8 Hoe minister Romme de werkloozen wil helpen Chineezen onder Japansch opperbevel PERSIL DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Meer geld voor werkverschaffing De „Prinses Juliana" omhoog gevaren Halifax noodigt Voo Neurath uit Euwe ziet winstkans over het hoofd Mussolini grijpt in' te Addis Abeba Geen staatspensioen Huisvrouwenavond Draaiende zend*antenne groot succes Auto met voetballers te water MAANDAG 22 NOVEMBER 1937. 81e Jaargang. No. 10425. Uitgave der N.V. v.h. Trapman Co. Schagen. Inschakeling van arbeidskrachten in het bedrijfsleven De minister beschouwt het als zijn plicht, eenerzijds de bestrijding der werkloosheid te bevorderen, en an derzijds' den meest dringenden nood door de werkloosheid veroorzaakt te lenigen, aldus de Memorie van Antwoord op het voorloopig ver slag over de begrooting van Sociale Zaken. Er moet, zegt de minister, met alle kracht, welke het nationale dróagvermogen veroorlooft, naar worden gestreefd, die personen, die miet langs normale wegen in het productieproces worden opgenomen, langs' andere wegen te onttrekken aan den lediggang, welke op hen en hun gezinnen een demoralisee- rende werking uitoefent en het ge heel der volkskracht aantast. Als „andere wegen", voorzoover meer in het bijzonder liggende binnen zijn ge bied, ziet de minister: le. Bevordering van opneming van ar beidskrachten in 't Nederlandsche bedrijfs leven door regelingen op het gebied van den arbeid; 2. Vervroegde uitvoering van openbare werken van algemeen maatschappelijk nut. 3e. Stimuleering van emigratie. 4e. Werkverschaffing. Berlrijfsraden land- en tuin bouw. In verband met het verzoek tot het verlec- ncn van een rijksbijdrage over 1937 aan de bedrijfsraden in den land- en tuinbouw, deelt de minister mede,-dat artikel 29 der Bedrijfsradenwct slechts spreekt van hij- dragen, wisselende tusschcn f500 en f2000 per jaar. Aangezien de toekenning van een bijdrage van ten minste foOO niet steeds ge motiveerd is, zal een wijziging van ge noemde wetsbepaling worden voorgesteld. Welke bedragen aan de verschillende be drijfsraden zullen worden verstrekt, valt thans nog niet te zeggen. Vermindering gezinslasten. De minister kan in het vooruit zicht stellen, dat het voorontwerp van een wettelijke regeling inzake toekenning van kinderbijslag, wel ke regeling voorshands beperkt is tot loontrekkenden, vermoedelijk nog vóór het einde van dit jaar aan den Hoogen Raad van Arbeid om advies zal kunnen worden gezonden. Meer arbeidskrachten in het bedrijfsleven. De Regeering zal zoo noodig, hetzij in den vorm van een wettelijken maatregel, hetzij door een tijdelijke verlcening van fi- nancieelen steun, ertoe medewerken, dat zooveel mogelijk arbeidskrachten in het bedrijfsleven worden ingeschakeld. W erk versch a f f in g De minister laat met kracht zoeken naar voor werkverschaffing geschikte objecten. Binnenkort zal er een wetsontwerp tot verhooging van het voor het Werkfonds be schikbaar gestelde bedrag ad. 100 millioen gulden, aan de Staten-Goneraal worden voor gelegd. Steunverleening. De Regeering hoopt zeer binnenkort een staatscommissie in het leven te roepen, waaraan zal worden opgedragen de regee ring te adviseeren betreffende de vraag in hoeverre in de huidige wijzen van nulp- verleening met betrekking tot de groepen van valide, werkwillige personen, die voor namelijk tengevolge van maatschappelijke oorzaken niet in het onderhond van zich zelf (en hun gezin) kunnen voorzien, ver andering behoort te worden gebracht cn voorstellen betreffende de regeling "an hulpverleening ten deze, anders dan bij wijze van armenzorg, te doen. De mailboot „Prinses Juliana", van