j»r „fatten moeten weg uit gelieel Azië" t Moreele steun aan Duitsche priesters Nieuwe functie van Von Papen De Duitsche normaalklok Engeland zou zijn oorlogs schulden betalen De Posthegrooting afgedaan De vrouw, die den ring inslikte Nieuw onderzoek inzake de planvlag JTiH ^ULD|S Lichfgeloovige geldschieter Postvluchten op Indië Jamboree-nawee Het Amerikaansche Episcopaat zendt brief. Nieaw Heidendom en atheïsme. Het Episcopaat van de Vereenigde Staten heeft een brief gezonden aan de Duitsche bisschoppen ter gelegenheid van de confe rentie van Amerikaansche bischoppen wellcc te Washington is gehouden op 18 November j.I. Hierin betuigen de Amerikaansche bis schoppen hun Duitsche broeders hun volle dige sympathie en solidariteit, hun bewon dering en diepe genegenheid. De bisschoppen veroordeelen de leiders van het nieuw-heidendom, die willen pogen een einde te ma ken aan den godsdienst en in het geweten van het Duitsche volk het ware geloof en de liefde tot God uit te wisschcn. Dc bisschoppen herinneren er aan, dat in de elicycliek van li Maart dc Heilige Vader de richtlijnen voor het Duitsche episcopaat uiteen heeft gezet en de middelen heeft aan gewezen om de sociale orde te verzekeren en tegenstand te bieden aan liet bolsjewisme zoowel als aan de overige vijanden van den vrede. Dc pogingen om den goeden naam van de priesters in het geding te brengen heeft in Amerika afkeer gewekt en hoeft, bewezen tot welk een laag peil sommige kranten van dc Duitsche Regeering zijn gedaald. Het episcopaat besluit deze brief met de verzekering dat de Ameri kaansche kerk, de goheele katholieke wereld en alle geloovigen aan de zijde van de Duitsche bisschoppen staan. Ook een brief aan de Spaansche bisschoppen. Verder heeft het Amerikaansche episco paat een brief gezonden aan de Spaansche bisschoppen als antwoord op den brief van de Spaansche bisschoppen.^ welke de zen hebben gezonden om den werkelijken rcligieuscn toestand in Spanje uiteen te zet ten. De Amerikaansche bisschoppen stellen vast. dat een handige propaganda heeft .gepoogd te doen gelooven, dat de Spaan sche kerk niet hel ware gevoel van het volk van dit land heeft vertegenwoordigd. Het is werkelijk treurig, zoo vervolgt de brief der Amerikaansche bisschoppen, dat velo menschcn van goede trouw bet slacht offer zijn geworden van de valsche berich ten. welke over de Spaansche kerk zijn verspreid. Reeds eenmaal heeft het Spaan sche Episcopaat het Westen van den Islam gered. Het Amerikaansche episcopaat betuigt zijn Spaansche broeders zijn sympathie en be sluit zijn schrijven met er op te wijzen, dat reeds eenmaal het Spaansche episco paat beeft bijgedragen tot het redden van liet Westen van de bedreiging van den Islam. ..Dat God u moge toestaan sterk en machtig te zijn om in het sociale leven den opmarsch van het atheïsme, dat zicli Verbergt achter het mom van een duivel- she onschuld, tegen te houden." DE LEUS IN JAPAN: Duitschland wil buiten de Ja- pansche anti-Engelsche actie blij ven. Het blad „Asihi", dat zich tot dusver van chauvinistische opvattingen onthouden heeft, schrijft thans in scherpe bewoordingen over het verloop van den strijd in China. Laaf ons een voorbeeld nemen aan Italië, dat Abessïnië geannexeerd heeft, zoo zegt het blad. Laat ons een voorbeeld nemen aan den moed der fascisten. Het Japanscbe bloed, dat in stroonien vloeit, geeft ons rechten, welke niemand ons zal durven betwisten. De „Ilotsji" raadt aan China den oorlog te verklaren, teneinde een volledige blokkade van Cantnn te bewerkstelligen. De „Kokoemin, doet een oproep tot een „heiligen oorlog tegen Engeland". Het Ja- panschChinecscïie conflict, zoo schrijft dit blad. moet eindigen met de vernietiging van den Engelschen invloed, niet alleen in China, maar in geheel Azië. In Duitsche kringen te Tokio verwacht men liet aftreden van Yamamoto, den lei der der pa.