. Opnieuw gaven verscheidene leden als hun meening te kennen, dat de oprichting van warenhuizen en eenheidsprijsmagazij nen voor het bestaan van vele middenstan ders een bedreiging vormt. Nog ernstiger achtten deze leden de ge volgen van de ongetemperde uitbreiding van het grootfiliaalbedrijf. Dit betoog werd door andere leden krachtig bestreden. Verscheidene leden waren van oordeel, dat een andere, meer organische wijze van samenstelling van de Kamers van Koop handel aanbeveling verdient. In deze licha men zouden vertegenwoordigers van de ver schillende organisaties uit het bedrijfsleven als zoodanig zitting moeten hebben. Andere leden zagen, het nut van zulk een wijziging niet in. PRIMO CARNERA. Britsch stoomschip opgebracht door.... Britschen torpedojager. Wapens aan boord voor Spanje. Het Britsche stoomschip de African Marmer, is om kwart voor elf gister avond, geëscorteerd door den Brit schen torpedojager Greyhound, uit het oostelijk deel der Middellandsche Zee, in de haven van Malta aange komen. Aan boord van dit schip be vond zich een gewapende wacht. Het schip was met munitierop weg naar Spanje. Reuter heeft van de admiraliteit verno men, dat de African Mariner is opgebracht om op grond van een door het Lagerhuis aangenomen wet, welke Britsche schepen verbiedt uit eenig deel van de wereld wa pens te vervoeren naar Spanje. De African Mariner zal worden doorzocht. Taifoen raast over de Philippijnen Doodt 130 menschen; maakt voor 4 millioen schade. Een taifoen, welke Donderdag de Philippijnen heeft geteisterd, de tweede taifoen van deze week, is de hevigste geweest der laatste 25 jaren. Tot nu toe zijn reeds 130 dooden te betreuren. De materieele schade wordt op meer dan vier millioen dol lars geschat; de verbindingen met vele door de taifoen geteisterde ge bieden zijn nog niet hersteld. Uit het noordelijk deel des lands meldt men dat tal van woonhuizen zijn vernield en vele visschersbooten zijn vergaan. „Wij willen onzen keizer ferug" Monarchistische betooging te Weenen. De monarchisten hebben in de groole zaal van 't Konzerthaus een bijeenkomst gehou den ter viering van den 25sten verjaardag van Otto van Habsburg. Eenige leden der voormalig keizerlijke familie behoorden tot de aanwezigen. De leider der legitimistische beweging, Wiesner, verklaarde, dat de partij zoo juist een fusie heeft bewerkt van alle monarchis tische organisaties en thans 44 militante groepen telt. 4?2 Vereenigingen staan onder beschermheerschap van Otto en 1582 gemeen ten hebben den troonpretendent het eere burgerschap verleend. Volgens de schattingen van Wiesner telt de legitimistische beweging 1.220.000 aanhan gers. Op straat werden na afloop der bijeen komst verschillende leuzen gehoord, o.m. de leuze: „Wij willen onzen keizer terug". Nederlander in België verongelukt In den vorigen nacht is de 53-jarige Ne derlander Hendrik Weykman bij een auto ongeluk om het leven gekomen. Hij had den dag voor zaken in België doorgebracht en een taxi gehuurd om naar Breskens te gaan. De chauffeur van de taxi is in arrest gesteld. Torenvalk (heenreis) Oehoe I (terugreis) Reiger (heenreis) Buizerd (terugreis) Pelikaan (heenreis) Wielewaal (terugreis) Emoe (heenreis) Ibis (terugreis) Vertrek van Jsing. 19 Nov. Mars. 19 Nov. jBasra 19 Nov. |jodhp. 19 Nov. Napels 19 Nov. |sing. 19 Nov. Aankomst te Band. 19 Nov. A'dam 19 Nov. Jodhp. 