de Stoomvaart-Maatschappij Zee land, is Zondagmiddag om kwart over vijf, komende van Harwich, tij dens den mist ter hoogte van de Wielingersluis te Cadzand, omhoog gevaren. Onmiddellijk zijn de te Vlissingen gestationneerde sleepbooten vertrok ken om eventueel assistentie te ver- leenon. Het schip zat dicht bij het strand to Cad zand aan den grond, doch de positie was niet in het minst, gevaarlijk. De Belgische sleepboot „Goliath" cn het bergingsvaartuig „Argus bevonden zich in de nabijheid van liet schip. Het lag in de be doeling, de 35 passagiers aan boord Tan deze sleepboot naar Vlissingen over te bren gen. Dit plan kon echter niet worden uitge voerd, aangezien het schip geheel droog lag, zoodat communicatie niet mogelijk was. De opvarenden moeslen dus aan boord van het schip blijven. Men zou vannacht om een of twee uur, tegen welken tijd de vloed komt op zetten, probeeren bet schip te naderen. De kapitein seinde gisteravond te ruim ne gen uur, dat de positie van het. schip vol komen ongevaarlijk was. De zee was buiten gewoon kalm cn er stond slechts weinig wind, terwijl het zicht iets beter begon te worden. Aangezien de „Prinses Juliana" accomoda- tie voor den nachtdienst bezit, konden de passagiers zich ter ruste begeven. Hedennacht, to ongeveer kwart voor drie is het de sleepbooten gelukt het schip vlot te krijgen. De „Prinses Juliana" is thans opgestoomd naar Vlissingen. Drievoudig vliegrecord gevestigd Mevr. Kirby-Green en haar hegeleider Clouston, die Zaterdagmorgen om 11 u. 20 te Marseille waren geland en om 11 uur 45 weer vandaar waren vertrokken, zijn om 3 uur 42 (Amsterdamschen tijd) op Crovdon geland. Zij zijn in twee dagen, negen uur en 22 min. van Kaapstad naar Londen gevlogen, waar mede zij het record van Brook. zijnde vier dagen 22 minuten, gebroken hebben. Mevr. Kirby-Green en Clouston hebben hier mede een drievoudig rerord on hun naam gebracht, t.w. het rerord EngelandKann- stad, KaapstadEngeland en de rondvlucht van 14.000 mijlen, welke zij hebben verricht in vijf dagen, 17 uur en 27 minuten. Koloniale eischen niet meer op den voorgrond Besprekingen waren „vrij, open hartig, informeel en vertrouwe lijk." Lord Halifax, die in Duitsc.hland besprekingen heeft gevoerd over de betrekkingen tusschcn het Derde Rijk en Engeland, heeft den Duit- schen minister van Buitenlandsche Zaken von Neurath, voor een tegenbe zoek uitgenoodigd. Halifax is in middels te Londen teruggekeerd. Voor zijn vertrek heeft hij te Berlijn te genover de pers verklaard, dat zijn bespre kingen met Hitier, Góring cn von Neurath, „vrij, openhartig, informeel en vertrouwe lijk" zijn geweest. Lord Halifax zeide te ho pen, dat als resultaat der besprekingen de deur een beetje open is gekomen voor een opklaring van de atmosfeer tusschcn Groot Brittannië en Duitschland cn voor een be ter wederzijdsch begrip tuschen de beide landen. Hoewel nog geen dhtum voor het bezoek van von Neurath aan Londen is vastge steld, gelooft men, dat dit pas na Kerstmis zal plaats vinden. Vlgens inlichtingen uit gewoonlijk goed ingelichte bron zullen de Duit sche koloniale eischen bij de be sprekingen niet op den voorgrond worden geplaatst. Duitschland zou voor alles zijn westelijke grens door een nieuw Locanno gewaar borgd willen zien. Duitsche volk niet op de hoogte gesteld. Het bericht van de tot von Neurath ge richte uitnoodiging zich naar Londen te begeven, is door de officieuze Duitsche radiozenders, die op het buitenland wer ken, verspreid, doch het is tot nu toe nog niet ter keninis van het Duitsche volk gebracht. De aanzienlijke weerklank van dit bericht in het buitenland en de uitleg gingen, die er aan