-tij Sciyoekai, als voorzitter van de Japansch—Duitsche vcreeniging, en zijn vervanging door Moesjakoyi, den tegenwoor- digen ambassadeur in Berlijn, die binnen kort naar Japan terugkeert. In dezelfde Duitsche kringen verklaart men, niet be trokken te willen worden hij dc anti-Britsche actie welke op het oorrenblik in Japan gaan- do is. Zij verwijten Yamamoto dat hij op 22 November j.1. een anti-Britsche vergade ring heeft gepresideerd, waarin een mani fest. werd aangenomen, dat de verbreking der betrekkingen tusschen Japan en Enge land aanbeveelt. DUITSCHERS VRAGEN RASSENWETTEN VOOR PALESTINA. De „Morgen" te Wcenen van 15 Nov. jl. verneemt uit Haifa. dat door den directeur van het Evangelisch-Duitsche hospitaal al daar, Dr. Canaan. bij de Engelsche regee ring een memorandum is ingediend, waarin hij het instellen van „rassenwetten" voor het Heilige I anti eisebt. Of deze wetten togen Joden of tegen Ara bieren. of tegen beide bevolkingsgroepen zijn bedoeld, wordt niet nader vermeld De Joodsche Gazet te Antwerpen van 19 Nov. jl. ontleent aan „Lc Soir' een bericht, volgens hetwelk dc Duitsche gezant te Wee- ncn, von Papen, het eerc-presidentschap aanvaard van hot Antisemietenverbond van Oostenrijk. Bij deze gelegenheid heeft hij voor Kerstmis een belangrijke subsidie be loofd aan de anti-Joodschc „weldadighcids"- orgnnisaties. Voorts verneemt het blad, dat het Antise mietenverbond in de afgeloopcn week een afgevaardigde uit Berlijn heeft ontvangen, die instructies voor de anti-Joodsche propa ganda in Oostenrijk medebracht, en tevens een steunbedrag van 250.000 schilling. Reeds is de Berlijnsche afgevaardigde vertrokken naar Hongarije, welk land hij dezelfde instructies zal overbrengen. Do viering van het 50-jarig jubileum van de „Physikalisch Technische Rcichsanstalt" fe Berlijn heeft heel wat op haar geweten. Dc feestgangers kregen n.1., de „kwarts- klok te bezichtigen. Deze klok moet het meest nauwkeurige tij dmeetwerktuig ter aarde zijn. En door middel van dit instru ment, dat zoo ingewikkeld is dat wij er geen beschrijving van zullen geven, is thans aangetoond, dat onze goede Moeder Aarde af en toe iets te langzaam om haar as wentelt. Reeds in den zomer 1934 werd vastgesteld, dat de aarde één vier- duizendste seconde per dag tan achter bleefl Zij draaide te lang zaam! Voor ons gewone stervelin gen mag dat nu niet zoo slim zijn, maar den mannen der wetenschap was het een gruwel. Immers, dit feit gaf tot allerlei belangrijke ge volgtrekkingen aanleiding. En zop wordt thans dc omwentelingssnel- hcid van de aarde dagelijks stipt na- gogaan. Met de Berlijnsohe kwartsklok vergele ken, is de beste chronometer een prulding. Het hart dezer klok, die in een groote kast is ondergebracht., is een kwartsstaafje, dat slechts- 9 centimeter lang is. Onder den invloed van electrischen stroom maakt het 60.000 trillingen per seconde. Deze kwartsklok is thans de Duitsche nor maalklok geworden, de standaard-tijdmeter. Deze kwartsklok vertelt de Duitsche „See- warte" te Hamburg, hoe laat het is. De „Seewarte" vertelt door middel van de draadlooze telegrafie allen schepen ter wereld, op welk uur zij hun chronometer hebben te stellen. Zij geeft eveneens den waren tijd aan dc Duitsche Spoorwegen door Tot dusver haalde de Duitsche „Seewar te" haar tijd uit de sterren. Maar ziet, ten gevolge van de luiheid van dé steeds ou der wordende Mooder Aarde zoggen de sterren niet meer de waarheid inzake den tijd. Het kleine kwartsstaafje verl>etert den sterretijd, al bedraagt de correctie dan ook slechts een