19 Nov. Bagd. 19 Nov. [Alex. 19 Nov. Rang. 19 Nov. A'dam 20 Nov. Band. 20 Nov. 100 oude kasteelcn blootgelegd In de woestijn van Kayl-Kum, in de buurt van Bucchara Oase, Russisch Turkestan, zijn de ruïnes blootgelegd van 100 kastee- len met werkplaatsen, bijgebouwen en woon ruimten voor de slaven. Deze sloten zijn ongeveer 800 jaar geleden gebouwd op aangelegde heuvels, die tot 20 m. hoog waren. Ook de ruïnen der oude stad Warachsj en het er bij gelegen paleis van den heer schar over Buchara zijn ontdekt. Dit paleis is ongeveer 1000 jaren geleden verwoest. Voorts zijn overblijfselen aangetroffen van bevloeiingswerken, zoomede een groot aan tal pottebakkersartikelen, munten en oude beeldjes. Londen-Kaapstad Londen NogVoor het diner terug 1 Recordvliegers van Kaïro ver trokken. Mevr. Belly Kirby Green en luit. Clouston op den terugweg van hun recordvlucht Lon- den-Kaapstad-Londen, zijn te middernacht van Kairo vertrokken, zoodat zij inderdaad een goede kans maken om nog voor het diner vanavond op Croydon te landen, zoo als zij bij hun vertrek hadden beloofd. Kaper op de kust. De Roemeensche prins Catacuzene zou te middernacht van Croydon vertrekken om te pogen het record van Luitenant Clouston en mevrouw Kirby-Green op hun tocht Lon den-Kaapstad te breken. Vermoedelijk zal hij te Marseille een tus- schenlanding maken. Avontuurlijke reis van drie jon ge Londenaars. Drie jeugdige Londenaars hebben de En gelsche hoofdstad op 1 Juli 1.1. verlaten voor een fietstocht naar Australië, een af stand van ongeveer 18.000 kilometer. Na met de boot het Kanaal te zijn overgestoken, zijn zij door België, Duitschland, Oostenrijk, de Balkanstaten. Turkije, de Levant staten en Syrië, gereden, waarbij zij verschillende avonturen hebben beleefd. Zoo ontwrichtte één hunner in het Taurusgebergte in Tur kije zijn knie, 'waardoor het drietal gedwon gen was tot twee weken rust. In de bergen deden de avonturiers malaria op en weer later werden zij zes weken in Aleppo vast gehouden. De drie wereldreizigers hebben hun reis nu voortgezet via Britsch-Indië en Singa pore, waar zij zich naar Australië zullen in schepen. Van de 40 pond, die elk op zak had bij het vertrek, is nog een flink bedrag over, daar zij tot dusver slechts weinig kosten hebben gehad. Haring naar Rusland Transactie buiten de regeering om. In verband met het feit, dat ons land Rus land niet heeft erkend, betreuren verschei dene Tweede Kamerleden, dat een aantal handelaren buiten de Regeering om wederom een belangrijke transactie voor de levering van haring aan Rusland tot stand gebracht heeft. Op den duur achtten deze leden een derge- lijken toestand onhoudbaar, aldus lezen wij in het verslag over de begrooting van het Landbouwcrisisfonds voor 1938. De hoogste prijs was f 25.of één gulden hooger dan de vorige week, waarmee de algemeene gang van zaken echter wel wat al te rooskleu rig tot uitdrukking wordt gebracht. Want, het mocht dooréén genomen, iets beter zijn dan Vrijdag j.1., een gulden beter was het niet. Welis waar is er meer verkocht voor f 23 dan de vorige week, tusschen f 23 cn f 25 was er niets of nauwelijks niets. Voor de beste kaas kan de gang daarom worden bepaald op f 22.50 tot f 23.' terwijl daarnaast veel voor in doorsnee f 22.werd verkocht, wat neerkomt op wellicht een halve gulden meer dan een week ternn. Bijzondere gezichtspunten deden zich n'et voor. Omtrent voorraadvor- ming hij den handel boven het nor male hoort men weinig. Bij de thans zienderoogen dalende productie, kan de tegenwoordine priis voor den con sument nauwelijks bezwaarlijk wor den geacht. Immers de grootere zo- merproductie werd tegen ongeveer overeenkomstige urijzen afgenomen. De zeer belangrijke daling van den boternrijs, die nu in 14 dagen niet minder dan 25 cent heeft bedragen, blijkt van even weinig invloed op de kaasnrijs als de stijging van de boter indertijd is geweest. Alles bijeengenomen blijft de onder toon van de kaasmarkt vast.

Schager Courant | 1937 | | pagina 9