zijn gegeven, zijn te Berlijn niet onopgemerkt gebleven. Negentiende partij remise Van beslissende beteekenis voor den uitslag der match? De Zaterdagmiddag in het Philips- ontspanningslokaal te Eindhoven ge speelde negentiende partij om het wereldkampioenschap schaken tus- sohen Dr. Euwe en Aljechin is na 40 zetten afgebroken met een pion ach terstand voor Euwe, wiens stelling houdbaar werd geacht. Gisteren half twee is de partij voort- gezet en remise geworden na den 49sten zet van dr. Euwe, die wit had. Dr. Aljechin heeft nu ÏO1/^ punt, dr. Euwe 8V2 punt. Door zijn weifelmoedigheid was dr. Alje chin Zaterdagmiddag reeds bij den zesden zet in de knel geraakt, waarvan Euwe niet voldoende partij heeft getrokken. De wereldkampioen had de kans te profi- teeren van een inzinking bij zijn tegenstan der. Het werd een gemiste kans. Euwe's spreekwoordelijke nuchterheid liet hem in de steek en het kwam zoover, dat hij zelf in het nauw raakte, doordat hij een kans op voordeel bij den 22sten zet miste, van welke nalatigheid Aljechin wel partij trok. De deskundigen waren het erover eens, dat het toreneindspel wel remise zou wor den en zoo is het gistermiddag ook uitge komen. De afgebroken stelling was: Wit: Euwe Kf2, Tb7, pionnen b2 en g2. Zwart: Aljechin Kg7, Ta7, pionnen a7, f7 en g6. Men vraagt zich af, waarom aan dezen stand een extra-zitting moest worden be steed. Immers het toreneindspel met twee pionnen tegen één, op denzelfden vleugel, is volgens de theorie remise en daar zwart de liquidatie op den damevieugel niet kan voor komen had men zich tijd cn moeite kunnen -besparen. Aan deze tweede zitting behoeft men dus geen enkele waarde toe te te kennen, doch aan die van Zater dag zooveel temeer. Het zou wel eens kunnen blijken, dat deze Eindhoven- sche Zaterdagmiddagzitting van be slissende beteekenis voor den eind uitslag der match is geweest. In de komende were'doorlog Opmerkelijke vraag van Italiaansch ambassadeur Naar bekend geworden is, is tusschen den opperbevelhebber van het Japansche leger in Centraal China, genereel Matsoei. cn den Italiaanschen ambassadeur, Gora, een ge sprek gevoerd tijdens een niet-formeel be zoek van den ambassadeur aan den gene raal. Matsoei gaf uiting aan zijn warme waar deering voor den goeden wil die door d. am bassadeur en de Italiaansche militaire of ficieren betoond is jegens het Japansche leger sedert het uitbreken van het incident. Cora antwoordde hierop met hulde te brengen aan het Japansche leger voor het behaalde schittenrende succes. Hij -herin: nerde er aan, dat hij twee jaar in Japan verblijf had gehouden en zeide, dat hij dus goed bekend was met de kracht van het Japansche leger. T-Iij hoopte dan ook, dat de Japansche militaire operaties verder vlot zouden verloopen. Lachende antwoordde Matsoei hierop: ..Zij zullen verloopen naar Nanking en Hankau." Cora merkte toen weer op, dat de voor spellingen van Matsoei altijd uitkomn. maar dat het toch jammer is, dat het aan houdende slechte weer de Japansche mi li taire operaties belemmert. Matsoei zeide te hopen, dat het thans heerschende slechte weer den Japanneezen een goede rustperiode zou geven cn tege lijk den Chinoesehen troepen den kans zou geven hun houding te herzien. Cora zeide deze hoop te deelen en merkte op, dat een herziening der houding opge merkt kon worden onder Chineesche staats lieden in Nanking cn vele Chineezen in Sjanghai. Matsoei zeide hierop: „Eerlijk gezegd wil ik, het Chineesche volk en den Chinecschen troepen niet nog meer verliezen cn leed toe brengen. China is niet onze vijand. Wij moeten iets groots, dat zich achter China verbergt, tezamen met u, bestrijden." Toen