VAN Het verboden grondgebied IB) Iedgar rice| iBURROUGHSj „Pensioen is uitgesteld loon" Met een zak vo! rijwiel plaatjes naar Amsterdam „Ga mee naar Antwerpen" Op andermansnaam gekocht Noodweer in de tabakslanden Radioprogramma GEÏLLUSTREERD j VERVOLGVERHAAL DOOR: No. 59. De hele volgende dag was Jane in gedachten verzonken. Ze had dadelijk begrepen, voor welk doel Tarzan naar haar toe was gekomen en hij had haar de beslissende vraag ge steld. Ze wist, dat zij er een ant woord op moest geven. Wat moest ze doen? Had zfl hem lief? Ze wist het niet. Zij haalde zich het gebeuren in de Afrikaansche wildernis voor de geest. Hier was het geen spel van de verbeelding, noch deed deze krach tige jonge man haar denken aan de primitieve halfgod van het woud. En hij had zelfs geen naam! Ze dacht aan Clayton. Hier was iemand, die rijk was, iemand van beschaving, van cultuur. Ze wist, dat hg een man was, waarvan de beschaafde vrouwen hielden. Clayton zocht haar in de tuin op. „Wil je „ja" zeggen, Jane?" vroeg hij. „Ik zal alles doen om je gelukkig te maken". Wat kon ze daarop antwoorden? Die avond trof Tarzan Jane alleen. Voor het eerst begreep zy de omvang van zyn lief de. „Hou je niet van me?" vroeg Tarzan rustig. Ze zweeg wanhopig. „Je zult gelukkiger zijn zonder mij", kwam haar zacht antwoord. „Be schaving zal je vervelen. Je zult naar de vrijheid gaan verlangen." „Ik zie jou liever gelukkig dan dat ik zelf gelukkig word. Ik weet nu, dat jg niet gelukkig kunt worden met een aap." Zijn stem klonk bitter. „Zeg dat niet!" riep ze. „Je begrijpt het niet... vergeef me, maar ik zal je nooit weerzien", vervolgde hy. Tarzan hoorde zijn naam noemen, Hij voelde, dat er iets in zgn hand gedrukt werd. (Nieuwe spelling.) =3 Actie tot opheffing der 10 pet. korting op de spoorwegpensioe nen. ]>e „Bond van gepensionneerden bij de Ne- iierlandsche Spoor- en Tramwegen" hield .Vrijdag j.1. in „Bellevue" te Amsterdam een openbare vergadering ter ondersteuning van de actie, die ten doel heeft, de sinds 1 lApril 1936 ingevoerde korting van 10 pro cent op de spoorwegpensioenen te doen ver- yallen. De eerste spreker, het tweede kamierlid van Houten, legde vooral den nadruk op Ihet onrecht, jegens het gepensionneerde spoorwegpersoneel. Het pensioen beschouw de hij als een schuldbekentenis, die niet eenzijdig kan worden verbroken. Wel heeft men het aangedurfd de pensioenen te kor ten, doch de rechten van de geldschieters van den staat heeft men onaangetast ge la llen. De rede van den tweeden spreker, den iheer Veenhuyzen bevestigde hoofdzakelijk het voorgaande hetoog. De slechte toestand van het pensioenfonds is niet de'schuld van het personeel, zoo merkte spr. op, doch van de directie, die het personeel bij honderd tallen deed afvloeien. Buitendien bestaat er een uitspraak van den Hoogen Raad waarin wordt gezegd, dat pensioen uitgesteld loon is, dat ongeacht de financieele re sultaten van het bedrijf, nooit kan worden aangetast. De Bond van gepensionneerden bij de Ned. Spoor- en Tramwegen heeft naar aan leiding van het op deze vergadering bespro kene een request aan den ministerraad en aan de leden van de Tweede Kamier der Staten Generaal gezonden, waarin nog maals wordt aangedrongen op intrekkiing van de korting op de spoorwegpensioenen. Auto contra bus Dame ernstig gewond. Gistermorgen heeft op den weg Arnhem- Ede ter hoogte van de uitspanning „Loe ren Doedel" een botsing plaats gehad tus- sohen een bus van de Geldersche Tramweg Maatschappij en een auto, bestuurd door dr. Timmers uit Leiden. Dr. Timimers trachtte een voor hem rij denden auto te passeeren, doch kwam in botsing met de hem tegemoetkomende bus pit Ede. Mevrouw Timmers werd ernstig gewond, voornamelijk aan het hoofd en is naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem overgebracht