Bescherming tegen mond-en klauwzeer IJsselmeer en vischvergunningen Nationaal Vredescongres Twee veehouders tot boete veroordeeld Verbindend-verklaring der C.A.0. voor de typografie DE BEDELAAR Vrede door vrijhandel Het kerkelijk huwelijk in Engeland De mond- en klauwzeer-epidemie, welke nagenoeg geheel Europa teistert, eischt uitgebreide hygiëni sche maatregelen om de plaag zooveel mogelijk te beperken. Hier naast een serie foto's die een beeld geven van de voorzorgen, welke op Duitsche boerenhofsteden wor den genomen om het vee voor besmetting te behoeden: Kustof binnenvisscherij? Boe te tegen visscher gcëischt. Op het IJsselmeer onder Makkuirï heeft A. van der L. met fuiken gevischt zonder visohakte en zonder eenige schriftelijke ver gunning. Voor de kustvisscherij zijn een dergelijke akte of vergunning ook niet noo- dig, voor de binnenvisscherij wel. De kantonrechter te Sneek, voor wien de visscher zich te verantwoor den had, achtte hem niet strafbaar en beriep zich op art. 1 der vis- scherijwot, dat de Zuiderzee noemt als behoorende tot de kustvisscherij. Wel overwoog do kantonrechter ook, dat na het tot stand komen dier wet een gedeelte der Zuider zee is afgesloten, maar tevens, dat daarmede dit gedeelte niet aan die bepaling is onttrokken. Ook bracht de kantonrechter hot Kon. Be sluit van 23 Juni 1932 in herinnering, dat kennelijk uitgaat van de gedachte, dat vis- scherij in het afgesloten gedeelte der Zui- doorzeo is binnenvisscherij. Hierdoor ech ter zegt hij wordt uiteraard niet eeni ge wetsbepaling aangetast. De ambtenaar 0. M. ging van deze uit spraak in cassatie op last van hoogerhand. liet department neemt namelijk het standpunt in, dat door de afscheiding van de open zee, het betreffende watergebied niet langer „zee" is dus ook geen Zuider zee. De kantonrechter toekende echter aan, dat hij niet kon inzien, waarom het feit, dat een water niet. meer open zee is, zou meebrengen, dat het niet meer is „Zuider zee" in den zin der visscherijwet. Grenzen van de Zuiderzee vroe ger en thans. De advocaat-generaal hif den Hoogen Baad, nur. Wijnveldt, nam in deze zaak con clusie. Hij zeide, getracht te hebben, een onderzoek in te stellen naar de vaststelling der grenzen van de Zuiderzee vroeger en thans. Hij kwam daarbij tot de slotsom, dat een voor alle gevallen geldende grensregeling niet bestond en bestaat. Er is slechts onze kerheid. Min. Revmor heeft indertijd de namen „IJssehrneer" en „Waddenzee" ge schapen, in een ministerieele kennisgeving, maar gebleken is niet, waarop die bevoegd heid van den minister om namen te geven, berustte. Er waren destijds voorstanders van den naam Flcvomeer, zulks op histori sche gronden. Mr. Wijnveldt meende, dat. zij, bij gebre ke van een wettelijke regeling, nog altijd hun wcnsch bevredigd zouden kunnen zien. Op grond o.m. van hetgeen spr. zeide ten aanzien van de wet en daaruit yoortvlociende koninklijke besluiten, kwam de advocaat-gene raal tot de conclusie, dat het bewe zen verklaarde strafbaar is en dat de Hoogc Raad, ten principale rechtdoende, den verdachte zal ver- oordoelen tot twee geldboeten van f 2 met verbeurdverklaring van het in beslag genomen visohtuig. De Hoogc Raad zal arrest wijzen op 20 December. STOREND VERKIEZINGSBORD. Advocaat tot boete veroordeeld. De Ilaagsche rechtbank bevestigde giste ren het vonnis van den kantonrechter, al daar, waarbij wegens overtreding van de re clame-verordening te Wassenaar mr. II. J. K. veroordeeld is tot een geldboete van f 6. suhs 6 dagen hechtenis. Mr. K. had namelijk in den verkiezingstijd in zijn tuin een groot bord geplaatst, waarop aanplakbiljetten voorkwamen, die propagan da maakten voor een bepaalde politieke partij, hetgeen niet in overeenstemming was met de landelijke omgeving daar ter plaatse. Op Zaterdag a.s. zal te 's-Gravenhage een nationnal congres plaats hebben van het Ned. Comité