het gesprek zoover gevorderd was, deed de Italiaansche ambas sadeur de volgende opmerkelijke vraag: „Zijt gij voornemens Chinee sche troepen te gebruiken in den komenden grooten oorlog?" Matsoei antwoordde: „Het Chinee sche leger staat niet onder mijn controle, en ik kan het derhalve niet gebruiken. Mogelijk echter zijn er onder de Chineesche troepen ele menten, waarvan wij onze kame- raden kunnen maken." Cora gaf hierop uiting aan zijn meening, dat Italië in den strijd Japan steun moet verleenen ten behoeve van het Anti-komin ternfront. DUCE NEEMT ZELF DE PORTE FEUILLE VAN OOST-AFRIKA. Op voorstel van den duce heeft de koning-keizer den hertog van Aosta benoemd tot vice-koning van Itali aansch Oost-Afrika. De hertog van Aosta zal in de eer ste helft der maand December in Addis Abeba aankomen, waar maarschalk Graziani hem zijn be voegdheden zal overdragen. De duce heeft aan maarschalk Graziani een eigenhandig geschre ven brief gezonden, waarin hij hem dank zegt voor het pacificatie-werk, dat hij in Italiaansch Oost-Afrika heeft verricht. Mussolini heeft zich belast met de por tefeuille van het ministerie van Oost-Afri ka, daar Lessona als minister heengaat. Tot onderstaatssecretaris van koloniën is benoemd Teruzzi. oud-gouverneur van Cy- renaica. In de „Voce d' Italia" schrijft Gay da over de politiek, die Mussolini ten aanzien van Oost-Afrika denkt te volgen. Het zal de politiek van een landbouwen de en militaire mogendheid zijn. Een me nigte Italianen zullen naar Afrika worden overgebracht. De kolonisatie zal niet slechts het werk van particuliere ondernemingen zijn. maar ook dat van uitgebreide gemeen schappon. De kolonisatie op het gebied van landbouw cn nijverheid zal de voortbren ging van hoeveelheden en soorten vermeer deren. Het is een beslissende étappe in de vorming ecner politiek van autarkie. De overbrenging van groote contingenten Ita lianen zal bovendien de Militaire organi satie aan de Roode Zee, aan den Indischen Oceaan en het centrum van het zwarte we relddeel verhaasten. Het evenwicht der krachten zal zoowel in als buiten Europa hersteld worden tusschen de nieuwe impc riale mogendheid Italië en de oude mogend heden. Minister van Sociale Zaken voelt er niet voor. Een voorstel tot betreding van den weg naar Staatspensioen, die overigens door den wetgever te on zent afgesloten is, is van den minis ter niet te verwachten, lezen wij in de Mem. van Antw. op het ver slag over de begrooting van Sociale Zaken. Iets anders is het treffen van een voor ziening voor degenen, die niet door eigen verzuim buiten de werking der invaliditeits wet en ouderdomswet zijn gebleven, maar die tengevolge der maatschappelijke cri sis-verschuivingen thans een risico loopen dat zij bij de letter der huidige wettelijke regelingen niet hebben kunnen ondervan- Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT. Verwachting: Zwakke tot ma tige wind uit Zuidelijke rich tingen, nevelig tot licht ot half bewolkt, weinig of geen neerslag, koude nacht weinig verandering in tem peratuur overdag. Verdere vooruitzichten: Onzeker. Barometerstand hedenmorgen 8 nor 770 te Burgerbrug. De Huisvrouwen, die dezen avond willen be zoeken, wonende in Eenigenburg, Krabbendam en Zijpersluis, worden GRATIS dien avond door de bus gehaald en gebracht. De bus vertrekt pl.m. 6.45 van Eenigenburg, pl.m. 7.05 uit Krabbendam en pl.m. 7.15 uit Zijpersluis gen, doch dat die wettelijke regelingen ip het algemeen bedoelen te dekken. Het ligt in het voornemen van den minister, de voorbereiding de zer aangelegenheid verder ter hand te nemen, opdat voorstellen ter zake aan de Staten-Generaal kunnen worden gedaan, zoodra zulks in verband met den financieelcn toe stand des rijks oirbaar kan wor den geacht. BUITENGEWOON GOEDE ONTVANGST OVER DE GEHEELE WERELD. Naar wij vernemen, is de ontvangst van de jubileumuitzending van den Philips kortegolfzender P.C.J. met de draaibare zendantenne zoowel in Europa als overzee zeer goed geweest. Zoo seinde men o.m. uit Panama: „Jubi leumprogramma prachtig ontvangen. Ge luidsterkte buitengewoon". Uit Sydney: „P.C.J.