De bus werd zoo zwaar beschadigd dat zij de reis niet kon voortzetten De passagiers die in de bus zaten, kwamen er evenals dr. Timmers zonder verwondingen af. 5 jeugdige Bussumsche dieven door de mand gevallen. In verband met de vele diefstallen van rij wielplaatjes en rijwielen, welke de laatste dagen te Bussum plaats vonden, waren twee rechercheurs voornemens een bezoek te brengen aan de Zondagmarkt te Amster dam. Nabij Muiden zagen de rechercheurs, die op een motor waren, Zondagmorgen vroeg 2 Bussumer wielrijders in de richting Amster dam gaan, die in de afgeloopen week reeds gearresteerd waren, doch wegens gebrek aan bewijs weer op vrije voeten gesteld waren. Zij hielden het tweetal aan en fouil leerde hen ter plaatse. De mannnen bleken in het bezit te zijn van 15 rijwielplaatjes. Na een verhoor te Bussum, waarheen zij direct werden overgebracht, kon ook de diefstal van twee fietsen bewezen worden. Dit verhoor was verder aanleiding tot de arrestatie van drie andere ver dachten, waartoe Zondagavond kon worden overgegaan. Alle vijf hebben een bekentenis afgelegd, zij bleken 50 plaatjes en eenige rijwielen te hebben gestolen. Twee van de verdachten hadden Zater dagmorgen bovendien een motor uit een garage te Bussum gestolen, waarmede zij zich naar Amsterdam wilden begeven. Bij Muiden kregen zij echter pech en hebben toen het motorrijwiel in de Vecht geworperf. Zij stalen toen te Muiden een fiets en zetten hiermede de reis naar Amsterdam voort. Gistermorgen is nog een Amsterdamsche koopman aangehouden, verdacht van heling van rijwielplaatjes en rijwielen, door de ver dachten gestolen. De vijf jongens die alle Bussumers zijn, zijn nog nooit met, de politie in aanraking geweest. Zij zijn 20 22 jaar oud, terwijl een van hen 16 jaar is. Al deze menschen zijn te Bussum ingeslo ten cn zullen voor den officier van justitie worden geleid. Hagenaar rook echter de Spaan- sche lont. Een bewoner van de Bochussenstraat te Den Haag werd Zondagmiddag op de Ge dempte Burgwal aangesproken door een onbekend gebleven man, die hem voorstelde mee naar Antwerpen te gaan. Het aanbod was niet slecht: reis- en verblijfkosten zou den worden vergoed. De aangesprokene kreeg den indruk, dat men hem voor Spanje trachtte te ronselen. Hij ging niet op het aanbod in, waarna de andere zich verwij derde. De bewoner van de Rochusscnstraat heeft de politie van zijn ontmoeting in ken nis gesteld. Oplichtster door Groninger re cherche aangehouden. Sedert 1935 zocht do recherche te Gro ningen naar een jonge vrouw, die op brutale wijze verschillende winkeliers te Groningen heeft opgelicht. Zij kocht af en toe in groote zaken goede ren, op naam van zeer goed bekend staande families uit stad en provincie. Zoo kocht zij o.a. een kostbaren wintermantel voor rekening van een familie uit Noordbroek, welke familie inderdaad een goede klant is van de zaak, waarvan het kleedinigstuk werd betrokken, De nasporingen naar de vrouw in de provincie hadden geen resul taat. Het feit evenwel, dat de oplichtster in Groningen is komen wonen, is haar nood lottig geworden. De politie hield haar in de gaten en toen zij Zaterdag j.1., nadat zij in een winkel iets had gekocht, daar later terugkeerde om een parapluie, welke zij vergeten had, te halen, werd zij door die re cherche gearresteerd. Zij heeft een bekentenis afgelegd. Bij een huiszoeking is een deel der goederen terug gevonden en in beslag genomen. De vrouw, de 23-jarige T. de B., is ter be schikking van den officier van justitie ge steld. Voor de aardigheid aan ketting gaan hangen Twee jonge Delftsohe arbeiders gevallen. Beiden ernstig gewond. Op het terrein van de Oliefabrieken „Calvé Delft zijn gistermorgen twee jonge arbei ders, toen zij op een hoogte van twaalf meter voor de aardigheid aan de ketting van een