der Internationale Vredes-Cam- pagne, met de afgevaardigden der bij dit comité aangesloten organisaties op maat schappelijk, godsdienstig en pacifistisch ter rein en op dat der vrouwenbeweging, teza men tellende rond 600.000 leden. Op de agen da staan de definitieve organisatie van het Nederlandsche Comité en de behandeling van een werkplan voor de volgende maan den. De bijeenkomst, die in het Vredeshuis te Den Haag nlants zal vinden, draagt een huis houdelijk karakter. Pijnlijk nauwkeurige zindelijkheid is een van de eerste eischen om de beesten te be schermen. Daarom worden de dieren met een 12 natron-oplossing afgewasschen. Daarbij is het zuiver houden van de klau wen, die hoofdzakelijk dragers der ziekte kiemen zijn, van groot gewicht. In de besmette gebieden mogen de boerde rijen alleen door die menschen worden betreden, die er iets hebben te maken. Al vorens het erf op te gaan moeten zij hun voeten in een desinfecteerbak steken. Dat is een bak met zaagsel ot turfmolm, dat in een speciaal desinfecteermiddel is aedrenkt. Bij de staldeuren weert een met kalk ge verfde deurpost het besmettingsgevaar af. Ook hier is een desinfecteerbak neergezet. De bedreigde dieren worden met een voor behoedmiddel ingeënt, welke behandeling elke drie weken wordt herhaald. Op deze manier wordt het gevaar voor besmetting tot een minimum teruggebracht. Op 1 April van dit jaar heeft voor den Haagschen kantonrechter een veehouder terechtgestaan we gens overtreding van de Warenwet. Hij zou n.1. ondeugdelijke melk ge leverd hebben. Tijdens de behande ling Van deze zaak kwam aan het licht, dat de fleschjes, waarin melkraonsters waren genomen, niet aan de eischen van het melkbesluit voldeden. Het bleek n.1. dat men de fleschjes kon openen zonder het zegel van de sluiting te verbreken. Op dezen grond vroeg de amb tenaar van het O. M. niet-ontvankelijikver- klaring van zijn vordering en de kanton rechter wees conform dezen eisch vonnis. Inmiddels waren andere veehouders, die in hetzelfde geval verkeerden, reeds ver oordeeld, doch voorzoover zij in hooger beroep waren gekomen, meenden zij van deze uitspraak te kunnen profiteeren. Dit liep echter anders uit -dan zij verwacht hadden. Hoewel de officier van justitie in twee gevallen niet-ontvankelijk-verklaring van zijn vordering gevraagd had, sprak de rechtbank in hooger beroep veroordeeling uit. In de zaak tegen den veehouder M. van der A. uit Stompwijk, die door den Delft- schon kantonrechter tot f100.boete was veroordeeld, overwoog de rechtbank, dat de wet voorschrijft dat de fleschjes, waarin do monsters worden genomen, verzegeld moe ten zijn. Fleschjes voldeden wel aan de wet, doch niet aan het ministe rieele beslnit. Het ministerieel besluit tot uitvoering van die wet schrijft verder voor, dat de verzegeling zoodanig is, dat de fleschjes niet geopend- kunnen worden, zonder ver breking van de zegels. Aan het wettelijk vereischte (de verzegeling) voldeden de fleschjes, aan het vereischte dat het besluit stelt niet. Daar evenwel uit het on derzoek ter terechtzitting is geble ken, dat de identiteit van de geno men monsters vaststaat, verwierp de rechtbank het beroep op de on deugdelijke verzegeling en veroor deelde den veehouder tot een boete van f 10.subs. 2 dagen. De andere veehouder, J. van den D. te Lier, door den Delftschen kantonrechter wegens het ontbreken van schuld vrijge sproken, doch de ambtenaar was in appèl gegaan. De rechtbank deed ook in deze zaak uit spraak; verwierp het beroep zoowel dat op de ondeugdelijkheid der zegels, als dat op het ontbreken van schuld. Zou dit laatste beroep opgaan, dan zouden genoemde voor schriften geen reden van bestaan hebben en veroordeelde don veehouder tot een geldboete van f 5.subs. 1 dag hechtenis. De belanghebbenden te laat in gelicht? Op 2 October j.1. is door de Ver- eenigde Typografenbonden bij den minister