-programiraa in geheel Australië en Nieuw Zeeland uitstekend ontvangen; minstens 25 stations in Au- slraliö en Nieuw Zeeland gaven heruitzen dingen". Uit Ecuador: „Gefeliciteerd pracht pro gram ma ontvangst zeer goed". Uit Cairo: „P.C.L ontvangst en plaatse lijke heruitzending voortreffelijk". Uit Mauritius: „Jubileum-programma hier zeer goed ontvangen vele luisteraars in stadhuis verzameld". Uit Congo: „Uitstekende ontvangst". De directeur van den radiodienst van Suriname telegrafeerde: „Uitzending sto- ringvrij. Geluidsterkte enorm'. Zes gewonden Zondagavond om over zessen is op den weg van Assen naar Hooghalen een gecom pliceerd verkeersongeluk gebeurd, waarbij een autobus, waarin het tweede voetbalelftal van Alcides uit Meppel, dat te Groningen tegen G.V.A.V. 2 gespeeld had, huiswaarts keerde, in een sloot is terecht gekomen. Ook een personenauto en een wielrijder geraakten te water. Van de voetballers werden er zes gewond, van wie twee vrij ernstig. De chauffeur van de bus, de eenige inzit tende van de personenauto en de wielrijder kwamen er vrijwel zonder letsel af. Omtrent de toedracht van het ongeluk ver nemen wij het volgende: De wielrijder Tj. Bijlsma uit Assen reed rechts van den weg in de richting Hooghalen. Achter hem na derde op eenigen afstand de autobus, welke bestuurd werd door J. Westenberg uit Mep pel, en daarachter reed met grootere snel heid een personenauto, bestuurd door den heer D. Oechies uit Iloogeveen. De laatste reed de bus voorbij en zwenkte waarschijn lijk te vroeg naar rechts. In ieder geval kwam de auto in aanraking met de spatbor den van de bus, terwijl vervolgens de wiel rijder omver gereden werd, de man kwam met fiets en al in de sloot aan den rechter kant van den weg terecht, doch hij kon spoe dig weer op het droge komen, zonder letsel te hebben opgeloopcn. Toen daarop de personenauto vaart minderde om te stoppen, kon de be stuurder van de autobus niet meer uitwijken en een tweede botsing volgde. Hierbij verloor ook de chauf feur van de personenauto de macht over het stuur en achter elkaar reden de voertuigen in de sloot links van den weg. Autobus botste na het bad tegen een boom. De personenauto kwam zoodanig terecht, dat zij gemakkelijk en vrijwel onbeschadigd weer op den kant kon worden gebracht, doch de autobus raakte een vrij dikken boom, welke aan den overkant van het wa ter stond, zoodat de zijkant van den wagen zyvaar gehavend werd. De boom drong een eind in de bus, met het vermelde gevolg. Na dat de inzittenden waren bevrijd, hebben twee dokters uit Assen de eerste hulp ver leend. De voetballers J. Arendshorst en R. v. d. Berg. dio er vrij ernstig aan toe wa ren, zijn naar het Wilhelmina Ziekenhuis te Assen overgebracht. De overige gewonden de heeren T. de Vries, H. Schuring, G. J. Noteman en W. Vos waren licht gekwetsten konden, na behandeld te zijn, met de rest van het gezelschap de reis voortzetten. Het is een wonder, dat de chauffeur, die aan den vernielden kant zat, er zoo goed is afgekomen. De gemeentepolitie en de koninklijke marechaussée, hebben het onderzoek in han den. De personenauto en het wrak van de auto bus zijn in beslag genomen.

Schager Courant | 1937 | | pagina 1