hijsebkraan gingen hangen, ge vallen. De 22-jarige J. JJselenberg brak een arm. De 22-jarige P. Smit liep een zware hersenschudding op. Beiden werden naar het Gasthuis te Delft overgebracht. Loopjongen gooit zeven ruiten in Ben kwade dronk. Weliswaar niet dronken, maar in ieder geval onder den invloed van sterken drank wandelde de 23-jarige loopjongen C. J. v. d. K. te 's-Gravenhage in den vorigen nacht naar huis. De drank had hem in een stemming ge bracht, welke niet alleen verre van vroolijk was, maar waaruit ook moest worden op gemaakt, dat de jongeman genoeg had van dit aardsche leven. Hij heeft kans ge zien een gedeelte van de Hoefkade en om liggende straten in rep en roer te bren« gen. Hij pakte een kist waar de man deze zoo gauw vandaan haalde vermeldt de historie niet en gooide daarmede niet één, maar liefst zeven groote spiegelruiten- van in deze omgeving gevestigde winkels in gruizelementen. Toen werd hij gegrepen en overgebracht naar het hoofdbureau van politie, waar hij is ingesloten en waar gis terochtend zeven winkeliers hun opwach ting maakten om aangifte te doen van ver nieling. ONZE OOST. Vier dooden en negen gewonden TIENTALLEN LOODSEN VER. NIELD. De tabakslanden in de buurt van Solo zijn Zondag opnieuw door noodweer ge teisterd. Een tropisch onweer barstte los, vergezeld van hevige stormvlagen en zware hagelbuien. Drie tabaksloodsen zijn door den bliksem getroffen en geheel afgebrand. 24 tabaksloodsen zijn door den windhoos vernield. De omvang van de schade, aan het gewas toegebracht, is nog niet vastgesteld, doch is waarschijnlijk aanzienlijk. Door het noodweer zijn in de buurt van Solo één inlander gedood, één zwaar ge wond en éen licht gewond; in de buurt van Djocja zijn twee kinderen gedood. Ook in de buurt van Djemiber heeft nood weer gewoed. In de omgeving van Rambi- poetji werd stormschade aangericht aan verschillende tabaksschuren en kampong woningen; de te velde staande tabak werd eveneens beschadigd, de telefoonverbinding werd vernield. In de buurt van Kalisat is eeni tabaksschuur van de Besoeki-maat- schappij door dien bliksem getroffen en afgebrand. Hierbij is één persoon gedood en zijn vijf gewond. Een leege tabaksschuur is omgewaaid, terwijl aan andere schuren schade werd aangericht Ook het gewas werd door den storm neergeslagen. Zondagmiddag heeft te Malang noodweer gewoed. Leidingen van telefoon en electri- citeit werden vernield, waardoor ernstige storing ontstond. WOENSDAG 24 NOVEMBER 1937. Hilversum I. NCRV-uitzending. 6.807.00 Onderwijs fonds voor de scheepvaart 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewyde muziek gramof oonplaten 8.30 Gramofoonplaten. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonplaten. 11.15 Ensemble v. d. Horst. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Vervolg concert. I.30 Gramofoonplaten. 2.00 Alt en piano. 3.00 Christ. lectuur. 3.30 Gramofoonplaten. 3.45 Christ. liederen-uurtje. 4.45 Voor de jeugd. 5.45 Gramofoonplaten. 6.00 Land- en tuinbouwpraatje. 6.30 Taallessen encauserie over het Binnen- aanvaringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „De worsteling der zending In de huidige Oostersche wereld", 7.45 Gramofoonplaten. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten, 8.10 Causerie voor het „Nationaal Fonds voor Byzondere Nooden". 8.20 „Van der Waals en zijn werk herdacht", causerie. 8.45 Christ. radiokoor en gramofoonplaten. 9.35 Orgelconcert. (Van 10.0010.05 berichten ANP). 10.45 Gymnastiekles. II.0012.00 Gramofoonplaten, schriftlezing. Hilversum H. V Alt A-uitzending. 10.0010.20 v.m. VPRO. 6.30—7.00 RVU. 7.80—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 „Onze keuken", causerie. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Causerie „Jeugd in crisistyd" (Gr.pl.), zang, orgel en gramofoonplaten. 