van Sociale Zaken een ver zoek ingediend tot verbindend-ver klaring van de Collectieve Arbeids overeenkomst voor de typografie, van welke indiening in de Nederlandsche Staatscourant mededeeling is ge daan, onder vermelding dat binnen een termijn van veertien dagen be zwaren tegen inwilliging van het verzoek bij den minister zouden kunnen worden ingebracht. Het bestuur der vereeniging van uitge vers van nieuwsbladen en tijdschriften „De Nederlandsche Periodieke Pers" heeft thans een schrijven gericht tot den minister, waar in het zich beklaagt een en ander eerst te hebben vernomen, nadat de genoemde ter mijn was verstreken. Het maakt dan ook bezwaar tegen de wij ze van publicatie, terwijl het den genoemden termijn onvoldoende acht. Het bestuur verzoekt den Minister dan ook, in den vervolge maatregelen te willen nemen, welke er toe kunnen leiden, dat in derdaad alle belanghebbenden voldoende ge legenheid krijgen van hun meening omtrent de wenschelijkheid van een verbindend-ver klaring of onverbindend-verklaring te doen blijken. Voorts zou het bestuur het hoogelijk waar- deeren, indien alsnog terzake van het on derhavige verzoek de gelegenheid zou wor den geopend eventueele bezwaren of opmer kingen bij den minister in te dienen. FIETSRIJDER LEELIJK TERECHT GEKOMEN. Gistermorgen is een 20-jarige fietser,- die trachtte op het gemeenteveer aan den Buik- sloterweg te Amsterdam, zich langs een vrachtwagen te wringen om van de pont af het eerst op den weg te zijn, gevallen en terecht gekomen onder de wielen van den tractor. Het slachtoffer werd bewusteloos opgeno men en is met een bekken fractuur naar het Burgerziekenhuis vervoerd. Gladde wegen in Groningen Auto in het Winschoterdiep. Na een druiligen regen, bij een tempera tuur om het vriespunt, werden Woensdag avond in en om Groningen straten en plei nen spiegelglad. Vooral voor automobilisten en wielrijders was het zeer gevaarlijk. Ver scheidene wielrijders kwamen te vallen. De auto's reden slechts uiterst langzaam. Om één uur den vorigen nacht gleed een auto, welker bestuurder verblind werd door een tegenligger, vlak bij Groningen met kal- nien gang van den weg in het Winschoter diep. De heer Brouwer, uit Winschoten, die alleen in den wagen zat, schreeuwde luid keels om hulp, waarop twee heeren toesnel den en hem bevrijdden. Hadden zij zijn ang stig schreeuwen niet gehoord, dan zou de automobilist zeker verdronken zijn. Nu kwam hij er niet den schrik en een nat pak af. Nadat hem door een dokter hulp was verleend, is hij naar Groningen gebracht. De auto is door een kraanwagen gelicht. TE LAAT RICHTING AANGEGEVEN. Gistermorgen is op den Rijksstraatweg ZwolleAmersfoort, in de buurt van Oosten dorp, bij Elburg, een ernstig ongeluk ge beurd. De fietsrijder K., wonende in het Noord einde hij Elburg, die op het fietspad reed, wilde den weg oversteken, maar gaf te laat richting aan. De fietser werd door een ach terop komende vrachtauto gegrepen en ern stig gewond. De auto reed vervolgens tegen een boom. De bestuurder geraakte geheel bekneld in de cabine en de wagen moest ontladen worden, voor men het slachtoffer uit zijn benarde positie kon bevrijden. Nadat de eerste geneeskundige hulp was verleend, zijn de gewonden naar het zieken huis te Zwolle vervoerd. De chauffeur had slechts lichte verwondingen opgeloopen. De voorkant van den wagen een auto van den besteldienst van Straten, die den dienst UtrechtZwolle onderhoudt werd geheel vernield. Winkeldievegge gearresteerd In haar hnis vond de politie een verzameling damestaschjes. Herhaaldelijk kwam het den laatsten tijd voor, dat uit de vitrines van een groot wa renhuis in de binnenstad van 's-Gravenhage damestasschen en ander lederwerk werden ontvreemd. De verscherpte surveillance, welke de recherche in verband hiermede op de be treffende afdeeling van het warenhuis in stelde, heeft Woensdagmiddag