Wat Duitschland wil Bocht te vroeg genomen: 3 autopassagiers verdronken 2000 granaten op Madrid DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Hitier stelde geen eischen Godsdienst en gezantschap Verminkte bank biljetten Het kleed'no- en dekUinq- fonds van Minister Romme Fransch overheids personeel wil méér Piet de Boer internationaal mooiste voor Sint Geschenk Nicolaas. ARPAD MOLDOVAN Franco rekent op de overwinning *om*«nt DONDERDAG 25 NOVEMBER 1937. 81e Jaargang. No. 10428. Uitgave der N.V. v.h. Trapman L Co. Schagen. Thans overleg met de Fransche regeering. In Britsche en Duitsche kringen te Londen, aldus Reuter, worden de veronderstellingen, dat Hitier Halifax een aantal eischen zou heb ben voorgelegd, fantastisch ge noemd. Volgens Britsche kringen was de ontmoe ting bedoeld als een gelegenheid om con tact te zoeken. Er was een informeele be spreking, waarbij de politieke toestand in oogenschouw werd genomen, doch er was geen sprake van onderhandelingen of ge marchandeer aan een van beide zijden. Te Londen ontkent men de geruchten over een wijziging in den Britschen politie- ken koers tegenover Duitschland. Hoewel een vergemakkelijking der Britsch-Duitscho handelsbetrekkingen wel kom zou zijn, is de toenadering tot Duitsch land langs oeconomische wegen slechts een der vele. De Britsche regeering streeft er naar goe de betrekkingen met Duitschland te hand haven en het wenscht daartoe de Duitsche opvattingen te begrijpen. Het heeft bijna twee jaren geduurd voor Groot Brittannië en de Vereenigde Staten een basis te vin den, waarop onderhandeld zou kunnen wor den over een handelsverdrag. Daarom moet men het niet als een verrassing beschou wen, indien de basis voor een algemeene re geling in Europa niet onmiddellijk tot stand zou kunnen worden gebracht en in dien men dit voor oogen houdt, zal men voor het oogenblik in hoofdzaak zijn ver wachtingen moeten vestigen op een gedach- tenwisseling langs diplomatieke kanalen. Waarover Duitschland wil spre ken. Uit de vrij nauwkeurige inlichtingen, die in Engelsche politieke kringen konden worden verkregen, blijkt, dat bij de be sprekingen, die Lord Halifax in Duitsch land gevoerd heeft, de volgende hoofd punten naar voren getreden zijn: 1. Duitschland houdt zich bij het stelsel van tweezijdige verdragen door onderhan deling tusschen de staten afzonderlijk. 2. ITct koestert geen stelselmatigen af keer jegens Genève en zou eventueel met tertijd niet weigeren, terugkeer te over wegen naar den Volkenbond, indien deze zou worden hervormd. 3. Duitschland heeft in Midden-Europa geen territoriale bedoelingen. 4. Met Tsjecho-Slowakije wenscht het betrekkingen van goede nabuurschap, die verkregen zouden kunnen worden door rechtstreeksche onderhandeling, leidende tot een overeenkomst, gelijk aan 't Duitsch- Oostenrijksche verdrag van 11 Juli 1936. 5. Duitschland verlangt koloniën, die 't noodig heeft in verband met zijn gebrek aan grondstoffen, zijn dichte bevolking en zijn prestige als wereldmacht. Karige mededeelingen in het La gerhuis. In het Britsche Lagerhuis heeft minister president Chamberlain, na er nog eens op ge wezen te hebben, dat het bezoek van Lord Halifax aan Duitschland geheel van parti culieren en niet-officieelen aard was, op een desbetreffende vraag van den Labour-afge- vaardigde Thurtle verklaard, dat de bespre kingen, die Halifax met Hitier, Goering, Goebbels en andere vooraanstaande leiders in Duitschland heeft gevoerd, een vertrouwe lijk karakter droegen, en dat hij er van over tuigd was, dat het Huis niet van hem zou verwachten, dat hij hierover in dit stadium een nadere verklaring zou afleggen. Het is echter mijn meening, zoo vervolgde Chamberlain, dat het be zoek van waarde is geweest voor de bevordering van het, naar mijn mee