11.30 Voorde werkloozen. 12.00 Gramofoonpalten. 12.30 VARA-Orkest en solist. I.151.45 „De Ramblers". 2.00 Knipcursus. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonplaten. 6,00 ,De Lucky Birds", en solist. 6.30 Causerie: „Waar het om gaat. Het inter nationale politieke tafereel." 7.00 Koorzang. 7.30 Causerie: „God, Historie, Cultuur". 8.00 Herhaling SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.15 Radio-tooneel. 9.30 C. Steyn's accordeon-orkest en solist. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Derde acte van de opera „Prince ïgor" (Gr.pl.) II.00 Causerie „Kan men de sexualiteit huma- niseeren?" 11.20 Vervolg opera. 11.50—12.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Feuilleton door Dennis Wheatley Vertaling Eva Raedt de Canter 69. Zij hoorde Richard's stem en riep: „Hallo, hoe gaat het vanmorgen?" Zij vleide zich nog eens warm in haar bed en hield de microfoon teeder aan haar oor. >,Met mij gaat het uitstekend. En hoe gaat het met mijn echtgenoot?" Een oogenblik heerschte er een pijniyke stilte. Marie Lou glimlachte ondeugend toen zy Richard's stem weer hoorde. „Ik maak het uitstekend, dank je wel. Ik ben juist een paai minuten wakker." „Wat heb je eigenlyk gedaan?" „Luister," hij glimlachte toen hij verder met haar telefoneerde. „Gerry Bruce zal hier over een half uur zgn. Maar je kunt niet met ons lunchen in een restaurant met de kleeren die je by je hebt." „O neen, dat kan ik zeker niet," stemde zij toe, en glimlachte geamuseerd tegen haar spiegelbeeld, dat zij vanuit het bed weer kaatst zag. „Lig je nog in bed?" vroeg hij opeens. „Natuurlijk. En jij?" „Ja, maar ik bedoel eh eh dat je andere kleeren moet hebben. Ik heb een paar bedienden van het hotel uitgestuurd om ver schillende dingen voor je op zicht te bestellen. Je kunt dan uitzoeken wat je noodig hebt. Schoenen, kousen en een japon, en nog meer dergelijke dingen. Maar juist genoeg om je vandaag behoorlyk in de kleeren te steken, de rest komt later wel." „Dat vind ik heel lief van u, mr. Eaton." „O neen, in 't geheel niet. Maar zeg, zou je mg niet Richard willen noemen." Marie Lou glimlachte opnieuw. „Welnu dan Richard, ik geloof dat je eeri van de liefste menschen bent, die ik ooit ontmoet heb." Zy hing vlug de microfoon weer aan den haak en sprong uit bed. Toen Richard even na half twee bij haar kwam, was hy hevig verbaasd over haar ge daanteverwisseling. Zij had zich een eenvou- idg blauw japonnetje en een dito hoed uit gezocht. Zij droeg beiden met de aangeboren gratie, waardoor de Reichlau haar bij de eerste ontmoeting reeds als een geboren Parisienne begroette. Zij bewonderde zichzelf met kinderlijke vreugde in den langen spiegel en zij draaide zich vlug om toen hg binnen kwam. „Hou je zoo van mg?" vroeg zij vroolgk. Hij glimlachte verlegen, „Je ziet er aller liefst uit." Toen schudde hg met grappigen ernst zyn hoofd en voegde eraan toe: „Maar ik geloof dat jg het niet doet." „Waarom niet?" vroeg zg weer, en er was een klein beetje angst in haar stem te hooren. „Er ontbreekt iets aan je toilet," zei hij. „Wat dan?" antwoordde hg, terwijl zg zichzelf nog eens in den spiegel bekeek. „Kyk, dit," zei hij en hg haalde een groote bos parma viooltjes te voorschyn. Zij nam ze van hem aan, drukte ze tegen haar gezicht en glimlachte over de bloemen heen. Hij dacht er over dat haar oogen toch nog mooier waren dan de kleur van de bloemen. „Ga nu maar mee" zei hg vroolgk," anders ben ik bang dat Gerry alle coktalls zal heb ben opgedronken." „Cocktails?" vroeg zg verwonderd. „Wat zgn dat?" „Een 'soort drank, die wg in dit mooie, oude, kapitalistische land veel drinken," zei hg lachend. „Maar Rex kan er je veel meer van vertellen dan ik." Toen zij samen de gang doorliepen dach Richard bij zichzelf, dat het toch heerlgk