succes ge had. Het gelukte een 49-jarige bewoonster van de Paramaribostraat op heeterdaad te betrappen, toen zij zich schuldig maakte aan diefstal van een portemonnaie en een dames- tasch. Bij huiszoeking in de woning van deze vrouw bleek, dat de politie met de aanhou ding van deze dievegge een goede vangst had gedaan. Men vond in totaal 11 dames tasschen, 2 portemonnaies, 2 étuis, benevens een étui met naaigarnituur, welke voorwer pen in dit warenhuis gestolen bleken te zijn. De vrouw is op het Hoofdbureau van po litie in bewaring gesteld. Herziening militaire pensioenen gevraagd De afdeeling Haarlem van den algemee- nen Militairen Pensioenbond heeft in een Dinsdag gehouden vergadering een motie aangenomen, waarin er bij de Regeering op wordt aangedrongen, op korten termijn maat regelen te willen nemen om een einde te ma ken aan de bestaande tegenstelling tusschen de pensioenen, voor en na het tot stand ko men der militaire pensioenwetten van 1922 verleend. In een tweede motie, gericht tot den Mi nisterraad, den Minister van Defensie en de Staten-Generaal, wordt gepleit voor een her ziening der weduwewetten en de in den dienst gehuwde weduwen van de militairen van voor 1909 niet langer ten achter te stel len. KORT VERHAAL Door James White. „Je bent te goed", zei mevrouw Gormick telkens weer, „veel te goed!" Maar dat nam niet weg, dat zij den bedelaar een kop kof fie gaf als hij het geldstukje had gekregen dat haar man hem elke maand gaf. „cHt lijkt wel", zei mevrouw Gormick, „of je verplicht bent, dien kerel elke maand geld te geven! Ik geloof beslist dat je het niet durft weigeren." Dat liet meneer Gormick zich niet zeggen. Het is waar dat het bijna tot een vaste gewoonte was geworden in zijn leven, den ouden Macatty dien maandelijk- schen steun te geven, maar dat hij het niet zou durven laten, dat liet hij niet op zich zitten. Hij zei resoluut: „Dat zul je eens zien. Volgende maand krijgt hij niets!" Dat was in het begin van de maand, toen Macatty pas was geweest. Mevrouw Gormick snoof ongeloovig. De weken vergingen. Soms zei mevrouw Gormick: „Binnenkort komt Macatty. Ik ben benieuwd wat je zult doen." „Dat zul je zien," zei meneer dan, maar naar mate het einde van de maand en de komst van den zieligen, mageren bedelaar naderde, werd zijn toon minder standvastig. Het was dan ook tot groote verwondering van mevroifw Gormick, dat hij op den bo- wusten dag den bedelaar kortaf wegstuurde. De meid was stom verbaasd en mevrouw eigenlijk niet minder, hoewel ze haar man prees. Maar toen Macatty was weggeschuifeld, hoestend en gebogen, voelde ze zich schul dig. Per slot van rekening was liefdadigheid een deugd en Macatty was een oude stum- perd. Nu had ze, door haar plagerij en uit daging Macatty zijn geldstukjes onthouden. Ze tobde er eenige dagen over, zonder het natuurlijk te willen bekennen, .Toen g Vijfduizend families van Java naar Sumatra In Februari en Maart van het volgend jaar zullen, aldus de N. R. Ct., van geheel Java 5.000 families naar de kolonisatieterreinen in de Lampongsche districten worden overge- bracht. In April zullen /dan nog 1.000 gezin nen en in Juni 500 naar Palembang worden overgebracht. Voorts is het de bedoeling om in Juli 1938 1.700 gezinnen naar de nieuwe kolonisatie- terreinen in Celebes over te brengen. PAARD OVERREDEN. Onder de gemeente Aduard ontsnapte Woensdagavond een paard uit; de weide en kwam op den Fricschen straatweg terecht. Het mistte nogal, waardoor het dier door een passeerenden automobilist niet tijdig werd opgemerkt. Het paard werd gegrepen en zoo ernstig gewond, dat het moest worden afgemaakt. Doordat de auto zfcer langzaam reed, had den geen verdere ongelukken plaats. Economisch nationalisme heelt chaos vergroot. De correspondent van de Daily TelegrapK te New York heeft een interview gehad met Cordcll Huil, waarin deze heeft verklaard, dat het