ning in beide landen algemeen ge koesterde verlangen naar de tot standkoming van een beter weder- zijdsch begrip. Op een andere vraag antwoordde de Pre mier, dat hij er wel op wilde wijzen, dat de in de peró verschenen beweringen niet slechts onverantwoordelijk, doch tevens in hooge mate onjuist zijn. De Labour-afgcvaardigde, Arthur Hender- son vroeg vervolgens of toezeggingen wa ren gedaan, en of de Fransche regeering volledig op de hoogte werd gehouden van wat er gebeurt. Hierop verklaarde Cham berlain, dat. geen toezeggingen waren ge daan en dat de Fransche regeering natuur lijk nog niet van het. resultaat der bespre kingen op de hoogte was gesteld. Op een nadere vraag van At.tl<ee verklaar de de premier, dat natuurlijk geen verplich tingen van welken aard ook zouden wor den aangegaan, zonder dat het Huis m de gelegenheid zou worden gesteld, hierover zijn meening kenbaar te maken. Chamberlain deed vervolgons de mede- deeling, dat de Fransche minister-president en de Fransche minister van buitenland- sche zaken een uitnoodigir*r van de Brit sche regcering hebben aanvaard om op 29 ril 30 NovemH«r pon T.ond^n NEVILLE CHAMBERLAIN. brengen voor het wisselen van gedachten over den internationalen toestand mot hem zelf en met Eden. De a.s. besprekingen tusschen Chamber lain, Eden, Chautonvps en Dol bos zul Ion ndet beperkt blijven tot het resultaat der ge sprekken van Lord Halifax in Duitschland, doch zullen den geheel en in ternationalen toestand be treffen. Katholieke vertegenwoordigers in Katholiek buitenland niet noodzakelijk. Bevordering Nederlandsche be drijfsbelangen in den vreemde. De minister is niet al te somber gestemd ten opzichte van de behartiging der Neder landsche bedrijfsbelangen in den vreemde, aldus lezen wij in de Memorie van Antwoord inzake de begrooting van Buitenlandsclie Zaken. Zijne Exc. stelt zich voor, aan onze gezantschappen in het buitenland, zoo noo dig en zoo mogelijk, economische werkkrach ten toe te voegen. De minister meent niet, dat be noeming van een katholiek vertegen woordiger in een katholiek land noodzakelijk is voor een goede waar neming van het gezantschap. Talrijke niet-katholieke diplomaten hebben hun taak in katholieke landen uitmuntend vervuld. Gezien de geringe belangstelling hier te lande voor den diplomatieken dienst van geschikte jonge katholieke krachten, zou aanvaarding van bovengenoemde stelling hierop neerkomen, dat het meerendeel van H. M.'s gezanten zou moeten bestaan uit niet uit het diplomatieke corps voortgekomen katholieken, een figuur, tegen welker aan vaarding de minister overwegend bezwaar heeft. Hij wenscht voor den diplomatieken dienst de meest geschikte krachten aan te trekken, ongeacht de vraag naar hun godsdienst. Geraffineerde vervalscher te Rotterdam aangehouden. Onlangs kwamen er op het bijkan toor van de Nederlandsche Bank te Rotterdam enkele bankbiljetten bin nen, die vrij ernstig verminkt waren Aangezien beschadiging niet zoo erg was, dat men de bankbiljetten niet meer herken de, was het bankpapier.niet ongeldig, maar men vermoedde toch wal, dat er iets niet in de haak was. Daarom waarschuwde men de valschgeld centrale. De herkomst van de bil jetten werd nagegaan en het onderzoek van de politie had tot resultwit, dat telkens meer verminkte biljetten in peslag konden wor den genomen. Verschillende winkeliers, die de biljetten in betaling hadden gekregen, konden zich den man nég vaag herinneren. Aan de hand van dit vage signale ment slaagde de politie er niettemin in een man aan te houden, die zich bezig hield met het uitgeven van deze echte valsche, of valsche echte bil jetten. Het bleek namelijk, dat deze man weer een heel nieuw trucje had uitgedacht om zijn geld te vermeer deren. Hij verminkte n.1. een aantal goede bankbiljetten