zou zijn dit kind uit de oerwouden van Rusland zooveel aantrekkelijke dingen te leeren. Hy dacht wel, dat zy nooit een dans- of speel- gelegenheid, of zelfs een zee, waar het water warm genoeg was om erin te baden, gezien zou hebben. Wat zou het grappig zijn haar met al die dingen op de hoogte te stellen. Toen hg Gerry Bruce's schraal gezicht zag hij had al een langen tijd op hen zitten wachten viel het hem plotseling weer In, dat hij, voordat hij haar al deze aantrekke- lyke dingen zou kunnen laten zien, eerst nog veel dingender zaken zou moeten afhandelen. „Wel Dicky," begroette Bruce hem joviaal, „heb je kaviaar besteld voor je vriend, die altijd in geldverlegenheid verkeert?" „Hoopen," zei Richard. „Ik heb een half dozijn steuren meegebracht met mijn vlieg tuig.'-' Marie Lou werd in het mysterie van de coktails ingewijd en al spoedig zaten zij om een kleine ronde tafel in een restaurant en lieten zich de lunch uitstekend smaken. Richard begon ineens de geschiedenis van Rex, Simon en den hertog te vertelen. Toen hg' zijn verslag beëindigd had, keek Bruche zeer ernstig. „Ik houd niet van die soort zaken, Dicky, m'n jongen. Je w^t ik ben geen pessimist, maar ik geloof, dat die arme kerels er heel slecht voorstaan." „Ik geloof het niet", stribbelde Richard tegen. „Valeria Petrovna zal nu wel in Kief zgn. Zij zal Simon zeker wel al gered hebben en hg is er de man niet naar om zijn boezem vrienden te vergeten." Voor de eerste maal hoorde Marie Lou wat Valeria Petovna met Simon van plan was, en tevens dat de actrice Rex en den hertog geheel en al aan hun lot dacht over te laten. „En wat denkt de edele Richard nu te doen?" vroeg Bruce. Richard glimlachte. „Zeg eens, Gerry, je hebt toch zeker niet in ernst gedacht, dat ik je voor een lunch uïtgenoodigd heb om je alleen maar eens lekker te laten eten, niet waar? Alleen bruikbare, practische diploma ten is het toegestaan kaviaar ter waarde van een pond sterling bij één maal tg d te verzwel gen. Het woord is aan u." Bruce schudde zijn hoofd. „Eerlijk gespro ken, weet ik niet wat wg zouden kunnen doen. Ik zal een paar woorden met den ouden man spreken, als ik weer op het gezantschap kom. Wg kunnen hun in vrijheidstelling vra gen of de zaak voor de rechtbank brengen. Het eenige lastige is, dat de bolsjewisten tien tegen een zeggen, dat zij nooit van die men schen gehoord hebben. Ik weet heusch an ders niet, wat ik ervan zeggen moet." „Welnu, dan zal ik het je zeggen," zei Richard. „Ik zal naar Kief gaan." „Mgn eerbare en oude vriend, je bazelt,'* verklaarde Bruce ronduit. „Wat zou je daar kunnen doen?" „Ik zou daar een beetje kunnen rondneu zen. Daar is natuurlijk een consulaat, ik zou den consul, om te beginnen, In den arm kun nen nemen. Ik zou het opnieuw met Valeria Petrovna kunnen probeeren en als zg er reeds In geslaagd is om Simon te bevrijden, dan zal zij mij in ieder geval wel het een en ander over de twee Aderen kunnen vertellen." „Het lgkt mij meer waarschijnlgk, dat je zelf in de gevangenis terecht komt." „Daar ben ik niet bang voor," zei Richard. „Die menschen daar hebben niets tegen my. Zg zullen waarschgnlijk van mgn bestaan niets weten en zeer zeker niet, dat ik met de andere twee in verbinding sta. Mijn pas poort is in orde, ik zal gaan en werken met ale kracht en prestige van het oude Enge land. Als jg niets anders kunt doen dan vriendelijke nota's wisselen met die zwgnen, zal ik mij laten hangen als ik hier blyf zitten en mijn duimen rond elkaar draai." „Dat is allemaa goed en wel, mgn avon tuurlijke vriend. Je moet niet te hard van stapel loopen, want in de eerste plaats kan ik je al zeggen, dat je paspoort niet meer in orde is. Je zult opnieuw een visum moeten hebben om Rusland weer binnen te komen.* (Wordt vervolgdJ

Schager Courant | 1937 | | pagina 7