Britsch-Amerikaansche handelsver drag, dat over eenigen tijd gesloten zal wor den van groot belang zal rijn voor de op lossing der bestaande moeilijkheden in de wereld. Het zal een belangrijke schakel zijn in de ketting van wederkeerige overeenkom sten, welke IIull gedurende drie jaar bevor dert. „Achttien jaar lang hebben de mogendhe den gepoogd vrede te verkrijgen door diplm matic en zij zijn hierin niet geslaagd. Ik' geloof, dat de eenige mogelijkheid om de wereld uit den huidigen ongewissen toestand te redden ligt langs den weg van liberale economische politiek". Dit programma, zoo zeide Huil verder, ïs vooral toepasselijk in Midden-Europa en de vooruitgang, welke .bereikt is heeft den weg geopend, welke Duitschland, Italië en andere landen goed zouden kunnen gaan. Het is nimmer meer belangrijk geweest dan op het oogenblik dat de mogendheden een bezon nen oordeel toonen, eerder dan zelfzucht. De slagboomen, welke den handel in den weg worden gelegd en het economische na tionalisme hebben alleen de chaos van de wereld vergroot, terwijl de dictatoriale con trole van productie en prijzen den oorlogs geest aankweeken. Lord Cecil wil gescheiden per sonen uitsluiten. In een groote kerkvergadering, welke te Londen gehouden wordt, trad bij een debat over den hertrouw van gescheiden personen inzonderheid Lord Hugh Cecil op den voor grond. Hij stelde voor dat een commissie zou worden benoemd om een kerkelijke wet voor te bereiden die beletten zou dat het kerkelijk huwelijk zou worden toegestaan aan iemand die gescheiden was en wiens» of wier echtgenoot(e) nog in leven was. Lord Hugh Cecil zeide, dat hij het liefst een dergelijke wet in het par lement tot stand zag komen, doch geen kans zag om hot parlement te dwingen tot aanvaarding der leer van de kerk van Engeland. Over dit punt ontstond een breed debat. Het voorstel van Lord Hugh Cecil werd echter verworpen. Aangenomen werd een amendement van dr. Williams, waarbij de vergadering uitsprak dat het gebruik van het kerkelijk huwelijksformulier voor ge scheiden personen wiens of wier echtgc- noot(e) nog in leven was onbehoorlijk ge acht werd. ging ze wandelen In de stadswijk, die Ma catty een man van geregelde gewoonten op dien tijd van de maand placht te be zoeken. En toen ze hom ontmoette stak ze hem met een wat verlegen gebaar het geld stuk toe. Macatty dankte nederig. Die maand had hij dubbel gekregen van de Gormicks, want meneer Gormick had hem op de weigering voorbereid door hem zijn geld maar vooruit te gevenr! En toen nadat dit jaren geduurd had zagen de Gormicks op een dag tot hun groote verbazing Macatty verschijnen in nieuwe plunje. Stralend deed bij hum de mededeeling, dat hij een erfenis had gekre gen. Hij was voor zijn leven een welgesteld man geworden! Macatty, de oude bedelaar, kocht een huisje en leefde er behaaglijk. Hij was een dankbaar man en de Gor- miicks ontvingen een prachtig geschenk van hem „als dank voor den gerogclden steun," zooals er, met eenige taalfouten bij was ge schreven. Wie schetst hun verbazing, toen ze op een dag, eenige maanden later, Macatty weer zagen verschijnen, in lompen en zie liger dan ooit. „Hemel, heb je alles verloren?" vroeg me vrouw Gormick. Macatty zuchtte en zei, met tranen in de oogen. „Ik kan dat leven niet uithouden. Geeft u me alsjeblieft maar weer wat. Ik moet nu en dan weer eens gaan bedelen. Dan stuur ik het later wel weer terug over de giro. Geeft U me meteen maar Uw num mer op. En dat ging nog jaren zoo. Macatty ver liet nu en dan zijn huis en zijn prettige le ventje en bezocht zijn oude „klanten". Zie lig en gebogen smeekte hij om een aalmoes, trok af met zijn geldstukje en aan het einde van de maand gireerde hij netjes al le® terug. Toen hij stierf, liet hij zijn kapitaaltje na aan enkele van zijn trouwste weldoeners, onder wie het verdeeld werd!

Schager Courant | 1937 | | pagina 8