zoodanig, dat hij deze nog net kon uitgeven als betaalmid del, terwijl hij van de rest een nieuw en eigenlijk niet eens valsch biljet samenstelde. Een en ander heeft de man op zoo vernuf tige wijze gedaan, dat de politie de geheele zaak geheim houdt en elke inlichting in verband met het publieke belang weigert. De man is met deze praktijken reeds een maand of vijf aan den gang geweest en hij opereerde vooral aan den Linker Maasoever, waar de politie hem ook heeft aangehouden. Hij is inmiddels naar het huis van bewaring overgebracht. Actie slaagt. De minister van sociale zaken, prof. mr. Romme. heeft gisteravond over beide zen ders een rede gehouden over de nationale actie voor het kleding-, schoeisel- en dek kingfonds. Spr. constateerde, dat de wek roep die hij tot het volk richtte, niet tever- geefsch is geweest. Het doel, om met ingang van den winter, tijdig, den achterstand in te halen in de gezinnen van die werkloo- zen, die daarvoor ook zelfs wekelijks wat ter zijde leggen hun aantal groeit met den dag dat doel wordt bereikt. VAN ZEVEN METER HOOGE WAL KANT IN ZUID-WILLEMSVAART GETUIMELD. Eén overleefde ramp bij Weert Gisteravond tegen zes uur heeft zich even voor de Hoogbrug te Ne- derweert (Noord-Brabant) een ern stig auto-ongeluk voorgedaan, waarbij drie personen het leven ver loren. Het zijn de rector van de Landbouwhuishoudschool te Poster- holt, de heer F. H. Wevers, pastoor P. J. de Fauwe uit Leveroy en het lid van de Prov. Staten van Lim burg, de heer P. J. Ecssels uit Heyt huizen. De mede-inzittende, de heer Derks, eveneens uit Heythuizen, kon worden gered. Het gezelschap kwam van een vergade ring van jonge boeren te Weert en was op weg naar Leveroy. Rector Wevers zat aan het stuur. Na de bocht, welke de weg met de ernaast loopende Zuid-Willemsvaart achter Noderweert maakt, te hebben geno men, heeft de bestuurder, misschien in de meening, dat hij reeds zoo ver was gevor derd. dat bij rechts af kon slaan, om in de richting Heythuizen te rijden het stuur krachlig naar rechts om gerooid met het gevolg, dnt de wagen van den meer dan zeven meter hoogen walkant de Zuid-Wil- lomcvanrf Op het geschreeuw van de inzittenden kwamen verschillende dorpsbewoners toe gesneld. Door den stroom meeneslenrd. Luttele minuten later was ook oen agent van politie, die gewaarschuwd was, ter plaatse. Do politieman begaf zich onmid dellijk te water. Inmiddels hadden de inzit tende van de auto kans gezien het portier te openen en uit den wagen te klimmen, alleen de heer Derks was de zwemkunst machtig. Hij zwom naar den kant en word mot behulp van een touw opgehaald. De andere drenkelingen zijn, nog voordat de agent van politie hen had bereikt, ver dronken. De slachtoffers werden door den sterken stroom, welke op dat oogenblik in het ka naal stond, meegesleurd. Personen, die in roeibootjes te hulp wa ren gekomen, vonden de drie slachoffers op groolen afstand van elkaar. Zij brachten de drenkelingen aan boord en voeren er ijlings mee naar den wal. Gedurende anderhalf uur hebben daar dokter van der Wouw uit Nederwecrt. die de perste hulp verleende, en een geneesheer van hot St. Jansziekenbuis te Weert, die na gewaarschuwd te zijn, met een verpleagstor Ier plaatse verscheen, kunstmatige adem haling toegepast, waarbij ook nog van een zuurstofapparaat gebruik werd gemaakt. Dit alles he°ft echter niet mogen haten. Kapelaan P. Geraets verleende geestdii n bijstand en diende den slachtoffers het H. Oliesel toe. De lijken zijn per ziekenauto naar het St. Jansziekenbuis te Weert overgebracht. De heer Derks, die zeer overstuur was. werd bij omwonenden binnengebracht, wam men hein van droge kleeren beeft voorzien en onmiddellijk onder de wol heeft gestopt. Gisteravond om half twaalf is de auto met een takel uit het