vierduizendste seconde. Nor/ vijflid jaarlijksche termij nen van 10 millioen pond. De Daily Express brengt een sensationeel bericht over een regeling van dc ooriogs- scluilden van Engeland aan de Vereenigde Staten. Volgens het blad zal na de onder- tcekening van het handelsverdrag tusschen beide landen in hert begin van hot volgend jaar een herziening volgen van de overeen komst van 1922 inzake de schulden. De Ver eenigde Staten cischen volledige betaling van de schuld van 920 millioen pond ster ling, doch zij zouden er in toestemmen om de 415 millioen pond, welke Engeland tus schen 1923'34 lieeft betaald, te beschou wen als een afbetaling van dc hoofdsom. Engeland zal diis nog 505 millioen pond Tweede Kamer Arbeidstijdredclina voor landar beiders op komst. Den Haag, 25 Novemiber 1937 Minister van Booijon begon met hulde te brengen aan de leiding en aan het personeel der P.T.T. voor de goede zorgen, in 't alge mocn betoond. Z.Exc. ging eerst in op het geen de heer Wendelaar (V.B.) had opge merkt omtrent radio-redevoeringen, welke tegen het verbod in toch politiek hebben bevat, en in deze noemde de nfgo vaardigde het wekclijksche half uurtje voor den werklooze van de Vara. De controle commissie betracht de grootst mogelijke objectiviteit, „er is geen aanlei-' ding voor mienschelijkc critiak" voor de bewindsman. Een litanie wras gezongen (door de le den Weitknmp (C.H.) Posthuma. ITssel- muiden en Hilgenga (S.D.) omtrent de tra ge postbezorgingen ten plattelande. De be windsman bleek voor de klachten wel te gevoelen, maar wees eron. dat men niet moot overdrijven, dat ook het kleinste ge huchtje niet steeds oven snel kan worden bediend. „De slager en de melkboer komen er ook niet icderen dag!" meende Z. Exc. Aangaande de financieelo positie van hef bedrijf gaf de minister gaarne toe. dat die gunstig is, al blijft voorzichtigheid gebo den, daar afschrijvingen en reserve-vorming noodig zijn. En voorts verg etc men niet. dat het totale loonbedrag, stelt men de toestand in 1914 op 100, opgeloopen is tot betalen. Vijftig jaarlijksche stortingen van tien millioen. De Daily Express voegt hieraan toe, dat dit plan is opgesteld in Juli 1937. Er zal geen poging worden gedaan om het |>ond sterling te binden aan den dollar, dooh, zoo verklaart het blad tenslotte, geen enke le belangrijke wijziging in de verhouding wordit verwacht. Het kostbaar sieraad terecht. Men zal zich herinneren, dat onlangs in een winkel van een Haagschen juwelier op zeer brutale wijze een kostbare mot bril janten bezette ring word ontvreemd. Tus schen de middaguren was een dame den winkel binnengekomen, had daar geduren de eenige uren vertoefd, voorgevende een of ander sieraad te willen koopon, en had in dien tijd kans gezien een ring ter waar de van ruim f 1200.te verwisselen met een ongeveer gelijk uitziend, maar volko men waardeloos exemplaar. Men weet ook, dat deze dame de vorige weck Zaterdag dank zij de oplettendheid van een winkelbediende der juweliersfirma, die haar in een Haags cl café zag, kon wor den gearresteerd, waarbij de politie tot haar niet geringe verbazing moest vaststellen, dat de dievegge afkomstig was van een- gegoede Haagschc familie, die nog nimmer met de politie in aanraking was geweest. Tijdens de overbrenging van deze vrouw van het café naar het poli tiebureau zag zij kans den ring in den mond te steken en door te slik ken. Na aanvankelijk enkele dagen op het hoofdbureau van politie te hebben doorgebracht, werd zij dezer dagen overgebracht naar een zic- kenhuis, waai" röntgenfoto's werden genomen. Deze toonden aan dat de kostbare ring zich in de maag van de vrouw bevond. Eerst gistermid dag is het kostbare kleinood te voorscliijn gekomen. De