water gelicht. De remmen van den wagen zaten vast. zoodat men vermoedt, dat de bestuurder op het laatste oogenblik nog getracht heeft hot ongeluk door krachtig remmen te vermij den. En nu komt het sluitstuk van deze actie. Wanneer gij woont in een der weinige plaatsen, waar de collecten nog niet gehou den zijn, en waar zij slagen moeten zooals bijkans zonder uitzondering elders het ge val is geweest., hebt gij, door de alweer ge heel belangelooze medewerking van het be drijf der posterijen, een briefkaart in uw bus gevonden. Zes vrachtwagens vol zijn ervan uitgegaan over Nederland. Zorgt, landgenoaten, dat er weer 6 vracht wagens vol van binnenkomen, maar danbeplakt met één of meer postzegels, met postzegels van groo- te waarde of met postzegels van kleine waarde, al naar gelang ge kunt. Geeft uw mode werking ook aan den bouw van dit sluitstuk, zcide spr. Ik vraag het u, met evenwel aandrang als vertrouwen. Tenslotte richtte spr. zich tot dogenen, die nog niet door leveranties of prestatie hun ner onderneming steun hadden verleend en beval het fonds warm bij hen aan. Chautemps wenscht onmiddel lijke beraadslaging in de Ka mer. Kwestie van vertrou wen zal worden gesteld. Zooals destijds werd gemeld, heeft Chau temps de „Delegation des Gauches", der Fransche ambtenaren, die een flinke sala- risverhooging wenschen in verband met de duurte der eerste levensbehoeften, toege zegd de begrooting van 1700 millioen voor ambtenarensalarissen te zullen verhoogen met 220 millioen. Deze verhooging werd door de belanghebbenden niet voldoende geacht. Men eischt volledige inwilliging der eischen. Chautemps heeft de delegatie ech ter te verstaan gegeven, dat er niet meer was en dat er dus ook niet meer was te krij gen. Een gistermiddag gehouden bijeenkomst der „Delegation des Gauches" over de kwes tie der verhooging van de ambtenaarssala rissen heeft niet geleid tot de gisteroch tend verwachte overeenstemming. Do vertegenwoordigers der ambte naren verklaarden, dat zij niet hun definitieve goedkeuringen kon den hechten aan de in den brief van Chautemps vervatte voorstellen. Gisteravond is Chautemps gehoord door de commissie voor de financiën. Hij gaf een uiteenzetting van de in zijn brief aan de „Delegation des Gauches" vermelde overwe gingen en rechtvaardigde de gebiedende beweegredenen, die de regcering ertoe heb ben gebracht niet de grens der opofferin gen. waarin zij reeds had toegestemd, te overschrijden. Hij bevestigde zijn voornemen de onmid dellijke beraadslaging over het ontwerp te eischen en de kwestie van vertrouwen te stellen. Minister Bonnet heeft de in het wetsont werp vermelde bedragen der credieten be vestigd. Hij deed uitkomen, dat, indien vol daan zou zijn aan alle eischen der ambte naren. de last der staatsbegrooting de drie milliard zou overschrijden. Voetbal ->u voor de tweede maal een KFC- midvoor geroepen wordt de oranje trui te dragen, heeft een redacteur van de „Zaanlander" gemeend Piet de Boer even te moeten gaan felici- teeren. Hij vertelt ons daarvan het volgende: „En Piet, hoe voel je je nu, als a.s. inter national?" vroegen wij. De jonge tengere KFC-er blijkt niet in het minst uit zijn gewone doen gebracht en op zijn echt-jongensachtige wijze is zijn eerste antwoord: „Ik hoop maar, dat men er niet al te veel drukte over maakt, want tenslotte is het toch maar voetbal! Ik had zelf nog wel een paar jaar willen wachten, want ik ben pas 18 jaar en had dus nog wel even den tijd gehad." „Wanneer kom je nu weer voor goed naar de Zaan?" „Waarschijnlijk met Kerstmis," aldus Piet „en daar ben ik blij om, want dan kan ik eindelijk weer eens met KFC trainen." „Dat. zal dan een drukke training worden, merkten wij op, „tweemaal in de week voor het Ned. Elftal en dan nog eenmaal voor je eigen club". Piet twijfelt even, doch dan klinkt het on miskenbaar: Aan trainen in den Haag of Rotterdam begin ik niet, daar volgens mij de clubfraining voor gaat en ik bovendien om studieredenen zeker geen drie avonden van huis weg kan." „Zie je een beetje op tegen den wedstrijd tegen Luxemburg?" „Niet in het minst" aldus Piet. Het zijn ook maar gewone mensehen en ik zal mijn best doen KFC waardig te vertegenwoordi gen." „Was je verkiezing een verrassing voor Je," vroegen wij verder. Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT: Verwachting: Zwakke tot mati ge Noordoostelijke tot Nooi> delijke of Noordwestelijke wind. toenemende bewol king. aanvankelijk weinig of geen regen, lichte vorst des nachts, in het Oosten met gladde wegen, overdag zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Toene mende wind met kans op regen. Artistieke foto's vergrootingen en kaarten: als Bestellingen gelieve spoedig op te geven. Opnamen dagelijks, ook 's Zondags tot 8 uur. FOTOGRAFISCH KUNSTATELIER -NIEUWE NIEDORP— SPANJE Ineenstorting van het regeerings- front verwacht. De beslissende slag nabij? Aan den vooravond van het groote, misschon wel het grootste offensief der nationalisten, is men in leidende kringen te Salamanca zeer opti mistisch gestemd. Het is duidelijk, dat er min of meer op 'n spoedige en volkomen ineenstorting van het front der roode troepen wordt gere kend. Gedurende de geheele maand November heeft Franco, niet afgeleid door groote krijgsverrichtingen, het offensief kunnen voorbereiden. De vorige maanden echter reeds, toen Franco nog zijn zegetocht vol- barcht langs Badajoz, Toledo. Malaga, Bil- bao, Santander, en Gijon, heeft hij, volgens Un. Press gewerkt aan de vorming van een krachtig leger op zuiver Spaanschen grond slag en nu het Noordelijk front ineen is ge stort, heeft hij de beschikking over een ar mee, die kan steunen op een oorlogsindus trie, welke volkomen aan de eischen beant- woordt ja zelfs hier, dat alleen in een der sectoren, waarop het offensief gericht zal worden, ruim 300.000 man zijn geconcen treerd. Men is te Salamanca van mcening, dat 't offensief niet op een bepaald doel gericht zal zijn, doch zal bestaan uit een groote troepenverschuiving, waarbij bet geheele leger over de 1500 K.M. lange frontlijn vooruit zal dringen. De werkzaamheden van „Guardia Civil" geven den indruk, dat men het einde van den oorlog nabij acht. Met koortsachtigen ijver worden voedsel- en brandsfofconvooien gereedgemaakt voor alle deelen van het roode leger. Ook in de afgcloopen week zijn weer rapporten binnengekomen, dat de leden der roode militie bij „honderden" overloopen naar het leger van Franco. Hevig gevecht in de Universiteitswijk Madrid is gisteren gedurende meer dan één gebombardeerd. Meer dan tweeduizend granaten zijn op de stad terecht gekomen. Men weet nog niet hoeveel slacht offers er te betreuren zijn. In de laatste avonduren is een vrij hevig gevecht geleverd in de sector van de Uni versiteitswijk. De Francotroepen probeerden deze wijk te verlaten en slaagden er in de linies der regeeringstroepen te naderen. Een hevig vuur, dat de regeeringstroepen onmiddellijk ontketenden, dwong de: op standelingen zich snel terug te trekken en veroorzaakte vele dooden en gewonden. Om half elf gisteravond zijn de recht- schen overgegaan tot een bombardement van de hoofdstad, waarbij zij gebruik maakten van granaten, voor het meeren deel van het kaliber 77 mm. en 155 mm. Te middernacht zijn nog eenige granaten op de stad neergekomen. „In zeker opzicht wel, omdat ik slechts éénmaal buiten clubverband speelde en in Rotterdam uit den aard der zaak niet mijn beste vorm bereikte". Hiermede was het gesprek geëindigd en monter stapte de lenige sportfiguur weg...

Schager Courant | 1937 | | pagina 1