vrouw is in den loop van den dag weer op vrije voeten gesteld. Het - gerechtshof te Amsterdam heeft gis teren een interlocutoir arrest gewezen in de principieele zaak betreffende de planvlag van S.D.A.P. en N.V.V.. De kantonrechter had beslist, dat deze vlag niet onder het uniformverbod valt. De rechtbank daarentegen besliste in tegenge- steldon zin eïi veroordeelde den drager van de vlag conform den eisch van den officier tot f 1 boete. De Hooge Raad vernietigde echter dit vonnis van de rechtbank en verwees dc zaak naar het Gerechtshof te Amsterdam. De procureur-generaal eisch le veroordcc- ling en oplegging van een geldboete van f 1 liet Hof gelastte een nader onderzoek naar de vraag of de vlag op 1 Mei 1936 een uitdrukking was van het staatkundig stre ven der S.D.A.P. en waar en onder welke omstandigheden de inwijding van de plan vlag heeft plaats gehad. Amsterdammer tot vier jaar veroordeeld Veertien dagen geledon eischte het O. M. bij de Ilaatiemsche rechtbank drie jaar ge vangenisstraf tegen een 47-iarigen koopman uit Amsterdam, die op 22 September had ingebroken in een villa te Aerdenhout en daarbij gouden en zilveren voorwerpen en een vuurwapen had gestolen. Hij werd door de bewoners, die juist thuis kwamen, op heeterdaad betrapt en kon. na een sen- sationeele achtervolging, gegrepen worden. De Haarlomsc.he rechtbank veroordeelde gisteren den Amsterdammer, die reeds 15 vonnissen achter den rug heeft, tot vier jaar gevangenisstraf. 269, terwijl de tarieven zei de minister het peil van '14 wederom hebben bereikt. Verkorting arbeidstijd. Onderzocht wordt, in welk opzicht en in welke mate het bedrijf een taak kan ver vullen ten aanzien van sociale wenschcn. Geleidelijk zal de arbeidstijd worden ver komt,, om nieuwe krachten te kunmen opne men. Men gaf den minister verder zonder meer zijn begrooting mee. en op het late middag uur gingen we weer vorder met minister Roinme; die wij vanavond eveneens achter de groene tafel zullen zien. Sociale Zaken. De mecrendeels zeer zakelijke opmerkin gen, welke hij deze hegrooting van het de partement. dat uit crisisnood geboren werd,, opgeld deden, werden vanmiddag eensklaps afgewisseld door een „poëtische onthoe/.e ming" van overigens zeer critischen huize, die echter in de zee van droge stof een aan gename afwisseling bracht! 't Was de heer Hilgenga, die, sprekend over de slechte toestanden, waaronder de landarbeiders ten huidigen dage nog leven, en hekelend de langzaamheid, waarmee van Overheidswege naar afdoende hulp wordt omgezien, uitriep dat men praat, onderzoekt, plannen maakt, belooft Maar: Wie belooft en niets gaat doen,- Ts gelijk een mager hoen. Dat wel kakelt op den stok. Doch geen ei legt in het hok Minister Romme had woorden van lof voor al hetgeen hij in de Memorie van Antwoord had omschreven en aangekondigd in ont vangst te nemen, en wel van de hoeren Her mans (R.IC.) en Amelink (A.R.). Over de Bedrijfsradcn werd druk gediscus sieerd. De heer Van den Tempel constateerde ft 14^^ AMERICAN 1 Jet CIGAR ETTES Voor f 3000.— bestolen. Op lichter gearresteerd, benadeelde overleden. In verzekerde bewaring is gesteld de 41- jarige voerman C. van D., die den 75-jari- gen H. W., die gewoond heeft in het weste lijke stadsdeel van Rotterdam, gedurende eenige jaren onder valsche voorwendsels voor een bedrag, dat opgeloopen was tot f 3000. heeft opgelicht. Als tragische bijzon derheid kan worden vermeld, dat de bena deelde gisteren juist is overleden. Hij zon hem altijd dankbaar blij ven. Van D. en W. kenden elkaar van vroeger en het was den eerste wel hekend, dat W. over eenig geld beschikte. Reeds in 1930 was v. D. begonnen met het leenen van kleine geldsbedragen, maar zooals dat altijd gaat: vele kleintjes maken één groote en het bedrag was weldra opgeloopen tot f 1000.Toen het eenmaal zoo ver was, weigerde W. nog meer geld te leenen. Van D. heeft toen een andere methode uitge dacht. Hij vertelde W., dat hij nog een proces hadl oopen, dat qp het punt stond beëindigd te worden. Wanneer dit in zijn voordeel zou worden ge sloten, beschikte hij ruimschoots over de middelen om W. zijn f 1000 terug te geven. Van D. vertelde er echter Hij, dat zijn ad vocaat had gezegd, dat er bij de afwikkeling nog wel eenige moeilijkheden zouden komen kijken. Als W. hem nu een beetje wilde hel pen, dan zou hij hem altijd dankbaar olij ven. In een café aan de Gouvernestraat zou dan binnenkort een samenkomst plaats heb ben met den advocaat. Toen W. zich echter op den afgesproken dag naar het bewuste café begaf, trof hij daar niemand aan, doch kreeg een telefoon tje, waarbij iemand, die zich als „advocaat" voorstelde, hem zcide, nog eenig geld voor v. D. noodig te hebben teneinde de gunstige afwikkeling van het proces te bevorderen. W. vloog erin en verschafte meerdere malen nieuwe geldsbedragen. Hij heeft nooit be merkt, dat de „advocaat" niemand anders was dan v. D. zelf, die zijn stem een beetje verdraaide... Ongeveer 14 dagen geleden vond W. het welletjes. Hij weigerde geld te verstrekken, deed van een en andej aangifte hij de politie Van D. is daarop spoedig aangehouden. Hij bekende het geld te eigen bate te hebben aangewend. een soort mislukking, als men de raden geen volwaardige taak geeft, door allereerst ver ordenende bevoegdheid te verleencn. In do avondvergadering werd het spre kerslijstje bij de afd. „Arbeid" verder afge werkt en dr. Vos (V.B.) voegde zich bij de genen, die de Bedrijfsradcn nog geen ver ordenende bevoegdheid willen geven. In 't algemeen zag deze afgevaardigde de toe komst somher in, vreezende, dat de werk loosheid wel weer stijgen zal. Dr. Vos vroeg zich af, of- in sommige bedrijven de 40-urige week mogelijk is? Minister Romme stelde voorop, dat hij niet zou spreken over zaken, waaromtrent wettelijke maatregelen tc wachten zijn (omtrent den arbeid der gehuwde vrouw, de kindergeldregeling pn de werkloosheids verzekering). Do heer Hilgenga kreeg te hooren, dat spoed zal worden betracht tot invoering der Veiligheidswet ook voor de landarbeiders. Bevordering van hot afslui ten van cnlletieve contracten zal geschie den, eveneens verbindend-verklaring voor daarvoor in aanmerking komende bedrij ven. De arbeidstijd-regeling voor de landarbei ders hoopt Exc. binnen afzienbaren tijd tot stand fe kunnen brengen. De Bedrijfsrarien: De Regeering wil deze zooveel mogelijk tot ontwikkeling doen ko men. met positieve medeweking van het be drijfsleven zelf. Omtrent de Wettelijke vacantie-regeling deelde de minister mee bereid te zijn ernstig te overwegen, of hij aan de wenschen der groote meerderheid van de Kamer kan vol doen. Zeker, Z. Exc. begeert natuurlijk even zeer de mogelijkheid, doch tenslotte gaat 't om de modus ciuo. Het werkloosheidsprobleem: De minister hoopt door een samenstel van maatregebm het inzicht omtrent dit vraagstuk te verrui men. hogwol Z. F.xc. vreesde, dat niet alle 310.000 werkloozcn weder aan normalen arbeid geholpen zullen kunnen worden. Vertrek van Aankomst te (heenreis) |Ran* 25 NoT- |singap. 25 Nor. j (terugreis) lAthen0 25 Nov. Mare. 25 Nov- [heenreis) |Alex- 25 Nov' lBasra 25 Noï- terugreis) |Ran*' 25 N°V" l,0dhP' 25 Noï- I [heenreis) |A'dam 25 N°V" lN"apCls 25 N°V' Torenvalk I Ban(j 25 Nov. I Singap. 25 Nov. terugreis) II Chauffeur wegens diefstal ver. oordeeld. De Haarlemsclie rechtbank heeft gisteren een 42-jarigen chauffeur uit Heemstede tot één maand gevangenisstraf veroordeeld, wegens diefstal van levensmiddelen op de Jamboree. Een veldwachter had hem aanr r gehouden toen hij op 14 Augustus met 'n zak verpakte levensmiddelen het terrein te i Vogelenzang verliet. Hij beweerde deze van j een Engelschen padvinder gekregen te heb- ben, hetgeen bij onderzoek niet juist bleek te zijn. Het. O. M. had drie maanden ge- J vangenisstraf gecischt. Verdachte zeden Elfhonderd qulden verduisterd, f De politie van het bureau Warmoesstraat te Amsterdam heeft gisteren een drietal per- sonen aangehouden in een perceel aan het r Singel, dat reeds sinds eenigen tijd bij do politie als een verdacht huis te boek stond. I Hier is gisternacht iemand beroofd van |- een flinke som gelds, ongeveer f 1100. Na aangifte zijn in het bureau ingeslo- ten de huurder en huurster van het pand 1 en een juffrouw verdacht van verduistering, j Autobuschauffeur hoorde kinderen gillen Vierjarig meisje doodgereden. De vierjarige A. Groenendijk uit de Insu- lindestraat te Rotterdam, is in deze straat onder een autobus van lijn E der R.E.T. ge raakt, welke bus werd bestuurd door den 31-jarigcn G. V. De bestuurder naderde het eindpunt en had in verband daarmede snel heid geminderd. Hij stuurde de bus naar de rechterzijde van dc straat. Toen hij bijna stilstond, hoorde hij kinderen gillen. Onmid dellijk bracht hij den wagen tot stilstand. Tusschen de voorwielen lag het meisje. Hoe het kind daar terecht is gekomen, heeft niemand gezien. Het moet op slag dood zijn geweest. Het stoffelijk overschot is per auto I van den geneeskundigen dienst overgebracht f naar het ziekenhuis aan den Bergweg. Bij het ziekbed van zijn kind Man brengt zijn gescheiden vrouw messteek toe. Ofschoon het dikwijls voorkomt, dat ou ders, die in onmin leven, elkaar over het ziekbed van hun kind de hand ter verzoe ning reiken, was het gistermiddag op het bezoekuur in het O. L. V. gasthuis anders. Een man en vrouw, die reeds eenigen tijd van elkaar gescheiden leven, ontmoetten elkaar toen zij beiden hun dochtertje, dat ter verpleging in dit ziekenhuis is opgeno men, wilden bezoeken. De man geraakte hij het zien van zijn vroegere echtgenoote zoo In woede, dat hij haar met zijn zakmes een steek in het gelaat toebracht. Gelukkig bleek de wond niet van ernsti- gen aard te zijn. Deze werd ter plaatse ver bonden. De man is door de politie overgebracht naar het bureau Linnaeusstraat. Verzoeningspoging in het Kiès-conflict Ds. van der Horst te Akkrum, de heer J. Weidcma, te Sint Anna Parochie, lid van den gemeenteraad van Het Bildt, en me vrouw F. van Oostrum-de Boer te Leeuwar den hebben een circulaire gericht tot. de le den van het gewest Friesland der S.DA.P, inzake de kwestie Kiès, aldus de N.R.Crt. Verontrust door de onzuiverheden, welke de zaak Kiès hebben vertroebeld en het ge west Friesland in zulke ernstige moeilijkhe den hebben gebracht, meenen zij, nu de zaak in een nieuw stadium is gekomen, waar door zij nog ingewikkelder is geworden, als nog een poging te moeten doen om dc kwes tie tot haar normaio proporties terug te brengen en zoo mogelijk tot een oplossing te brengen. Zij meenen, dat dit het best kan geschieden door partijgenooten, die zich in de kwestie geen partij hebben gesteld. Degenen, die de circulaire onderteekend hebben, houden a.s. Zaterdagavond te Leeuwarden een bijeenkomst om over even- tueele stappen te beraadslagen. Taxegedeelfe Consumpfiemelk Nederlandsche Zuivel centrale,. 28 Novem ber t.m. 4 December. Consumptiemelk re- geeringscontract. taxegedeelte 725 cent; eventueel verhoogd met premie of vermin derd met kwaliteitsafdracht. Ovcrmetk re- geeringsminimumprijs 6.20 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent.

Schager Courant | 1937 | | pagina 2